PDA

Επιστροφή στο Forum : αποριες για τανγκανυκα


dimidochromis
30-04-13, 22:06
1.fishtamin της sera κανει να ριχνουμε?
2.σκορδο της seachem κανει να ριχνουμε?
3.lake tanganyika seachem αλατι,,,,ειναι απαραιτητο?

Παναγιώτης Κ
30-04-13, 23:23
1.fishtamin της sera κανει να ριχνουμε? Γιατί να ρίξεις?
2.σκορδο της seachem κανει να ριχνουμε? Αν εννοείς μέσα στο νερό όχι. Αλλά να εμπλουτίζεις τις τροφές σου ναι!
3.lake tanganyika seachem αλατι,,,,ειναι απαραιτητο? Όχι! Στην διάκριση του καθενός είναι.
....

Κλεόβουλος
01-05-13, 09:53
1.fishtamin της sera κανει να ριχνουμε? βιταμίνες μπορείς να δίνεις με την τροφή κάπου κάπου αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο
2.σκορδο της seachem κανει να ριχνουμε?μπορείς αναμεμειγμένο με την τροφή για θεραπευτικούς λόγους
3.lake tanganyika seachem αλατι,,,,ειναι απαραιτητο?εξαρτάται απο τις τιμές του νερού βρύσης που έχεις και πάντα με προσοχή για απότομες αυξομειώσεις των παραμέτρων
Κάνε μας αν θέλεις και μια παρουσίαση του ενυδρείου σου ;)

Παναγιώτης Κ
01-05-13, 15:07
Να κάνω μια σημείωση. Ότι λέει μαρκα sera δεν το ακουμπάμε! Οτιδήποτε και αν είναι αυτό.

exelix
01-05-13, 15:38
Ε, όχι κι έτσι.

Παναγιώτης Κ
01-05-13, 15:47
Ε, όχι κι έτσι.
Και όμως έτσι είναι. Χωρίς να θέλω να φανώ απόλυτος, να μην πω για όλα, να πω για τα μηχανηματα και τα αναλώσιμα(τροφές,φαρμακα κλπ) που είναι για πέταμα.

exelix
01-05-13, 16:26
Έτσι να το δεχτώ, απλά θα διαφωνήσω!:)

Παναγιώτης Κ
01-05-13, 23:18
Έτσι να το δεχτώ, απλά θα διαφωνήσω!:)
Έχεις μετοχές στην σερα?:D

Πέρα απο την πλάκα, αν θες περιστατικά μπορώ να σου αναφέρω εγώ δικά μου.

Οι τροφές τους ήταν τινγκα στα φωσφορικά και στα λιπαρά.
Τα φάρμακα τους αντί για καλό έφερναν ανισοροπίες.
Αυτά ήταν πριν ακόμα γραφτώ στο φόρουμ.

Έπειτα ένα σκίμμερ που περισσότερο θύμιζε τρένο.
Και πολλά άλλα όπως βιολογικά υλικά, εξωτερικά φίλτρα κλπ που με άφησαν χρόνους.

Για το μόνο που δεν μπορώ να πω κακό λόγο είναι το υδρόμετρο τους το οποίο είναι το μόνο πράγμα που χρησιμοποιώ γιατί το τσέκαρα και είναι ακριβές. Γι'αυτό είπα σχεδόν για όλα.:)

chris7
02-05-13, 08:13
Ουτε εγω ειμαι υπερ των προιοντων της sera αλλα το βιολογικο υλικο της siporax ειναι απο τα κορυφαια!

dimidochromis
06-05-13, 02:09
3.lake tanganyika seachem αλατι,,,,ειναι απαραιτητο?
να διευκρινισω πως δεν ειναι buffer αλλα περιεχει μαγκανιο καλλιο και καμια 15αρια ακομη στοιχεια που δεν εχει το νερο της αθηνας αλλα εχει η τανγκανικα..απο κει και περα για την sera οκ..δεν ειναι και σουπερ αλλα δε την λες και παντελως αχρηστη.εμενα πολλα προιοντα της μου χουν δουλεψει αψογα.και τελος για το σκορδο εγω ξερω πως ειναι απλα για να ανοιγει η ορεξη στα ψαρια που δεν τρωνε.αλλες βιταμινες εχετε να προτεινετε?

genecr
09-05-13, 13:51
3.lake tanganyika seachem αλατι,,,,ειναι απαραιτητο?

το χρησιμοποιώ κανά 5μηνο. από 9-10 που έχει gh η βρύση το έχω ανεβάσει στο 16, κάνω και λίγα λίτρα αλλαγή λόγω χαμηλής ιχθυοφόρτωσης και μου βγαίνει και οικονομικά. Πάντως και χωρίς αυτό δεν θα έχουν προβλημα τα ψάρια με το νερό της Αθήνας.