PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσιάσεις - εικόνες Γκάπυ ( Poecilia reticulata )


panosdiver
27-04-13, 11:50
Μετά από κάποια αναζήτηση στο site δεν βρήκα κάποιο ανάλλογο θέμα για τα μικρά μας γκαπάκια. Προσκαλώ λοιπόν τους γκαποεκτροφείς να παραθέσουμε φωτογραφίες των guppy μας. Η πρότασή μου να είναι κοντινές φωτοφραφίες έτσι ώστε να μπορούμε να τα θαυμάσουμε. Επίσης μια περιγραφή που θα αναφέρει αν είναι αγορασμένα απο pet shop με κάποια συγκεκριμένη ονομασία ή ιδιωτικής αναπαραγωγής θα βοηθήσει εκείνους που το ψάχνουν με την επιλεκτικη αναπαραγωγή σαν εμενα. Μπορούμε λοιπόν να δημιουργήσουμε ενα θέμα όπου να υπάρχουν από τη μια πολλές φωτογραφίες με διάφορες παραλλαγές των μικρών μας φίλων αλλα και ανταλλαγή προσωπικής εμπειρίας μελετημένων και μη αναπαραγωγών... Για να δούμε τελικά τι υπάρχει στον ελληνικό γκαπόκοσμο?...

panosdiver
27-04-13, 11:59
Ξεκινάω λοιπόν εγώ με κάποια αρσενικά από την πρώτη μου γεννιά πριν ένα χρόνο περίπου. Η γεννιά αυτή ήρθε από μία πολύχρωμη θηλυκιά η οποία ήταν εγκυος από το pet shop. Έκανε καμια 30αρια αλλά τελικά μεγάλωσαν περίπου τα εικοσι. Σαν τον πρώτο ήταν 3 στα 20 ιδια. Γενικά λιγότερα θηλυκά από αρσενικά.Αρκετά καθαρόαιμα χαρακτηριστικά σε κάποια. Παρατήρησα ότι το μπλε υπερίσχυσε αλλα και το κόκκινο σε διάφορες παραλλαγές...

panosdiver
27-04-13, 12:13
Για μένα ότι μπορεί να φωτογραφίσει ο καθένας είναι ευπρόσδεκτο.. Εγώ έβαλα για αρχή τα ωραιότερα για μένα της πρώτης γεννιάς μου αλλά θα ακολουθήσουν και λιγότερα όμορφα, όπως ξερω πως κάποιοι θα έχουν και ακόμα πιο όμορφα... Ο στόχος είναι να δούμε κάτι διαφορετικό (που σίγουρα θα υπάρχει) όπως και να είναι αυτό γιατί εξάλλου η ομορφιά είναι υποκειμενικό στοιχείο..

ChocolatePuma
27-04-13, 13:00
To πρώτο και το τρίτο έχουν απίθανα χρώματα, να τα χαίρεσαι ΟΛΑ!:D

Απλά είναι λίγο θολές οι φωτογραφίες...:(

panosdiver
27-04-13, 13:28
Ευχαριστώ πολύ και εμένα μου αρέσουν πολύ.. Άσε μέχρι να εμφανίσουν τα χρώματά τους τα μικρά με είχε φάει η αγωνία.. Τρομερό συναίσθημα από το τίποτα σχεδόν να έχεις καινούριες πολύχρωμες ζωούλες.. Και τώρα έχω καμια 20αριά σε γόνο και κάθε μέρα που τα κοιτάζω ψαχνω να βρω σημάδια που να δηλώνουν χρωματισμό.. Πάντως είναι απρόβλεπτες οι χρωματικές τους αλλαγές καθώς μεγαλώνουν. Κάποια ξεκινουν κίτρινα και καταλήγουν και κόκκινα (όπως ο δεύτερος), αλλα μεγαλώνουν - μεγαλώνουν και ξαφνικα μια μέρα πάω και τα βλέπω να έχουν πάρει χρώμα, άλλα δείχνουν από μικρά.. Τι να πω είναι τρέλα..

maria p
27-04-13, 13:36
πολύ όμορφα είναι κι εσύ για "χαζομπαμπάς" μου φαίνεσαι:p

panosdiver
27-04-13, 15:21
Εντελώς χαζομπαμπάς.. Αφου είναι τα παιδια μου πως να το κανουμε!!!
-------------------------
Δε βλέπω άλλα παιδάκια όμως!! Θα αρχίσω να ανησυχώ!!! "Αστον τρελό στην τρέλα του?"
-------------------------
Πάντως και τα εντλεράκια ευπρόσδεκτα είναι... Να πάρουμε μάτι και από αυτούς τους μικρούς μας φίλους..

panosdiver
29-04-13, 15:20
Καλησπέρα σε όλους. Μέχρι να μας παρουσιάσει και κάποιος άλλος φίλος-φίλη τα γκαπάκια του ακολουθούν κάποιες εικόνες από την δεύτερη γεννιά μου. Ο πρώτος μου αρέσει πολύ. Κόκκινη ουρά με μωβ σώμα. Η φωτοφραφία που δεν είναι σε καλή ποιότητα τον αδικεί.. Ο τελευταίος ο κίτρινος είναι μόνο αγορασμένος πρόσφατα από pet shop και κάνει παρέα σε δύο κίτρινες θηλυκές σε δικό τους χώρισμα 20 περίπου λίτρων..

Stivv27
29-04-13, 16:29
κουκλακια να τα χαιρεσε Μπραβο σου

panosdiver
29-04-13, 17:38
Να είσαι καλά φίλε για τα καλά σου λόγια.Χαίρομαι που αρέσουν και σε άλλους εκτός από μένα.. Αλλά που είναι τα άλλα γκαπάκια? Πάμε να μαζέψουμε φωτογραφίες και να το συζητήσουμε....