PDA

Επιστροφή στο Forum : Multi δεν είναι αυτά;


silve992
24-04-13, 12:17
Γεια σας παιδιά. Πήγα σήμερα να πάρω ψαράκια multi και βρήκα δυο. Μου είπε θα φέρει και άλλα αύριο. Τον ρώτησα τον υπάλληλο αν είναι multi και δεν ήξερε. Κιχλίδες Αφρικής μου έλεγε. Χαίρω πολύ έπρεπε να τον πω. Εδώ οι περισσότεροι στα pet shops είναι για κλωτσιές.

Τελικά τα πήρα, γιατί είμαι κατά 90% σίγουρος ότι είναι multi. Ελπίζω να μην είμαι τόσο βλάκας και έκανα λάθος. Ορίστε και οι φώτο:

Alex_Salonica
24-04-13, 12:23
Δεν μου φαίνονται για moulti...

nazgul
24-04-13, 12:25
Πολυ γαϊδουρια τα βλεπω για multies. Οι ριγες φερνουν λιγο, αλλα τα μουτρα και τα πτερυγια οχι και πολυ. Οσο μπορω να διακρινω, βεβαια.

Ανεμενε τον Κλεοβουλο για σιγουρια και πληρη αναγνωριση.

silve992
24-04-13, 12:26
Δεν μου φαίνονται για moulti...

Ωχ μη μου λες τέτοια...

Kotsos
24-04-13, 12:30
Δεν είναι μούλτι..

ή εγώ δεν είχα μουλτι:D

genecr
24-04-13, 12:31
μπα δε νομίζω...
έχουν μπλε στο πάνω μέρος του ματιού; στο τελείωμα του ραχιαίου πτερυγίου έχουν καθόλου κίτρινο;

piranha friend
24-04-13, 12:36
Όχι για κανένα λόγο δεν είναι multi!!
Αν μπορώ να διακρίνω καλά είναι κάποιο είδος της Αφρικής το οποίο γίνεται μεγάλο σε μέγεθος.. μου διαφεύγει το όνομα...:smt072

silve992
24-04-13, 12:36
Μπα όχι δεν έχουν μπλε στο πάνω μέρος του ματιού. Τι να πω. Θα τα επιστρέψω πίσω αύριο και θα ψάξω να βρω πραγματικά multi από κάποιο pet shop που ξέρει. Πολύ άσχετοι πάντως στα pet shops. Ειδικά εδώ στο Βόλο ζήτημα να υπάρχουν 1-2 που να γνωρίζουν πραγματικά το αντικείμενο.

nazgul
24-04-13, 12:55
Δες εδω (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/neolamprologus_multifasciatus.htm) πως ειναι λεπτομερως. Ειναι μικροσωμα, το πολυ να φτασουν τα 4-5 εκατοστα τα αρσενικα σε πληρες μεγεθος. Τα θηλυκα γυρω στα 2.5 maximum.

Αν δεν βρεις, εχει μαγαζι εδω στη Θεσσαλονικη. Στειλε πμ να σου πω ποιο.

ΜΙΜΗΣ
24-04-13, 13:02
δεν ειναι μουλτι σιγουρα
κατι σε αυλονακαρες μου κανουν

Κλεόβουλος
24-04-13, 16:29
δεν ειναι μουλτι σιγουρα
κατι σε αυλονακαρες μου κανουν
+1 ή Βικτωριανές :smt102

nazgul
25-04-13, 19:29
Τι εγινε τελικα, τα πηγες πισω?

silve992
25-04-13, 20:58
Τελικά ναι τα πήγα πίσω. Του είπα ότι έκανα λάθος το είδος και ότι το ενυδρείο μου δεν είναι κατάλληλο για αυτά τα ψάρια.

Αύριο περιμένω 4 multies από Θεσσαλονίκη! Θα κάνω και αναλυτική παρουσίαση αύριο - μεθαύριο!

ΜΙΜΗΣ
26-04-13, 08:29
Τελικά ναι τα πήγα πίσω. Του είπα ότι έκανα λάθος το είδος και ότι το ενυδρείο μου δεν είναι κατάλληλο για αυτά τα ψάρια.

Αύριο περιμένω 4 multies από Θεσσαλονίκη! Θα κάνω και αναλυτική παρουσίαση αύριο - μεθαύριο!

αντε μπραβο
να κανεις μια σωστη αρχη;)

Κλεόβουλος
26-04-13, 08:36
Τελικά ναι τα πήγα πίσω. Του είπα ότι έκανα λάθος το είδος και ότι το ενυδρείο μου δεν είναι κατάλληλο για αυτά τα ψάρια.

Μ' αρέσει που πήρες και την ευθύνη :cool:
Ζήτα του και συγγνώμη που δεν θα ξαναπάς στο μαγαζί του :p

silve992
26-04-13, 09:18
Μ' αρέσει που πήρες και την ευθύνη :cool:
Ζήτα του και συγγνώμη που δεν θα ξαναπάς στο μαγαζί του :p

Υπάρχουν πολλοί άσχετοι στα pet shops. Σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ να του εξηγώ. Μια κουβέντα, πάρτα πίσω, τέλος. Αυτός χάνει πελάτες. Άστον να νομίζει ότι έτσι θα κάνει προκοπή.
-------------------------
αντε μπραβο
να κανεις μια σωστη αρχη;)

Πάντα θέλω να τα κάνω σωστά! Δεν αισθάνομαι καλά όταν είναι λάθος. Όχι μόνο στα των ενυδρείων, γενικά...
:)

ChocolatePuma
26-04-13, 09:22
Στο χόμπι υπάρχουν οι διατοντες αστέρες (έρχονται και φεύγουν) και υπάρχουν και οι αστέρες (έρχονται, κάνουν σωστά βήματα και μένουν)

Καλη συνέχεια και μπράβο για τις επιλογές σου

ΜΙΜΗΣ
30-04-13, 09:02
αντε καλη συνεχεια...