PDA

Επιστροφή στο Forum : γαρίδες


Mariel
16-01-05, 02:42
οι γαρίδες japonica ταιριάζουν με όλα τα ψάρια ή υπάρχουν κάποια που κινδυνεύουν να γίνουν μεζές και άλλα που βλεπουν τις γαρίδες σα μεζέ :? ?

Tolis
16-01-05, 04:45
Μεζες τους μπορει να γινουν μωρα ψαρακια.
Μεζες οι ιδιες, με μια κοινη λογικη βρισκεις σε τι ψαρια χωρανε οι γαριδες στο στομα τους, και τα αποφευγεις.

Mariel
16-01-05, 14:35
το ενυδρείο μου είναι 100χ30χ45(καθαρός όγκος νερού χωρίς να υπολογίζω τον όγκο του υποστρώματος είναι 80 λίτρα)πόσες γαρίδες μπορώ να βάλω?τι τρώνε?πριν λίγες μέρες τελείωσα θεραπεία για ick.πρέπει να περιμένω πριν τις βάλω στο ενυδρείο?

lasal
17-01-05, 00:54
είναι 80 λίτρα)πόσες γαρίδες μπορώ να βάλω?
Αν είναι Γαρίδες Αμάνο (caridina japonica) μπορείς να βάλεις και 40.
Ξεκίνησε όμως με 5 για να δείς την συμπεριφορά απέναντι στα άλλα ψάρια.
Ρίξε και μια ματιά εδώ.
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3517&highlight=

asteris
30-01-05, 14:16
Στο μικρό μου ενυδρείο των 32lt, έριξα πριν 15 μέρες, 5 amano. Κάθε 2-3 μέρες έβρισκα και ένα κέλυφος νεκρής γαρίδας και σήμερα έχει μείνει μόνο μία. Είχα παρατηρήσει ότι δεν ξεμυτίζανε από την γωνιά του φίλτρου που ήταν μαζεμένες και αναγκαζόμουνα και έριχνα 1-2 ταμπλέτες και εκεί, μην τυχόν υποσιτίζονται.

Το ενυδρείο δουλεύει 6 μήνες χωρίς θανάτους, φυτεμένο με stricta, anubia και ludwigia, μηδενική αμμωνία/νιτρώδη, αλλαγές 30% την εβδομάδα και συγκάτοικους 6 harlequin, 1 dwarf gourami, 1 ΥοΥο 4cm, 1 ότο, τα οποία γενικά δεν τις δίνουν σημασία.

Η αντίστοιχη παρτίδα των 10 amano στο 80λιτρο, με ολόιδιες συνθήκες, έχει σηκώσει μπαϊράκι και αλωνίζει σε εκνευριστικό βαθμό (κλέβουν τις ταμπλέτες από τα corrys...).

Να ρίξω άλλη μια πεντάδα μέσα? Να περιμένω να δώ τι θα κάνει η τελευταία?

Ακούω γνώμες...

thediscusman
30-01-05, 19:07
Αστέρη είσαι σίγουρος ότι πέθαναν; Το πιο πιθανόν είναι ότι άλλαξαν απλά το κέλυφος τους.

netblues
30-01-05, 19:41
Αν ομως δεν μιλαμε για caridina japonica, υπαρχουν και οι atyopsis gabonensis..η αλλιως fan shrimps, απο τον τροπο που φιλτραρουν το νερο για να φανε. Μοιαζουν με τις κατεψυγμενες απο τον Bασιλοπουλο :D
Δεν εχουν δαγκανες για να ειναι επικινδυνες, φτανουν μεχρι τους 7-8 ποντους και οταν εχουν ορεξη ανταγωνιζονται τα corydoras στο κολυμπι.... Τωρα αν τρωνε αυγα η πολυ μικρα ψαρια... δεν το ξερω. Κανουν ομως εξαιρετικο χτενισμα στην java moss.
Οταν αλλαζουν κελυφος ειναι πιο ευαισθητες σε επιθεσεις, αλλα αν δεν υπαρχουν επιθετικα ψαρια εισαι οκ.
Σε 80 λιτρα θα ελεγα 2 οτι ειναι αρκετες.

jpatou
30-01-05, 21:53
Μάλλον μιλάς για την "Atyopsis Moluccensis".
Στην Ελλάδα το είδος "Atyopsis gabonensis" δεν νομίζω οτι μπορείς να το βρείς. Πάντως η συμπεριφορά στο ενυδρείο είναι η ίδια. Είναι αρκετά ντροπαλή μέσα σε ένα κοινωνικό ενυδρείο και αρκετά ευάλωτη κατά την περίοδο που αλλάζει το κέλυφος της. Τότε μπορεί πολύ εύκολα να γίνει λεία κάποιου πιο άγριου ψαριού.
Με τα πολύ λεπτά χτένια που διαθέτει μπορεί να φυλτράρει το νερό και να πέρνει θρεπτικές για αυτήν ούσίες.

asteris
30-01-05, 22:24
Στο 32άρι έχω 1 πυθαράκι, 1 μοπάνι με πυκνή anubia nana και τα υπόλοιπα δεν μπορούν να προσφέρουν σχετική κάλυψη για να κάνουν αλλαγή κελύφους. Και μάλλον μετά από 2-3 μέρες λογικά θα τις ξανάβλεπα, παραπάνω θα κάνανε να αλλάξουν ?

Έχω και νέα δεδομένα. Γύρισα σπίτι από βόλτα και βρήκα και στο 80άρι μία νεκρή χωρίς κέλυφος αλλά χωρίς να την έχουν αγγίξει τα υπόλοιπα. Επίσης 20 εκ. πιό πέρα κομμάτια από ένα κέλυφος σκόρπια και την ουρά από μιά δεύτερη γαρίδα (η πρώτη όπως είπα είναι ολόκληρη με την ουρά της). Έκανα tests προχτές, όλα καλά, χτες κιόλας ήταν μέρα νηστείας, τα υπόλοιπα ψάρια συμπεριφέρονται νορμάλ. Πάω να ξανακάνω τεστς.

Παραξενεύομαι και που δεν την τρώει κανείς την γαρίδα 2 ώρες τώρα, ούτε το YoYo που λογικά την έχει στο μενού του...

neon
31-01-05, 11:59
Καλημέρα σε όλους

Λάβε υπόψιν σου ότι οι γαρίδες είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες στα υψηλά επίπεδα λιπάσματος. Έχασα και εγώ κάποια στιγμή 3-4 μετά αφότου έριξα υγρό σίδηρο (τη μισή ποσότητα από ότι έπρεπε γι αυτό και πλέον έχω ένα επιπλέον λόγο να μοιράζω τον υγρό σίδηρο στα 7 και να ρίχνω καθημερινά).

Μιχάλης

asteris
01-06-05, 23:03
Τελικά σήμερα, μετά από τόσο καιρό, πέτυχα μια γαρίδα να προσπαθεί να βγει από το κέλυφός της. Και μόλις βγήκε, κάνανε ντού τα 2 ΥοΥο και την κάναν σαγανάκι. :evil:

Να γιατί τις έχανα μία-μία. Τις τρώγανε μόλις αλλάζαν κέλυφος, μην κουραστούν τα τομάρια να τις ξεφλουδίζουν μόνα τους... :evil: :evil: :evil:

Ποιός είπε ότι έχει αστακό να του δώσω 2 ΥοΥο να παίξουν λίγο μαζί ? :twisted: :twisted: :twisted:

gaia
02-06-05, 08:30
Λάβε υπόψιν σου ότι οι γαρίδες είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες στα υψηλά επίπεδα λιπάσματος. Έχασα και εγώ κάποια στιγμή 3-4 μετά αφότου έριξα υγρό σίδηρο (τη μισή ποσότητα από ότι έπρεπε γι αυτό και πλέον έχω ένα επιπλέον λόγο να μοιράζω τον υγρό σίδηρο στα 7 και να ρίχνω καθημερινά).

Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει . Και από προσωπική εμπειρία αλλά και από ενυδρεία άλλων οπου ρίχνονται γενναίες ποσότητες απ'όλα .

neon
02-06-05, 09:32
Λάβε υπόψιν σου ότι οι γαρίδες είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες στα υψηλά επίπεδα λιπάσματος. Έχασα και εγώ κάποια στιγμή 3-4 μετά αφότου έριξα υγρό σίδηρο (τη μισή ποσότητα από ότι έπρεπε γι αυτό και πλέον έχω ένα επιπλέον λόγο να μοιράζω τον υγρό σίδηρο στα 7 και να ρίχνω καθημερινά).

Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει . Και από προσωπική εμπειρία αλλά και από ενυδρεία άλλων οπου ρίχνονται γενναίες ποσότητες απ'όλα .

Δεν έχεις και πολύ άδικο. Πλέον παρόλα τα πολλά λιπάσματα που ρίχνω και εγώ δεν φαίνονται να ενοχλούνται. Ίσως την πρώτη φορά ήταν αυξημένη η δόση - κακή εκτίμηση.

Carebean pirate
16-06-06, 14:55
Μεζες τους μπορει να γινουν μωρα ψαρακια.
Μεζες οι ιδιες, με μια κοινη λογικη βρισκεις σε τι ψαρια χωρανε οι γαριδες στο στομα τους, και τα αποφευγεις.

Εισαι σίγουρος????
εγω είχα γαρίδες με μικρά μολι και δεν υπηρξε κανένα πρόβλημα:smt044

deMetrIs
16-06-06, 14:58
Εισαι σίγουρος????
εγω είχα γαρίδες με μικρά μολι και δεν υπηρξε κανένα πρόβλημα:smt044

Χριστοφορε αποτι μου ειπες και καταλαβα δεν ειναι νεογενντηα τα μολι σου απλα ειναι νεαρα σε ηλικια .....:rolleyes: αφου τα αγορασες απο πετ σοπ και δεν γεννηθηκαν στο ενυδρειο σου :wink:

memy
16-10-06, 09:06
Από όσα διάβασα εδώ, να υποθέσω ότι κακώς έβαλα γαρίδες Αμάνο σε ενυδρείο με γκάμπυ όπου ελπίζω να έχω αναπαραγωγή;

Κι αν μου πείτε ναι, άντε τώρα να τις βγάλεις από κει μέσα!....

memy
16-10-06, 11:59
ΟΕΟ?

Κανείς δεν ξέρει να μου πει αν έκανα κακή επιλογή; Θα μου φάνε τα μωρά;

netblues
16-10-06, 13:48
Γενικοτερα, οταν πηγαινουμε για αναπαραγωγές, οι συγκατοικοι ειναι προβλημα. (Ισχευει και για ανθρωπους) :D:D
Οι γαριδες αμανο δεν ειναι ο φοβερος κυνηγός που θα κανει ολα τα μικρα ενα γευμα, αλλα αμα πιασει κανενα δεν θα πει και οχι.
Εξαρταται απο το μεγεθος του ενυδρειου, τον αριθμο των γαριδων, το αν υπαρχουν (επιπλεοντα) φυτά, ποσο πεινασμενες ειναι, απο την κινητικότητα των guppies κλπ.
Your mileage may vary που λενε και στα αυτοκινητα..