PDA

Επιστροφή στο Forum : μανταρινος εξω καβουρας μεσα!


Tsipourinos
19-04-13, 20:27
Καλησπερα παιδια!στο τσακ προλαβα τον μανταρινο ο οποιος βρεθηκε εκτος ενυδρειου δεν ξερω ποση ωραεγω ελειπα περιπου μια τον οποιο και εριξακατευθειαν παλι μεσα,στην αρχη δεν κουνιοταν καν,ηταν κοκαλομενος απλα ανεπνεε,τωρα σαν να παει να συνελθει!και εκτος αυτου βρηκα πανω στο ενα βραχακι ενα μικροσκοπικο καβουρα οσο το νυχι του μικρου δαχτυλου τον οποιο δεν ειχα ξαναδει!πως τον βγαζουμε υτον απο κει μεσα??
-------------------------
Μολις αρχισε να κανει κατι σπασμους ο μανταρινος κ εβγαλε κ αρκετη βλενα...καμια γνωμη;;;

nikolaosbouk
20-04-13, 02:33
κριμα ρε φιλαρακι, μακαρι να την σκαπουλαρει αλλα δεν το βλεπω μιας και μου λες οτι εβγαλε βλεννα...ποση ωρα ειναι ακινητος?:confused:
Το καβουρακι αν ειναι απο τον ζωντανο βραχο που εχεις βαλει δεν χρειαζεται να το βγαλεις, μαλλον ειναι porselaine crab https://www.google.gr/search?q=porcelain+crab&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=AeJxUeaoMMiCtAb24oDIBA&ved=0CEEQsAQ&biw=1366&bih=644 :rolleyes:

Tsipourinos
20-04-13, 04:36
Καλημερα!!!πριν κοιμηθω τον ειδα λιγο πιο ενεργητικο θα δουμε αργοτερα πως θα ειναι,ακομα δεν τον εχω δει!!οσο για το ενυδρειο τι μπορω να κανω μιας κ δεν εχω καπακι για να μην ξανασυμβει να βγει ψαρι απ εξω;;

maria p
20-04-13, 06:42
καλημέρα,
δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία και καμμία σχέση με θαλασσινά αλλά επειδή σε βλέπω μέσα και έχει τύχει να διαβάσω, κάποια άτομα χρησιμοποιούν ζελατίνα τροφίμων.
μπορείς τουλάχιστον να το κάνεις προσωρινά, μέχρι να σου πει κάποιος έμπειρος την πιο μόνιμη λύση σου.
καλή τύχη στο ψαράκι σου!

Tsipourinos
20-04-13, 07:43
Ευχαριστω για τη συμβουλη αλλα πιστευω θα λιωσει η ζελατινα κατευθειαν.!θα περιμενω να ακουσω κ πιο εμπειρους βεβαια!!

kikos7
20-04-13, 08:47
Η ζελατίνα δεν θα λιώσει, αλλά δεν κάνει γιατί: 1ον θα σου κόψει φως και 2ον θα εμποδίσει τον αερισμό της επιφάνειας, κάτι που θα ρίξει το Ph και μπορεί να καταστρέψει όλο το ενυδρείο.
Φτιάξε ένα καπάκι με κάποια σίτα ή πλέγμα:
http://www.leontaki.gr/product_detail.jsp?prdId=036&extLang=
http://www.leontaki.gr/product_detail.jsp?prdId=086&extLang=
http://www.leontaki.gr/product_detail.jsp?prdId=085&extLang=

Tsipourinos
20-04-13, 09:30
Μαλιστα καταλαβα!!αυτο μου φαινεται καλο θα το κοιταξω!!ευχαριστω πολυ παιδια!!

nikolaosbouk
20-04-13, 10:34
Αν έχεις στηρίγματα βάλε ένα κομμάτι τζαμί 5αρι και είσαι κούκλος:-)

Tsipourinos
20-04-13, 12:19
Τι στηριγματα εννοεις νικολα;;οχι δεν εχει κατι απο πανω!

nikolaosbouk
20-04-13, 12:33
Πρέπει κάπου να καθίσει το τζαμί ή τι πλέγμα, αν δεν έχεις κάτι πρέπει να κανείς;-)

maria p
20-04-13, 12:37
το ψαράκι πως πάει?

Tsipourinos
20-04-13, 15:46
Το ψαρακι παιδια παει... :-( νικολα δεν εχει κατι το ενυδρειο μ αλλα το πλεγμα θα μπορουσα να το πιασω με μανταλακια!τι αλλο θαπιρουσα να κανω για στηριγμα;;

maria p
20-04-13, 16:48
πω πω κρίμα... αφυδατώθηκε το δύσμοιρο

nikolaosbouk
20-04-13, 17:10
Με σιλικόνη δημιούργησε 4 πατήματα στις γωνίες και μετά κάνε ένα ελαφρύ πλαίσιο όπου θα βάλεις επάνω την κουνουποσιτα και ύστερα θα το τοποθέτησης πάνω στο ενυδρείο

Tsipourinos
22-04-13, 12:20
κατι εκανα με ταινια διπλης οψης και λεπτο πλεγμα!ελπιζω να με σωει απο αλλες αυτοκτονιες!Η κοπελια μου μου ειπε:Σαν τσαντιρι ειναι αγαπη μου αλλα αν σ αρεσει εσενα... χαχαχα
Δουλιτσα να γινεται!!!Με 3 ευρω το εκανα παντως!

nikolaosbouk
23-04-13, 09:22
κατι εκανα με ταινια διπλης οψης και λεπτο πλεγμα!ελπιζω να με σωει απο αλλες αυτοκτονιες!Η κοπελια μου μου ειπε:Σαν τσαντιρι ειναι αγαπη μου αλλα αν σ αρεσει εσενα... χαχαχα
Δουλιτσα να γινεται!!!Με 3 ευρω το εκανα παντως!

ρε αθεόφοβε ελπίζω να βγει σύντομα γιατί είναι σαν τις φυλακές του κορυδαλλού!!:smt044:smt044:smt044:smt044

Tsipourinos
23-04-13, 16:35
Χαχαχα καλο ε;;ειναι προσωρινο!θα παραγγειλω να μ φτιαξουν ενα ξυλινο καπακι κ θα βγει η αηδια!!

nikolaosbouk
23-04-13, 18:16
Απο ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ να στο κανουν;-)

Tsipourinos
23-04-13, 18:44
Γτ;;για το φως το λες;;υπαρχουν κατι αυτοκολητες ταινιες σαν αλουμινοχαρτο κ σκεφτομαι να το ντυσω με τετοια απο μεσα!δεν ξερω κανεναν αλουμινα!ξυλουργο ξερω!!!!!!

nikolaosbouk
23-04-13, 20:50
Θα σου σαπίσει τι ξύλο:confused:

Tsipourinos
23-04-13, 20:54
Μελαμινη λεω!

nikolaosbouk
24-04-13, 03:06
κοντρα πλακε θαλάσσης να βαλεις;)

ChocolatePuma
24-04-13, 13:40
κοντρα πλακε θαλάσσης να βαλεις;)

Για να μην ανοίγω νέο θέμα : που μπορούμε να βρούμε (Αττική) κόντρα πλακέ θαλάσσης;

nikolaosbouk
24-04-13, 17:28
praktiker, leroy merlin

Tsipourinos
29-04-13, 19:09
νικολααααα!ξαναδα τον καβουρα και τον φωτογραφησα κιολασ αλλα δεν ξερω αν βοηθαει η φωτο!ειναι καφετης με κοκκινα ματια!!

Παναγιώτης Κ
29-04-13, 19:23
Tέτοιοι κάβουρες έχουν ξεκληρίσει ολόκληρα ενυδρεία!
Βγαλτον όσο είναι καιρός. Στήστου καρτέρι, ή αν μπορείς να βγάλεις το βραχάκι που είναι χωμένος και τον βγάλεις έξω είναι το καλύτερο.
Μην τον αφήσεις πάντως. Ενός φίλου μου μέχρι να πάρει χαμπάρι ότι είχε κάβουρα είχε κάσει κοράλια σε τριψήφιο αριθμό.
Μην το καθυστερείς.

Tsipourinos
29-04-13, 19:46
:(:( με ανησυχεις λιγακι,ειναι χωμενος μεσα σε κοτρωνα!κανενας τροπος ευκολος??καλα ακομα εχω τρια πολυ μικρα κοραλλακια μεσα!αν τον αφησω να μεγαλωσει μεχρι να μη χωραει σε τρυπα?
:p
-------------------------
Δεν το πιστευω!!!ειναι δυο τελικα!και μαλιστα ο ενας μικροσκοπικος!!Καβουροκτονο γρηγορα! :smt072
Επισης εχω παρατηρησει οτι τη νυχτα και μονο τη νυχτα βγαινου απο το βραχω κατι σαν σκουλικακια να τα πω?τα οποια ειναι χρωματος γκρι και το σχημα τους ειναι κυλινδρικο πολυ λεπτο σαν οδοντογλυφιδα και πιο λεπτο σε μερικα,ισιο και απο το βραχο βγαινουν και ακουμπανε τον αραγωνητη...και μολις αναψω το φως μαζευουνε και ξαναμπαινουν μεσα στο βραχο!τι ειναι αυτα??

Παναγιώτης Κ
29-04-13, 20:35
Σαν τι απο όλα αυτά σου μοιάζουν?
http://www.lionfishlair.com/hitchhiker/hitchhikerswf.shtml

Τους κάβουρες στήστους παγίδα. Αν έχεις παγίδα ψαριών είναι το ιδανικό. Αλλά το καλύτερο είναι να τον πιάσεις επαυτοφόρο με κάτι όπως απόψη ας πούμε. Συνήθως βγαίνουν το βράδυ. Αν είσαι λίγο τυχερός, μόλις κλείσουν τα φώτα του ενυδρείου σου και του δωματίου σου για κανα 2ωρο τουλάχιστον επέστρεψε στο ενυδρείο σου χωρίς να ανάψεις φώτα, και με ένα φακό απότομα φεξε στο ενυδρείο και προσπάθησε να τον πιάσεις με την απόχη αν βγει.

Tsipourinos
29-04-13, 20:55
Sipunculid.
Peanut Worm μονο αυτο μοιαζει,τπτ αλλο απλα στη φωτο φαινεται πολυ μεγαλυτερο!το score τι σημαινει οτι ειναι καλο??Παγιδες δεν εχω και ουτε ξερω πως ειναι!καμια φωτο???

Παναγιώτης Κ
29-04-13, 21:18
Sipunculid.
Peanut Worm μονο αυτο μοιαζει,τπτ αλλο απλα στη φωτο φαινεται πολυ μεγαλυτερο!το score τι σημαινει οτι ειναι καλο??Παγιδες δεν εχω και ουτε ξερω πως ειναι!καμια φωτο???
Αν έχεις τέτοιο σκουλήκι είναι καλό. Μην τα πειράζεις. Το score σημαίνει το αφήνεις. Το watch them είναι στην κρίση σου, και το remove them μόλις τα βλέπεις τα εξαφανίζεις.
Με τον καιρό θα δεις και άλλα. Όπως αμφίποδα, κοπίποδα, σπειρογράφους, άλλα σκουλίκια, κλπ κλπ.
Παγίδα μπορείς να φτιάξεις μόνος σου, αλλά μπορείς να αγοράσεις κιόλας αν βρεις σε κάποιο κατάστημα.
Πχ:
https://www.google.gr/search?hl=en&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1366&bih=598&q=fish+trap&oq=fish+trap&gs_l=img.3..0l10.1325.5596.0.5882.10.10.0.0.0.0.26 9.1223.6j1j3.10.0...0.0...1ac.1.11.img.R0htFvpy_c8 #hl=en&site=imghp&tbm=isch&sa=1&q=aquarium+fish+trap&oq=aquarium+fish+trap&gs_l=img.3..0j0i5j0i24l3.3980.6448.0.6697.9.9.0.0. 0.0.238.1349.3j3j3.9.0...0.0...1c.1.11.img.WEZHmVs _PDQ&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45645796,d.ZGU&fp=e45c99e53717ae95&biw=1366&bih=598

Γραψε και στο youtube και θα βρεις πολλά βιντεάκια.

Tsipourinos
29-04-13, 21:30
ωραια!ναι εχω και σπυρογραφους!μαλλον θα φτιαξω την παγιδα με το μπουκαλι νομιζω!λες να τα καταφερω να τον πιασω η θα μπουνε μεσα ολα τα ψαρια?!! :confused:

Παναγιώτης Κ
29-04-13, 21:50
Ότι και να κάνεις κάντο όταν τα ψάρια θα κοιμούνται. Τότε δρανε συνήθως οι κάβουρες. Αν μπει κάποιο ψάρι μέσα το ελευθερώνεις. Να προσέχεις τον γιατρό μην μπει μέσα αναζητώντας φωλιά. Γι'αυτό σου λέω να την βάλεις όταν τα άλλα θα κοιμούνται. Βάλε μέσα λίγη τροφή, και αν έχεις και μισή σαρδέλα ή καμια γαριδούλα, και πήγαινε μετά απο 1 ώρα ενώ θα είναι όλα τα φώτα κλειστά να δεις τι έγινε και αν μπορέσεις να τον-τους πιάσεις

nikolaosbouk
29-04-13, 22:13
τσιπουρρρ ΙΜΙΟ αλλα δεν βγαινει αυτος ο βραχος ρε φιλε?
Ετσι θα τους πιασεις ποιο ευκολα ακομη;)
Αντε γρηγορα πριν σου φανε ολα τα κοραλλια!!!

Tsipourinos
29-04-13, 23:12
φαντασου οτι στο ενυδρειο ολος μου ο βραχος ειναι τρια κομματια!ο ενας καβουρας ειναι στο ενα ο αλλος στο αλλο και ειναι και μικροι!!ερωτηση:αν μεσα στο μπουκαλακι βαλω ενα βαρυδι απο αυτα που βαζουμε στο ψαρεμα πειραζει?δλδ το μολυβι κανει τπτ κακο οπως ο χαλκος??γτ λογο κυκλοφοριας μου το σερνει λιγο!

nikolaosbouk
30-04-13, 04:57
Κανένα μικρό βραχακι δεν χωράει μέσα? Η βάλε κάτι από επάνω να το κρατάει

Παναγιώτης Κ
30-04-13, 08:05
Το δοκίμασες?
Έχουμε νέα?

Tsipourinos
30-04-13, 11:03
λοιπον λοιπον λογο ελειψης χρονου χθες το βραδυ δεν ασχοληθηκα πολυ με την παγιδα!ισως σημερα!αλλα τελικα επιασα το ενα (το μεγαλο) με τσιμπιδα μεγαλη και υπαρχουν αλλα δυο τελικα πολυ μικρουλια που δεν πιανονται και με την τσιμπιδα αρα θα ασχοληθω με την παγιδα!το μεγαλο παντως που επιασα ειναι αυτο που σας ελεγα με τα κοκκινα ματια!τα αλλα δυο μικιρουλια δεν ξερω αν ειναι ιδια αλλα το ενα που το ειδα λιγο εξω νομιζω οτι ειχε μαυρο σωμρα κ καφε δαγκανες,αλλα δεν το λεω με σιγουρια!τα υπολοιπα στις βραδυνες προσπαθειες!!!!
-------------------------
παναγιωτη πολυ καλος ο οδηγος που μου εστειλες και σ ευχαριστω!Γενικα οταν βρισκω ετσι ωραια αρχεια γενικου περιεχομενου που θα με βοηθησουν τα αντιγραφω σε ενα αρχειο word και τα μαζευω!μολις εμαθα λοιπον οτι το ενυδερειο μου ειναι γεματο μα γεματο με αυτα τα ασπρα τα μικρουλια που στο οδηγο σου λεγονται Feather Duster - #3.Spirorbids και βρισκονται στο πισω τζαμι αλλα και στο βραχο!για να δω τι αλλο θα δω!

Tsipourinos
30-04-13, 11:14
Να τα!

Παναγιώτης Κ
30-04-13, 12:12
Τον κάβουρα στείλτον!

Οι στρογγυλοί σπειρογράφοι είναι καλοί. Απλά να προσέχεις όταν καθαρίζεις το τζάμι με τον μαγνήτη να μην χαράξεις το τζάμι με τους σπειρογράφους.
Και το σκουλήκι το αφήνεις.

Tsipourinos
30-04-13, 12:22
χρειαζομαι καμερα νυχτος για να μην αναβω το φως και να βλεπω τι γινεται εκει μεσα!εχω και αυτου του ειδους τους σπυρογραφους και κατι αλλους!αλλα ακομα ψαχνω!

Tsipourinos
30-04-13, 19:27
οπως καταλαβατε σε δυο μερες εχω ανακαλυψει δεκα πραγματα!οπως και αυτα τα δυο που θα δειτε στις παρακατω εικονες!!Και τα δυο ειναι πολυ μικρα και απορω πως τα ειδα και τα τραβηξα φωτο.με το μονο που μου μοιαζουν ειναι απταισια!πως το αφαιρουμε αυτο???

Tsipourinos
30-04-13, 19:29
οσο για τη σημερινη παγιδα λεω να βαλω ποτηρι οπως ειδα και σε ενα βιντεο στο youtube!αλλα με προσοχη μη σπασει!

Παναγιώτης Κ
30-04-13, 19:35
Είναι απταισία.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να την εξολοθρευσεις.
Αν είναι μόνο σε αυτό το βραχάκι, το βγάζεις έξω, σπας με ένα σουγιά την τρύπα της και προσπαθείς να την βρεις και να την βγάλεις έξω. Εφόσον γίνει αυτό, στο σημείο που ήταν κάνεις ένα ντιπάρισμα με γλυκό νερό. Απλά να προσέξεις να μην αφήσεις υπολείματα γιατί θα γεμίσεις μετά.
Επίσης μπορείς να βγάλεις το βραχάκι έξω και με ένα φλόγιστρο να κάψεις την τρύπα της.
Αν είναι πολλές τότε κάνεις γενική θεραπεία στο ενυδρείο σου με κάποιο σκευασμα. Αλλά μην το καθυστερείς. Δράσε άμεσα γιατί θα αρχίσουν να εξαπλώνονται.

nikolaosbouk
30-04-13, 19:39
Να τα!

μπραβο keep walking

Tsipourinos
30-04-13, 19:49
ωραια!λοιπον ναι εγω μονο σε αυτο το βραχακι εχω δει!ας πουμε οτι το βγαζω εξω!οταν λες σπαω την τρυπα της εννοεις οτι βαζω τη μυτη του σουγια στις δυο αυτες απταισιες και αρχιζω να τις σκαλιζω??ντιπαρισμα εννοεις ξεπλιμα???θα κοιταξω για φλογιστρακι,εχει ενας φιλος αμα ειναι απλα να καψω τις δυο τρυπουλες! :( με αναπτηρα δεν γινεται ομως???

Παναγιώτης Κ
30-04-13, 20:06
ωραια!λοιπον ναι εγω μονο σε αυτο το βραχακι εχω δει!ας πουμε οτι το βγαζω εξω!οταν λες σπαω την τρυπα της εννοεις οτι βαζω τη μυτη του σουγια στις δυο αυτες απταισιες και αρχιζω να τις σκαλιζω??ντιπαρισμα εννοεις ξεπλιμα???θα κοιταξω για φλογιστρακι,εχει ενας φιλος αμα ειναι απλα να καψω τις δυο τρυπουλες! :( με αναπτηρα δεν γινεται ομως???
Mε αναπτήρα δεν θα κάνεις τίποτα!
Μπορείς να σκάψεις με τον σουγιά(να είναι μυτερός και αντοχής) στην τρύπα της μέχρι να βρεις μια γλύτσα η οποία γλίτσα είναι αυτή. Αυτό θα το κάνεις εκτός νερού. Εφόσον σκάψεις και την βρεις θα βγάλεις λίγο νερό απο το ενυδρείο σε ένα μπολάκι και θα καθαρίσεις καλά τις τρύπες που άνοιξες. Καλύτερα με οδοντόβουρτσα. Εφόσον το κάνεις αυτό θα πάρεις άλλο μπολάκι με γλυκό νερό και θα βουτήξεις το μέρος με τις απταισίες μέσα και θα το ξεπλύνεις καλά. Όχι όλο το βραχάκι όμως γιατί θα καταστραφούν τα βακτήρια. Και μετά πίσω στο ενυδρείο. Το νερό που είχες βγάλει που καθάρισες τον βράχο το πετάς. Υπάρχει περίπτωση να σκάψεις μέχρι και 1 εκατοστό μέσα στον βράχο για να την βρεις, γιατί έχουν βαθιές ρίζες.

Tsipourinos
30-04-13, 20:28
ερχεται ο φιλος με το κανιστρο!!!θα το τσουρουφλησουμε!! :smt074

Tsipourinos
30-04-13, 21:27
:smt109 κατι καναμε θα δουμε αυριο αποτελεσματα!α την ωρα που το κεγαμε παντως πεταχτηκε και ενα σκουλικι και αρπαξε και αυτο λιγο!! :D να ρωτησω ομως εγω μιας και ακομα δεν ξερω!ας πουμε οτι εγω τωρα το ειχα μπουχτησει στα κοραλια!τι θα εκανα????και εκτος αυτου αν ηταν γεματο κοραλλια ισως και να μην τις εβλεπα,η αν βγαινανε στην πισω μερια του βραχου που δεν εχω ορατοτητα,τι γινεται???

Παναγιώτης Κ
30-04-13, 23:20
Προσοχή τώρα μην ξαναβγούν. Γιατί δεν το βούρτσισες λίγο όταν τελείωσες για να φύγει η μαυρίλα?
Πάντως πιστεύω ότι θα σου ήταν πιο εύκολο να το τρυπήσεις. Τέλος πάντων.
Βλέπεις. Αν δεν εξολοθρεύτηκαν κάνεις εκείνο.

Δυστυχώς φίλε μου αν βγουν σε κρυφά σημεία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα αν δεν τις δεις. Αν τις καταλάβεις όμως κάνεις την ίδια διαδικασία. Αν εχουν εξαπλωθεί όμως και είναι πολλές κάνεις θεραπεία σε όλο το ενυδρείο.

Tsipourinos
30-04-13, 23:31
Μαλιστα!η θεραπεια σε ολο το ενυδρειο μπορει να κανει κακο και σε αλλους οργανισμους??πριν λιγο ειδα το ενα καβουρακι το οποιο τελικα οντως εχει μαυρο σωμα και καφε τα υπολοιπα!ξερουμε ποιο ειναι???τελος ειδα ενα σκουλικι διαφορετικο απο τα αλλα και μαλλον ειναι αυτο Polychaete - Eurythoe complanata.Carribean Fireworm.αυτο πως το βγαζω απο μεσα???παναγιωτη και νικο ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!!

Παναγιώτης Κ
30-04-13, 23:39
Μαλιστα!η θεραπεια σε ολο το ενυδρειο μπορει να κανει κακο και σε αλλους οργανισμους??πριν λιγο ειδα το ενα καβουρακι το οποιο τελικα οντως εχει μαυρο σωμα και καφε τα υπολοιπα!ξερουμε ποιο ειναι???τελος ειδα ενα σκουλικι διαφορετικο απο τα αλλα και μαλλον ειναι αυτο Polychaete - Eurythoe complanata.Carribean Fireworm.αυτο πως το βγαζω απο μεσα???παναγιωτη και νικο ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!!
Ότι σου φαίνεται επιβλαβής το βγάζεις. Καλύτερα να το βγάλεις και ας μην σου κάνει κακό παρά να σου κάνει κακό και να μην το καταλάβεις.

Tsipourinos
30-04-13, 23:41
Ναι συμφωνω!το θεμα ειναι πως το πιανουμε παλι αυτο!

Παναγιώτης Κ
01-05-13, 08:09
Καταρχήν προσπάθησε με το χέρι σου να δεις πως κινείται. Αν κινείται αργά όπως πολλά σκουλίκια θα το πιάσεις. Αν κινείται γρήγορα δύσκολα θα το πιάσεις. Κινείται σε όλο το ενυδρείο ή μόνο στην τρύπα του?
Πάντως αν έχεις μια λαβίδα λίγο προσεκτικά κάτι θα κάνεις.

Tsipourinos
13-05-13, 11:02
καλημερα παιδες!ελπιζω να περασατε ολοι ομορφα το πασχα!λοιπον απο τοτε που εχουμε να τα πουμε καταφερα να πιασω και το δευτερο καβουρινο ο οποιος ειναι αυτοσ με το μαυρο σωμα που σας ελεγα τον οποιο και εχω στο σαμπ!θα τον δειτε και σε φωτο!οι απταισιες εφυγαν απο εκει που τις εκαψα αλλα εχω την εντυπωση οτι ξεφυτρωνει μια λιγο πιο πισω απλα θελω να σιγουρευτω γτ ειναι μικροσκοπικη και ασπρη ακομα!

Παναγιώτης Κ
13-05-13, 15:17
Την απτασία άστην λίγο να μεγαλώσει να είναι πιανούμενη για να μπορείς να την βγάλεις.
Τον κάβουρα ξεφορτώσου τον! Μην τον πετάξεις μέσα στην θάλασσα πάντως.
Είχες και 3ο κάβουρα απ'ότι είχες πει?

Tsipourinos
13-05-13, 23:22
Ναι την αφηνω να μεγαλωσει λιγακι κ για να σιγουρευτω οτι ειναι απταισια!ναι ναι θα τον στειλω!υπαρχει κ εμας τριτος καπου αλλα που ειναι;;;;

nikolaosbouk
14-05-13, 10:15
Ναι την αφηνω να μεγαλωσει λιγακι κ για να σιγουρευτω οτι ειναι απταισια!ναι ναι θα τον στειλω!υπαρχει κ εμας τριτος καπου αλλα που ειναι;;;;

Τάιζε τον πολύ για να μεγαλώσει γρήγορα:-)

Tsipourinos
16-05-13, 14:40
Νικολα τον καβουρα εννοουσες να ταιζω??:p νομιζω οτι βρηκα κατι ποδαρακια και γενικα απομιναρια απο καβουρι!δλδ μπορει να πεθανε αλλα δεν ξερω απο τι και πως!ακομα δεν εχω ηρεμησει και δεν θα το κανω αν σιγα σιγα δεν τα μαθω ολα!3 νεα που με πασχολουν ειναι τα εξης που θα δειτε και σε φωτογραφιες!1:ειναι αυτα τα διαφανα πλοκαμια τα οποια κιολας ειναι στην πισω μερια του βραχου και απορω πως τα ειδα!2:ειναι κατι πρασινες σαν φυσαλιδες μικρες αλλα ειναι σκληρες!και 3 ενα σαν χονι!δειτε τις φωτος και αν αναγνωρισεται κατι ενημερωστε με για το τι ειναι και αν ειναι οκ!στην δευτερη φωτο ειναι και αυτο το χωνακι που σας λεω και απο πισω του εχει και τις πρασινες φυσαλιδες!

Παναγιώτης Κ
16-05-13, 15:22
Στην 1η φωτό κινούνται? Γιατί για σφουγγάρι μου φέρνουν.
Στην 2η φωτό δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι.
Τα πράσινα που λές είναι έτσι?
http://www.cavehill.uwi.edu/bio_courses/bl14apl/derbesia.jpg
Γιατί αν είναι, είναι σπόρος απο άλγη derbesia. Αν τα σκάσεις, και αν τα πειράξεις θα γεμίσεις όλο το ενυδρείο με άλγη σαν γκαζόν!

Tsipourinos
16-05-13, 15:40
οχι δεν κινουνται ουτε μαζευονται ουτε τιποτα!στην δευτερη εχεις δικιο δεν ειναι τοσο καλη η φωτο,λλα μοιαζουν με αυτο π μου εστειλες βεβαια ειναι μικροσκοπικα τα μπαλακια και ειανι σε διαφορα μερη του βραχου!αν ειναι αυτο π λες το αφηνω?βγαινει καπως?τα τρωει καποιο ζωντανο??το χωνι επισης ειναι σκληρουτσικο και θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερη φωτο!

nikolaosbouk
16-05-13, 16:12
Μην κανείς ακόμη τίποτα απλά παρακολουθησε τα. Αρκετές φορές παρατηρούμε διάφορα παράξενα πράγματα τα οποία μετά από μερικές ημέρες εξαφανίζονται δια παντός;-)

Παναγιώτης Κ
16-05-13, 17:00
Οι μπίλιες αυτές που σου έβαλα φωτο είναι μικροσκοπικές. Άρα derbesia έχεις και μάλλον αν κρίνω απο την φωτό που έχεις βάλλει έχει εξαπλωθεί κιόλας!
Αντιφώσφορο βάζεις?

Tsipourinos
16-05-13, 17:47
Ναι βαζω κ τον αλλαζω καθε πρωτη του μηνα!ναι αφου σου ειπα εχω σε διαφορα μερη του βραχου!φωσφορικα μετραω με σαλιφερτ κ δεν εχω!τι μπορω να κανω κ τι μπορει να φταιει;

nikolaosbouk
16-05-13, 18:53
Ναι βαζω κ τον αλλαζω καθε πρωτη του μηνα!ναι αφου σου ειπα εχω σε διαφορα μερη του βραχου!φωσφορικα μετραω με σαλιφερτ κ δεν εχω!τι μπορω να κανω κ τι μπορει να φταιει;

μπορει να εχεις πολλα και να ειναι "μη μετρήσιμα"

Tsipourinos
16-05-13, 19:01
Οκ αλλα αυτο δεν θελουμε ομως;;τι μπορω να κανω;;

Παναγιώτης Κ
16-05-13, 19:15
Δεν έχεις μετρήσιμα γιατί στα ρουφάει η άλγη. Δεν θέλεις να στα ρουφάει γιατί εξαπλώνεται. Θα τα ρουφήξεις με αντιφόσφωρο για να μην έχει να τραφεί και να ψοφήσει. Αν δεις ότι είναι εκτεταμένη, τότε ίσως πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο σκεύασμα.

Tsipourinos
16-05-13, 20:04
Μαλιστα λοιπον ποσο αντιφωσφορο πρεπει να βαζουμε αναλογα με τα λιτρα??χρησημοποιω αυτον που ειναι σαν χωμα μαυρος!σκευασμα λες να βαλω αν γεμισω αλγη ε?οκ και ποιο σκευασμα ειναι αυτο αν ερθει εκεινη η ωρα??

Παναγιώτης Κ
16-05-13, 20:14
Tι μάρκα είναι ο αντιφόσφωρος?
Αν χρειαστεί να φτάσεις στην λύση του φαρμάκου, εγώ σου προτείνω αυτό:
http://www.ebay.co.uk/itm/API-aquarium-algaecide-Algaefix-Marine-237ml-/251215591754?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a7d9db94a

Tsipourinos
16-05-13, 20:21
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29961
αυτον εχω!

Παναγιώτης Κ
16-05-13, 20:36
Δεν θα σου κάνει τίποτα αυτός αν δεν έχεις ριάκτορα.
Πάρε αυτόν τον χοντρόκοκο:
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30175

nikolaosbouk
16-05-13, 22:43
Δεν θα σου κάνει τίποτα αυτός αν δεν έχεις ριάκτορα.
Πάρε αυτόν τον χοντρόκοκο:
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30175

Α ρε τσιπουρινε λάθος φοσφορο χρησιμοποιούσες, πάρε αυτόν που λέει ο παναης;-)

Tsipourinos
16-05-13, 22:44
Οκ παιδια ξαναμαναευχαριστω!!

Tsipourinos
18-05-13, 13:10
Λοιπον παιδια πηγα χθες κ στο μαγαζι π ψωνιζω γενικα κ μ ειπαν οτι να μην παρω αλλον αντιφωσφορο κ να τελειωσει πρωτα αυτος!οτι ο χοντροκοκος αποροφαει λιγοτερα φωσφορικα απο αυτον π εχω κ πως αν θελω να διπλασιασω την ποσοτητα μου.πηρα μια σαλιαρα ,εναν καβουρα πρασινο κ δυο ερημιτες κοκκινους!επισης ηθελα να ρωτησω τι χρησημοποιητε για να ανεβασεται το kh υγρο η σκονη; Κ περιπου σε ποια νουμερα να ειναι.χθες ειχα 6 εφτιαξα κ το πηγα στο 8!

Παναγιώτης Κ
18-05-13, 13:59
To kh μην το πηγαίνεις κατευθείαν τόσο ψηλά. Ειδικά αν έχεις κοράλια. Τώρα που δεν έχεις οκ, αλλά να το ξέρεις αυτό. Το πολύ 1 μονάδα την ημέρα.
Με σόδα μαγειρικής το ανεβάζω εγώ. Μια χαρά δουλειά κάνει.
Όσονα αφορά την αντιφώσφορο, δεν έχει να κάνει αυτό που λέει. Έχει να κάνει η κάλτσα που τον έβαλες. Επειδή είναι πολύ ψιλή δεν περνάει εύκολα το νερό μέσα απο το υλικό για να το φιλτράρει με αποτέλεσμα να περνάει ελάχιστο νερό ή και καθόλου. Είτε βάλλεις παραπάνω είτε αφήσεις όπως είναι δεν έχει διαφορά.
Τον κάβουρα τι τον ήθελες?

Tsipourinos
18-05-13, 17:02
Ειναι reef safe μου ειπε κ τρωει τα παντα απο αλγες ακομα κ αυτες τισ μπιλιτσες π λεγαμε!!
-------------------------
Κοραλια εχω τα τρια μικρουλια π εχουμε πει αλλα ηθελα να δω κ ποσο ανεβαινει το kh αναλογα την ποσοτητα π θα βαλω!λες να το κραταω εκει στο 8;;για σοδα το ειχα ξανακουσει αλλα κατι λεγανε να ειναι ψημενη κ κατι τετοια!η σκονη π πηρα ειχε 5 ευρω το κιλο!

Παναγιώτης Κ
18-05-13, 20:40
Τα μαλακά δεν τραβάνε σχεδόν καθόλου κεχά. Απειροελάχιστο! Τα σκληρά τραβάνε! Μην σε απασχολεί ακόμα το κεχά. Για να φτάσεις στο σημείο να τραβάνε μισή μονάδα την ημέρα πρέπει να έχεις πάνω απο 10 σκληρά στο ενυδρείο.

nikolaosbouk
22-05-13, 00:22
Ειναι reef safe μου ειπε κ τρωει τα παντα απο αλγες ακομα κ αυτες τισ μπιλιτσες π λεγαμε!!
-------------------------
Κοραλια εχω τα τρια μικρουλια π εχουμε πει αλλα ηθελα να δω κ ποσο ανεβαινει το kh αναλογα την ποσοτητα π θα βαλω!λες να το κραταω εκει στο 8;;για σοδα το ειχα ξανακουσει αλλα κατι λεγανε να ειναι ψημενη κ κατι τετοια!η σκονη π πηρα ειχε 5 ευρω το κιλο!

το καβουρακι ειναι το prosalane graber?

Tsipourinos
22-05-13, 09:39
Οχι οχι ειναι ενα πρασινο που το λενε mithrax sculptusτο οποιο οντως μου εχει κανει δουλιτσα,οπως κ η σαλιαρα!

Tsipourinos
23-05-13, 15:37
λοιπον τελικα με τον αντιφωσφορο τον αφισα στην καλτσα οπως τον ειχα και την τοποθετησα σε ενα εσωτερικο φιλτρακι π μου περισευε και τα εχω στο σαμπ!ειναι πολυ χαζο το ενα υπαρχει εσωτερικο φιλτρακι στο σαμπ?τουλαχιστον ετσι περναει το νερο απο τον αντιφωσφορο στα σιγουρα και με καλη κυκλφορια!δευτερον θα σας ανεβασω δυο φωτος του πως ειναι το ενυδρειο μου τωρα για να μου πειτε ιδεες για το πως να συνεχισω μιας και σε αυτο το σταδιο θελω να γεμισω και με κοραλλια (για τα οποια δεν ξερω και πολλα ακομα) και με ψαρια!τι πρεπει να μπει πρωτα απο τα δυο?
υστερα εδω και 3 μερες τα κοραλλακια μου ειναι ψηλοκλειστα,τι μπορει να φταει γι αυτο??το μονο που αλλαξε ηταν μια μικρη αλλαγη νερου γυρω στα 20 λιτρα!αυτα προς το παρον οτιδηποτε μου ερθει θα συμπληρωσω!

gmaravelisvet
23-05-13, 16:19
Ισως φταιει η άλγη για τα κοραλάκια. Γιατι δεν την αφαιρεις με το χερι, ωστε να δώσεις το ευνασμα να αναπτυχθει και να καταναλωθουν το φωσφορικά...
Επίσης νομιζω οτι θες και αλλή κυκλοφορια...
Για το εσωτερικο φίλτρο μια χαρα..και εγω ετσι το εχω
ανθρακα-αντιφωσφορο σε ενα εσωτερικο φίλτρο και όλα μια χαρα...

nikolaosbouk
23-05-13, 18:50
λοιπον τελικα με τον αντιφωσφορο τον αφισα στην καλτσα οπως τον ειχα και την τοποθετησα σε ενα εσωτερικο φιλτρακι π μου περισευε και τα εχω στο σαμπ!ειναι πολυ χαζο το ενα υπαρχει εσωτερικο φιλτρακι στο σαμπ?τουλαχιστον ετσι περναει το νερο απο τον αντιφωσφορο στα σιγουρα και με καλη κυκλφορια!δευτερον θα σας ανεβασω δυο φωτος του πως ειναι το ενυδρειο μου τωρα για να μου πειτε ιδεες για το πως να συνεχισω μιας και σε αυτο το σταδιο θελω να γεμισω και με κοραλλια (για τα οποια δεν ξερω και πολλα ακομα) και με ψαρια!τι πρεπει να μπει πρωτα απο τα δυο?
υστερα εδω και 3 μερες τα κοραλλακια μου ειναι ψηλοκλειστα,τι μπορει να φταει γι αυτο??το μονο που αλλαξε ηταν μια μικρη αλλαγη νερου γυρω στα 20 λιτρα!αυτα προς το παρον οτιδηποτε μου ερθει θα συμπληρωσω!

καλα εκανες, ετσι δουλευει και σαν μικρο ριακτορακι;)
απλα θα σου ανεβασει ελαχιστα την θερμοκρασια
κοραλακι βαλε απο τωρα αν θελεις κανενα σαρκοφυτο ή finger leather ή καμια xenia(αν θελεις φραγκακι σου στελνω)
μπορεις να βαλεις κανενα ζευγαρακι κλοουν αν θελεις, αλλα προσοχη εαν βαλεις την ποικιλια clarkii επειδη γινεται πολυ επιθετικη μετα στα αλλα ψαρια.
Επισης μην βαλεις με τιποτα damsel!!!!!καταραμενα ψαρια(χτυπανε τα αλλα απιστευτα!!)

Παναγιώτης Κ
23-05-13, 20:08
Όταν είχα το ενυδρείο σου θαλασσινό, είχα πολλές άλγες που δεν έφευγαν με τίποτα!
Όταν όμως μου άνοιξε το ενυδρείο και δεν είχα την πολυτέλεια να περιμένω να το κολλήσω(μου έκατσε κουτί να πάρω και καινούριο χωρίς γκρίνιες), για λίγες μέρες είχα τον βράχο σε ένα δοχείο με θερμοστάτη και κυκλοφοριτή. Βέβαια ευτυχώς ήταν η αρχή και δεν ειχα ακόμη κοράλια. Όταν το ξαναέστησα είχαν φύγει ΟΛΕΣ οι άλγες, και δεν μιλάμε για διατομική και κυανό, αλλά για δινομαστιγωτή(dinoflagelates).
Έπαιξε μεγάλο ρόλο η συσκότιση.

Θα σου πρότεινα, εφόσον δεν έχεις κοράλια ακόμα(αν έχεις 1,2 δώστα σε κάποιον να στα φιλοξενησει), και κάνε συσκότιση στο ενυδρείο για καμια 15ρια μέρες(απλά να μην ανείγεις τα φώτα του). Τα ψάρια δεν θα τα πειράξει. Θα σε εκπλήξουν τα αποτελέσματα. Μόλις τελειώσεις την συσκότιση, κάνε μια καλή αλλαγή(50%) απο νερό όσμωσης και όχι βρύσης.

Tsipourinos
27-05-13, 10:30
λοιπον μετα το εσωτερικο φιλτρακι η αλγη εξαφανιστηκε αισθητα!σημερα το πρωι ειδα το νερο ελαχιστα θολο σαν ασπρισμενο θα ελεγα!εκανα αμεσως ολα τα τεστ π εχω αμμωνια, no2, no3, φωσφορικα ολα 0, ph 8, kh 7, αλατι 1024 θερμοκρασια 27!τι μπορει να ειναι?εντομεταξυ χθες εβλεπα το βιντεακι με το σαλιγκαρι που βγαζει το ασπρο υγρο!υπαχει περιπτωση να εγινε στο ενυδρειο μου?και ανα εγινε θολωνει λιγο το νερο?τελοσπαντων εβαλα το σκιμμερ να δουλεψει λιγο δυνατοτερα και περιμενω τη γνωμη σας!

Παναγιώτης Κ
27-05-13, 10:59
Όταν λές το έβαλες να δουλέψει δυνατότερα τι εννοείς?
Αν έχεις σαλιγκάρια μπορεί να έγινε και αυτό! Αλλά δεν νομίζω ένα σαλιγκάρι να καταφέρει να σου το ασπρίσει όλο το ενυδρείο.
Θέλει πολλά μαζί!

Tsipourinos
27-05-13, 11:03
εννοω οτι ανεβασα τη σταθμη στο ποτηρακι για λιγο πιο wet skimming!δεν ειπα οτι μου ασπρισε απλα οτι ειδα μια ελαφρα θολουρα!

nikolaosbouk
27-05-13, 11:51
Μάλλον η αύξηση στις μπουρμπουλήθρες σου έδωσε αυτήν την εντύπωση!

Παναγιώτης Κ
27-05-13, 12:47
Όντως οι μπουρμπολίθρες μπορεί να σου φανεί ότι στο θολώνουν.
Αν έχεις μπουρμπολίθρες αν μπορείς κατα κάποιο τρόπο να τις ελαχιστοποιήσεις-σταματήσεις θα ήταν το καλύτερο.
Να ξέρεις ότι όσο πιο διαυγες είναι το νερό τόσο καλύτερη ανάπτυξη θα έχουν τα κοράλια σου!

Tsipourinos
27-05-13, 13:25
Μα δεν εχω μπουρμπουληθρες!!!

nikolaosbouk
27-05-13, 13:43
Μέσα στο σκιμμερ εννοούμε:-) το wet αυξάνει τον όγκο τον μικροφυσσαλιδων που περνάνε στο νερο;-)