PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιέργη Συμπεριφορά Molly


nickall13
14-01-05, 22:20
Καλησπέρα σε όλους.Έχω ένα ενυδρείο 110lt περίπου με συνήθη φιλικά τροπικά ψαράκια ( 5 γκάπυ, 3 ξιφοφόρους, 2 μόλλυ, 2 τορπίδο μπάρμπ, 2 γατόψαρα corydoras και 2 κλόουν). Αυτά συνυπάρχουν ειρηνικά εδώ και 3 μήνες. Δύο μέρες τώρα η μία μόλλυ, μάλλον το θυληκό, κάθεται στη στάση που έχει στη φωτογραφία ενώ η άλλη που είναι πιο μεγαλόσωμη συχνα πηγαίνει από κάτω της και την ακουμπά μέχρι που γυρίζουν σε οριζόντια θέση. Τρώει λιγότερο όπως παρατήρησα και μάλλον δυσκολεύεται στο κολυμπι αν και ποτέ δεν ήταν το δυνατό της σημείο. Πριν 1 εβδομάδα φιλοξένησα ένα female yellow gourami αλλά δεν πείραζε κανένα (τουλάχιστον την ημέρα).Δεν βλέπω κάποιο σημάδι αρρώστιας πάνω της. Είναι αρρώστια;Είναι γονιμοποίηση;Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :) :) :)

pavloukos
15-01-05, 11:59
Εμένα φυσιολογική στάση δεν μου φαίνεται πάντως. Μπορείς να μας δώσεις τις μετρήσεις του νερού σου;

nickall13
15-01-05, 13:52
Δυστυχώς ούτε κι εμένα μου φαίνεται φυσιολογική η στάση.Έκανα μετρήσεις πριν 5 μέρες και το pH = 7.5, αμμωνία = 0, ΝΟ3 = 12.5 και ΝΟ2 = 0 (νομίζω). Το περίεργο είναι ότι κινείται με όρεξη, σήμερα έφαγε πολύ, αλλά πάντα με αυτή τη στάση ενώ το αρσενικό δεν φεύγει από δίπλα της κάτι που δεν το έκανε παλιότερα. :?: :)

a$wto$
15-01-05, 16:38
Διαβασε και αυτο http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3469
Ελπιζω να μην εχει την ιδια καταληξη

nickall13
17-01-05, 14:26
Δυστυχώς χτες το βράδυ η μόλλυ μας άφησε :( .Ελπίζω να μην ήταν κάτι που μπορεί να κολλήσουν και τα άλλα ψάρια.Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας παιδιά. :)