PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπλήρωση με απιονισμένο νερό μετά απο εξάτμιση το καλοκαίρι.


chrisvari
14-04-13, 17:53
Καλησπέρα!Τελειώνω το στήσιμο ενός 30λιτρου που θα φιλοξενήσει red cherry σε κανά δίμηνο και ήθελα να ρωτήσω το εξής,
Έστω οτι καταφέρνω με κάποιο τρόπο να έχω σταθερή θερμοκρασία όλο το καλοκαίρι κοντά στους 24-25 βαθμούς,αλλά έχω αρκετή εξάτμιση του νερού.Μπορώ να συμπληρώνω με απιονισμένο νερό απο τα supermarket,το οποίο δεν έχει καθόλου αλατα??Γιατί θέλω να αποφύγω το κόστος της ΑΟ για ένα μικρό 30λιτρο.
Αφήστε στην άκρη αν με συμφέρει οικονομικά μακροπρόθεσμα κτλ.Ρωτώ καθαρά για το νερό.Μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα ενυδρεία χωρίς προβλήματα για τους ζωντανούς οργανισμούς?

Nick74
14-04-13, 18:11
Η ΑΟ ειναι μονοδρομος.
Το απιονισμενο που πουλανε στα σ.μ. ειναι ΜΗ ΠΟΣΙΜΟ, και μπορει να περιεχει χιλιους δυο βλαβερους μικροργανισμους.

Χρηστος Ζ.
14-04-13, 18:19
χωρις να παρεξηγηθω απο κανεναν, οταν καποιος θελει να στησει ενυδρειο και ειδικα με ψαρια-γαριδες που εχουν αυξημενες απαιτησεις η θελουν επεξεργασια νερου, δεν ειναι και τοσο τραγικο να δωσει 60 ευρω να αγορασει μια απλη α.ο. για να κανει τη δουλεια του.

chrisvari
14-04-13, 19:23
χωρις να παρεξηγηθω απο κανεναν, οταν καποιος θελει να στησει ενυδρειο και ειδικα με ψαρια-γαριδες που εχουν αυξημενες απαιτησεις η θελουν επεξεργασια νερου, δεν ειναι και τοσο τραγικο να δωσει 60 ευρω να αγορασει μια απλη α.ο. για να κανει τη δουλεια του.

Πρωφανώς αν μιλούσαμε για οποιαδήποτε άλλο είδος γαρίδας δεν θα έκανα καν την ερώτηση.Αλλά είπα για περιορισμένο χρονικά διάστημα μήπως μπορούσα να κάνω δουλειά.Δεν ήξερα οτι μπορεί να έχει βλαβερούς μικροοργανισμούς.Ευχαριστώ πάντως

Nick74
14-04-13, 20:07
ως μη ποσιμο δεν ειναι χλωριωμενο ουτε εχουν υποχρεωση να τηρουν συνθηκες υγειηνης οποτε ειναι ακαταλληλο

delta66
14-04-13, 22:26
Το απιονισμενο για ηλ. σιδερα στα μπετονακια, θεωρητικα κανει για αναπληρωση.
Ομως πρακτικα δεν μπορεις να γνωριζεις οτι δεν εχει αλλαξει κατι μεχρι να φτασει στα χερια σου. Πχ να το εχουν αφησει στον ηλιο για μερικες μερες.
Επισης τωρα τελευταια εχω δει απιονισμενα που εχουν και αρωματικα μεσα.
Με λιγα λογια κανει, αλλα ειναι ρισκο. Μια φορα να πεσεις σε ακαταλληλο νερο φτανει.