PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτη Γαρίδα!!!


anttheo
08-04-13, 17:00
Παιδια μου συνεβει κατι τρελο το οποιο θελω να μοιραστω μαζι σας!!Διαβαστε λοιπον την ιστορια!
Πριν 3 περιπου μηνες αποφασισα να κανω ενα ενυδρειο 85λ γαριδαδικο.πηγα λοιπον και αγορασα 4-5 red cherry,5 amano και οτι ειχε απο καθε αλλο ειδος, οπως 2 tiger,2 green, 1 νομιζω green tiger, 1 algae.Βεβαια γρηγορα καταλαβα οτι επρεπε να γινουν αλλαγες, πηγα τις red cherry se 50l και προσθεσα αλλες 8-9 και τις υπολοιπες τις αφησα στο αλλο.πριν απο 17-18 μερες πηρα χαμπαρι οτι 1 γαριδα απο το 85λ ειναι αυγωμενη.αποφασισα να την μεταφερω σε ενα 15λ που εστρωνα κανα μηνα με χαλι απο moss.την εβαλα λοιπον εκει αλλα μετα απο 3-4 μερες επαψα να την βλεπω για μερικες μερες οποτε πιστεψα οτι την εχασα.επαψα λοιπον να ταιζω και εκλεισα το θερμοστατη.μαλιστα για 5 ειχα κλεισει και το φιλτρο αλλα το ανοιξα προχθες γιατι ειχε θολωσει το νερο.Προσθεσα επισης νερο που εξατμιστηκε απο νερο βρυσης χωρις αντιχλωριο και seachem flourite.Σημερα λοιπον καθομαι στον καναπε, οποτε στις 16.00 αναβει το φως του 15λ που ηταν διπλα μου, το κοιταω ασυνεσθητα και τι να δω?????? Η ατιμη η γαριδα ηταν πανω στο φυλλο catappa και μασουλουσε και τα αυγα ακομη πανω της!!!αμεσως πεταχτηκα πανω, χαζεψα για λιγο, και αναψα θερμοστατη για να κανω σταδιακη ανοδο θερμοκρασιας. Εντομεταξυ, δεν ξερω τι γαριδα ειναι με σιγουρια...Οριστε η εν λογω survivor!!!Μπορει να καταλαβει καποιος τι γαριδα ειναι?

http://img201.imageshack.us/img201/9628/dsc02250eb.jpg
http://imageshack.us/a/img820/2341/dsc02245u.jpg

sharred
08-04-13, 17:45
Red Cherry είναι.

anttheo
08-04-13, 17:48
Οχι δεν ειναι red cherry. Εχω αυτη τη στιγμη γυρω στις 50-60 red cherry και καμια δεν μιαζει με αυτη!

TRYFONAS K.
08-04-13, 18:50
για την γαριδα θα σουν πουν οι ειδικοι!!εγω θα σου πω για ολο το συμβαν!!λογω του οτι ειναι γαριδα και μπορει να κρυφτει οπουδηποτε και μπορει να την ψαχνεις,να μην την βρισκεις ενω ειναι μπροστα στα ματια σου...κακως εκλεισες φιλτρανση κ θερμοστατη.
επρεπε να το αφησεις ως εχει!!να που ηταν ζωντανη τελικα κ αυγωμενη!!!
Ελπιζω να γινει μαθημα απο δω κ περα!!;)

Φιλικα....

anttheo
08-04-13, 18:57
μαθημα δε λες τιποτα!!το εκλεισα γιατι αποφασισα αφου την εχασα να κρατησω σκετη τη moss

TRYFONAS K.
08-04-13, 19:06
και η βιολογια σου???θα πηγαινε χαμενη!!αφου το εστρωνες τοσο καιρο γτ να σταματησεις το συστημα??επρεπε να την διατηρουσες με λιγο τροφη..κατι!!αν σου αυγονοταν αλλη κ ηθελες να την βαλεις στο 15αρι??

anttheo
08-04-13, 19:23
Εχεις δικιο.λαθος τραγικο.τουλαχιστον διορθωθηκε εγκαιρα.λες να υπαρχξει θεμα με τα αυγα απο ολο αυτο και να μην εχω μικρα?

stephos
08-04-13, 19:53
Να καταλάβω δηλαδή φίλοι μου από τα παραπάνω ότι οι γαρίδες ή και γενικά όλα τα ασπόνδυλα είναι πιο ανθεκτικά στις αποκλίσεις από την ιδανική χημεία του ενυδρείου ή απλά αυτή ήταν μια ...super γαρίδα?

Stivv27
08-04-13, 20:01
H super γαριδα που λετε δεν θρεθηκε σε διαφορετικες συνθηκες απο την μια ωρα στην αλλη αλλα οι παραμετροι του νερου την εκαναν να αντεξει σε εκεινες τις συνθηκες!Αν γινοταν απο το μεγαλο του ενυδρειο κατευθειαν μεταθεση στο μικρο χωρις θερμοστατη και χωρις φιλτρο-βιολογια θα την εκανε για τον αλλο κοσμο!Και λογικα το ενυδρειακι δεν κατεβασε χαμηλες θερμοκρασιες τοσο ακραιες 15-16 βαθμους αλλα ουτε και μπορουσε μια γαριδα να ανεβασει αμμωνια μεσα σε 15 λιτρα νερο και με φυτα μεσα~

delta66
08-04-13, 21:15
H super γαριδα που λετε δεν θρεθηκε σε διαφορετικες συνθηκες απο την μια ωρα στην αλλη αλλα οι παραμετροι του νερου την εκαναν να αντεξει σε εκεινες τις συνθηκες!Αν γινοταν απο το μεγαλο του ενυδρειο κατευθειαν μεταθεση στο μικρο χωρις θερμοστατη και χωρις φιλτρο-βιολογια θα την εκανε για τον αλλο κοσμο!Και λογικα το ενυδρειακι δεν κατεβασε χαμηλες θερμοκρασιες τοσο ακραιες 15-16 βαθμους αλλα ουτε και μπορουσε μια γαριδα να ανεβασει αμμωνια μεσα σε 15 λιτρα νερο και με φυτα μεσα~

+1000

και τι αμμωνια να σηκωθει αλλωστε, αφου δεν θα ταιζε κιολας απο τη στιγμη που νομιζε πως την εχασε.

Αλλα γινονται και περιεργα/ανεξηγητα μερικες φορες.
Ενας φιλος εβγαλε ζωντανη μια μονομαχινα που μεγαλωσε προφανως μεσα σε φιλτρο, που ηταν εκτος λειτουργιας για μηνες.

Γιώργος Κ
09-04-13, 06:45
Ξεχνατε κατι πολυ σημαντικο!
Αν η "βιολογια" πεθανε στο συνολο της και αν τα υλικα του φιλτρο δεν καθαριστηκαν τοτε αυτο και μονο ειναι ικανο να "σηκωσει" πολυ αμμωνια οταν τεθει παλι σε λειτουργία ... χωρια που -λογικα- απελευθερωνει στο ενυδρειο πολλα που δεν μπορουμε να μετρησουμε με τα τεστακια (απο την αποσυνθεση των βακτηριων)!

lingistis
09-04-13, 10:45
Τη γαρίδα για tiger τη βλέπω.

sharred
09-04-13, 17:00
Red cherry είναι, υπάρχουν πολλά grades.

janickrules
09-04-13, 19:35
cherry μου φαινεται κι εμενα,αλλα τελικα δεν καταλαβα γιατι την μετεφερες;:rolleyes:

anttheo
10-04-13, 15:13
Παιδια ισως να μη βοηθαει η φωτο.δεν ειναι red cherry σιγουρα.και εγω εχω την εντυπωση οτι ειναι tiger μιας και εχει τις γραμμες πολυ εντονες, ομως με προβληματιζει το καφετι χρωμα της.την μετεφερα γιατι οπως ειπα ειχα πολλα ειδη στο ενυδρειο οποτε σκεφτηκα να την απομονωσω για species γιατι αν γεννουσε εκει δεν υπηρχε περιπτωση μετα να καταφερω να τις αφαιρεσω...

el.stel
10-04-13, 23:06
Τη γαρίδα για tiger τη βλέπω.

Και εγώ.