PDA

Επιστροφή στο Forum : ασπρα στιγματα?


boutas ski
07-04-13, 19:45
ρε παιδια θα με τρελανει το ψαρακι μου.... αφου εφτιαξε το ματι τωρα βλεπω σε ολο το σωμα του να εχει ασπρα στιγματακια ξαφνικα...!! πριν κατι ωρες δεν ειχε τιποτα

δεν ειναι μεγαλα σπυρια ας πουμε ειναι ασπρες τσιμπλιτσες να το πω δεν ξερω:smt067:smt102
-------------------------
νομιζω εχουμε ick..... με αυτα που διαβαζω... εχω esha 2000 κανει κατι τετοιο?

Ektoras
07-04-13, 20:11
Ρίξε μια ματιά εδώ που έχει μερικές αρρώστιες http://www.sera.de/fileadmin/downloads/epaper/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

boutas ski
07-04-13, 20:21
Ρίξε μια ματιά εδώ που έχει μερικές αρρώστιες http://www.sera.de/fileadmin/downloads/epaper/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

ναι αυτο ειναι και γω στο ick ειχα καταληξει. το esha 2000 στις οδηγιες δεν λεει για ick και δεν ξερω αν κανει...

nikosn
07-04-13, 20:27
ναι αυτο ειναι και γω στο ick ειχα καταληξει. το esha 2000 στις οδηγιες δεν λεει για ick και δεν ξερω αν κανει...

και γω φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω και εδω και 2 μερες κανω θεραπεια με sera costapur θα σου πω αν εχει αποτελεσματα

boutas ski
07-04-13, 20:29
το ενυδρειο εχει 24 βαθμους μεσα.... και δεν εχω θερμοστατη για να ανεβασω την θερμοκρασια

περασικα νκοσν και σε σενα

το esha 2000 δεν κανει ε? το sera costapur ποσο εκανε?

nikosn
07-04-13, 20:32
το ενυδρειο εχει 24 βαθμους μεσα.... και δεν εχω θερμοστατη για να ανεβασω την θερμοκρασια

περασικα νκοσν και σε σενα

το esha 2000 δεν κανει ε? το sera costapur ποσο εκανε?

εδω εχει 9.80 .γιαυτο που λες δεν ξερω αλλα γιαυτο που χρησιμοποιω λεει οτι επειρεαζει τα ασπονδυλα

boutas ski
07-04-13, 20:37
μονο τα χρυσοψαρα εχω μεσα οποτε δε με "επιρεαζει" προσωπικα.

οποιος ξερει για esha 200 ας πει να το βαλω απο τωρα.

ελλειπα 2 μερες και δε ξερω αν οντως δεν ειχε πριν μερικες ωρες τα σημαδια αν και πιστευω οτι δεν τα ειχε γιατι τα χαζευα αρκετη ωρα οταν επεστρεψα σημερα και δεν με ειπαν για τις προηγουμενες μερες οτι κατι ειχαν τα ψαρακια

maria p
07-04-13, 20:41
το ich θεραπεύεται και με αλάτι αλλά θερμαντήρα, θα χρειαστείς σε κάθε περίπτωση.
δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519
το αλάτι πρέπει να είναι χοντρό εντελώς καθαρό από πρόσθετα ροής το λεγόμενο τυροκομικό. καλύτερα χρησιμοποίησε αλάτι που είναι φθηνό και αγόρασε θερμαντήρα, χρειάζεται να υπάρχει. αν έχεις το σωστό αλάτι, κάνε 30% αλλαγή και βάλτο απο σήμερα.

boutas ski
07-04-13, 20:46
γεια σου βρε μαρια..!
λοιπον για αρχη το αλατι αυτο πιο αλατι ειναι? και απο που το περνω?
θερμαντηρα για να παρω τωρα (το βλεπω δυσκολο, σιγουρα θα εχει κανα 25+ € )
μεχρι ποσο ανεβαζω την θερμοκρασια?
αρα το φαρμακο ειναι πιο οικονομικη λυση απο το να παρω θερμαντηρα.....

βλεπω και ενα μονο στιγμα στο πτερυγιο του αλλου χρυσοψαρου (κολλησε και αυτος την τυχη μου γκρρρρ)

maria p
07-04-13, 20:57
εγώ παίρνω το ΧΙΩΝ, γράφει εντελώς αγνό, καθαρό κάτι τέτοιο. έχει 0,90 με 1 ευρώ.
ο θερμαντήρας για τα λίτρα σου δεν νομίζω να έχει πάνω από 10ευρώ, δεν είμαι και σίγουρη όμως έτσι πιστεύω.
διάβασε προσεκτικά την αγωγή με το αλάτι, βάζεις όλη την δοσολογία αλλά μετά το αφαιρείς σταδιακά για να μην πάθουν οσμωτικό σοκ τα ψάρια. δηλαδή όσο διαρκεί η θεραπεία, στις αλλαγές, ξαναβάζεις την ίδια αναλογία με την αρχική δόση αλλά προσαρμοσμένη στην ποσότητα του νερού της αλλαγής.
όταν δεις οτι αποκαταστάθηκαν θα αρχίσεις να μειώνεις σταδιακά το ποσοστό της αλατότητας, όχι κατ ευθείαν.
ότι χρειάζεται διευκρίνιση ρώτησε, περίμενε και κανένα πιο έμπειρο.

stelios816
07-04-13, 21:04
το φαρμακο ειναι το esha exit για την περιπτωση του ick οχι το 2000.

boutas ski
08-04-13, 10:41
μαλιστα θα κανω μια ανζητηση στο φορουμ για την θεραπεια με το αλατι...

δηλαδη αμα αγορασω φαρμακο παλι πρεπει να ανεβασω την θερμοκρασια ετσι?
-------------------------
το φαρμακο ειναι το esha exit για την περιπτωση του ick οχι το 2000.

ευχαριστω...!!
-------------------------
esha exit πηρα αι να δουμε τι θα δουμε....

genecr
08-04-13, 10:52
για μένα έπρεπε να πάρεις θερμαντήρα και να ανεβάσεις τη θερμοκρασία μόνο, σαν πρώτη κίνηση...

stav
08-04-13, 11:02
για μένα έπρεπε να πάρεις θερμαντήρα και να ανεβάσεις τη θερμοκρασία μόνο, σαν πρώτη κίνηση...

Σωστο,γιατι εαν ειναι ick σε αρχικο σταδιο με ανεβασμα της θερμοκρασιας
θα περνουσε.

Diskus fan
08-04-13, 14:26
Γράφετε για αύξηση της θερμοκρασίας αλλά... ΔΕΝ γράφετε τον τρόπο... ούτε το πόσο. Θα ανεβάσει από 24 στους 30 με την μια... και ΑΝ "φύγει" το ψάρι να δω.... τι θα του γράφετε μετά.
Το ΙΚ θεραπεύετε με την αύξηση της θερμοκρασίας στους 30 βαθμούς γιατί ο κύκλος ζωής του είναι τόσο γρήγορος που ΔΕΝ προλαβαίνει να βρει ξενιστή. ΑΝ κάνεις αύξηση θερμοκρασίας... να την κάνεις με 2 βαθμούς ανά 24-36 ώρες. Γiα φάρμακο της eSHa... ορθά γράφτηκε το eSHa EXIT.... ΑΝ και η εταιρία προτείνει και τον συνδυασμό του, με το eSHa 2000.
Εδώ γίνεται αντιληπτό το ΓΙΑΤΙ... όσο μεγαλύτερο ενυδρείο, τόσο καλύτερο... στον μεγάλο χώρο γίνεται δυσκολότερη.... η διάδοση μιας ασθένειας.-

stav
08-04-13, 15:17
Γράφετε για αύξηση της θερμοκρασίας αλλά... ΔΕΝ γράφετε τον τρόπο... ούτε το πόσο. Θα ανεβάσει από 24 στους 30 με την μια... και ΑΝ "φύγει" το ψάρι να δω.... τι θα του γράφετε μετά.
Το ΙΚ θεραπεύετε με την αύξηση της θερμοκρασίας στους 30 βαθμούς γιατί ο κύκλος ζωής του είναι τόσο γρήγορος που ΔΕΝ προλαβαίνει να βρει ξενιστή. ΑΝ κάνεις αύξηση θερμοκρασίας... να την κάνεις με 2 βαθμούς ανά 24-36 ώρες. Γiα φάρμακο της eSHa... ορθά γράφτηκε το eSHa EXIT.... ΑΝ και η εταιρία προτείνει και τον συνδυασμό του, με το eSHa 2000.
Εδώ γίνεται αντιληπτό το ΓΙΑΤΙ... όσο μεγαλύτερο ενυδρείο, τόσο καλύτερο... στον μεγάλο χώρο γίνεται δυσκολότερη.... η διάδοση μιας ασθένειας.-
1)Εαν ενδιαφερονταν να κανει θεραπεια με ανοδο της θερμοκρασιας μπορουσε
καλλιστα να ρωτησει.
2)Εαν κανει μια αναζητηση θεραπεια ικ με ανοδο της θερμοκρασιας θα βρει
εκατονταδες απαντησεις.
3)Σε αλλες περιπτωσεις σου εβγαζαν της πληροφοριες με το ζορι και οι
απαντησεις σου ηταν γεματες μυστηριο,μην μας την λες κιολλας.

Diskus fan
08-04-13, 15:19
Καλά... ΜΗΝ το παίρνεις και προσωπικά!!!! :smt035

boutas ski
09-04-13, 10:21
καλημερα!

Να ευχαριστησω και απο δω την ομαδα του gab για την βοηθεια με τον κωδικο μου και την υπομονη που εδειξαν

στο θεμα μας

ο βαρια αρρωστος εχει βγαλει και την φουσκα στο ματι (χειλοδονελα) οπως πριν απο μερικες μερες (εριξα και esha 2000 μαζι με το esha exit βαση οδηγιων δεν εχει προβλημα ουτως η αλλως συνηστατε για καλυτερη αποδοση)
το αλλο το ψαρι κανει κατι σπασμοδικες κινησεις φαινεται οτι προσπαθει να ξυθει...
σημερα δευτερη μερα αγωγης εριξα και απο τα δυο φαρμακα παλι να δουμε τι θα γινει..

maria p
09-04-13, 10:44
περαστικα!

boutas ski
09-04-13, 13:47
σε ποσες μερες θα αρχησουν να φευγουν τα σημαδια?? γιατι απο χθες δεν ειδα και καμια διαφορα...

stelios816
09-04-13, 14:31
2-3 24αρα σου γραφει και το φαρμακο να βαζεις τις σωστες για τα λιτρα σου σταγονες ομως.

boutas ski
09-04-13, 16:46
στελιο ναι κανονικα την αναλογια την εχω κανει ακριβως. Δεν βλεπω να υποχωρουν τα σημαδια ακομα.... για να δουμε μεχρι το βραδυ αν θα εχουμε τιποτα βελτιωση και φυσικα αυριο 3 μερα... αν δεν δω και την 3 μερα βελτιωση θα παρατεινω την αγωγη συμφωνα με τις οδηγιες.

stelios816
09-04-13, 16:47
υπομονη:rolleyes:

boutas ski
09-04-13, 19:36
παντως οσο πιο πολυ ασχολουμε τοσο πιο πολυ αρρωστα ειναι τι γινεται....? περιμενω και τα ατιμα τα υγρα τεστ εδω και 10 μερες ακομα να ερθουν με τα ποδια να ερχοταν εδω θα ηταν....

maria p
09-04-13, 19:59
παντως οσο πιο πολυ ασχολουμε τοσο πιο πολυ αρρωστα ειναι τι γινεται....? περιμενω και τα ατιμα τα υγρα τεστ εδω και 10 μερες ακομα να ερθουν με τα ποδια να ερχοταν εδω θα ηταν....
να τα φτύνεις :) μπας και τα ματιάζεις.
σοβαρά τώρα έχουν γίνει ευαίσθητα. μετά τα φάρμακα βάλε ανθρακα, κάνε μια μεγάλη αλλαγή και εστίασε πιο πολύ στις αλλαγές. έχουν φάει πολύ φάρμακο. όλα καλά να πάνε

boutas ski
09-04-13, 22:02
μαρια μου φτυνω αλλα τιποτα..!!
αλλαγες καθε βδομαδα δεν χανω μερα, τωρα που ηρθα σπιτι βλεπω το ματι του σα να βελτιωνεται αλλα ο καημενος εχει αρκετα ασπρα στιγματα... για να δουμε αυριο τελευταια μερα θεραπειας θα βλαω παλι και απο τα δυο φαρμακα... τι να πω εχω σκασει γιατι τα εχω φροντισει αρκετα τα ψαρονια και στεναχωριεμαι να τα βλεπω ετσι....
ελπιζω να ερθουν καλυτερες μερες..

Diskus fan
09-04-13, 23:18
Στίγματα εμφανίζονται σε 2 ασθένειες.... Ich και Oodinium (Velvet).
Φωτογραφίες μπορείς να βάλεις;
Τα φάρμακα ΔΕΝ κάνουν μόνο καλό... αυτό πρέπει να είναι πάντα, στο μυαλό μας.

boutas ski
10-04-13, 08:20
καλημερα discus ich ειναι 100% δεν εχουν κιτρινωπο χρωμα οπως το oodinium και σχημα.
ειναι καλυτερα σημερα το σωμα του πλεον εχει 2-3 οι ουρες του εχουν περισσοτερα στιγματακια. τωρα το μεσημερι θα βαλω ξανα φαρμακο ΜΟΝΟ απο το esha exit δεν θα βαλω esha 2000 γιατι το ματι του εχει βελτιωθει αρκετα οποτε δε θα κανω και την 3η μερα για το 2000, πολυ φαρμακο εχει πεσει αυτες τις μερες μεσα δυστυχως.... παρασκευη αν ολα πανε καλα θα γινει και η αλλαγη του νερου εκτως αν δω οτι μεχρι πεμπτη ηταν τα τελευταια στιγματα οποτε θα καθυστερισω λιγο ακομα για να μην στρεσαριστουν κι αλλο τα ψαρονια...

Diskus fan
10-04-13, 12:57
Αφού θα ρίξεις που θα ρίξεις... ρίξτο σε συνδυασμό.
Θα στρεσαριστούν τα ψάρια... από την αλλαγή νερού; Τι άλλο... θα ακούσω (διαβάσω);

boutas ski
11-04-13, 08:29
καλησπερα,

βλεπω οτι το στομα του ψαριου εχει στραβωσει...!! και εχουν πριστει τα μαγουλα του καπως, τα βραγχια του ειναι καλα ομως και η αναπνοη του κανονικη. κολυμπαει κανονικα...
chilodonella και ich μαζι τι αλλο θα τον βρει τον κακομοιρη
-------------------------
Αφού θα ρίξεις που θα ρίξεις... ρίξτο σε συνδυασμό.
Θα στρεσαριστούν τα ψάρια... από την αλλαγή νερού; Τι άλλο... θα ακούσω (διαβάσω);

ναι το λεω γιατι φανταζομαι πως καθε αλλαγη τωρα θα ειναι ζορι γι αυτα... μπορει και να μην συμβει. ειπα και γω μια βλακεια νταξ
-------------------------
καλημερα στην παρεα,

το ψαρακι αν και εχει βελτιωθει οσο αναφορα το ich εχει πλεον πολλα προβληματα... στραβωσε το στομα του οπως ειπα και πιο πανω αλλα βλεπω πως σημερα καθεται και σουζα...! οι ουρες του εχουν αρχισει και σχιζονται. πριν τον βγαλω απο το ενυδρειο για να τον βαλω σε ενα μικροτερο ενυδρειο-μπολ (πατεντα στην πατεντα) κολυμπησε και λιγο κανονικα. εκανε την αναγκη του και η αρχη ηταν ασπρο (δειγμα παρασιτων) και μετα καφε-πρασινο...

σκεφτομαι σοβαρα την ευθανασια διοτι δεν πιστευω η παραμορφωση να φυγει ποτε και ετσι οπως καθεται πιο πολυ ταλαιπωρειται το ζωακι... δεν ξερω το λυπαται η ψυχη μου ομως μηπως και επανακαμψει....? και το φαω αδικα... δε ξερω...

maria p
11-04-13, 09:24
τώρα το έχεις βγάλει από το ενυδρείο? στο ενυδρείο δεν είχε φάρμακο από την θεραπεία? σε τι θερμοκρασία το έχεις? του έδωσες αρακά?

boutas ski
11-04-13, 11:52
ναι εκτος ενυδρειου ειναι. ειχε κανονικα χθες τελειωσε η θεραπεια. θερμοκρασια 22 περιπου
αρακα οχι δεν εδωσα δεν εχει δυσκοιλιοτητα αλλα τον ειχα αταιστο 2 μερες

maria p
11-04-13, 12:56
δεν ξέρω τι έχει, αλλά αφού είχε κακά άσπρες κλωστές, εγώ θα του έδινα αρακά να καθαρίσει. τώρα φάρμακα δεν νομίζω να πρέπει να συνεχίσεις, καθαρό νερό και αρακά και βλέπεις. ίσως αν έχει πρηστεί βλέπεις στραβό το στόμα. περίμενε.

boutas ski
11-04-13, 13:26
τα κακα του εκτως οτι δεν τα εχει κανει απο το πρωι (ειναι μικρο σε μηκος ασπρο μονο στην αρχη και μετα καφε-πρασινο)

το στομα του ειναι στραβωμενο εχει μπει μεσα η αριστερη γωνια του και ειναι πρησμενα τα μαγουλα του...

καθεται σε γωνια 45 μοιρων με την κοιλια προς τα πανω... απο το πρωι ετσι ειναι...αναπνοη εχει κανονικη ομως.

maria p
11-04-13, 13:28
τρώει? έχει πάρει και πολλά φάρμακα βρε παιδί μου.... με καθαρό νερό πια. τι να πω

boutas ski
11-04-13, 13:49
του εβαλα ενα κομματακι τροφης το εφαγε κανονικα...! και τωρα γυρισε σωστα και επιπλεει... τι να πω, με εχει σκασει...

maria p
11-04-13, 13:54
κανε του σκορδόζουμο με αρακά

boutas ski
11-04-13, 20:47
Καλησπερα,

τον βλεπω απο το απογευμα οτι τα ασπρα στιγματα δεν υπαρχουν ΑΛΛΑ εχει ψαλιδισμενες ουρες και στο κουβα που τον εχω δεν πολυ κουνιεται (δεν κοβει βολτες εννοω) αλλα φανταζομαι οτι ειναι πολυ εξαντλημενος λογο των ασθενιων που τον βρηκαν απανωτα.
Το στομα του ειναι στραβωμενο απο την μια πλευρα.Τελικα εχει 3 μικρα ασπρα στιγματακια δεν τα ειχα προσεξει

Τι να τον κανω να τον κρατησω εξω ή να τον βαλω στο ενυδρειο οπου σιγουρα οι συνθηκες ειναι καλυτερες ΑΛΛΑ δεν εχω κανει αλλαγη νερου μετα την προσθηκη των φαρμακων (το σαββατο πρεπει να αλλαξω το νερο)
-------------------------
οποτε τον κραταω εκτως... αφου εχει στιγματα ακομα

maria p
11-04-13, 20:54
το σάββατο επειδή κάθε σάββατο αλλάζεις? ή έτσι γράφουν τα φάρμακα? μετά το φάρμακο πρέπει να κάνεις αλλαγή και να βάλεις άνθρακα στο φίλτρο.
εγώ εφ όσον έχεις κάνει θεραπεία στο ενυδρείο όλο, θα το άφηνα μέσα. πως θα του περάσει το ικ εκτός φαρμάκου και θερμαντήρα?

boutas ski
11-04-13, 21:26
οχι γιατι καθε σαββατο αλλαζω το νερο.
ξερω γω μην εχει και τιποτα αλλο και κολλησουν τα αλλα φοβαμαι.

Τωρα που το ξαναπαμε για τον θερμαντηρα ,μιλησα με γνωστο μου ο οποιος ειναι ιχθυολογος-βιολογος κτλ κτλ μου ειπε πως δεν ειναι αναγκη να ανεβασουμε την θερμοκρασια διοτι θα δημιουργησουμε μια εκρηξη του παρασιτου,ιου οτιδοιποτε ειναι αυτο και πολλες φορες μπορει να φερει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που θελουμε, ναι μεν επιταχυνουμε ετσι τον κυκλο αλλα δημιουργουμε και πολλα νεα που ψαχνουν ξενιστες. Διαβασα και στο φαρμακο τις οδηγιες και δεν αναφερει κατι για αυξηση θερμοκρασιας και ετσι δεν αγορασα θερμαντηρα.
Ακομα ελεγε οτι δεν ειναι αναγκη να βαλουμε ανθρακα μεσα ΕΚΤΩΣ αν θελουμε να φυγει γρηγορα απο το νερο το φαρμακο, αλλιως φευγει μεσα σε λιγες μερες...

Diskus fan
11-04-13, 21:49
Φίλε μου... κάνεις δυστυχώς σοβαρά λάθη.
Παραδέχεσαι μεν την άγνοια σου.... ξερω γω μην εχει και τιποτα αλλο και κολλησουν τα αλλα φοβαμαι.... αλλά παράλληλα κάνεις κινήσεις και ΚΑΤΟΠΙΝ... τις ανακοινώνεις.
Θα ΠΡΕΠΕΙ να αποφασίσεις, ΑΝ θα κάνεις αυτά που γράφονται ή αυτά που κρίνεις εσύ απαραίτητα. Να φροντίσω τουλάχιστον... να διαβάζω μόνο.
Ο φίλος σου βιολόγος με εντυπωσιάζει... ΑΝ και έχει κάποια βάση αυτό που σου λέει.... προφανώς ξεχνάει όμως κάτι βασικό... την ύπαρξη φαρμάκου και τον κύκλο ζωής, του παθογόνου.
Το ψάρι ΚΑΚΩΣ-ΚΑΚΙΣΤΑ το έβγαλες από το ενυδρείο.... οι αλλαγές συνθηκών στρεσάρουν τα ψάρια... ΟΧΙ οι αλλαγές νερού (όσο συχνές κι' αν είναι..... ΑΝ γίνονται όπως πρέπει).
Τελικά... θερμαντήρας μπήκε;
Το ΑΝ θέλουμε να φύγει ένα φάρμακο γρήγορα ή όχι.... εξαρτάται από το ίδιο το φάρμακο.... κάποια είναι π.χ. βιοδιασπώμενα.
Πες μου ΑΝ έχεις πρόθεση να ακολουθήσεις αυτά που γράφω... τουλάχιστον να μην κάνω τον κόπο... (πολύ φιλικά στο λέω).- :smt102

boutas ski
11-04-13, 21:57
ναι εννοειτε πως το περνω φιλικα αυτο που λες..!! να βοηθησεις θες

λοιπον θερμαντηρα δεν εβαλα (1ον δεν με περισευουν αυτη την στιγμη να παρω εστω και αν αυτο σημαινει οτι πρεπει να δαπανισω 15 ευρω και 2ον γιατι και στο φαρμακο επανω δεν λεει οτι χρειαζεται)

εχω την διαθεση να ακολουθησω την συμβουλη σου το θεμα ειναι να μπορω κι ολα (καταλαβαινεις τι θελω να πω φανταζομαι)

Να τον βαλω παλι μεσα τον ψαρι??

Diskus fan
11-04-13, 22:36
Εννοείται.... η πιο κύρια αιτία για ασθένειες.... ΔΕΝ είναι όταν τα ψάρια στρεσάρονται;

ΥΓ. Πληροφορίες για το ενυδρείο, φίλτρο κλπ.... υπάρχουν κάπου γραμμένες; Βάλε link.- ;)

boutas ski
11-04-13, 22:39
οκ τον βαζω μεσα παλι.
απλα δεν εχουν ερθει τα υγρα τεστ και δε μπορω να κανω καμια μετρηση.....

maria p
11-04-13, 22:42
boutas ski μου, δεν θέλω να "σε δώσω" γιατί συμπάσχω με τις προσπάθειές σου, αλλά όταν πέθανε το κουφετάκι σου, από τα τρία ψάρια που είχες και λέγαμε είναι πολλά, έμειναν τα δύο που είναι οριακά. τώρα πιο πάνω έγραψες "μαζί με τ άλλα". πόσα έχεις τώρα? κι αυτό που αρρώστησε είναι από τα παλιά ή κάποιο που πήρες πρόσφατα? μήπως το πήρες άρρωστο?
για συμβουλές οτι σου λέει ο discus fan

boutas ski
11-04-13, 22:46
οχι καλα εκανες το cae ειναι μεσα το οποιο δεν μπορεσα να επιστρεψω (και δεν βρησκω καποιον φιλο να το δωσω) τα παλια ψαρακια ειναι μεσα δεν μπηκε αλλο

maria p
11-04-13, 22:51
αχ ναι συγγνώμη, αυτό το είχα ξεχάσει. ελπίζω να τα καταφέρει, πολλές απώλειες τελευταία...

boutas ski
11-04-13, 22:54
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: ~8 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: με το στρωσιμο
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): ~22
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): χρυσοψαρα οραντα 2 και 1 cae
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε βδομαδα 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 5 μερες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: καθε μερα την τροφη τους
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΔΕΝ ΕΧΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΑ ΥΓΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
2. ΔΕΡΜΑ: οκ
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: φαινεται κουρασμενο (κολυμπαει ομως)
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): σχεδον κανονικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :κανονικα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 5 μερες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: esha2000 + esha exit
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: η αναλογια με τα λιτρα μου
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 3 μερες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: 90%
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : οχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: οχι ακομα
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Diskus fan
11-04-13, 22:57
Πληροφορίες για το φίλτρο... και τα υλικά του;

boutas ski
11-04-13, 23:01
Ξεχασα το στραβωμενο στομα και τα μαγουλα που ειναι λιγο πρησμενα (εξασθενουν ομως απ οτι βλεπω) και την ουρα στην μια πλευρα που εχει καπως ψαλιδιστει
τωρα που τον εβαλα παλι στο ενυδρειο κολυμπαει συνεχεια δεν εχει κατσει κατω....
-------------------------
Πληροφορίες για το φίλτρο... και τα υλικά του;

το φιλτρο ειναι DIY εχει μεσα απο βιολογικο υλικο μακαρονια κεραμικα με προσθετα σιδηρου (για τα φυτα απ οτι βρηκε νομιζω η mariap γιατι απο κει που το πηρα αλλα αντι αλλων με ειπαν) 2 σφουγγαρια και ενυδρειακο βαμβακι.

Diskus fan
11-04-13, 23:19
Με αυτό που περιγράφεις... ΔΥΣΚΟΛΟ να καταλάβω. Καμιά φωτογραφία... υπάρχει;

boutas ski
11-04-13, 23:26
του φιλτρου? μπα οχι και φωτο να ειχα μια σωληνα pvc θα φαινοταν......ειναι κατι παρομοιο με αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59770
-------------------------
απλα ειναι εσωτερικο φιλτρο και οχι εξωτερικο, αρα δεν υπαπρχουν τα σωληνακια αυτα το νερο μπαινει απο κατω και βγαινει απο πανω με το σωληνακι του κυκλοφοριτη.

Diskus fan
11-04-13, 23:30
Χμμμμ... λυπάμαι αλλά είμαι ενάντιος, σε τέτοιου είδους πατέντες. ΔΕΝ έχεις και μετρήσεις για να ξέρεις τι γίνεται στο ενυδρείο.... τα προβλήματα τα θεωρώ.... σαν επόμενη συνέπεια.
Αυτό δουλεύει επί 8 μήνες συνεχώς... χωρίς να έχεις επέμβει ή το έχεις ανοίξει;
Πόσο σου κόστισε... ΑΝ επιτρέπεται;

boutas ski
11-04-13, 23:38
λοιπον το φιλτρο αυτο το εκανα εδω και 2 βδομαδες περιπου ΑΛΛΑ το προηγουμενο που ειχα λογο του οτι ο κυκλοφορητης του κανονικου φιλτρου εχει καει και ειχε αλλαχτει πριν 2-3 χρονια αλλα τα ufo της εταιριας μου εστειλαν νεου τυπου κυκλοφορητη δεν κουμπωνε με το κουτι του φιλτρου ετσι ειχα κανει την ιδια πατεντα με το τωρινο απλα με το παλιο κουτι.
ομως το παλιο κουτι ειχε αλλο σχεδιασμο και δεν μπορουσε να τραβηξει σωστα ο κυκλοφορητης, ετσι εκανα νεο κουτι στην ουσια.

Κοστος ουτε 3 ευρω γιατι αγορασα μονο την σωληνα και το καπακι της το οποιο ειναι βιδωτο για να μπορω να καθαριζω το εσωτερικο του φιλτρου (σφουγγαρια κτλ κτλ)

Diskus fan
11-04-13, 23:45
Χμμμ.... μόνο 2 εβδομάδες.... να ανησυχείς;
Το βασικό είναι η συχνή αλλαγή του βαμβακιού... τα σφουγγάρια του, ΔΕΝ έχουν ανάγκη για τόσο συχνή φροντίδα/αντικατάσταση.- ;)

boutas ski
12-04-13, 10:59
ναι τα σφουγγαρια τα αλλαζω μολις πιασουν εστω και λιγο βρωμια. με το "παλιο" μετα απο 1 μηνα ηθελαν αλλαγμα, πιο μπροστα βγαιναν οπως τα εβαζα. τωρα στο καινουργιο θα φανει ποσο συχνα θελουν αλλαγες.
-------------------------
μαιστα.... κοιτα και γω πιστευω οτι οι μικροοργανισμοι που ηταν στο φιλτρο μεσα πηγαν περιπατο με το καινουριο οποτε ισως να φταιει οντως αυτο....
τι να πω και αυτα τα υγρα την ψυχη μου βγαλαν....την αλλη βδομαδα λογικα θα τα εχω
-------------------------
Καλημερα στην παρεα...!!

Λοιπον εχθες μετα απο προτροπη του discus fun εβαλα πισω το αρρωστο ψαρακι και απο την ωρα που τον εβαλα δεν εχει κατσει κατω κολυμπαει κτλ ΑΛΛΑ εχει ακομα 3-4 σημαδια ich και την θεραπεια την σταματησα την τεταρτη (τελευταια μερα που εβαλα σταγονες) τι κανω τωρα που τα σημαδια δεν εχουν φυγει απο πανω του? Ακομα η ουρα του τα 2 απο τα 4 ουριαια πτερυγια εχουν ψαλιδιστει λιγο και το στομα του ειναι ακομα στραβο απο την μια μερια, προς τα μεσα εχει μπει για την ακριβεια.
Πρεπει να ξαναβαλω φαρμακο ή οχι ? εστω και την μικρη δοσολογια της "επεκτασης της θεραπειας" που λενε οι οδηγιες

Το κακο ειναι οτι σημερα πρεπει να φυγω εκτακτως εκτος πολης για 3 μερες και τουλαχιστον να ξερω και να δωσω σαφεστατες οδηγιες να το φροντησουν το ψαρακι. Μην ξαναρρωστησει και κολλησουν και τα αλλα παλι (γιατι το αλλο χρυσοψαρο ειχε και αυτο 1-2 σημαδια αλλα εφυγαν απο την πρωτη μερα αγωγης κι ολας )

Ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο,το ενδιαφερον και τον χρονο που δειχνετε σε μενα και στα ψαρια μου..!! :)
-------------------------
Ηρθαν και τα υγρα τεστ...!! το μεσημερι θα γινει μετρηση

maria p
12-04-13, 11:01
επιτέλους!!!
αν φύγεις, καλύτερα πριν, κάνε αλλαγή του νερού

boutas ski
12-04-13, 13:16
Εχω στα χερια μου τα αποτελεσματα...!!

ΛΟΙΠΟΝ

ph ~7,8
ΑΜΜΟΝΙΑ 0,00 - 0,25 (Εαν ειχε χρωμα για το 0,05 θα ελεγα οτι ηταν αυτο )
NITRITE NO2- 0pm
NITRATE NO3- 40pm

το ph βλεπω οτι ειναι 0,3 παραπανω απο το οριο (δινει 7,5 για χρυσοψαρα)
την αμμωνια 0,05 ή 0,10 που δεν υπαρχει στο χρωματολογιο
το NITRATE που ειναι 40pm που το δινει μαξιμουμ..

για πειτε? τι κανουμε? να κανω αλλαγη νερου γιατι σε 2 ωρες θα φυγω απο το σπιτι και θα επιστρεψω δευτερα πρωι.

maria p
12-04-13, 13:45
βέβαια, μεγάλη αλλαγή, έχεις αμμωνία πολύ. προφανώς με τις αλλαγές στο φίλτρο χάλασες την βιολογία σου.
μεγάλη αλλαγή με αντιχλώριο, πρόσεξε την θερμοκρασία και αργά αργά. μόλις γυρίσεις πάλι αλλαγή. καλύτερα για δυο τρεις μέρες ας μην τα ταϊσουν.
δεν ξέρω αυτά θα έκανα αν δεν είχα κάποιον να ρωτήσω. τώρα αν υπάρχει κάποιος πιο σίγουρος να σου προτείνει κάτι άλλο, περίμενε λιγάκι

boutas ski
12-04-13, 13:53
οκ ευχαριστω βρε μαρια...!!
ειναι τοσο μεγαλη η αμμωνια στο 0,05 ?? και πεφτει μονο με αλλαγες νερου ε? χμμ δε ξερω βρε μαρια ισως να φταιει το φιλτρο αλλα δεν ξερω γιατι δεν ειχα κανει μετρησεις πριν αλλαξω το φιλτρο ειχαν τελειωσει τα στικακια... το ph που ειναι λιγο παραπανω δεν πειραζει?

genecr
12-04-13, 13:54
αν φύγεις όπως τα λέει η maria p, ρίξε και επιπλέον δόση prime αν χρησιμοποιήσεις αυτό για αντιχλώριο που δεσμεύει αμμωνία.
αν δε φύγεις παρακολούθηση κάθε μέρα με τεστ και αναλόγως αλλαγές νερού.

maria p
12-04-13, 14:10
οκ ευχαριστω βρε μαρια...!!
ειναι τοσο μεγαλη η αμμωνια στο 0,05 ?? και πεφτει μονο με αλλαγες νερου ε? χμμ δε ξερω βρε μαρια ισως να φταιει το φιλτρο αλλα δεν ξερω γιατι δεν ειχα κανει μετρησεις πριν αλλαξω το φιλτρο ειχαν τελειωσει τα στικακια... το ph που ειναι λιγο παραπανω δεν πειραζει?
σ αυτή την φάση το ΡΗ είναι το λιγότερο που έχεις να σκεφτείς. αλλαγές - αλλαγές και όχι τροφή. γυρνάς αλλαγή. αν υπάρχει αρακάς ας φάνε ελάχιστο αύριο.

boutas ski
12-04-13, 14:10
δυστυχως πρεπει να φυγω.... κανω τωρα αλλαγη..! ετοιμαζω το νερο. αντιχλωριο εχω ενα της tetra aquasafe..! οποτε λεω να μην τα ταισουν κι ολας... με τα 3-4 στιγματα που εμειναν στο ψαρι τι κανω θα υπαρχει προβλημα? (αυτο και να φυγω μπορουν να το κανουν στο σπιτι τους ειπα πως και τι)

maria p
12-04-13, 14:13
δυστυχως πρεπει να φυγω.... κανω τωρα αλλαγη..! ετοιμαζω το νερο. αντιχλωριο εχω ενα της tetra aquasafe..! οποτε λεω να μην τα ταισουν κι ολας... με τα 3-4 στιγματα που εμειναν στο ψαρι τι κανω θα υπαρχει προβλημα? (αυτο και να φυγω μπορουν να το κανουν στο σπιτι τους ειπα πως και τι)
εφ όσον σταμάτησες από την τετάρτη το φάρμακο και θ αλλάξεις τώρα το νερό λέω άστο στην ησυχία του. είναι και στρεσσαρισμένο και αυτός είναι ένας λόγος για το ικ εκτός όλων των άλλων. κάποια στιγμή πρέπει να δεις το θέμα φίλτρο θερμαντήρας. τόσα λεφτά για φάρμακα θα είχες το κεφάλι σου ήσυχο.

boutas ski
12-04-13, 21:16
οκ θα το βαλω στο προγραμμα..!! λοιπον ειμαι σε διαδικασια αλλαγης. σας αφηνω θα τα πουμε αργοτερα το βραδυ λογικα..! ευχαριστω παρα πολυ καλη συνεχεια θα σας κραταω ενημερους
-------------------------
καλησπερα παιδια μολις με ενημερωσαν οτι το ψαρακι ειναι καθετα και εχει βγαλει νεα στιγματα.... τι κανουμε τωρα?? φοβαμαι πολυ για την υγεια των αλλων ψαριων...

maria p
12-04-13, 21:34
αν έχεις την καλοσύνη, κάνε μια περίληψη στις θεραπείες που έχεις κάνει το τελευταίο δίμηνο (γιατί είχες κάνει και λιγο πριν αν θυμάμαι), για να μπορέσει να σε συμβουλεύσει κάποιος έμπειρος γιατί ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω

boutas ski
12-04-13, 21:38
τις ασθενιες που περασε το ψαρι? οι γενικα το ενυδρειο?

το ψαρακι ειχε chilodonella στο ματι (πριν 2,5-3 βδομαδες )esha 2000 απο την 2 μερα κι ολας ειχε εξαφανιστει αυτη την βδομαδα ich και chilodonella στο αλλο ματι και συνεχιζουμε ακομα με ich.... το ψαρι τωρα εχει σχισμενη ουρα (τα 2 απο τα 4 ουραια πτερυγια) στραβωμενο στομα...!! και το ich esha 2000 + esha exit

το ενυδρειο ειχε περασει και ενα dropsy (με το "κουφετο" )

maria p
12-04-13, 21:41
τις ασθενιες που περασε το ψαρι? οι γενικα το ενυδρειο?

το ψαρακι ειχε chilodonella στο ματι (πριν 2,5-3 βδομαδες ) αυτη την βδομαδα ich και chilodonella στο αλλο ματι και συνεχιζουμε ακομα με ich.... το ψαρι τωρα εχει σχισμενη ουρα (τα 2 απο τα 4 ουραια πτερυγια) στραβωμενο στομα...!! και το ich

το ενυδρειο ειχε περασει και ενα dropsy (με το "κουφετο" )
τότε με το dropsy ηταν μέσα φλεβάρη νομίζω, δεν είχες βάλει φάρμακο σε όλο το ενυδρείο? τι φάρμακο είχες χρησιμοποιήσει?
ναι γενικά για το ενυδρείο και αυτά τα ψάρια που έχεις τώρα τι φάρμακα έχουν πάρει το τελευταίο δίμηνο, τρίμηνο

Diskus fan
12-04-13, 21:47
ναι τα σφουγγαρια τα αλλαζω μολις πιασουν εστω και λιγο βρωμια. με το "παλιο" μετα απο 1 μηνα ηθελαν αλλαγμα, πιο μπροστα βγαιναν οπως τα εβαζα. τωρα στο καινουργιο θα φανει ποσο συχνα θελουν αλλαγες.
-------------------------
μαιστα.... κοιτα και γω πιστευω οτι οι μικροοργανισμοι που ηταν στο φιλτρο μεσα πηγαν περιπατο με το καινουριο οποτε ισως να φταιει οντως αυτο....
τι να πω και αυτα τα υγρα την ψυχη μου βγαλαν....την αλλη βδομαδα λογικα θα τα εχω
-------------------------
Καλημερα στην παρεα...!!

Λοιπον εχθες μετα απο προτροπη του discus fun εβαλα πισω το αρρωστο ψαρακι και απο την ωρα που τον εβαλα δεν εχει κατσει κατω κολυμπαει κτλ ΑΛΛΑ εχει ακομα 3-4 σημαδια ich και την θεραπεια την σταματησα την τεταρτη (τελευταια μερα που εβαλα σταγονες) τι κανω τωρα που τα σημαδια δεν εχουν φυγει απο πανω του? Ακομα η ουρα του τα 2 απο τα 4 ουριαια πτερυγια εχουν ψαλιδιστει λιγο και το στομα του ειναι ακομα στραβο απο την μια μερια, προς τα μεσα εχει μπει για την ακριβεια.
Πρεπει να ξαναβαλω φαρμακο ή οχι ? εστω και την μικρη δοσολογια της "επεκτασης της θεραπειας" που λενε οι οδηγιες

Το κακο ειναι οτι σημερα πρεπει να φυγω εκτακτως εκτος πολης για 3 μερες και τουλαχιστον να ξερω και να δωσω σαφεστατες οδηγιες να το φροντησουν το ψαρακι. Μην ξαναρρωστησει και κολλησουν και τα αλλα παλι (γιατι το αλλο χρυσοψαρο ειχε και αυτο 1-2 σημαδια αλλα εφυγαν απο την πρωτη μερα αγωγης κι ολας )

Ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο,το ενδιαφερον και τον χρονο που δειχνετε σε μενα και στα ψαρια μου..!! :)
-------------------------
Ηρθαν και τα υγρα τεστ...!! το μεσημερι θα γινει μετρηση

Εδώ κάτι πάει στραβά και ΙΣΩΣ να εντοπίζουμε την αιτία.... για τα δεινά!!!!!!!!!!!!!!!!!
1. Τι εννοείς.... μόλις πιάσουν έστω και λίγη βρωμιά;
2. Τι εννοείς... μετά από 1 μήνα;
3. Ποίος σου έχει πει.... να τα αλλάζεις;
Το ότι φεύγεις για 3 μέρες μπορεί να είναι καλό... αλλά και κακό.
Καλό γιατί ΔΕΝ θα είσαι μπροστά στο ενυδρείο, με τον κίνδυνο να φανταστείς ότι συμβαίνει κάτι και να κάνεις κινήσεις πανικού (και λάθος... όπως η έξοδος του ψαριού).
Κακό γιατί αυτός που θα τα κοιτάει... ΔΕΝ είναι σίγουρο ότι θα βλέπει και θα καταλαβαίνει.
Όπως και να έχει εναλλακτική ΔΕΝ έχεις οπότε... χαλάρωσε.
Κάνε ΠΡΙΝ φύγεις μια προσεκτική αλλαγή νερού... και ΑΝ το φάρμακο σου προτείνει παράταση της θεραπείας με διάρκεια 3 ημερών... κάνε την ώστε όταν γυρίσεις να κάνεις τις επόμενες κινήσεις.
Τα ψάρια ας ΜΗΝ φάνε αυτές τις μέρες... ΔΕ υπάρχει πρόβλημα.- :cool:

boutas ski
12-04-13, 21:51
στο dropsy τιποτα δεν ειχα φαρμακο και δεν το ειχα προλαβει κιολας ηταν στα τελευταια του το ψαρι... οτι εχει μπει στο ενυδρειο απο την αρχη του κιολας ειναι οτι μπηκε τωρα με το ψαρακι που εχω αρρωστο αυτην την στιγμη.....

ΣΟΣ

κινδυνευουν τα αλλα ψαρια?? γιατι τολμαω να πω οτι αν ειναι να παθουν ζημια και τα αλλα τοτε το αρρωστο με τοσα που εχει τραβιξει δεν την βλεπω να την βγαζει καθαρη και περναει η ευθανασια απο το μυαλο μου οσο και αν δεν θελω να το σκεφτομαι αλλα αμα ειναι να χασω και τα αλλα...

Δε ξερω εχω λιγο πανικοβληθει μακαρι να μην χασω κανενα ψαρακι αλλα αμα ειναι να θυσιασω αυτο για την υγεια των αλλων υπαρχει μια περιπτωση να το κανω... οσο και αν δεν το δεχομαι γιατι ελπιζω οτι θα γινει καλα.
-------------------------
discus αντι τα σφουγγαρια ηθελα να πω το ενυδρειακο βαμβακι συγγνωμη... μολις γινει καφε το ενυδρειακο βαμβακι το αλλαζω.. λαθος ειναι αυτο??

ναι το φαρμακο δινει παραταση στην θεραπεια του για αλλες 2 μερες...
αρα μπορω να βαλω εστω και αν την τελευταια δοση την εριξα την τεταρτη?

Diskus fan
12-04-13, 21:55
Εχω στα χερια μου τα αποτελεσματα...!!

ΛΟΙΠΟΝ

ph ~7,8
ΑΜΜΟΝΙΑ 0,00 - 0,25 (Εαν ειχε χρωμα για το 0,05 θα ελεγα οτι ηταν αυτο )
NITRITE NO2- 0pm
NITRATE NO3- 40pm

το ph βλεπω οτι ειναι 0,3 παραπανω απο το οριο (δινει 7,5 για χρυσοψαρα)
την αμμωνια 0,05 ή 0,10 που δεν υπαρχει στο χρωματολογιο
το NITRATE που ειναι 40pm που το δινει μαξιμουμ..

για πειτε? τι κανουμε? να κανω αλλαγη νερου γιατι σε 2 ωρες θα φυγω απο το σπιτι και θα επιστρεψω δευτερα πρωι.

1. Ποίας εταιρίας... είναι τα test που αγόρασες;
2. Τις πληροφορίες για τα χρυσόψαρα σου... από που τις έχεις πάρει (βάλε κάποιο link);
3. Φαντάζομαι πως ήδη γνωρίζεις ότι ο χώρος σου είναι μικρός (έστω και για αυτά τα δύο)... άσχετα με το τι ΙΣΩΣ να έχεις διαβάσει... η προσωπική μου άποψη είναι 100 το λιγότερο. Αυτό όμως... ΔΕΝ είναι το μείζον επί του παρόντος.
4. Επίσης κάπoιο link... για τις πληροφορίες επί της chilodonella.
5. Τι sos και ιστορίες γράφεις... είπαμε να ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ... και να κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις... ήρεμος.

boutas ski
12-04-13, 21:56
ειναι της API και εχει οδηγιες για χρυσοψαρα και για αλλα ειδη μεσα

Diskus fan
12-04-13, 22:11
στο dropsy τιποτα δεν ειχα φαρμακο και δεν το ειχα προλαβει κιολας ηταν στα τελευταια του το ψαρι... οτι εχει μπει στο ενυδρειο απο την αρχη του κιολας ειναι οτι μπηκε τωρα με το ψαρακι που εχω αρρωστο αυτην την στιγμη.....

ΣΟΣ

κινδυνευουν τα αλλα ψαρια?? γιατι τολμαω να πω οτι αν ειναι να παθουν ζημια και τα αλλα τοτε το αρρωστο με τοσα που εχει τραβιξει δεν την βλεπω να την βγαζει καθαρη και περναει η ευθανασια απο το μυαλο μου οσο και αν δεν θελω να το σκεφτομαι αλλα αμα ειναι να χασω και τα αλλα...

Δε ξερω εχω λιγο πανικοβληθει μακαρι να μην χασω κανενα ψαρακι αλλα αμα ειναι να θυσιασω αυτο για την υγεια των αλλων υπαρχει μια περιπτωση να το κανω... οσο και αν δεν το δεχομαι γιατι ελπιζω οτι θα γινει καλα.
-------------------------
discus αντι τα σφουγγαρια ηθελα να πω το ενυδρειακο βαμβακι συγγνωμη... μολις γινει καφε το ενυδρειακο βαμβακι το αλλαζω.. λαθος ειναι αυτο??

ναι το φαρμακο δινει παραταση στην θεραπεια του για αλλες 2 μερες...
αρα μπορω να βαλω εστω και αν την τελευταια δοση την εριξα την τεταρτη?

Το ενυδρειακό βαμβάκι (πόσο χαίρομαι που επιτέλους κατάφερα μετά από τόσα χρόνια "πόλεμο"... να πειστεί ο κόσμος, να το γράφει πιο σωστά)... θέλει αλλαγή ΚΑΘΕ φορά που ανοίγεις το φίλτρο. Τα σφουγγάρια τα ξεπλένεις με νερό από το ενυδρείο.... και επανατοποθέτηση.
Κάνε την επαναληπτική θεραπεία... και όταν γυρίσεις, κάνε αλλαγή νερού.
Μετά φάρμακα τέλος.... για να έρθει το ενυδρείο σε ισορροπία.-
-------------------------
ειναι της API και εχει οδηγιες για χρυσοψαρα και για αλλα ειδη μεσα

Αξιόπιστα είναι.- ;)
Τι γράφει για τα χρυσόψαρα;

boutas ski
12-04-13, 22:20
discus ερωτηση : καθε ποτε δηλαδη να καθαριζω το φιλτρο ?

για τα χρυσοψαρα γραφει οτι το ph = 7,5 το NO3- >= 40 τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι και εχω φυγει απο το μεσημερι οποτε δε μπορω να το δω....

ΑΡΑ να πω στο σπιτι να βαλει τις σταγονες που πρεπει για την επεκταση της θεραπειας για 2 μερες και απο δευτερα αν ολα πανε καλα βλεπουμε

Ξαναρωταω τα αλλα κινδυνευουν? σορρυ αλλα δε θα το αντεξω να αρρωστησει κι αλλο εχω αρρωστησει ο ιδιος τοσες μερες...!

Diskus fan
12-04-13, 22:40
Για το βαμβάκι... αλλαγή κάθε 20 μέρες, ΔΕΝ θα ήταν κακή ιδέα... τα σφουγγάρια και να τα καθαρίζεις ελαφρά κάθε δεύτερο άνοιγμα... μια χαρά το βρίσκω. Αυτά σε ένα κανονικό φίλτρο... το δικό σου είναι πατέντα και το τι θα εφαρμόσεις... θα στο λένε οι μετρήσεις σου.
Είπαμε να χαλαρώσεις.... αλλά ΔΕΝ το βλέπω. :confused:
Για τις κινήσεις... μην με βάζεις να τα ξαναγράφω!!! :p

ΥΓ. Βάλε στα σχέδια την αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείου... και ενός καλού εξωτερικού φίλτρου (από αγγελίες... γεμάτος ο τόπος με μεγάλες ευκαιρίες πλέον)... θα σου λύσει προβλήματα. ;)

boutas ski
12-04-13, 22:46
ok ευχαριστω πολυ discus....!!

Diskus fan
12-04-13, 23:06
Παρακαλώ.- -+5

boutas ski
15-04-13, 20:44
Καλησπερα..!
εχω νεα δυστυχως ασχημα... χθες το ψαρακι εφυγε....

Πριν απο λιγο μπηκα σπιτι και το πρωτο πραγαμα που εκανα ηταν μετρησεις στο ενυδρειο...

ph 7,8+
ammonia 0 ...!!! :)
nitrite 0
nitrate 40+

τι πρεπει να κανω για να ριξω το ph και nitrate (τι ακριβως ειναι το nitrate τα νιτρικα?)

genecr
15-04-13, 21:07
πιο συχνές αλλαγές νερού για τα νιτρικά.

nitrate = νιτρικα

boutas ski
16-04-13, 11:44
ok για το ph καμια ιδεα?
-------------------------
τα νιτρικα τι προκαλουν?

maria p
16-04-13, 12:31
κρίμα:(
μην πάρεις άλλο τώρα, φρόντισε το θέμα του φίλτρου κατά την γνώμη μου.

Diskus fan
17-04-13, 10:20
Λυπάμαι πολύ για το ψάρι σου.
Κάνε αυτό που σου προτάθηκε πιο πάνω... μικρές και συχνές αλλαγές για το Nitrate.
Από τα συμφραζόμενα θεωρώ ότι... πρέπει να το ρίξεις και λίγο στο διάβασμα... πριν προχωρήσεις σε περαιτέρω κινήσεις.
Το νερό που χρησιμοποιείς... είναι από την βρύση;

boutas ski
17-04-13, 16:15
μαλιστα, ναι το νερο ειναι βρυσης και γω βρυσης πινω εδω πανω εχουμε καλο νερο..!
discus πραγματικα διαβαζω καθε μερα και κατι αλλα για να ειμαι ειλικρινης με τοσα που εχω διαβασει περαν των βασικων εχω μπερδευτει.....
Ξερω για τις αλλαγες και για τα καθαρισματα αλλα στα υπολοιπα χοντιρκα το λεω καθε ποστ και αλλη αποψη..

maria p
17-04-13, 19:49
Λόγω των λίτρων, του προβληματικού και μη στρωμένου φίλτρου και των πολλών ψαριών, είχες πρόβλημα με την ποιότητα του νερού σου.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να παρουσιστούν ασθένειες και δυστυχώς και απώλειες.
Χάλασες πολλά χρήματα σε φάρμακα, τόσα όσα θα είχες πάρει ένα σωστό φίλτρο για τα λίτρα σου.
Εντάξει η απώλεια χρημάτων πες οτι είναι δίδακτρα, αλλά δυστυχώς χάσαμε και ψαράκια.
Τι θα έκανα εγώ τώρα αν ήθελα να το πάω σιγά σιγά για να μην ξοδευτώ με μιας και εφ όσον ήθελα να συνεχίσω με τα ενυδρεία.
Συχνές και σχολαστικές αλλαγές νερού, να ζήσουν τα δύο ψαράκια που έχεις. Είναι μεταξύ τους ασύμβατα δες πως θα δώσεις και ποιό.
Πρώτη προτεραιότητα ένα σωστό φίλτρο, ικανό για περισσότερα από τα λίτρα σου ώστε να μην αχρηστευθεί αν βάλεις στο πρόγραμμα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.
Το λειτουργείς παράλληλα για να διατηρήσεις την όποια βιολογία έχει το παλιό.
Στην συνέχεια παρακολουθείς τις αγγελίες και βρίσκεις ένα φθηνό μεγαλύτερο μεταχειρισμένο να το φτιάξεις σωστά και να το χαρείς.
Περίμενε και τους έμπειρους μήπως μου διαφεύγει ή δεν γνωρίζω κάτι.

Το άλλο πως το βλέπεις? Μην αγοράσεις ψαράκι σ αυτή την φάση.

boutas ski
17-04-13, 23:29
μαλιστα
Ομως βλεπω πως οι μετρησεις αρχιζουν και βελτιωνονται δηλαδη το ph πεφτει τα νιτρικα κι αυτα.. αρα νομιζω οτι τουλαχιστον παμε καλα ε? δε ξερω αν το φιλτρο εχει θεμα διοτι ετσι δουλευε και πριν απλα αντι του πλαστικου περιβληματος που ειχε μπηκε ενα αλλο απο σωληνα δεν αλλαξε κατι...

λεω την γνωμη μου ετσι μην παρεξηγηθω μαθενουμε με καθε κουβεντα ...!!
-------------------------
τα νιτρικα ηταν λιγο πανω απο το οριο οπως και το ph 0,3 πανω απο το ιδανικο... (τωρα εχουν πεσει κι αλλο)

maria p
18-04-13, 07:49
καλημέρα,
εντάξει, μείνε όπως είσαι αν νομίζεις πως είναι εντάξει το φίλτρο, κάνε συχνοτερες αλλαγές μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο και όταν αποφασίσεις οτιδήποτε τα λέμε.
αργότερα όταν πάρεις άλλο ψαράκι χρυσόψαρο, να φροντίσεις να είναι φάνσυ όχι κόμον ή κομετ που χρειάζονται πολλά λίτρα.

boutas ski
18-04-13, 10:01
οκ μαρακι σημερα θα κανω παλι μια αλλαγη και θα γραψω παλι τις τιμες..!! ναι μονο φανσυ ουτως η αλλως ειναι πιο ομορφα ..!! χεχε

Diskus fan
18-04-13, 12:15
μαλιστα, ναι το νερο ειναι βρυσης και γω βρυσης πινω εδω πανω εχουμε καλο νερο..!
discus πραγματικα διαβαζω καθε μερα και κατι αλλα για να ειμαι ειλικρινης με τοσα που εχω διαβασει περαν των βασικων εχω μπερδευτει.....
Ξερω για τις αλλαγες και για τα καθαρισματα αλλα στα υπολοιπα χοντιρκα το λεω καθε ποστ και αλλη αποψη..

Δυστυχώς έτσι γίνεται... κάποιες φορές γράφουν πχ. 30 και άντε μετά εσύ να καταλάβεις, ποία άποψη είναι η σωστή!!!! :rolleyes: