PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψιλή άμμος! Πρόβλημα?


x-nos
11-01-05, 21:46
Ετοιμάζομαι αυτές τις μέρες να κανω ένα μεγαλύτερο θαλασσινό και θέλω να βάλω για υπόστρομα ψιλή *απλή* άμμος να ποιάνει γύρω στα 3-4 εκ σε ύψος! Κάποιος μου είπε ότι αυτή η άμμος επηδή λασπώνει δεν κάνει να την βάλω γιατί θα δημιουργηθούν αναερόβιες συνθήκες και δεν ειναι καλό! Αληθέβει αυτό ή αυτός που μου το είπε δεν τα ήξερε σωστά τα πράγματα? :?:

***Απλή= Οχι αραγονίτη

Discos
12-01-05, 10:11
Αληθέυει αυτό ?

Δυστηχως Ναι...

x-nos
16-01-05, 17:06
Και τι γίνεται σε αυτη την περιπτωση? Αυτοι δηλαδη που έχουν ενυδρεια με ψιλη αμμο τι κανουν?

kamberman
16-01-05, 20:08
Να κανω και γω μια ηλιθια ερωτηση?
Τι ειναι πια αυτη η περιβοητη αμμος αραγονιτη? Ti το ιδιαιτερο εχει?Αυτο το τυπικο χαλικακι για ενυδρεια δεν κανει για reef???Σορρυ αν ειναι πολυ χαζη ερωτηση, αλλα επειδη σκοπευω να συμπληρωσω αμμο στο ενυδρειο μου που παει για reeff πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αγορασω αραγονιτη?

manosdr
17-01-05, 00:41
Εχει ειπωθεί πολλές φορές τί κάνει ο αραγωνίτης. :!:Το κυριώτερο είναι ότι σταθεροποιεί το ΡΗ και ο ζωντανός προσφέρει και ζωντανά βακτηρίδια
πολύ χρήσιμα.Μπορεί κανείς για οικονομία να αναμείξει ζωντανό με νεκρό
σε αναλογία 1/1 ή και 1/2.

Discos
17-01-05, 10:50
Ο αραγονιτης εχει την ιδιοτητα ακομα και σε "παχυ" στρωμα να μην πετρωνει η να κανει αναεροβιες ευκολα. Σε αντιθεση με την δικη μας αμμο που κανει αναεροβιες ακομα και σε ελαχιστο παχος. Επισης η δικη μας αμμος εχει silicates επειδη ειναι κατα βαση απο πυρυτιο, δεν κανει για το θαλλασινο γιατι θα εχεις συνεχεια διατομικη αλγη (brown algae) και πιστεψτε με δεν ειναι και οτι καλυτερο..Οποιος εχει βαλει και ξερει ας το μοιραστει μαζι μας. Εγω ειχα παντως τετοια προβληματα ηδη απο το γλυκο νερο που ειχα δικη μας αμμο. Φαντασου στο θαλλασινο που τα πραγματα ειναι πολυ ποιο "ζορικα".

x-nos
07-02-05, 02:27
Δηλαδη αυτοι που έχουν ενυδρεία με αφρηκάνες και βάζουν άμμο συναντάνε το ίδιο πρόβλημα? Η καλητερη λύση είναι να βάλω 1/3 αραγονίτη?

Discos
07-02-05, 10:55
Η καλητερη λύση είναι να βάλω 1/3 αραγονίτη?

Η καλυτερη λύση είναι να βάλεις 100% αραγονίτη οποιουδηποτε ειδους. :idea:

x-nos
07-02-05, 18:50
Οκ! Θα βάλω αραγονίτη! Ακόμα όμως δεν μου λύθηκε η απορία... τι κάνουν αυτοί που έχουν άμμο σε γλυκό??? Κανένας ρε παιδιά πρώην λάτρης Αφρηκάνων??

Obelix(Reifen)
07-02-05, 20:06
Εχουν ψαρια <<μπουλντοζες >> :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

x-nos
07-02-05, 20:12
:D :D :D