PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για grindal..


piranha friend
05-04-13, 20:11
Λοιπόν την προηγούμενη βδομάδα άρχισα μια καλλιέργεια και έχω κάποιες ερωτήσεις.. Διάβασα το θέμα και βοηθήθηκα πάρα πολύ είναι η αλήθεια. :

α)Η θήκη του cd πρέπει να καλύπτει όλο το χώμα?
β)Γιατί η τροφή για τις γάτες μουλιάζει?
γ)Τα σκουλίκια γιατί δεν "κολλάνε" πάνω στην θήκη του cd?
δ) κάθε πότε πρέπει να ταίζω με σκυλοτροφή την καλλιέργεια?
ε)Αντί για χούμο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τύρφη ανεπεξέργαστη?

Παρακαλώ την βοήθειά σας!!:smt100

korasidikos
05-04-13, 20:26
καλες ερωτησεις ας περιμενουμε τους εμπειροτερους να απαντησουν:smt100θηκη απο dvd κανει;;

vaspiou
05-04-13, 20:35
Λοιπόν την προηγούμενη βδομάδα άρχισα μια καλλιέργεια και έχω κάποιες ερωτήσεις.. Διάβασα το θέμα και βοηθήθηκα πάρα πολύ είναι η αλήθεια. :

α)Η θήκη του cd πρέπει να καλύπτει όλο το χώμα?
β)Γιατί η τροφή για τις γάτες μουλιάζει?
γ)Τα σκουλίκια γιατί δεν "κολλάνε" πάνω στην θήκη του cd?
δ) κάθε πότε πρέπει να ταίζω με σκυλοτροφή την καλλιέργεια?
ε)Αντί για χούμο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τύρφη ανεπεξέργαστη?

Παρακαλώ την βοήθειά σας!!:smt100

απο την μικρη εμπειρια μου

α)Η θήκη του cd πρέπει να καλύπτει όλο το χώμα?
Δεν νομιζω να υπαρχει πρεπει, εσυ κανονισε ποσο μεγαλο θες να ειναι το τζαμακι....εγω τα εχω κανει πιο μικρα και μιας που δεν λερωνονται με χωμα τα βουταω κατευθειαν μεσα
β)Γιατί η τροφή για τις γάτες μουλιάζει?
Χρησιμοποιώ για ψαρια και για σκυλους και δεν γνωριζω
γ)Τα σκουλίκια γιατί δεν "κολλάνε" πάνω στην θήκη του cd?
Και που πανε?
δ) κάθε πότε πρέπει να ταίζω με σκυλοτροφή την καλλιέργεια?
Οποτε τελειωσει το φαι! ταισμα θελου και αυτα!
ε)Αντί για χούμο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τύρφη ανεπεξέργαστη?
ιδεα δεν εχω....

nazgul
05-04-13, 20:35
α)Η θήκη του cd πρέπει να καλύπτει όλο το χώμα?
β)Γιατί η τροφή για τις γάτες μουλιάζει?
γ)Τα σκουλίκια γιατί δεν "κολλάνε" πάνω στην θήκη του cd?
δ) κάθε πότε πρέπει να ταίζω με σκυλοτροφή την καλλιέργεια?
ε)Αντί για χούμο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τύρφη ανεπεξέργαστη?

α - αφηνεις ενα μικρο κενο γυρω-γυρω, ωστε να αεριζεται η καλλιεργεια.
β - προσωπικα δεν τη βρεχω την τροφη και την εξαφανιζουν μια χαρα (εκτος αν εννοεις "μουχλιαζει", που σημαινει οτι εχεις αρκετη υγρασια - απομακρυνεις την τροφη που μουχλιασε και τοποθετεις νεα)
γ - περιμενε μεχρι να φουντωσει καλα η καλλιεργεια. Αν ειναι νεα ακομα, λογικο ειναι. Αλλιως πρεπει να τοποθετησεις τη θηκη ****** πιο κατω, να εφαπτεται ουσιαστικα με το χωμα.
δ - οποτε βλεπεις οτι τελειωνει. Οσο μεγαλωνει η καλλιεργεια, τοσο πιο συντομα θα πρεπει να ταϊζεις. Χρησιμοποιησε γατοτροφη και οχι σκυλοτροφη. Ο λογος ειναι οτι οι γατοτροφες περιεχουν ταυρινη, ουσια που χρειαζονται τα grindal, ενω οι σκυλοτροφες οχι.
ε - δεν γνωριζω. Αλλα χουμους βρισκεις πολυ ευκολα και με ενα "τουβλο", θα βγαλεις χρονια.

(Μας προλαβανε :D)

vaspiou
05-04-13, 20:37
α - αφηνεις ενα μικρο κενο γυρω-γυρω, ωστε να αεριζεται η καλλιεργεια.
β - προσωπικα δεν τη βρεχω την τροφη και την εξαφανιζουν μια χαρα (εκτος αν εννοεις "μουχλιαζει", που σημαινει οτι εχεις αρκετη υγρασια - απομακρυνεις την τροφη που μουχλιασε και τοποθετεις νεα)
γ - περιμενε μεχρι να φουντωσει καλα η καλλιεργεια. Αν ειναι νεα ακομα, λογικο ειναι. Αλλιως πρεπει να τοποθετησεις τη θηκη ****** πιο κατω, να εφαπτεται ουσιαστικα με το χωμα.
δ - οποτε βλεπεις οτι τελειωνει. Οσο μεγαλωνει η καλλιεργεια, τοσο πιο συντομα θα πρεπει να ταϊζεις. Χρησιμοποιησε γατοτροφη και οχι σκυλοτροφη. Ο λογος ειναι οτι οι γατοτροφες περιεχουν ταυρινη, ουσια που χρειαζονται τα grindal, ενω οι σκυλοτροφες οχι.
ε - δεν γνωριζω. Αλλα χουμους βρισκεις πολυ ευκολα και με ενα "τουβλο", θα βγαλεις χρονια.

(Μας προλαβανε :D)

αυτο με την ταυρινη δεν το ηξερα καν! γιατι την χρειαζονται αυτην την ουσια?

nazgul
05-04-13, 20:55
Οπως και οι γατες που ειναι αρπακτικα...θελουν και αυτα απλα...αιμα! :D

rottbea
05-04-13, 20:58
Εγω ταιζω και νιφαδες βρωμης(κουακερ)ελαφρως ψεκασμενο με πολυ καλα αποτελεσματα.:D

nazgul
05-04-13, 21:00
Τα grindal ή τα microworms?

rottbea
05-04-13, 21:02
Τα grindal ή τα microworms?
Τα grindal

tsilojohn
05-04-13, 21:07
Εγω ταιζω και νιφαδες βρωμης(κουακερ)ελαφρως ψεκασμενο με πολυ καλα αποτελεσματα.:D

Ετσι ειναι ο βηχας και τα λεφτα δεν κρυβονται...ριχνεις και χαβιαρη?

rottbea
05-04-13, 21:10
Ετσι ειναι ο βηχας και τα λεφτα δεν κρυβονται...ριχνεις και χαβιαρη?
ΡΕ καλως το παιδι!!:cool:
Τα χα παρει και δεν τρωγοταν με τιποτα και ετσι επιασαν τοπο.

tsilojohn
05-04-13, 21:17
ε)Αντί για χούμο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τύρφη ανεπεξέργαστη?

Και με την τυρφη κανεις δουλεια , αλλα να προσεχεις να μην λασπωνει .
ΡΕ καλως το παιδι!!:cool:
Τα χα παρει και δεν τρωγοταν με τιποτα και ετσι επιασαν τοπο.

Τοτε βαλτο στα μπιφτεκια αντι για ψωμι:D:D:D αντε να πουμε και λιγο για μαγειρικη..

Κουραμπιές
05-04-13, 22:28
Με την τυρφη δεν κανεις σε καμια περιπτωση δουλεια, ειναι οξινη και σε οξινο περιβαλλον η καλλιεργεια δεν αποδιδει καθολου και μπορει να κρασαρει για πλακα.

Εκτος των 5, σε μια πειραματικη μου καλλιεργεια ταιζω οτι ναναι, απο περισσευματα απο σουβλακια, γαριδες, κουακερ, μεχρι κανα λαχανικο που και που. Νομιζω, χωρις ναμαι σιγουρος, οτι παει ακομα καλυτερα απτη γατοτροφη. Σιγουρα ειναι πιο βολικη παντως καθοτι δεν κολλαει τιποτα πανω στο καπακι του cd, ενω με την γατοτρφη οταν μουλιαζει κολλαει πανω. Οταν καταληξω σιγορα σε καποιο συμπερασμα θα ενημερωσω, για την ωρα ολα καλα παντως.

Τελος, η ταυρινη ειναι αμινοξυ, υπαρχει σε ποσοτητες σε οποιαδηπωτε τροφη περιεχει πρωτεινη (σχεδον) ειδικα στις ζωικες, οποτε μην τρελενεστε. Ναι οι γατες το χρειαζονται σαν συμπληρωμα στην τροφη τους, σε μεγαλες ποσοτητες, γιατι εχουν αδυναμια αποροφησης αλλα -κυριως- συνθεσης αυτου του αμινοξεος, με αποτελεσμα διαφορα προβληματα στην οραση εως και τυφλωση. Με τα γκρινταλ νομιζω ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.

piranha friend
05-04-13, 22:29
Ναι σόρυ να μουχλιάζει εννοούσα...:rolleyes:
Κοιτάξτε παιδιά έχω αρχίσει και μια νέα καλλιέργεια σε τύρφη και αναπαράγονται μια χαρά και εκεί και σαφώς δεν την αφήνω να λασπώνει!!;)
Σκυλοτροφή χρησιμοποιώ..:confused::confused:
Θα έχω πρόβλημα??
Όταν λέω ότι δεν κολλάνε στη θήκη του cd δεν κολλάνε και τα βρίσκω πάντα γύρω από την τροφή και παιδεύομαι μέχρι να χωρίσω το χώμα από τα σκουλίκια..:x

Κουραμπιές
05-04-13, 22:32
Ναι σόρυ να μουχλιάζει εννοούσα...:rolleyes:
Κοιτάξτε παιδιά έχω αρχίσει και μια νέα καλλιέργεια σε τύρφη και αναπαράγονται μια χαρά και εκεί και σαφώς δεν την αφήνω να λασπώνει!!;)
Σκυλοτροφή χρησιμοποιώ..:confused::confused:
Θα έχω πρόβλημα??
Όταν λέω ότι δεν κολλάνε στη θήκη του cd δεν κολλάνε και τα βρίσκω πάντα γύρω από την τροφή και παιδεύομαι μέχρι να χωρίσω το χώμα από τα σκουλίκια..:x

Το θεμα ειναι το ph να κρατειτε μακροχρονια σε νορμαλ επιπεδα, οταν η τυρφη εχει εξαρχης ενα ph 3-4 τα περιθωρια ειναι πολυ μικρα, κατα τη γνωμη μου και δεν συμφερει, και δεν νομιζω να αποδοσει σε βαθος χρονου. Παρολαυτα ποσταρε αποτελεσματα αργοτερα να δουμε πως παει. ;)

piranha friend
06-04-13, 21:12
Ναι όμως όταν ποτίζω με νερό βρύσης τότε το ph συνεχώς ανεβαίνει και έτσι μακροχρόνια δεν θα υπάρξει πρόβλημα νομίζω...;);)
-------------------------
καμιά άλλη γνώμη????:smt100:smt100

Κουραμπιές
06-04-13, 21:26
Εδω 0,5 λιτρο τυρφη σε 100 λιτρα ενυδρειο κατεβαζει το πεχα και περιμενεις να ανεβασεις το πεχα της τυρφης επειδη το κανεις φστ φστ με νερο;!;!; :D τεσπα θα δειξει ο χρονος.

rottbea
06-04-13, 21:30
Παιδια εχω 2-3 καλιεργειες και εχω δωσει αλλες τοσες σε φτηνο φυλλοχωμα,τωρα το πεχα ετσι το νερο αλλιως μηπως το μακρυναμε πολυ το θεμα?:):p

Κουραμπιές
06-04-13, 21:32
Συμφωνω αλλα ε κλαιν πειραματα κανουμε...γιατι δεν ξερω αλλα τεσπα :D

rottbea
06-04-13, 21:35
Συμφωνω αλλα ε κλαιν πειραματα κανουμε...γιατι δεν ξερω αλλα τεσπα :D
χαχαχα
Εγω ξαναλεω παντως σε ενα σκοτεινο ντουλαπι τα χω με φτηνο φυλλοχωμα.Τα αφηνω νηστικα, αποτιστα(καμια φορα τα δερνω κιολας σσσσσ)και μολις τα ταισω και ραντισω γεμιζει ο κοσμος!:rolleyes::p:smile:

piranha friend
06-04-13, 21:58
πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παίζει τόσο μεγάλο ρόλο το χώμα... σε απλό χώμμα δεν γίνεται να έχουμε αποικίες??

Κουραμπιές
06-04-13, 22:50
ελα αυριο στην συναντηση να τα πουμε απο κοντα αντε

piranha friend
07-04-13, 09:08
Δεν προλαβαίνω....
Αλλιώς δεν θα ρχόμουνα???;);)