PDA

Επιστροφή στο Forum : PLEASE HELP!!!! Black Moor-ασθενεια


agispag
03-04-13, 14:43
καλησπερα! εχω ενα ενυδρειο 10lt κ εχω μεσα ενα black moor κ ενα oranda. το black moor ειναι θυληκο. Εδω και 1-2 μερες εχω παρατηρησει οτι ενω ηταν πολυ ζωηρο το ψαρι ξαφνικα καθεται στον πατο του ενυδρειου χωρις να κουνιεται ιδιαιτερα και δεν ανεβηκε ουτε για φαγητο σημερα. Στο ενυδρειο αλλαζω νερο καθε 4-5 μερες και χρησιμοποιω αποχλωριοτη(μισο καπακι σε καθε αλλαγη). Για φαγητο τους εχω λεπτα φυλλαρακια(DAJANA TROPICA BASIC, 3 στο καθενα την ημερα).Τα ψαρια αυτα τα εχω απο τον Ιανουαριο και δεν ειχαν καποιο ιστορικο ασθενειας μεχρι τωρα. Ειχα ακουσει οτι αν καποιο θυληκο ψαρι ηταν ακεφο κ δν ετρωγε μπορει να ειναι εποχη αναπαραγωγης(ανοιξη), κ να εχει αυγα στο στομα του, αλλα ειναι πολυ ακεφο για κατι τετοιο πιστευω.:confused: ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

kraken21
03-04-13, 14:52
ενα μπορω να πω τα λιτρα σου για δυο ψαρια ειναι παρα πολυ λιγα!!

agispag
03-04-13, 14:54
ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΣΟ ΡΑΓΔΑΙΑ?

kraken21
03-04-13, 14:59
o "συγκεκριμενος" ειναι ο πετσοπας?? το λιγοτερο γιαυτα τα ψαρια που μπορεις να τους προσφερεις ειναι max min.80 λιτρα και αυτα για "αρχη" οπως λες μετα θελουν μεγαλυτερο ...ας με διορθωσουν οι ποιο εμπειρη ... δεν εχεις αναφερει μετρησης θερμοκρασια και ολα τα σχετικα... για να σε βοηθησουν

TRYFONAS K.
03-04-13, 15:06
Δεν χρειαζετε να μας πει μετρησεις...10 λιτρα....ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ κανει..αν κ γι αυτα δεν ειμαι σιγουρος..

Φιλε δυστυχως η ευτυχως....θες ενυδρειο μεγαλυτερο..τουλαχιστον 60αρι...

maria p
03-04-13, 15:07
καλώς ήρθες!
δυστυχώς όπως είπαν και οι προηγούμενοι φίλοι, το ενυδρείο είναι ακατάλληλο.
ναι χρειάζεσαι τουλάχιστον 80λ, αλλά για τα συγκεκριμένα αν είχες και ένα 60άρι θα μπορούσες να συμβιβαστείς. αν πρόκειται να αγοράσεις, πρέπει να πας στα 80λ.
φίλτρο κάποιου είδους έχεις?
να σου πω την αλήθεια και που παρουσιάστηκε τώρα το πρόβλημα από την γενάρη που τα έχεις, πολύ ανθεκτικά ήταν τα ψαράκια.
δεν ξέρω αν κάνεις μετρήσεις στο νερό με κάποια τεστς, πρέπει να έχεις πολύ αμμωνία και αυτό είναι θανατηφόρο για τα ψαράκια

agispag
03-04-13, 15:14
ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΔΕΙΣ. ΑΠΛΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ 2 ΑΠΛΑ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΚΙΟΛΑΣ. ΗΜΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΨΑΡΙ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ 2 Κ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΝΑΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ PETSHOP ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΞΕΡΩ! ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΙΜΑΙ.. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ 1 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ 2 ΛΟΓΙΚΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΣΑΙ ΑΠΟ PETSHOP ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ! 80 ΛΙΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ? :S
-------------------------
ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΔΕΝ ΛΕΩ. ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΨΑΡΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ? :S
-------------------------
ΜΑΡΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΑΝ ΑΛΛΑΖΩ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.... :S ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕ ΤΟΣΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΤΥΠΙΚΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΤΙ ΝΑ ΠΩ....

TRYFONAS K.
03-04-13, 15:16
80 λιτρα δεν ειναι πολλα!!!ειναι τα λιτρα ισα ισα που χρειαζονται αυτα τα 2 ψαρια...εναλακτικα περνεις 60 αρι κ διαβαζοντας αλλαζεις ψαροσυνθεση,εξοπλιζεσαι κ εισαι ετοιμος!!!!

Τα πουλανε για να τα παρει καποιος που θα τους δωσει τα λιτρα που χρειαζονται..τωρα οποιος πετσοπας δινει ψαρια σε 20 λιτρα απλα θελουν κρεμασμα..αν ψαξεις εχουν γινει χιλιαδες συζητησεις με τετοια συμβαντα!οπως επισης θελουν κρεμασμα οσοι πουλανε γυαλες κ εενυδρεια κατω των 50λ.

agispag
03-04-13, 15:18
Δεν χρειαζετε να μας πει μετρησεις...10 λιτρα....ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ κανει..αν κ γι αυτα δεν ειμαι σιγουρος..

Φιλε δυστυχως η ευτυχως....θες ενυδρειο μεγαλυτερο..τουλαχιστον 60αρι...

ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΥΠΑΡΧΕΙ??? ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΑΤΟΝΕΡΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ, ΕΙΤΕ EXTRA ΑΠΟΧΛΩΡΙΟΤΗ?

maria p
03-04-13, 15:19
ΠΑΙΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΔΕΝ ΛΕΩ. ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΨΑΡΙ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ? :S
αυτό αναρρωτιόμαστε όλοι
φίλτρο υπάρχει?
κάνε μεγάλη αλλαγή νερού με αντιχλώριο.
χρησιμοποίησε έναν κουβά που να μην έχετε βάλει πιο πριν χλωρίνες κι απορυπαντικά, γέμισέ το με νερό και άσε το νερό 3-4ώρες να έρθει στην θερμοκρασία δωματίου, χρησιμοιώντας αντιχλώριο και κάνε την αλλαγή αργά αργά.
επίσης ώσπου να σκεφτείς τι θα κάνεις, κάνε καθημερινές αλλαγές μεγάλου μέρους του νερού με την ίδια διαδικασία. ακόμα θα μπορούσες προσωρινά να τα βάλεις σε μια μεγάλη πλαστική λεκάνη για να τα σώσεις αφού παίρνουν πάνω από 20λ. προτιμότερη θα ήταν.

TRYFONAS K.
03-04-13, 15:24
Το πιο αμεσο ειναι η να τους αλλαξεις ενυδρειο η να τα δωσεις/γυρισεις πισω/ χαρισεις τα ψαρια!!
Για φαρμακα αντιβιοσεις κτλ ουτε να το σκεφτεσαι..δεν ειναι αρρωστα..ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ!!!

Μεχρι ομως να κανεις αυτα κανε αλλαγες συνεχεια..μια αμμεσα..κ για να μην πω κ 2 μεσα στην ημερα!!

agispag
03-04-13, 15:28
αυτό αναρρωτιόμαστε όλοι
φίλτρο υπάρχει?
κάνε μεγάλη αλλαγή νερού με αντιχλώριο.
χρησιμοποίησε έναν κουβά που να μην έχετε βάλει πιο πριν χλωρίνες κι απορυπαντικά, γέμισέ το με νερό και άσε το νερό 3-4ώρες να έρθει στην θερμοκρασία δωματίου, χρησιμοιώντας αντιχλώριο και κάνε την αλλαγή αργά αργά.
επίσης ώσπου να σκεφτείς τι θα κάνεις, κάνε καθημερινές αλλαγές μεγάλου μέρους του νερού με την ίδια διαδικασία. ακόμα θα μπορούσες προσωρινά να τα βάλεις σε μια μεγάλη πλαστική λεκάνη για να τα σώσεις αφού παίρνουν πάνω από 20λ. προτιμότερη θα ήταν.

ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΚΑ ΔΝ ΠΡΟΛΑΒΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ. ΗΔΗ ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕΓΑΛΗ. ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ.
-------------------------
Το πιο αμεσο ειναι η να τους αλλαξεις ενυδρειο η να τα δωσεις/γυρισεις πισω/ χαρισεις τα ψαρια!!
Για φαρμακα αντιβιοσεις κτλ ουτε να το σκεφτεσαι..δεν ειναι αρρωστα..ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ!!!

Μεχρι ομως να κανεις αυτα κανε αλλαγες συνεχεια..μια αμμεσα..κ για να μην πω κ 2 μεσα στην ημερα!!

ΒΑΣΙΚΑ ΤΟ ΕΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ. ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ. ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΧΩΡΟ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ Κ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ...

TRYFONAS K.
03-04-13, 15:30
Το καλυτερο που θα κανεις!!!μακαρι να μην παθουν τιποτα!!!κ να να αντεξουν..
Μην ξεχνας οτι ΟΠΟΥ κ να τα βαλεις θες φιλτρο..στρωμενο..εχεις??

maria p
03-04-13, 15:31
οπωσδήποτε τότε κάθε μέρα αλλαγή. μόλις κάνεις κάθε αλλαγή, ξαναγέμιζε τον κουβά με καθαρό νερό για την επόμενη αλλαγή. έτσι τουλάχιστον δεν θα τα αιφνιδιάζεις με την διαφορά θερμοκρασίας.
πάντως είναι επείγον να βρεθεί ενυδρείο. κοίτα κι εδώ στις αγγελίες για μεταχειρισμένο

agispag
03-04-13, 15:32
Το καλυτερο που θα κανεις!!!μακαρι να μην παθουν τιποτα!!!κ να να αντεξουν..
Μην ξεχνας οτι ΟΠΟΥ κ να τα βαλεις θες φιλτρο..στρωμενο..εχεις??

ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΦΙΛΤΡΟ. ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΣΤΡΩΜΕΝΟ? ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ Κ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟΣ...

nikolakis94
03-04-13, 15:34
Αρχιζε να διαβαζεις:http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

TRYFONAS K.
03-04-13, 15:38
Οταν λεω στρωμενο εννοω να υπαρχει βιολογικο υλικο η μακαρονι αν το εχεις ετσι ακουστα που να χει κανει τον κυκλο του αζωτου..να εχουν διμιουργηθει βακτηρια ωστε να ""τρωνε"" την αμνωνια!!
Διαβασε την στηλη με τους αρχαριους..εχει πολλα υπομνημα που θα σε βοηθησουν κ θα βρεις πολλες απαντησεις στα ερωτηματα σου καθως κ πραγματα που δεν γνωριζεις!!!
Μετα οτι δεν καταλαβεις εδω ημαστε!

agispag
03-04-13, 15:40
Αρχιζε να διαβαζεις:http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΛΗΡΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ!! ΟΝΤΩΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΜΙΑ ΘΟΛΟΥΡΑ ΣΤΙΣ 2 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΕΤΡΕΞΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΑΛΛΟΥ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΑΡΧΙΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΖΩΗΡΕΥΕΙ Κ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΑ. ΑΤΟΝΑ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΗ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΘΑΡΗ...

delta66
03-04-13, 21:17
Μεχρι να παρεθς ενυδρειο και φιλτρο, κανε καθε μερα αλλαγη τα 2/3 του νερου με νερο ιδιας ακριβως θερμοκρασιας. Αφηνε τα ψαρια στο 1/3 και προσθετε αργα αργα (και μιση ωρα να διαρκεσει) το φρεσκο νερο που θα του βαζεις και αντιχλωριο (συμφωνα με τη δοσολογια του).
Κανε την αλλαγη μιση ωρα μετα το ταισμα και ταιζε με τσιγγουνια, ενα φυλαρακι στο καθε ψαρι. και καθε δυο μρρες καλυτερα.
Οποτε βλεπεις και λαχανιαζουν στην επιφανεια του νερου, κανεις αλλαγη εξτρα. Καιγονται απο την αμμωνια αν λαχανιαζουν.

agispag
04-04-13, 23:51
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΔΕΝ ΕΠΕΖΗΣΕ. :( ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΚΟΜΑ ΣΤΕΚΕΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟ. ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΕΧΩ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ PLEXIGLASS(ΛΟΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ). ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 60 ΛΙΤΡΑ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ (ΕΦΟΣΟΝ ΞΕΡΕΤΕ) ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ ΤΟΥ PLEXIGLASS ΓΙΑΤΙ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΟΣΜΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΓΙΑ ΣΤΕΓΑΝΟΠΟΙΗΣΗ 'Η ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΑ LINK ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ!

platy
04-04-13, 23:55
Γράφε με μικρα-πεζα γράμματα ειναι κανονας του φόρουμ

Το πλεξι δεν κολάει με σιλικόνη

Μπορεις για αρχή να παρεις ενα οικονομικό εσωτερικό φίλτρο και ενα μεγάλο-ευρυχωρο ''κουτι'' απο τα ΙΚΕΑ....εχουν γίνει πολλες συζητήσεις...καλή αρχη

agispag
05-04-13, 00:05
Γράφε με μικρα-πεζα γράμματα ειναι κανονας του φόρουμ

Το πλεξι δεν κολάει με σιλικόνη

Μπορεις για αρχή να παρεις ενα οικονομικό εσωτερικό φίλτρο και ενα μεγάλο-ευρυχωρο ''κουτι'' απο τα ΙΚΕΑ....εχουν γίνει πολλες συζητήσεις...καλή αρχη

σορυ βλεπετε ο απροσεκτος ελληνας οπου συνηθως λογο βιασυνης ή και βαρεμαρας δεν διαβαζει τους ορους χρησης :p(εγω ανηκω στην πρωτη κατηγορια). φιλε μου μαλλον δεν το ειπα ή δεν το καταλαβες καλα. εγω για στεγανοποιηση ειπα οχι για το κολλημα τους. εχω τροπο για το κολλημα και γενικα το ολο σκηνικο το εχω ξαναδοκιμασει αλλα οχι για ενυδρειο.απλα θελω να μου πειτε εαν υπαρχει ενδεχομενο η σιλικονη να επηρεασει τα ψαρια.

platy
05-04-13, 00:38
αν ειναι ενυδρειακή (οχι αντιμουχλική πχ) ...δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα..και εμεις τα ενυδρεία με σιλικόνη τα κολλάμε..ψάξε για ενυδρειακή σιλικόνη εδω στο φορουμ ή στο google...για οτι απορια εχεις μπορείς να χρησιμοποιείς το κουμπι ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ που βρίσκεται πανω στην μπαρα με τις επιλογες.....

μια απο τις καλυτερες ενυδρειακες ειναι η den braven..αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορείς να την βρείς

agispag
05-04-13, 01:47
οκ thanks!