PDA

Επιστροφή στο Forum : ΞΣΚΙΣΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ!(ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟΣ..)


GIWRGOS
10-01-05, 23:40
Σε ενυδρείο 120 λίτρων(90 περίπου καθαρά)συμβιώνουν(αρμονικά έως σήμερα):2 παπαγαλόψαρα,2 αγγελόψαρα,4 τιγράκια,1 labeo bicolor,5 γατόψαρα και 1 ένας γλύφτης(το ξέρω ότι η σύνθεση είναι άσχημη,αλλά στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα...).Έχω και 4 φυτά τα οποία μάλλον είναι τα hygrophila corymbosa.

Σήμερα έβαλα μέσα και έναν μονομάχο.Τις πρώτες ώρες τα υπόλοιπα ψάρια δεν έδειξαν να έχουν πρόβλημα μαζί του,και ο ίδιος ήταν πολύ ήσυχος.Ξαφνικά όμως ,πριν από λίγο(για καλή τύχη του μονομάχου χάζευα το ενυδρείο..)βλέπω τα δύο παπαγαλόψαρα να του επιτίθενται,να του ξεσκίζουν την ουρά ,και να τον δαγκώνουν αλύπητα!Να φανταστείτε ότι τον άφησαν από το στόμα τους μόνο όταν έβαλα το χέρι μου μέσα για να τον γλυτώσω..

Τον έβγαλα λοιπόν καταφαγωμένο (έχει χάσει τα 2/3 της ουράς του και τα πτερύγια είναι σε μαύρα χάλια,και αναγκαστικά τον έβαλα σε ένα ενυδρείο 20 λίτρων,όπου κατοικούν 3 οράντα ,δύο μικρά και 1 μεγάλο(τα οράντα μπήκαν σε αυτό το ενυδρείο πριν από είκοσι μμέρες για τον ίδιο ακριβώς λόγο που μπήκε και ο μονομάχος σήμερα).Προς το παρόν φαίνεται να συμβιώνουν..κανένας δεν ενοχλεί κανένα.Στο μικρό ενυδρείο έριξα melafix και έβαλα θερμοστάτη στους 24 βαθμούς...

ΕΡΩΤΗΣΗ:1) Υπάρχει πιθανότητα να την γλυτώσει με τον τρόπο αυτό ο μονομάχος?
2)Το melafix είναι καλή λύση για την επούλωση των πληγών του,ή υπάρχει κάτι καλύτερο?
3)αν τυχόν ο μονομάχος αναρρώσει θα μπορέσει να συμβιώσει με τα οράντα?
4)θα ήταν καλό να βάλω και κάποιο φυτό στο ενυδρείο των 20 λίτρων,και αν ναι,ποιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας..:)

Γιώργος-Θεσσαλονίκη

GIWRGOS
10-01-05, 23:52
και κάτι που ξέχασα:ο μονομάχος είναι χρώματος μπλε,στο δε 20άρι ενυδρείο υπάρχει το φίλτρο pico

ASCCO1
10-01-05, 23:52
Εδω ταιριαζει το << στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα>> :oops:
και τωρα στο θεμα μας..
καλυτερα θα ηταν να το ειχες βαλει καπου μονο τουνα αναρωσει.....
το ΜΕΛΑΦΙΧ βαλτο απο τωρα .καλο θα κανει ...σαν προληψη.. αν παρολα αυτα βγαλει Fungus πας σε ποιο δραστικο φαρμακο ..
σχετικο ειναι αν θα ζησει... :cry: :cry:


Υ.Σ κατι πρεπει να κανεις με το ενυδρειο σου :? :? π.χ αγγελοψαρα και παπαγαλοψαρα πρεπει να φυγουν. :roll:

GIWRGOS
12-01-05, 16:07
μάλλον μου έχει τύχει μονομάχος "αδελφή"!!!ένα μικρό οράντα του έφαγε και την ουρά που του είχε απομείνει!αναγκάστηκα να τον βγάλω και από το ενυδρείο με τα χρυσόψαρα,και τον έβαλα μόνο του σε ένα μικρό δεκάρι ενυδρείο( το οποίο δεν έχει φίλτρο ,αεραντλία και θερμοστάτη).Γιατί όλα τα ψάρια μου ,από τροπικά μέχρι χρυσόψαρα,του επιτέθηκαν ανηλεώς?Υπάρχει περίπτωση να επιβιώσει ο μονομάχος μου στο μικρό ενυδρείο των 10 λίτρων,τις συνθήκες του οποίου σας περιέγραψα?

Mariel
12-01-05, 16:18
γιατί οι μονομάχοι ενώ θεωρούνται "άγρια" ψάρια,είναι αυτοί που τις περισσότερες φορές χρειάζονται προστασία απ'τα υπόλοιπα(τα μακρυά τους πτερύγια τα κάνουν εύκολους στόχους)για να θεραπευτεί και να μην αρρωστήσει τώρα που είναι τρομαγμένος(επιθέσεις και τόσες αλλαγές ενυδρείων)και ευάλωτος σε μολύνσεις εγώ θα τον έβαζα σε ενυδρειάκι με θερμοστάτη(το φίλτρο δεν είναι τόσο απαραίτητο για τους μονομάχους),εξάλλου τα ψάρια αυτά είναι τροπικά και θέλουν θερμοκρασίες 24-27 βαθμούς για να ζουν καλά και όχι απλά για να επιβιώνουν.πάντως κατά τη γνώμη μου και ο συνδυασμός μονομάχος-χρυσόψαρα δεν ήτν ότι καλύτερο(και άρα δε φταίει ο μονομάχος,ούτε είναι "αδερφή"όπως λες)

ASCCO1
12-01-05, 23:55
Δυστηχως οι περισοτεροι νομιζουν << με το που ακουν την λεξη μονομαχος>> οτι θα δουν ενα ψαρι που δεν θα κανει αλλη δουλεια απο το να κυνηγαει τα υπολοιπα ενω στην πραγματικοτητα τα ΒΕΤΤΑ ειναι επιθετικα μονο οσ ο αφορα τα ατομα του ιδιου ειδους.......και ειδικοτερα μονο τα BUBLENEST BETTA...... :wink:

GIWRGOS
13-01-05, 00:19
δεν είχα την εντύπωση ότι οι μονομάχοι κυνηγούν τα άλλα ψάρια,απλά δεν περίμενα όλα τα άλλα ψάρια μου να κυνηγούν τον μονομάχο :)

ο δικός μου δεν μπόρεσε να συμβιώσει ούτε με τα χρυσόψαρα,όυτε με τα τροπικά,αυτό είναι το πρόβλημά μου...τελικά πήρα σήμερα ένα εικοσάλιτρο ενυδρείο με θερμοστάτη και τον έβαλα μέσα μόνο του.Για την θεραπεία του (έχει ξεσκισμένη ουρά και πτερύγια)του ρίχνω melafix μαζί με stress coat.Προτείνετε κάτι καλύτερο?

Mariel
13-01-05, 00:28
ΜΠΟΡΕΊς ΓΙΑ Ν'ΑΠΟΦΎΓΕΙς ΤΙς ΜΟΛΎΝΣΕΙς ΝΑ ΠΡΟΣΘΈΣΕΙς ΚΙ ΑΛΆΤΙ ΚΑΙ Ν'ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΝΕΡΟ.ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟΨΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠ'ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΣ.ΜΕ NEON,LIVEBEARERS,CORIES Κ.Τ.Λ. ΕΙΝΑΙ ΟΚ

ASCCO1
13-01-05, 00:29
Για την ωρα ,δεν χρειαζεται να βαλεις κατι αλλο ...
παρολα αυτα αν προχωρισει σε FUNGUS τοτε θα προχωρισεις σε θεραπεια σε καποιο φαρμακο αποκλειστικα για fungus υπαρχουν αρκετα στην αγορα..
ενοειται οτι σε αυτη την πρειπτωση θα σταματησεις το melafix ,+ to stress coat.. 8)

GIWRGOS
13-01-05, 00:35
οκ,ευχαριστώ για τις συμβουλές,θα κάνω ό,τι μπορώ για να τον σώσω.¨.. :wink: