PDA

Επιστροφή στο Forum : 200l light reef


Chris82
23-03-13, 19:35
Καλησπερα παιδια
Τους τελευταιους πεντε μηνες τρεχει το παρακατω ενυδρειο οπου ειναι και η πρωτη μου βουτια στη θαλασσα.
Δεν εχει πολλα πραγματα προς το παρον αλλα δεν βιαζομαι και ιδιαιτερα.
Δυο κλοουνακια,δυο καρδιναλιοι,πεντε chromis,ενας ερημιτης και μερικα σαλιγκαρια ειναι μεχρι στιγμης οι κατοικοι του ενυδρειου.
Απο κοραλια, και για να μην τα θαλασσωσουμε τελειως, θα μπουνε για αρχη μερικα μαλακά και βλεπουμε.
Θα ηθελα πολυ να ακουσω τα σχολια σας για να διορθωθουν τα λαθη που σιγουρα θα υπαρχουν..:)


http://i1192.photobucket.com/albums/aa340/xrdavidson/_Eta_Kappa_Epsilonnotbrvbar_Beta-_Etapsi-1_zpsf8d798dd.jpg

http://i1192.photobucket.com/albums/aa340/xrdavidson/_Eta_Kappa_Epsilonnotbrvbar_Beta-_Etapsi-3_zps7e2416a2.jpg

nikolaosbouk
23-03-13, 19:42
Καλως ορισες στα αλατια!!
Μετα λυπης μου ειδα οτι ενα παλικαρι εβγαλε το ενυδρειο του στο σφυρι λογο επαγγελματικων υποχρεωσεων και χαρηκα διπλα που εισα το δικο σου σημερα!!Πολυ ομορφο το aquascaping σου!!
Πες μας μερικα λογια ακομη για το θαλασσινο σου, μετρησεις-ρουτινες-κ.α

Dimis
23-03-13, 20:18
Πολυ καλη αρχη Κρις.
Περιμενουμε την συνεχεια...

kostas78
23-03-13, 21:17
καλη αρχη και απο εμενα και ευχομαι να εχει καλη πορεια.
πιστευω πως το δεξι νησι μπορεις να το <<ξεμπουκωσεις>> λιγο και να το στησεις πιο αερατα.
επισης εχε το νου σου στους κυκλοφορητες με βεντουζες μιας και με το καιρο η βεντουζες ξερενονται και μπορει να κρεμασει και να σου κανει το ενυδρειο μανταρα ανακατευοντας τον αραγονιτη.

clooyn
23-03-13, 23:29
Ωραιο φιλε το ενυδρειο σου.Εχω ομως ακριβως την ιδια αποψη για το στησιμο με τον Κωστα.Καλη συνεχεια σου ευχομαι :p

maxmike
23-03-13, 23:47
να πω και γω οτι το στησιμο μου αρεσει παρα πολλυ με το καλο να το γεμισεις
η μονη ισως ενστανση μου ειναι η κυκοφορια σου μηπως ειναι λιγη?

freediver
24-03-13, 09:57
Καλη αρχή! Μου αρέσει και το στήσιμο το βράχου. Άντε και να το γεμίσεις γρήγορα, με πανέμορφα κοραλλάκια!

Chris82
24-03-13, 19:21
Καλως ορισες στα αλατια!!
Μετα λυπης μου ειδα οτι ενα παλικαρι εβγαλε το ενυδρειο του στο σφυρι λογο επαγγελματικων υποχρεωσεων και χαρηκα διπλα που εισα το δικο σου σημερα!!Πολυ ομορφο το aquascaping σου!!
Πες μας μερικα λογια ακομη για το θαλασσινο σου, μετρησεις-ρουτινες-κ.α
Καλως σας βρηκα Νικο και σε ευχαριστω!:)
Απο μετρησεις, 1.024 αλατοτητα,νιτρικα δεν τα αφηνω να περασουν τα 10,ασβεστιο και μαγνησιο δεν μετραω ακομα και θερμοκρασια 26.

Πολυ καλη αρχη Κρις.
Περιμενουμε την συνεχεια...
Ευχαριστω Δημητρη,να σαι καλα!:)

καλη αρχη και απο εμενα και ευχομαι να εχει καλη πορεια.
πιστευω πως το δεξι νησι μπορεις να το <<ξεμπουκωσεις>> λιγο και να το στησεις πιο αερατα.
επισης εχε το νου σου στους κυκλοφορητες με βεντουζες μιας και με το καιρο η βεντουζες ξερενονται και μπορει να κρεμασει και να σου κανει το ενυδρειο μανταρα ανακατευοντας τον αραγονιτη.
Ευχαριστω Κωστα!:)
Η αληθεια ειναι πως ουτε εμενα μου αρεσει το δεξι νησι,θα δω πως μπορω να το κανω καλυτερο.
Για τις βεντουζες δεν το ειχα σκεφτει καθολου αυτο και θα διωρθωθει αμεσα!;)
Ωραιο φιλε το ενυδρειο σου.Εχω ομως ακριβως την ιδια αποψη για το στησιμο με τον Κωστα.Καλη συνεχεια σου ευχομαι :p

Σε ευχαριστω φιλε μου να εισαι καλα!:)

να πω και γω οτι το στησιμο μου αρεσει παρα πολλυ με το καλο να το γεμισεις
η μονη ισως ενστανση μου ειναι η κυκοφορια σου μηπως ειναι λιγη?
Σε ευχαριστω Μαικ!:)
Η κυκλοφορια ειναι στα 7000 λιτρα αυτη τη στιγμη.
Ειναι όντως λιγη,να βαλω ποση ακομα;
-------------------------
Καλη αρχή! Μου αρέσει και το στήσιμο το βράχου. Άντε και να το γεμίσεις γρήγορα, με πανέμορφα κοραλλάκια!
Σε ευχαριστω φιλε μου,να εισαι καλα!:)

maxmike
24-03-13, 19:51
θα βολευε εαν μας ελεγες τα λιτρα σου και το ειδος των κυκλοφωρητων:)

nikolaosbouk
25-03-13, 00:17
Η κυκλοφορια σου πρεπει να ειναι 5-8 φορες τα λιτρα σου.
π.χ 100 λιτρα θελουν 5-8000λ/ω.
Προσοχη στις νεκρες ζωνες!Μαζευουν νιτρικα!

Κουραμπιές
25-03-13, 00:47
Νικο 100 λιτρα και 5000 λ/ω δεν ειναι 5 φορες ειναι 50. :D εγω οταν ασχολιομουν εβλεπα ως 20x το μινιμουμ και αυτο με πολυ εξυπνο στησιμο του βραχου και καλυτερα μοιρασμενο σε 2-3 μικροτερους κυκλοφορητες παρα εναν μεγαλο. Μεχρι και 60x ιδανικα. Πειραματισου λιγο με το που εβαλες τους κυκλοφορητες, πχ τον δεξι πανω μηπως να τον εβαζες πλαγια να αγκαλιαζει το δεξι νησι μαζι με τον αριστερο που ειναι αριστερα μπροστα; Λεω εγω τωρα.

Chris82
25-03-13, 12:56
Το ενυδρειο ειναι 200λιτρα και αλλα 60 το σαμπ.
Απο κυκλοφορητες υπαρχει ενας κοραλια 1600 που βαραει επιφανεια,ενας 5000 κινεζικος που ριχνει στο νησι δεξια και 2000 η αντλια σου σαμπ.
Για πειτε καμια γνωμη!!;)

stelios816
25-03-13, 13:07
πολυ καλο και οσο περναει ο καιρος θα γινεται καλυτερο μπραβο φιλε μου.:smt023:smt023
κυκλοφορια σε reef 30 φορες τα λιτρα σου επι τουλαχιστον(το λιγοτερο δηλαδη) υπολογιζεις.

Chris82
25-03-13, 20:23
Ευχαριστω Στελιο!:)
Θα βαλω αν ειναι κανενα 3000 απο την αλλη πλευρα και βλεπουμε.

nikolaosbouk
28-03-13, 22:07
Νικο 100 λιτρα και 5000 λ/ω δεν ειναι 5 φορες ειναι 50. :D εγω οταν ασχολιομουν εβλεπα ως 20x το μινιμουμ και αυτο με πολυ εξυπνο στησιμο του βραχου και καλυτερα μοιρασμενο σε 2-3 μικροτερους κυκλοφορητες παρα εναν μεγαλο. Μεχρι και 60x ιδανικα. Πειραματισου λιγο με το που εβαλες τους κυκλοφορητες, πχ τον δεξι πανω μηπως να τον εβαζες πλαγια να αγκαλιαζει το δεξι νησι μαζι με τον αριστερο που ειναι αριστερα μπροστα; Λεω εγω τωρα.

Το ίδιο λέμε απλά δεν έβαλα το μηδενικό!(για ευνόητους λόγους...) εσύ στο δισκάδικο πόση κυκλοφορία έχεις :-D?

stelios816
28-03-13, 22:10
βαλε μηδενικα και θα τη βρεις νικο απο τις 30000 λιτρα που ειχα στο θαλασσινο επεσα στο 0 η χαρα της δεη σου λεω χαχαχαχα:D

nikolaosbouk
28-03-13, 22:33
βαλε μηδενικα και θα τη βρεις νικο απο τις 30000 λιτρα που ειχα στο θαλασσινο επεσα στο 0 η χαρα της δεη σου λεω χαχαχαχα:D

Χαχαχαχα:-)

Κουραμπιές
29-03-13, 00:30
Το ίδιο λέμε απλά δεν έβαλα το μηδενικό!(για ευνόητους λόγους...) εσύ στο δισκάδικο πόση κυκλοφορία έχεις :-D?
Στο δισκαδικο χμμμμ απτα δυο φιλτρα 1500 + 1050 ονομαστικα. Πραγματικα λιτρα κυκλοφορια ομως πιστευω δεν ξεπερναω τα 1200-1500 στο συνολο.

nikolaosbouk
29-03-13, 01:06
Στο δισκαδικο χμμμμ απτα δυο φιλτρα 1500 + 1050 ονομαστικα. Πραγματικα λιτρα κυκλοφορια ομως πιστευω δεν ξεπερναω τα 1200-1500 στο συνολο.

κατι μου χρωστας εσυ....για ποτε λες να τα στειλεις?