PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλάτι Απο Αλυκές ??


jimmis1974
21-03-13, 00:11
Μιας και το αλατι στα πετ ειναι χρυσαφι , και εχω βρει ακρη να βρω αλατι απο αλυκες και μαλιστα μεγαλη ποσοτητα , τελειως ακατεργαστο πριν μπει σε επεξεργασια , κατευθειαν απο την μαμα θαλασσα θα μπορω να το εχω για το ενυδρειο ??
Φυσικα θα καθαριστει απο τυχον βρωμιες και οτι αλλο πριν μπει στο ενυδρειο .

Το θεμα ειναι νταξει με την αλατοτητα , αυτη φτιαχνεται , τα υπολοιπα στοιχεια π.χ. μαγνησιο , ασβεστιο , ΚΗ , η οτι αλλο υπαρχει καποιο θεμα η οχι ?
Αν κλεινουν σε χαμηλοτερες τιμες τοτε μπορει να αυξηθουν .
Π.χ. ασβεστιο και μαγνησιο περνω χυμα το κιλο 2 ευρω .

Κουραμπιές
21-03-13, 00:26
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63821
Ριξε μια ματια ειναι ενα παλιο τοπικ μου. Θεωρητικα το αλατι απο αλυκες θαχει τους ιδιους κινδυνους με αυτο της θαλασσας αλλα το πλεονεκτημα του νερου ειναι οτι διαλεγεις απο που θα το παρεις. Εκτος αν ξερεις οτι το νερο των αλυκων ειναι απαλαγμενο απο μικροοργανισμους, το οποιο φυσικα θελει χημικη μετρηση.

jimmis1974
21-03-13, 00:32
με βαση αυτην την λογικη που αρκετοι βαζουν νερο θαλασσας κατευθειαν στο ενυδρειο , ακομη και σε reef και εχουν καλα αποτελεσματα , γιατι το αλατι να μην εχει αξισου τα ιδια αποτελεσματα , ισα ισα λογικα θα ειναι και καλυτερη λυση γιατι τυχον βλαβεροι οργανισμοι που μπορουμε να τους παρουμε με το νερο απο θαλασσα στο σχετο αλατι που θα εχει ξεραθει θα εχουν ψοφησει..

Αρα μηπως ειναι και πιο ασφαλες ?

nikolaosbouk
21-03-13, 01:21
που ξερεις τι θα εχει πανω στο αλατι το οποιο δυσκολα θα δεις και θα εκκολαφθει μετα στο ρεεφακι σου?
Πολυ ευκολα αναπτυζονται εκει αυγα απο σαλιγγαρια θυρευτες των κοραλιων, οποτε αν μπεις στην διαδικασια προσεξε μην εχει τετοια καλουδια...
Καλυτερα νερακι απο 5-8μετρα βαθος με κουβα και θα εισαι μια χαρα.
Περασε το και απο UV ακτινοβολια για κανα προτωζωο και πιστευω να εισαι ενταξει...

jimmis1974
21-03-13, 10:03
Το θεμα ειναι οτι δεν εχω κοντα θαλασσα και δεν βολευει , ενω αλατι βρίσκω ανετα απο γνωστο και οσο θελω.

το εχω σκεφτει αυτο , γιατι στο δοχειο π.χ. 60 λιτρα που θα φτιαξω το νερο αλαγης αν πεταξω για καμια 2 ωριτσες ενα φιλτρακι μεσα με υαλοβαμβακα και ανθρακα να μαζεψει οτι υπαρχει και μετα στο ενυδρειο δεν θα καθαρισει το νερο ?

nikolaosbouk
21-03-13, 10:32
Το θεμα ειναι οτι δεν εχω κοντα θαλασσα και δεν βολευει , ενω αλατι βρίσκω ανετα απο γνωστο και οσο θελω.

το εχω σκεφτει αυτο , γιατι στο δοχειο π.χ. 60 λιτρα που θα φτιαξω το νερο αλαγης αν πεταξω για καμια 2 ωριτσες ενα φιλτρακι μεσα με υαλοβαμβακα και ανθρακα να μαζεψει οτι υπαρχει και μετα στο ενυδρειο δεν θα καθαρισει το νερο ?

λογικα θα μαζεψει μπολικο πραγμα.
Ρε jimmy τι αλλαγες σκεφτεσε να κανεις?
Εμενα το αλατι μου βγαζει κανα δημηνο+ με τις εβδομαδιααιες στα 250λιτρα (25λιτρα αλλαγη)

jimmis1974
21-03-13, 11:33
λογικα θα μαζεψει μπολικο πραγμα.
Ρε jimmy τι αλλαγες σκεφτεσε να κανεις?
Εμενα το αλατι μου βγαζει κανα δημηνο+ με τις εβδομαδιααιες στα 250λιτρα (25λιτρα αλλαγη)

εγω εχω δυο ενυδρεια 220 + 70 sump , και αλαζω ανα 4 μερες 40 λιτρα οποτε θελω 2,7 κιλα ανα 4 μερες , και δω το εχουν 4,5 το κιλο !!
Κοιτα αν μπορει και γινεται γιατι να μην το βαλω , οτι γλιτωνουμε καλο ειναι !!! Με τα χρηματα που θα εδινα στο αλατι θα παρω κατι αλλο χρησιμο για το ενυδρειο ! Ειναι και οι εποχες πολυ δυσκολες .

Φυσικα μολις το παρω θα γινουν μετρησεις στο full συνεχεια , και αναλογα να να προσθεσω οτι χρειαζεται (κυριως Mg και Ca ) και βλεπουμε .
Θα κανω πειραματα στην αρχη δεν θα παω ετσι μπαμ και κατω !!

nikolaosbouk
22-03-13, 11:46
γιατι αλλαζεις αλατι τοσο συχνα?

jimmis1974
22-03-13, 15:18
ειχα περασει παλια και στα δυο ενυδρεια την πρασινη μαλιαρη αλγη και τα πραγματα στο ενα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57281) λιγακι :D ξεφυγαν.
Απο τοτε το καθιερωσα να κανω συχνες αλλαγες και ειδα μια βελτιωση σε ολα , μεχρι τωρα που εμφανιστικε αυτη.

nikolaosbouk
22-03-13, 16:32
καταλαβα.
Αλλα ρε συ αλλα τωρα που το ρυθμισες το προβλημα μια την εβδομαδα ειναι υπεραρκετα πιστευω.
Διαβασα το θεμα σου και ειδα ποσο ταλαιπωρηθηκες, σου ηρθε να βαρας το κεφαλι σου :smt021 .... ε?
Οσο εχει να κανει με το αλατι μπορεις να το ξεκινησεις και ο θεος βοηθος, οχι με τις παραμετρους που ελεγες ποιο πανω αλλα με κανενα πρωτοζωο που μπορει να κουβαλαει (βαλε καμια UV οσο το φτιαχνεις στον κουβα εγω θα ελεγα;)

jimmis1974
22-03-13, 23:57
οντος εκεινη η αλγη μου ξεφυγε αρκετα , το καλο με ηταν οτι εφευγε ευκολα ακομη και με το χερι , αντιθετα με αυτην που θελει σβουρακι για να φυγει !!!

UV δεν εχω και ουτε προκειτε να βαλω ποτε , γενικος ειμαι κατα του uv , γιατι μετα θα θελει συνεχεια.

οταν παρω το αλατι θα κανω πολλες μετρησεις σε ολα και βλεπουμε, κατι μου λεει οτι δεν θα υπαρχει προβλημα .

nikolaosbouk
23-03-13, 15:19
οντος εκεινη η αλγη μου ξεφυγε αρκετα , το καλο με ηταν οτι εφευγε ευκολα ακομη και με το χερι , αντιθετα με αυτην που θελει σβουρακι για να φυγει !!!

UV δεν εχω και ουτε προκειτε να βαλω ποτε , γενικος ειμαι κατα του uv , γιατι μετα θα θελει συνεχεια.

οταν παρω το αλατι θα κανω πολλες μετρησεις σε ολα και βλεπουμε, κατι μου λεει οτι δεν θα υπαρχει προβλημα .

Αναμενουμε εξελιξεις!!

Kotsos
23-03-13, 23:38
Ενημέρωσε όταν το δοκιμάσεις..:)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64004