PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλαρά σχετικά με... red cherry


piranha friend
17-03-13, 21:23
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55439&stc=1&d=1363548188

Αυτή είναι...

LAKI
17-03-13, 22:57
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55439&stc=1&d=1363548188

Αυτή είναι...
Φιλαρακο μπορεις να μου-μας πειςτη ακριβως ρωτας γιατι δεν καταλαβα. Η μηπως ενωεις αν ειναι εγκιως(δεν καταλαβα)

gianniwpopi
17-03-13, 23:03
αυγωμενη φαινεται αλλα εχει μονο 3-4 αυγα?
ισως τα αφησε τα αλλα...
την βλεπεις να τα αεριζει?

piranha friend
17-03-13, 23:53
Ναι εννοώ αν έχει αυγά...
Ναι μόνο 4 έχει και αυτά τα αερίζει... Τα άλλα πού πήγαν???
Θα εμφανιστούν πιο μετά????:(:(

gianniwpopi
18-03-13, 00:00
τις προηγουμενες μερες την ειχες δει?? γιατι πρεπει να ειχε πολυ πιο πολλα...
τα αλλα τα αφησε
τωρα λογικα πρεπει να εχεις γαριδακια στο ενυδρειο σου αλλα ειναι τοσο μικρα που θα μπορεις να τα δεις σε καμια δεκαρια μερες
-------------------------
τις προηγουμενες μερες την ειχες δει?? γιατι πρεπει να ειχε πολυ πιο πολλα...
τα αλλα τα αφησε
τωρα λογικα πρεπει να εχεις γαριδακια στο ενυδρειο σου αλλα ειναι τοσο μικρα που θα μπορεις να τα δεις σε καμια δεκαρια μερες

ριξε μια ματια σε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771 εχει φοβερες φωτο

piranha friend
18-03-13, 00:03
Τις προηγούμενες μέρες ναι την είχα δει την ίδια και δεν είχα αυγά.....
Τον εξωσκελετό χτες το απόγευμα τον έβγαλε. Άρα χτες γονιμοποιήθηκαν τα αυγά..
Άρα έχω μόνο 4 αυγά. Απλή μέθοδος των τριών.....

gianniwpopi
18-03-13, 00:05
Τις προηγούμενες μέρες ναι την είχα δει την ίδια και δεν είχα αυγά.....
Τον εξωσκελετό χτες το απόγευμα τον έβγαλε. Άρα χτες γονιμοποιήθηκαν τα αυγά..
Άρα έχω μόνο 4 αυγά. Απλή μέθοδος των τριών.....

αμα δεν τα ειχε τις προηγουμενες μερες στην κοιλια της τοτε θα τα ειχε στην πλατη της..... τα ειχε?

piranha friend
18-03-13, 00:09
Η σέλα της ναι ήταν κατακίτρινη όπως και των 9/13 υπολοίπων γαρίδων....
Οπότε θα έχω γαριδάκια?????:o:o:o:o

gianniwpopi
18-03-13, 00:11
ειδες το λινκ που σου εδωσα πιο πανω??
πρωτα σελωνονται στην πλατη και αν υπαρχει αρσενικος να τις γονιμοποιησει μετα απο μια εβδομαδα κατεβαζουν τα αυγα στην κοιλια και σε κανα μηνα γεμιζεις πολλα μα πολλα γαριδακια...

piranha friend
18-03-13, 00:15
Ναι βέβαια και το είδα!!!
Το ίδιο πράγμα λέμε ακριβώς!!!;);)
Οπότε και οι άλλες γαρίδες είναι έτοιμες να τα κατεβάσουν!:D:D:D

Καιρός ήταν. Με το που έβαλα ένα αρσενικό είδατε τι έγινε?? Όλες μα όλες ήταν θυληκιές. 11 θυληκιές αν είναι δυνατόν...
Για να καταλάβετε θα σας βάλω μια φώτο αύριο την ώρα του φαγητού να δείτε τι εστί σέλες....;);)

gianniwpopi
18-03-13, 00:16
βαλε φωτο να δουμε,,,

tsala
18-03-13, 02:39
αντε καλες γεννες!
Ευχομαι να γεμισεις.....και να παρουμε κι εμεις:D

piranha friend
18-03-13, 17:51
Ευχαριστώ πολύ!!! Βασικά θα είναι η 1η γέννα...:D:D

Για δείτε τι γίνεται. Βασικά σε αυτήν είναι όλες οι θυληκιές.Τα αγοράκια δεν μας έκαναν την χάρη να βγουν..

piranha friend
18-03-13, 21:01
Καμιά παρατήρηση???
Κάτι????:(

sharred
19-03-13, 02:37
Μια είναι έτοιμη για ζευγάρωμα, καμία δεν είναι "αυγωμένη".

piranha friend
19-03-13, 14:33
Ποια είναι έτοιμη για ζευγάρωμα???
Ναι και εγώ εννοούσα πως οι σέλες τους είναι κατακίτρινες. Αυτό...

gianniwpopi
19-03-13, 19:59
οσες εχουνε την κιτρινη σελα ειναι ετοιμες να γκαστρωθουνε αν υπαρχει αρσενικο να τις γονιμοποιησει... αν το εχουνε ολες, σε λιγο καιρο θα ειναι ολες αυγωμενες...

piranha friend
19-03-13, 20:04
Ναι όλες έχουν κίτρινη σέλα...
Και έχω 2 αρσενικές.....:D:D

piranha friend
20-03-13, 21:06
Τα έριξε τα 2 έμειναν άλλα 2....:smt085:smt085:smt085
-------------------------
Γιατί το κάνει αυτό????

stydio
21-03-13, 12:24
τι τροφες τις δινεις?

piranha friend
22-03-13, 20:29
ΤΑ έριξε όλα....:smt085
Τις δίνω crusty crub της AcTi και μια άλλη που τμου την έδωσαν τζάμπα χύμα σε 3 γεύσεις...:confused:

Τι φταίει???Τι τροφή να τις δίνω???

piranha friend
25-03-13, 19:30
Παιδιά!!!:smt039
Ξέρει κανείς γιατί έγινε?????:(:(

gianniwpopi
25-03-13, 21:04
οταν μια γαριδα ριξει τα αυγα της σημαινει οτι γεννησε γαριδακια....
αν δεν εχεις μεσα θηρευτες, ψαξε το ενυδρειο σου καλα και μπορει να δεις μικρα...

piranha friend
25-03-13, 21:06
έχω τα παφεράκια...
οπότε δεν θα δω ε???
δεν υπάρχει περίπτωση να τα έριξε από άγχος????:(

bloskas
25-03-13, 21:10
οταν τελειωσουν οι γαριδες τι θα τα ταιζεις?

nikos1125
25-03-13, 21:11
εγω εχω puffer και ειμαι γεματος με μικρα red cherry!!μπορει να μην στα φανε!!;)

gianniwpopi
25-03-13, 21:14
έχω τα παφεράκια...
οπότε δεν θα δω ε???
δεν υπάρχει περίπτωση να τα έριξε από άγχος????:(

με τα παφερ?? δυσκολο....
αν εχεις πολλες κρυψωνες ισως καταφερει να μεγαλωσει κανενα αλλα πολυ δυσκολο...
εγω με γκαπυ και δεν εβλεπα γαριδες... εσυ που εχεις παφερ???
εγω θα φοβομουνα και τις μεγαλες γαριδες...

piranha friend
26-03-13, 17:38
οταν τελειωσουν οι γαριδες τι θα τα ταιζεις?
Τι θα ταίζω ποια???

Ναι ρε παιδιά ελπίζω να δω γαριδάκια...
ναι είναι πυκνοφυτεμένο!!!!:D
-------------------------
Από τις 15 γαρίδες ,έχει κανένας καμιά ιδέα τι έγιναν οι 6???
Μόνο 9 είναι!!:(

nazgul
26-03-13, 17:46
Στις εφαγαν τα pufferακια, που το περιεργο? :rolleyes:
Ειναι μικρες οι red cherries, αν δοκιμασαν θα τις καθαρισουν ολες.

billos95
26-03-13, 17:47
Μήπως γίνανε γεύμα στα παφεράκια?;)

bloskas
26-03-13, 17:49
οταν τελειωσουν οι γαριδες τι θα τα ταιζεις?

Τι θα ταίζω ποια???
Από τις 15 γαρίδες ,έχει κανένας καμιά ιδέα τι έγιναν οι 6???
Μόνο 9 είναι!!:(


:smt039:smt039:smt039

piranha friend
26-03-13, 17:51
ΤΑ ΠΑΦΕΡΑΚΙΑ??????
Πώς γίνεται???
δεν έσκασαν?????
Οι γαρίδες ήταν μεγαλύτερες από τα ίδια!!!!:(:(

nazgul
26-03-13, 18:01
Γιατι λεμε οτι δεν μπαινουν με αλλα ειδη? Ποσες φορες στο ειπα?

Απλα καποια ειδη ισως να μην τα πειραξουν. Οι red cherries ειναι μια χαρα υποψηφιες για μεζε. Και μονομαχο μπορουν να ξαπλωσουν τα pufferακια, οχι γαριδες.

Αν εχεις αλλο ενυδρειο, παντως, να τις βαλεις αμεσα. Αφου δοκιμασαν, δεν θα αφησουν καμια. Το θεμα ηταν να μην δοκιμασουν.

nikolakis94
26-03-13, 18:06
ΔΟΛΟΦΟΝΕ

gianniwpopi
26-03-13, 19:57
εδω λενε....στο ειπα:smt106:smt106:smt106

piranha friend
26-03-13, 20:25
Kαι εδώ λέω την γ****α!!!!:D

stydio
27-03-13, 10:20
Δες μηπως κανενα μικρό (αν τελικά γέννησε) μπήκε στο φίτρο αν δεν εχεις σίτα στην είσοδο

bloskas
27-03-13, 10:23
προτεινω να αλλαχθει η ονομασια απο αυγωμενη σε φαγωμενη!! :smt051

ή συγχωρεμενη..

piranha friend
27-03-13, 10:41
Αμάν μωρέ κατευθείαν!!!!:smt071

nazgul
27-03-13, 12:59
προτεινω να αλλαχθει η ονομασια απο αυγωμενη σε φαγωμενη!! :smt051

ή συγχωρεμενη..


χααααχαχαχαχα!!!

ChocolatePuma
27-03-13, 13:10
Η ονομασία "μικροί καρχαρίες" δεν προέκυψε τυχαία!!!

Αν μπορείς σώσε αυτές που έμειναν, είναι κρίμα....

piranha friend
27-03-13, 14:15
δεν έχω άλλο ενυδρείο...
μηδένα προ του τέλους μακάριζε!!!!!

nikolakis94
27-03-13, 14:18
ειναι μικρα αλλα χρατσα χρουτσα με την μασελιτσα τους τις καθαρισαν τις γαριδες:D

piranha friend
27-03-13, 16:57
Σκατούλες είναι όχι απλά μικρά!!!χαχαχαχαχα!!!:D
οκ θα δω τι θα κάνω..
Ξάνα σήμερα δεν έφαγαν..άρχισα να απογοητεύομαι...:(

ChocolatePuma
27-03-13, 18:08
Ξάνα σήμερα δεν έφαγαν..άρχισα να απογοητεύομαι...:(

Τις γαρίδες τις ξαναμέτρησες????
-------------------------
δεν έχω άλλο ενυδρείο...
μηδένα προ του τέλους μακάριζε!!!!!

Εφόσον δοκίμασαν και τους "αρεσε"...δεν πρόκειται να σταματησουν (ο Θοδωρής έχει σίγουρα καλύτερη άποψη από μένα...γενικά έχει αναφέρει πως το καλύτερο είναι να τα κρατάς μόνα τους)

nazgul
27-03-13, 21:35
Σκατούλες είναι όχι απλά μικρά!!!χαχαχαχαχα!!!:grin:
οκ θα δω τι θα κάνω..
Ξάνα σήμερα δεν έφαγαν..άρχισα να απογοητεύομαι...:sad:

Δοκιμασε και αλλες τροφες καποια στιγμη. Εγω στην αρχη τους ειχα παρει ενα σωρο κατεψυγμενες για να εμπλουτισω τη διατροφη τους, daphnia, artemia, cyclops, ακομα στην καταψυξη ειναι. Δεν τα αγγιξαν καν. Ειναι πολυ λαιμαργα για να μεινουν νυστικα, αλλα και πολυ δυσκολα στο φαγητο. Αν κατι δεν τους αρεσει στο ματι, δεν θα σου κανουν τη χαρη να δοκιμασουν. Προς το παρον, εχω την εντυπωση οτι θα φανε τις γαριδες και κανενα σαλιγκαρι αν εχει απομεινει. Αστα να πεινασουν λιγο, γνωμη μου ειναι θα τα φανε τα bloodworms τελικα και μετα δεν θα τα προλαβαινεις. Μην ταϊζεις συνεχεια, χειροτερο κακο θα κανεις. Μια φορα την ημερα να δοκιμαζεις, με λιγη τροφη.

Εφόσον δοκίμασαν και τους "αρεσε"...δεν πρόκειται να σταματησουν (ο Θοδωρής έχει σίγουρα καλύτερη άποψη από μένα...γενικά έχει αναφέρει πως το καλύτερο είναι να τα κρατάς μόνα τους)

Το καλυτερο ειναι γεγονος οτι ειναι να ειναι μονα τους, οπως ειπες. Για την ασφαλεια των συγκατοικων τους και μονο. Μπορουν να συγκατοικησουν, ομως, αλλα ειναι εντελως στον χαρακτηρα των puffers τι θα γινει.

Με red cherries εχουν συγκατοικησει πολλες φορες, χωρις να τις πειραξουν. Αλλες φορες, εξαφανιστηκαν. Οι red cherries ειναι πολυ πιο επιφοβες απο τις amano, γιατι ειναι μικρες και κυριως, γεννανε. Ακομα και αν δεν επιτεθουν στις ενηλικες στην αρχη, ο γονος ειναι τοσο μικροσκοπικος και προκλητικος σαν μεζεδακι, που αν μπουν στον πειρασμο να δοκιμασουν, τελος. Θα δοκιμασουν και τις ενηλικες μετα.

Οι amano ειναι μεγαλυτερες και δεν προκειται να γεννησουν για να κυκλοφορουν μικρα μεζεδακια στο ενυδρειο. Λιγοτερες πιθανοτητες, κατα τη γνωμη μου, να δοκιμασουν. Αλλα παλι, μπορει να δοκιμασουν ακομα και τις πολυ μεγαλες. Η μια η δικια μου ειναι γυρω απο 5 εκατοστα. Απλα ακομα (και ελπιζω να μη γινει :D), δεν επιτεθηκαν.

Οπως τυχει ειναι. Μπορει να μην δεχονται συγκατοικο στο χωρο τους, οσο και να δοκιμασουμε. Αλλωστε, δεν ειναι καλο και για τους αλλους οργανισμους να δεχονται απειλη και τελικα να κρυβονται ολη την ωρα. Θα μπορουσα να πω οτι ισως δεν τις εφαγαν, αλλα κρυβονται οι γαριδες, αν ηταν πιο πυκνοφυτεμενο το ενυδρειο. Μαλλον τωρα δεν ισχυει, εφοσον ο Piranha μπορει να τος μετρησει. Αυτο θα ηταν αδυνατο αν ηταν ζουγκλα.

Στο συγκεκριμενο ενυδρειο, νομιζω δεν σηκωνει αλλα πειραματα. Ισως μετα απο καιρο μια αποπειρα μπορουσε να γινει, αλλα πλεον πρεπει να γινει εντελως ζουγκλα, για να μπορεσουν να κρυφτουν οι υποψηφιοι συγκατοικοι. Ισως ετσι τα pufferακια θα μπορεσουν να ανεχτουν και αλλους στο χωρο τους. Προς το παρον ηταν πολυ πιθανο να ερθουν ετσι τα πραγματα. Δεν υπαρχουν κρυψωνες στο ενυδρειο, ουτε για τα ιδια τα puffers, αν αρχισουν να γινονται επιθετικα μεταξυ τους.

piranha friend
27-03-13, 21:42
Ήδη ρίχνουν κανά ψιλο ,εταξύ τους...
οκ τότε θα το κάνω ζούγκλα...
Τι άλλα φυτά να βάλω(είδος) και πόσα έτσι όπως το βλέπετε το ενυδρείο..:confused::confused:
Βασικά για το ότι είναι 9 δεν είμαι σίγουρος, αν και προσπάθησα να τις μετρήσω(τις τσέρυ)..:rolleyes:
Θα δοκιμάσω και γκρίνταλ όταν θα κάνω την αποικία,αν και νομίζω πως τζάμπα θα το κάνω....:(

nazgul
27-03-13, 21:59
Σου ξαναειπα, βαλε οτι να'ναι απο γρηγορης αναπτυξης. Αρκει να αντεξουν και να μεγαλωνουν. Το ξυλο μεταξυ τους μπορει να προκαλεσει μεγαλα προβληματα, αν δεν υπαρχουν κρυψωνες. Και δεν εχεις.

nazgul
27-03-13, 22:31
Κοιτα πως ηταν το 22αρι οταν τα πρωτοεβαλα, πριν μεταφερθουν σε μεγαλυτερο. Επεζησαν και οι amano, αλλα και μεταξυ τους δεν επαιξε κανενα σοβαρο ξυλο.

piranha friend
27-03-13, 23:13
έχει διαφορά...
δεν ρίχνουν πολύ ξύλο.. μια στις τόσες..
κανά παράδειγμα φυτών???
θα βάλω έναν πλαστικό βράχο στο ίδιο χρώμα με τις πέτρες και θα το καλύψω με μοςς..
θα είναι καλύτερα????
-------------------------
δεν ισχύει αυτό με τις γαρίδες!! βρήκα 6 μικρά πάνω στο φίλτρο σε μέγεθος μισής γαρίδας!!!!:D:D

nazgul
27-03-13, 23:38
Μια στις τοσες θα παιζει λιγο ξυλο ετσι κι αλλιως. Το θεμα ειναι να μην γινει χειροτερο. Οχι τωρα, αλλα οταν ενηλικιωθουν. Γι'αυτο τις θελεις τις κρυψωνες. Δες εδω για ευκολα φυτα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Πλαστικο ουτε που να το σκεφτεσαι. Πετρα να βαλεις, γιατι πλαστικο? Η moss για να μεγαλωσει θελει μερικους μηνες, να ξερεις. Και θα ειναι απλα θαμνος, δεν θα φτασει μεχρι πανω.

Αντε αν γλυτωσαν, καλο ειναι. Αλλα αν μπορεις να μετρας τις γαριδες σου, δεν εισαι σε καλο δρομο. Θελεις πιο πυκνοφυτεμενο ενυδρειο.