PDA

Επιστροφή στο Forum : Shrimp Rack


chrisvari
15-03-13, 20:21
Καλησπέρα παίδες!Επειδή τον τελευταίο μήνα το μόνο που κάνω είναι να διαβάζω οτι σχετικό με γαρίδες(έχω κολλήσει), κι επειδή έχω ένα άδειο δωμάτιο,σκέφτηκα μελλοντικά να κάνω ένα shrimp rack για να βάλω διάφορα είδη γαρίδας μέσα. Είπα μελλοντικά γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά έμπειρο να κρατήσει ακόμα είδη γαρίδας διαφορετικά απο neocardina.¨Ετσι είπα να κάνουμε μια προκακτική συζήτηση εδώ κι όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει.
Χοντρικά η ιδέα είναι να γίνει κάτι σαν αυτό http://www.youtube.com/watch?v=YZda6D_ntuY
σε μικρότερη κλίμακα βέβαια.Σκέφτομαι να γεμίσω ένα τείχο με ενυδρεία σε 3 επίπεδα.Η κάθε σειρά θα αποτελείται απο 3 ενυδρεία 60χ40χ40 περίπου 100 λίτρα το καθένα δηλαδή.Άρα συνολικά (3 ενυδρεία σε κάθε σειρά)Χ(3 σειρές)= 9 ενυδρεία απο 80 ως 100 λίτρα συνολικά.
Αυτό που με απασχολεί είναι το πρακτκό κομμάτι.
Σκοπος μου είναι τα 9 αυτά ενυδρεία να μην είναι ανεξάρτητα το ένα με το άλλο.Γιατί όπως καταλαβαίνετε θα μου είναι αδύνατο και λόγω έλλειψης χρόνου να ασχολούμαι ξεχωριστά με το κάθε ενυδρείο.Δηλαδή σκέφτομαι με κάποιο τρόπο το νερό που θα έχω να είναι το ίδιο και για τα 9 ενυδρεία.Όπως δηλαδή βλέπουμε στα pet shops που έχουν ενυδρεία στη σειρά και πίσω δουλεύει το ίδιο νερό σε όλα.Πώς γίνεται αυτό???
Υπάρχει δηλαδή ένα sump με υλικά φίλτρανσης που στέλνει και παίρνει νερό απο το κάθε ενυδρείο??
Για το θέμα θερμοκρασίας φαντάζομαι chiller
Επίσης ΑΟ απαραίτητη για τα είδη που θα θέλω να φιλοξενήσω στο μέλλον.
Τι λέτε?

lingistis
15-03-13, 22:42
Θα έχεις και στα 9 ενυδρεία το ίδιο είδος γαρίδων; Γιατί κάθε είδος θέλει διαφορετικο νερό. Το δύσκολο σε αυτό που θέλεις είναι η φιλτρανση. Δύσκολα με ένα σύστημα να καλύψεις και τα 800 με 900 λίτρα που θα έχεις. Μπορείς να τα τεριάξεις ίσως ράφι ράφι.

makris.a
15-03-13, 23:36
Στης γαρίδες έχουμε χοντρικά δυο θερμοκρασίες δυο νερά
γίνεται άνετα με σαμπ και κλασική υπερχείλιση βέβαια για να μειώσεις το κόστος αντλίας
μπορείς να το έχεις στο ίδιο περίπου ύψος άλλη τιμή έχει για να σηκώσεις ψηλά το νερό και άλλη με μικρή διαφορά ύψους όσο για ψύξη θέρμανση αν είναι κάποιο δωμάτιο ξεχωριστό δες κατά την γνώμη μου και το air-condition με θερμοκρασία στους 24 τα κρύα λογικά θα είναι στους 23 βαθμούς και η πιο ζεστές με θερμοστάτη 26, 27 βαθμούς
βέβαια αυτά είναι μια άποψη δίκια μου μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να με διόρθωση
και αν μάθω να ανεβάζω φωτογραφία να βοηθήσω με κάποιο σχέδιο
(είμαι ανεπίδεκτος μαθήσεως) (λολ)

rtolis
16-03-13, 00:37
Αυτό που είπε ο φίλος makris το σκέφτηκα. Αν έχει και καλή μόνωση το δωμάτιο μπορεί να συμφέρει το aircondition σε μια μέση θερμοκρασία.
Υπάρχει στο youtube κάποια παρουσίαση ενός τέτοιου συστήματος με κοινό sump, για μονομάχους. Με τρυπημένο σωληνάκι πάνω από κάθε ενυδρείο για την εισαγωγή και υπερχείλιση για την εξαγωγή. Και μέσω βαρύτητας πάλι στο sump.
Αυτό που θα με ανησυχούσε ιδιαίτερα, αν υπήρχε μια κοινή φίλτρανση θα ήταν να μην περάσουν αυγά ή νεογνά γαρίδων από το ένα ενυδρείο στο άλλο μέσω του κοινού sump...
Συν αυτό που είπε ο lingistis. Δεν απαιτούν όλες οι γαρίδες τις ίδιες συνθήκες.

chrisvari
16-03-13, 01:24
Όταν το πρωτοσκέφτηκα,είχα στο μυαλό μου οτι π.χ. με ph 6,5, μαλακό νερό και θερμοκρασίες 23,24 μπορούν να ζήσουν πολλά είδη όπως crystal red,bee,blue tiger,blue pearl και άλλες πολλές.Θα μπορούσαμε να πούμε οτι αν μειώσουμε κι άλλο το ph περίπου στο 6 με 6,2 και με ακόμα πιο μαλακό νερό θα μπορούσαμε να κρατήσουμε και taiwan shrimps.Δεν μιλάω βέβαια για sulawesi γιατί εκεί θέλουμε άλλες συνθήκες νερού.Οπότε απο αυτή την άποψη νομίζω είναι εφικτό.
Επίσης για μείωση θερμοκρασίας το καλοκαίρι ίσως έχεται δίκιο για air condition και το χειμώνα θερμοστάτες.
Απλά δεν ξέρω καθόλου πως δουλεύει ένα sumb με υπερχείλιση για αυτό δεν μπορώ να το φανταστώ πρακτικά πως θα δουλεύει.Θα το ψάξω.Ευχαριστώ!

rtolis
16-03-13, 11:58
Μια πρόταση. (Η κατασκευή που ανέφερα παραπάνω)

http://www.youtube.com/watch?v=ZxVy6kUM37I
http://www.youtube.com/watch?v=I1UwPgxXQZs
http://www.youtube.com/watch?v=lN6Straj9R0

lingistis
16-03-13, 15:55
Αυτό το σύστημα είναι drip, δεν νομίζω να αρκεί για γαρίδες τύπου CRS κλπ.

Το sump υπολόγισε ότι θα σου ‘‘φάει‘‘ αρκετό χώρο, δηλαδή όλο το κατω ράφι ;)

rtolis
16-03-13, 17:07
Όπως και να έχει, κοινό sump σε πολλαπλά ενυδρεία drip system θα είναι. Το "drip" αλλάζει..
Στις γαρίδες πάντως με ανησυχεί περισσότερο η πιθανότητα ανάμιξης των ειδών.

Επίσης φίλε μου chrisvari, είσαι σίγουρος ότι μπορείς να διατηρήσεις το ph στο 6,5 και τις θερμοκρασίες στους 23-24 βαθμούς το κατακαλόκαιρο?

chrisvari
16-03-13, 17:29
Μια ιδέα είναι για να δούμε το sump-αντλία-χωριστά ενυδρεία. Και σε αυτή τη περίπτωση έφαγε όλο το κάτω ράφι το sump. Το μέγεθος "drip" σε όλες τις διαστάσεις του, το ρυθμίζει ο καθένας.
Περισσότερο θα με ανησυχούσε η ανάμιξη αν έχεις κοινό sump. Ειδικά αν έχεις γαρίδες του ίδιου γένους.
Αν με ρωτούσες πιο πολύ θα προσανατολιζόμουν σε μηχανικά φίλτρα. Υπάρχουν πολύ καλές αεραντλιες, με πολλαπλές εξόδους, και πάμφθηνες τελικές με διπλά σφουγγάρια στο ebay. Δεν θα ήθελα να υπήρχε καμία περίπτωση πρόσμιξης...
Τώρα που τα σκέφτομαι όλα,αρχίζω να αναθεωρώ την 'αποψη μου για ένα sump.Eίναι πολύ μπέρδεμα κι εμένα δε πιάνουν και πολύ τα χέρια μου.Οπότε μάλλον καταλήγω σε ανεξαρτητα ενυδρεια στη σειρά όπως εδώ http://www.youtube.com/watch?v=f3XZAVjdzRw
Θα μπορούσα να ξεκινήσω με 3-4 τέτοια ενυδρεία και αν πάνε όλα καλά να συνεχίσω.Αυτό το φίλτρο που έχει μέσα τι είναι?Κάνει δουλειά για περίπου ας πούμε 80 λίτρα?Γιατί απο το να βάλω eheim εξωτερικό,σίγουρα αυτό θα είναι πιο οικονομικό.Είναι αυτό? http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Biochemical-Sponge-Filter-Fish-Tank-Air-2831-/180663541914?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item2a1062e09a
Κάνει δουλειά?
Φίλε μου Τόλη μπορείς να μου δώσεις κανα link για τις αεραντλίες με τις εξόδους που λές και για τα σφουγκάρια τελικές που λές?
Το θέμα είναι οτι αν πχ σε ενυδρείο 80 λίτρων κάποια στιγμη έχω 150 γαρίδες περίπου,θα με καλύψει ή θα ανεβάζω αμμωνία.Που λέει μέχρι πόσα λίτρα και τι ιχθυοφόρτιση καλύπτει ένα τέτοιο αερόφιλτρο?

makris.a
16-03-13, 17:37
Είναι αρκετά εύκολο από θέμα κατασκευής να κάνεις υπερχείλιση σε ένα ενυδρείο που κατασκευάζεται από την αρχή φαίνεται πάρα πολλή καλά στα βίντεο απλά στα τζάμια σου ανοίγει τις τρύπες ο τζαμάς
Όσο για το θέμα να περάσουν από το ένα ενυδρείο στο άλλο βάζεις το σφουγγάρι από τα βιολογικά φίλτρα που είναι στο εμπόριο λογικά θα αποτρέψουν την ανάμειξη τον γαρίδων
Από εκεί και πέρα το νερό περνά από το μεγάλο σιφόνι sump και με αντλία επιστρέφει στο, στα ενυδρεία . από θέμα οικονομικής πλευράς με ένα air-condition 300 ευρώ περίπου κρατάς άνετα την θερμοκρασία που θέλεις .
Αν όλες οι γαρίδες σου είναι χαμηλής θερμοκρασίας ακόμα καλύτερα μια επένδυση του δωματίου εσωτερικά με γυψοσανίδα θα σου κάνει σίγουρα πάρα πολλή γρήγορα απόσβεση χρημάτων ακόμα και τον χειμώνα
Και τέλος για να βάλω και το κερασάκι στην τούρτα είμαι σίγουρος αν κεράσεις καφεδάκι πάρα πολλά άτομα από εδώ μέσα θα βάλουν ένα χεράκι να ολοκληρώσεις το προτζεκτ αλλά και προσωπική εργασία!!!!!!!!!!

chrisvari
16-03-13, 17:59
Είναι αρκετά εύκολο από θέμα κατασκευής να κάνεις υπερχείλιση σε ένα ενυδρείο που κατασκευάζεται από την αρχή φαίνεται πάρα πολλή καλά στα βίντεο απλά στα τζάμια σου ανοίγει τις τρύπες ο τζαμάς
Όσο για το θέμα να περάσουν από το ένα ενυδρείο στο άλλο βάζεις το σφουγγάρι από τα βιολογικά φίλτρα που είναι στο εμπόριο λογικά θα αποτρέψουν την ανάμειξη τον γαρίδων
Από εκεί και πέρα το νερό περνά από το μεγάλο σιφόνι sump και με αντλία επιστρέφει στο, στα ενυδρεία . από θέμα οικονομικής πλευράς με ένα air-condition 300 ευρώ περίπου κρατάς άνετα την θερμοκρασία που θέλεις .
Αν όλες οι γαρίδες σου είναι χαμηλής θερμοκρασίας ακόμα καλύτερα μια επένδυση του δωματίου εσωτερικά με γυψοσανίδα θα σου κάνει σίγουρα πάρα πολλή γρήγορα απόσβεση χρημάτων ακόμα και τον χειμώνα
Και τέλος για να βάλω και το κερασάκι στην τούρτα είμαι σίγουρος αν κεράσεις καφεδάκι πάρα πολλά άτομα από εδώ μέσα θα βάλουν ένα χεράκι να ολοκληρώσεις το προτζεκτ αλλά και προσωπική εργασία!!!!!!!!!!
Στο video που έβαλα δηλαδή εκτός απο το φίλτρο σπόγγου,έχει και υπερχείλιση με sump?Δηλαδή μόνο με φίλτρο σπόγγου δεν κάνεις δουλειά?
Καφέ μόνο?Τραπέζι κανονικό θα κάνω!!!!!

rtolis
16-03-13, 18:05
Δεν έχουν μεγάλη ιχθυοφόρτιση οι γαρίδες, δε χρειάζονται τεράστια φίλτρα. Κι αν μου λες ότι έχεις σκοπό να έχεις 150 γαρίδες σε 80 λίτρα είσαι μια χαρά. Αρκεί να μην ταϊζεις πολύ.
Συνήθως δεν κανονίζεις εσύ πόσο πληθυσμό γαρίδων θα έχεις σε ένα ενυδρείο, αλλά όταν φτάσουν εκεί που πρέπει ο πληθυσμός θα σταματήσει στο αυτό σημείο μόνος του.

Ένα παράδειγμα μηχανικού φίλτου:
http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Biochemical-Sponge-Filter-Fish-Tank-Air-2831-/180663541914?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item2a1062e09a
Τις αεραντλίες τις κάνεις όσες εξόδους αέρα θες. Splitter υπάρχουν.

Η πρόταση μου είναι να ξεκινήσεις από cherry γαρίδες και μετά να πας κομμάτι-κομμάτι παραπάνω. Ένα βήμα τη φορά.

makris.a
16-03-13, 18:20
Αν πρόσεξες έχει δυνατή ροη νερού από αεροφίλτρο δεν γίνεται . σωλήνες νερού πηγαίνουν από την πίσω πλευρά προς τα κάτω δηλαδή το νερό βγαίνει από το ενυδρείο
και ξαναγυρνά τα σφουγγάρια κάποια τα έχει για να μην περάσει ο γόνος μέσα στο φίλτρο. Κάτω από τα racks έχει τα sump φαίνεται στο γενικό πλάνο τα σκοτεινά γυάλινα που είναι κάτω
προσωπικά κουβεντιάζω τον καφέ το τραπέζι μου πέφτει βαρύ

chrisvari
16-03-13, 18:23
Δεν έχουν μεγάλη ιχθυοφόρτιση οι γαρίδες, δε χρειάζονται τεράστια φίλτρα. Κι αν μου λες ότι έχεις σκοπό να έχεις 150 γαρίδες σε 80 λίτρα είσαι μια χαρά. Αρκεί να μην ταϊζεις πολύ.
Συνήθως δεν κανονίζεις εσύ πόσο πληθυσμό γαρίδων θα έχεις σε ένα ενυδρείο, αλλά όταν φτάσουν εκεί που πρέπει ο πληθυσμός θα σταματήσει στο αυτό σημείο μόνος του.

Ένα παράδειγμα μηχανικού φίλτου:
http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Biochemical-Sponge-Filter-Fish-Tank-Air-2831-/180663541914?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item2a1062e09a
Τις αεραντλίες τις κάνεις όσες εξόδους αέρα θες. Splitter υπάρχουν.

Η πρόταση μου είναι να ξεκινήσεις από cherry γαρίδες και μετά να πας κομμάτι-κομμάτι παραπάνω. Ένα βήμα τη φορά.
Το πολύ πολύ βάζω 2 τέτοια σε κάθε ενυδρείο με μία καλή αεραντλία για να είμαι σίγουρος και αρκeτή moss.Εννοείται βήμα βήμα.Έχω ήδη red cherry και red fire.Μάλιστα η μία red fire(κατακόκκινη μέχρι και τα πόδια της κκκινα) είναι τίγκα στο αβγό.Την είδα σήμερα.Σκέφτομαι σε πρώτη φάση blue pearl,yellow,snowball,ghost που είναι πιο εύκολες.Αν καταφέρω να βρω βέβαια

lingistis
17-03-13, 00:16
Οπότε μάλλον καταλήγω σε ανεξαρτητα ενυδρεια στη σειρά όπως εδώ http://www.youtube.com/watch?v=f3XZAVjdzRw


Στο βιντεο υπάρχει τουλάχιστον ένα δυνατό εξωτερικό φίλτρο ανά ενυδρείο, γιατί μπορεί να έχει και 2 σε σειρά ανα ενυδρείο, συν αεροφιλτρο. Τα αερόφιλτρα δουλεύουν πολλά μαζί σε μία δυνατή αντλία, υπάρχουν ειδικές.

Πέρα από την φίλτρανση έχει πολύ καλό αερισμό στα ενυδρεία και δεν αφίνει τροφή. Η υπόβαση ακανταμα για να ρυθμίζει το ρΗ.

Γενικά είναι ένα πολύ καλό στησιμο που αξίζει να αντιγράψει κάποιος. Δεν είναι ανάγκη να το κάνεις έτσι αμέσως... σιγά σιγά.

Ελπίζω να βοήθησα ;)

chrisvari
17-03-13, 08:58
Η υπόβαση ακανταμα για να ρυθμίζει το ρΗ.;)[/QUOTE]
Δηλαδη??
-------------------------
Πάντως στο video στην είσοδο του σωλήνα που τραβάει νερό για το εξωτερικό φίλτρο έχει βάλει σφουγκάρι για να μηνν τραβάει τα μικρά.Επισης φαίνονται πολλές φυσαλίδες στο νερό.Απο το αερόφιλτρο είναι?Φαίνεται να έρχονται απο το υπόστρωμα

lingistis
17-03-13, 13:39
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51979


Το υπόστρωμα είναι βασικός παράγοντας και καλά είναι να είναι ειδικό που ρυθμίζει το pH για CRS κλπ. Υπάρχουν αρκετά, αλλά όλα θέλουν άλλαγμα μετά από ένα χρόνο.

Ναι το σφουγκάρι είναι για να μην τραβάει τα μικρά. Οι φισαλίδες είναι από το αερόφιλτρο.

Κουραμπιές
17-03-13, 13:51
Eπισης να θεσω εναν παραγοντα ακομα για τα πρακτικα με καλυψαν οι προλαλησαντες αν και εχει ψωμι ακομα το θεμα.
9 ενυδρεια απο 100 λιτρα. 900λιτρα-κιλα. Μαζι με σαμπ κοιλοδοκους υλικα λαμπες και τζαμια των ενυδρειων πατας τα 1500κιλα και αυτο θα ειναι ολο καθ υψος αρα σε πολυ μικρη επιφανεια πατωματος. Αν εισαι σε οροφο θα στο απετρεπα να το κανεις εκτος αν κανεις εκτος αν κανεις μελετη για κατι τετοιο. Αν εισαι σε δικο σου σπιτι ακυρο το ποστ. :D :D

chrisvari
18-03-13, 12:03
Eπισης να θεσω εναν παραγοντα ακομα για τα πρακτικα με καλυψαν οι προλαλησαντες αν και εχει ψωμι ακομα το θεμα.
9 ενυδρεια απο 100 λιτρα. 900λιτρα-κιλα. Μαζι με σαμπ κοιλοδοκους υλικα λαμπες και τζαμια των ενυδρειων πατας τα 1500κιλα και αυτο θα ειναι ολο καθ υψος αρα σε πολυ μικρη επιφανεια πατωματος. Αν εισαι σε οροφο θα στο απετρεπα να το κανεις εκτος αν κανεις εκτος αν κανεις μελετη για κατι τετοιο. Αν εισαι σε δικο σου σπιτι ακυρο το ποστ. :D :D
H αλήθεια είναι οτι αυτό δε το είχα σκεφτεί.Δικό μου είναι το σπίτι αλλά στο δεύτερο όροφο.Πρ'επει να το κοιτάξω.Ευχαριστώ!!!
-------------------------
Κάθησα και διάβασα διάφορα θέματα για τις αντοχές δαπέδου και χοντρικά(αν είσαι και κοντά σε δοκάρια) ένα maximum όριο ασφαλείας είναι 1000 κιλά/τ.μ.
Αν πάω τελικά σε 2 σειρές με 4 ενυδρεία 50χ40χ40 για παράδειγμα,τότε 80 λίτρα το κάθε ενυδρείο έχουμε 8χ80=640 κιλά+60 κιλά τζάμια+ράφια βαρέους τύπου σαν αυτά http://www.dexion-rafia.gr/rafia-varews.htm 100+ sump 200 κιλά=1000 κιλά.(Το sump δεν θα πάει παραπάνω,ίσως και λιγότερο γιατί ουσιαστικά μιλάμε για 600 καθαρά λίτρα που φιλοξενούν γαρίδες).Άρα συνολικά περίπου 1 τόνος σε μία επιφάνεια 2χ0,60 που θα πατάει η μεταλλική αυτή κατασκευή.1 τόνος σε 1,2 τ.μ επιφάνειας.
Έχω ακούσει για ενυδρεία 1,20χ60χ60+τζάμια(πιο χοντρά τζάμια απο αυτά που θα βάλω εγώ)+πέτρες=Περίπου 550 με 600 κιλά.Αν βάλεις τη βάση και ένα sump πας αμέσως αμέσως στα 900 κιλά περίπου ανά 0,72 τ.μ. που είναι πολύ χειρότερα απο αυτό που σκέφτομαι εγώ.Σε κάθε περίπτωση θα ρωτήσω μηχανικό αλλά εκ πρώτης όψεως δεν είναι απαγορευτικό νομίζω

Κουραμπιές
18-03-13, 12:37
Ναι αν ισχυουν οπως τα λες δεν νομιζω ναχεις θεμα. Ειχε γινει θεμα παλια και ειχαν μπει μηχανικοι και ειχαν γραψει. Εξαρταται το παχος, και τη χρονολογια, λογω προσθετων παραμετρων που μπηκαν με τα απο καποια χρονιΑ. Ολο το θεμα ειναι τι θα γινει σε εναν ενδεχομενο σεισμο, οχι τοσο σε σταθερες καταστασεις. Αν δηλαδη τοτε θα αντεξει η οχι. Εγω πχ εγω 450λιτρα, +120κιλα τζαμι, +καμια 50αρια βαση φιλτρα φωτα κλπ 620, βαλε και καμια αμμο που ειναι πιο βαρια, 650κιλα σε 0,75 τετραγωνικα. Ακομα δεν εχει παει στον απο κατω και ουτε προκεται. Απλα οφειλα να σε βαλω στην διαδικασια σκεψεις για να τα εχεις ολα μπροστα σου και να ψαξεις μια τετοια κατασκευη οσο το δυνατον πιο πολυ. ;)

rtolis
18-03-13, 13:58
Ακόμη καλό θα είναι σε κάθε πόδι του Dexion να υπάρχει συγκολλημένο μεταλλικό πέλμα, όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα. Για να μοιράζεται το βάρος σε μεγαλύτερη επιφάνεια. Αν συγκολληθούν 2 ακόμη πόδια-πέλματα στο μέσον είναι ακόμη καλύτερα. Κι ακόμη καλύτερο κάτω από κάθε πέλμα να υπάρχει κομμάτι χοντρού καουτσούκ για την αποφυγή κραδασμών σε νορμάλ πλαίσια σεισμών.

Άλλο που θα πρέπει να προσεχθεί είναι τα ράφια να έχουν ενίσχυση στο κάτω μέρος για να μην υπάρχουν περιθώρια στρέβλωσης. Δεν χρειάζεται να πω τι θα γίνει αν συγκεντρωθεί όλο το βάρος σε ένα σημείο του τζαμιού...

chrisvari
18-03-13, 17:33
Για να αρχίζω να το ψάχνω λίγο πιο πρακτικά λέω να ξεκινήσω απο τη βάση.Έχετε υπόψη σας καμιά άλλη εταιρεία που να βάζει τέτοια ράφια βαρέως τυπου όπως της dexion που βρήκα τυχαία?Κανα άλλο τρόπο?Αν πάω praktiker,leroy θα βρω κάτι αντίστοιχο?Επιπλέον ξέρει κανένας ποσο πάνε αυτά?

rtolis
18-03-13, 17:41
Τα πάντα είναι θέμα κόστους - απόδοσης. Να πας και Praktiker, Leroy, σιδερά στη γειτονιά σου, στην παραπέρα γειτονιά. κλπ. Η ερώτηση δεν κοστίζει. Αφού δεις και καταγράψεις τα πάντα βλέπεις τι σε συμφέρει και αποφασίζεις.

stydio
19-03-13, 00:23
Να ξέρεις επίσης πως το όλο εγχείρημα θα σου κοστίζει πολλά χρήματα για λειτουργία και συντήρηση.
Αν δεν εχεις θέμα οκ

chrisvari
19-03-13, 01:15
Να ξέρεις επίσης πως το όλο εγχείρημα θα σου κοστίζει πολλά χρήματα για λειτουργία και συντήρηση.
Αν δεν εχεις θέμα οκ
Το ξέρω.Πέρα απο κόστος εγκατάστασης τα πιο χοντρά που μου ερχονται προχειρα στο μυαλό είναι κατανάλωση για φώτα και κατανάλωση του air condition ή chiller to καλοκαίρι.Κάτι άλλο που μου διαφεύγει?Βέβαια το όλο εγχείρημα θα ολοκληρωθεί σε βάθος χρόνου.Δε θα μπουν π.χ. και τα 8 ενυδρεία με τη μία αλλά σταδιακά κι εφόσον όλα πηγαίνουν σωστά.

Κουραμπιές
19-03-13, 01:19
Γιατι να τα κανεις με επωνυμα και οχι μια σιδηροκατασκευη με γαλβανιζε κοιλοδοκο 5αρα η 6αρα; Θα σου βγει τσαμπα και θα γινει πολυ στιβαρο.

chrisvari
19-03-13, 01:28
Γιατι να τα κανεις με επωνυμα και οχι μια σιδηροκατασκευη με γαλβανιζε κοιλοδοκο 5αρα η 6αρα; Θα σου βγει τσαμπα και θα γινει πολυ στιβαρο.
Γιατί επειδή είμαι άσχετος με οτι έχει να κάνει με κατασκευές,πάω κατευθείαν στο έτοιμο για ευκολία και πολλες φορές τα πληρώνω διπλά.Για παράδειγμα τι είναι η κοιλοδοκός 5αρα ή 6ρα?Ποιος μπορεί να μου κατασκευάσει κάτι τέτοιο?Κάποιος σιδεράς?Αλουμινάς?

Κουραμπιές
19-03-13, 01:36
Ναι καταλαβαινω τι λες. Σε σιδερα ναι θα πας. Εννοω τετραγωνο κουφιο σωληνα με πλευρα 5εκατοστα. Υπαρχουν διαφορα παχη, οσο πιο παχυ τοσο βαρυτερο αλλα και στιβαροτερο. Πηγαινε σε σιδερα και ρωτα. Επειδη ειμαι απτο κινητο, δες μια εταιρεια χρυσαφιδης λεγετε που εμπορευεται καθε ειδους σωληνα. Θελω να μου πεις στο περιπου ποσα μετρα θα χρειαστεις. Και θα το κοιταξω μολις βρω χρονο. Υπαρχουν φυσικα και πολλες εταιρειες εκει αθηνα με τετοιο εμποριο, και θα εχεις μια εικονα, ποσο βγαινουν τα υλικα μη σου πει κανας σιδερας ακριβη τιμη και δεν το καταλαβεις. Αν τους ρωτησεις θαχουν καποιον συνεργαζομενο συγκολητη σιγουρα.

chrisvari
19-03-13, 01:45
Ναι καταλαβαινω τι λες. Σε σιδερα ναι θα πας. Εννοω τετραγωνο κουφιο σωληνα με πλευρα 5εκατοστα. Υπαρχουν διαφορα παχη, οσο πιο παχυ τοσο βαρυτερο αλλα και στιβαροτερο. Πηγαινε σε σιδερα και ρωτα. Επειδη ειμαι απτο κινητο, δες μια εταιρεια χρυσαφιδης λεγετε που εμπορευεται καθε ειδους σωληνα. Θελω να μου πεις στο περιπου ποσα μετρα θα χρειαστεις. Και θα το κοιταξω μολις βρω χρονο. Υπαρχουν φυσικα και πολλες εταιρειες εκει αθηνα με τετοιο εμποριο, και θα εχεις μια εικονα, ποσο βγαινουν τα υλικα μη σου πει κανας σιδερας ακριβη τιμη και δεν το καταλαβεις. Αν τους ρωτησεις θαχουν καποιον συνεργαζομενο συγκολητη σιγουρα.
Εντάξει φίλε μου ευχαριστώ.Θα το κοιτάξω και θα σου πω τι μου είπαν.Θα πάρω τηλ και την dextion να ρωτήσω τι και πως

Alex_Salonica
19-03-13, 14:13
Μου θυμίζεις ωραίες εποχές με το δικό μου underground shrimproom και αργότερα το στήσιμο με τo rack :rolleyes:

Αν θυμάμαι καλά το rack το είχα πάρει από το Praktiker σε πολύ καλή τιμή με αντοχή σε κάθε ράφι 200 κιλά.

Πάντως αν ξαναέστηνα rack το πρώτο που θα κοιτούσα να βάλω θα ήταν σταθερές σωληνώσεις για αυτόματες αλλαγές νερού. Μετά από ένα διάστημα γίνεται πολύ κουραστικό και χρονοβόρο η όλη διαδικασία αλλαγών νερού.

Καλή συνέχεια.
------
Μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

makris.a
19-03-13, 16:53
Χωρίς να θέλω να μπω ανάμεσα σε ιδικούς θα πρότεινα από την αρχή ένα μεταλλικό τετράγωνο κάτι σαν τραπέζι ώστε να πατήσει πάνω εκεί ( μοιράζουμε το φορτίο πάνω σε βέργες) στα πόδια του ρακς κολλητά παξιμάδια όσο πιο μεγάλα γίνεται και βίδες για να αλφαδιάσουμε το όλο προτζεκτ << κάποιος έγραψε ότι γέρνει το ενυδρείο του >>