PDA

Επιστροφή στο Forum : οδηγιες για kh test της salifert!


Tsipourinos
14-03-13, 15:13
Εχω ενα λοουερ και υπαρχει και ο μεταφραστης της google αλλα μηπως μπορει καποιος να μου δωσει οδηγιες για το kh τεστ της σαλιφερτ η καποιο λινκ που να ειναι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ??Ευχαριστω εκ των προτερων!

kostas82
14-03-13, 15:37
πάρε το φυαλίδιο ξεπλυνέ το 2 φορες με το νερό του ενυδρείου σου τιναξέ το πολύ καλά και πρόσθεσε 4ml νερό από το ενυδρείο σου , 4 σταγόνες από το αντιδραστήριο , τέλος γεμίζεις την σύριγγα με την μύτη μέχρι το κάτω μέρος από το έμβολο να είναι ακριβως στο 1ml, προσθέτεις σταγόνα σταγόνα στο δείγμα στο φυαλίδιο μέχρι να γίνει ροζ το κάτω μέρος από το έμβολο θα σου δώσει την τιμή από τον πινακα στο χαρτί ;)

Tsipourinos
14-03-13, 15:40
οκ το εκανα αλλα ειχε αερα λογο του οτι προσθεσα το πλαστικο!στις οδηγιες λεει οτι δεν χαλαει το αποτελεσμα!μου ροζισε στο 0,5 με 0,48...αρα το kh μου ειναι 7,7 με 8??και τελος το αλλο μπουκαλακι που εχει μεσα τι ειναι??ευχαριστω κωστα! :D

nikolaosbouk
14-03-13, 16:54
tsipourine πες μου ποια παρτιδα απο το τεστ εχεις.
Η νεα παρτιδα εχει αυτες τις διαφορες!!

ΠΡΟΣΟΧΗ
​Η εταιρία αντικατέστησε το τεστ Ανθρακικής σκληρότητας με νέα παρτίδα με κάποιες σημαντικές διαφοροποιήσεις.
Η παλιά έκδοση θα παραμείνει αναρτημένη για όσους την χρησιμοποιούν ακόμη.
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) νέα παρτίδα
Όσοι έχετε τη νέα παρτίδα κατεβάστε αυτές τις οδηγίες.
Οι διαφοροποιήσεις σε σχέση με την παλιά παρτίδα είναι οι παρακάτω:
1) Τα μπουκαλάκια έχουν τυπωμένη έγχρωμη ετικέτα με το χαρακτηριστικό του κάθε αντιδραστηρίου.
2) Η μύτη (πιπέτα) της σύριγγας αντικαταστάθηκε με μικρότερη και χρώματος ροζ.
3) Από το αντιδραστήριο ΚΗ-ind χρειάζεται να ρίχνουμε 4 σταγόνες και ΟΧΙ 2 όπως ήταν παλιότερα.
4) Οι χρωματικές αντιδράσεις στα βήματα είναι πιο έντονες και πιο ευδιάκριτες.
5) To τεστ συνοδεύεται και με ένα επιπλέον αντιδραστήριο σταθερού ΚΗ για έλεγχο της αξιοπιστίας του τεστ.
6) Οι τιμές στον πίνακα αποτελεσμάτων έχουν διαφοροποιηθεί.

kostas82
14-03-13, 16:59
Να σαι καλα ,το άλλο είναι νερό με στανταρ κη για να τεσταρεις το ιδιο το τεστ

nikolaosbouk
14-03-13, 17:05
για δες και αυτο;)

http://www.youtube.com/watch?v=AZtf1jGJrpk

Tsipourinos
14-03-13, 19:13
Α μαλιστα καταλαβα!ευχαριστω παιδια,αφου εχω κ αυτο το μπουκαλακι λογικα ειναι η νεα παρτιδα κ οι μετρησεις μ βγηκαν καπου εκει που σας ειπα!καλα δεν ειναι??
-------------------------
ναι ναι το καινουριο εχω νικολα,απλα εκει που λες για τις 4 σταγονες μπορει και τωρα ν α βαλεις 2 απλα σου λεει στο τελος το αποτελεσμα που θα σου βγει να το πολλαπλασιασεις επι δυο για να βρεις το αποτελεσμα και πως το κανεις αμα θες και καλα για να σου βγουν πιο πολλα τεστ...Και παλι σας ευχαριστω κυριοι!

nikolaosbouk
15-03-13, 00:33
Μια χαρα ειναι το ΚΗ σου.
Να σε καλα;)