PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιολογικά υλικά


maxmike
11-03-13, 23:17
λοιπόν μετά από μια διαφωνία με φίλους που έχω τώρα 2 μέρες και επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ είπα να βάλω μια λίστα από κοινά υλικά βιολογικής φίλτρανσης που έχουμε στα ενυδρεία μας.η διαφωνία φυσικά είχε να κάνει ως προς το ποιο είναι καλύτερο υλικό με την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης.
η κουβέντα άρχισε όταν ένας φίλος στήνει τώρα ένα δισκάδικο 750λτ με 100λτ σάμπ στο οποίο ο φίλος λέει να βάλει 50κιλ ελαφρόπετρα ενώ εγώ του λέω να βάλει 1λτ easylife symbiot.δράττομαι λοιπόν της ευκαιρίας και παραθέτω τα εξής:
API Bio-Chem Stars (Rena)
http://0.tqn.com/d/saltaquarium/1/0/T/i/1/FilStarBioChemStars.jpg
απόδοση 20τεμ/379λτ
υλικό:Porous Polymer Material (https://www.google.gr/search?hl=el&q=Porous+Polymer+Material&spell=1&sa=X&ei=b0E-UZaGOeSw7Aa9poG4CQ&ved=0CCcQBSgA&biw=1280&bih=818)
Easy-Life Symbiont
http://www.aquaristik-zentrum.at/shop/media/images/popup/easy_life_symbiont_detail.jpg
χαρακτηριστικά:300gr/900lt
υλικό:Sintered glass
Eheim Substrat-pro
http://farm4.static.flickr.com/3066/3077540322_97cd2efa3e_o.jpg
χαρακτηριστικά:450γρ/200λτ
υλικό:Sintered glass

Ηobby Absorbex Micro
http://thumbnail.image.rakuten.co.jp/@0_mall/chanet/cabinet/160/16084-1.jpg
χαρακτηριστικά:450γρ/200λτ
υλικό:Sintered glass?




JBLMicroMec
http://2.bp.blogspot.com/_b0sP1F-vJEg/SYhVxDpDJ-I/AAAAAAAAAis/0ZWIVd-9e8I/s400/miromeccloseup.jpg
χαρακτηριστικά:650γρ/200λτ
υλικό:Sintered glass

Sera Siporax
http://www.petshop.de/prodpics/additional/154490g.jpg
χαρακτηριστικά:1000ml/200lt
υλικό:Sintered glass


Seachem Matrix
http://www.aquasalvini.com.br/image/cache/data/produtos/midias/Matrix-500-2-500x500.jpg
χαρακτηριστικά:500ml/200lt
υλικό:Porous Inorganic Solid
Tropical Poro ring
http://www.interaquaristik.de/images/gross/21031-Tropical-Poro-Ring-M-15-15-mm-480-g.jpg
χαρακτηριστικά:600μλ/200λτ
υλικό:ceramic rings

και μην ξεχνάτε πείτε μου στο δισκαδικο ποιοθα βάζατε ελαφρόπετρα,σιμβιοτ ή σιποραξ και γιατι??


υγ.οι τιμές είναι αυτες που ανακοινονουν οι εταιριες

-------------------------
και για τα καινούρια παιδιά που δεν ξέρουν ακόμα να πούμε ότι τα βιολογικά αυτά υλικά είναι τα βασικά υλικά φίλτρανσης στα οποία κάνουν αποικίες τα ωφέλιμα βακτήρια που ξεκινάνε τον κύκλο αζώτου.
http://www.amazonios.gr/images/siporaxZeichnung.jpg
και μια κοντινη σε σιποραξ
http://www.amazonios.gr/images/sera_siporax_powiekszone.JPG

Giwrgos5
12-03-13, 00:23
πολυ καλη η ενημερωση φιλε μου. που το βρισκουμε αυτο το υλικο; της easy life; για την ελαφροπετρα εχεις καποια αναλυση; ποσα γραμ στο λιτρο;

maxmike
12-03-13, 00:26
το συμβιοτ το εχει ο κουμουλος τωρα για την ελαφροπετρα τι να σου πω ειναι καινουργιο υλικο στο χομπυ μας με αποτελεσμα να μην μπορουσα να βρω πληροφοριες και απο οτι καταλαβα οσο περισοτερη τοσο το καλητερο μια αποψη που εγω διαφωνω καθως τα παραπανω υλικα μπορουν να εχουν αντιθετα αποτελεσματα.

Giwrgos5
12-03-13, 00:30
ευχαριστω φιλε μου.

Stivv27
12-03-13, 07:56
Βαση των στοιχειων δηλαδη των εταιριων εσυ προσωπικα θα εβαζες το υλικο που λενε σε ενα ενυδρειο?Μηπως η ποσοτητα του καθε υλικου σε καθε ενυδρειο εξαρτατε απο συχνοτητα ταισματων κλπ?
Εγω στο δισκαδικο ειχα ελαφροπετρα μικρης κοκομετριας ειναι ιδια με το Ματριχ και την εβαλα γιατι χρειαστικα 200 λιτρα και μου κοστισε κοντα στα 30 ευρω!

archer65
12-03-13, 08:11
καλημερα , πολυ καλο και λεπτομερες αρθρο μαξμαικ αλλα θα διαφωνησω λιγο μαζι σου , γιατι απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι την ελαφροπετρα την χρησιμοποιουσαν πριν 10-15 χρονια προτου βγουν τα σιποραξ + κτλ, και εδω ελλαδα και εξωτερικο οι συνχομπιστες ,οσο για το σιποραξ εχει τοση διαρκεια και τοση μεγαλη συλλογη απο αποικιες βακτηριων ,που δεν εχει ανταγωνισμο-κατα τη γνωμη μου-συγκρινοντας σχεση τιμης-διαρκειας υλικου και αποδοσης .

dimost
12-03-13, 09:14
Δυστυχώς η αναλογία γραμμαρίων με λίτρα ειναι λίγο άκυρη .
Και γιατι το λέω αυτο , λέει π.χ η εταιρεία API - biochem stars 20τεμ/379 λίτρα
Δηλαδή σε τόσα λίτρα αν βάλω ένα δίσκο θέλω αυτα ,αν βαλω 20 δίσκους ;
Το θέμα δεν γίνεται να μετρηθεί με αναλογία λίτρων αλλα με όγκο ιχθυοφορτισης

thanasis76
12-03-13, 10:32
οπως πολυ σωστα διαβαζω απο μερικα ατομα οντως δεν μπορει να γινει συγκριση!!!!
παιζει ρολο που θα μπει το καθε υλικο ( σαμπ, εξ.φιλτρο )
παιζει ρολο τι ψαρια και ποσα εχουμε μεσα στο ενυδρειο.
παιζει ρολο τι ταιζουμε και ποσο.
παιζει ρολο τι ρουτινα εχουμε στις αλλαγες.
ειναι πολλες οι παραμετρους που μπορουν να μας καθορισουν ποσα γραμμαρια/λιτρο βιολογικο υλικο θα βαλουμε ανα λιτρο.
στο εξωτερικο για παραδειγμα ενα βασικο υλικο για τα ενυδρεια τους ειναι αυτο της εικονας πολυ φτηνο που στην ελλαδα σπανια θα το δεις.... κι ομως κραταει πολλα λιτρα ενυδρειων αψογα.
οσο για τις ελαφροπετρες ειναι απο τα πρωτα υλικα που χρησημοποιηθηκαν για αποικιες βακτηριδιων....

korasidikos
12-03-13, 10:55
πολυ καλο αρθρο ευχαριστουμε!!και ενα βιντεακι με παρουσιαση διαφορων υλικων
http://www.youtube.com/watch?v=SOE9tpX-yoA&feature=share&list=FLhG-nUT0WS2MqlugTcfvkDA

g81gr
12-03-13, 11:31
Κάπου διάβαζα ότι η Ελαφρόπετρα ανεβάζει το Ph, ισχύει κάτι τέτοιο???
Επίσης, Εγώ έχω 1 λίτρο σιποράξ στο ενυδρείο (120λτ) και η βιολογία δουλεύει άψογα, με πόσα λίτρα από το κάθε άλλο υλικό θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα???π.χ. ελαφρόπετρα πόσο χρειάζομαι για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα???

thanasis76
12-03-13, 11:40
Κάπου διάβαζα ότι η Ελαφρόπετρα ανεβάζει το Ph, ισχύει κάτι τέτοιο???
Επίσης, Εγώ έχω 1 λίτρο σιποράξ στο ενυδρείο (120λτ) και η βιολογία δουλεύει άψογα, με πόσα λίτρα από το κάθε άλλο υλικό θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα???π.χ. ελαφρόπετρα πόσο χρειάζομαι για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα???

αυτο απολυτα δεν θα μπορει να στο πει κανενας!!!! θα πρεπει να κρατησεις σημειωσεις, με μετρησεις για μερικους μηνες με το σιποραξ, και μετα με τα πραγματα που κανεις στο ενυδρειο σου να βαλεις τον ιδιο ογκο ελαφροπετρα και να κανεις μετρησεις παλι για μερικους μηνες... μονο ετσι θα δεις αν εχεις διαφορες και ποσο....
η ελαφροπετρα για εμενα ειναι οτι πιο πορωδες υπαρχει, αλλα η βιομηχανια του κερδους πρεπει καθε τοσο να βγαζει νεα προιοντα.
με ολα τα υλικα μπορεις να εχεις τα ιδια αποτελεσματα μην αγχωνεσαι!!!!

οσο για το ph δεν το επιρεαζει καθολου!!!!!!

Κλεόβουλος
12-03-13, 14:09
Δείτε εδώ μια πολύ καλή δουλειά που είχε κάνει ο φίλος Jeepas
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51401&highlight=aBSORBEX

g81gr
12-03-13, 14:57
αυτο απολυτα δεν θα μπορει να στο πει κανενας!!!! θα πρεπει να κρατησεις σημειωσεις, με μετρησεις για μερικους μηνες με το σιποραξ, και μετα με τα πραγματα που κανεις στο ενυδρειο σου να βαλεις τον ιδιο ογκο ελαφροπετρα και να κανεις μετρησεις παλι για μερικους μηνες... μονο ετσι θα δεις αν εχεις διαφορες και ποσο....
η ελαφροπετρα για εμενα ειναι οτι πιο πορωδες υπαρχει, αλλα η βιομηχανια του κερδους πρεπει καθε τοσο να βγαζει νεα προιοντα.
με ολα τα υλικα μπορεις να εχεις τα ιδια αποτελεσματα μην αγχωνεσαι!!!!

οσο για το ph δεν το επιρεαζει καθολου!!!!!!

Βασικά τώρα φτιάχνω ένα εξωτερικό φίλτρο και θα χρειαστώ περίπου 6 λίτρα βιολογικό υλικό χωρίς τον σπόγκο. Και λέω τώρα, να βάλω ελαφρόπετρα ή να πάρω σιποράξ??? Το κόστος είναι τραγικό αν το αναλογιστείς, 2€ έναντι 40€!!! Από την εμπειρία σας, πόσο καλύτερο είναι το σιποράξ από την ελαφρόπετρα???

Stivv27
12-03-13, 15:21
Eγω προσωπικα θα ελεγα ελαφροπετρα!Γεμιζεις το φιτλρο σου και σου μενει και για τις γλαστρες με 2 ευρω!

stelios816
12-03-13, 15:52
προσωπικα μεχρι και σημερα δουλευω ελαφροπετρα στο sump βεβαια παραπονω 17 χρονια που τη δουλευω δεν ειχα ποτε .αλλα δεν ειναι και λογος αυτος να απαξιωσουμε τα υπολοιπα υλικα νομιζω.

αν αυτος ειναι δεικτης να σας πω οτι σε μεγαλες εγκαταστασης ενυδρειων δουλευουν ελαφροπετρα ακομα και ας μην πουμε εκει περι ιχθυοφορτισης.:D

faster80
12-03-13, 16:33
Η γνωμη μου ειναι οτι αν εχουμε εξωτερικο φιλτρο καλυτερα να βαλουμε καποιο υλικο καλης ποιοτητας γιατι ο χωρος μας περιοριζει. Στην περιπτωση του sump η ελαφροπετρα και το σιποραξ ειναι καλη λυση. Η ελαφροπετρα ειναι καλης ποιοτητας ομως ή θα μας βουλωσουν οι ποροι που εχει?
Ποια υλικα μπορουμε να τα βρασουμε και να τα χρησιμοποιησουμε και για ποσο καιρο?

g81gr
13-03-13, 11:52
http://www.fnzas.org.nz/?p=1778

Σύμφωνα λοιπόν με αυτό το site,
το σιποράξ έχει επιφάνεια 210μ2 ανά λίτρο υλικού,
Η ελαφρόπετρα 25μ2 ανά λίτρο
το Eheim Effisubstrat 450μ2 ανά λίτρο
το Hagen Biomax 1350μ2 ανά λίτρο
το Seachem Matrix 25μ2 ανά λίτρο

Τα matrix,biomax, ελαφρόπετρα και eheim μπουκώνουν σε βάθος χρόνου οπότε θέλουν άλλαγμα κάθε τόσο ενώ τo σιποραξ δεν μπουκώνει. Άρα νομίζω ότι το σιποράξ είναι μονόδρομος όπως τα βλεπω τα πράγματα. Αρκεί να σκεφτείς ότι με 1 λίτρο έχεις την επιφάνεια βιολογίας που έχουν 9 λίτρα ελαφρόπετρα ή μάτριξ συν ότι το αγοράζεις μία φορά και το αφήνεις εκεί για όσο θες με ένα ελαφρύ ξέπλημα που και που. Έτσι νομίζω ότι σε βάθος χρόνου το σιποράξ θα κάνει απόσβεση. Για τα άλλα υλικά που υπάρχουν δεν έχω βρει δεδομένα.

Diskus fan
13-03-13, 13:46
Σύμφωνα με τις οδηγίες το siporax πρέπει ανά 6 μήνες, να ανανεώνεται η μισή ποσότητα του. Βέβαια αυτό αναιρέθηκε από τον ίδιο τον D. Untergasser όταν (μάλλον του ξέφυγε) στο σεμινάριο που έκανε η Sera, είπε ότι έχει σε χρήση το υλικό, για 10 συνεχή χρόνια.
Αυτό που περιγράφεις g81gr σαν μπούκωμα... ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή στα άλλα υλικά, ΔΕΝ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο;
Βιολογικό υλικό μπορεί να γίνει οποιαδήποτε πορώδης επιφάνεια... από την μάλλινη μπλούζα σας μέχρι το χαλίκι της παραλίας..... ή ουσία (όπως θα είδατε και στο video που μπήκε πιο πάνω) είναι ΑΝ το χρησιμοποιείτε με τον σωστό τρόπο.-

yannis
13-03-13, 14:18
λοιπόν μετά από μια διαφωνία με φίλους που έχω τώρα 2 μέρες και επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ είπα να βάλω μια λίστα από κοινά υλικά βιολογικής φίλτρανσης που έχουμε στα ενυδρεία μας.η διαφωνία φυσικά είχε να κάνει ως προς το ποιο είναι καλύτερο υλικό με την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης.
η κουβέντα άρχισε όταν ένας φίλος στήνει τώρα ένα δισκάδικο 750λτ με 100λτ σάμπ στο οποίο ο φίλος λέει να βάλει 50κιλ ελαφρόπετρα ενώ εγώ του λέω να βάλει 1λτ easylife symbiot.δράττομαι λοιπόν της ευκαιρίας και παραθέτω τα εξής:


Το καλύτερο υλικό σε σχέση τιμής/απόδοσης είναι φυσικά η ελαφρόπετρα.
Δεν είναι καινούριο υλικό και χρησιμοποιείται αρκετά χρόνια αλλά απλά δεν προμοτάρεται. Επιπλέον είναι και ελληνικό προϊόν.

Μπορείς να μας πεις με ποια λογική συμβουλεύεις τον φίλο σου να βάλει 1λτ easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων σε ενυδρείο 750 λίτρων αντί για 50 κιλά (ή λίτρα ; ) ελαφρόπετρα ???????

Nick74
13-03-13, 14:20
καλημερα , πολυ καλο και λεπτομερες αρθρο μαξμαικ αλλα θα διαφωνησω λιγο μαζι σου , γιατι απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι την ελαφροπετρα την χρησιμοποιουσαν πριν 10-15 χρονια προτου βγουν τα σιποραξ + κτλ,

Οντως πριν 15-20 χρονια αν καποιος σκεφτοταν να πουλησει "γνησιο θαλασσινο νερο" στα φαρμακεια θα τον παιρναν με τις τοματες ενω σημερα το πουλανε για 6-7 ευρω τα 100 ml.


btw το matrix που θεωρειται μαλλον το καλυτερο υλικο προφανως ειναι τελικα απλως ελαφροπετρα χαμηλης κοκομετριας ;)


Απ οτι φαινεται εξ αλλου οτι "διαστημικο" υλικο και να βαλεις σε λιγο καιρο εχει πανω κατω την ιδια επιφανεια αποικησης με οποιοδηποτε αλλο, οποτε το καλυτερο δειχνει να ειναι η φθηνιαρικη ταπεινη ελαφροπετρα.
Το μονο θετικο που δειχνει να εχει το siporax εναντι των υπολοιπων ειναι απλως οτι δεν εχει μηχανικη αλλοιωση με το χρονο, αλλα και παλι αν προτεινεται η κατα καιρους αντικατασταση του δε βοηθαει σε κατι αυτο το πλεονεκτημα.

maxmike
13-03-13, 15:39
Το καλύτερο υλικό σε σχέση τιμής/απόδοσης είναι φυσικά η ελαφρόπετρα.
Δεν είναι καινούριο υλικό και χρησιμοποιείται αρκετά χρόνια αλλά απλά δεν προμοτάρεται. Επιπλέον είναι και ελληνικό προϊόν.

Μπορείς να μας πεις με ποια λογική συμβουλεύεις τον φίλο σου να βάλει 1λτ easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων σε ενυδρείο 750 λίτρων αντί για 50 κιλά (ή λίτρα ; ) ελαφρόπετρα ???????
με την λογικη οτι σε μικροτερο ογκο εχεις καλητερα αποτελεματα επισης,αναφερθηκε οτι σε μεγαλες εγκαταστασης δουλευουν ελαφρωπετρα αυτο παλι δεν μου λεει κατι καθως εχω δει σε σαμπ,να εχουν μεσα κομμενα καλαμακια,πλαστικες ταπες απο σαμπανια,καλτσες κα και φυσηκα δουλευουν δεν σημαινει ομως οτι εινια και σωστο δηλαδη ολοι αυτοι οι χομπιστες και μη που βαζουν ενυδρειακα υλικα τι ειναι χαζοι?δεν κατακρινω την ελαφροπετρα αλλα μεχρι τωρα δεν εχει πει καπιως κατι τεκμιριωμενο παρα μονο εμπειριες δικες του ή αλουνου.επισης ολα τα υλικα εππιρεαζωντε μηχανικα απο την στιγμη που τριβονται αναμεταξυ τους.επισης απο οτι βρηκα και διαβασα απο παλια δουλευαν την λαβα σαν υλικο και οχι την κισηρη(ασπρη ελαφροπετρα που λεμε εμεις) η οποια ειναι παλι ενα ηφαιστικο υλικο http://1.bp.blogspot.com/-fl49jyXL4Fo/TuuNFQFuyRI/AAAAAAACMFI/935Po9DZ2hc/s1600/tromaktiko.jpg
το οποιο ομως δεν ειναι στανταρ ουτε το τι παρενεργειες εχει πχ αυξηση kh-gh καθως το τι περιεχει και το ποσους πορους εχει ειναι καθαρα θεμα περιοχης.

stelios816
13-03-13, 16:57
οταν ειπα μεγαλες εγκαταστασεις δεν αναφερθηκα σε χομπιστες mike αλλα σε χονδρεμπορικα ενυδρεια και εγκταστασεις ενυδρειων με πολλους τονους νερο φιλε.
κανενας δεν μπορει να σε πεισει σιγουρα και ολοι σου μιλανε με βαση της εμπειριες τους τι αλλο θες να σου πουμε οτι η ελαφροπετρα δεν κανει? αφου κανει τι να πουμε?:D:D

maxmike
13-03-13, 18:39
φιλε στελιο καταλαβα για τι μιλουσες και σου απαντησα παραπανω.απλα ψαχνω μια εξηγηση γιατι ειναι καταληλη η πετρα και εφοσον ειναι γιατι δεν την χρησιμοποιουμε ολοι ενω ολοι σχεδον εχουμε το σιποραξ πχ.;)

stelios816
13-03-13, 19:42
γιατι οταν προχωραει η τεχνολογια και η οποια τεχνικη εφαρμογη απλα την ακολουθαμε για οποιοδηποτε λογο. αλλιως ακομα θα ειχαμε φιλτρα βυθου αν μεναμε πισω και οχι ολα τα αλλα ειδη φιλτρων και διαφορα βοηθηματα;)

Κουραμπιές
13-03-13, 20:38
Εγω τωρα που αρχιζω να ξανασκεφτομαι το θεμα της φιλτρανσης με την νεα ιχθυοσυνθεση, εχω την εξης απορια. ΑΝ οπως ειναι το σιποραξ, το σπασουμε ενα ενα με το χερι, θα χωρεσει σχεδον το διπλασιο σε καθε καδο με ενα αρνητικο στο θεμα ροης σιγουρα, αλλα λογω δισκων ισα ισα γινεται θετικο. Πως το βλεπετε σαν ιδεα? Ηθελα να μπολιασω ενα μικρο εσωτερικο παλια και αυτο εκανα επειδη ηταν για μονομαχο, και χωρεσε πολυ πραμα.

maxmike
13-03-13, 20:51
αυτο λεω και γω στελιο που διαφωνουμε?:p;)κουραμπιε το εχω ξανακουσει αυτο αλλα δεν εχω γνωμη αλλοι το κατακρινουν και αλλοι λενε οτι ειναι οκ

stelios816
13-03-13, 21:10
μα δε διαφωνησαμε βρε μαικ κουβεντα να γινεται κανουμε:D:D

Diskus fan
13-03-13, 21:20
Εγω τωρα που αρχιζω να ξανασκεφτομαι το θεμα της φιλτρανσης με την νεα ιχθυοσυνθεση, εχω την εξης απορια. ΑΝ οπως ειναι το σιποραξ, το σπασουμε ενα ενα με το χερι, θα χωρεσει σχεδον το διπλασιο σε καθε καδο με ενα αρνητικο στο θεμα ροης σιγουρα, αλλα λογω δισκων ισα ισα γινεται θετικο. Πως το βλεπετε σαν ιδεα? Ηθελα να μπολιασω ενα μικρο εσωτερικο παλια και αυτο εκανα επειδη ηταν για μονομαχο, και χωρεσε πολυ πραμα.


Κάτι μάλλον έχεις καταλάβει λάθος, στο θέμα της ροής. Άλλο θέμα η ροή στο ενυδρείο... άλλο μέσα από το υλικό.
2. Το σπασμένο.... θα δουλέψει σαν βιολογικό υλικό... απόλυτα φυσιολογικό είναι... σαν siporax όμως ΔΕΝ θα δουλέψει, αφού θα έχεις τροποποιήσει το σχήμα του.-

Κουραμπιές
13-03-13, 21:29
Mα ΟΛΟ τo θεμα ειναι τι επιφανεια αποικισης εχει ανα δεδομενη μοναδα τετραγωνικου. Δεν με ενδιαφερει να λειτουργησει σαν σιποραξ, με ενδιαφερει να μπορω να βαλω περισσοτερο σιποραξ εκει μεσα ωστε να εχω μεγαλυτερη επιφανεια για βιολογια. Οσον αφορα την ροη, εννοω οτι ενα δισκαδικο δεν χρειαζεται παρα πολυ ροη, εγω πχ δεν εχω πολλα, δυο εξωτερικα το ενα παροχη 1000 και το αλλο 1500 λιτρα, το 1500 τοχω μειωμενη ροη ομως γιατι το κανει αρκετα πλυντηριο. Αν του σπασω το σιποραξ ομως μεσα, λογικα θα μειωθει λιγο η ροη μονο και μονο απο αυτο, συν την εξτρα επιφανεια αποικισης βακτηριων.

Diskus fan
13-03-13, 21:55
Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις (το λ με προφορά) ; :p
Γιατί να σπάσεις το siporax... βάλε άλλο (ή και κάποιο άλλο) υλικό με μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης.
ΔΕΝ σε υποχρεώνει κανείς να βάλεις... μόνο siporax ή μόνο substrat ή... ΔΕΝ ξέρω τι άλλο.- ;)

stelios816
13-03-13, 21:58
Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις (το λ με προφορά) ; :p
Γιατί να σπάσεις το siporax... βάλε άλλο (ή και κάποιο άλλο) υλικό με μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης.
ΔΕΝ σε υποχρεώνει κανείς να βάλεις... μόνο siporax ή μόνο substrat ή... ΔΕΝ ξέρω τι άλλο.- ;)

ακριβως ετσι .

Κουραμπιές
13-03-13, 22:01
Δεν διαφωνω κανεις δε με υποχρεωνει, αλλη ηταν η ερωτηση μου, καμια σχεση με αυτο. Τι ακριβως ετσι? Σε αλλη συχνοτητα μου φαινεται γραφουμε. Η ερωτηση ηταν πολυ συγκεκριμενη, αν το αν σπασουμε το σιποραξ μπορει να μας δωσει κιαλλη επιφανεια αποικισης η οχι, και αν θα βοηθησει στην βιολογικη λειτουργια του φιλτρου. Οχι αν θα ειναι ιδιο με καποιο αλλο υλικο με το οποιο μπορω να το αντικαταστησω. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος τωρα.

Αν σπασει το σιποραξ θα γινει οπτικα σαν το sibiont οποτε λογικα θεμα δεν εχει. Στο επομενο ανοιγμα φιλτρο θα σπασω κανα δυο καδους.

stelios816
13-03-13, 22:12
σπαζοντας το σιποραξ θα μπουκωσεις το φιλτρο σου με αποτελεσμα πολυ μειωμενη ροη που παροτι εχεις δισκους πλεον την χρειαζεσαι και παλι .εκτος απο το οτι δεν κανει να το σπας γιατι απο οτι λεει η σερα μειωνεται η αποδοση του .γιατι να το κανεις αυτο και να μην βαλεις καποιο αλλο υλικο? σου λεει πολυ σωστα ο fun .

Diskus fan
13-03-13, 22:22
Σίγουρα μιλάμε σε άλλη συχνότητα... έλα 50 ΚHZ κάτω!!!
Τι είναι βαρύτερο 1 κιλό σίδερο.... ή 1 κιλό βαμβάκι; :p
Όταν θέλεις να ρίξεις τυρί που λιώνει στα μακαρόνια... ΔΕΝ ρίχνεις φέτα (κι' αυτή τυρί είναι όπως ξέρεις... άσχετα με το πως τα λέτε εκεί στα βόρεια).
Είπαμε ότι θα έχεις επιπλέον επιφάνεια αποίκησης (αυτό καταλαβαίνω ότι είναι το θέμα σου) λόγω μεγαλύτερης ποσότητας που θα μπεί... αλλά ΔΕΝ καταλαβαίνω, γιατί ΔΕΝ το κάνεις με κάποιο άλλο πχ. με κίσσηρη; :confused:
Το πλεονεκτήμα του siporax λόγω σχήματος (και θα το χάσεις)..... ΔΕΝ σε απασχολεί προφανώς!!!

Κουραμπιές
13-03-13, 22:25
Οκ αν η σερα λεει οτι μειωνεται η αποδοση δεκτο. Απλα επειδη ουτως η αλλως το σιποραξ υπαρχουν υποννοιες οτι ειναι απλα ενα βιομηχανικο υλικο με ιδιοτητες που μας βολευουν και μοσχοπουλιεται, αποσο διαβαζω και εδω, οπως η μεγαλυτερη απατη ειναι το matrix της seachem που αποτι φαινεται δεν ειναι τιποτα αλλο παρα διαλεγμενη ελαφροπετρα σε μικρη κοκκομετρια. Αν ισχυει η επιφανεια αποικισης που λεει η seachem οτι εχει, τοτε μλκια κανουμε ολοι με τα σιποραξ και τα substrate pro κλπ. Παμε απτο πρακτικερ να παρουμε ελαφροπετρα που υπαρχουν σακια μικρης κοκομετριας, οπως εκανε ο stivv. Αν θυμαμαι καλα το rating του siporax ειναι καπου 200-300/μ2 και του matrix 1500. Aν ισχιει τοτε για εκει ειμαστε ολοι.
Απλα η λογικη μου μου λεει οτι επειδη το σιποραξ ειναι χωρις λογο πολυ "αραιο" λογω σχηματος, σε σχεση με οποιοδηπωτε αλλο υλικο δεις, το να το σπασεις μονο καλο μου φαινεται και ας λεει η σερα οτι την συμφερει. Θα μοιαζει οπτικα με το sibiont πολυ, και αν παρουμε σαν παραδειγμα το ιδιο φιλτρο γεματο απειραχτο σιποραξ και απειραχτο substratepro, λογω σχηματος και μονο πιστευω οτι το σιποραξ θαχει μεγαλυτερη ροη.
Ξαναλεω δεν αντιλεγω στο οτι μπορω να παω να παρω ενα αλλο υλικο, απλα η ερωτηση μου δεν αφορουσε την αγορα καποιου αλλου, αφορουσε τα θετικα-αρνητικα μιας τετοιας κινησης, σωστα τα λεει ο fun και δεν διαφωνω.

ΥΓ αυτο με τα τυρια αστα να πανε....προχτες εκραζα εναν απτα γιαννιτσα (stivv οχι εσενα, αλλον :D ) που μουλεγε την κεφαλογραβιερα κασερι...

Diskus fan
13-03-13, 22:35
Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να εξετάσεις..... πχ. λες ακριβό... ποίο ακριβό; Όταν αγόραζα το siporax έκανε 18 ευρώ το λίτρο (στο κουτί του) και το χύμα το παίρνεις 5 ευρώ το λίτρο (ή κάνω λάθος; )
ΔΕΝ είναι αραιό λόγω σχήματος.... το σχήμα του βοηθάει σε συγκεκριμένες λειτουργίες γι' αυτό είναι έτσι φτιαγμένο.
Το video πιο πάνω το κοίταξες;
Το ότι θα μοιάζει με κάτι... ΔΕΝ σημαίνει ότι θα δουλεύει και το ίδιο.- ;)

Κουραμπιές
13-03-13, 22:47
Υπάρχουν πολλοί παράμετροι που πρέπει να εξετάσεις..... πχ. λες ακριβό... ποίο ακριβό; Όταν αγόραζα το siporax έκανε 18 ευρώ το λίτρο (στο κουτί του) και το χύμα το παίρνεις 5 ευρώ το λίτρο (ή κάνω λάθος; )
ΔΕΝ είναι αραιό λόγω σχήματος.... το σχήμα του βοηθάει σε συγκεκριμένες λειτουργίες γι' αυτό είναι έτσι φτιαγμένο.
Το video πιο πάνω το κοίταξες;
Το ότι θα μοιάζει με κάτι... ΔΕΝ σημαίνει ότι θα δουλεύει και το ίδιο.- ;)

Χμ κατανοητο ναι.
Πιο ειναι το σκεπτικο σου για τις συγκεκριμενες λειτουργιες? Ευκολοτερη ροη μεσα του> καλυτερη οξυγωνωση χωρις νεκρα σημεια>μεγαλυτερη πραγματικη ωφελιμη επιφανεια?

nospanos
14-03-13, 16:11
Πολύ ενδιαφέρον θέμα παιδιά!! :smt109 :smt109

Εγώ θα σας πω μια σύντομη ιστοριούλα μου: εδώ και 3,5 μήνες περίπου από την έναρξη λειτουργίας του ενυδρείου μου, κράταγα πολύ καλή βιολογία (σε Rio125) με 4 σφουγγάρια της Juwel + υαλοβάμβακα Fluval, μικρή ποσότητα Cirax (βιολογικό της Juwel) και 10 τεμάχια Bio-Chem Stars (που μου έδωσε ο Σάββας ο Klipitiklopos για το μπόλιασμα)...
Πριν 2 εβδομάδες που "τακτοποίησα" εσωτερικά το φίλτρο και έβγαλα τα 3 σφουγγάρια και τα αντικατέστησα με 2 λίτρα Sera Siporax σε κάλτσες, απόρησα πραγματικά πως στο καλό κατάφερνα και κρατούσα τόσο καιρό σταθερές συνθήκες με μηδαμινή αμμωνία με χρήση ελάχιστης ποσότητας βιολογικού υλικού και μάλιστα με κενούς χώρους στο εσωτερικό του φίλτρου... :confused: :rolleyes:
Η απάντηση μάλλον δώθηκε από την πρώτη δημοσίευση του φίλου maxmike :D και τώρα καταλαβαίνω γιατί ο Σάββας ο Klipitiklopos επέμενε ότι δεν τα αλλάζει με τίποτα τα Bio-Chem Stars!!...

Άρα συνεπώς αφού είχα ήδη αρκετά ικανοποιητική βιολογική φίλτρανση, τώρα που αντικατέστησα τα παχιά σφουγγάρια με Siporax, θα είμαι ακόμα πιο πλήρης πιστεύω ;)
-------------------------
...το παραπάνω ποστ μου αφορά το 1 από τα 2 φίλτρα που έχω, το εσωτερικό φίλτρο της Juwel με 600L/h...
Έχω και δεύτερο φίλτρο, εξωτερικό, το Eheim 2213 και μέχρι στιγμής το τρέχω με 2 σφουγγάρια (από τα 4 που είχε σύνολο) και το υπόλοιπο με ελαφρόπετρα. Είχα πει ότι προσωρινά θα κρατήσω την ελαφρόπετρα μέχρι να την αντικαθιστώ σταδιακά (Θεού θέλοντος και οικονομικών επιτρέποντος) με Siporax ή με Eheim SubstratPro... συμφωνείτε?? ;) :confused:

Diskus fan
14-03-13, 17:29
Κουραμπιές... αυτό που ρωτάς θα έπρεπε να γίνει στον Untergasser που είναι ο εμπνευστής του (νομίζω). Αυτά που περιγράφεις θεωρώ πως .... συμπεριλαμβάνονται σίγουρα. ;)
nospanos... αυτό που έχεις βάλει της fluval.... είναι συνθετικό (ενυδρειακό) βαμβάκι και όχι υαλοβάμβακας.- :cool:

maxmike
14-03-13, 17:50
βασικα πιστευω οτι για να δει καποιος την αποτελεσματικοτιτα του καθε υλικου πρεπει να το κανει μονος του παιρνοντας μετρησεις για ενα διαστημα πχ 6μηνο σε καθε υλικο επισης πιστευω οτι το καθε υλικο δουλευει διαφορετικα σε καθε συστημα καθως και η ιχθυοφορτιση αλαζει αλλα και η ροη του νερου απο το υλικο κατι το οποιο ειναι σημαντικος παραγοντας

dimitrisfz1
14-03-13, 20:08
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....

maxmike
14-03-13, 20:56
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 (http://www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4) . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41148
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
φιλε ξεκηνα το διαβασμα και οτι αποριες εχεις ρωτας ;) καλως ηρθες και καλη αρχη:D

dimitrisfz1
14-03-13, 23:12
φιλε μου ευχαριστω για την ανταποκριση και σε ευχαριστω που μου τα εδωσες ολα μαζεμενα και τα ξαναδιαβασα.το παραπανω ενυδρειο που που εγραψα ειναι το δευτερο που εχω μεσα στο σπιτι και ετσι δεν πηγαινω τελειως στα τυφλα! επειδη πανω στους 4 μηνες ειχαμε γενητουρια γιαυτο μπηκα στη διαδικασια να παρω το παραπανω!και επειδη το δευτερο ενυδρειο ειναι μεταχειρισμενο γιαυτο οι αποριες μου για τα φιλτρα μηπως χρειαζονται αντικατασταση.απλα δεν γνωριζω απο μαρκες κτλ και οι πετσοπαδες κατι τετοιους σαν και μενα περιμενουν.........!και επι της ευκαιριας επειδη εχω καμια 30αρια αγκελοψαρα που μεγαλωνω (ειναι ειδη 3 μηνων)οποιος θελει και τον βολευει μπορει να ερθει να παρει οσα θελει!!!!!εννοειτε οτι χαριζονται

maxmike
15-03-13, 00:59
φιλε μου για τα υλικα σου δεν ξερω τι χρειαζετε και εαν με ενα ξεπλυμα μπορουν να ξαναδουλεψουν οσο αφορα τα σκαλαρια σου να τα χαιρεσε και βαλε τα στην αγγελια.;);)

dimitrisfz1
15-03-13, 11:17
σε ενα πετ σοπ που ρωτησα σχετικα με το φιλτρο μου μου ειπαν οτι οι βιομπαλες που εχει μεσα και το "μακαρονι"ειναι τα βιολογικα του στοιχεια !τωρα για τα αλλα που εχει μεσα το φιλτρο μου ειπε οτι αν τα επλυνα καλα δεν εχουν αναγκη!εσεις που ειστε πιο πολυ μεσα στα πραγματα ισχυει τιποτα απο αυτα?

Diskus fan
15-03-13, 13:58
Καλησπερα σε ολους!θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει σε καποιες αποριες που εχω!αγορασα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο (ferplast cayman 110)μαζι με το εσωτερικο του φιλτρο!το φιλτρο του εναι αυτο www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4 . επισκευασα το ενυδρειο και επλυνα πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου με καυτο νερο και μονο!το ενυδρειο δουλευει κανονικα εδω και τρεισημιση μηνες περιπου!το ενυδρειο το εστρωσα με την βοηθεια του HS AQUA BACTO TURBO που επιτρεπει αμεσα την προσθηκη ψαριων!προβληματα δεν υπαρχουν.θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν καποιο απο τα υλικα του φιλτρου μου ειναι το λεγομενο "βιολογικο" και ποιο εναι αυτο αν χρειαζεται να αντικαταστησω καποια απο αυτα λογο που εναι παλια και δουλεμενα και με τι να τα αντικαταστησω?απο μετρησεις τωρα λογο που τα καταστηματα εδω που ειμαι ειναι λιγα και δεν υποστιριζουν πολυ καλα το θεμα κανω μονο nh3/nh4 που εναι απο 0 εως και 0.25 και το ph που ειναι 7-7,5!σε καθε αλλαγη νερου προσθετω αντιχλωριο και βακτηρια .ευχαριστω πολυ εκ τον προτέρων .....

1. Τα υλικά που περιέχει το φίλτρο.... είναι αυτά που δείχνει το video; Καλό θα ήταν να τα έγραφες με το όνομα τους ΑΝ το γνωρίζεις... για να είμαστε ορθότεροι σε ότι λέμε.
2. Θα μπορούσες να βράσεις για 15-30 λεπτά το βιολογικό σου υλικό (ΑΝ μιλάμε π.χ. για siporax) για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.
Υπάρχει και μέθοδος καθαρισμού με χλωρίνη ΠΡΙΝ το βράσιμο... αλλά ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ είναι γραμμένη κάπου στο forum... και απαιτείται ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στην δοσολογία και τον τρόπο που θα γίνει.
3. Το ότι δουλεύει 3,5 μήνες και η ανίχνευση αμμωνίας (ΑΝ έχεις κάνει σωστή περιγραφή).... δείχνει ότι κάτι ΔΕΝ πάει καλά.
4. ΑΝ στο φίλτρο περιέχονται βιόμπάλες (μαύρες πλαστικές μπάλες που φαίνονται στο video)... προσωπικά θα τις αντικαθιστούσα με κάποιο άλλο αξιόλογο βιολογικό υλικό (στην αρχή του κειμένου είναι... μπορείς να δεις ποίο σου κάνει). Θεωρώ πως κάνουν καλή δουλειά, σε άλλου τύπου φίλτρα.
5. Το ΡΗ... εξαρτάται από τις απαιτήσεις των ψαριών που φιλοξενείς και πρέπει να το φέρεις στα μέτρα τους (π.χ. τα σκαλάρια θέλουν όξινο και μαλακό νερό).... όπως και το μέγεθος του ενυδρείο (για σκαλάρια π.χ. χρειάζεσαι μεγαλύτερο από 250-300 λίτρα).-

dimitrisfz1
15-03-13, 14:17
τα υλικα ειναι ακριβως αυτα που δειχνει στο βιντεο,δεν ξερω πως τα λενε!το ενυδρειο ειναι 240L μικτο!οσο για το ph φιλε μου το νερο του δυκτιου εδω ειναι χαλια!!μονο εμφυαλωμενο πινουμε για να καταλαβεις!το παλευω λιγο με διαφορα υγρα και το ρυθμιζω!για το τεστ που εγραψα πιο πανω κανω αυτο http://www.ebay.com/itm/API-Ammonia-NH3-NH4-Test-Kit-Saltwater-Freshwater-/180567731201 δυστυχως τα καταστηματα εδω εχουν αρκετες ελειψεις και αναγκαζομαι να παραγκελνω στα τυφλα!

Diskus fan
15-03-13, 15:10
1. Διαδίκτυο έχεις... αφού έχεις... έχεις πλέον και όλο τον κόσμο στην πόρτα σου.
2. Το test που έβαλες είναι αξιόπιστο... αρκεί να ΜΗΝ έχει λήξει (κάπου στο forum θα βρεις πιστεύω ανάλογο άρθρο του Delta66 για το θέμα).
3. Ευτυχώς που μου το είπες, γιατί ΔΕΝ το ήξερα ότι υπάρχει θέμα με το νερό εκεί... και έχω φίλο που μένει οικογενειακώς, να τον ενημερώσω για τον τρόπο αποφυγής προβλημάτων.
Για να ΜΗΝ πίνεις μόνο εμφιαλωμένο... που είναι και αμφίβολης ποιότητας (έτσι που τα μεταφέρουν/αποθηκεύουν στη χώρα μας)... αγόρασε μια Α.Ο. (με την ανάλογη προσθήκη ιχνοστοιχείων για να γίνεται πόσιμο) ή προφίλτρα για να μειώσεις τους ρύπους. Την χρειάζεσαι και στα ψάρια σου άλλωστε. Έτσι θα έχεις καθαρό νερό για σένα και την οικογένεια σου.
Μια τηλεφωνική συζήτηση (σε περίπτωση που ΔΕΝ μπορείς από κοντά) με τον άνθρωπο της εταιρίας, θα σε βοηθήσει να επιλέξεις σωστά... βάσει των προσωπικών σου αναγκών.
Στο link... στην επικοινωνία.... θα βρεις τα τηλέφωνα.
http://www.waterwaves.gr/
3. Για τα υλικά... στα έγραψα παραπάνω. Στα τυφλά ΔΕΝ υπάρχει λόγος να παραγγέλνεις.... ανοίγεις ένα θέμα με τον προβληματισμό σου... παίρνεις τις απαντήσεις σου και κάνεις την κίνηση σου.... πιο σωστά.-

dimitrisfz1
15-03-13, 16:04
σαν πρωτη φαση λεω να βγαλω τις βιομπαλες και το αλλο το υλικο το "μακαρονι"γιατι δεν ξερω αν ειναι βιολογικο η απλα κεραμικο και να το αντικαταστησω με ενα απο αυτα στην αρχη της πρωτης σελιδας!ειμαι αναμεσα απο το Eheim Substrat-pro και το Sera Siporax!τα αλλα τα σφουγκαρια που εχει λεω να αφησω τα ιδια!εσεις τι λετε??

Diskus fan
19-03-13, 13:23
Για τις βιόμπάλες συμφωνώ.... το "μακαρόνι" βγάλε καμιά φωτογραφία όταν ανοίξεις το φίλτρο να το δούμε... ΑΝ ΔΕΝ έχεις την συσκευασία του. Πως βρέθηκε στο φίλτρο;
Ουσιαστικό ρόλο παίζει και η σειρά με την οποία είναι τοποθετημένα τα υλικά, μέσα στο φίλτρο (κάπου υπάρχει και αυτό γραμμένο... ψάξε λίγο το forum και διάβασε... είναι ΟΛΑ γραμμένα και πολλές φορές).
ΑΝ εξακολουθήσεις να έχεις απορίες..... ανοίγεις ένα θέμα για το φίλτρο σου και τα υλικά του, ώστε να γίνει η κουβέντα.... εκεί;

yannis
20-03-13, 16:55
με την λογικη οτι σε μικροτερο ογκο εχεις καλητερα αποτελεματα

Πολύ αμφιβάλω ότι με 1 λίτρο easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από 50 κιλά (δηλαδή >> 50 λίτρα ) ελαφρόπετρα . Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι η ελαφρόπετρα θα δουλέψει πολύ καλύτερα με έξτρα πλεονεκτήματα την χαμηλή τιμή και το ότι είναι ελληνικό φυσικό προϊόν το οποίο εύκολα μπορεί να αντικατασταθεί.

επισης,αναφερθηκε οτι σε μεγαλες εγκαταστασης δουλευουν ελαφρωπετρα αυτο παλι δεν μου λεει κατι καθως εχω δει σε σαμπ,να εχουν μεσα κομμενα καλαμακια,πλαστικες ταπες απο σαμπανια,καλτσες κα και φυσηκα δουλευουν δεν σημαινει ομως οτι εινια και σωστο

Μια χαρα σωστό είναι. Πως νομίζεις οτι δούλευαν τα πρώτα φίλτρα πριν μας πλασάρουν τα δήθεν ειδικά υλικά; Και καλαμάκια και πλαστικές τάπες απο σαμπάνια και κάλτσες και σφουγγάρια και ουπα για βίδες και οτι μπορείς να φανταστείς μπορεί να μπει σε ένα σαμπ ώστε να έχουμε μεγάλη επιφάνεια αποίκησης σε χαμηλό κόστος.

δηλαδη ολοι αυτοι οι χομπιστες και μη που βαζουν ενυδρειακα υλικα τι ειναι χαζοι?

Μπορεί να είναι μπορεί και όχι. Το σίγουρο είναι οτι τρώμε πολύ παραμύθι με τα ''ειδικα υλικα'' και φαινεται!

δεν κατακρινω την ελαφροπετρα αλλα μεχρι τωρα δεν εχει πει καπιως κατι τεκμιριωμενο παρα μονο εμπειριες δικες του ή αλουνου.

Τι θελεις δηλαδή να σου πουμε. Το χομπι του ενυδρειου ξεκινησε με παρατηρήσεις και εμπειρίες. Και συνεχίζει να είναι ετσι.

επισης ολα τα υλικα εππιρεαζωντε μηχανικα απο την στιγμη που τριβονται αναμεταξυ τους.

Ενας λόγος παραπάνω να χρησιμοποιεις υλικα τα οποια ευκολα μπορείς να αντικαταστήσεις αν σε ανησυχει τοσο πολύ.... προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν τρίβονται ή όχι.

επισης απο οτι βρηκα και διαβασα απο παλια δουλευαν την λαβα σαν υλικο και οχι την κισηρη(ασπρη ελαφροπετρα που λεμε εμεις) η οποια ειναι παλι ενα ηφαιστικο υλικο http://1.bp.blogspot.com/-fl49jyXL4Fo/TuuNFQFuyRI/AAAAAAACMFI/935Po9DZ2hc/s1600/tromaktiko.jpg

Ακόμα χρησιμοποιείται ή καφέ λαβα σαν βιολογικό υλικό αλλά έχουν αναφερθεί παρενέργειες (τις οποίες δεν πολύπιστεύω και μάλλον είναι ραδιοαρβύλα).

το οποιο ομως δεν ειναι στανταρ ουτε το τι παρενεργειες εχει πχ αυξηση kh-gh καθως το τι περιεχει και το ποσους πορους εχει ειναι καθαρα θεμα περιοχης.

Η καθαρή λάβα και η καθαρή ελαφρόπετρα δεν έχουν άμεσες μετρήσιμες παρενέργειες στις σκληρότητες και στο ph. Αυτό μπορείς να το δεις μόνος σου κάνοντας μετρήσεις. Τι σε νοιάζουν οι πόροι;



Με λίγα λόγια θέλω να πω οτι στο χόμπι του ενυδρείου και σε ότι αφορά τα ζωντανά και την βιολογική φίλτρανση (μικρόκοσμος) να μην περιμένουμε έτοιμες απαντήσεις για όλα. Η εμπειρία και η παρατήρηση είναι συχνά τα μόνα μέσα που διαθέτουμε.
Επίσης μην ψαρώνουμε και να μην διαιωνίζουμε τα γραφόμενα των εταιρειών. Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
http://www.seachem.com/Products/product_pages/Matrix.html
-------------------------
Mα ΟΛΟ τo θεμα ειναι τι επιφανεια αποικισης εχει ανα δεδομενη μοναδα τετραγωνικου. Δεν με ενδιαφερει να λειτουργησει σαν σιποραξ, με ενδιαφερει να μπορω να βαλω περισσοτερο σιποραξ εκει μεσα ωστε να εχω μεγαλυτερη επιφανεια για βιολογια. Οσον αφορα την ροη, εννοω οτι ενα δισκαδικο δεν χρειαζεται παρα πολυ ροη, εγω πχ δεν εχω πολλα, δυο εξωτερικα το ενα παροχη 1000 και το αλλο 1500 λιτρα, το 1500 τοχω μειωμενη ροη ομως γιατι το κανει αρκετα πλυντηριο. Αν του σπασω το σιποραξ ομως μεσα, λογικα θα μειωθει λιγο η ροη μονο και μονο απο αυτο, συν την εξτρα επιφανεια αποικισης βακτηριων.

Χρησιμοποιω σπασμενο σιποράξ σε εσωτερικό φιλτρακι, μια χαρα δουλευει, Όσο πιο μικρά ειναι τα κομμάτια τόσο μεγαλύτερη γίνεται η επιφάνεια σε βάρος όμως της ροης, όπως σωστά αναφέρεις.
-------------------------
Σύμφωνα με τις οδηγίες το siporax πρέπει ανά 6 μήνες, να ανανεώνεται η μισή ποσότητα του. Βέβαια αυτό αναιρέθηκε από τον ίδιο τον D. Untergasser όταν (μάλλον του ξέφυγε) στο σεμινάριο που έκανε η Sera, είπε ότι έχει σε χρήση το υλικό, για 10 συνεχή χρόνια.
Αυτό που περιγράφεις g81gr σαν μπούκωμα... ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή στα άλλα υλικά, ΔΕΝ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο;
Βιολογικό υλικό μπορεί να γίνει οποιαδήποτε πορώδης επιφάνεια... από την μάλλινη μπλούζα σας μέχρι το χαλίκι της παραλίας..... ή ουσία (όπως θα είδατε και στο video που μπήκε πιο πάνω) είναι ΑΝ το χρησιμοποιείτε με τον σωστό τρόπο.-


Μπορείς να μου πεις που βρίσκονται αυτές οι οδηγίες;
Υπάρχει κάποια δικτυακή επίσημη οδηγία της SERA;

maxmike
20-03-13, 21:00
γιαννη το τι πιστευεις με το τι γιναιτε στα αληθεια ειναι διαφορετικα πραγματα και γω πιστευω οτι το συμβιοτ ειναι καλητερο αλλα το πιστευω δεν το εχω κανει αμμεση συνγκρηση παω με την βιβλιογραφια οπως απο οτι καταλαβαινω και συ.;)
και το 1800 κυκλοφορουσανε με αλογα και μετα ηρθε ο κινητιρας εσωτερικής καυσης και το πρωτο αμαξι ας πηγαινουμε ομως ακομα με την αμαξα και να σκαβουμε με το σκαπετι αντι την σκαφτικια;)
στο παραμυθι συμφωνω;)
οταν ομως δεν εχεις εμπειρια σε κατι ο ιδιος τι κανεις διαβαζεις.;)
ουτε εμενα μου καιγετε εαν κανω την δουλια μου;)
στης παρενεργειες δεν ξερω δεν απαντω.οι ποροι με νοιαζουν καθως οσοι περρισοτεροι τοσο μεγαλυτερη αποικια.;)
στα υπολοιπα συμφωνω.

Giwrgos5
21-03-13, 10:05
καλημερα και απο μενα. πιο παλια που δεν υπηρχαν αυτα τα ειδικα υλικα φιλτρανσης(ο θεος και η ψυχη τους ποσο ειδικα ειναι) μεγαλα μαγαζια στο χωρο, χρησημοποιουσαν καφε λαβα και ελαφροπετρα. αν θυματε καποιος τον ωκεανο πριν μετακομηση σε ολα τα φιλτρα ειχε καφε λαβα και ελαφροπετρα. ειχα βαλει και εγω λαβα και την ειχα για χρονια χωρις κανενα προβλημα. σιγουρα αυτα που υπαρχουν τωρα ισως να ειναι καλυτερα (συμφωνα με αυτα που λενε οι εταιρειες) αλλα αν προκειτε για μεγαλο ογκο βιολογιας θα εβαζα και παλι ελαφροπετρα. η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη!

maxmike
21-03-13, 10:54
καλημερα και απο μενα. πιο παλια που δεν υπηρχαν αυτα τα ειδικα υλικα φιλτρανσης(ο θεος και η ψυχη τους ποσο ειδικα ειναι) μεγαλα μαγαζια στο χωρο, χρησημοποιουσαν καφε λαβα και ελαφροπετρα. αν θυματε καποιος τον ωκεανο πριν μετακομηση σε ολα τα φιλτρα ειχε καφε λαβα και ελαφροπετρα. ειχα βαλει και εγω λαβα και την ειχα για χρονια χωρις κανενα προβλημα. σιγουρα αυτα που υπαρχουν τωρα ισως να ειναι καλυτερα (συμφωνα με αυτα που λενε οι εταιρειες) αλλα αν προκειτε για μεγαλο ογκο βιολογιας θα εβαζα και παλι ελαφροπετρα. η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη!
+1000

Diskus fan
21-03-13, 14:58
[FONT=Verdana]Μπορείς να μου πεις [COLOR="Red"]που βρίσκονται αυτές οι οδηγίες;
Υπάρχει κάποια δικτυακή επίσημη οδηγία της SERA;

Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.-

maxmike
21-03-13, 15:03
Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.-
+100

Diskus fan
21-03-13, 15:05
καλημερα και απο μενα. πιο παλια που δεν υπηρχαν αυτα τα ειδικα υλικα φιλτρανσης(ο θεος και η ψυχη τους ποσο ειδικα ειναι) μεγαλα μαγαζια στο χωρο, χρησημοποιουσαν καφε λαβα και ελαφροπετρα. αν θυματε καποιος τον ωκεανο πριν μετακομηση σε ολα τα φιλτρα ειχε καφε λαβα και ελαφροπετρα. ειχα βαλει και εγω λαβα και την ειχα για χρονια χωρις κανενα προβλημα. σιγουρα αυτα που υπαρχουν τωρα ισως να ειναι καλυτερα (συμφωνα με αυτα που λενε οι εταιρειες) αλλα αν προκειτε για μεγαλο ογκο βιολογιας θα εβαζα και παλι ελαφροπετρα. η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη!

Κάνεις κάποιο λάθος... τα υλικά υπήρχαν (το matrix ΔΕΝ πρέπει να υπήρχε στην Ελλάδα) και τότε που φτιάχτηκε ο πρώτος Ωκεανός... στην Ισμήνης (απέναντι από την γυμναστική ακαδημία).-

Giwrgos5
21-03-13, 16:21
Κάνεις κάποιο λάθος... τα υλικά υπήρχαν (το matrix ΔΕΝ πρέπει να υπήρχε στην Ελλάδα) και τότε που φτιάχτηκε ο πρώτος Ωκεανός... στην Ισμήνης (απέναντι από την γυμναστική ακαδημία).-
οκ σιγουρα καποια υπηρχαν οπως το substrat, αλλα το θεμα ειναι οτι μπορουμε να κανουμε σωστη βιολογια και χωρις να ξοδεψουμε μια περιουσια. γιατι μην τρελαθουμε τωρα ενα λιτρο siporax ειχε φτασει να πουλιετε 25ευρω!!! ημαρτον.

Diskus fan
21-03-13, 16:29
Όταν το αγόρασα εγώ για πρώτη φορά ήταν όντως ακριβό.... κάποια στιγμή το θυμάμαι στα 18 ευρώ το κουτί. Το χύμα νομίζω πρέπει να έχει 5 ευρώ τα 5 λίτρα... άρα διαλέγεις και πράττεις. Τα "αστέρια" (τότε ΑΡΙ... τώρα Rena) συγκριτικά ήταν και παραμένουν αρκετά ακριβά.
Προσωπικά θεωρώ ότι "φτηνιάρικες" ιδέες για το ενυδρείο, ΔΕΝ πρέπει να υπάρχουν... καλώς ή κακώς είναι ακριβό "σπόρ".-

yannis
21-03-13, 16:30
Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

Τις ειχε καποτε. Τωρα δεν τις εχει, συνεπως δεν χρειαζεται να γραφεις καθε 3 και 5 οτι πρεπει να το αλλαζουμε καθε 6 μηνες!

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.

Αυτό σε χάλασε; το οτι το ονόμασα αδελφάκι; Ήταν ειρωνικό αν δεν το καταλαβες.

-
................

Giwrgos5
21-03-13, 16:33
συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι αν καποιος ξεκινησει ενα ενυδρειο πρεπει να δωσει στους ζωντανους οργανισμους που φιλοξενη οτι καλυτερο και δεν πρεπει να λυπηθει τα εξοδα.

yannis
21-03-13, 16:35
Κάνεις κάποιο λάθος... τα υλικά υπήρχαν (το matrix ΔΕΝ πρέπει να υπήρχε στην Ελλάδα) και τότε που φτιάχτηκε ο πρώτος Ωκεανός... στην Ισμήνης (απέναντι από την γυμναστική ακαδημία).-

Μαλλον εχεις μπερδευτει με την εννοια του παλιου. Υπαρχουν και πιο παλιοι απο σενα, τι να κανουμε τωρα; +-6+-6

Το matrix ειναι καινουριο υλικο στο χομπι, οχι μονο στην Ελλαδα αλλα παντου.

Diskus fan
21-03-13, 17:16
................

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan
Τις είχε μέσα στο κουτί του siporax σε μορφή μικρού εγχειριδίου (ήταν αρκετές σελίδες) όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Τότε ήταν λευκού χρώματος και επάνω έγραφε siporax, αργότερα έγινε κίτρινο και έγραφε πάνω του παράλληλα και το όνομα της sera.
ΔΕΝ γνωρίζω ΑΝ μπορείς να βρεις κάτι τέτοιο πλέον... ούτε πάνω στο κουτί, ούτε μέσα υπάρχουν οδηγίες.-

Τις ειχε καποτε. Τωρα δεν τις εχει, συνεπως δεν χρειαζεται να γραφεις καθε 3 και 5 οτι πρεπει να το αλλαζουμε καθε 6 μηνες!

ΥΓ. Έγραψες.... Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
ΔΕΝ είναι το αδελφάκι (απ' όσο γνωρίζω).... είναι η κίσσηρη... αυτοπροσώπως.

Αυτό σε χάλασε; το οτι το ονόμασα αδελφάκι; Ήταν ειρωνικό αν δεν το καταλαβες.

1. Δυστυχώς ΔΕΝ καταλαβαίνω τι εννοείς.... Συνέστησα κάπου ότι πρέπει οπωσδήποτε να το αλλάζουμε κάθε 6 μήνες; ΜΗΠΩΣ διάβασες... τα μισά;
2. Ούτε με χάλασε... ούτε κατάλαβα την ειρωνεία... γι' αυτό το διευκρίνισα.-
-------------------------
Μαλλον εχεις μπερδευτει με την εννοια του παλιου. Υπαρχουν και πιο παλιοι απο σενα, τι να κανουμε τωρα; +-6+-6

Το matrix ειναι καινουριο υλικο στο χομπι, οχι μονο στην Ελλαδα αλλα παντου.

1. Και πάλι ΔΕΝ καταλαβαίνω... έγραψα κάτι για μένα και πόσο παλιός είμαι;
2. Έγραψα κάτι διαφορετικό;

:confused:

dimitrisfz1
01-05-13, 15:07
παιδια σημερα μου ηρθε αυτο το υλικο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847 .λογο του οτι ειναι χυμα και οχι συσκευασμενο παιζει να μην ειναι αυθεντικο?

exelix
01-05-13, 15:38
Αυθεντικό είναι.

dimitrisfz1
01-05-13, 15:56
ευχαριστω φιλε! πολυ καλη τιμη παντος!!

bouboulas
26-08-13, 22:43
Κάτι μάλλον έχεις καταλάβει λάθος, στο θέμα της ροής. Άλλο θέμα η ροή στο ενυδρείο... άλλο μέσα από το υλικό.
2. Το σπασμένο.... θα δουλέψει σαν βιολογικό υλικό... απόλυτα φυσιολογικό είναι... σαν siporax όμως ΔΕΝ θα δουλέψει, αφού θα έχεις τροποποιήσει το σχήμα του.-





Γιατί το λες αυτό ; Το μίνι σιποραξ που πουλούν άλλο σχήμα έχει και έχει τις ίδιες ιδιότητες

delta66
27-08-13, 17:05
Λεει καθαρα "αφού θα έχεις τροποποιήσει το σχήμα του"
Ο τροπος που γινεται η ροη του νερου πανω σε ενα υλικο παιζει ρολο στα αποτελεσματα της φιλτρανσης.
Αλλου χανει αλλου κερδιζει.

ΧρήστοςΠ
28-08-13, 11:03
παντως το siporax το εχω στο σαμπ τωρα κοντα 6,5 χρόνια και όλα μια χαρα ;)

neverlife
04-11-16, 17:12
Έχεις κάποιος link για καποιο κατάστημα που πουλάει Easy-Life Symbiont?

Τάκης
04-11-16, 17:48
τι να το κάνεις βρε φίλε ;
35 Ευρω το κιλό εχει,
ειχα πάρει το 2012,
και τελικά έβαλα ελαφρόπετρα και ησύχασα :)
δεν νομίζω πως αξίζει το κόπο
εγω το πήρα από το petcumulus τοτε

Κλεόβουλος
04-11-16, 17:52
http://www.pethabit.gr/enidrio/ylika-filtransis/ylika-filtransis-easy-life/easy-life-sw1001-detail.html

neverlife
04-11-16, 18:24
Το http://www.pethabit.gr/ είναι απ'οτι καταλαβα για επαγκελματίες... έχουμε υπόψην κάποιον άλλον? Θα το τοποθετήσω σε JEbao 503. Ας δώσω κάποια χρήματα παραπάνω αρκεί να γίνει καλή δουλίτσα.

Παρακολούθησα το παρακάτω βίντεο και σκέφτομαι να το κάνω κάπως έτσι..

https://www.youtube.com/watch?v=szrUlHTW5Zo

Τάκης
04-11-16, 19:10
βαλε ελαφροπετρα,
τσαμπα λεφτά θα δώσεις, και θα το πληρώσεις χρυσάφι
------------------------------------
με ένα κιλό , ουτε το ένα καλαθακι δεν θα γεμίσεις,
άρα θες πάνω από 2 κιλά , ένα 80αρι Ευρώ τουλάχιστον

Diskus fan
04-11-16, 19:18
Τσάμπα λεφτά... ΔΕΝ θα δώσει.-

neverlife
04-11-16, 19:27
Το κακό είναι οτι δεν μπορώ να βρώ... πόσο μάλλον στο βόλο που βρίσκομαι.... :S

Τάκης
04-11-16, 19:35
Τσάμπα λεφτά... ΔΕΝ θα δώσει.-
Νίκο τι εννοείς ;
Οτι αξίζουν τα 70-80 Ευρώ για αυτό το υλικό ;

Diskus fan
05-11-16, 00:06
Εγώ το έχω... και θεωρώ ότι τα αξίζει (1 κουτί για δοκιμή, είχα αγοράσει).-

Τάκης
05-11-16, 00:08
Επειδή και εγω το έχω και θεωρώ πως πέταξα 35 Ευρώ όταν πήρα 1 κιλό

Diskus fan
05-11-16, 00:23
Απόψεις... είναι αυτές.
Εγώ πάντως και τα "αστέρια" που αγόρασα όταν πρωτοβγήκανε (τα είχε η Aquarium Pharmaceuticals τότε... η API)... ΔΕΝ τα θεώρησα "πεταμένα" λεφτά... πάντως.- ;)

neverlife
06-11-16, 10:53
Πήρα τελικά απο το ebay ένα κιλό. 30€ με τα μεταφορικά μαζί