PDA

Επιστροφή στο Forum : τα χρυσόψαρά μου, μια μικρή χαρούμενη παρέα


maria p
06-03-13, 17:06
όλο τα κουβεντιάζω αλλά δεν τα έχω συστήσει.
είναι υπεύθυνα για το "κόλλημά" μου με το ενυδρείο.
είναι πολυαγαπημένα και πανέμορφα.
όταν πήρα το ενυδρείο για να τα μεταφέρω από το 30άρι που τα είχε καταδικάσει η άγνοιά μου, πολλοί μου έλεγαν: θα χαραμίσεις ολόκληρο ενυδρείο για χρυσόψαρα?
ποτέ δεν το κατάλαβα κι ακόμα δεν το καταλαβαίνω.
επειδή μιλάμε για πολλά άλλα ψαράκια αλλά αραιά και που, για χρυσόψαρα, είπα να τα παρουσιάσω, να προσθέσω ένα δράμι υπέρ τους στην ζυγαριά των συζητήσεών μας. σκέφτομαι να πάρω κάποιο ακόμα αλλά θα το αποφασίσω προσεκτικά.
η διακοσμητική και η φωτογραφική τέχνη ταλαιπωρούνται στα χέρια μου, οπότε ζητώ την επιείκειά σας.
θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνεται και να με συμβουλεύσετε για ότι νομίζετε
ευχαριστώ
Πληροφορίες:
Λειτουργεί από το 2009
Ειδος ενυδρείου: κατασκευή με παραγγελία
Διαστάσεις:μ.1,20 Χ υ.0,50 Χ π.0,40
Όγκος: 240λ. μεικτά
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 common, 1 comet, 1 ryukin ?
Άλλοι συγκάτοικοι : 3 zebra snails
Φυτά: anubia, crinum thaianum, echinodorus, cryptocoryne, +?
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι , ξύλα mopani
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: μαύρο χαρτόνι
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 2 λάμπες aqua glo 40w η μία (τώρα έχει χαλάσει η μία)
Διάρκεια φωτισμού: 11.00-20.30
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: εξωτερικό φίλρο Fulval 305, εσωτερικό μάρκας ?
Μέσα Θερμανσης:
Μέσα Ψύξης:
Λίπανση: μια φορά τον μήνα υγρό ferropol της jbl
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):-λιγότερο από 10
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): 30%/εβδομάδα
Θερμοκρασία (μέση τιμή):19c
Άλλες πληροφορίες:

Stivv27
06-03-13, 17:15
MΠΡΑΒΟ ΜΑΡΙΑ κουκλια τα χεις!

maria p
06-03-13, 17:20
ευχαριστώ πολύ! δεν συγκρίνομαι με τα δικά σου επιτεύγματα αλλά το παλεύω σαν μεγαλώσω χα χα :)

stav
06-03-13, 17:57
Ομορφο και προσεγμενο,να χαιρεσαι τα ψαρακια σου.

Κλεόβουλος
06-03-13, 18:11
Μπράβο, μ' αρέσει :)

panos70
06-03-13, 18:15
Μαρια μου ,σε συγχαιρω ,τα εχεις σε πολυ ομορφο χωρο,τα καλυτερα ψαρια ...ειναι αυτα που αρεσουν στον καθε ενα μας

korasidikos
06-03-13, 18:26
πολυ ωραια τα εχεις Μαρια μπραβο!!:smt023

maria p
06-03-13, 18:29
σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!
τα δύο τα έχω από το Νοέμβριο του 2008, απ την αρχή δηλαδή, 30άρι κι εδώ. το τρίτο το πήρα πριν 9 μήνες.

tsala
06-03-13, 18:30
Πανεμορφα!
να τα χαιρεσαι! :smt023

Andros
06-03-13, 19:41
Μπραβο Μαρια!!!! Οχι μονο για το ενυδρειο, αλλα και για το οτι ασχολεισαι με χρυσοψαρα...δηλαδη.....με το πιο υπεροχο ειδος :rolleyes:

maria p
06-03-13, 19:55
σας ευχαριστώ κι εσάς, θα σας βάλω και τα "πορτραίτα" τους μόλις καταφέρω να τα φωτογραφίσω ήσυχα

So60
06-03-13, 20:20
Με ποιο τεστ μετράς τα νιτρικά και τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου?
Ρωτάω για να καταλάβω πως γίνεται και έχεις λιγότερο από 10 mg/lt νιτρικά με χρυσόψαρα και με μόνο 30% αλλαγές την βδομάδα. Κανονικά δηλαδή, θα έπρεπε να μετράς κάθε βδομάδα και περισσότερο.
Τα anubias σου, τα οποία ζηλεύω για την ανάπτυξη τους, δεν δικαιολογούν το γεγονός.

maria p
06-03-13, 20:24
Με ποιο τεστ μετράς τα νιτρικά και τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου?
Ρωτάω για να καταλάβω πως γίνεται και έχεις λιγότερο από 10 mg/lt νιτρικά με χρυσόψαρα και με μόνο 30% αλλαγές την βδομάδα. Κανονικά δηλαδή, θα έπρεπε να μετράς κάθε βδομάδα και περισσότερο.
Τα anubias σου, τα οποία ζηλεύω για την ανάπτυξη τους, δεν δικαιολογούν το γεγονός.
σήμερα μέτρησα με στικάκια της jbl για να γράψω την παρουσίαση, γενικά μετράω και με υγρά. εννοείτε οτι παρουσιάζω μικρούς ρύπους? είναι 3 ψάρια σε περ. 240λ. επίσης η αλήθεια είναι πως τελευταία, επειδή είχε τσιμπήσε η ΝΟ3 έκανα κάποιες μεγαλύτερες αλλαγές. θα έπρεπε να γράψω τουλ.40% αλλά αυτό ισχύει μόνο πρόσφατα

SOCRATIS
06-03-13, 20:47
Πως να μην είναι μια χαρούμενη παρέα.Όμορφο και καλαίσθητο ενυδρείο. Πολύ καλή η προσπάθειά σου.
Απλώς θα σου επιστούσα την προσοχή όσον αφορά το ανώτερο σημείο του ξύλου διότι μπορεί να είναι πρόξενος τραυματισμού.
Μάλλον δεν έχεις ryukin αλλά ίσως ένα ribbontail.Μοιάζουνε με κύρια διαφορά τα ryukin να ξεχωρίζουν από την χαρακτηριστική "καμπούρα" τους.

So60
06-03-13, 20:48
Κάτι άλλο βοηθάει στην μείωση των νιτρικών σου. Ούτε οι αλλαγές της τάξης του 40% είναι αρκετές εκτός αν γίνονται περισσότερες από μία φορά την εβδομάδα.
Ίσως τα υλικά που χρησιμοποιείς στο φίλτρο, ή το χαλίκι λαμβάνοντας υπόψη το πάχος.
Αν θες, πες μου πως ταΐζεις (τροφή, συχνότητα, ποσότητα), ποια υλικά χρησιμοποιείς στο φίλτρο και κάθε πότε το καθαρίζεις.
Επειδή κι εγώ είχα παλαιότερα χαρτόνι στην πλάτη, θα σου πρότεινα να πάρεις αφίσα (ενυδρειακή) και να την "κολλήσεις" με ελαιόλαδο. Αυτό είναι γνωστό τρικ και το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει. Υπάρχει αφίσα που είναι μπλε από τη μία πλευρά και μαύρη από την άλλη. Το χαρτόνι, επειδή όπως και να το τοποθετήσεις δεν κολλάει απόλυτα, όταν το φως αντανακλά στο τζάμι της πλάτης δεν φαίνεται και τόσο ωραία.

danny
06-03-13, 20:59
Πολύ ωραίο, μπράβο μαρία, να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου

maria p
06-03-13, 21:09
Πως να μην είναι μια χαρούμενη παρέα.Όμορφο και καλαίσθητο ενυδρείο. Πολύ καλή η προσπάθειά σου.
Απλώς θα σου επιστούσα την προσοχή όσον αφορά το ανώτερο σημείο του ξύλου διότι μπορεί να είναι πρόξενος τραυματισμού.
Μάλλον δεν έχεις ryukin αλλά ίσως ένα ribbontail.Μοιάζουνε με κύρια διαφορά τα ryukin να ξεχωρίζουν από την χαρακτηριστική "καμπούρα" τους.
σας ευχαριστώ πολύ, το ξύλο το έχω σκεφτεί έχετε δίκιο, θα το ξαπλώσω.
ευχαριστώ και για την πληροφορία δεν ήξερα ακριβώς το είδος του, είναι το μικρό μας. θα τα φωτογραφίσω και απο κοντά ένα ένα
-------------------------
Κάτι άλλο βοηθάει στην μείωση των νιτρικών σου. Ούτε οι αλλαγές της τάξης του 40% είναι αρκετές εκτός αν γίνονται περισσότερες από μία φορά την εβδομάδα.
Ίσως τα υλικά που χρησιμοποιείς στο φίλτρο, ή το χαλίκι λαμβάνοντας υπόψη το πάχος.
Αν θες, πες μου πως ταΐζεις (τροφή, συχνότητα, ποσότητα), ποια υλικά χρησιμοποιείς στο φίλτρο και κάθε πότε το καθαρίζεις.
Επειδή κι εγώ είχα παλαιότερα χαρτόνι στην πλάτη, θα σου πρότεινα να πάρεις αφίσα (ενυδρειακή) και να την "κολλήσεις" με ελαιόλαδο. Αυτό είναι γνωστό τρικ και το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει. Υπάρχει αφίσα που είναι μπλε από τη μία πλευρά και μαύρη από την άλλη. Το χαρτόνι, επειδή όπως και να το τοποθετήσεις δεν κολλάει απόλυτα, όταν το φως αντανακλά στο τζάμι της πλάτης δεν φαίνεται και τόσο ωραία.
δεν ξέρω, το χαλίκι είναι χαλαζιακό λίγο χοντρούτσικο. δεν αλλάζω πάνω απο μία φορά, στο φίλτρο το εξωτερικό σφουγγάρια και μακαρόνια και πάνω τον βάμβακα, στο μέσα μόνο σφουγγάρια. ταίζω 2 φορές την ημέρα, 4 διαφορετικές έτοιμες τροφές εκ των οποίων η μία είναι μπιλάκια με σπιρουλίνα, και τουλάχιστον 3 φορές την βδομάδα εναλλαγή λαχανικών απ ότι έχω, κολοκυθάκια, αρακά, αγγούρι, λάχανο, μαρούλι, καρότο. όχι μια φορά την βδομάδα, στις 10μέρες θα έλεγα τ αφήνω νηστικά.
για το χαρτόνι έχετε δίκιο, αυτό που περιγράφεται μου είχε δώσει ο κατασκευαστής αλλά το μετακόμισα προ καιρού και κατά την μετακόμιση το έχασα. και το χαρτόνι για την φωτογραφία το έβαλα. θα ψάξω να βρω αυτό που είχα. σας ευχαριστώ πολύ. που καταλήγουμε για τις μετρήσεις μου? έχω και αρκετά ξύλα μέσα, κάποια δεν φαίνονται από τα φυτά, μήπως τα φυτά?
-------------------------
Πολύ ωραίο, μπράβο μαρία, να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου
ευχαριστώ πολύ !!!

So60
06-03-13, 21:23
Μια χαρά είναι οι μετρήσεις, γι' αυτό και ρώτησα.
Εγώ για να διατηρήσω τα νιτρικά μου σε αυτό το επίπεδο στα ενυδρεία με χρυσόψαρα κάνω αλλαγές της τάξης του 80-90% κάθε βδομάδα και 3-4 φορές το χρόνο 100%.

stanlee
06-03-13, 21:27
Πανέμορφο:smt023:smt023:smt023:smt023
Τα χρυσοψαράκια σου πρεπει να το λατρεύουν και τα φυτά σου δείχνουν υγιέστατα!!!

maria p
06-03-13, 21:47
Μια χαρά είναι οι μετρήσεις, γι' αυτό και ρώτησα.
Εγώ για να διατηρήσω τα νιτρικά μου σε αυτό το επίπεδο στα ενυδρεία με χρυσόψαρα κάνω αλλαγές της τάξης του 80-90% κάθε βδομάδα και 3-4 φορές το χρόνο 100%.
τόσο μεγάλη αλλαγή? δεν φοβάσαι μην αλλάζουν οι παράμετροι? έχεις πολλά ψαράκια μέσα?
-------------------------
Πανέμορφο:smt023:smt023:smt023:smt023
Τα χρυσοψαράκια σου πρεπει να το λατρεύουν και τα φυτά σου δείχνουν υγιέστατα!!!
ευχαριστώ πολύ!!!
η αλήθεια είναι πως έχω άλγη δεν ξέρω τι μαγικό έγινε και δεν φαίνεται στις φωτό.
την δεξιά ανούμπια σκέφτομαι να την κλαδέψω λιγάκι γιατί "κόβει" τον εχινόδωρο από πίσω αλλά κυρίως μια κρυπτοκορίνα στο βάθος.

So60
06-03-13, 21:57
τόσο μεγάλη αλλαγή? δεν φοβάσαι μην αλλάζουν οι παράμετροι? έχεις πολλά ψαράκια μέσα?

Από τρία χρυσόψαρα σε κάθε ενυδρείο των 200 λίτρων περίπου. Αυτή τη ρουτίνα ακολουθώ για χρόνια. Βέβαια, εγώ ταΐζω "βαριά" και πολλές φορές τη μέρα. Τα ryukin αποκλειστικά με τροφές που φτιάχνω και τα common και με pellets. Για βυθό έχω άμμο πάχους 5-10 χιλιοστά ώστε να τον καθαρίζουν τα ψάρια μέχρι τον πάτο και στα φίλτρα έχω τα υλικά και τη διαστρωμάτωση όπως την προτείνει η eheim.

maria p
06-03-13, 22:13
Από τρία χρυσόψαρα σε κάθε ενυδρείο των 200 λίτρων περίπου. Αυτή τη ρουτίνα ακολουθώ για χρόνια. Βέβαια, εγώ ταΐζω "βαριά" και πολλές φορές τη μέρα. Τα ryukin αποκλειστικά με τροφές που φτιάχνω και τα common και με pellets. Για βυθό έχω άμμο πάχους 5-10 χιλιοστά ώστε να τον καθαρίζουν τα ψάρια μέχρι τον πάτο και στα φίλτρα έχω τα υλικά και τη διαστρωμάτωση όπως την προτείνει η eheim.
να τα χαίρεσαι! τα 'χεις παρουσιάσει κάπου να τα δώ?

Dimis
06-03-13, 22:14
Ομορφο ενυδρειο,πανεμορφα ψαρια!:smt023

maria p
06-03-13, 22:18
Ομορφο ενυδρειο,πανεμορφα ψαρια!:smt023
ευχαριστώ πολύ!!! κι έλεγα μόνο εγώ τα βλέπω πανέμορφα:)

So60
06-03-13, 22:28
να τα χαίρεσαι! τα 'χεις παρουσιάσει κάπου να τα δώ?

Ευχαριστώ. Όχι μέχρι τώρα. Θα το κάνω αργότερα.

bloskas
06-03-13, 23:33
πολυ ομορφο.!! χρυσοψαροπαραδεισος!! :D με τα φυτα δεν εχεις θεμα??

delta66
07-03-13, 00:21
Μπραβο Μαρια, ομορφο ενυδρειο.

Mικρες παρατηρησεις.
Το πεχα ειναι λιγο χαμηλο, αλλα πιστευω δεν δειχνει σωστα το τεστ (οπως και στο αλλο ενυδρειο οι μετρησεις πεχα δεν μου φιανονται φυσιολογικες).
Επισης η KH δεν μου φαινεται φυσιολογικη με τετοια GH.
Τα νιτρικα σου μου φαινονται φυσιολογικα.

Να το χαιρεσαι.
-------------------------
Και ξεχασα.
Τοσα χρονια πως τη βγαζεις το καλοκαιρι χωρις ψυξη?

Nick74
07-03-13, 00:34
ομορφο...

Ο εχινοδωρος ειναι λιγο αταιριαστος κατα τη γνωμη μου (εκτος κι αν τοποθετηθηκε εκει ως σαλατα που απλα καταφερε να μη φαγωθει ως τωρα:smt044 :D) αλλα γουστα ειναι αυτα

maria p
07-03-13, 08:14
πολυ ομορφο.!! χρυσοψαροπαραδεισος!! :D με τα φυτα δεν εχεις θεμα??
καλημέρα, ευχαριστώ πολύ!!!
τα φυτά δεν τα πειράζουν καθόλου, δεν ξέρω ποτέ δεν ενόχλησαν κανένα φυτό, όσα δεν επέζησαν, γιατί είχα βάλει και άλλα είδη, ήταν επειδή ήταν ακατάλληλες επιλογές μου γι ενυδρείο κρύου νερού. ίσως οφείλεται στο ότι τα ταίζω λαχανικά, στον χαρακτήρα τους.:)
-------------------------
Μπραβο Μαρια, ομορφο ενυδρειο.

Mικρες παρατηρησεις.
Το πεχα ειναι λιγο χαμηλο, αλλα πιστευω δεν δειχνει σωστα το τεστ (οπως και στο αλλο ενυδρειο οι μετρησεις πεχα δεν μου φιανονται φυσιολογικες).
Επισης η KH δεν μου φαινεται φυσιολογικη με τετοια GH.
Τα νιτρικα σου μου φαινονται φυσιολογικα.

Να το χαιρεσαι.
-------------------------
Και ξεχασα.
Τοσα χρονια πως τη βγαζεις το καλοκαιρι χωρις ψυξη?
σας ευχαριστώ πολύ!!!
θα ξαναμετρήσω σήμερα με υγρά κι αν βρω διαφορά θα διορθώσω.
σας περίμενα να γράψετε για να επισημάνετε αυτή την έλλειψη:)
όντως τώρα κατάλαβα κι εγώ οτι έπρεπε και πως έπρεπε να φροντίσω για το θέμα της ψύξης.
διότι γράφτηκα στο φόρουμ από ετών αλλά έκανα επιλεκτικές αναγνώσεις κατά περίπτωση.
τα περισσότερα χρόνια το ενυδρείο αυτό βρισκόταν σ επαγγελματικό χώρο με έντονο κλιματισμό και μόνο ένα καλοκαίρι είδα την θερμοκρασία ν ανεβαίνει και το αντιμετώπισα μεν, αλλά με λύση για γέλια (με ανεμιστήρα κτλ μην ρωτήσετε). τώρα στο σπίτι, γενικά δεν είναι ποτέ πολύ ζεστό, αλλά σκέφτομαι να το οργανώσω. ευχαριστώ και πάλι
-------------------------
ομορφο...

Ο εχινοδωρος ειναι λιγο αταιριαστος κατα τη γνωμη μου (εκτος κι αν τοποθετηθηκε εκει ως σαλατα που απλα καταφερε να μη φαγωθει ως τωρα:smt044 :D) αλλα γουστα ειναι αυτα
ευχαριστώ πολύ!!!
η αλήθεια είναι πως τα πάντα στήθηκαν τέλος του'08, αρχές 2009 κι απο τότε δεν έχω αγγίξει οτιδήποτε. απλά στην αρχή είχα βάλει πολύ περισσότερα φυτά κι όσα υπάρχουν τώρα, είναι αυτά που άντεξαν στις συνθήκες του ενυδρείου.
ξεκινώντας με την γνωστή άγνοια, διάλεγα ότι μου άρεσε στο μάτι.
πάντως συγκεκριμένα για τον εχινόδωρο, έχω την εντύπωση πως η μεγάλη ανάπτυξη της μπροστινής του ανούμπια τον αδικεί κ έλεγα να την κλαδέψω λίγο για να κοντήνει. εσείς πιστεύετε οτι είναι αταίριαστος για κάποιο άλλο λόγο? εμένα μ αρέσει που κοκκινίζει και δίνει και ένα άλλο χρώμα στον χώρο.:)

delta66
07-03-13, 08:48
Τι λες τωρα?
Αφου δεν τον πειραζουν και δοξα τω θεω να λες.

genecr
07-03-13, 08:57
να τα χαίρεσαι :)

maria p
07-03-13, 09:00
να τα χαίρεσαι :)
καλημέρα, ευχαριστώ πολύ!

leda
07-03-13, 09:40
πολυ ομορφο,μπραβο!βγαλε ομως και καμια κοντινη φωτο τα ψαρακια που μου αρεσει να τα βλεπω πληηηζ...
(αυτο το ξυλο που ειναι ετσι ορθιο με τρομαξε μολις το ειδα,για τις κοιλιες τους,ξερω γω...φυλαγε τα ρουχα σου που λενε...:smt087)

maria p
07-03-13, 10:20
πολυ ομορφο,μπραβο!βγαλε ομως και καμια κοντινη φωτο τα ψαρακια που μου αρεσει να τα βλεπω πληηηζ...
(αυτο το ξυλο που ειναι ετσι ορθιο με τρομαξε μολις το ειδα,για τις κοιλιες τους,ξερω γω...φυλαγε τα ρουχα σου που λενε...:smt087)
καλημέρα, σ ευχαριστώ Leda μου, ναι το συζητήσαμε και με Socratis για το ξύλο, θα το πλαγιάσω.
έχω τραβήξει μερικές κοντινές αλλά κινούνται γρήγορα κι επειδή δεν το κατέχω πολύ, βγήκαν κουνημένες. θα ξαναπροσπαθήσω και θα σας τα παρουσιάσω.
να κάποιες "κουνημένες" :)

nikolakis94
07-03-13, 11:09
Πολυ ωραιο το ενυδρειο και τα ψαρια σου, μπραβο!!

maria p
07-03-13, 11:15
Πολυ ωραιο το ενυδρειο και τα ψαρια σου, μπραβο!!
σ ευχαριστώ πολύ!!!
να σου πω την αλήθεια, εγώ όσα ενυδρεία βλέπω τα βρίσκω καλύτερα από το δικό μου, αλλά ήθελα να δείξω οτι χρυσόψαρα και φυτά ταιριάζουν και να μιλήσω λίγο περί χρυσόψαρων που είναι κάπως υποτιμημένα.

lionor
07-03-13, 11:38
Μ' αρεσει το ενυδρειο σου :smt023
Τα πιο 'παλια' ψαρακια ποσα εκ. τα υπολογιζεις χωρις την ουρα τους;

SOCRATIS
07-03-13, 11:54
Το απροσδιορίστως ποικιλίας χρυσόψαρο,φαίνεται πλέον πιο καθαρά στην 1η φωτογραφία.Είναι τελικώς shubunkin.
Να τα χαίρεσε.

maria p
07-03-13, 12:44
Μ' αρεσει το ενυδρειο σου :smt023
Τα πιο 'παλια' ψαρακια ποσα εκ. τα υπολογιζεις χωρις την ουρα τους;
ευχαριστώ πολύ!!!
το άσπρο πρέπει να είναι γύρω στα 10εκ. και το κίτρινο 9-10εκ.
μικρά τα θεωρώ, βέβαια πέρασαν την ταλαιπωρία τους κανένα 2μηνο ώσπου να συνειδητοποιήσω τι γίνεται και μετά να παραλάβω το ενυδρείο (ίσως και 3μηνο,δεν θυμάμαι καλά). πάντως τ αγόρασα μικρούλια, Νοέμβρη του 2008
-------------------------
Το απροσδιορίστως ποικιλίας χρυσόψαρο,φαίνεται πλέον πιο καθαρά στην 1η φωτογραφία.Είναι τελικώς shubunkin.
Να τα χαίρεσε.
ευχαριστώ πολύ!!!
-------------------------
Μπραβο Μαρια, ομορφο ενυδρειο.

Mικρες παρατηρησεις.
Το πεχα ειναι λιγο χαμηλο, αλλα πιστευω δεν δειχνει σωστα το τεστ (οπως και στο αλλο ενυδρειο οι μετρησεις πεχα δεν μου φιανονται φυσιολογικες).
Επισης η KH δεν μου φαινεται φυσιολογικη με τετοια GH.
Τα νιτρικα σου μου φαινονται φυσιολογικα.

Να το χαιρεσαι.
-------------------------
Και ξεχασα.
Τοσα χρονια πως τη βγαζεις το καλοκαιρι χωρις ψυξη?
μέτρησα με υγρά τεστς της tetra. δυστυχώς μου έχει τελειώσει το μπουκαλάκι gh. όντως ΡΗ 7,5, KH 4

genecr
07-03-13, 12:52
χαχα πρώτες φάτσες.
εντάξει καλές είναι οι φώτο, εμένα που είναι και πιο μικρά τα αφρικανάκια μου βγαίνουν πολύ χειροτερες.

Thodoris_
20-04-13, 21:55
Πανεμορφα Μαρακι!Κουκλια!:D

maria p
20-04-13, 22:07
Πανεμορφα Μαρακι!Κουκλια!:D
ευχαριστώ πολύ!!!:)

Nick74
20-04-13, 23:45
εσείς πιστεύετε οτι είναι αταίριαστος για κάποιο άλλο λόγο? εμένα μ αρέσει που κοκκινίζει και δίνει και ένα άλλο χρώμα στον χώρο.:)

ειναι αταιριαστος οσο ενα αρνακι σε μια αγελη λυκων εννωουσα :D αλλα αν δεν τον πηραν χαμπαρι τοσα χρονια τοτε μια χαρα ειναι

maria p
21-04-13, 00:00
ειναι αταιριαστος οσο ενα αρνακι σε μια αγελη λυκων εννωουσα :D αλλα αν δεν τον πηραν χαμπαρι τοσα χρονια τοτε μια χαρα ειναι
αυτό λέγαμε σ ενα άλλο θέμα, τους δίνω πολλά λαχανικά και χόρτα οπότε δεν ακουμπούν τίποτα

LAKI
27-04-13, 07:09
Πολυ ωραια Μαρια:smt005:smt006:smt048:smt048:smt039

vagoss
20-05-13, 23:21
τεειο :smt109:smt041:smt041

pkas
21-05-13, 11:37
μπραβο μαρια πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :)

maria p
21-05-13, 14:43
σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!
κι εγώ το αγαπώ και μου αρέσει αλλά βλέποντας αυτά του διαγωνισμού.... ε ξέρω πως είναι τα πραγματικά ωραία. εντάξει ο καθένας όσο μπορεί:)