PDA

Επιστροφή στο Forum : Να το καθαρισω η οχι?


tsoui
01-03-13, 19:32
Σημερα κοιταξα το φιλτρο και ηρθε η ωρα του για καθαρισμα το κολημα μου ειναι οτι απο τις 27-1 εχει μεινει το ενυδρειο χωρις ψαρια ριχνω λιγο τροφη για συντηρειτε η βιολογια αλλα αν πλυνω τα υλικα δεν θα αδυνατισει κιαλλο η βιολογια? η δεν εχει προβλημα?Επισης απο τοτε εχω κανει μονο 1 αλλαγη νερου γιατι βρηκα ευκαιρια να αλλαξω θεση σε εναν εχινοδωρο που ηταν κανα χρονο φυτεμενος και εγινε το σωσε, πρεπει γενικα να ξαναλλαξω νερο?Να βαλω και ανθρακα προληπτικα πριν ξαναμπουν ψαρια?Τι λετε?

dimost
01-03-13, 19:39
Αν πλυνεις τα υλικα όπως προβλέπεται πιο ο λόγος να αδυνατισει η βιολογία ανθρακα για πιο λόγο να βάλεις

tsoui
01-03-13, 19:52
Ειχα την εντυπωση πως με το πλυσιμο (με νερο ενυδρειου) των βιολογικων υλικων χανετε και ενα μερος της βιολογιας δεν ισχυει?Τον ανθρακα τον σκεφτομαι προληπτικα μιας και τα ψαρια θα ειναι παραγγελια και απο οτι εχω καταλαβει (οταν επιτελους γινει) θα τα παρω κατευθειαν οταν φτασουν οποτε θα ειναι ταλαιπωρημενα απο το ταξιδι οποτε υποθετω και εξασθενημενα.

nikolaosbouk
01-03-13, 19:58
Για να εχεις το κεφαλι σου ησηχο να ξεπλυνεις τα υλικα με βουτηγμα στο νερο και οχι με ανακατεμα των υλικων.
Επισης μην ξεπλυνεις τελειως τον καδο στον πατο(ασε λιγη λασπη);)

dimost
01-03-13, 19:58
Χάνεται ναι αλλα ειναι μικρή η ποσότητα
Εσύ που δεν έχεις και ψάρια μέσα δεν έχεις πρόβλημα
Ο ανθρακας δεν θα σε βοηθήσει κάπου
Για την ταλαιπωρία που λες και την εξασθένηση υπάρχουν σκευάσματα που ρίχνουν
Εγω όμως δεν τα ξέρω

tsoui
01-03-13, 20:39
Ναι οκ εκει αλλα στα μεσα λογικα μαρτιου θα μπουν με την μια 12 15 ψαρια οποτε οπως καταλαβαινεις προσπαθω να σωσω οση βιολογια γινεται να μην εχω τρεχαματα μετα με νιτρωδη αμμωνιες κτλπ,ελεγα ομως αν δεν χανει μεγαλο κομματι βιολογιας με το καθαρισμα να το εκανα τωρα μην στρεσαρω τα ψαρια αργοτερα διλημα οπως καταλαβαινεις?
-------------------------
Για να εχεις το κεφαλι σου ησηχο να ξεπλυνεις τα υλικα με βουτηγμα στο νερο και οχι με ανακατεμα των υλικων.
Επισης μην ξεπλυνεις τελειως τον καδο στον πατο(ασε λιγη λασπη);)

Το φιλτρο δεν εχει καλαθακια τα εχω χυμα μεσα τα υλικα οποτε το ανακατεμα δε το γλυτωνουμε

dimost
01-03-13, 22:00
Οτι ειναι να κανεις καντο τωρα ώστε το ενυδρειο και το φιλτρο να ειναι έτοιμα για όταν έρθουν τα ψάρια
Τα υλικα καλο θα ειναι να μπουν σε κάλτσες αφου δεν έχει καλαθακια

nikolaosbouk
15-03-13, 01:28
Οτι ειναι να κανεις καντο τωρα ώστε το ενυδρειο και το φιλτρο να ειναι έτοιμα για όταν έρθουν τα ψάρια
Τα υλικα καλο θα ειναι να μπουν σε κάλτσες αφου δεν έχει καλαθακια

++100:cool:

tsoui
28-03-13, 00:34
Βρε παλικαρια να ρωτησω κατι μιας και ακομα ειμαι χωρις ψαρια (ουτε χρυσο να εψαχνα ελεος) μηπως θα ηταν καλο να κανω μια αλλαγη νερου να ανανεωσω λιγο τα στοιχεια του νερου για τα φυτα η να το αφησω ως εχει?

yannis
28-03-13, 00:52
Μια αλλαγη νερου μονο καλο θα κανει.

nikolaosbouk
28-03-13, 00:55
Κάνε μια. Κανένα κορυδορακι γιατι δεν έβαλες?

redman88
28-03-13, 00:58
φίλε μου μιας και δεν έχεις ψάρια μέσα είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού
και αν ξέρεις ακριβώς πότε θα σου έρθουν τα ψάρια εγώ θα έλεγα να την κάνεις την αλλαγή 1-2 μέρες πριν...

tsoui
28-03-13, 20:17
ok ευχαριστω παιδια θα δρομολογησω μια αλλαγη αυτες τι μερες να καθαρισω λιγο και το βιοτοπικο αλγης:D

Κάνε μια. Κανένα κορυδορακι γιατι δεν έβαλες?
Παω για αλλη ηπειρο εκτος αυτου εχω αλκαλικο νερο και λιγο χρονο για τυρφες και κολπα τετοια ;)