PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρραγγελιες Απο Εξωτερικο


nikolaosbouk
26-02-13, 13:55
Θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι εδω και λιγες ημερες ξεκινησε το χαρατσι του τελωνη στις εκτος ευρωπαικης ενωσης παραγγελιες.
Η κυβερνηση δεν ξερει τι να κανει και μαζευει χρημα απο παντου!!
Σημερα μου ηρθε μια δοσομετρικη αντλια απο την κινα η οποια οπως καταλαβα λογο τις καθηστερησης ειχε κοπει στο τελωνειο (με πηραν τηλεφωνο απο τα ΕΛΤΑ και μου εκλεισαν τηλεφωνικο ραντεβου οπου ηρθαν στο γραφειο και μου το φερανε-εξηπηρετηκοτατοι- αλλα μου φιρμαρανε 42 ευρω τελωνειο παρακαλω!!).
Για παραγγελια λιγων χρηματων δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα(μαλλον δεν θα τα κοβουν)
Παλι ποιο φτηνα μου βγηκε απο ελλαδα αλλα στριμωξανε πολυ τα πραγματα μου φαινεταi.

ChocolatePuma
26-02-13, 13:56
Τι πόσο ήταν η αρχική σου παραγγελία;

bandit7
26-02-13, 14:17
Νομίζω ότι για προιόντα κάτω των 50€ δεν έχει τελωνείο

nazgul
26-02-13, 14:18
Δεν ξεκινησε τωρα το χαρατσι. Παντα υπηρχε πιθανοτητα να σου κρατησουν καποια παραγγελια στο τελωνειο. Απλα σε μικρα ποσα δεν δινουν σημασια.

Κλεόβουλος
26-02-13, 14:22
Συνήθως ζητάμε το τιμολόγιο να γράφει πολύ χαμηλότερη τιμή απο την πραγματική και το δέμα να γράφει "δώρο". Νομίζω ότι για ποσά κάτω απο 100 ευρώ δεν έχει επιβάρυνση.
Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι :confused: αυτοί ψάχνουν να βγάλουν κι απο τη μύγα ξύγκι, εκεί θα κολλήσουν? :smt076

delta66
26-02-13, 14:24
Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι απο τοτε
Ενημέρωση των καταναλωτών για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=609474&postcount=1)

kostas78
26-02-13, 15:56
αν λες για την δοσομετρικη marine color προσφατα την αγορασα και εγω απο Κινα αλλα την εστειλαν σαν δωρο με τιμη 49$ απο 150$ δολλαρια που ειχε και δεν με χρεωσαν κατι στο τελωνειο.και να σκεφτεις πως δεν το ζητησα εγω.
κοιτα στα παραστατικα που εχεις τι τιμη γραφει επανω γιατι νομιζω πως επειδη εγραφε μεγαλο ποσο γιαυτο συνεβη.

nazgul
26-02-13, 16:16
Συνηθως γραφουν πολυ μικροτερη τιμη απο την πραγματικη, για αυτον ακριβως το λογο. Ακομα και σε εμπορευματα που αγοραζονται απο εταιριες, για να ειναι λιγοτερα τα εξοδα του εκτελωνισμου.

nikolaosbouk
26-02-13, 16:31
Αυτην πηρα.http://www.ebay.com/itm/160964443202?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2648 Παιδια δεν ειμαι χθεσινος στις αγορες μεσο τριτων χωρων,89 ευρω βαλαμε να γραφει...Αυτο με το gift και την τιμολογηση χαμηλοτερα προσπαθω να το κανω παντα με τους πωλητες.
Δεν ξερω, μακαρι να κανω λαθος, αλλα κατι εχει αλλαξει...
γιαυτο εσπευσα να σας ενημερωσω.
Με το παλικαρι των ΕΛΤΑ που μιλησα μου ειπε οτι εχουν διαταγη να μην αφηνουν τιποτε να περναει χωρις την ψαλιδα του τελωνη!!
Μακαρι να μην ειναι ετσι γιατι αλλιως την κατσαμε!!

Skydiver
26-02-13, 16:51
Και εγώ παρέλαβα σήμερα έναν PHcontroller. Δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο όμως. Απ' έξω δεν υπήρχε όμως τιμολόγιο, ούτε και μέσα. Απλά ένα κολλημένο χαρτί που έγραφε GIFT και κάτω κάτω USD36. Δεν ξέρω αν αυτό είναι τιμή (36 Αμερικάνικα δολάρια), απλά το αναφέρω επειδή το είδα.


ΥΓ. Η πραγματική τιμή του controller ήταν 78.72€ (μαζί με τα μεταφορικά).

kostas78
26-02-13, 17:03
Αυτην πηρα.http://www.ebay.com/itm/160964443202?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2648 Παιδια δεν ειμαι χθεσινος στις αγορες μεσο τριτων χωρων,89 ευρω βαλαμε να γραφει...Αυτο με το gift και την τιμολογηση χαμηλοτερα προσπαθω να το κανω παντα με τους πωλητες.
Δεν ξερω, μακαρι να κανω λαθος, αλλα κατι εχει αλλαξει...
γιαυτο εσπευσα να σας ενημερωσω.
Με το παλικαρι των ΕΛΤΑ που μιλησα μου ειπε οτι εχουν διαταγη να μην αφηνουν τιποτε να περναει χωρις την ψαλιδα του τελωνη!!
Μακαρι να μην ειναι ετσι γιατι αλλιως την κατσαμε!!

την ιδια πηρα και εγω,οπως γραφω πιο πανω, απο τον ιδιο πωλητη με 49$ να αναγραφει και ενδειξη GIFT χωρις θεμα.

nikolaosbouk
26-02-13, 18:24
Δεν ξερω ρε συ τι εφταιξε, μαλλον το 89αρι που εργαψε...
κωστα ασχετο αλλα πιστευω να εισαι ικανοποιημενος με την δοσομετρικη, ε?
Την τρεχεις καιρο?

kostas78
26-02-13, 20:57
την εχω κανα μηνα τωρα.εμενα με πεδεψε λιγο μιας και δεν δουλευε σωστα το ρολοι και ξαναπαρηγγειλλα την πλακετα.σε γενικες γραμμες καλη ειναι.
φροντισε να βαλεις καλα τα σωληνακια(να τερματιζουν στον <<μαστο>>) για να μην περνουν αερα και σου γυρνανε τα υγρα πισω.
και καλο ειναι να την παρακολουθεις λιγο στην αρχη αν ριχνει σωστα.
κανε και καθε μηνα ενα καλιμπραρισμα μιας και τα σωληνακια κρατανε φυσαλιδες.
αν και με τα μηχανηματα ειναι τι θα σου κατσει.ευχομαι να σου δουλευει καλα.αν χρειαστεις βοηθεια στο σεταρισμα πες μου.

nikolaosbouk
26-02-13, 23:02
την εχω κανα μηνα τωρα.εμενα με πεδεψε λιγο μιας και δεν δουλευε σωστα το ρολοι και ξαναπαρηγγειλλα την πλακετα.σε γενικες γραμμες καλη ειναι.
φροντισε να βαλεις καλα τα σωληνακια(να τερματιζουν στον <<μαστο>>) για να μην περνουν αερα και σου γυρνανε τα υγρα πισω.
και καλο ειναι να την παρακολουθεις λιγο στην αρχη αν ριχνει σωστα.
κανε και καθε μηνα ενα καλιμπραρισμα μιας και τα σωληνακια κρατανε φυσαλιδες.
αν και με τα μηχανηματα ειναι τι θα σου κατσει.ευχομαι να σου δουλευει καλα.αν χρειαστεις βοηθεια στο σεταρισμα πες μου.

Ευχαριστω ρε Κωστα, μαλλον θα την χρειαστω οποτε περιμενε π.μ αν ειναι:smt023

kostas78
27-02-13, 10:09
Ευχαριστω ρε Κωστα, μαλλον θα την χρειαστω οποτε περιμενε π.μ αν ειναι:smt023

να σαι καλα.οτι θες εδω ειμαι.