PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για γαριδαδικο...


thanasis76
24-02-13, 16:58
καλησπερα παιδια!!!
εχω ενα 360αρι ενυδρειο αδειο και αποφασισα να δοκιμασω να κρατησω γαριδες...:D:D
δεν το εχω ξανακανει και θα ηθελα να το κανω...
το ενυδρειο αυτη την στιγμη εχει λευκη αμμο μονο και ενα ξυλο.
θα ηθελςα να μου πειτε τι μου πρωτεινετε να βαλω μεσα απο γαριδες και φυτα.
δεν θελω δυσκολα φυτα και να μπλεξω με λιπασματα και υποστρωματα...
καμια ταμπλετα αν χρειαστει καλος...:D:D:D
τι γαριδες θα μου προτεινατε???? ποσα ειδη μπορω να βαλω χωρις να υβριδισουν???
τι φυτα?
ευχαριστω!!!!

ChocolatePuma
24-02-13, 17:01
Μόλις λυποθύμησαν όλοι οι "γαριδάδες"!!! :D:D:D

360 λιτρα γαριδάδικο = όλα τα λεφτα!!!
Θανάση, καλή επιτυχία

(Συμβουλες θα δώσουν οι έμπειροι)

thanasis76
24-02-13, 17:02
Μόλις λυποθύμησαν όλοι οι "γαριδάδες"!!! :D:D:D

360 λιτρα γαριδάδικο = όλα τα λεφτα!!!
Θανάση, καλή επιτυχία

(Συμβουλες θα δώσουν οι έμπειροι)

να σαι καλα φιλε!!! τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα εκτως απο αυτο!!!! και μπορω να πω οτι με συναρπαζουν οι γαριδες πολυ...
οποτε παμε...... φυγαμε.....

bloskas
24-02-13, 17:03
οκ οι δικιες μου συμπληρωνουν ηδη αιτηση για μετακομιση σε σενα! :smt023:smt023

platy
24-02-13, 17:09
8αναση,εξαιρετική η ιδεα σου...παρόμοια φάση θυμαμαι το ενυδρειο του Αλεξανδρου(raven)νομιζω 240λιτρα,φουλ γαριδαδικο και με φυτα..(δεν ξερω αν το εχει κανει παρουσιαση για να παρεις καμια ιδεα)!...απο γαρίδες...ρίχνοντας μια ματια στον πίνακα υβριδισμου που ειναι στην κατηγορία για τα ασπόνδυλα,θα λύσεις πολλες απορίες...θα σου πώ μονο οτι καλό ειναι να φροντίσεις τις εισαγωγές των φίλτρων σου(να μην ρουφάνε γονο ουτε ενηλικες γαρίδες),να εχεις οσο το δυνατό πιο στρωμένο βυθό,και απο διακοσμητικά μπορείς να φτιάξεις ακομα και μονος σου με κομμένους σωληνες και δεμενους μεταξυ τους καλυμένους με μός...απο ειδη γαρίδας..οτι θα βρείς πιο ευκολα προτείνω για αρχη....γιατι θα χρειαστείς και μια σεβαστη αποικία για να ξεκινήσεις ....:)!

thanasis76
24-02-13, 17:14
8αναση,εξαιρετική η ιδεα σου...παρόμοια φάση θυμαμαι το ενυδρειο του Αλεξανδρου(raven)νομιζω 240λιτρα,φουλ γαριδαδικο και με φυτα..(δεν ξερω αν το εχει κανει παρουσιαση για να παρεις καμια ιδεα)!...απο γαρίδες...ρίχνοντας μια ματια στον πίνακα υβριδισμου που ειναι στην κατηγορία για τα ασπόνδυλα,θα λύσεις πολλες απορίες...θα σου πώ μονο οτι καλό ειναι να φροντίσεις τις εισαγωγές των φίλτρων σου(να μην ρουφάνε γονο ουτε ενηλικες γαρίδες),να εχεις οσο το δυνατό πιο στρωμένο βυθό,και απο διακοσμητικά μπορείς να φτιάξεις ακομα και μονος σου με κομμένους σωληνες και δεμενους μεταξυ τους καλυμένους με μός...απο ειδη γαρίδας..οτι θα βρείς πιο ευκολα προτείνω για αρχη....γιατι θα χρειαστείς και μια σεβαστη αποικία για να ξεκινήσεις ....:)!
φιλε σε ευχαριστω!!!! για τον βυθο, και το φιλτρο ειναι γνωστα... :smt023
:smt023
οσο για τις κρυψωνες ωραια ιδεα αυτη που λες, αλλα με μος??? δεν θελω δυσκολα φυτα...:D:D
οσο για γαριδες εβαλα αγγελια να δω τι μπορω να βρω απο χομπιστες...;);)

nazgul
24-02-13, 17:16
360 λιτρα γαριδες ε? :rolleyes:
Συρος ε? :rolleyes:
Δεν εχω ερθει, με φιλοξενεις για κανενα 6μηνο??? Ενα στρωματακι διπλα στο γαριδαδικο θελω μονο! :D

Θα παρακολουθω με ενδιαφερον το εγχειρημα. Πολλα μπραβο για το χωρο που τους δινεις.
Μαζεψε ενα τσουβαλι moss και καλη αρχη!

imichal
24-02-13, 17:39
εχω να προτεινω απο γαριδες :
http://evilbrainjono.net/images/china/food_shrimp.jpg

http://static.ifood.tv/files/images/bacon_shrimp_0.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-nWDom5U_iPU/UG9iU6EDGUI/AAAAAAAAI78/yJOW6YSyybo/s1600/2012-09-27+19.43.01.jpg

Παντως γι' αυτα τα λιτρα να πας σε :
http://i2.cdn.turner.com/cnn/dam/assets/111216045343-black-tiger-shrimp-story-top.jpg
:D:D:D:D
Γιατι δεν προσθετεις και κανενα σμηνοψαρο απο πανω ?

thanasis76
24-02-13, 17:42
imichal δεν παλευεσαι ρε... χαχαχαχαχ :D:D
θα ξεκινησω για γαριδες και θα δειξει...

stelios816
24-02-13, 17:43
:smt044:smt044:smt044:smt044

maria p
24-02-13, 17:44
ωραία ιδέα!!! αλλά και τα μπλε αστακουδάκια είναι πανέμορφα

thanasis76
24-02-13, 17:55
δεν θελω αστακουδακια...:D:D:D
παιδια καλα ειμαι με την αμμο, η πρεπει να βαλω χαλικι...???

giwrgos1978
24-02-13, 18:02
βαλε μονο γαριδες μεσα για να τις χαρεις περισσοτερο!!!!!

HLIASKR
24-02-13, 18:04
Εγω παντως εχω μαυρο χαλικι λεπτοκοκο!

imichal
24-02-13, 18:33
λεπτοκοκκοκο χαλικακι κατα προτίμηση μαυρο ή αρκετα σκουροχρωμο για να κανει αντιθεση με τις γαριδες......
Εκτος και αν φυσικα πας για εκεινη την μεγαλη που σου εδειξα οποτε θα την βλεπεις ετσι και αλλιως.....:D:D:D:D:D:D:D:D:D

piranha friend
24-02-13, 18:40
ΠΑΝΑΓΙΑ μου!!!
Τώρα το διάβασα!!!
360λ γαρίδες??!!??
Θα γίνει τέλειο. Μπορείς να βάλεις για αρχή τσέρυ και στη συνέχεια βλέπουμε!!!;);)

thanasis76
24-02-13, 22:15
ΠΑΝΑΓΙΑ μου!!!
Τώρα το διάβασα!!!
360λ γαρίδες??!!??
Θα γίνει τέλειο. Μπορείς να βάλεις για αρχή τσέρυ και στη συνέχεια βλέπουμε!!!;);)

ναι με τσερυ θα ξεκινησω μιας και βρισκω ευκολα απο οτι ειδα και πολλες... και μετα βλεπουμε τι αλλο...
:smt023:smt023

kifinas
24-02-13, 22:49
επειδή έχω επιχειρήσει να κρατήσω και εγώ γαρίδες σε ένα μεγάλο ενυδρείο.

Τα πλεονεκτήματα είναι τα εξής.
Σταθερές συνθήκες που δύσκολα αλλάζουν και ας κανείς και ορισμένα λαθάκια.
Πολλές περισσότερες γέννες μιας και βρίσκουν καλύτερες συνθήκες

Έχει όμως και αρκετά μειονεκτήματα, όπως

Οι Γαρίδες για μη αρχάριους θέλουν ιδιαίτερες συνθήκες
Υπόστρωμα να κρατεί το ph χαμηλά
Διάφορες τροφές για να περνούν τις κατάλληλες βιταμίνες
Καθαρό νερό με μίξη gh kh κτλ

Προτείνω να αρχίσεις με red cherry που συγχωρούν τα λάθη.

Φιλικά.

ΥΓ Για να πάρεις υπόστρωμα που είναι εξαιρετικά σημαντικό σε γαρίδες advance σε ενυδρείο με 360λιτρα θέλεις μια 250αρα μονό σε υπόστρωμα άσε που δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

Για να ρίξεις το ph με διαφορετικό τρόπο στο ενυδρείο σου θέλεις αλχημείες που δεν κάνουν καλό στις Γαρίδες σου.

thanasis76
24-02-13, 22:53
επειδη εχω επιχηρησει να κρατησω και εγω γαριδες σε ενα μεγαλο ενυδρειο.

Τα πλεονεκτηματα ειναι τα εξης.
Σταθερες συνθυκες που δυσκολα αλλαζουν και ας κανεις και ορισμενα λαθακια.
Πολλες περισοτερες γεννες μιας και βρισκουν καλυτερες συνθηκες

Εχει ομως και αρκετα μειωνεκτιματα, οπως

Οι Γαριδες για μη αρχαριους θελουν ιδιετερες συνθυκες
Υποστρωμα να κραταει το ph χαμηλα
Διαφορες τροφες για να περνουν τις καταλληλες βιταμινες
Καθαρο νερο με μιξη gh kh κτλ

Προτεινω να αρχισεις με red cherry που συγχωρουν τα λαθη.

Φιλικα.

Υ.γ Για να παρεις υποστρωμα που ειναι εξερετικα σημαντικο σε γαριδες advance σε ενυδρειο με 360λιτρα θελεις μια 250αρα μονο σε υποστρωμα ασε που δεν υπαρχει στην Ελλαδα.

φιλε σε ευχαριστω!!!! για ph ειμαι πολυ χαμηλα,
οσο για τα υπολοιπα μια χαρα. και τροφες πολλες και τα παντα.
στο υποστρωμα φυσικα τα χαλαμε...:D:D
αυτη την στιγμη το ενυδρειο εχει χαλαζιακη αμμο....
η θα προσθεσω κι αλλη αμμο, η θα την ανακατεψω με ψιλο χαλικι....
εξαλου πρωτη φορα θα κανω γαριδαδικο... μπορει να μην με κερδισει...:D

kifinas
24-02-13, 22:58
ξεκινα με red cherry μετρα το νερο τις βρισης τι βγαζει εμενα πχ βγαζει
kh-6 Gh-6 και tds 135 οποτε για cherry ειναι καλο ειναι πολυ ανθεκτικες σε διαφορες παραμετρους.

Ο κοσμος των Γαριδων ειναι συναρπαστικος απλα για να καταφερεις να δεις πολλες γεννες μην τις βαλεις με αλλα ψαρια.
Ναι μονο Γαριδες και να δεις που θα σε ανταμειψουν.

Εγω εχω αφιερωσει 500lt ενυδρειο και για να κανω αλλαγη στο νερο θελω μια μερα.

Θεωρω πανω απο 120lt για γαριδαδικο ειναι υπερβολη και κατω απο 80 ειναι ρισκο.

nikolakis94
24-02-13, 23:02
Μα τον Χριστουλη και την Παναγιτσα.Στην αρχη το διαβασα 36αρι, και λεω απο τα 6000 λιτρα με τερατα στα 36 με γαριδες?Αποκλειεται.Ολο εκπληξεις εισαι τωρα τελευταια.Καλη αρχη και σε αυτο το τερατωδες project.Το μονο που λειπει ειναι να δουμε αυριο κανενα νεο θεμα με τιτλο:γαριδαδικο 6000 λιτρα ή 6000 λιτρα guppy.

thanasis76
24-02-13, 23:03
ξεκινα με red cherry μετρα το νερο τις βρισης τι βγαζει εμενα πχ βγαζει
kh-6 Gh-6 και tds 135 οποτε για cherry ειναι καλο ειναι πολυ ανθεκτικες σε διαφορες παραμετρους.

Ο κοσμος των Γαριδων ειναι συναρπαστικος απλα για να καταφερεις να δεις πολλες γεννες μην τις βαλεις με αλλα ψαρια.
Ναι μονο Γαριδες και να δεις που θα σε ανταμειψουν.

Εγω εχω αφιερωσει 500lt ενυδρειο και για να κανω αλλαγη στο νερο θελω μια μερα.

Θεωρω πανω απο 120lt για γαριδαδικο ειναι υπερβολη και κατω απο 80 ειναι ρισκο.


ναι με red cherry θα ξεκινησω και βλεπουμε. αν ολα πανε καλα και μου αρεσει ισως βαλω και κανενα αλλο ειδος...

platy
25-02-13, 01:56
προσεχε με τις τσερυ,γιατι απαξ και μπλεξεις δεν θα απαλαγείς απο το γονο πολυ ευκολα..ακομα και αν αποφασισεις να τις διωξεις καποια στιγμη...!!ο raven εφτασε σε σημειο να ξεστησει τα παντα μεσα απο το ενυδρειο ,και παλι βρηκε γονο σε φιλτρα και τετοια....!! ειναι μπελας καμια φορα...

thanasis76
25-02-13, 07:16
προσεχε με τις τσερυ,γιατι απαξ και μπλεξεις δεν θα απαλαγείς απο το γονο πολυ ευκολα..ακομα και αν αποφασισεις να τις διωξεις καποια στιγμη...!!ο raven εφτασε σε σημειο να ξεστησει τα παντα μεσα απο το ενυδρειο ,και παλι βρηκε γονο σε φιλτρα και τετοια....!! ειναι μπελας καμια φορα...

ισως ειναι μπελας αλλα ειναι οι πιο ευκολες για να ξεκινησω!!! μιας και βρισκω και πιο ευκολα και εχουν καπος παραπανω αντοχες...
απο ξεστησιματα εχω συνηθησει για να πιανω τα ψαρια...:D:D:D

stydio
25-02-13, 14:18
Ξεκίνα με τσερρυ όπως είπαν ολοι και βλέπεις στην πορεία.
Για κρυψώνες μπορείς να κόψεις κομμάτια λάστιχου ποτίσματος (μαύρο) μήκους 7-8 εκ
και να βάλεις 4 κομμάτια κατω 3 απο πάνω και 2 πιο πάνω και να τα δέσεις μια μια πλαστική δέστρα.
κάτι σαν πολυκατοικία ή όποιο σχέδιο σου αρεσει.
Κάνε 4-5 τέτοιες πολυκατοικίες μια και έχεις χώρο.
Είναι πολύ ωραίο μέρος για κρυψώνα και ανέξοδο :smt023
Υπόστρωμα βάλε μαύρο λεπτόκοκοκο χαλίκι 1- 2 μμ
Βάλε moss οσο μπορείς γιατί κρύβονται τα μικρά αλλά και τρώνε.
Δεν είναι δύσκολο φυτό.
Να έχεις το νου σου στα λιπάσματα γιατί οι γαρίδες είναι ευαίσθητες,
Εγω και flourish excel ρίχνω άλλα στο 1/3 της δόσης και δεν έχω πρόβλημα.
Αν ρίχνεις με μέτρο δεν θα έχεις θέμα.
Και να προσέχεις τις απότομες αλλαγές παραμέτρων
Για το καλοκαίρι θα χρειαστείς σίγουρα σύστημα ψύξης.
Είτε απλό με ανεμιστηράκια είτε ακριβότερο. Ανάλογα την τσέπη σου.
Βάλε και ενα κοντρόλερ να είσαι ήσυχος

thanasis76
25-02-13, 14:23
παιδια σας ευχαριστω για τις υποδιξεις σας!!! ειναι συμαντικες γιατι δεν εχω κρατησει ποτε γαριδες... μια φορα πηγα να βαλω μαζι με δισκους και της ειδα μονο εκεινη την στιγμη.. μετα.....:smt087:smt087:smt087

platy
25-02-13, 14:50
απο τοτε θα εμαθες πιστευω οτι γαρίδες-ποτε με κιχλίδες :D :D :smt106:smt106:smt018

thanasis76
25-02-13, 16:23
απο τοτε θα εμαθες πιστευω οτι γαρίδες-ποτε με κιχλίδες :D :D :smt106:smt106:smt018

:D:D:D ναι ναι... απλα φανταστικα οτι επιδη οι δισκοι ηταν ηρεμα ψαρια μπορει και να γλυτωναν... αλλα μπα... εγιναν γευμα μαλλον....

Alex_Salonica
25-02-13, 16:51
καλησπερα παιδια!!!
εχω ενα 360αρι ενυδρειο αδειο και αποφασισα να δοκιμασω να κρατησω γαριδες...:D:D
δεν το εχω ξανακανει και θα ηθελα να το κανω...
το ενυδρειο αυτη την στιγμη εχει λευκη αμμο μονο και ενα ξυλο.
θα ηθελςα να μου πειτε τι μου πρωτεινετε να βαλω μεσα απο γαριδες και φυτα.
δεν θελω δυσκολα φυτα και να μπλεξω με λιπασματα και υποστρωματα...
καμια ταμπλετα αν χρειαστει καλος...:D:D:D
τι γαριδες θα μου προτεινατε???? ποσα ειδη μπορω να βαλω χωρις να υβριδισουν???
τι φυτα?
ευχαριστω!!!!

Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο των γαρίδων :)

Καλά για τα λίτρα δε το σχολιάζω...:smt119 μπορεί να γίνει απλά πανέμορφο. Εύκολα φυτά(Μοςς οπωσδήποτε, ανούμπιες, java fern, κρυπτοκορίνες, βαλισνέριες κ.λ.π) ξύλα καθώς και μερικές πορώδες πέτρες π.χ λάβα είναι ότι θα χρειαστείς για το διάκοσμο.
Υπόστρωμα προτίμησε λεπτόκοκκο χαλίκι, σκουρόχρωμο, ουδέτερο και καλό θα ήταν να το αναμείξεις με κάποιο παθητικό υπόστρωμα όπως saechem ή κάτι ανάλογο.

Θα πρέπει να προσέξεις την πρώτη επιλογή σε γαρίδες γιατί θα καθορίσουν τις μετέπειτα επιλογές σου τόσο σε άλλα είδη γαρίδων όσο και σε παραμέτρους νερού. Αν αποφασίσεις κάποιο είδος Neocaridina π.χ red cherry αυτόματα αποκλείεις την προσθήκη άλλου είδους Neocaridina αλλά και αρκετά είδη Caridina λόγω ανταγωνισμού και παραμέτρων. Στις περισσότερες περιπτώσεις σε συνδυασμό Caridina με Neocaridina οι δεύτερες υπερφαλαγγίζουν τις πρώτες με αποτέλεσμα ο πληθυσμός των Caridina να μην ανακάμπτει ποτέ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα ναι μεν να πας σε Neocaridina αφού πρόκειται για ευπροσάρμοστες γαριδούλες και συγχωρούν λαθάκια αλλά να διαλέξεις κάτι διαφορετικό από red cherry π.χ. Blue pearl ή yellow fire.

Σαν δεύτερο είδος θα σου πρότεινα μερικές Bamboo shrimp και αφού μιλάμε για Neocaridina οπωσδήποτε και μερικά safe shrimp ψαράκια(iriatherina werneri, Pseudomugil gertrudae κ.λ.π) για ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον.

Θα πρέπει επίσης να προσέξεις το θέμα ψύξη για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Από φίλτρανση τι σκέφτεσαι;

thanasis76
25-02-13, 17:00
Καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο των γαρίδων :)

Καλά για τα λίτρα δε το σχολιάζω...:smt119 μπορεί να γίνει απλά πανέμορφο. Εύκολα φυτά(Μοςς οπωσδήποτε, ανούμπιες, java fern, κρυπτοκορίνες, βαλισνέριες κ.λ.π) ξύλα καθώς και μερικές πορώδες πέτρες π.χ λάβα είναι ότι θα χρειαστείς για το διάκοσμο.
Υπόστρωμα προτίμησε λεπτόκοκκο χαλίκι, σκουρόχρωμο, ουδέτερο και καλό θα ήταν να το αναμείξεις με κάποιο παθητικό υπόστρωμα όπως saechem ή κάτι ανάλογο.

Θα πρέπει να προσέξεις την πρώτη επιλογή σε γαρίδες γιατί θα καθορίσουν τις μετέπειτα επιλογές σου τόσο σε άλλα είδη γαρίδων όσο και σε παραμέτρους νερού. Αν αποφασίσεις κάποιο είδος Neocaridina π.χ red cherry αυτόματα αποκλείεις την προσθήκη άλλου είδους Neocaridina αλλά και αρκετά είδη Caridina λόγω ανταγωνισμού και παραμέτρων. Στις περισσότερες περιπτώσεις σε συνδυασμό Caridina με Neocaridina οι δεύτερες υπερφαλαγγίζουν τις πρώτες με αποτέλεσμα ο πληθυσμός των Caridina να μην ανακάμπτει ποτέ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα ναι μεν να πας σε Neocaridina αφού πρόκειται για ευπροσάρμοστες γαριδούλες και συγχωρούν λαθάκια αλλά να διαλέξεις κάτι διαφορετικό από red cherry π.χ. Blue pearl ή yellow fire.

Σαν δεύτερο είδος θα σου πρότεινα μερικές Bamboo shrimp και αφού μιλάμε για Neocaridina οπωσδήποτε και μερικά safe shrimp ψαράκια(iriatherina werneri, Pseudomugil gertrudae κ.λ.π) για ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον.

Θα πρέπει επίσης να προσέξεις το θέμα ψύξη για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Από φίλτρανση τι σκέφτεσαι;

σε ευχαριστω για τις υποδειξεις σου!!! για τις red cherry που λες ειναι οι μονες που βρισκω τοσο ευκολα για να ξεκινησω...αν εβρισκα κατι αλλο που να ειναι τοσο ευπροσαρμοστες οπως λες θα το σκεφτομουν...
για την μετα πορια θα το δουμε οταν θα τρεχει το ενυδρειο με φυτα και τις πρωτες γαριδες.
για ψυξη για την ωρα στο σπιτι δεν εχω θεμα. ειναι πετρινο και τους καλοκαιρινους μηνες κραταει καλα θερμοκρασια... με τις γαριδες θα δουμε...
για φιλτρανση θα ειναι diy. εχω το φιλτρο και τρεχει στο ενυδρειο που τρεχει στο ενυδρειο.... δεν ειναι τιποτα το τρομερο, αλλα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο... και με βαρια ιχθυοφωρτηση...
για το θεμα υποστρωμα θα παιξω με αμμο και χαλικι χωρις εξτρα υποστρωμα μιας και θα εχω ευκολα φυτα. αν χρειαστεις ισως βαλω μερικες ταμπλετες...
για πετρες λαβας που μου ειπες, δεν ανεβαζουν τις σκληροτητες??

Alex_Salonica
25-02-13, 17:13
σε ευχαριστω για τις υποδειξεις σου!!! για τις red cherry που λες ειναι οι μονες που βρισκω τοσο ευκολα για να ξεκινησω...αν εβρισκα κατι αλλο που να ειναι τοσο ευπροσαρμοστες οπως λες θα το σκεφτομουν...
για την μετα πορια θα το δουμε οταν θα τρεχει το ενυδρειο με φυτα και τις πρωτες γαριδες.
για ψυξη για την ωρα στο σπιτι δεν εχω θεμα. ειναι πετρινο και τους καλοκαιρινους μηνες κραταει καλα θερμοκρασια... με τις γαριδες θα δουμε...
για φιλτρανση θα ειναι diy. εχω το φιλτρο και τρεχει στο ενυδρειο που τρεχει στο ενυδρειο.... δεν ειναι τιποτα το τρομερο, αλλα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο... και με βαρια ιχθυοφωρτηση...
για το θεμα υποστρωμα θα παιξω με αμμο και χαλικι χωρις εξτρα υποστρωμα μιας και θα εχω ευκολα φυτα. αν χρειαστεις ισως βαλω μερικες ταμπλετες...
για πετρες λαβας που μου ειπες, δεν ανεβαζουν τις σκληροτητες??

Blue pearl πιστεύω θα μπορέσεις να βρεις σχετικά εύκολα.
Η θερμοκρασία στο ενυδρείο το καλοκαίρι δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τους 28C για μεγάλα χρονικά διαστήματα για Neocaridina.
Το φίλτρο σου θα πρέπει να προσέξεις τις εισόδους του ώστε να μην ρουφάει τον γόνο ή και τις ενήλικες γαρίδες.
Το παθητικό υπόστρωμα το πρότεινα ώστε να μην χρειάζεται να βάζεις ταμπλέτες, ίσως κάποιο γενικό υγρό λίπασμα όταν και αν χρειαστεί.
Οι λάβα πέτρες δεν ανεβάζουν σκληρότητες αλλά και ασβεστολιθικές να βάλεις οι Neocaridina δεν έχουν πρόβλημα με τις σκληρότητες, σε λογικά πλαίσια βέβαια.

thanasis76
25-02-13, 17:21
Blue pearl πιστεύω θα μπορέσεις να βρεις σχετικά εύκολα.
Η θερμοκρασία στο ενυδρείο το καλοκαίρι δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τους 28C για μεγάλα χρονικά διαστήματα για Neocaridina.
Το φίλτρο σου θα πρέπει να προσέξεις τις εισόδους του ώστε να μην ρουφάει τον γόνο ή και τις ενήλικες γαρίδες.
Το παθητικό υπόστρωμα το πρότεινα ώστε να μην χρειάζεται να βάζεις ταμπλέτες, ίσως κάποιο γενικό υγρό λίπασμα όταν και αν χρειαστεί.
Οι λάβα πέτρες δεν ανεβάζουν σκληρότητες αλλά και ασβεστολιθικές να βάλεις οι Neocaridina δεν έχουν πρόβλημα με τις σκληρότητες, σε λογικά πλαίσια βέβαια.

αν δεν ανεβαζουν σκληρωτητες οι πετρες λαβας χαιρομαι... εχω πολυ λαβα σπιτι..... σαν χαλικι.... :) :) χχχχμμμμ θα ειναι το πρωτο υφαιστειογεννες ενυδρειο...χαχαχαχαχα:D:D απο λιπασματα και τα σχετικα θα ελεγα να ξεκινησω με τιποτα... και βλεπουμε στην πορια.. δεν θελω κατι δυσκολο, ευκολα φυτα με λογικη αναπτυξη... για γαριδες αγγελια που εβαλα κατα κυριο λογο βρηκα μονο red cherry

Alex_Salonica
25-02-13, 17:25
αν δεν ανεβαζουν σκληρωτητες οι πετρες λαβας χαιρομαι... εχω πολυ λαβα σπιτι..... σαν χαλικι.... :) :) χχχχμμμμ θα ειναι το πρωτο υφαιστειογεννες ενυδρειο...χαχαχαχαχα:D:D απο λιπασματα και τα σχετικα θα ελεγα να ξεκινησω με τιποτα... και βλεπουμε στην πορια.. δεν θελω κατι δυσκολο, ευκολα φυτα με λογικη αναπτυξη... για γαριδες αγγελια που εβαλα κατα κυριο λογο βρηκα μονο red cherry

Αρκετά γνωστά pet shop φέρνουν διάφορα είδη γαρίδων κατά καιρούς, κάνε μια ερώτηση.. εκτός και αν δεν βιάζεσαι και μπορείς να περιμένεις μέχρι τον Μάιο που θα κάνω εισαγωγή από Γερμανία. ;)

thanasis76
25-02-13, 23:25
Αρκετά γνωστά pet shop φέρνουν διάφορα είδη γαρίδων κατά καιρούς, κάνε μια ερώτηση.. εκτός και αν δεν βιάζεσαι και μπορείς να περιμένεις μέχρι τον Μάιο που θα κάνω εισαγωγή από Γερμανία. ;)

μαλλον θα ξεκινησω με red cherry μιας και μου αρεσει και το κοκκινο σε συνδιασμο με τα φυτα και στο μελλον βλεπουμε... τον μαιο μπορει να μου φερεις κι εμενα τιποτα...:D:D:D:smt023:smt023:smt023
-------------------------
παιδια σημερα γεμισα το ενυδρειο νερο, και επλυνα και το χαλικι λαβας που ειχα.... θα μπει ανακατεμενο μαζι με χαλαζιακη αμμο...:D:D να δω ποσα εκατ. θα ανεβω και τι θα χρειαστω ακομη...