PDA

Επιστροφή στο Forum : Amano και red cherry


chrisvari
22-02-13, 16:54
Σε φυτεμένο ενυδρείο 84 λίτρα έχω 5 guppies και 2 amano.Έλεγα να βάλω 6-7 red cherries και να κάνω 6-7 και τις amano.Ήθελα να επιβεβαιώσω οτι αυτά τα 2 είδη δεν υβριδίζουν μεταξύ τους.Επίσης ήθελα να ρωτήσω μέχρι πόσες γαρίδες μπορεί να βάλει κανείς σε 84 λίτρα? και τέλος χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για την αναπαραγωγη των amano και red cherries ή δεν ασχολιόμαστε κι αυτά γεννάνε αβέρτα όπως τα guppie?Ευχαριστώ!!!

snakepanos
22-02-13, 17:41
Σε φυτεμένο ενυδρείο 84 λίτρα έχω 5 guppies και 2 amano.Έλεγα να βάλω 6-7 red cherries και να κάνω 6-7 και τις amano.Ήθελα να επιβεβαιώσω οτι αυτά τα 2 είδη δεν υβριδίζουν μεταξύ τους.Επίσης ήθελα να ρωτήσω μέχρι πόσες γαρίδες μπορεί να βάλει κανείς σε 84 λίτρα? και τέλος χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για την αναπαραγωγη των amano και red cherries ή δεν ασχολιόμαστε κι αυτά γεννάνε αβέρτα όπως τα guppie?Ευχαριστώ!!!

Αμανο μπορεις να βαλεις μαζι με ρεντ τσερυ,,,αλλα γεννες δεν θα παρεις ,ειναι κοματακι σπανιο.
Γαριδες αμα βαλεις 4 και γεννήσουν μεσα σε λιγο καιρο δεν θα ξερεις τη να τις κανεις,μιλαω για τις ρεντ τσερυ.

nazgul
22-02-13, 17:49
Τα αυγα των amano γονιμοποιουνται μονο σε υφαλμυρο νερο, οποτε γεννες δεν προκειται να δεις.
Οι red cherries το μονο που χρειαζονται για να γεννησουν, ειναι ενα σχετικα σωστο ενυδρειο.

Δεν υβριδιζουν, αλλα να ξερεις οτι εχουν παρατηρηθει κρουσματα επιθεσης amano σε red cherries.

Alex_Salonica
22-02-13, 19:41
Τα αυγα των amano γονιμοποιουνται μονο σε υφαλμυρο νερο, οποτε γεννες δεν προκειται να δεις.
.

Η γονιμοποίηση γίνεται σε γλυκό νερό.
Τα αβγά των amano εκκολάπτονται σε γλυκό νερό και οι λάρβες μπορούν να αντέξουν από 3 με 5 μέρες. Μετά χρειάζονται υφάλμυρο νερό για την ανάπτυξη τους.

chrisvari
22-02-13, 20:50
Η γονιμοποίηση γίνεται σε γλυκό νερό.
Τα αβγά των amano εκκολάπτονται σε γλυκό νερό και οι λάρβες μπορούν να αντέξουν από 3 με 5 μέρες. Μετά χρειάζονται υφάλμυρο νερό για την ανάπτυξη τους.
To γεγονος οτι πλεον σε καθε αλλαγη νερου προσθετω καποια γραμμαρια απο αυτο http://www.petsupermarket.gr/2681/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/seachem-live-bearer-300gr.html για να κραταω σταθερα ψηλα GH και KH (18 και 9 αντιστοιχα), μήπως κάνει κατα κάποιο τρόπο υφάλμηρο το νερο?Λέω εγω τωρα. Ουσιαστικά το σκεύασμα αυτό είναι άλατα για ζωοτόκα(guppies)
Με καμια δεκαρια απο το καθε είδος δε θα έχω πρόβλημα ιχθυοφόρτισης για τα 84 λίτρα έτσι?Ευχαριστω!

stydio
23-02-13, 00:29
Τα guppies το πιθανοτερο είναι να κυνηγήσουν τον γόνο των γαρίδων.
Με τις μεγάλες μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά δεν θα είναι και πολύ άνετες στο ενυδρείο.
Θα κρύβονται συνέχεια.
Οσο για αναπαραγωγή αμανο είναι πάρα πολύ δύσκολο και εχει χυθεί πολύ μελάνι.
Καμία σχέση το σκεύασμα που λες για να γεννήσουν οι αμανο.

janickrules
23-02-13, 00:37
μην τα βαλεις μαζι.

οι αμανο μερικες φορες επιτιθενται στις τσερυ...
μεχρι και που εχουν φαει κιολας..


γεννα απο αμανο,ουτε για πλακα..

chrisvari
23-02-13, 12:24
Ευχαριστώ παιδιά!!
Μπορει κάποιος να μου πει για τις red fire?Θέλουν παρόμοιες συνθήκες όπως οι red cherry?Γεννάνε το ίδιο εύκολα?