PDA

Επιστροφή στο Forum : Aθεράπευτο Gurami !


qstavrosq
20-12-04, 23:38
Το dwarf gurami (male) είχε εμφανίσει στην ουρά του ένα άσπρο στίγμα και στο κέντρο του οποίου έκανε μία τρύπα. Του έκανα μπάνιο με paragon αλλά το πρόβλημα δεν εξαλήυθηκε εντελώς. Προχθές ξαναεμφανίστηκε η κηλίδα νομίζω πιο έντωνα και του έκανα εχθέσ και σήμερα μπάνιο (3 ώρες) με paragon αλλά ηγ κηλίδα δεν δείχνει να φεύγει εντελώς. Τι πρέπει να κάνω;;;

lasal
21-12-04, 02:26
Υπομονή
Δεν έπρεπε να διακόψεις την θεραπεια.
Επρεπε να την συνεχίσεις μετά απο 2 μέρες.
Η θεραπεία μπορεί να κρατήσει και 10 μέρες ανάλογα το πρόβλημα.
Θα κάνεις διακοπές της θεραπείας για 48 ώρες και θα συνεχίζεις.
Ας ελπίζουμε να πάνε όλα καλά.
ΥΓ.
Ενα άλλο φαρμακο ειναι το melafix της aquarium pharmaceuticals

qstavrosq
21-12-04, 04:28
Δηλαδή ανά δύο μέρες ένα μπανάκι μέχρι να γίνει εντελώς καλά ε; Thanks lasal !

qstavrosq
01-01-05, 22:17
Kαλή χρονια σε όλους!

Λοιπόν το Gurami ύστερα από 10 μερες θεραπεία με Paragon αρνείται να γίνει καλά. Η ουρά του στο σημείο που υπήρχε η κηλίδα έχει κοπεί και έχει και άλλη μία τρυπίτσα στο κάτω πτερύγιο. Τα μπάνια με paragon δεν δείχνουν να βοηθάνε. Τι πρέπει να κάνω;

netblues
01-01-05, 23:38
Δοκιμασε και με melafix...

Ισως αυτο να κανει κατι καλυτερο.

Κατα ταλλα πως ειναι το ψαρι? Ειναι κινητικο? Τρωει?
Η κοιλια του ειναι φυσιολογικη?

qstavrosq
02-01-05, 00:09
Η συμπεριφορά του δεν δείχνει κάτι.Ίσως είναι λίγο πιο νοχελικό αλλά και τρωει καλά.Ξέρεις που θα βρώ melafix και περίπου σε τι τιμή;

netblues
02-01-05, 00:38
5 ml για 40 λιτρα καθημερινα για 7 μερες λενε οι οδηγιες...
οποτε για 40 λιτρα θελεις 35 ml.

Συσκευασιες
120 ml
240 ml
480 ml

Κυκλοφορει στα ενυδρειαδικα..
H μεγαλη γυρω στα 17 ευρω.. 13,15 στο internet.

qstavrosq
08-01-05, 23:19
Ρε παιδια πως θα το θεραπευσω το καημενο; η καταστασή του χειροτερεύει.Δοκιμασα και το Myxazin

lasal
09-01-05, 00:01
Λοιπόν το Gurami ύστερα από 10 μερες θεραπεία με Paragon αρνείται να γίνει καλά. Η ουρά του στο σημείο που υπήρχε η κηλίδα έχει κοπεί και έχει και άλλη μία τρυπίτσα στο κάτω πτερύγιο. Τα μπάνια με paragon δεν δείχνουν να βοηθάνε. Τι πρέπει να κάνω;
Οταν έκανες θεραπεία με paragon έβαζες καθόλου απο την σκόνη επάνω στην πληγή?
Δεν αρκούν μόνον τα μπάνια.

qstavrosq
10-01-05, 00:41
lasal δυστυχως δεν το εκανα. Τώρα βάζω 1 φορα την ημερα Myxazin.Στις οδηγίες λέει για τα συμπτώματα αυτά αλλά δεν δείχνει βελτίωση. Κάθεται στον πάτο και δείχνει μεγάλη αδυναμία.

qstavrosq
12-01-05, 01:40
Ρε παιδιά κοιτάξτε πως έχει γίνει το καημένο ! Κάνω θεραπεία με Μyxazin (μία φορά την ημέρα εδώ και 7 μέρες) αλλά δεν πάει καθόλου καλά.Τι να κάνω;;; Από προχθές δεν τρώει και καθόλου :(

qstavrosq
12-01-05, 21:56
To Guramaki κάθεται στην επιφάνεια δίπλα στην είσοδο του φίλτρου και μόνο αναπνέει. Please αν κάποιοσ μπορεί να με βοηθήσει να το σώσω γιατι δεν το βλέπω να τα καταφέρνει...

jpatou
12-01-05, 22:22
Δοκίμασε κάψουλες General Cure.
Αν και με αυτά που ακούω και βλέπω δεν νομίζω να την βγάλει καθαρή το κακόμοιρο.

koko
12-01-05, 23:16
Κάποιες φορές ίσως η ευθανασία να είναι καλύτερη παρά να περιμένουμε και να βλέπουμε το καημένο το ψαράκι να λιμοκτονεί να ταλιπωρείται από μια ασθένια και τελικά να πεθαίνει.

Δεν το έχω κάνει ποτέ αλλά βλέπωντας τις φωτογραφίες σου ίσως να είναι καλύτερο.

Είχα διαβάσει κάπου ότι αν με ένα σουγιά κόψεις/σκίσεις το ψάρι στο πάνω μέρος του κεφαλιού πίσω από τα μάτια τότε ο θάνατος είναι ακαριαίος (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό).

Επαναλαμβάνω δεν το έχω κάνει ποτέ και ζητώ συγνώμη αν η παραπάνω περιγραφή έχει θίξει την ιδεολογία κάποιων.


Φιλικά

qstavrosq
12-01-05, 23:39
Δυστυχώς το ψαράκι δεν τα κατάφερε. koko όντως το να το βλέπεις έτσι είναι πολύ ψυχοφθόρο και άσχημο για το ίδιο το ψαράκι.Μου πέρασε και εμένα από το μυαλό η ευθανασία αλλά δεν θα μπορούσα να βρώ το σθένος να το κάνω.Κρίμα κριμα. Ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα τα άλλα ψαράκια μου. Αν ξέρει κανείς τι ήταν αυτό που έπαθε δεδομένου όλου του ιστορικού που γράφεται στο συγκεκριμένο topic καθώ και στο http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=3560 ας με βοηθήσει παρακαλώ.

netblues
12-01-05, 23:48
Τα γκουραμις ειναι πολυ επιρρεπη σε αυτο που σου ετυχε.
Δεν ειναι γνωστο αν προκειται για ιο η βακτηριακη μολυνση, αλλα εχει την ιδιοτητα να εξελισεται αργα και να ειναι πολυ δυσκολο στη θεραπεια.
Συμφωνα με μια αποψη, οφειλεται κυριως στον τροπο διατροφης που χρησιμοποιουν τα fish farms της ασιας...
Εχω χασει ετσι 4 gouranis, και με διαφορετικους τροπους θεραπειας, αλλα δεν..

qstavrosq
13-01-05, 00:07
netblues σε ευχαριστώ πολύ ! Όντως εξελήχθηκε πολύ αργα η ασθένεια.Κρίμα γιατι ήταν άτυχο το καημένο το ψαράκι.Ας ελπίσουμε να μην ταλαιπωρήθηκε πολύ...