PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασπρες κουκιδες...


Fighter
20-12-04, 17:32
:roll: Εχω ενα προβλημα με καποια ψαρια μου (1-2)...
Το προβλημα αυτο φαινεται εντονοτερο σε ενα bala shark...Αυτα τα ψαρια εχουν γεμισει σχεδον...ασπρες κουκιδιτσες...σαν κοκους ζαχαρης...
Ξερετε τι ειναι αυτα....?Κι αν ναι εχετε να μου προτεινεται κατι για θεραπεια....?
Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο...
Επισης στο νερο μου...πανω πανω επιπλεουν κατι ασπρα σωματιδια σαν σκονη...αυτο παλι τι ειναι...?Αυτα υπαρχουν απο την αρχη που το εστησα το ενυδρειο...στην αρχη νομιζα οτι ηταν απο κακο πλυσιμο του χαλικιου..και πως σε λιγο καιρο θα εφευγαν...αλλα δεν εχουν φυγει ακομη... :roll:

koulio
20-12-04, 18:04
ick και παλι ick .

σταδιακη αυξηση της θερμοκρασιας μεχρι τους 30 βαθμους / χρηση αλατιου
για ενυδρεια και καλο αερισμο μεχρι να κανει τον κυκλο του.

αλλιως αγορα αντιστοιχου φαρμακου απο μαγαζι και θεραπεια κατα τας γραφας του φαρμακου :wink:

τα bala shark ειναι ευαισθητα στην αρρωστια αυτη :arrow:

κανε και ενα search για το ick σε αυτην την κατηγορια .............

Fighter
20-12-04, 22:06
:roll: Thank's a lot...
Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα...και η θερμοκρασια ειναι στους 27...αν την παω 30 δεν θα υπαρξη προβλημα με τ α αλλα ψαρια...και τα φυτα....?
Ψαρια:
2 platy
2bala shark
2 guramies
2 black tetra
1 Aγγελοψαρο...

Φυτα:
1 εχινοδορο
1 cardamine lyrata
1 Aponogeton boivinianus...


σταδιακη αυξηση της θερμοκρασιας μεχρι τους 30 βαθμους / χρηση αλατιου
για ενυδρεια και καλο αερισμο μεχρι να κανει τον κυκλο του.

Ποσο αλατι πρεπει να προσθεσω στα 120 λιτρα...?
Και τι αλατι...οτιδηποτε...η ειδικο... απο πετ sshop να το αγορασω...? :roll:

netblues
20-12-04, 22:18
Αγοραζεις απο το petshop αλατι για ενυδρειο γλυκου νερου...

Ψαρια και φυτα αντεχουν στους 30 αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο
Τα φυτα εχουν μεγαλυτερο προβλημα με το αλατι..

αλατι 2 γραμμαρια ανα λιτρο... 240 γραμμαρια για 120 λιτρα..

Διαλυσε το αλατι σε ενα δοχειο με λιγο νερο ενυδρειου απ εξω και μετα ριχτο...
Μην το βαλεις κατευθειαν.. κινδυνος εγκαυματος σε φυτα και ψαρια.

Προσεχτικη ρυθμιση της θερμοκρασιας στους 30... μην παει 32!

Διαρκεια θεραπειας 10 μερες.. Η τουλαχιστον 3 μερες παραπανω αφου εξαφανισθει το ick.

Μην το καθυστερησεις.. κινησου αμεσα.

Fighter
21-12-04, 01:00
:roll: Αν χρησιμοποιησω φαρμακο για το ick αντι για αλατι μηπως θα ειναι καλυτερα....?
Η και παλι θα χρειαζεται ανοδος της θερμοκρασιας ?
Θα επηρεασει τα φυτα το φαρμακο αυτο...? :roll:

netblues
21-12-04, 01:19
Ανοδος της θερμοκρασιας χρειαζεται σε ολες τις περιπτωσεις για να επιταχυνθει ο κυκλος και να βγει το πρωτοζωο του ick...
Αλλα για περισσοτερες λεπτομεριες δες τις οδηγιες το φαρμακου...

Και τα φαρμακα μπορει να επηρεασουν τα φυτα.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ φαρμακο χωρις παρενεργειες...

Μια προταση σε φαρμακο ειναι το ESHA exit....

Το αλατι απομακρυνεται μετα τη θεραπεια με διαδοχικες αλλαγες νερου

Τα φαρμακα απομακρυνονται με προσθηκη ενεργου ανθρακα στο φιλτρο για μερικες μερες.

Fighter
21-12-04, 02:53
:roll: Οκ...ευχαριστω...
Ας ελπισουμε τα φυτα μου..τα οποια ηδη ειναι σε ψιλοασχημη κατασταση να μην τα φτυσουν τελειως... :roll:
Μαλλον το αλατι θα χρησιμοποιησω...χωρις να εχω αποφασισει οριστικα ακομα... :roll:

Fighter
21-12-04, 17:50
:roll: Tελικα πηρα σημερα ενα φαρμακο για το ick...το costapur της sera....το οποιο στο κουτι...εχει μια φωτογραφια ενος ψαριου προσβλημενου με ick...το δικο μου ψαρακι ομως δεν ειναι σε τετοια κατασταση...και νομιζω πως εχει λιγοτερες κουκιδες απο χθες και προχθες...χωρις να εχω ριξει τιποτα στο νερο...πως γινεται αυτο...?
Ο πωλητης παντως μου ειπε...πως αφοτ εχει ασπρες κουκιδες ειναι ick και δεν εχει σημασια ποσες κουκιδες εχει...πρεπει να ριξω το φαρμακο μου ειπε γιατι αν επεκταθουν οι κουκιδες στα βραγχια θα το χασω το ψαρι...
Ολα αυτα ισχυουν...?να το ριξω σημερα το φαρμακο...?

Επισης τον ρωτησα για το πως θα αποβαλλω το φαρμακο απο το ενυδρειο μετα τη θεραπεια...και μου ειπε...πως δεν υπαρχει λογος να το αποβαλλω...(επειδη ειναι πρασινο λεει...τωρα τι πρασινο δεν καταλαβα καλα)...
Και επισης μου ειπε αν εχω ενεργο ανθρακα στο φιλτρο μου να τον αφαιρεσω.... :roll:

Παντως οι οδηγιες της συσκευασιας λενε μετα την θεραπεια να προσθεσω ανθρακα στο φιλτρο...η να κανω μερικη αλλαγη νερου... :roll:

Ρωταω αν μπορω να περιμενω για την θεραπεια...για να μην πεσουν πολλες μαζεμενες ουσιες στο ενυδρειο...(η μηπως δεν υπαρχει προβλημα...?)
Επειδη σημερα θα ριξω αντιχλωριο μετα την αλλαγη νερου που θα κανω...θα ριξω sera nitrivec...και θα ριξω και λιπασμα τετρα florpride...
Μηπως να καθυστερησω το φαρμακο...? :roll: