PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτεμενο με χρυσοψαρα


sarpijk
18-02-13, 01:51
Επειδη αλλο να το ακους καi αλλο να το βλεπεις θα ηθελα να παρουσιασω τα δυο χρυσοψαρα μου που ζουνε σε ενα καταφυτο ενυδρειο. Ευχαριστω πολυ τα παιδια που μου εδωσαν κλαδεματα ( Κουραμπιε, Νικο απο Σερρες, Μikros84, Nazgul, Bloskas). Το ενυδρεiο τρεχει ενα μηνα το setup ειναι προσωρινο γιατι ετοιμαζω και δευτερο ενυδρειο. Τα ψαρια δε πειραζουν καθολου τα φυτα (μεχρι στιγμης?). Σε οσους το λεω δε με πιστευουν:smt102

Ο μικρος που εκανε επισημη εμφανιση στη ζωοτεχνεια

http://i.imgur.com/SPCIOQ8l.jpg


Ο μεγαλος που τον εχω 12 χρονια περιπου και επεζησε σε ενυδρειακι 20 λιτρα

http://i.imgur.com/6DzLqknl.jpg

και τα δυο για συγκριση μεγεθους:D

http://i.imgur.com/gAeJB10l.jpg

Το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα, αναλυτικη παρουσιαση ελπιζω συντομα. Ευχαριστω την παρεα της Θεσσαλονικης που με βοηθησε να αποκτησω ενα καταπρασινο ενυδρειο.

maria p
18-02-13, 07:45
καλημέρα, πολύ ωραία να τα χαίρεσαι!
μπράβο του μεγάλου σου και σ εσένα, σημαίνει πως τον φρόντιζες. το δικό μου το μεγάλο είναι κόμον επίσης 5,5 χρονών περίπου.
επίσης τα χρυσόψαρά μου δεν πειράζουν τα φυτά καθόλου. δεν ξέρω αν οφείλεται στον χαρακτήρα τους ή επειδή τους βράζω λαχανικά.

SOCRATIS
18-02-13, 08:55
Να τα χαίρεσε.Ονόματα δεν έχουν;Ούτε ο 12ετής;

sarpijk
18-02-13, 10:09
Ευχαριστω για τα καλα λογια. Ονοματα δε δινω γιατι εχω πολλα ζωακια. Το μεγαλο αγοραστηκε κοντα στο 2000 αλλα δε θυμαμαι ακριβως.

CHRISTOS13
18-02-13, 10:35
Δεν σου τρώνε τα φυτά είπες?

Πάντως, όποτε θέλεις να κλαδέψεις τα φυτά σου, πες μου να σου στείλω για λίγο τα δικά μου.

Θα σου το κάνουν να μοιάζει με γκαζόν.......

Τα δικά μου μόνο τις ανούμπιες δεν τρώνε, αν και βλέπω και σε αυτές κάτι μικρά τσιμπιματάκια.

Όταν πρωτοέβαλλα βαλισνέριες ( οι οποίες μου αρέσουν πάρα πολύ ), δεν τις πείραζαν
και είχαν αναπτυχθεί κοντά στο μέτρο.
Όταν όμως τις δοκίμασαν, τις έχουν φθάσει κοντά σους δέκα πόντους...

sarpijk
18-02-13, 10:42
Το εχω δει το ενυδρειο σου Χρηστο και μαλιστα ηθελα να βαλω και minnows οπως και εσυ αλλα επεσε πολυ κυνηγητο δυστυχως. Java fern δοκιμασες να βαλεις?

Κουραμπιές
18-02-13, 14:53
Eεεελα ρε φιλε πολυ ωραιο!! Τραβα και μια γενικη να το θαυμασουμε. Μακαρι να μην στα σκισουν τα φυτα μακαρι. :D δειχνει πολυ ωραιο.

bloskas
18-02-13, 15:21
ωραιο ρε στεφανε! βασιλιαδες οι χρυσοψαροι!

maikl
18-02-13, 16:32
ωραιο ρε στεφανε! βασιλιαδες οι χρυσοψαροι!
Οσο ταιζεις τροφες χρυσοψαρων, πληρεις και με ποικιλια εταιριων(χορταρικων-σπιρουλινας) ,δε θα εχεις κανενα προβλημα, εγγυημενα πραγματα.
Οταν τα ψαρια σου δε θα τους φτανει το "χορτο" που θα λαμβανουν μεσω των τροφων, τοτε θα σου μαδησουν τα φυτα σου.:cool:
Το ειδος των φυτων παρ'ολα αυτα παιζει τον ρολο του.Μερικα ειδη απο τα δικα σου απο οτι βλεπω στις φωτο πιθανοτατα να "υποφερουν":rolleyes:

ChocolatePuma
18-02-13, 17:37
Μπράβο για το αποτέλεσμα και 1000 μπράβο γι' αυτό που διάβασα : "Ο μεγαλος που τον εχω 12 χρονια περιπου και επεζησε σε ενυδρειακι 20 λιτρα" :D

Ερώτηση : 12 χρόνια ήταν στο 20λιτρο ή κάποια στιγμή μεταφέρθηκε σε μεγαλύτερο?

Andros
18-02-13, 17:59
Το 12χρονο να το ονομασεις lucky :rolleyes: Ποσο ειναι το μεγεθος του?

snakepanos
18-02-13, 20:38
Μπραβο Στεφανε ωραιο το ενυδρειο αν και θα ηθελα και μια με ολο το ενυδρειο ,,αφου τελιωσεις το αλλο τοτε να το δουμε καλυτερα ,,ο 12χρονος ειναι κουκλος και τυχερος,,αφου την εβγαλε σε ενα 20λιτρο τοσα χρονια,,και ο μικρος,,απο την ζωοτεχνια μια χαρα τον βλεπω δεν το πειραξε καθολου η μεταφορα απο ενυδρειο σε ενυδρειο ,.

sarpijk
19-02-13, 00:40
Παιδια ευχαριστω για τα καλα σχολια. Ακομα παρουσιαση δε κανω γιατι δεν εχω καταλληξει σε τελικο aquascape αυτη τη στιγμη εχω βαλει μεσα ολα τα κλαδεματα που πηρα απο την εκθεση και το ενυδρειο εχει μπουκωσει. Με το στησιμο του δευτερου ενυδρειου μου θα μεταφερω αρκετα φυτα για να εχουν τα ψαρια χωρο για κολυμπι.

Το 12χρονο (ισως να ναι και παραπανω) το πηρα μαζι με ενα ακομα και τα ειχα βαλει αρχικα σε ενα 10λιτρο χωρις φιλτρο και αλλαζα ολο το νερο καθε βδομαδα(πηγαινα σχολειο ακομα:smt067). Μετα απο 4-5 χρονια μπηκαν και τα δυο στο 20λιτρο με ενα φιλτρο με σφουγγαρι. Μια καθυστερηση στην αλλαγη του νερου προκαλεσε το θανατο του δευτερου ψαριου. Εγω εφυγα απο το πατρικο μου για σπουδες και το ψαρι το προσεχε η μητερα μου. Το ενυδρειο αυτο που ειναι το πρωτο μου το εστησα για αυτο το ψαρι και μονο. Μεγεθος ειναι γυρω στα 15-17 εκατοστα μονο. Αναρωτιεμαι αν θα μεγαλωσει αλλο τωρα που μπηκε σε μεγαλυτερο χωρο:smt102

CHRISTOS13
19-02-13, 09:39
Το εχω δει το ενυδρειο σου Χρηστο και μαλιστα ηθελα να βαλω και minnows οπως και εσυ αλλα επεσε πολυ κυνηγητο δυστυχως. Java fern δοκιμασες να βαλεις?

Είχα βάλλει στο παρελθόν, αλλά μου χάλασε και την έβγαλα.
Ηταν η εποχή που πειραματιζόμουν με τις φωτοπεριόδους και τα λιπάσματα και την χάλασα. Πάντως μου άρεσε σαν φυτό και τώρα που μου το θύμισες ίσως ξαναδοκιμάσω, γιατί έχω ένα κενό στο ενυδρείο που θα μπορούσε να μπει και να δείξει ωραία. ( Θα δούμε βέβαια, εάν αντέξει από τους φαγάνες ).
-------------------------
Οσο ταιζεις τροφες χρυσοψαρων, πληρεις και με ποικιλια εταιριων(χορταρικων-σπιρουλινας) ,δε θα εχεις κανενα προβλημα, εγγυημενα πραγματα.
Οταν τα ψαρια σου δε θα τους φτανει το "χορτο" που θα λαμβανουν μεσω των τροφων, τοτε θα σου μαδησουν τα φυτα σου.:cool:
Το ειδος των φυτων παρ'ολα αυτα παιζει τον ρολο του.Μερικα ειδη απο τα δικα σου απο οτι βλεπω στις φωτο πιθανοτατα να "υποφερουν":rolleyes:

Εγώ τα ταΐζω με τροφή σε κόκκους και κάθε Κυριακή ( μετά την δίαιτα του Σαββάτου ) αρακά. Δεν είναι αρκεί λες μία φορά την εβδομάδα η φυτική τροφή? Παλαιότερα βέβαια τάιζα 2 ημέρες κόκκους - 1 ημέρα κόκκους σπιρουλίνας και 1 ημέρα αρακά και εδώ και αρκετό καιρό, έχω σταματήσει από αμέλεια την σπιρουλίνα.
Λες να φταίει αυτό που μου τσακίζουν τις βαλισνέριες?
Εάν θυμάμαι καλά, έχεις (είχες) και εσύ αρκετές βαλισνέριες με τα χρυσόψαρά σου. Τα δικά σου τις έτρωγαν?

Thanks

pkas
19-02-13, 09:59
Μπραβο , να τα χαιρεσαι τα ψαρακια . Μεγαλη τυχη που δεν σου τρωνε τα φυτα. Μιας φιλης τα χρυσοψαρα εξαφανιζουν οτι πρασινο μπει μεσα . Καθυστερουν λιγο παραπανω να καταβροχθισουν τις ανουμπιες!!!:confused:
Α και κατι ακομα . Θα προτεινα στο μεγαλο για ονομα το survivor :D:D:D. Oνομα και πραμα !!!