PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Θερμικο σοκ.. Βοήθεια!!


panosdiver
16-02-13, 00:23
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι νέος στο forum και ζητώ βοήθεια. Προχθές πήρα ένα comet το οποίο ήθελα να το βάλω σε κρύο νερό. Έχω ένα ενυδρείο το οποίο είχα στρώσει και ανυπομονούσα να βάλω το χρυσοψαράκι. Δεν είχα θερμαντήρα γιατι είχα διαβάσει οτι τα χρυσόψαρα αντέχουν και σε λίμνες κάτω απο τους 10 βαθμούς το χειμώνα. Το λάθος ήταν το εξής. Ενώ το πήρα απο το pet shop παρασυρθηκα απο τη διαδικασία με τα τροπικα και απο τους 20-25 βαθμούς που ηταν εκει φαντάζομαι (ήταν ζεστη η σακουλα) εκανα τη προσαρμογη ατο καινουριο με το τροπο που κανω στα τροπικα. Μέσα στο ενυδρειο η σακουλα να παρει θερμοκρασια και συμπλήρωμα απο το ενυδρείο ενα τριτο νερο ανα τεταρτο. Μέσα σε 45 λεπτα ομως η θερμοκρασια του νερου του ψαριου απο 20-25 επεσε στους 12-15. Μεγαλη πτωση πολυ γρηγορα..Ήταν και κρυα μερα. Μεγαλη η βλακια μου σας λεω. Τώρα το καημενο κάθετε ακουνητο στον βυθο. Έπαθε σοκ. Τί μπορει να εχει παθει και υπαρχει γιατρεια? Ψάχνω το internet και βλεπω αρθρα για αιμολυση και ωσμωτικη πιεση αλλα δε βρισκω θεματα θεραπειας.. Παρακαλω αν ξερει καποιος.....

Vangelis21
16-02-13, 00:30
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι νέος στο forum και ζητώ βοήθεια. Προχθές πήρα ένα comet το οποίο ήθελα να το βάλω σε κρύο νερό. Έχω ένα ενυδρείο το οποίο είχα στρώσει και ανυπομονούσα να βάλω το χρυσοψαράκι. Δεν είχα θερμαντήρα γιατι είχα διαβάσει οτι τα χρυσόψαρα αντέχουν και σε λίμνες κάτω απο τους 10 βαθμούς το χειμώνα. Το λάθος ήταν το εξής. Ενώ το πήρα απο το pet shop παρασυρθηκα απο τη διαδικασία με τα τροπικα και απο τους 20-25 βαθμούς που ηταν εκει φαντάζομαι (ήταν ζεστη η σακουλα) εκανα τη προσαρμογη ατο καινουριο με το τροπο που κανω στα τροπικα. Μέσα στο ενυδρειο η σακουλα να παρει θερμοκρασια και συμπλήρωμα απο το ενυδρείο ενα τριτο νερο ανα τεταρτο. Μέσα σε 45 λεπτα ομως η θερμοκρασια του νερου του ψαριου απο 20-25 επεσε στους 12-15. Μεγαλη πτωση πολυ γρηγορα..Ήταν και κρυα μερα. Μεγαλη η βλακια μου σας λεω. Τώρα το καημενο κάθετε ακουνητο στον βυθο. Έπαθε σοκ. Τί μπορει να εχει παθει και υπαρχει γιατρεια? Ψάχνω το internet και βλεπω αρθρα για αιμολυση και ωσμωτικη πιεση αλλα δε βρισκω θεματα θεραπειας.. Παρακαλω αν ξερει καποιος.....

καταρχην οταν λεμε οτι τα χρυσοψαρα αντεχοουν σε χαμηλες θερμοκρασιες δε σημαινει οτι τα βαζουμε στους 12 βαθμους! Κατα τη δικη μου εμπειρια 22 ειναι πολυ καλα και μπορεις ανετα απο 18-24 χωρις κανετα προβλημα

Τωρα για το πως θα το φτιαξεις, με αλλαγη νερου ωστε να φερεις το νερο σε σωστα επιπεδα. Δεν νομιζω οτι απο κει και περα μπορεις να κανεις κατι

maria p
16-02-13, 00:38
είσαι σίγουρος ότι είναι 12c? κι εγώ έχω ενυδρείο με χρυσόψαρα χωρίς θερμαντήρα κι έχει 19-20C. έξω το έχεις?

panosdiver
16-02-13, 00:45
Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση. Και κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Δηλαδή οταν λες να φτιάξω το νερό? Δεν εχω πρόβλημα με την ποιότητα αλλα με τη θερμοκρασία. Τώρα αν εννοείς να κάνω συχνές αλλαγές για να το κρατάω καθαρό και να αναρώσει είναι μια σκέψη μου. Έχω διαβάσει ακόμα οτι ενα ισοτονικο διάλυμα ίσως να βοήθαγε στην αναρωση. (Προσθήκη αλλατιού στο νερό 0,9% αν θυμαμαι καλά για να μη βρισκεται το ψαρι σε κατασταση υπερουρίας)Υπερουρία εχουν οταν ειναι σε νερό χωρις αλλάτι-normal δηλαδη. Δε θέλω ομως να κάνω πειραματα γιαυτο απευθύνθηκα εδω.. Περιμένω κάποια βοήθεια με αγωνία.
-------------------------
Οχι στο υπογειο μονοκατοικίας. Η θερμοκρασία αυτη την εποχη κυμαινεται γυρο στους 15 στο χωρο αυτο που δεν θερμαινεται. Η μεγαλυτερη βλακεια μου ειναι οτι πριν το βάλω στο ενυδρείο ειχα κανει μια αλλαγη νερου με νερο βρύσης και αντιχλώριο και επεσε στους 12.. Σήμερα που το είδα ήταν στους 14.

maria p
16-02-13, 01:03
κι εγώ έχω διαβάσει κάπου για το αλάτι οτι τα ηρεμεί και πολλές φορές τα σώζει από βέβαιο θάνατο κι έψαχνα να το βρω τώρα αλλά δεν είδα πουθενά να προτείνεται για το θερμικό σοκ. γι αυτό λένε μόνο την προοδευτική άνοδο της θερμοκρασίας. το θέμα είναι ότι στα petshops τα φάνσυ χρυσόψαρα τα έχουν συνήθως σε υψηλές θερμοκρασίες. τι ψάρι είναι το δικό σου δεν πρόσεξα.από πότε είναι στον πάτο?
υπάρχει αυτό το άρθρο για ρίξε μια ματιά
http://goldfish2care4.com/goldfish-diseases/salt-baths.html
σε περίπτωση αλατιού ξέρεις δεν βάζεις το κοινό μαγειρικό αλλά το χοντρό χωρίς πρόσθετα

tsala
16-02-13, 01:04
επρεπε να το βαλεις σιγα -σιγα στο κλιμα.. ισως εχει παθει θερμικο σοκ.
πιστευω παντως οτι δεν θα εχει προβλημα, καθως αυτου του ειδους τα χρυσοψαρα αντεχουν πολλα!
Μπορεις ανετα να το εχεις στους 12 βαθμους, δεν θα εχει προβλημα και δεν χρειαζεσαι θερμαντηρα (μονο ανεμιστηρακια το καλοκαιρι).
Εγω στο σπιτι τα εχω οπως ειπε και η Μαρια στους 20-21 χωρις θερμαντηρα και μιλαμε για fancy χρυσοψαρα, ενω στην δεξαμενη (η οποια ειναι εξω) εχει φτασει και τους 3,5 βαθμους.. no problem :D
παντως πιστευω πως θα συνελθει το ψαρακι, αστο λιγες μερες ησυχο..

panosdiver
16-02-13, 01:35
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και με κανετε να αισιοδοξω.ειναι ενα πανεμορφο κομετ με ασπρη ουρα. Ειναι στον πατο απο προχθες που το πηρα. Εγω παντως θα του κανω συχνα αλλαγες με εγκλιματισμενο απο τη προηγουμενη μερα νερο. Οτι αλλο χρειαζεται αν ηξερα θα τό εκανα. Διαβαζω το αρθρο που προτεινε η μαρια και επανερχομαι
-------------------------
Α για το αλατι εχω αγορασει ειδικα για ζωοτοκα. Ξερεται αν κανει? Μαλον θα πρεπει να διαβασω τι περιεχει..
-------------------------
Πολυ καλο το αρθρο μαρια και αυτο με την αλοη πολυ χρησιμο _ δεν το ηξερα. Εγω τωρα τι κανω ? Απλα προσεχτηκες αλλαγες και περιμενω?Καποια αλλη βοηθεια?

Vangelis21
16-02-13, 01:41
Καταρχην μην χρησιμοποιεις αλατι ουτε χοντρο ουτε υπερβαρο ετσι επειδη το πεταξε καποιος. να προσεχουμε τι λεμε γιατι κλαιμε τα ψαρια μετα.

Τι να κανεις σου ειπα, δες τι θερμοκρασια ειναι το νερο σου τωρα και αν ειναι κατω απο τους 20 κανε αλλαγη νερου με λιγο πιο ζεστο νερο ωστε σιγα σιγα να ερθει στους 20. Μην πας και ριξεις κανενα καυτο ομως. Ριξε νερο 24-26 βαθμους

panosdiver
16-02-13, 01:54
αρα ενοεις να φτασω σιγα σιγα το νερο γυρω στους 20.και μετα? Μπορω να το αφησω να πεσει μονό του στους 15? Η πρεπει να το διατηρησω με θερμαντηρα? Ποια ειναι η αποψη σου? Γιατι εγω δεν ηθελα να χρησιμοποιησω θερμαντηρα ειδικα τωρα που ετοιμαζω το 200λιτρο κρυου νερου

Vangelis21
16-02-13, 02:03
αρα ενοεις να φτασω σιγα σιγα το νερο γυρω στους 20.και μετα? Μπορω να το αφησω να πεσει μονό του στους 15? Η πρεπει να το διατηρησω με θερμαντηρα? Ποια ειναι η αποψη σου? Γιατι εγω δεν ηθελα να χρησιμοποιησω θερμαντηρα ειδικα τωρα που ετοιμαζω το 200λιτρο κρυου νερου

παντα πρεπει να εχεις θερμαντηρα. τα χρυσοψαρα σου ειπα πιο πανω τι θερμοκρασιες θελουν, κανε μια ερευνα στο google να δεις τι θερμοκρασια συγκεκριμενα θελει το δικο σου χρυσοψαρα. το οτι ειναι "κρυου" νερου, απλα σημαινει οτι δε χρειαζεται να ειναι 26 οπως στις κιχλιδες

panosdiver
16-02-13, 02:27
Το εχω ψαξει και νομιζω οτι τα κομετ οπως και τα κομον ζουν και σε χαμηλες θερμοκρασιες το χειμωνα. Τωρα αν βεβαια το ειχε ο πετσοπας συνεχεια στους 22με 25 και το εχει κανει τροπικο αλαζει το θεμα

Vangelis21
16-02-13, 03:08
Το εχω ψαξει και νομιζω οτι τα κομετ οπως και τα κομον ζουν και σε χαμηλες θερμοκρασιες το χειμωνα. Τωρα αν βεβαια το ειχε ο πετσοπας συνεχεια στους 22με 25 και το εχει κανει τροπικο αλαζει το θεμα

Αλλο το "μεχρι ποσο χαμηλα μπορουν να ζησουν" κι αλλο το "ποια ειναι η καταλληλη θερμοκρασια". μεχρι 18 καλα ειναι, οχι πιο κατω

delta66
16-02-13, 03:54
Αν δεν εχεις θερμαντηρα, αρχισε να βαζεις αργα αργα ζεστο νερο (με αντιχλωριο) ετσι ωστε να ανεβει η θερμοκρασια στους 20 μεσα σε 2-3 ωρες.
Αν εχεις θερμαντηρα, ανεβαζε σταδιακα τη ρυθμιση για να ανεβει το ιδιο αργα.

Αν θελεις να προσαρμοσεις ενα ψαρι κρυου νερου οπως το comet στους 12C, ενω μεχρι τωρα ζουσε σε τροπικες θερμοκρασιες (25C), πρεπει να το κανεις σταδικα, 2 βαθμους πτωση καθε μερα.
Και γενικα δεν πρεπει να εχει μεταβολες πανω απο 2-3 βαθμους μεσα σε 24 ωρες η θερμοκρασια στο ενυδρειο.
Αν ο χωρος δεν εχει σταθερη σχετικα θερμοκρασια και γινονται αποτομες μεταβολες (πχ την ημερα εχει θερμανση και το βραδι κλεινει η θερμανση και παγωνει ο χωρος), πρεπει να βαλεις θερμανση και ακομα καλυτερα controler θερμοκρασιας.

Το σοκ που επαθε λεγεται και στις δυο περιπτωσεις (ειτε εγινε με αποτομη πτωση, ειτε με αποτομη ανοδο της θερμοκρασιας), "θερμικο σοκ" (thermal shock), και οχι "ψυκτικο σοκ".
Μπορει να διορθωθει και ο τιτλος? σε περιπτωση αναζητησης?
(νομιζα πως του χαλασε το chiller :))

maria p
16-02-13, 08:49
[QUOTE=Vangelis21;737033]Καταρχην μην χρησιμοποιεις αλατι ουτε χοντρο ουτε υπερβαρο ετσι επειδη το πεταξε καποιος. να προσεχουμε τι λεμε γιατι κλαιμε τα ψαρια μετα.
/QUOTE]
vangelis21 αν αναφέρεσαι σ εμένα έχω και όνομα και νικ και το πρέπον είναι όταν κάνεις παρατηρήσεις να απευθύνεσαι συγκεκριμένα. δέχομαι ευχαρίστως και χωρίς ενόχληση υποδείξεις λόγω της απειρίας μου γιατί μ ενδιαφέρει να βοηθηθεί το εκάστοτε άτομο κι όχι να αποδείξω το οτιδήποτε.
με αυτή την οπτική σ ευχαριστώ για την παρέμβασή σου.
όμως σε παρακαλώ έχε υπ όψιν σου οτι δεν "πετάω" κουβέντες, δεν συμβούλευσα να βάλει αλάτι, ο άνθρωπος είχε προβληματισμό περί του αλατιού κι επειδή έχω παρατηρήσει συχνά να αναφέρεται η λέξη "αλάτι" χωρίς διευκρίνιση, του το εξήγησα. δεν είναι "υπέρβαρο" είναι χοντρό και μάλλον δεν γνωρίζεις ποιο είναι για να κάνεις αστειάκια. στα χρυσόψαρα το έχω χρησιμοποιήσει και γνωρίζω και πως προστίθεται και πως αφαιρείται.
επιπλέον το αλάτι στην σωστή αναλογία, δεν μπορεί να είναι μοιραίο για το ψάρι.
ωστόσο αφού θεωρείς φυσικό να κάνει παρατηρήσεις ο ένας στον άλλο, θα σου πω, πριν προσπαθείς να εκθέσεις κάποιον να διαβάζεις προσεκτικά τα γραφόμενά του.

"
κι εγώ έχω διαβάσει κάπου για το αλάτι οτι τα ηρεμεί και πολλές φορές τα σώζει από βέβαιο θάνατο κι έψαχνα να το βρω τώρα αλλά δεν είδα πουθενά να προτείνεται για το θερμικό σοκ. γι αυτό λένε μόνο την προοδευτική άνοδο της θερμοκρασίας. το θέμα είναι ότι στα petshops τα φάνσυ χρυσόψαρα τα έχουν συνήθως σε υψηλές θερμοκρασίες. τι ψάρι είναι το δικό σου δεν πρόσεξα.από πότε είναι στον πάτο?
υπάρχει αυτό το άρθρο για ρίξε μια ματιά
http://goldfish2care4.com/goldfish-d...alt-baths.html (http://goldfish2care4.com/goldfish-diseases/salt-baths.html)
σε περίπτωση αλατιού ξέρεις δεν βάζεις το κοινό μαγειρικό αλλά το χοντρό χωρίς πρόσθετα
"
η επιβεβαίωση της αξίας μας δεν απαιτεί την μείωση κάποιου άλλου, η ευγένεια προάγει τις σχέσεις των ανθρώπων και δεν είναι δυνατόν ν αγαπάς τα ζώα χωρίς ν αγαπάς τον άνθρωπο.
ελπίζω να καταλαβαίνεις πως δεν έχω κάτι μαζί σου αλλά με τον τρόπο σου και δεν είναι η πρώτη φορά που μου απευθύνεσαι απρεπώς
με φιλική διάθεση

SOCRATIS
16-02-13, 09:54
Για κάποιους το ήθος, η ευγένεια, η προσήνεια η γενναιοδωρία είναι χαρακτηριστικά της παιδείας τους.
Για κάποιους άλλους η καταλαλιά, η αγένεια, η θρασύτητα και η κακεντρέχεια.
Για τη βλακεία θα αναφερθούμε σε επόμενη ευκαιρία.

lionor
16-02-13, 16:30
Σιγουρα το ψαρακι εχει υποστει καποιο θερμικο σοκ, ελπιζω να μην αποβει μοιραιο...
Παρ' ολα αυτα, χρειαζεται να κανεις και λιγο υπονομη μεχρι να το δεις να ζωηρευει. Τα δικα μου οταν τα εβαλα στο ενυδρειο, την 1η μερα δεν κουνηθηκαν καθολου, ηταν εντελως ακινητα. Τις επομενες μερες πηγαιναν και κρυβοντουσαν οταν αναβε το φως ή οταν με βλεπανε. Μετα απο μια-δυο βδομαδες, συνηθισαν και το φως και την παρουσια μου.
Αν το ενυδρειο σου εχει 12 βαθμους, δεν ξερω, μου φαινεται πολυ χαμηλη για θερμοκρασια. Και μενα το δωματιο εχει 16 τωρα, αλλα στο ενυδρειο εχω πανω απο 18 βαθμους.

panosdiver
17-02-13, 01:21
αυριο θα κανω παλι μια αλλαγη νερου και θα παρατηρησω και τη συμπεριφορα του. Ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα προς το παρων το εχω αφησει να ηρεμισει σε καθαρο περιβαλον χωρις πειραματισμους και επιπλεον στρες για το ψαρι. .(δεν ηθελα να του ξανααλαξω τις συνθηκες)αρα ενημερωνω αυριο και αν καποια αλλη αποψη υπαρχει ευπροσδεκτη

Κουραμπιές
17-02-13, 01:53
Και μενα το δωματιο εχει 16 τωρα, αλλα στο ενυδρειο εχω πανω απο 18 βαθμους.
Noμιζω οτι δυσκολο να συμβει αυτο. Εκτος και αν το ενυδρειο ειναι τοσο μικρο ωστε μονο και μονο απτην θερμοτητα του φιλτρου να ανεβαινει η θερμοκρασια που πολυ χλωμο το βλεπω. Μακαρι να ισχυε και σε μενα οταν αναβει η θερμανση και παει στους 22 ο χωρος, να μην αναβαν καν οι θερμοστατες, που ειναι ρυθμισμενοι 25,5.

delta66
17-02-13, 06:45
Noμιζω οτι δυσκολο να συμβει αυτο. Εκτος και αν το ενυδρειο ειναι τοσο μικρο ωστε μονο και μονο απτην θερμοτητα του φιλτρου να ανεβαινει η θερμοκρασια που πολυ χλωμο το βλεπω. Μακαρι να ισχυε και σε μενα οταν αναβει η θερμανση και παει στους 22 ο χωρος, να μην αναβαν καν οι θερμοστατες, που ειναι ρυθμισμενοι 25,5.Οι λαμπες (και το μπαλαστ αν ειναι μεσα στο καπακι) ανεβαζουν θερμοκρασια και κραταει και αρκετη η ωρα αφου σβησουν

SOCRATIS
17-02-13, 12:24
Συνήθως μετά από θερμικά σοκ, τα χρυσόψαρα τουλάχιστον, προσβάλλονται πρώτα από ick. Έχε το υπόψη σου.

Κουραμπιές
17-02-13, 12:44
Οι λαμπες (και το μπαλαστ αν ειναι μεσα στο καπακι) ανεβαζουν θερμοκρασια και κραταει και αρκετη η ωρα αφου σβησουν
Α ναι ειναι και αυτο, γιαυτο εβαλα και το νομιζω :D

lionor
17-02-13, 14:40
Noμιζω οτι δυσκολο να συμβει αυτο. Εκτος και αν το ενυδρειο ειναι τοσο μικρο ωστε μονο και μονο απτην θερμοτητα του φιλτρου να ανεβαινει η θερμοκρασια που πολυ χλωμο το βλεπω. Μακαρι να ισχυε και σε μενα οταν αναβει η θερμανση και παει στους 22 ο χωρος, να μην αναβαν καν οι θερμοστατες, που ειναι ρυθμισμενοι 25,5.

Κι ομως συμβαινει σε οχι μικρο ενυδρειο, και φυσικα μιλω με σβηστες λαμπες. Σαν να λειτουργει θερμομωνοτικα. Εκτος κι αν, τα θερμομετρα μου λενε αλλα αντ' αλλων... Ελπιζω το καλοκαιρι να συμβαινει το αντιθετο μονο...

delta66
17-02-13, 14:49
Κι ομως συμβαινει σε οχι μικρο ενυδρειο, και φυσικα μιλω με σβηστες λαμπες. Σαν να λειτουργει θερμομωνοτικα. Εκτος κι αν, τα θερμομετρα μου λενε αλλα αντ' αλλων... Ελπιζω το καλοκαιρι να συμβαινει το αντιθετο μονο...
Συμφωνω.
Οντως το καλοκαιρι συμβαινει το αντιθετο.
Παντα ομως αναλογα το χρονο παραμονης του ενυδρειο σε μια αλλη θερμοκρασια, σταδιακα το φερνει προς τα εκει. Δεν μπορει η "μονωση" να κρατησει για πολυ.

tsag
17-02-13, 15:22
εχω και εγω 4 χρυσοψαρα σε 2 ενυδρεια χωρις θερμοστατη με θερμοκρασια δωματιου στους 19-21 βαθμους και ειναι μια χαρα . πως επαθε ετσι απλα θερμικο σοκ ? στο μπαλκονι το εχεις ?

maria p
17-02-13, 15:30
όχι το έχει σε υπόγειο χωρίς θέρμανση. αλήθεια σήμερα κανένα νέο από το ψαράκι?

tsag
17-02-13, 15:33
τοτε καλυτερα να μεταφερει το ενυδρειο σε θερμαινομενο χωρο

delta66
17-02-13, 15:54
Δεν χρειαζεται να μεταφερει τιποτα.
Το θερμικο σοκ γινεται λογο αποτομης μεταβολης της θερμοκρασιας.
Η θερμοκρασια που εχει το ενυδρειο στο υπογειο (12) για την εποχη δεν ειναι ακαταλλληλη για το ειδος. (απλα ειναι στο επιπεδο που το ψαρι αρχιζει και πεφτει σε "χειμερια ναρκη" και δεν θα το χαρει ως "πετ" ο φιλος μας)
Το σοκ το επαθε το ψαρι, γιατι το πηρε απο 25 (στο πετσοπ) και το εβαλε σε 12 χωρις να κανει καταλληλη προσαρμογη για τετοια διαφορα θερμοκρασιας.

panosdiver
17-02-13, 22:38
Καλησπερα σε ολους. Πολυ λογικο μου φαινεται να εχει το ενυδρειο κανα δυο βαθμους πιο πανω απο τη θερμοκρασια του χωρου. Το εχω παρατηρησει και εγω. Δε ξερω αν οφειλεται στη λειτουργια του φιλτρου η κυκλοφορητη, αλλα σιγουρα αν καποια στιγμη το νερο ειχε θερμανθει απο μια γεματη καλη μερα πιο αργα θα κρυωσει απο οτι ο αερας του χωρου. Σηγουρα πιο ανεβασμενη θερμοκρασια θα εχει ενα ενυδρειο με κλειστο καπακι γιατι η εξατμηση που παντα γινεται μεταφερει θερμοτητα στοους υδρατμους και οταν το ενυδρειο ειναι κλειστο μερος της θερμοτητας αυτης παραμενει μεσα στο ενυδρειο.

maria p
17-02-13, 22:45
πως πάει το ψαράκι?

panosdiver
17-02-13, 22:50
Τωρα για το ψαρακι δυστυχως ακομα τα ιδια.Η θερμοκρασια στους 14. Μακαρι να εχει πεσει σε χειμεσια ναρκη. Δε με πειραζει να το χαρω αλλα να ειναι καλα. Η αληθεια ειναι οτι δε τρωει. Οταν το ενοχλησα παντως κολυμπισε πολυ ζωηρα και γρηγορα και καθησε σε αλλη θεση. Θα ειμαι υποψιασμενος για ick αν και προς το παρων στην οψη ειναι αψογο. Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες και περιμενω οποιος θελει και για αλλες

maria p
17-02-13, 23:18
έχεις κι άλλα ψάρια μέσα? αν έχεις βλέπεις να το ενοχλούν?

stav
18-02-13, 06:36
Βαλε ενα θερμαντηρα για να εχει το ενυδρειο μια σταθερη θερμοκρασια
18-20 βαθμους.

delta66
18-02-13, 12:11
Αυτο θα ηταν το ιδανικοτερο.
Εστω (αν δεν θες να καις πολυ ρευμα) μια σταθερη θερμοκρασια 16-18, για να εχει ενεργεια το ψαρι.

panosdiver
18-02-13, 12:55
Χαιρετω και παλι την παρεα. Μαρια ειναι μονο του το ψαρακι. Αν το ενοχλουσαν αλλα ψαρια τι μπορει να σημαινε? Παντως αποφασισα να αρχισω να του ανεβαζω τη θερμοκρασια αργα και σταθερα με καποιο τροπο. Και αυτο γιατι σκεφτομαι οτι αν δεν ειχε τραφει καλα πριν το σοκ θα εξαντληθει. Προχωραω λοιπον μηπως αρχισει και να τρωει και ενημερωνω. Ευχαριστω και παλι και οποια γνωμη επιπλεον ευπροσδετη.

Andros
18-02-13, 18:12
Δεν υπαρχει περιπτωση στους 14 βαθμους να πεσει σε χειμερια ναρκη.....ανεβασε την θερμοκρασια σιγα σιγα οπως ειπαν και τα παιδια γιατι αυτην τη στιγμη το ψαρι ειναι φουλ στρεσαρισμενο με αυτο που τραβηξε.

Και προσεξε στην επαναφορα αυτο που ειπε ο Σωκρατης.

panosdiver
12-03-13, 17:39
Λοιπόν παιδιά συνεχίζω το θέμα γιατί είμαι πολύ χαρούμενος και θα ήθελα να το αναφέρω για την ιστορία. Είχαμε μείνει στο γεγονός που ζήταγα βοήθεια επειδή έβαλα ένα χρυσοψαράκι στην ταλαιπωρία να το βάλω κατευθείαν σε κρύο νερό. Έμενε ακίνητο συνέχεια. Τελικά το τελευταίο διάστημα επέλεξα απλά να το βάλω σε καραντίνα 10 λίτρων και να του αλλάζω το νερό κάθε δύο μέρες με νερό από δοχείο. Με λίγα λόγια δεν το έβαλλα πάλι να πάθει κάποιο θερμικό σοκ ούτε σε κρύο ούτε σε ζέστη. Δεν μέτρησα να δω πόσο χρονικό διάστημα πέρασε απλά ήθελα να μη παρουσιάσει κάποια ασθένεια από κακής ποιότητας νερό αλλά και να αναρώσει αν είχε πάθει κάτι. Εχθές το έβαλα στο καινούριο του σπίτι.60λιτρο DIY αλλα 40λίτρα καθαρό νερό. Κάτω άμμος και σήμερα του έβαλα κάποια φυτά που διατηρούσα σε εξωτερική δεξαμενή. Ταφυτά είχαν πάνω διάφορες προνύμφες και σήμερα έγινε πανηγύρι. Το ψαράκι σαφώς πολύ κινητικό. Ψάχνει την άμμο για φαγητό και τα φυτά επίσης. Η θερμοκρασία ακόμα στους 15. Πιστεύω προσαρμόστικε χωρίς απώλειες. Γράφω γιατί έχω χαρεί πολύ...

SOCRATIS
12-03-13, 18:02
Οι συχνές αλλαγές σαφώς βοηθούν τις περισσότερες φορές.
Να σαι καλά και εσύ,που μας ενημέρωσες και μας έκανες κοινωνούς της χαρά σου.

panosdiver
12-03-13, 18:15
Έβγαλα και κάποιες φωτογραφίες αν και είναι από κινητό και δε είναι καλή η ανάλυση.

maria p
12-03-13, 20:43
μπράβο!!!
πολύ ευχάριστο νέο. είναι πανέμορφο να το χαίρεσαι

panosdiver
21-02-14, 16:09
Επανήλθα με καλά ακόμα νέα. Ένα χρόνο σχεδόν μετά και με την παρέα που πρόσθεσα στην μάλλον ψαρίνα μου πριν από κανά εξάμηνο δεν βλεπω εμφανή αρνητικά σημάδια για τη ζωή της λόγω του έντονου στρες από θερμικό σοκ στο οποίο την είχα από αμέλεια υποβάλλει. Χαίρομαι που παίζει έχει όρεξη για φαγητό και σκάβει την άμμο και τα χαλικάκια. Το μόνο που δε ξέρω είναι αν αυτό το σοκ επηρέασε τον ρυθμό ή βαθμό ανάπτυξής της. Αυτό είναι ένα κεφάλαιο που δεν έχω ασχοληθέι καθόλου και είμαι σιγουρος ότι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως διατροφή, χώρος, γονίδια ψαριού και πολλά άλλα.. Για την ιστορία πάντως τα διατηρώ σε θερμοκρασία δωματίου - υπόγειο χωρίς θέρμανση ( που δημιουργεί διαφορές θερμοκρασίας χώρου - αέρα ) και η χαμηλότερη μέτρηση το χειμώνα είναι 15 βαθμοί κελσίου. (Τώρα έχει 17) Παραθέτω και κάποιες χθεσινές φωτογραφίες οι οποίες όμως δεν είναι σε καλή ανάλυση και ζητώ συγνώμη..

pans
19-03-14, 20:42
Πολύ ωραία τα ψαρακια σου. Φένονται καλοι φίλοι.

gordon
19-03-14, 22:51
πολύ όμορφα τα ψαράκια σου !!

tsala
19-03-14, 23:34
πανεμορφα ειναι!
μια χαρα ειναι οι 15 βαθμοι τον χειμωνα μην ανυσηχεις.. εμενα σε αυτους τους βαθμους ζευγαρωνουν :D
Σε ποσα λιτρα τα εχεις?

panosdiver
24-01-15, 15:06
Τα έχω σε ένα 60λιτρο με εξωτερικό αυτοσχέδιο σύστημα φίλτρανσης. Μόνο που τα έχω παραμελήσει τελευταία λόγω φόρτου εργασίας.

Τάκης
24-01-15, 15:31
Τα έχω σε ένα 60λιτρο με εξωτερικό αυτοσχέδιο σύστημα φίλτρανσης. Μόνο που τα έχω παραμελήσει τελευταία λόγω φόρτου εργασίας.
Δυστυχώς είναι μικρό το ενυδρείο για αυτά τα ψάρια, το comet μόνο του θέλει 80 λίτρα νερό με 1,20 μήκος ενυδρείου τουλάχιστον.
Πρέπει να βρεις πιο μεγάλο ενυδρείο

panosdiver
24-01-15, 15:43
Έχω φτιάξει ένα 150αρι και σκέφτομαι να το ενεργοποιήσω για την πάρτη τους. Τα 60 λίτρα και η απουσία ποικιλίας και πλούσιας τροφής (όπως για παράδειγμα η τροφή που βρίσκουν την άνοιξη εκείνα που ζουν στις λίμνες) σίγουρα έχει καθυστερήσει την ανάπτυξή τους.. Θεωρείς ότι είναι μη αναστρέψιμη η κατάσταση?

Τάκης
24-01-15, 15:59
Έχω φτιάξει ένα 150αρι και σκέφτομαι να το ενεργοποιήσω για την πάρτη τους. Τα 60 λίτρα και η απουσία ποικιλίας και πλούσιας τροφής (όπως για παράδειγμα η τροφή που βρίσκουν την άνοιξη εκείνα που ζουν στις λίμνες) σίγουρα έχει καθυστερήσει την ανάπτυξή τους.. Θεωρείς ότι είναι μη αναστρέψιμη η κατάσταση?
Μη το συζητάς, βάλτα χθες :)

Δες πόσο μπορεί να γίνει

E6c4o5bWGu4

panosdiver
24-01-15, 16:07
Τρελάθηκα τώρα!! Απίστευτα ψάρια τα comet.. Πανέμορφα και πολύ δραστήρια!! Θα βάλω και εγω σύντομα videaki απο τα δικά μου τα μικρούλια..

ChocolatePuma
24-01-15, 19:10
Μη το συζητάς, βάλτα χθες :)

Δες πόσο μπορεί να γίνει



Μην τον ακούς τον Τάκη. Δεν είναι comet αυτά!
Είναι koi που τους έκοψε τα μουστάκια...:p

(σορρυ για το σπαμ :smt108 )

Τάκης
24-01-15, 20:57
Μην τον ακούς τον Τάκη. Δεν είναι comet αυτά!
Είναι koi που τους έκοψε τα μουστάκια...:p

(σορρυ για το σπαμ :smt108 )
Ειναι άλλη ράτσα αυτά, είναι Τακοχρυσόψαρα :D:D:D:D

panosdiver
01-02-15, 03:04
Παραθέτω λοιπόν ένα πρόχειρο videaki από τα μικρά μου πριν τα μεταφέρω στο καινούριο τους μεγαλύτερο και πιο περιποιημένο σπίτι..

-Xemo5dbULQ

delta66
01-02-15, 19:57
Φαινονται ζωηρα και ευρωστα.
Να τα χαιρεσαι και με το καλο η μετακομιση.

Τάκης
01-02-15, 20:00
Μπραβο, μια χαρά φαινονται.
Φρόντισε στο καινούριο σπίτι να τους έχεις λίγο πιο ψηλό χαλίκι, θα σκάβουν πιο άνετα :)

panosdiver
01-02-15, 23:48
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ρε παιδιά. Αν και η εικόνα του ενυδρείου δεν είναι καλή. Τα ψαράκια όμως έχω καταλάβει πως η παρουσία άλγης δε τα πειράζει... Ίσα ίσα... Για το χαλικάκι πάντως είχα κοιτάξει να βάλω όσο πιο ψιλό γίνεται. Είναι ανάμεικτο όμως και επειδή το σκάβουν συνέχεια έχει έρθει από πάνω το χοντρό και έχει μείνει στον πάτο το ψιλό... Δε νομίζω πως το τρώνε... Τι έχετε να πείτε για αυτό?...

Τάκης
01-02-15, 23:53
Η άλγη δεν τα ενοχλεί καθολου, το αντίθετο θα έλεγα, το ψηλό χαλίκι το θέλουν όμως για να σκαβουν άνετα, και καλο είναι να μην ανακατεύεις τα μεγέθη

tsala
01-02-15, 23:56
κουκλια ειναι!
τελικα ειναι το πιο ομορφο ψαρι με μονη ουρα :p
με το καλο η μετακομιση.
μην μπερδευεις διαφορες κοκκομετριες οπως σου ειπε και ο Τακης. ;)