PDA

Επιστροφή στο Forum : Red cherry με μονομάχο και δεν γεννούν!


piranha friend
13-02-13, 20:23
Λοιπόν παίδες, όπως έχω πει έχω ένα ενυδρείο σχεδόν 30λ.
Μέσα έχω έναν μονομάχο και 11 red cherry.
Το θεματάκι το άνοιξα για να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω και άλλα είδη γαρίδω εκτός από αυτές που έχω ήδη..
Αν ναι, θέλω κάποιες οι οποίες να αναπαράγονται σε γλυκό νερό και να μπορούν να αντέξουν σε ημί-σκληρο νερό..

Λοιπόν.....:cool::cool:

nazgul
13-02-13, 20:43
Σε νερο βρυσης και μαλιστα Θεσσαλονικης (ph-8 ,gh-15, kh-12 βγαζει η βρυση μου), περα απ τις red cherries, ισως θα μπορουσαν να ειναι ενταξει οι blue pearl. Το θεμα, ομως, ειναι οτι υβριδιζουν με τις red cherries. Οποτε το ξεχναμε.

Επισης, εχω εδω και ενα χρονο amanο σε νερο βρυσης και ειναι μια χαρα. Αλλα δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο και επιπλεον μπορει να επιτεθουν στις red cherries. Εχουν παρατηρηθει τετοια περιστατικα.

Γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολυ μικρο το ενυδειο για ολα αυτα. Ενα 30αρι με red cherries μονο για αρχη θα ηταν μια χαρα, αλλα και παλι μετα απο λιγο καιρο θα χρειαζοσουν μεγαλυτερο, μιας και αναπαραγονται συνεχως.
Ο μονομαχος σε 30 λιτρα ειναι παλι λιγο στεναχωρα, σε λιγο μεγαλυτερο, εστω 50 λιτρα, θα ηταν αρχοντας.

piranha friend
13-02-13, 21:34
Το min νομίζω πως είναι 25λ για τον μονομάχο. όσο για τις γαρίδες βαρέθηκα να τις "παρακαλάω'π για να γεννήσουν.ακόμα τίποτα.:smt067

nazgul
13-02-13, 21:37
Και σε ποτηρακι μπορει να επιβιωσει ο μονομαχος, το θεμα ειναι που μπορει να ζησει καλα και να δουμε συμπεριφορες.

Να ξερεις οτι το γονο της γαριδας το πιθανοτερο ειναι να τον τρωει ο μονομαχος ;)

piranha friend
13-02-13, 22:20
Μα δεν έχω δει ούτε αβγά!!!!!!:smt088:smt088

ChocolatePuma
13-02-13, 22:30
Τι θερμοκρασία έχεις και τι φυτά?

rtolis
13-02-13, 23:08
Η πρώτη απάντηση που θα σου δώσω είναι ναι, μπορείς να βάλεις και άλλα είδη γαριδών, ΜΟΝΟ αν βγάλεις το μονομάχο.
Τώρα, και σκέτες γαρίδες να είχα δεν θα εμπιστευόμουν τα 30 λίτρα. Και, εντελώς φιλικά και σαν καλοπροαίρετη συμβουλή σου λέω ότι αν μπορείς να μετράς τις red cherry μην κάνεις ακόμη το επόμενο βήμα σε άλλες γαρίδες.

piranha friend
13-02-13, 23:14
Τις γαρίδες τις έχω 3 μήνες.
Ούτε καν αυγωμένες...:(:(
τώρα σκεφτόμουνα για bamboo shrimp αν και δεν αναπαράγονται στο γλυκό δεν με πειράζει...
μπορώ να βάλω??:confused::confused:
-------------------------
Θερμοκρασία 24 βαθμοί
Φυτά:x mass moss anubia, varteri nana, moss ball, egeria densa, rotala rotundofolia και ένα είδος γρασιδιού...:smt003

nazgul
13-02-13, 23:14
Μετρησεις κανεις?
Γιατι αν σε 3 μηνες δεν εχουν γεννησει οι red cherries, μαλλον κατι παιζει με τις συνθηκες νερου.

piranha friend
13-02-13, 23:16
Πήρα υγρά τεστ αλλά δεν μπορώ να μετρήσω και ας έκανα καμιά 5-6 προσπάθειες.. δεν ξέρω τι γίνεται....:(

nazgul
13-02-13, 23:18
Εχουν οδηγιες, που δυσκολευεσαι?

ChocolatePuma
13-02-13, 23:21
Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να κάνεις μετρήσεις και να αυξήσεις τη θερμοκρασία κατά 1 βαθμό (κυρίως για τον μονομάχο)

nazgul
13-02-13, 23:33
Γενικως ο μονομαχος θελει 27 βαθμους ιδανικα και οι red cherries 23-24. Δεν συμβαδιζουν και ιδιαιτερα.

Επισης, ο μονομαχος θελει αρκετα πιο μαλακο νερο απο το πολυ σκληρο που εχουμε στη Θεσσαλονικη, για να ειναι δυνατος κκαι μακρια απο ασθενειες.

ChocolatePuma
13-02-13, 23:41
Γενικως ο μονομαχος θελει 27 βαθμους ιδανικα και οι red cherries 23-24. Δεν συμβαδιζουν και ιδιαιτερα.

Επισης, ο μονομαχος θελει αρκετα πιο μαλακο νερο απο το πολυ σκληρο που εχουμε στη Θεσσαλονικη, για να ειναι δυνατος κκαι μακρια απο ασθενειες.

Εγώ πάντως τους έχω στους 25.8 ως "μέση λύση"!
Οι cherries γεννάνε σαν παλαβές...και ο άρχοντας δείχνει να περνάει καλά
Σίγουρα όμως οι 24 oC είναι χαμηλή θερμοκρασία για μονομάχο

Όσο για το νερό...αν και Σαλονικιός, δεν είχα ιδέα πως το pH στην πόλη...φτάνει στο 8!

nazgul
13-02-13, 23:47
Μονο για Αφρικη ειναι το νερο εδω, τιποτα αλλο! :D

Το δικο σου εχει και τοσες κρυψωνες, που δεν ξερεις ποσες γαριδες εχει μεσα. Παιζει και αυτο ρολο. Αν οι γαριδες βλεπουν τη μονομαχαρα πανω απο το κεφαλι τους σε 25 λιτρα, ισως να υπαρχει προβλημα.

piranha friend, αν ερθεις στη συναντηση της Κυριακης που εγραψες και εχεις ακομα προβλημα με τις μετρησεις, παρε εναν ουροσυλλεκτη απο ενα φαρμακειο, γεμισε τον με νερο απο το ενυδρειο πριν ερθεις και θα σου κανω εγω τις μετρησεις οταν γυρισουμε απο τον καφε.

maria p
14-02-13, 00:31
όταν είχα μονομάχο πριν χρόνια και έκανα το λάθος να βάλω γαρίδες μικρές τις μασούλησε όλες. τώρα αν αφορά τον χαρακτήρα του καθενός δεν το γνωρίζω

nazgul
14-02-13, 00:35
Οπως κατσει ειναι. Μπορει να πειραξει ή οχι γαριδες, σαλιγκαρια, αλλα ψαρια...

rtolis
14-02-13, 02:03
Να πω κάτι? Με απλές red cherry. Τις είχα σε κοινό ενυδρείο με endlers. Δεν είναι και τέρατα ε? Αναπαράγονταν δεν μπορώ να πω. Αν θα ήταν περισσότερες ή λιγότερες χωρίς τα endlers πάλι δεν μπορώ να πώ. Δεν είμαι ληξίαρχος.
Χρησιμοποίησα άλλο ενυδρείο και έβαλα μόνο red cherry. Η συμπεριφορά τους όμως και τα χρώματα δεν είχαν καμία σχέση με το κοινόβιο...

nazgul
14-02-13, 08:51
Τα endlers ορμανε στο γονο. Οι γαριδες καλο ειναι να μπαινουν μονες τους, ποσο μαλλον οι red cherries που ειναι μικρες και αναπαραγονται συνεχεια. Ετσι δεν κινδυνευει ουτε ο γονος, αλλα ουτε οι ιδιες κρυβονται απο οποιαδηποτε απειλη.

piranha friend
14-02-13, 10:31
Για να τα πάρουμε από την αρχή..
Οι γαρίδες για να μπορέσουν να ζήσουν μαζί με τον μονομάχο πρέπει να μπουν πρίν από αυτόν!!!!Πολύ σημαντικό!
Μάλλον δεν είναι έμπιστά είναι της DAJANA..
Ακολουθώ ΠΙΣΤΑ τις οδηγίες μα πάντα καταλήγω σε αποτυχία!!!!!:(

Το κακό με το ενυδρείο είναι πως το φίλτρο είναι δυνατό για τον μονομάχο και τον παίρνει λίγο παραμάζωμα.Να φανταστείτε πως έχει χάσει ένα ουριαίο πτερύγιο!!Το ακροφύσιο το έχω στρέψει προς το τζάμι κάθετα αλλά πάλι τίποτα...

ChocolatePuma
14-02-13, 10:40
Για να τα πάρουμε από την αρχή..
Οι γαρίδες για να μπορέσουν να ζήσουν μαζί με τον μονομάχο πρέπει να μπουν πρίν από αυτόν!!!!Πολύ σημαντικό!
Μάλλον δεν είναι έμπιστά είναι της DAJANA..
Ακολουθώ ΠΙΣΤΑ τις οδηγίες μα πάντα καταλήγω σε αποτυχία!!!!!:(

Το κακό με το ενυδρείο είναι πως το φίλτρο είναι δυνατό για τον μονομάχο και τον παίρνει λίγο παραμάζωμα.Να φανταστείτε πως έχει χάσει ένα ουριαίο πτερύγιο!!Το ακροφύσιο το έχω στρέψει προς το τζάμι κάθετα αλλά πάλι τίποτα...

Η συγκατοίκηση εξαρτάται από τον χαρακτήρα του μονομάχου
Ειτε μπει πρώτος είτε μπει δευτερος...όλα είναι θεμα χαρακτηρα μονομάχου

Γενικά οι γαρίδες έχουν διαφορετική συμπεριφορά όταν είναι μονες τους ή έστω σε ενυδρείο με πολλές κρυψώνες και πολλά φυτά

Ειδικά οι red cherries γεννάνε εύκολα, αρκεί οι συνθήκες να είναι σωστές
Οπότε πρέπει να κάνεις μετρήσεις στο νερό σου, για να είσαι σίγουρος

Για το φίλτρο σου, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κάποιο με μικρότερη ροή ή να το γεμίσεις όσο περισσότερο μπορείς με υλικά και ενυδρειακό βαμβάκι...;)

piranha friend
14-02-13, 10:43
Αν το φίλτρο ήταν άστρωτο ή το ενυδρείο, δεν θα είχαν ψωφίσει οι γαρίδες???
Βαμβάκι ναι έχω και θα βάλω. Δεν έχω δει γέννες και πολύ λυπάμαι.
Αν είναι έτσι, θα φέρω στη συνάντηση 1 δείγμα από το νερό μου μπας και καταλάβω τι γίνεται...:confused::confused:

ChocolatePuma
14-02-13, 10:50
Αν το φίλτρο ήταν άστρωτο ή το ενυδρείο, δεν θα είχαν ψωφίσει οι γαρίδες???
Βαμβάκι ναι έχω και θα βάλω. Δεν έχω δει γέννες και πολύ λυπάμαι.
Αν είναι έτσι, θα φέρω στη συνάντηση 1 δείγμα από το νερό μου μπας και καταλάβω τι γίνεται...:confused::confused:

Αν οι συνθήκες του νερού δεν είναι σωστές, τότε απλά συντηρούνται χωρίς όμως να αναπαράγωνται
Δοκίμασε να βάλεις το φίλτρο μέσα σε καλσόν, μήπως τραβάει τον γόνο

Αλλά και πάλι, εφόσον λες πως δεν τις έχει δει ούτε αυγωμένες, τότε μάλλον κάτι γίνεται με το νερό
Εκτός κι αν έχεις μόνο αρσενικές...:smt102

nazgul
14-02-13, 11:34
Το κακό με το ενυδρείο είναι πως το φίλτρο είναι δυνατό για τον μονομάχο και τον παίρνει λίγο παραμάζωμα.Να φανταστείτε πως έχει χάσει ένα ουριαίο πτερύγιο!!Το ακροφύσιο το έχω στρέψει προς το τζάμι κάθετα αλλά πάλι τίποτα...

Αν εχει χασει το πτερυγιο του, δεν ειναι λογω του δυνατου φιλτρου, αλλα λογω κακων συνθηκων. Το fin rot οφειλεται αποκλειστικα σε λαθος συνθηκες, οπως αμμωνια, υψηλα νιτρικα ή σκληρο νερο, που εχεις.

Αν το φίλτρο ήταν άστρωτο ή το ενυδρείο, δεν θα είχαν ψωφίσει οι γαρίδες???


Το φιλτρο θα εχει στρωσει μεσα σε 3 μηνες ετσι κι αλλιως. Το θεμα ειναι ποσο επηρεαστηκαν οι κατοικοι του ενυδρειου. Αν ο μονομαχος εχει fin rot και οι red cherries δεν αναπαραγονται, σημαινει οτι επηρεαστηκαν παρα πολυ για τη μετεπειτα ζωη τους. Επισης, οτι ακομα υπαρχει προβλημα στο ενυδρειο.

piranha friend
14-02-13, 12:08
fin rot??

όχι δεν είναι αυτό. Αφού είδα το φίλτρο να τραβάει το πτερύγιό του!Το έκλεισα αλλά δεν το πρόλαβα...:(:(

Κοίτα πήγα σε έναν φίλο να μου κάνει τεστ νερού και όλα ήταν οκ!!!
Αμωνία : απόλυτο 0
νιτρικά και νιτρώδη ήταν οκ(δεν θυμάμαι ακριβώς)

Το ότι το νερό είναι σκληρό το ξέρω!Τώρα έχω αρχίσει να εφαρμόζω μια μέθοδο όπου βάζω μαζί με το νερό αλλαγής και απιονισμένο...

Δεν μπορώ να καταλάβω!3 χρόνια το έχω το ενυδρείο καμία φορά δεν το έχω ευχαριστηθεί!!!!:(:(:(

nazgul
14-02-13, 12:20
Το ολα καλα δεν λεει τιποτα να πω την αληθεια. Αν εχεις νιτρωδη, δεν εχεις στρωμενο φιλτρο. Τα νιτρικα ποσα ειναι?

Για να βαλεις και απιονισμενο, πρεπει να γινεται καθε αλλαγη με την ακριβη ποσοτητα απιονοσμενου και βρυσης. Αλλιως αλλαζουν οι συνθηκες και κανεις χειροτερο κακο.

piranha friend
14-02-13, 12:27
Δεν θυμάμαι πόσο ήταν!!
Πήρα και εγώ τεστ αλλά δεν μπορώ να κάνω μετρήσειςςς!!!!!:smt067:smt067

Όντως αυτό με το απιονισμένο ισχύει.Προσπαθώ να βάζω περίπου μισό μπουκαλάκι νερού ανά 10λ "κανονικού" νερού.. είναι οκ???

nazgul
14-02-13, 12:39
Για να κανεις μιξη νερου, πρεπει να κανεις και μετρησεις σε ph και σκληροτητες, για να ξερεις τι βαζεις και τι επιθυμεις να κανεις. Δεν εχω χρησιμοποιησει απιονισμενο (προσωπικα δεν νομιζω οτι ειναι καλη λυση λογω της επεξεργασιας του), αλλα το να βαζεις ετσι χωρις να ξερεις, το μονο που κανεις ειναι να δημιουργεις αλλο ενα προβλημα, με μη σταθερες συνθηκες.

Γνωμη μου ειναι να γινουν σωστες μετρησεις για να δεις τι γινεται στο νερο σου, αν τελικα το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο, να παρεις μπολι απο καποιον και να βρεις ενα τροπο να μαλακωσεις το νερο, για το μονομαχο σου. Αρχισε διαβασμα στον τομεα των αρχαριων, οπου θα βρεις τα παντα και πιστεψε με, θα σε αποζημιωσει με το να χαιρεσαι το ενυδρειο σου.
Και οτι θελεις, εδω ειμαστε.

kifinas
14-02-13, 18:37
χωρις μετρησεις δεν θα μπορεσεις να γεννησουν καμια απο τις γαριδες σου.

Χρειαζεσαι μετρητη για το ph - γυρω στο 7 ειναι ιδανικο για τις cherrys

Kh - GH - TDS ολα παιζουν ρολο και βεβαια το αυτονοητο ειναι οτι δεν πρεπει να εχεις αμμωνια και νιτρωδη.

Εαν φτιαξεις ολα αυτα τοτε θα δεις αυγωμμενες γαριδουλες

Υ.Γ και οταν φτασεις στην αυγωμενη και δεν βλεπεις νεογεννητα τοτε θα σκεφτεις να βγαλεις - πουλησεις - χαρισεις ολα τα ψαρια που εχεις μαζι τους γιατι πολυ απλα τρωνε τον γονο.

piranha friend
14-02-13, 20:40
ph είναι λίγο πιο πάνω..
τώρα δεν ξέρω θα προσπαθήσω να φτιάξω τα άλλα και θα δούμε....:(

snakepanos
14-02-13, 21:18
Μην βαζεις απιονισμενο νερο ,,,μηπως λεω εγω τωρα ολες η γαριδες σου αρρεν , οι,θυλη ,,εγω εδωσα σε ενα φιλο 6 τσερυ και μετα απο 4 μερες του γεννησαν.
Να σου φερω καμια μπας και αλλαξη η τυχη σου.

stydio
14-02-13, 23:45
Για να γεννησουν οι γαριδες θελουν ποιότητα νερού, στρωμένο βυθό, και ποικιλία τροφών.
Αν τα εχεις αυτά και δεν γεννάνε, μπορεί να είναι το ιδιο φύλλο όλες, (κομματάκι δύσκολο το κόβω), ή να έπεσες σε παρτίδα σκάρτη.
Παρόλα αυτά,
οταν κάνεις αλλαγή νερού φρόντισε να είναι 2-3 βαθμούς παρακάτω απο οτι είναι στο ενυδρείο.
παρομοιάζεις ετσι την αποχή των μουσώνων στην φύση, που οι γαρίδες το παίρνουν ως εποχή αφθονίας φαγητού και αναπαράγονται.
Επισης τι τις ταιζεις?
Αυγα δεν βλέπεις. "Σέλες" βλέπεις?
Και τέλος στο ενυδρείο αν θέλεις να ευχαριστηθείς και εσυ και οι γαρίδες σου να τις βάλεις μόνες.
Εγω χαλάλισα 120 λίτρα μόνο για γαρίδες.
Σουλατσάρουν όμως ανενόχλητα παντού και δεν κρύβονται ολη μέρα με το φοβο μη μείνουν χωρις κεφάλη ή χωρις πόδια
Μπορείς αν θελεις και αλλα ζωντανα, να βάλεις κανα σαλλιγάρι ή helena αν εχεις ηδη πολλους λαθρεπιβάτες.

piranha friend
15-02-13, 14:09
Έχω πολλούς λαθρεπιβάτες οπότε τα χελένα είναι απαραίτητα.
Τους δίνω τροφή της ACTI "crusTabs"

Αυτό γράφει. τους δίνω 2 φορές την βδομάδα περίπου...
Ολα αυτά που λες τα κάνω δεν ξερω τι γίνεται...:smt102:smt102

rtolis
15-02-13, 22:32
Το πιο πιθανό είναι ο μονομάχος να τρώει το γόνο των γαριδών...
Δε νομίζω να είσαι τόσο γκαντέμης να πήρες 11 γαρίδες ίδιου φύλλου!

Για να γεννησουν οι γαριδες θελουν ποιότητα νερού
Αυτό που λέει ο Stydio είναι σημαντικό. Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι το pH δεν παίζει τόσο ρόλο (σε λογικά πλαίσια, δε λέμε να τις βάλεις σε νερό Ταγκανίκα!) όσο παίζουν οι τακτές αλλαγές νερού. Έχουν διαδοθεί στο χόμπυ και αντέχουν σε διάφορες συνθήκες. Αυτό που θεωρώ σημαντικό για τις αναπαραγωγές είναι το καθαρό νερό...

Και τέλος στο ενυδρείο αν θέλεις να ευχαριστηθείς και εσυ και οι γαρίδες σου να τις βάλεις μόνες.
Ένα ακόμη σημείο. Στην αρχή, όπως είπα, είχα Cherry μαζί με Endlers. Και τώρα έχω ένα ξεχωριστό ενυδρείο μόνο με γαρίδες. Δεν έχουν καμία σχέση η συμπεριφορά τους και τα χρώματα. Όταν δεν είναι στρεσαρισμένες είναι πιο ελεύθερες να κάνουν ότι θέλουν να κάνουν.

Τώρα για τη τροφή. Τι εννοείς τους δίνεις 2 φορές την εβδομάδα? Ρίχνεις τροφή μόνο 2 φορές την εβδομάδα??!! Κανονικά θα ταΐζεις, κάθε μέρα με μέτρο. Από τροφές για γαρίδες άλλο τίποτα. Εμπορίου αυτή που έχω δοκιμάσει και τη τσακίζουν είναι η Crusta Sticks της Tropical. Και τις ταμπλέτες για πατόψαρα μια χαρά θα τις τιμήσουν. Βρασμένο αγγούρι ή μαρουλάκι επίσης. Στο μόνο που δεν είναι δύσκολες είναι στο φαΐ.

stydio
16-02-13, 00:44
Τάιζε καθε μέρα και δώστες και άλλη ποικιλία τροφών.
Σέλες βλέπεις?

nazgul
16-02-13, 08:53
Απ' οτι ειπε, οχι. Δεν ειναι καν αυγωμενες.

Θα μου φερει αυριο δειγμα νερου να κανουμε ολες τις μετρησεις, αλλιως ακρη δεν θα βγαλουμε ποτε.

stydio
16-02-13, 10:38
Αλλο αυγωμένες άλλο σέλλες.
αυγωμένες είναι τα γονιμοποιημένα ωάρια που έχουν γίνεις αυγά ανάμεσα στα πόδια της θηλυκιάς αφού τα τα κανόνισε ο αρσενικός
και σέλες είναι τα αγονιμοποήτητα ωάρια στην πλάτη της θηλυκιάς πριν κατέβουν στα πόδια.

nazgul
16-02-13, 10:40
Ναι, δικιο εχεις.

piranha friend
16-02-13, 11:08
Όλες οι γαρίδες μου έχουν σέλες...
ήταν μια που δεν είχε αλλά ψόφησε στην μεταφορά.....(από το πετ σοπ στο σπίτι...)

Όλες οι άλλες έχουν. Για άλλη τροφή οκ θα το ψάξω...
Πάντως από ότι ξέρω οι γαρίδες είναι πιο ευαίσθητες από τα ψάρια..
Αν το νερό δεν ήταν κατάλληλο θα είχαν όλες πεθάνει!!!:smt102:smt102

stydio
16-02-13, 12:43
ΑΝ έχουν ολες σέλες τότε ΟΛΕΣ είναι ΘΗΛΥΚΕΣ.
Και αν δεν έχεις αρσενικό οι σέλες δεν γονιμοποιούνται.
Οσο αφορά την ποιότητα νερού δεν σημαίνει οτι αν δεν είναι καλή θα πεθάνουν οι γαρίδες.
Οι τσερι συγκεκριμένα αντέχουν σε ενα εύρος παραμέτρων.
Ομως το οτι δεν πεθαίνουν δεν σημαίνει οτι εχουν και τις κατάλληλες συνθήκες.
Αλλο απλώς ζω και άλλο ζω καλά.

piranha friend
16-02-13, 13:25
ok τότε.
Τώρα έτσι όπως έχουν τα πράγματα τι να κάνω???
Μπας και δω καμιά γέννα??;)

nazgul
16-02-13, 15:30
Φερε νερο αυριο σου ειπα και μετα θα δουμε τι κανουμε. Να σιγουρευτουμε για τις συνθηκες πρωτα. Ετσι αδικα μιλαμε.

rtolis
16-02-13, 15:55
:) Nazgul κάνω μια τρελή πρόβλεψη: Το νερό θα βγει κοντά στα επίπεδα δικτύου.
Κάνε τον έλεγχο, ο αποκλεισμός παραμέτρων είναι το καλύτερο, τουλάχιστον ξέρεις τι ΔΕΝ φταίει.
Επίσης φίλε μου piranha friend σου λέω να βάλεις τον μονομάχο (ή τις γαρίδες) αλλού. Ότι θες άλλαξε και όσο θες προβληματίσου. Ξέρεις ότι υπάρχει πιθανότητα ο μονομάχος να τρώει το γόνο των γαρίδων...
Δεν μπορούν όλοι να ξέρουν πως θα αντιδράσουν οι μονομάχοι, οι ξιφοφόροι, οι αρλεκίνοι, ta guppy, τα neon, τα black neon κλπ κλπ με γαρίδες. Απλώς δεν το ξέρουμε...

piranha friend
16-02-13, 16:37
Ναι ρε παιδιά μπορεί να τρώνε τα μικρά, δεν λέω όμως το θέμα είναι πως τις ελέγχω όλες κάθε μέρα και δεν έχω δει ποτέ αυγά!!!

Ποιες άλλες τροφές να πάρω???:smt090

rtolis
16-02-13, 16:59
περίμενε να κάνεις ένα έλεγχο νερού με τοn Nazgul...
Σου εγγυώμαι ότι το μόνο πράγμα που δεν φταίει είναι οι τροφές.
Βράσε αγγούρι, καρότο, μαρούλι και ρίξε...
Κι εσύ άμα πέσεις μέσα θα σε φάνε οι γαρίδες!

nazgul
16-02-13, 20:13
:smile: Nazgul κάνω μια τρελή πρόβλεψη: Το νερό θα βγει κοντά στα επίπεδα δικτύου.
Κάνε τον έλεγχο, ο αποκλεισμός παραμέτρων είναι το καλύτερο, τουλάχιστον ξέρεις τι ΔΕΝ φταίει.


ph,gh και kh ξερω ποσο θα ειναι. Η βρυση βγαζει ph-8, gh-15, kh-12. Αντε να ειναι λιγο πεσμενο το kh και gh, γιατι τρεχει καιρο το ενυδρειο. Αυτο δεν ειναι το προβλημα. Πολλοι εχουν red cherries σε νερο δικτυου Θεσσαλονικης με επιτυχια.

Αυτο που πρεπει να διαπιστωσουμε, ειναι αν εχει ΝΟ2 και ποσο ΝΟ3. Δες το παρακατω παλαιοτερο ποστ του piranha friend.

Κοίτα πήγα σε έναν φίλο να μου κάνει τεστ νερού και όλα ήταν οκ!!!
Αμωνία : απόλυτο 0
νιτρικά και νιτρώδη ήταν οκ(δεν θυμάμαι ακριβώς)


Αν δεν ειναι στρωμενο, η λυση ειναι ευκολη, μιας και θα βρει μπολι. Αν οχι, θα δουμε.

stydio
16-02-13, 22:32
Αφου λέει οτι ΟΛΕΣ έχουν σέλα.
Αρα ολες είναι θηλυκές.
Πάνε στο πετ σοπ και πάρε 5-6 αρσενικές

piranha friend
18-02-13, 21:52
Δεν μου δίνουν αρσενικές!!!
Πήγα και μου λενε πως τους έχουν κρατήσει άλλοι τα αρσενικά..:(

δεν μπορώ να βγάλω άκρη.....

nazgul
18-02-13, 22:20
Παρε απο χομπιστα. Αδικα λεφτα δινεις σε πετσοπ για red cherries. Για αλλες γαριδες, ναι. Αλλα για τις συγκεκριμενες, υπαρχουν αγγελιες στη Θεσσαλονικη που δινουν απο 5 ευρω τη δεκαδα αν ψαξεις λιγο.

stydio
20-02-13, 15:00
Δεν μου δίνουν αρσενικές!!!
Πήγα και μου λενε πως τους έχουν κρατήσει άλλοι τα αρσενικά..:(

δεν μπορώ να βγάλω άκρη.....

Τι άλλο θα ακούσουμε. :smt044
Πάνε διάλεξε αρσενικές και πες τους αυτές θέλω.
Αν σου πουν οτι δεν τις δίνουν τράβα τους μια καταγγελία στην διεύθυνση εμπορίου.

piranha friend
20-02-13, 16:39
Δεν μπορώ να ασχολούμαι.. Άσε που κάνει 3ε η μια..

Είπα κάτι προηγουμένως..
Bamboo shrimp μπορώ να βάλω??Αν ναι πόσες??:smt055

Alex_Salonica
20-02-13, 18:10
Δεν μπορώ να ασχολούμαι.. Άσε που κάνει 3ε η μια..

Είπα κάτι προηγουμένως..
Bamboo shrimp μπορώ να βάλω??Αν ναι πόσες??:smt055

Σου έχουν απαντήσει στο ερώτημα σου, είναι πολύ λίγα τα λίτρα.
Ειδικά οι bamboo θέλουν καλά στρωμένο ενυδρείο και 50 λίτρα ανά άτομο.

Δες σε πρώτη φάση αν μπορείς να ξεπεράσεις το θέμα με τις red cherry και όταν με το καλό αρχίσεις να μετράς γαριδάκια ξαναμιλάμε με πρώτο θέμα μεγαλύτερο ενυδρείο.

stydio
21-02-13, 12:03
Bamboo μπορεις να βαλεις υπο την εννοια οτι με τσερυ δεν υπαρχει προβλημα εκατερωθεν.
Ομως εχεις λίγα λίτρα και συν οτι οι Bamboo είναι δύσκολες στην τροφή.
Δεν έχουν δηλαδή ειδική τροφή για αυτές ούτε τρώνε απο τις άλλες, αλλά τρώνε φιλτράροντας το νερό.
Που για να εχει να φάνε πρέπει να εχει καλή βιολογία.
Χρησιμοποιούν τα μπροστινά τους πόδια σαν απόχες για να συλλέγουν μικροοργανισμούς.
Επίσης πρέπει να έχουν πρόσβαση στην έξοδο του φίλτρου όπου στήνονται για να φανε.
Δύσκολα θα τις κρατήσεις σε μικρό ενυδρείο και χωρίς υλικό φαγητού για αυτές.
Εγω σε 120 λίτρα εχω 3 τέτοιες και πάλι κατά καιρούς τις βλέπω να σουλατσάρουν στον βυθό, πράγμα που σημαίνει οτι πεινάνε

piranha friend
09-03-13, 12:51
Δεν ξέρω θα το σκεφτώ..
Αν θα έπαιρνα 1ή2 ίσα ίσα για να παρατηρήσω τη συμπεριφορά τους.
Η βιολογία μου είναι οκ ,είναι φουλ φυτεμένο.:smt059:smt059
Εκτός αυτού υπάρχει υγρή τροφή που τρώνε τα μικρά των ψαριών την δέχονται και οι baboo shrimp..+-8+-8
έτσι είχα διαβάσει.....:rolleyes: