PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα


kamberman
14-12-04, 04:39
Γεια σας!
Ειμαι νεος στο φόρουμ και πολυ ενθουσιασμένος με το χόμπι των ενυδρειων
Εχω εδω και χρονια ενασχοληθει με το γλυκο νερο (τωρα εχω ενα μικρο με δισκους), αλλα ειμαι νεος στον τομεα του αλμυρου νερού. Από το καλοκαιρι εχω "κληρονομησει" με μεγαλη μου χαρα ενα ενυδρειο 400+ λιτρων αλμυρου νερου από κάποιον που το βαρεθηκε, με τα εξης χαρακτηριστικα:
- 1 εξωτερικο μεγαλο φίλτρο της Eheim
- 2 εσωτερικα της πλάκας με σφουγγαρια
- 3 κυκλοφορητες
- 1 red sea prizm skimmer
- πολλα νεκρα κοραλλια τα οποια τα επλυνα με χλωρίνη και μετα από 4 μήνες εχουν πράσινη και κοκκινοκαφε αλγη (τέτοια αλγη εχει πιασει και το χαλίκι στο βυθο και ο μαγαζάτορας ειπε "no problem)
- 1 ζωντανό κοράλι που αγόρασα πριν μια βδομαδα με σαρκοφυτα που αρχισαν ομως να ζαρώνουν
- 1 θερμοστάτη 250 watt
- 2 λάμπες arcadia marine white και 2 arcadia marine blue 30watt οι οποοιες ανάβουν για 13 ώρες
- θερμοκρασια 27οC
- Ph 8+ (δεν μπορω να ειμαι ακριβης χρησιμποποιω τα χρωματικα τεστ μεχρι να παρω ψηφιακο πεχομετρο)
- salinity 1024
- νιτρικα 0
- 1 emperor angelfish (juvenile)
2 clown fish μκρα
1 yellow tang
1 blue tang
1 μικρο angel fish (το οποιο δεν μπορεσα να βρω στο ιντερνετ τι ακριβως ειναι, αλλα ο μαγαζάτορας το ονομασε "πριγκηπα"
- το νερο προέρχεται απευθειας απο θάλασσα στην περιοχη Επανωμης θεσ/νικης που ο προκατοχος συστησε ως "τελειο" και κάθε 3 μηνες αλλαζω το 1/3
-κάθε βδομαδα επειδή το νερο εξατμίζεται συμπληρώνω 8 περίπου λίτρα απιονισμένο νερο

Επειδη βλέπω οτι σε κάποια πράγματα εχω λάθος απαντηστε μου σας παρακαλώ στις παρακάτω ερωτήσεις

1) Το blue tang ειχε ασπρα σημαδια και ξηνόταν (στη συνεχεια και ο emperor). Εκανα θεραπεια με χαλκό πριν 2 περιπου μήνες και ολα οκ, αλλα τωρα επανηρθαν τα συμπτωματα. Ο μαγαζάτορας ειπε οτι ειναι νορμαλ να ξηνωνται αλλα διαβαζοντας στο φόρουμ σας ανησυχησα παλι. Εχω πιασει σε αποχη την blue tang, με σκοπο να την παω πισω αν ειναι φορεας ασθενειων. Αν την παω πισω λυτρωνω τα αλλα ψαρια ή ματαιος κόπος?
2) Σκοπευω να φτιαξω reef και γι' αυτο αγορασα για αρχη το κοραλι σαρκοφυτο, αλλα το βλέπω να ζαρωνει.Τι φταιει? Το εχω τοποθετησει πανω-πανω, 30 cm απο τις λάμπες και η κυκλοφορια του νερου ειναι αρκετη (φανταζομαι).
3) Με την κοκκινο-καφε αλγη που εχει εξαπλωθει στο ενυδρειο να ανησυχω ή ειναι νορμαλ οπώς λεει ο μαγαζάτορας.
4) Με τη σύνθεση του ενυδρειου ειναι όλα νορμαλ ή κανω κατι λάθος
5) Σκέφτομαι το επόμενο ψαρι να ειναι ενα puffer. Ταιριαζει με τα υπόλοιπα ψαρια ή θα φαει κανα clown (ειναι μικρα και χωραν στο στομα του)?
6) Μηπως δεν πρεπει να βαλω αλλο ψαρι μεχρι να ληθει το προβλημα με το ξησιμο και τα ασπρα στιγματα? Από την αλλη σκεφτομαι οτι αν ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα θα ειχα και απώλειες. Τόσους μηνες δεν εχω χασει ψαρι και τρωνε κανονικα, απλα ο emperor και κυριως το blue tang ξηνονται

Συγνωμη αν σας κουρασα. Pls μη μου πειτε να διαβάσω , εχω σερφαρει απειρες ώρες και οι αποψεις διεισθανται. Πεστε μου σας παρακαλώ για τη δικια μου περιπτωση τι γινεται. Ευχαριστω εκ των προτερων
Κώστας

kangouras
14-12-04, 09:57
kalhmera kambeman , συγνώμη αλλα το μόνο που μπορώ να σου προτίνω είναι να διαβάσεις , δε γίνεται να φτιάξεις ριιφ χωρις μελέτη ( όχι απλό διάβασμα/ανάγνωση αλλα πραγματική προσπάθια )

πολλοί λόγοι φέρνουν ιτσ στα ψάρια , τροφή , περιβάλλον , επιθετικότητα/συμβατότητα άλλων ψαριών

Μερικά πράγματα που μπορεί να βοηθήσουν είναι === προσθήκη βράχου για καλητέρευση συνθηκών και αργότερα τροφής , αλαγή τροφικών συνηθειών , προσθήκη νερου απο Ρ/ο και οχι νερό ατμοσίδερου , διαχωρισμός των Τανκς. Xρήση μπάφερ , ιόδιο , χρήση σκίμμερ, κτλ.

yiobi
14-12-04, 13:33
Θεραπεία με χαλκό σε reef ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!
Επίσης κάποιοι λένε ότι άπαξ και βάλεις χαλκό σε ένα ενυδρείο
δεν θα ξαναγίνει ποτέ reef safe..!! (ακόμα και αν το στεγνώσεις...) :!:
Κάθε 3 μήνες 1/3 αλλαγή δεν μου φαίνεται και ότι καλύτερο...
Για να το έκανες αυτό μάλλον θα χρειαζόσουν καλύτερο βιολογικό φιλτράρισμα και σίγουρα κάποιο καλύτερο skimmer.
Για το ich απλά θα μπορούσες να προσθέσεις 2-3 γαρίδες lysmata
Από μετρήσεις ΟΚ για τα νιτρικά, αλλά από νιτρώδη, αμμωνία, ασβέστιο
σκληρότητα κλπ τι γίνεται??
Σε 400+ λίτρα 120Watt φωτισμού δεν νομίζω να αρκούν. :oops:
Από κυκλοφορία νερού θα πρέπει να έχεις 3500-4000 lt/h τουλάχιστον. :!: Το puffer δεν ξέρω αν θα φάει κανέναν clown, σίγουρα όμως θα σου τρώει
σχεδόν κάθε ασπόνδυλο που θα προσθέτεις...
Σίγουρα θα χρειαστείς διάφορα πρόσθετα όπως είπε και ο kangouras...
Προσπάθησε να διαβάσεις μερικά πράγματα πρώτα και κοίτα να είναι σωστές οι πηγές σου γιατί αλλιώς θα απογοητευτείς κάποια στιγμή
(ίσως και σύντομα) και είναι κρίμα :cry:
Πάντα φιλικά :wink:
Υiobi

koulio
14-12-04, 13:56
Για το ich απλά θα μπορούσες να προσθέσεις 2-3 γαρίδες lysmata

αυτο παλι πως γινεται :shock: :shock: :shock: :shock:

yiobi
14-12-04, 14:22
Έχω δει επανηλειμένως να κάθεται κάποιο ψάρι
και να το καθαρίζουν από εξωπαράσιτα.
Κυρίως σε νεοεισελθέντα στο ενυδρείο ψάρια
που από το στρες εμφανίζουν τέτοια περίπτωση.
Σε 1-2 ημέρες είναι όλα ok.
Μιλάω για το δικό μου ενυδρείο φυσικά, που από
αυτά που έχω δει είμαι πεπεισμένος ότι βοηθάνε αρκετά.
Αν πάλι κάνω λάθος, sorry. :oops:

Σ.Σ. Φάρμακο δεν έχω ρίξει ποτέ
:wink:

kamberman
14-12-04, 14:55
Για τις γαρίδες το εχω διαβάσει, αλλα ο μαγαζάτορας δεν τις προτείνει γιατι θα μου τις φάνε τα αλλα ψαρια που έχω (βλ. παραπάνω). Ισχυει? Σήμερα του πηγα να μου κρατήσει το μονο κοράλλι που έχω μέχρι να περασει η περιοδος θεραπείας με χαλκο. (Μου ειπε να βάλω αρχικα μονο 6ml paracure της redsea και αν δε φύγουν τα σημαδια τοτε να κάνω όλη τη θεραπεια.) Το ενδεχομενο να το μετατρέψω σε reef δυστυχως βλέπω να απομακρύνεται (λόγω χαλκου) αλλα και επειδη ο μαγαζάτορας λεει ότι ο emperor θα ξεσκιζει τα κοραλια. Με την κοκκινο-καφε αλγη που ανεφερα παραπάνω τι γινεται? Και για φωτισμο τι μου προτεινετε? Οσο για τις αλλαγες του νερού, μπορω να το φτιαχνω μονος μου? ειναι καλό? (γιατι δεν μπορω να πηγαινω καθε μηνα στη θαλασσα (ειδικα το χειμωνα) και να κουβαλάω περίπου 120 λιτρα νερο)
Και παλι ευχαριστω

ahar
14-12-04, 15:53
εφοσον θελε ινα το μετατρέψεις σε reef , δεν επρεπε να ρίξεις χαλκο.
ο yiobi έχει δικιο για τις λυσμάτα γαριδες.
Εαν έχεις αρκετο βραχο για να κρυβόνται δεν θα έχεις ιδιαιτερα προβλήματα
Αλλώστε τα blue tang & yellow tang εινια αλγοβορα κατα ένα μεγαλο ποσοστο.
Το νερο θα το εφτιαχνα στην θεση σου....
μπορει να επενδυσεις σε μια Reverse osmosis και να προσθετειςτα σχετικά αλάτια.

Το ξυσιμο τώρα...
Κλασσικο ich.

Μην βάλεις τιποτα ακομα μεχρι να φτιαξεις το ενυδρειο σου και μεχρι να δείς τι θα το κανεις... reef , fish only ..

Discos
14-12-04, 17:05
Καταρχην ο μαγαζατορας σου ειναι λιγο επικυνδινος. Μην τον εμπιστευεσαι σε αυτα που λεει. Μετα, η αλγη που εχεις δεν την τρωνε τα tangs διοτι ετσι οπως τα λες ειναι κυανοβακτηριδιο το οποιο οπου ακουμπαει ειναι τοξικο. Επισεις δειχνει λαθος κυκλοφορια, λαθος φωτισμο και λαθος νερο.

Εχεις πολλα λαθος στο νερο σου και φαινετε απο την παρουσια αυτης της αλγης. Με αυτα τα ψαρια, χωρις αλλαγες νερου και με λαθος σκιμμερ (πολυ μικρο για τα λιτρα σου) δεν νομιζω να εχεις 0 νιτρικα... Δεν υπαρχει περιπτωση. Εκτος εαν εχει πνιγει με τουφες αλγης. Με τι μετρας?

Μετα το νερο που εχεις βαλει ειναι απο τον θερμαικο? Εαν ειναι απο εκει ειναι πολυ λαθος επιλογη επειδη εχει αρκετα μολυσμενο νερο με βαρεα μεταλα κτλ...Τι συνολικη κυκλοφορια εχεις?

Χαλκο τωρα δεν ηξερες δεν ρωταγες...αλλα και να ρωτησες με τον συγκεκριμενο μαγαζατορα σωθηκες. Υπαρχουν ρητινες στο εμποριο που αποροφουν τον χαλκο. Οχι αμεσα αλλα μακροπροθεσμα αφου ο χαλκος εχει "καθησει" πανω στο υποστρωμα σου και οχι μονο.

Puffer ουτε για αστειο εαν δεν θες να χυθει αιμα και σε ψαρια αλλα και σε ασπονδυλα και κοραλια. Οι γαριδες ειναι μια λυση αναγκης αλλα δεν ειναι πανακεια. Εαν το ψαρι εχει μια προσωρινη αδυναμια θα το βοηθησουν , εαν ομως εχει ασχημες συνθηκες νερου κτλ τοτε δεν κανουν απολυτως τιποτα. Ειδικα με το emperor, επιασες διανα! Να γνωριζεις πως τα tang εχουνε μια ευαισθησια σε ασχημο νερο και αυτο φαινετε στην δικη σου περιπτωση.

Ιωδιο, η αλλα προσθετα βαζεις? Εαν δεν γνωριζεις τι ειναι υπαρχουν παλαιοτερα links που εχουν αναφορες και διευκρινηζουν τι ειναι το καθε ενα απο αυτα.

Πες μας τι απορειες εχεις με βαση αυτα που σου ειπαμε και σιγα σιγα θα τα βαλουμε ολα στο δρομο τους.

manosdr
14-12-04, 22:20
Γειά σου Kamberman :lol: Καλώς ήλθες στον υπέροχο αλλά και απαιτητικό
κόσμο του θαλασσινού ενυδρείου.
Θα είμαι σύντομος και περιεκτικός γιατί ήδη πολλά έχουν απαντηθεί σωστά.
Βγάλε τα εσωτερικά φίλτρα και βάλε άλλο ένα εξωτερικό.Το παληό το
κάνεις βιολογικό με υαλοβάμβακα,μπλέ σφουγγάρι και siporax και το άλλο
χημικό με υαλοβάμβακα,ενεργό άνθρακα και ένα καλό αντιφώσφορο.
Βάλε άλλους 3-4 κυκλοφορητές 500-700 l/h έκαστος.
Το skimmer είναι ανεπαρκέστατο για τα λίτρα σου.Θέλεις τριπλή ικανότητα
skimming.Προτείνω Remora από Αμερική που είναι και οικονομικό.
Διπλασιασμός φωτισμού με αλλαγή του φωτισμού σου ή με κάποια πατέντα
που να προσαρμόζεται στο καπάκι σου.Προτείνω Τ5 ή PC.
Γυρίζεις πίσω τον Emperor και το άλλο Engel εκτός άν είναι bicolor.Ξεχνάς
το puffer. :cry: Αλλαγές νερού με R.O.(αντ. όσμωση) οπωσδήποτε και όχι
από τον Θερμαικό. :!:
3-4 Cleaner shrimp είναι καλή ιδέα.
Επειδή έχω εμπειρία με χαλκό σου λέω ότι το ενυδρείο μου έκανε 8 μήνες να συνέλθει. :!: Υπομονή λοιπόν.Να μετρήσεις PO4,NO2,KH,Alkalinity και
αμμωνία και να μας ενημερώσεις.Ολα αυτά στα λέω γιατί πιστεύω ότι κατά
βάθος θέλεις reef και όχι fish only.Με υπομονή,προσπάθεια πολύ και
πολύ μελέτη θα τα καταφέρεις.Οτι χρειαστείς είμαστε στην διάθεσή σου. :D :D :D

kamberman
15-12-04, 03:48
Ok για μια ακομη φορα παραδέχομαι οτι ειμαι πολυ "μικρός" και ολιγον ντρεπομαι. Εκτιμω αφανταστα το ενδιαφερον και δεν περιμενα τοση ανταποκριση. Ειστε φανταστικοι! Τις μεχρι τωρα κινησεις μου τις σχεδιαζα με βαση τον μαγαζάτορα (ας μη λεμε ονοματα) και τον προκατοχο του ενυδρειου που ειναι υποτιθεται "ειδημονες". Αλλα απο δω και μπρος θα κάνω ότι μου πειτε εσεις και τα 2 βιβλια για διαβασμα που παρειγγειλα απο αμαζον. Τα μονα στοιχεια που μπορω να σας δωσω ειναι τα εξης:
1) Το τεστ nitrite (no2, σωστα?) ειναι παντα καταλευκο, δηλ 0. (χρησιμοποιω το dry tab nitrit testkit aquarium pharmaceuticals)
2) kh μετραω πρώτη φορα χρησιμοποιώντας το τεστ της tetra που χρησιμοποιω στο ενυδρειο γλυκου νερου μου και βγάζει 27!!!!! Ειναι δυνατον η ειναι διαφορετικο το τεστ για αλμυρο νερο?
3)ph 8+ , θερμοκρασια 27oC, salinity 1024
3) alcalinity, αμμωνια και po4 δεν εχω μετρησει ποτε! Μαλλον πρεπει να πάρω τεστσ ε?
4) Οι κυκλοφορητες μου δεν αναγραφουν μαρκα και χαρακτηριστικα (δεν τους αγορασα εγω, τους "κληρονομησα" οπως ειπα.
5) Για ιωδιο βάζω κάθε 15 μερες reef success calcium3 redsea

Επειδη οντως κατα βάθος θελω να κάνω reef και με δεδομενο οτι εβαλα ηση μια δόση χαλκου και η tang ακομα εχει ασπρακια, θα ηθελα οπως ειμαι τωρα να μου πειτε τ ακριβως να κανω ωστε
α)να γιατρεψω τα ψαρια μου
β)να φυγει η αλγη
γ)να μπορω σε καποια φαση να αρχισω να βάζω κοραλια

Μου ειπατε για επιπλεον εξωτερικο φιλτρο, φωτισμο και κυκλοφορητες. Τι μοντελα ακριβως (για να τα παραγγειλω απο ιντερνετ) Και μες στην εβδομαδα παω για r/o. Φανταζομαι χρειαζεται και αλλαγη νερου. Ποτε, ποσο να αλλαξω και με ποια αναλογια χρησιμποποιωντας αλατι (που επισης θα αγορασω). Το ενυδρειο μου ειναι 350 λιτρα. Τι αλλο χρειαζεται? Με τον χαλκο και το itch τι να κανω? Το δωρο χριστουγεννων θα γινει ενυδρειο φετος , να μην πω οτι σκεφτομαι να πουλησω και το ενυδρειο γλυκου νερου

Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας , περιμενω με ανυπομονησια τις οδηγιες σας

kangouras
15-12-04, 10:55
καληγμέρα , το θέμα δεν είναι να βρίσκεις κάποια άτομα για να σε οδηγούν αλλα να φτιάξεις μια δική σου βάση δεδομένων έτσι ώστε να μπορείς να αξιολογήσεις τις πληροφορίες που λαμβάνεις , δε μπορείς να κρέμεσαι απο τρία τέσσερα άτομα που μπορεί να θέλουν να βοηθήσουν.

Μέτρα το ΡΗ το πρωί πρίν ανάψουν τα φώτα
Για το νιτριτ τεστ , διπλασίασε τις αναλογίες για πιο ακριβή αποτελέσματα αν και κάτι μου λέει οτι απλα το τεστ είναι λιγμένο (όπα , τώρα το είδα , ντραι νταμπ ? όχι υγρό ?) ( ΧΕΧΕ , όπως θα έχεισ καταλάβει πρέπει να πάρεις 5-6 τεστάκια για τα χρηστούγενα ) Πάντως αμμωνιακό τεστ(Πρωσοπική μου άποψη ) δεν είναι απαραίτητο αφού δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου σε ένα στρωμένο ενυδρείο.

Βάζεις ασβέστιο με το Κάλσιουμ 3 ( τώρα αυτο το 3 τί περιέχει δε ξέρω ) αλλα αυτό που πρέπει να βάζεις είναι IODINE (IODINH)

Πάντως μάλλον μπαίνεις στο σωστό δρόμο , τι βλιβλία αγόρασες ??

Discos
15-12-04, 11:15
5) Για ιωδιο βάζω κάθε 15 μερες reef success calcium3 redsea

Λαθος, αυτο το προσθετο ειναι καταλληλο και ειδικο για ασπονδυλα και κοραλια, οχι για ψαρια, ναι μεν εχει ιοδιο αλλα τα υπολοιπα ιχνοστοιχεια καθως και το ασβεστιο που πανε οταν δεν εχεις κατι να τα αποροφησει? Να αναφερω οτι συμβαλουν και αυτα αρκετα στο προβλημα της αλγης.

Για ψαρακια μονο υπαρχει ειδικη σειρα της red sea που λεγεται marine success και οχι reef success που βαζεις εσυ.

http://www.redseafish.com/SubCategory.asp?catID=90&subID=40

kamberman
15-12-04, 12:17
Για τα ιχνοστοιχεια μου προτεινε ο μαγαζατορας και ενα αλλο μπουκαλακι της ιδιας σειρας , αλλα μετα οταν θυμηθηκε οτι βαζω νερο απο θαλασσα ειπε δεν χρειαζεται. Το ιωδιο το εβαλα μια φορα μονο γιατι μονο για 2 βδομαδες ειχα ενα ζωντανο κοραλλι, μετα το πηγα πισω για να αρχισω θεραπεια με χαλκο. Σας παρακαλω , χρειαζομαι να μου πειτε πιο συγκεκριμενα μια μικρη λιστα απο μοντελα σε υλικο, τεστ, αλατια και οτι αλλο απο αυτα που προτεινατε, γιατι τωρα που εχω μερικα λεφτα στην ακρη και το προβλημα στο ενυδρειο, θελω να κανω τις σωστες κινησεις και οχι να πεταξω λεφτα σε "πειραματα" και εξοπλισμο που ειναι ανεπαρκης ή ειναι αυτα που θελει να πασαρει το καθε καταστημα. Ηδη η εμπιστοσυνη μου σε συτους εχει κλονιστει ΠΑΡΑ πολυ. Τα βιβλια τα παρηγγειλα αλλα θα αργισουν φανταζομαι να ερθουν απ αγγλια και λογω γιορτων.Πηρα το "Natural Reef Aquariums" (tullock) και "Marine Fishes (A PocketExpert Guide)" (Scott W. Michael). Σε πρωτη φαση να αλλαξβω νερο να ξεφορτωθω το χαλκο? Ποσο νερο να αλλαξω? Και με το ick τι θα γινει? Η να συνεχισω τη θεραπεια και μετα να προσπαθησω να καθαρισω το νερο?

kangouras
15-12-04, 14:27
Για το ιτσ ξέρω ένα γιατροσόφι που δουλεύει κατα 50% με επυτυχία χωρίς να επιρεάζεται αρνητικά τίποτα ζωντανό ΣΚΟΡΔΟΖΟΥΜΟ ναι καλά διαβάζεις , λίγο ζουμί στη τροφή αλλα και κατευθείαν στο ενυδρείο μπορεί και να κάνει τη δουλειά, χωρίς να χριαστεί να κάνεις ενέργειες μετά για να το καθαρήσεις , εγώ το δίνω στα ψαράκια μου μιά φορά τη βδομάδα κοντά στους δύο μήνες τώρα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα μου φαίνεται πως τα χρώματά τους είναι πιο έντονα και τα βλέπω γενικότερα πιο δραστήρια απο τον πρώτο καιρό

Discos
15-12-04, 16:36
Να που φτασαμε και στο σκορδοζουμο, το οποιο καλο ειναι μεν και πασιγνωστο για την ομοιοπαθητικη του ικανοτητα να βοηθαει το ανοσοποιητικο και οxι μονο των ψαριων αλλα εαν εχεις τις αλλες συνθηκες λαθος τοτε δεν κανει τιποτα και λογικο ειναι.

Με την ευκαιρια τι ταιζεις τα ζωντανα σου? Ειναι απο τα πλεον συμαντικα και το ξαχασαμε ολοι να σε ρωτησουμε.

manosdr
15-12-04, 22:20
Δεν πρέπει να ντρέπεσαι :!: :) Ολοι όταν ξεκινήσαμε από υπερβολικό
ενθουσιασμό και απειρία κάναμε λάθη και πρώτος εγώ.Στο reef όμως τα λάθη πληρώνονται ακριβά γι'αυτό πρόσεχε και μελέτα τις κινήσεις σου.
ΚΗ 27 αποκλείεται :!: Το δικό μου είναι της Aquarium Pharmaceuticals και είναι και γιά γλυκό καί για αλμυρό νερό.Εάν το δικό σου γράφει ότι είναι και για αλμυρό νερό τότε να το αλλάξεις γιατί θα έχει λήξει.Εφ΄όσον έχεις τώρα μόνο ψάρια δεν χρειάζεσαι πολλά πρόσθετα και ειδικά Ca.Βάζε κάθε 10 μέρες Buffer,λίγο ιώδιο και Trace.Να βάλεις και άλλους κυκλοφορητές. :!: Εχεις καθόλου βράχο :?: Εάν όχι και άν έχεις
ήδη βάλει χαλκό τότε ολοκλήρωσε την θεραπεία και μετά άρχισε αλλαγές
νερού 20% ανά 15 μέρες με νερό από R.O.,μετρώντας τον χαλκό έως να τον βρείς 0.Φτιάξε τα φίλτρα όπως σου είπα χθές βάζοντας αρκετό άνθρακα
για να απορροφήσει τον χαλκό όταν τελειώσει η θεραπεία.(Μανο, o ανθρακας δεν αποροφαει τον χαλκο, ειδικες ρητινες το κανουν.)-Σημειωση Moderator-discos Εάν δεν έχεις ήδη βάλει χαλκό σου προτείνω επειδή δεν έχεις ασπόνδυλα
να δοκιμάσεις Hyposalinity.Αυτό γίνεται αλλάζοντας κάθε μέρα 5-7 λίτρα
νερό προσθέτοντας νερό από R.O. χωρίς αλάτι έως ότου η salinity κατέβει
από το 1024 στο 1010.Τα ψάρια αντέχουν αρκετές μέρες στο 1010 ενώ τα ασπόνδυλα όχι.Τα παράσιτα θα αποκολληθούν από το σώμα των ψαριών
λόγω της hyposalinity αι θα πεθάνουν.Στην φάση αυτή θα βοηθούσε
και μία λάμπα UV 15w με κυκλοφορητή 700 l/h.Αφού λοιπόν απαλλαγείς με
το καλό από το Ick και αφού αφήσεις το 1010 μερικές μέρες,αρχίζεις
τις μικρές αλλαγές νερού με αλάτι όμως ώστε σταδιακά να φτάσεις στο 1025
Για ένα μήνα μετά δεν θα βάλεις κανένα ζωντανό στο ενυδρείο και αφού όλα πάνε καλά και κάνεις αυτά πού είπαμε θα προχωρήσεις στα επόμενα
βήματα.
:lol: :lol: :lol:

kamberman
15-12-04, 23:29
Τροφές:
-tropical marine flakes
-tropical marine gran
-sera granu marin
-sera freeze dried shrimp
τα οποια τα ταιζω 2 φορες την ημερα ενναλαξ για ποικιλια

Τωρα που εριξα ηδη χαλκο το επίπεδο Cu ειναι στα 0,2 ppm
Nα συνεχίσω θεραπεια με χαλκό ή να το γυρισω σε hyposalinity που μου αρεσε σαν ιδεα?
Το kh ειναι και για αλμυρο νερο απλα εγω εκανα λάθος στην μετρηση εχθες. Τελικα ειμαι στα 13-14.
Αυριο-μεθαυριο που θα μπει το δωρο χριστουγεννων ξεκιναω αγορες με πρωτα-πρωτα το r/o, το αλατι και τα τεστ.
Τα δυο εσωτερικα φιλτρα της πλακας που εχω δεν λειτουργουν σαν επιπλεον κυκολοφορητες? (μπας και γλιτωσω κανα εξοδο δηλ).
Ευχαριστω

manosdr
16-12-04, 12:04
Δεν μας είπες άν έχεις βράχο.Τα θεραπευτικά επίπεδα Cu είναι 0,3.
Αφού άρχισες με χαλκό να ολοκληρώσεις και όταν θα αρχίσεις τις αλλαγές
νερού ρίξε την αλατότητα στο 1015,κράτατο για 10 μέρες και επανέφερέ την σταδιακά.

kamberman
16-12-04, 13:32
Οκ αυτο θα κανω. Να σαι καλα φιλε Μανο
Βραχο δεν εχω......ακομα. Και το θεμα ειναι μελλοντικα που θελω να το κανω reef που θα βρω εδω στη θεσαλονικη:(

manosdr
16-12-04, 14:22
Ευτυχώς που δέν έχεις βράχο γιατί ο χαλκός τον καταστρέφει :!:
Εάν δεν βρείς εκεί τότε μόνο από Αθήνα.Πάντως reef χωρίς βράχο δεν
γίνεται.Πάντως λόγω χαλκού βράχο δεν θα βάλεις άν δεν έχεις 0 χαλκό
για 2 συνεχόμενους μήνες. :lol:
Μου κάνει εντύπωση που σε μεγάλη πόλη όπως η Θεσ/κη δεν υπάρχει βράχος.Εγώ από Αθήνα βρίσκω συχνά, κουραρισμένο και σε καλή ποότητα
με 20 ευρώ το κιλό.

kamberman
16-12-04, 15:26
ok
Παρεπιπτώντως:
1) Μου ειπες οτι το redsea Prizm Skimmer ειναι ανεπαρκεστατο. Βλέπω στις προδιαγραφές ότι κάνει για ενυδρεια μεχρι 400λιτρα (εμενα ειναι 350). Σίγουρα να το αλλαξω? Ψιλολυπάμαι τα 170 Ε που εδωσα....
2) Το να εχω μπουρμπουλήθρες μεσα στο ενυδρειο για ντεκορ ειναι κακό?
Ευχαριστώ

Discos
16-12-04, 15:34
Τροφές:
-tropical marine flakes
-tropical marine gran
-sera granu marin
-sera freeze dried shrimp
τα οποια τα ταιζω 2 φορες την ημερα ενναλαξ για ποικιλια


Βαλε στην διατροφη τους λιγη ζωντανη και αγορασε καποιες τροφες σε bits και flakes της Ocean Nutricion, οι τροφες αυτες ειναι σε αλλη κλαση. Οι τροφες σου δεν ειναι και οι καλυτερες θα ελεγα. Ειναι πολυ "λιγες" για θαλλασα.

Τα δυο εσωτερικα φιλτρα της πλακας που εχω δεν λειτουργουν σαν επιπλεον κυκολοφορητες? (μπας και γλιτωσω κανα εξοδο δηλ).
Ευχαριστω
Ναι, αμα τα αδειασεις απο τα υλικα τους αλλα θα πιανουν χωρο, εαν σε βολευει ετσι, εσυ το ξερεις, αλλα δουλεια θα κανει.

Αυριο-μεθαυριο που θα μπει το δωρο χριστουγεννων ξεκιναω αγορες με πρωτα-πρωτα το r/o, το αλατι και τα τεστ.

Και ενα καλο σκιμμερ ειναι αναγκαιο, το σκιμμερ ειναι κλειδι στο θαλλασινο και σε ψαρια και σε ριφ, προτεινω για τα λιτρα σου κατι που μπορεις να βρεις στην ελλαδα και ειναι απο τα καλα κοματια. Turboflotor Multi SL. Απο τα πολυ καλα σκιμμερ στην κατηγορια τους για τα λιτρα σου.
http://www.aqua-medic.de/cgi-bin/php/display_product.php3?p_id=163&lang=en&cat_id=9

Discos
16-12-04, 15:43
ok
Παρεπιπτώντως:
1) Μου ειπες οτι το redsea Prizm Skimmer ειναι ανεπαρκεστατο. Βλέπω στις προδιαγραφές ότι κάνει για ενυδρεια μεχρι 400λιτρα (εμενα ειναι 350). Σίγουρα να το αλλαξω? Ψιλολυπάμαι τα 170 Ε που εδωσα....
2) Το να εχω μπουρμπουλήθρες μεσα στο ενυδρειο για ντεκορ ειναι κακό?
Ευχαριστώ

1- Δεν διαβαζεις αυτα που εχουμε γραψει στο παρελθον, ετσι δεν ειναι? :evil:

2- Σοβαρεψουυυυ..... :?

manosdr
16-12-04, 22:18
Οι τροφές που σου προτείνει ο Μάριος είναι κορυφαίες.Το Prizm είναι επαρκές το πολύ για 200 λίτρα. :!: Δεν μπορείς ακόμα να καταλάβεις πόσο
βασικό είναι το καλό skimmer.Εγώ μέχρι να το καταλάβω έπαθα αρκετές
ζημιές και το πλήρωσα πολλαπλά.Είναι ο ο βασικότερος εξοπλισμός στο θαλασσινό και ειδικά στο reef :!:
Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα τα εσωτ. φίλτρα λόγω χώρου και θα έβαζα 3 κυκλοφορητές σε διαφορετικά σημεία.Να ελαττώσεις το τάισμα στό μισό
μέχρι να γίνουν καλά τα ψάρια. :wink:

kamberman
16-12-04, 23:17
Kαι παλι ευχαριστω παιδια για τις υπερπολυτιμες συμβουλες σας. Συγνωμη που ρωταω και ξαναρωταω, αλλα θελω να κάνω λιστα με τις επομενες κινησεις αλλα και να κανονισω τον προϋπολογισμο μου. Με μια προχειρη ματια όλα αυτα κοστιζουν πάνω απο 2χιλιαρικα(!) και πρεπει να οργανωθω και κυριως να ιεραρχισω τις αναγκες σε εξοπλισμο. Και παλι ευχαριστω θα σας ενημερωσω για εξελιξεις και αγορες
Α παρεπιπτωντως, σημερα ψοφησε το μικρο angel (ο "πριγκηπας")-βρεθηκε με τα μουτρα σφηνωμενος στον εναν κυκλοφορητη :(

Discos
17-12-04, 12:12
Αναφερθηκε πριν ο Μανος σε hyposalinity, σωστη τακτικη αλλα πρεπει να ξερεις τι κανεις για να μην εχεις αλλα προβληματα. Να γνωριζεις πως σε αυτες τις συνθηκες ( hyposalinity) ο βραχος πεθαινει καθως και τα απονδυλα και τα κοραλια. Τα ψαρια ομως αντεχουν για ενα διαστημα χωρις προβληματα. Προσοχη λοιπον.

2) Το να εχω μπουρμπουλήθρες μεσα στο ενυδρειο για ντεκορ ειναι κακό?
Οι μπουρμπουληθρες απο το σκιμμερ κανουν κακο εαν μπαινουν στο ενυδρειο. Τωρα βεβαια δεν ειναι της παρουσης να το δουμε γιατι, αλλα οντως συμβαινει.

Με μια προχειρη ματια όλα αυτα κοστιζουν πάνω απο 2χιλιαρικα(!) και πρεπει να οργανωθω και κυριως να ιεραρχισω τις αναγκες σε εξοπλισμο.
Η αληθεια ειναι οτι κοστιζει λιγο αλλα δεν φτανει και τοσο ψιλα για αυτα πoυ θελεις. Το σκιμμερ, τα τεστ και το αλατι θα τα βαλεις πρωτα πρωτα. Μετα απο καιρο θα μπορεσεις να παρεις και την αντιστροφη οσμωση. Τα ψαρακια σου δεν τα νιαζει εαν το νερο ειναι απο α/ο η απο την βρυση. Τα κοραλια σου ομως θα τα νοιάζει. Αρα ακομα δεν βιαζεσαι για αυτην.

Α παρεπιπτωντως, σημερα ψοφησε το μικρο angel (ο "πριγκηπας")-βρεθηκε με τα μουτρα σφηνωμενος στον εναν κυκλοφορητη :(
Δεν εχεις καποια σιτα η γριλια στις αντλιες σου? :shock:

kamberman
17-12-04, 12:45
ουτως η αλλως τωρα που χρησιμοποιω χαλκο δε χρησιμοποιω σκιμερ οποτε θα το βαλω στις επομενες αγορες. Βραχο κ ασπονδυλα ακομα δεν εχω οποτε η hyposalinity ακουγεται καλη ιδεα.
Οσο για τον πριγκηπα αυτος μαλλον ψοφησε απο μονος του και παρασηρθηκε στον κυκλοφορητη. Οι δυο κλοουν που εχω ειναι πολυ μικροι και την πεφτουν διπλα στον κυκλοφορητη και δεν ειχαν κανα "ατυχημα" τοσο καιρο

kangouras
17-12-04, 13:04
ένα πλήρες ενυδρείο 350λίτρα χριάζεται 2 χιλ΄μόνο για αλάτι , άμμο , βράχο , ψάρια , ασπόνδυλα

Αυτά που σου λείπουν για να μπορείς να έχεις τα ασπόνδυλα είναι Καθαρό/οξυγωνομένο νερό ,και άφθονη ηλιακή ενέργεια , αυτά τα πετυχένεις με χρήση ενός καλού σκίμμερ , Α/Ο , Ισχυρού φωτισμού , και καλής κυκλοφορίας νερού , πρέπει πρώτα να καθαρίσεις το νερό απο τα οργανικά 1) ΣΚΙΜΜΕΡ , αύξηση ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ μετα να αποβάλεις όλα τα βαρέα και επιβλαβή μέταλλα ) Α/Ο και αφού βάλεις βράχο , καθαρήσεις το νερό μπορείς να βάλεις έξτρα φωτισμό γιατί αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με άλγη ,

manosdr
17-12-04, 16:58
kamberman σου προτείνω τώρα στίς γιορτές που θα έχεις χρόνο να ανατρέξεις σε παληές δημοσιεύσεις στο forum οι οποίες θα σου λύσουν πολλές απορίες.Εκεί θα βρείς και σχετική βιβλιογραφία και για βιβλία
αλλά και για το internet την οποία πρέπει να μελετήσεις Το reef είναι ολόκληρη επιστήμη και για να λύνεις τα διάφορα προβλήματα
που θα παρουσιάζονται πρέπει να σταθείς στα δικά σου πόδια. :wink:
Εμείς πάντως εδώ είμαστε για κάθε δυνατή βοήθεια. :lol:
Εάν θέλεις μπορώ να σου προτείνω διάφορα sites και βιβλία αλλά πρέπει
να ξέρεις αγγλικά. :D

kamberman
17-12-04, 21:41
Και παλι σας ευχαριστω όλους. Πες μου τα site μανο

manosdr
17-12-04, 22:04
Μελέτα καλά αυτό www.netpets.com/fish/reference/srab/srabtoc.html καί ρίξε μιά ματιά και σε αυτό www.aquahobby.com/e_home.php.Να πάς στην βιβλιογραφία του θαλασσινού και να επιλέξεις μερικά βιβλία από Αμερική από το www.premiumaquatics.com το οποίο
είναι και το κορυφαίο γενικά για οτιδήποτε αφορά το reef. :D

kamberman
17-12-04, 23:17
ευχαριστω
Να ρωτησω:
4 λάμπες 54wat 1500kelvin η κάθε μια (2 ασπρες , 2μπλε) ειναι ικανοποιητικος φωτισμος για το ενυδρειο μου . Βρηκα ενα σετακι στο www.sewatec.de με 659Ε. Λάμπες να παραγγειλω απο ιντερνετ η θα ερθουν διαλυμμένες;

manosdr
18-12-04, 14:51
Μην βιαστείς γιατί μου φαίνεται ακριβό. :!:
Νομίζω ότι 4χ54w T5 για το ενυδρείο σου είναι ικανοποιητικός φωτισμός
αλλά πές μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου πρώτα.
Με τον φωτισμό αυτό μπορείς να διατηρήσεις άνετα μαλακά κοράλια και
αρκετά σκληρά όχι όμως πολύ απαιτητικά και με την προυπόθεση ότι θα
είναι σχετικά ψηλά τοποθετημένα.Ομως αυτή τη συζήτηση είναι ακόμα πολύ
νωρίς για να την αρχίσουμε. :wink: Εχεις πολύ δρόμο πριν αρχίσεις να βάζεις κοράλια. :lol:
Καπάκι με Τ5 μπορείς να βρείς πιό φτηνό.Εγώ πήρα από Ελλάδα καπάκι
της Arkadia με 4χ54w Τ5, 120 cm 500 ευρώ.
Ακόμα πιό φτηνά γύρω στα 350-400 ευρώ θα βρείς το ίδιο καπάκι που σου λέω στο www.aquaristic.net αφού πάς από το Light,μετά στο Fluorescent light,μετά στο Overtank luminaire και μετά στο Arkadia overtank luminaire T5.Επειδή υπάρχει το ρίσκο να σου έρθει με ζημιά από
χτύπημα και επειδή η διαφορά τιμής είναι μικρή και από Ελλάδα θα έχεις και
εγγύηση καλύτερα από Ελλάδα.Πάντως μην βιαστείς,μελέτα διάφορες εναλλακτικές λύσεις πρίν καταλήξεις. :D

kamberman
19-12-04, 00:24
Το ενυδρειο μου ειναι 110χ50χ60(υψος)
Αλλα θα περιμενω απλα κανω ερευνα αγορας. Το φιλτρο Εheim Ecco (το μεσαιο) ειναι καλο για να το κανω χημικο?

γαυρος
19-12-04, 01:22
ενα ενυδρειο 400+ λιτρων αλμυρου νερου


Το ενυδρειο μου ειναι 110χ50χ60(υψος)


ποια μετρικη μοναδα ανακαλυψες και εβγαλες τα 330 λτ /σε 400 + ?? zw
ποσα ειναι τελικα ???
αλλο 330 αλλο 400 + ...................... :roll:

πουναι εκεινο το εικονακι ρε προεδρε ??? ΒΑΛΤΟ ΜΕΣΑ !!! :wink: :wink:

kamberman
19-12-04, 14:42
Ενταξει , ενταξει, μην πυροβολεις!!!!!
Τα ακριβη μετρα ειναι 110Χ56Χ60=369,6λιτρα! Σωστα?

γαυρος
19-12-04, 15:34
ΚΑΘΑΡΑ εχεις 338 .
αρα ξεκινας απο 338 και πας προς τα κατω με τα διαφορα που θα βαλεις μεσα !!!
γυρω στα 300-310 πρεπει να βγαινεις με την προσθηκη αμμου πετρας βραχων κλπ..
:wink:

kamberman
22-12-04, 03:03
Να σας πω λιγο την κατασταση στο ενυδρειο μου μετα απο τόσες μέρες? Εχω κάνει απειρο σερφαρισμα για διαβασμα και ερευνα αγορας εξοπλισμου, εχω ζαβλακωθει (και αρκετες φορες τρομαξει απο τη "σουμα" σε Ευρω)

1)Ειμαι στην 5η μερα θεραπειας με χαλκο (ναι ξερω ειναι απαραδεκτο, απο τη στιγμη που παω για reef μελλοντικα, αλλα ηταν ηδη αργα).....Τα ψαρια εχουν σχεδον γιατρευτει απο τα "ασπρακια", θα συνεχισω για καμια βδομαδα ακομα. (επιπεδα χαλκου 0,3)
2) Μετα θα αλλαξω το 1/3 του νερου με r/o+αλατι. Ηδη εχω παραγγειλει ρ/ο , αλλα δεν ξερω αν στο σπιτι μου θα μπορεσω να το δουλεψω αφου εχω το πολυ 3bar πιεση. Υπαρχει καμια πατεντα για να φτασω τα πολυποθητα 4μπαρ?Και μια αλλη , πρακτικη ερωτηση. Υποτιθεται το νερο που παραγεται πρεπει να το βαλω καπου και για καποιες ωρες αφου ριξω αλατι να περιμενω να διαλυθει με χρηση κυκλοφορητη, σωστα? Δηλ, μετα απο αυτην τη διαδικασια το νερο θα ειναι 100% οκ για το ενυδρειο?
3) Περι φιλτρων. Εχω το Εheim 2227 στο οποιο εχω κατω substrat, μαζι με κατι μαυρα πλαστικα κομματακια (συγνωμη δεν ξερω τι ειναι μου τα πουλησαν στην αρχη σαν απαραιτητα) και μετα substrat pro. Τα αλλα δυο εσωτερικα πανε για αποσυρση. Σκοπευω να παρω της eheim to 2026 για να το κανω μηχανικο. Πρεπει κατι να αλλαξω στο ηδη υπαρχον 2227? Το 2026 θα κανει τη δουλεια που θελω? Τι να βαλω μεσα? Ο μανος ειπε μια συνθεση για τα 2 φιλτρα, ισχυει η πρεπει να κανω καμια μεταροπη?Θα εχω ικανοποιητικο φιλτραρισμα μετα?
4) Οπως μου ειπε ο γαβρος, τελικα εχω ενυδρειο περιπου 370λιτρα μειον τα διαφορα που εχω μεσα , καθαρα 320 λιτρα νερο το πολυ. Πηγα να ρωτησω για το turboflotor 1000 multi sl σκιμερ (σε αλλον μαγαζατορα) και μου ειπε οτι το Red sea prizm ειναι καλο και καλυτερα να ριξω τα λεφτα μου αλλου. Τι να κανω με αυτο το θεμα?
Συγνωμη που ειμαι κουραστικος και ενδεχομενως επανερχομαι σε θεματα που ξανασυζητησαμε αλλα ειπαμε, θελω να κανω σωστες κινησεις και τα λεφτα ειναι τσιμα-τσιμα.
Και παλι ευχαριστω

ΥΓ:Ενδιαφερεται κανεις για ενα 100ρι ενυδρειο γλυκου νερου κομπλε +βαση?

Discos
22-12-04, 12:35
Υπαρχουν ρητινες στο εμποριο που αποροφουν τον χαλκο. Οχι αμεσα αλλα μακροπροθεσμα αφου ο χαλκος εχει "καθησει" πανω στο υποστρωμα σου και οχι μονο.
Εαν δεν βαλεις κατι να τραβηξει τον χαλκο οτι αλλαγες και να κανεις δεν θα κανουν δουλεια. Οι αλλαγες ομως πρεπει να γινουν μολις βγαλεις τον χαλκο.

Πηγα να ρωτησω για το turboflotor 1000 multi sl σκιμερ (σε αλλον μαγαζατορα) και μου ειπε οτι το Red sea prizm ειναι καλο και καλυτερα να ριξω τα λεφτα μου αλλου. Τι να κανω με αυτο το θεμα?

Το ενδεχομενο να μην ξερει τιποτα απο αυτη την κατηγορια και να εχει και γνωμη το συζηταμε? Λοιπον το prizm ειναι ουτε για 100 σοβαρα λιτρα για skimming, ενω το αλλο που λεει ο φωστηρας οτι δεν ειναι καλο σε 300 λιτρα σκοτωνει!! Και δεν ειναι οτι το νομιζω απλα, το εχω δει , το εχω σπιτι μου και το καμαρωνω καθε μερα. :P

Μην ακους κανεναν. Ολοι θελουν να πουλησουν οτι εχουν στοκ. Πηγαινε σε κανα σοβαρο μαγαζι, κανε την αγορα σου και τουλαχιστον εαν δεν πιασει και δεν σε ικανοποιηση, μπορεις να μας τα "χωσεις" για να βγαλεις το αχτι σου... :D :D

Ολα ειναι στο δικο σου χερι και στην δικη σου τσεπη. Οχι στου καθε ενως. :!:

manosdr
22-12-04, 12:46
Η ιδέα για να κάνεις το μικρό ενυδρείο sump είναι καλή αλλά αυτό μόνο άν
έχεις χώρο να το βάλεις.Εχουμε πεί σε παλαιότερες συζητήσεις τα πλεονεκτήματα του sump.Εάν το κάνεις τότε ξεχνάς τα εξωτερικά φίλτρα.
Επίσης για να λειτουργήσεις sump χρειάζεσαι υπερχείληση στο ενυδρείο που
είναι άλλο ένα πρόβλημα.
Οσον αφορά το Prizm επιμένω ότι είναι ανεπαρκέστατο για το ενυδρείο σου.
Δοκίμασε να λειτουργείς το βράδυ την R.O..Το νερό το μαζεύεις σε μεγάλο
πλαστικό βαρελάκι με κυκλοφορητή,θερμοστάτη και αλάτι, το αφήνεις να
ανακατευτεί για 5-6 ώρες και μετά κάνεις την αλλαγή.
Τα επίπεδα του χαλκού 0,3 να μείνουν για 2 εβδομάδες. :!: :wink:

stergios
22-12-04, 17:36
φιλε kamberman απο που ψωνιζεις???Ζωντανο βραχο εχει ο αμαζονιος στην ανθεων.Δυστυχως δεν το πουλαει με το κιλο και φερνει μονο κομματια με κοραλια και αλλα διαφορα.Εχει μερικα απλα κομματια αλλα δεν ξερω αν θα σου τα δωσει.

kamberman
22-12-04, 21:03
Ok παιδια, και οι τελευταιες μου αμφιβολιες περι εξοπλισμου λήθηκαν πληρως. Παιρνω ρ/ο ,ρητινες,σκιμερ και βαρελακι. Τη λυση sump την απποριπτω (προσωπικα), γιατι και μπελας μου φαινεται, και χώρο δεν εχω, και δεν εχω τοσες γνωσεις για υπερχειλισεις κλπ και δεν πιανουν τα χερια μου για πατεντες. Θα επιμεινω στα κάνιστρα, απλα πες τε μου αν αυτο που εχω εχει καλο υλικο για βιολογικο καθως επισης και τι να βαλω στο καινουριο που θα παρω.
Ευχαριστω

manosdr
22-12-04, 22:17
Και εγώ που έχω reef 2 χρόνια δεν έχω sump και τα πράγματα πάνε καλά.
Οσον αφορά τα συστατικά των φίλτρων σου έχω απαντήσει. :wink:

kamberman
22-12-04, 22:37
A και κατι ακομα. Να παρω ρητινες για να καθαρισει ο χαλκος. Μαρκα? Τι να ψαξω (θα αγορασω μαλλον απο ιντερνετ). Ποσο καιρο να τις χρησιμοποιησω και πως? Δεν μπορεσα να βρω σχετικη βιβλιογραφια :(

Theo
24-12-04, 02:24
Polyfilter.
Δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα το προτεινουν πολλοι για την αφαιρεση του χαλκου.

http://www.aquatics-online.co.uk/listsections.asp?parent=72&seq=157#product458

kangouras
24-12-04, 17:35
Χμμμμ..... περισσότερα για αυτα τα πολυφίλτρα ?

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε βρυσάτο νερό πρώτα σα κούρα και μετα προσθήκη αλατιού ? Θα κάνει δουλειά ? και γενικότερα πόσο απορελεσματικά είναι ?

Theo
27-12-04, 15:56
Στο κουτι γραφει οτι εγγειατε τη αφαιρεση του χαλκου. Εδω σταματαει και η εμπειρια μου με το συγκεκριμενο προιον :D
Kangoura πολυ λογικες οι ερωτησεις σου αλλα μονο καποιος που το εχει χρησιμοποιησει μπορει να μας πει.
Αν ξερεις κατι αλλο που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει πεσ'το ελευθερα για να το μαθουμε και οι υπολοιποι.
:)

kangouras
27-12-04, 16:12
Δε ξέρω , κανείς που να το έχει χρησιμοποιήσει ?????????

kamberman
06-01-05, 23:47
Λοιπον μετα απο πολυ καιρο διαβασματος και παραγγελιων μεσω ιντερνετ η κατασταση εχει ως εξης.
1) Απο τις 17/12 συνεχιζω τη θεραπεια με χαλκο. Το blue tang παει καλυτερα αλλα νομιζω πως δεν ειναι ακομα εντελως καθαρο απο ασπρα στιγματα. Να συνεχισω η φτάνει?
2) Ο emperor εδω και 3 μερες στο ενα ματι εχει μια "θολουρα", σαν να εχει απρισει . Απ'οτι διαβασα αυτο μαλλον οφειλεται σε κακο νερο (αμμωνια, νιτρικα), τα οποια ομως δεν μπορω να τεσταρω (ακομα ερχεται η παραγγελια τεστ που εκανα μεσω ιντερνετ). Επισης δεν μπορω να αλλαξω νερο (ακομα περιμενω ρ/ο)
3) Παρηγγειλα και το curbisorb για να απαλαχθω απο τον χαλκο, θα το δοκιμασω και θα σας πω αποτελεσματα
4) Επειδη μολις απαλλαχθω απο τον χαλκο σκοπευω να αγορασω ζωντανους βραχους και ασπονδυλα (ΓΑΡΙΔΕΣ,Καβουρια κλπ) και οπως ειπα η αγορα της Θεσσαλονικης ειναι για τα μπαζα, σκεφτομαι ταξιδι αστραπη για σχετικα ψωνια στην πρωτευουσα. Που θα βρω τα παραπανω που χρειαζομαι? Αν παρω βραχο απο αθηνα και επιστρεψω θεσσ/νικη σε πχ 6 ωρες ο βραχος και τα ασπονδυλα θα την παλεψουν? Ο βραχος θα μπει απευθειας στο ενυδρειο η θα θελει θεραπεια?

kangouras
08-01-05, 10:46
καλημέρα και καλή χρονιά , Υπήρχαν και άλλοι που δεν μπορούσαν να μπουν αυτες τις μέρες ?????

σε 6 ώρες ο βράχος την παλεύει άνετα , τα ασπόνδυλα όμως θέλουν ένα χ.ωρο με νερό για να έχουν την ευκαιρία να την παλέψουν αλλα και πάλι βράχος και ασπόνδυλα μαζί δεν πάνε , θα έχεις πρόβλημα με τα νιτρικά αν δεν κουράρεις τον βράχο σε ξεχωριστό νερό για κανα μήνα .

Θα πρέπει να κάνεις έρευνα πριν κατέβεις για να σιγουρευτείς οτι θα υπάρχει φρέσκος βράχος , τα πετ σίτι πάντως θα φέρουν βράχο τον φεβρουάριο

Discos
10-01-05, 09:40
τα πετ σίτι πάντως θα φέρουν βράχο τον φεβρουάριο
Ολα τα μαγαζια θα φερουν βραχο τον φεβρουαριο μπορει και νωριτερα.

Ο βραχος θελει δικο του ενυδρειο για θεραπεια-κουραρισμα για κανα μηνα κανονικα, τα ασπονδυλα εαν σου κανουν καλη συσκευασια δεν θα εχεις προβληματα και καλο ειναι να εχεις ενοιμερωθει ποιοι θα εχουν και ποτε για να μην ελθεις τσαμπα.

Α και καλη χρονια!! :wink:

kamberman
10-01-05, 20:14
ευχαριστω για τις συμβουλες . Δυστυχως ο Φεβρουαριος ειναι πολυ κοντα και δεν ξερω αν θα εχω συνεφερει το νερο μου μεχρι τοτε (αφαιρεση χαλκου). Το πιο βασικο ειναι να ερθει το #$#%@&&!!! το ρ/ο (χιλιες φορες να το ειχα παραγγειλει απο το ιντερνετ) :evil: , με εχουν στην αναμονη εδω και εναμιση μηνα, απο που το φερνουν? Παντως οταν ολα γινουν καλα , θα κατεβω στανταρ! Εδω στην "συμπρωτευουσα" ειμαστε τελικα πολυ χωριο! :(

ahar
11-01-05, 11:34
ευχαριστω για τις συμβουλες . Δυστυχως ο Φεβρουαριος ειναι πολυ κοντα και δεν ξερω αν θα εχω συνεφερει το νερο μου μεχρι τοτε (αφαιρεση χαλκου). Το πιο βασικο ειναι να ερθει το #$#%@&&!!! το ρ/ο (χιλιες φορες να το ειχα παραγγειλει απο το ιντερνετ) :evil: , με εχουν στην αναμονη εδω και εναμιση μηνα, απο που το φερνουν? Παντως οταν ολα γινουν καλα , θα κατεβω στανταρ! Εδω στην "συμπρωτευουσα" ειμαστε τελικα πολυ χωριο! :(

Μπορεις ξερεις παντα νατην ακυρώσειςτην παραγγελεια....Ετσι θα βαλουν και μυαλο....
Και μετα τα παιρνεις απο το δυκτιο

Και μην ανυσηχεις.... ολη η Ελλαδα χωριο είναι !

kamberman
12-01-05, 21:16
Σημερα μου ειπαν οτι το ρ/ο (της aquamedic) θα αργησει τουλαχιστον αλλες 10μερες!!!!!! :evil: :evil: :evil:
ΕΕΕΕΕΕΕΕ, ημαρτον
Γι' αυτο εφαγε το πιστολι του και παρηγγειλα απο γερμανια μεσω ιντερνετ. (ενα ρ/ο της osmotec 3 σταδιων ,230 lpd με flush valve και pressure gauge, συνολο 200Ε, κερδιζοντας συνολικα 90 ευρω και παιρνοντας καλυτερο μοντελο!) Και μετα κλαιγονται οι ιδιοκτητες πετ-σοπ.......

Discos
13-01-05, 10:36
Και μετα κλαιγονται οι ιδιοκτητες πετ-σοπ.......

Οπως το ειπες.... :evil: :twisted:

tasos
13-01-05, 20:37
Εγώ πάλι θα πρότεινα και τη χρήση ενός προιόντος για απορρόφηση του χαλκού(seachem για παραδειγμα)αν έχεις ήδη άμμο(αραγονίτη) στο ενυδρείο,εκτός από το νερό σου που θα είναι πια καθαρό από βαριά μέταλλα :wink:

kamberman
13-01-05, 22:00
Εχω παραγγείλει ηδη το Seachem CupriSorb για την απορόφηση του χαλκού από αμερική και αυριο η τη Δευτερα το περιμένω να έρθει. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ακομα ρ/ο (το παρήγγειλα χθες απο Γερμανια και ποιος ξερει ποτε θα έρθει....).
Μόλις ερθει το CupriSorb να το ρίξω, θα κανει δουλειά, ή καλύτερα να περιμένω το ρ/ο, να κανω αλλαγη νερού και μετα να ριξω CupriSorb ?
(Αντε να φύγει ο $@$^&@#& ο χαλκός να γινω ανθρωπος......)

kamberman
13-01-05, 22:03
α ξέχασα να αναφέρω οτι τα επιπεδα του χαλκού στο ενυδρείο μου βρισκονται στα 0,1-0,2 ppm

kamberman
20-01-05, 13:29
Λοιπον παιδια μετα απο μετρησεις η κατασταση στο ενυδρειο μου ειναι η εξης:

Ph 8,7 (Tοσο πολυ ειναι το μετρησα 2 φορες σε διαστημα 2 ημερων με red sea test!)
ammonia, nitrite=0
nitrate=2,5 ppm
CU=0,1-0,2 ppm
salinity 1021
temp=25-26 C

Ξερω οτι ειναι καιρος για αλλαγη νερου, αλλα ακομα περιμενω το ρ/ο :(
Ο emperor ακομα εχει χαλια το ενα ματι του (Εχει γινει καφε και ειναι πρησμενο, η κορα φαινεται θολη), αλλα κατα τ'αλλα δε δειχνει αλλα περιεργα σημαδια (εκτος οτι του αρεσει να πλαγιαζει και να βγαζει το αρρωστο ματι του εξω απο την επιφανεια(!)), αλλα τρωει και αναπνεει κανονικα.
Τι λετε?

manosdr
20-01-05, 20:27
Εάν είναι να έρθει σύντομα η RO τότε περίμενε. :wink:

sps4ever(niktso)
20-01-05, 22:35
ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ, ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΤΩΡΑ !!!(δεν φωνάζω,ξελαρυγγιάζομαι)
Έχεις υπερβολικά υψηλό pH και τα νιτρικά στο επίπεδο αυτό είναι πολύ πιο τοξικά. Μην σε ανησυχεί το νερό βρύσης απλά πρόσεχε (προσθήκη αντιχλωρίου πρώτα σε κουβά, λίγο ανακάτεμα με κυκλοφορητή και αλάτι λίγες ώρες για να σταθεροποιηθεί). Αφού το δούλεψες ως τώρα συνέχισε λίγο ακόμη. Αυτό πρέπει να το ψάξεις γιατί είναι πολύ υψηλό και μάλλον έχεις πρόβλημα buffer

kamberman
01-02-05, 13:15
Εκανα την πολυποθητη αλλαγη νερου . Το θεμα ειναι οτι εδωσα βάρος στην επιτευξη σωστής salinity (την εφτασα 1024), αλλα το ph μου παραμένει υψηλο (8,6!). Οι υπόλοιπες μετρησεις εχουν ως εξής:
αμμωνία ανάμεσα σε 0 και 0,25(!), nitrite=0, nitrate=2,5, Cu=0,1, alcalinity="high", KA=13, temp=25oC. Όλα τα τεστ γίναν με τη σειρά της RedSea Φαντάζομαι η αμμωνια θα πέσει με τον καιρό , το ph όμως πως να το κατεβάσω και γιατι ειναι τοσο υψηλο?

kamberman
01-02-05, 13:16
Α, και κατι ακομα. Me buffer το ph θα πέσει?

manosdr
01-02-05, 13:43
Μην βάλεις buffer :!: γιατί βοηθάει στο να ανέβει η alkalinity και το ΡΗ.

Theo
01-02-05, 13:58
Αν ειναι σωστα τα νουμερα που λες εγω θα πλακονομουν σε μικρες καθημερινες αλλαγες νερου με καλης ποιοτητας αλατι.
Τα τεστ της Red Sea ομως δεν τα εχω πολυ εμπιστοσυνη. Οταν λεει alkalinity high ειναι 10 η 14???
Παρε ενα ηλεκτρονικο πεχαμετρο.
Να τονισω οτι δεν εχω καμια σχεση με χαλκο και δεν εχω ιδεα αν ειναι πιθανο ο χαλκος να κανει τετοιες αλλαγες στο νερο.

Edit: Επισης γιατι εχεις αμμωνια?μηπως παραταιζεις? Θελει να το προσεξεις και αυτο αρκετα.

kamberman
01-02-05, 22:19
Ετοιμαζω νερο για αλλαγη αυριο (υπολογιζω να αλλαξω καμια 25ρια λιτρα). Το θεμα ειναι να ριξω νερο ρ/ο οπως ειναι (ωστε να πεσει το ph) η με μπολικο "αλατακι" για να μην επηρεαστει η salinity που την θελω γυρω στα 1024; Παρατηρησα οτι οσο περισσοτερο αλατι βαζω, τοσο ανεβαινει το ph σωστα; Πως να ριξω το ph χωρις να πεσει η salinity; Ποια τεστ μου προτεινετε, αφου τα redsea ειναι αναξιποιστα;

Theo
02-02-05, 01:55
τα καλα αλατια εχουν παραμετρους πολυ κοντα στο NSW(Natural Sea Water). Αν το νερο στο ενυδρειο σου παραειναι αλκαλικο τοτε με απανοτες αλαγες νερου θα επιστρεψει σε επιπεδα NSW. Δεν βαζεις ουτε παραπανω ουτε λιγοτερο αλατι. βαζεις ακριβως οσο χρειαζετε για το salinity που εχεις.
Μετρα και το καινουριο νερο πριν το βαλεις στο ενυδρειο να δεις τι τιμες εχει.
Για alkalinity εχω το τεστ της salifert που ειναι καλο και ευκολο.
το ηλεκτρονικο πεχαμετρο ειναι πολυ χρησιμο εργαλειο αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να παρεις ηλεκτρονικο για την συγκεκριμενη περιστωση. Απλα παρε και ενα τεστ οποιασδηποτε αλλης εταιρειας η ζητα απο καποιο φιλο και κανε τεστ και με τα δυο και συγκρινε.
Ολα τα παραπανω ειναι η γνωμη μου για το τι θα εκανα εγω. Μπορει να υπαρχει καλυτερη η πιο ευκολη αντιμετοπιση.

kamberman
07-02-05, 00:18
1)Εκανα και αλλη αλλαγη νερου (25 λιτρα) αλλα δεν ειδα παλι αποτελεσμα. Ph=8,5-8,6 (!) , ammonia=0,25 (!), nitrite=0, nitrate=2,5, Cu=0,1, alc=high (δεν λεει νουμερα το τεστ, μονο low,normal,high), salinity=1025, temp=26, KA=13. Γιατι εχω υψηλο ph και αμμωνια????ΓΙΑΤΙ?????
Το ενυδρειο δουλευει απο τον αυγουστο και δεν ειχα αμμωνια, τωρα γιατι εχω? Θα φυγει απο μονη της? Η μονη αλλαγη που εγινε ειναι να αφαιρεσω κατι νεκρα κοραλλια που ειχα για ντεκορ, αφηνοντας μονο κατι κοτρωνια που ειπα να τα κρατησω για να πιασουν λιγο χωρο στο ενυδρειο πριν να βαλω live rock.
2) Αγορασα και τοποθετησα το σκιμμερ AquaMedic Tourboflotor Multi SL. Δουλευει τωρα 2 μερες αλλα ακομα δεν βγηκε τιποταστο δοχειο. Ο αφρος δεν ανεβαινει πανω απο το στομιο που βρισκεται το δοχειο. Ειναι κακό αυτο? Η ροη νερου-αερα ειναι στο τερμα και εχω ακολουθησει ολες τις οδηγιες εγκαταστασης. Να ανησυχω , η απλα θελει τον χρονο του για να αρχισει να αποδιδει?

Discos
07-02-05, 10:52
Να ανησυχω , η απλα θελει τον χρονο του για να αρχισει να αποδιδει?

Οπως το ειπες , περιπου 1 με 2 βδομαδες(ισως και λιγοτερο), μετα παιρνε ματι την βρωμα που θα βγαινει.

Οσο γιατι το ph σου ειναι τοσο ψηλο δεν μπορω να καταλαβω γιατι, μηπως εχεις παρα παρα πολυ εξαερισμο με διαφορες αεραντλιες κτλ?

kamberman
07-02-05, 19:44
Αεραντλιες οχι
Οι 7 κυκλοφορητες ισως? Ο βραχος, που ειναι "οτιναναι"?

manosdr
07-02-05, 22:30
Τί εννοείς ότινάναι :?: Οι κυκλοφορητές δεν φταίνε.Μέτρα το ΡΗ της βρύσης σου.

kamberman
08-02-05, 00:38
Μανο εννοω οτι ειναι κατι κοτρωνια αγνωστου προελευσεως που ειχε ο προηγουμενος κατοχος του ενυδρειου που κληρονομησα. Καμια σχεση με live/dead rock, καθολου πορωδη και βαρια, γι' αυτο και τα υποπτευομαι.(μπορει και αδικως, δε λεω....). Ο μονος λογος που τα κραταω ειναι για να γεμισει καπως το αδειο αυτην τη στιγμη ενυδρειο μου και να μην ξεπαραδιαστω για να το γεμισω live rock :oops: Kανω καλα?
Το νερο πλεον το φτιαχνω με ρ/ο και οταν το μετρησα (ακομα και μετα την προσθηκη αλατιου στο βαρελι) ηταν πολυ χαμηλο , μη μετρησιμο με το ph-test της redsea. Γριφος ε?

Theo
08-02-05, 01:29
Ποτε το μετρας το ph σε σχεση με την φωτοπεριοδο?
Ποσο ph εχει το καινουριο νερο(μετα την προσθηκη αλατιου)?
Προσωπικα το ph=8,5 και ammonia=0,25 δεν θα τα θεωρουσα καταστροφη, αλλα σιγουρα εχεις κατι που στρεσαρει τα ψαρια σου.
Συνεχισε μικρες και συχνες αλλαγες και θα στρωσουν.
δεν νομιζω οτι τα κοτρωνια σου χαλανε τη χημεια.
Το salinity να μην αλαζει. το νερο που εξατμιζεται το συμπληρωνεις με RO νερο χωρις αλατι. Αν και εγω εχω πανω απο 1025 στην περιπτωση σου θα το κατεβαζα στο 1023 και θα προσπαθουσα να το διατηρησω σταθερο.
Οταν αρχισει να δουλευει το σκιμμερ θα ριξει την αμμωνια. Απλα ειναι παραξενο που σε στρωμενο ενυδρειο εχεις αμμωνια, ενω εχεις αμμωνια δεν εχεις nitrite και χωρις μεγαλες αλλαγες νερου εχεις μονο 2,5 nitrate.
αν μπορεις βρες και λιγο αλατι με χαμηλο alkalinity για μερικες αλαγες.
Απο κει και περα το φαγητο για τα ψαρια μουλιαζε το σε βιταμινες, συνεχισε τις αλλαγες και θα παν ολα καλα. Αν μπορεις το βραδυ κλεινε μερικους κυκλοφορητες. Αν ανεβει η αμμωνια σκεψου να προσθεσεις καποιο βιολογικο φιλτρο. 2 αλλαγες απο 25 λιτρα σε 300 λιτρα ενυδρειο δεν ειναι πολλες. θα προτεινα τουλαχιστον αλλες 5-6 με καναδυο-τρεις μερες αποσταση μεταξυ τους. Εκτος αν καποιος αλλος εχει κατι αλλο να προτεινει.
(Θα δοκιμαζα και μερικες σταγονες ξυδι αλλα ισως ειναι λιγο παρατραβηγμενο)

kamberman
08-02-05, 09:48
Το μετρω 3-4 ωρες μετα που εχουν ανοιξει τα φωτα και 4 πριν κλεισουν, χωρις να εχω ταϊσει προηγουμενως. Οι χρωματικες διαβαθμισεις στο τεστ ρης redsea αρχιζουν απο λαχανι που αντιστοιχει σε 7.4 και πανε μεχρι μωβ που ειναι 8.6. Εμενα το νερο του ρ/ο βγαινει "κιτρινο" που δεν υπαρχει αλλα λογικα φανταζομαι οτι ειναι κατω απο το κατωτερο 7,4....Ευχαριστω για τις συμβουλες :wink: :)

sps4ever(niktso)
08-02-05, 10:27
Κάνε μια ανακεφαλαίωση του τι υπάρχει τώρα στο ενυδρείο -φίλτρα, κυκλοφορία,φωτισμός, κάτοικοι - και θα δούμε. Το ανησυχητικό είναι η αμμωνία σε συνδυασμό με το υψηλό Ph. Υποψιάζομαι ότι το βιολογικό σου φίλτρο είναι ανύπαρκτο και η μεγαλύτερη επιφάνεια ήταν τα νεκρά κοράλια. Επιπλέον δεν πρέπει να έχεις καλή κυκλοφορία με αποτέλεσμα να έχεις λίγο διοξείδιο στο νερό σου λόγω της φωτοσύνθεσης.
Ένας φίλος πουλάει το red sea merlin για 50 €. Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι τα οικονομικά σου τώρα αλλά θα σε συμβούλευα να το πάρεις ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις εκείνο το ταξίδι Αθήνα.

kamberman
08-02-05, 18:35
Λοιπον:

-To ενυδρειο ειναι 363 λίτρα βάση των διαστασεων του
-1 wet/dry φίλτρο Eheim 2227 που περιεχει eheim substrat και substrat pro και κατι μαυρα πλαστικα "αστερακια" που ειχε ο προκατοχος και κληρονομησα. Πανω-πανω βαζω μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα. Η αντλια του ειναι 1050 λ/ω
-2 εσωτερικα μικρα φίλτρα με σφουγγαρι (τα οποια θα αντικατασταθουν μεσα στην εβδομαδα με ενα eheim 2026)
-Skimmer Turboflotor Multi Sl
-2 κυκλοφορητες από 1000 λ/ω ο καθένας, 3 των 600λ/ω, 1 των 1200 λ/ω και τους 2 μικρους των παραπανω εσωτερικων φίλτρων που δεν ξέρω πόσα λ/ω κυκλοφορούν
-2 Λάμπες arcadia 36w ασπρες και 2 μπλε 36w
-1 θερμοστατη 250 και 1 350 watt
-Αμμο 3 δαχτυλα περιπου coral sand
-Tα "κοτρωνια" αγνώστου προελεύσεως
-1 blue tang, 1 yellow tang, 2 κλόουν , 1 emperor angelfish

ΑΑΑΑΑ...Εχω και μια γειωση που το ηλεκτροδιο της εχει ελαφρως οξειδωθει και πρεπει να αλλαχθει με ανοξειδωτο....Μηπως αυτο φταιει?

Για το φίλτρο αμμου και με τον Dman που μιλησα καταλαβα οτι ειναι απαραιτητο, αλλα περιμενω να ανακάμψω λιγο οικονομικά για να το "χτυπήσω"

manosdr
08-02-05, 21:07
Τα χρωματογραφικά test είναι λίγο μπέρδεμα.Στο συγκεκριμένο της Red Sea η χρωματική διαφορά μεταξύ 8,4 και 8,6 είναι μικρή και μπορεί ανάλογα με τον φωτισμό του δωματίου να σε μπερδεύει εάν είναι σκούρο
μώβ ή λίγο ανοιχτότερο.Πιθανόν να έχεις δηλαδή ΡΗ μεταξύ 8,3-8,4 και
να το βλέπεις 8,6 :!: Μόνο μέτρηση με ηλεκτρονικό ΡΗμετρο καλά καλιμπραρισμένο θα σου λύσει την απορία. :roll: :roll:

kamberman
09-02-05, 00:20
Οντως Μανο η διαφορα μεταξυ 8,4 και 8,6 ειναι μικρη και πολλες φορες με μπερδευει , αλλα ειναι πολυ μωβ (προς το 8,6) το ατιμο! Σιγουρα δεν ειναι κατω ή ισο με 8,4... :cry:
Νικο μπορεις να μου πεις λιγα περισσοτερα για εκεινο το RedSea Merlin? Σε τι κατασταση ειναι και αν κανει για τα λιτρα μου?Ενδιαφερομαι...
Το σκιμμερ αρχιζει να βγαζει βρωμα στο κυπελο, αλλα παρατηρω και πολυ μπουρμπουληθρα να επιστρεφει στο ενυδρειο, κατι που απ'οτι γνωριζω δεν ειναι καλό. Στις οδηγιες που διαβασα λεει ότι η αντλια πρεπει να ειναι κοντα στην επιφανεια (οκ, το εκανα), να κοντυνω το σωληνακι αερα (το εκανα) και να περιμενω περισσοτερο να μειωθουν απο μονες τους μετα απο καιρο (αυτο ΔΕΝ το εκανα). :) Εσεις τι λετε?

alex siak 1986
20-12-10, 20:24
Γεια σας!
Ειμαι νεος στο φόρουμ και πολυ ενθουσιασμένος με το χόμπι των ενυδρείων......!!!
Εδώ και καιρό ήθελα να ασχοληθώ με τα ενυδρεία αλλα δεν μπορούσα!!
Τώρα λιπών μου δόθηκε η ευκαιρία και λέω να ξεκινήσω με ένα 80λίτρο αλμυρού νερού...
θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό το ξεκίνημα..? :confused:
και φυσικά πώς να ξεκινήσω??????
Ευχαριστώ.....!!!! :D

kostas82
21-12-10, 01:45
καλως ηρθες αλεξ ,ανοιξε καινουργιο θεμα στην σωστη κατηγορια γιατι αυτο ειναι απο το 2005!!!!