PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπαραγωγή bamboo shrimp


Anna10
04-02-13, 22:00
Μία από τις bamboo μου έχει αυγά.Τις έχω περίπου τέσσερεις μήνες και έχουν μεγαλώσει αρκετά από τότε που τις πήρα.Επιδή οι bamboo δεν αναπαράγονται από εκτροφείς και πιάνονται από την φύση, υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να δω μικρά; Ξέρω ότι για να επιζήσουν οι λάρβες χρειάζεται υφάλμυρο νερό, πώς μπορώ να πάρω τα αυγά της και να τα βάλω σε υφάλμυρο; Πιστεύεται ότι θα είναι εφικτό ή να την αφήσω ήσυχη;:D

Anna10
04-02-13, 22:06
Φωτογραφίες.

lingistis
04-02-13, 22:32
Δεν έχω συναντήσει αναφορά ότι τα έχει καταφέρει κάποιος. Οι περισσότεροι που έχουν δοκιμάσει τα παράτησαν νωρίς νωρίς. Αν το αποφασίσεις, η μέθοδο είναι παρόμοια με αυτή για τις Amano.

Νομίζω όμως ότι πιο πολύ θα το χαρείς με το να την χαζεύεις όπως είναι.

Anna10
04-02-13, 22:39
Σε ευχαριστώ Γιάννη για την ενημέρωση.Το περίμενα ότι θα είναι πολύ δύσκολο.Ίσως είναι καλύτερα να μην την ταλαιπωρήσω και να την αφήσω ήσυχη να χαρεί κι αυτή τα αυγά της.:D

Alex_Salonica
04-02-13, 22:45
Δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο αναπαραγωγής τους σε ενυδρεία. Οι ελάχιστοι που τα κατάφεραν αναφέρουν ότι χρησιμοποίησαν την ίδια μέθοδο με τις αμάνο.

Μπορείς να δοκιμάσεις αν έχεις έξτρα ενυδρείο...

Anna10
04-02-13, 22:48
Δηλαδή παίρνω την γαριδούλα και την βάζω σε ένα ενυδρείο και αφού τα αφήσει τα αυγά, την βγάζω και βάζω αλάτι;

Alex_Salonica
04-02-13, 22:53
Δηλαδή παίρνω την γαριδούλα και την βάζω σε ένα ενυδρείο και αφού τα αφήσει τα αυγά, την βγάζω και βάζω αλάτι;

σε γενικές γραμμές ναι κάπως έτσι... αν ψάξεις για την αναπαραγωγή αμάνο θα βρεις με λεπτομέρειες τη διαδικασία τόσο σε εξοπλισμό όσο και στον τρόπο

Anna10
04-02-13, 23:18
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.:)