PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Ενυδρείο του Μονομάχου Μου


danny
04-02-13, 20:48
Πληροφορίες

Διαστάσεις : 60x30x40 cm
Όγκος:75 ΛΙΤΡΑ
Κατηγορία : Κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: 1x Vallisneria, 1xEchinodorus Bleheri
Ψάρια / Άλλα είδη: Μονομάχος Αρσενικός
Διακοσμητικά υλικά: 3 πέτρες (όχι πλαστικές), Φύλλα Catappa
Υπόστρωμα : Χαλίκι
Φόντο: Όχι (προς το παρόν)
Φωτισμός: 1 μαμίσια (θα αλλαχθεί σύντομα)
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα: Dennerle Nano Eckfilter XL (το διόροφο – όχι το μικρό) με μαμίσιο σφουγγάρι dennerle & μπλέ σφουγγάρι.
Θερμοστάτης: Scuba 100W
Λίπανση : Sera Florena υγρό (5ml ανά 10 μέρες) & Sera Flo ταμπλέτες.
Παροχή CO2: Όχι
Ταίσμα: Πρωί 2-3 Betta Banquet pellets Seacheim, Απόγευμα 1-2 Tropica Red Mico αποξηραμένα κατεψυγμένα κόκκινα σκουλίκια. (όχι ζωντάνα)

Παράμετροι:

pH:7,5-8.0
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): Περίπου 10
Αλλαγές νερού : 30-35% 1 φορά την εβδομάδα
Θερμοκρασία : 27oC

Άλλες πληροφορίες: Τα στάδια του μονομάχου:

Απο το ποτήρι του Pet Shop – σε 10λίτρο για 1.5 μήνα. (Προσωρινή Λύση).

Απο το 10λίτρο – σε 30λίτρο για 1 μήνα. (Προσωρινή Λύση).

Απο το 30λίτρο στο 60λίτρο (Μόνιμος κάτοικος).

Θα ήθελα να ευχαριστήσω το φόρουμ που μου έδωσε την ευκαιρία να ασχοληθώ με αυτό το χόμπι έστω και απο σπόντα – αλλά διδάσκοντας με πολύτιμες πληροφορίες. Επίσης πολλά ευχαριστώ σε όλά τα άτομα που με βοήθησαν και απάντησαν άμεσα στις ερωτήσεις μου κάνοντας να βλέπω πια το χόμπι με άλλο μάτι.

Το δίδαγμα απο όλα αυτά για μένα προσωπικά είναι:

Ποτέ ξανά ενυδρείο 30 λίτρων και ας έχει ακόμα και σαλιγκάρι. !!!! Ποτέ ξανά ΜΟΝΟΜΑΧΟ είτε άλλο είδος σε ενυδρείο ΚΑΤΩ των 30 λίτρων. !!!!

Επίσης όταν με ενημέρωσαν ότι ο Μονομάχος μπορεί να αισθάνεται καλά στο 30 λίτρο, αλλά όταν λέγαν απο 60 ότι η συμπεριφορά του ψαριού η οποία και δεν θα έχει καμμία σχέση με του 30λίτρου, ήξερα ότι θα είχαν δίκιο και όταν απόφασισα να τον μετακομίσω στο 60 λίτρο, το είδα αυτό απο την πρώτη μέρα.

Έκανε στην κυριολεξία 100αστάρια απο την μια μεριά του ενυδρειού στην άλλη με κατακόρυφες βουτιές και ξανά ανέβασμα στην επιφάνεια για πάνω απο 4-5 ώρες. Τα ίδια συνεχίζονται και κάθε μέρα ειδικά το απόγευμα.

Καθώς σαν αρχάριος και λίγους μήνες στο χόμπι τα είδα όλα. Λεώ κάτι θα έχει το νερό θα είναι τίγκα στην αμμωνία. Καμμιά σχέση, έκανα τις μετρήσεις όλα καλά, και και συνεχίζει να τα κάνει επι ώρες.

Το ενυδρείο θα μείνει έτσι προς το παρόν με την προσθήκη λίγο κερατόφυλλο και βλέπουμε μετά.

Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις και οι συμβουλές σας.

Είναι παλιά η ψηφιακή, για αυτό και η ποιότητα είναι λίγο χάλια. Το νερό δεν φαίνεται καλό λόγω αντανάκλασης της ψηφιακής.

MADMAX
04-02-13, 20:53
πολλι ομορφο φιλε μου μπραβο σου :p:p

danny
04-02-13, 21:17
πολλι ομορφο φιλε μου μπραβο σου :p:p
ευχαριστώ πολύ νασαι καλά

korasidikos
04-02-13, 21:27
μπραβο φιλε μου ομορφο αρχοντας ο δικος σου!!!!!;)

nazgul
04-02-13, 21:35
Μπραβο που τον εχεις αρχοντα για αρχη, μονο μπραβο και ελπιζω να τον κρατησεις μονο του. Θα σε αποζημιωσει με τη συμπεριφορα του. ;)

Μερικες παρατηρησεις:

- Τη φωτοπεριοδο να την εχεις συνεχομενη, εχεις δει πουθενα να ξημερωνει και να βραδιαζει 2 φορες τη μερα? Θα τρελαθει το καημενο.

- Το φιλτρο σου εχει καθολου βιολογικο υλικο? Αν οχι, κοψε λιγο απο το σφουγγαρι και βαλε λιγο.

- Βαλε φοντα, θα ειναι πολυ πιο ομορφο. Οχι μαυρο παντως, γιατι θα καθρεφτιζεται και θα τον αγχωνει.

- Προσπαθησε να μαλακωσεις το νερο (κι ας μη μετρας gh που καλο θα ηταν), θα δυναμωσει το ανοσοποιητικο του το μαλακο νερο.

- Βαλε κανε φυτο ακομα, κυριως επιφανειας (κερατοφυλλο, pistia), για να μπορει να χαλαρωνει σε διαφορα σημεια. Θα το εκτιμησει.

Παλι μπραβο απο εμενα. Να τον χαιρεσαι! :D

danny
04-02-13, 22:25
Μπραβο που τον εχεις αρχοντα για αρχη, μονο μπραβο και ελπιζω να τον κρατησεις μονο του. Θα σε αποζημιωσει με τη συμπεριφορα του. ;) (Μόνος θα μείνει δεν έχω σκοπό να βάλω τίποτα άλλο :smt035)

Μερικες παρατηρησεις:

- Τη φωτοπεριοδο να την εχεις συνεχομενη, εχεις δει πουθενα να ξημερωνει και να βραδιαζει 2 φορες τη μερα? Θα τρελαθει το καημενο.
(θα κοιτάξω να την κάνω λίγο μετά το μεσημέρι για να πιάνει απογεύμα και βράδυ)

- Το φιλτρο σου εχει καθολου βιολογικο υλικο? Αν οχι, κοψε λιγο απο το σφουγγαρι και βαλε λιγο.
(όχι δεν έχει, αλλά απο το σφουγγάρι με παίρνει να κόψω καθώς είναι πιο καινούριο. τι προτείνεις απο βιολογικό?)

- Βαλε φοντα, θα ειναι πολυ πιο ομορφο. Οχι μαυρο παντως, γιατι θα καθρεφτιζεται και θα τον αγχωνει.
(φόντο ψάχνω να βρώ και ευτυχώς γιατί ήμουν στο τσάκ να πάρω. λεω για γκρί η μπλέ)

- Προσπαθησε να μαλακωσεις το νερο (κι ας μη μετρας gh που καλο θα ηταν), θα δυναμωσει το ανοσοποιητικο του το μαλακο νερο.
(σήμερα έβαλα τα catappa, δεν ξέρω αν βοηθούν καθόλου)

- Βαλε κανε φυτο ακομα, κυριως επιφανειας (κερατοφυλλο, pistia), για να μπορει να χαλαρωνει σε διαφορα σημεια. Θα το εκτιμησει.
(κερατύφυλλο είναι στο πρόγραμμα, μέσα στις επόμενες μέρες. pistia είναι εύκολο φυτό?)

Παλι μπραβο απο εμενα. Να τον χαιρεσαι! :D

ευχαριστώ πολύ και ευπρόσδεκτες οι παρατηρήσεις

maria p
04-02-13, 22:51
μπράβο!! πολύ ωραίο και άνετο, πασάς ο μονομάχος σου.
έχω δεί κάποια παιδιά που του σκουραίνουν λίγο το νερό του για να νοιώθει καλύτερα έχεις δεί καθόλου τέτοια ενυδρεία? επειδή βλέπω οτι τον προσέχεις πολύ ρίξε μια ματιά. πάντως τον έχεις υπέροχα, να τον χαίρεσαι

delta66
04-02-13, 22:54
Καλοριζικο.

Μαλακωσε το νερο λιγο και οταν αλλαξεις λαμπες βαλε θερμου χρωματας χαμηλα κελβιν.
Βαλε κι αλλα φυλλα.

Μπορεις να αναβαθμισεις το φιλτρο, αλλα θελει να γινει πατεντα.
Εγω στο μικροτερο παρομοιο φιλτρακι της dennerle, εχω βγαλει ολο το συστημα εσωτερικα που εχει, κρατησα μονο το κατω σφουγγαρακι και εβαλα στις μπροστινες γριλιες λιγο filterwool, το υπολοιπο το γεμισα substrat pro (και mini siporax κανει και ελαφροπετρα κλπ) και πανω ενα κομματι σφουγγαρακι για να μη βρισκει τo substrat στη φτερωτη και κουδουνιζει.
Εδω ομως δεν χρειαζεσαι αλλο βιολογικο υλικο.
Ενα ψαρι ειναι μονο.
Και με χωρις φιλτρο θα την εβγαζε αυτο το ενυδρειο.
Εγω θα γεμιζα το φιλτρακι με τυρφη και λιγο βιολογικο (substrat κλπ), σφουγγαρακι κατω και πανω και filterwool στις μπροστινες γρίλιες.

danny
04-02-13, 22:56
μπράβο!! πολύ ωραίο και άνετο, πασάς ο μονομάχος σου.
έχω δεί κάποια παιδιά που του σκουραίνουν λίγο το νερό του για να νοιώθει καλύτερα έχεις δεί καθόλου τέτοια ενυδρεία? επειδή βλέπω οτι τον προσέχεις πολύ ρίξε μια ματιά. πάντως τον έχεις υπέροχα, να τον χαίρεσαι

ευχαριστώ πολύ.
ότι τον προσέχω και θα συνεχίσω αυτό είναι σίγουρο.
ναι θέλω να το κάνω λίγο πιο σκούρο, απλά πρέπει να το μάθω κιόλας :confused:

Maverick
04-02-13, 23:13
Πολύ όμορφος ο νεαρός και το ευρύχωρο σπίτι του, να τον χαίρεσαι!

danny
04-02-13, 23:20
Καλοριζικο.

Μαλακωσε το νερο λιγο και οταν αλλαξεις λαμπες βαλε θερμου χρωματας χαμηλα κελβιν.
Βαλε κι αλλα φυλλα.

Μπορεις να αναβαθμισεις το φιλτρο, αλλα θελει να γινει πατεντα.
Εγω στο μικροτερο παρομοιο φιλτρακι της dennerle, εχω βγαλει ολο το συστημα εσωτερικα που εχει, κρατησα μονο το κατω σφουγγαρακι και εβαλα στις μπροστινες γριλιες λιγο filterwool, το υπολοιπο το γεμισα substrat pro (και mini siporax κανει και ελαφροπετρα κλπ) και πανω ενα κομματι σφουγγαρακι για να μη βρισκει τo substrat στη φτερωτη και κουδουνιζει.
Εδω ομως δεν χρειαζεσαι αλλο βιολογικο υλικο.
Ενα ψαρι ειναι μονο.
Και με χωρις φιλτρο θα την εβγαζε αυτο το ενυδρειο.
Εγω θα γεμιζα το φιλτρακι με τυρφη και λιγο βιολογικο (substrat κλπ), σφουγγαρακι κατω και πανω και filterwool στις μπροστινες γρίλιες.

(αυτές τις λάμπες μπορώ να τις βρώ σε ενυδρειακά η και σε κατάστημα ηλεκτρικών?)

με περισσότερα φύλλα θα σκουρήνει το νερό? επίσης τα πρώτα φύλλα τα έβαλα σε κατσαρολά με ζεστό νερό, έκανα καλα?)
ευχαριστώ

delta66
04-02-13, 23:27
(αυτές τις λάμπες μπορώ να τις βρώ σε ενυδρειακά η και σε κατάστημα ηλεκτρικών?)

με περισσότερα φύλλα θα σκουρήνει το νερό? επίσης τα πρώτα φύλλα τα έβαλα σε κατσαρολά με ζεστό νερό, έκανα καλα?)
ευχαριστώ
Δεν ξερω το ειδος της λαμπας που παιρνει, αλλα συνηθως βρισκεις ευκολα παντου.
Αν γραψεις τα στοιχεια της λαμπας (watt κλπ) και το ειδος της (Τ5, Τ8 κλπ) θα μπορει να δωθει μια απαντηση.

Ναι θα γινει πιο σκουρο.
Τα εβαλες σε κατσαρολα γιατι? Για να βγαλεις εκχυλισμα blackwater extract (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=732683#post732683)?
Αν οχι, ενα απλο ξεπλυμα με ζεστο νερο φτανει.

danny
04-02-13, 23:29
Δεν ξερω το ειδος της λαμπας που παιρνει, αλλα συνηθως βρισκεις ευκολα παντου.
Αν γραψεις τα στοιχεια της λαμπας (watt κλπ) και το ειδος της (Τ5, Τ8 κλπ) θα μπορει να δωθει μια απαντηση.

Ναι θα γινει πιο σκουρο.
Τα εβαλες σε κατσαρολα γιατι? Για να βγαλεις εκχυλισμα blackwater extract (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=732683#post732683)?
Αν οχι, ενα απλο ξεπλυμα με ζεστο νερο φτανει.

τα έβαλα γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι με ζεστό νερό, κάθονται πιο εύκολα στον πάτο.

αυτά που είναι ήδη μέσα στο ενυδρείο στην άκρη πατάει λίγο η πέτρα για να μένουν κάτω

delta66
04-02-13, 23:30
Aαα ΟΚ. Ενταξει.
Και να εμενε στην επιφανεια δεν τρεχει τιποτα. Θα βουλιαζαν αυριο μεθαυριο.
Να τα βγαλεις αυριο κατω απο την πετρα.
Καλο ειναι να μη βαζεις συνεχεια χερια μεσα χωρις λογο.
Αλλη φορα, αφηνε τα φυλλα να βουλιαζουν μονα τους.

danny
04-02-13, 23:40
ναι αυτό προσπαθώ να αποφύγω να μην βάζω μέσα τα χέρια συνέχεια.

προς το παρόν, μπήκαν πρώτα, φίλτρο (στρωμένο), θερμοστάτης, μετά φυτά, και μετά μονομάχος.

σήμερα μπήκαν τα φύλλα, μαζί με τις πέτρες και αύριο η μεθαύριο θα βάλω και τα υπόλοιπα και ελπίζω να μην χρειαστεί να τα ξαναβάλω για καιρό .

maria p
04-02-13, 23:48
σχετικό θέμα, δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67511

johnpecn`
05-02-13, 03:37
ωραιο το ενυδρειο σου μ αρεσει που τον εχεις αρχηγο:D:D
με τα καταπα και τις αλλαγες δεν θα ανεβοκατεβαινει η σκληροτητα και το ph; πως το κοντρολαρεις;

kgf12345
05-02-13, 07:10
με τα καταπα και τις αλλαγες δεν θα ανεβοκατεβαινει η σκληροτητα και το ph; πως το κοντρολαρεις;

προετοιμαζοντας το νερο της αλλαγης σε ξεχωριστο δοχειο;)

ωραιο ειναι το ενυδρειακι σου.καποιες λεπτομερειες που θα "βελτιωνα" θα ητανε:
1)φοντο στο πισω τζαμι.φελλο η μαυρο χαρτονι.με το μαυρο εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με μονομαχο.ισχυει οτι καθρεφτιζονται και κανουν flaring,αλλα,μαλον αυτο συμβαινει περισσοτερο οταν το νερο ειναι διαυγες και ο φωτισμος εντονος, που δεν θα επρεπε να ειναι, ετσι κιαλλιως γιαυτο το ψαρι.
με σκουρο νερο, χαμηλο φωτισμο και σκιες απο φυτα επιφανειας, μειωνεται πολυ το φαινομενο.αλλα και να καθρεφτιζεται λιγο δεν του κανει κακο.μονος του ειναι ολη μερα.αστον ναχει κατι να κανει και να τον βλεπεις κιεσυ;)

2)θα εβαζα λιγο περισσοτερα φυτα.κυριως κρυπτοκορινες στο βυθο,καποια μος, και σιγουρα φυτα επιφανειας για να προσφερουν ισκιο,καλυμενα σημεια στην επιφανεια,ασφαλεις περιοχες για φωλια κλπ.

3)περισσοτερα φυλλα σκορπισμενα στο βυθο.καταπα η/και πλατανοφυλλα.

4)για το φιλτρο σου θα εκανα αυτο που σου εγραψε ο Delta.

5)επισης θα προσθετα κανενα ξυλο.προσωπικα προτιμω το μοπανι γιατι βγαζει αρκετο χρωμα στο νερο,αλλα μπορεις να βαλεις οτι σου αρεσει περισσοτερο.ολα βγαζουνε,αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο.

6)το νερο πρεπει να το μαλακωσεις λιγο.αν προσθεσεις φυλλα και ξυλα και προετοιμαζεις το νερο σε ξεχωριστο δοχειο θα το κανεις ευκολα σαυτα τα λιτρα και μονο με φυλα η/και τυρφη)

δοκιμασε να αλλαξεις και λιγο τον τροπο που εχεις στημενες τις πετρες και τα φυτα σου γιατι φαινονται λιγο "στημενα".αν και δεν ειναι και πολυ ασχημο.αλλα ειναι και αρχη ακομα οποτε σιγα σιγα;)

petros
05-02-13, 16:22
Νωντα πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και ο μονομαχος βασιλιας...
Το βασικοτερο νομιζω πως ειναι οτι ολο και περισσοτεροι αφιερωνουμε μεγαλυτερα ενυδρεια σε μονομαχους
Πετρος

danny
05-02-13, 20:49
ευχαριστώ πολύ παιδιά. σήμερα τράβηξα και βίντεο, αλλά χωρίς πολλές βουτιές καθώς όταν με έβλεπε ερχόταν στο τζάμι.

danny
06-02-13, 18:36
σήμερα μπήκαν 2-3 φύλλα catappa ακόμα, περιμένω και λίγο κερατόφυλλο. επίσης νε τα νέα φύλλα σκούρηνε και το νερο.

το exhinadorus bleheri καλά κρατά, η vallisneria δεν μου δείχνει να έχει πιάσει ακόμα ως προς το χρώμα. χρειάζεται να κάνω κάτι?

είναι πίσω πίσω και δεν την πιάνει τόσο το φως.

έχω βαλει στο πρόγραμμα να αλλάξω και την λάμπα

danny
08-02-13, 12:04
ανανεώση: προστέθηκε αρκετή ποσότητα κερατόφυλλου στο βυθό και στην επιφάνεια,

μόνο η νέα λάμπα , να προστεθεί

maria p
08-02-13, 12:20
ωραία πράγματα! άλλος ένας τυχερός μονομάχος, φτου φτου να τον χαίρεσαι!

danny
13-02-13, 14:43
έγινε μια ανανεώση με κάποια έξτρα φυτά που αγοράστηκαν κυρίως επιφανείας.

δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν είναι και τόσο καλές, λόγω έλλειψης μηχανής.

maria p
13-02-13, 14:53
όλο και καλύτερο!

Σιμος
13-02-13, 14:55
Σκέφτεσαι να βάλεις κάποιο άλλο ψάρι η θα είναι μόνο ο μονομάχος; τη στάθμη του νερού γιατί δεν την ανεβάζεις λίγο ακόμα
-------------------------
και βέβαια ξέχασα να πω το κυριότερο έκανες πολύ καλή δουλειά με πολύ όμορφα αποτελέσματα:p:p

danny
13-02-13, 15:02
ευχαριστώ.

η στάθμη του νερού είναι στα 30 εκ. έχω 5 εκ. χαλίκι και άλλα 5εκ. απο πάνω κενό. συνήθως απο ότι έχω διαβάσει γύρω στα 20 εκ. είναι καλό για μονομάχους, καθώς ζούνε σε ρηχά νερα,

επίσης απο πάνω έχω αφήσει κενό και για τα φυτά (δεν ξέρω αν είναι καλό αυτο)

όσο για άλλο ψάρι, δεν νομίζω να μπεί. έχω ανοίξει θέμα για σαλιγκάρια αλλά θα μεινει μόνος του και όσο παει.

Σιμος
13-02-13, 15:05
Καλή συνέχεια:):):)

nazgul
13-02-13, 20:29
Γεμισε το νερο μεχρι επανω, το οτι ζει σε νερολακκους, δεν σημαινει οτι ειναι το πολυ 20 εκατοστα. Μπορει να ειναι και παραπανω. Δεν θα παθει κατι αν ειναι περισσοτερο το νερο, απλα θα εναι πιο ανετος ;)

danny
13-02-13, 20:34
Απλά να μην κάνει κανά άλμα φοβάμαι. Οπότε να το γεμισώ έτσι ώστε να μην φαίνεται το νερό από το καπάκι;

nazgul
13-02-13, 20:49
Δεν θα κανει αλμα. Που θα παει, στο καπακι? Ειναι πολυ εξυπνα ψαρακια. ;)

Δεν ειναι πολυ ψηλο το ενυδρειο. Αν ηταν 50-60 cm, θα τον κουραζε να ανεβαινει μεχρι πανω για να παρει αερα. Τωρα ειναι μια χαρα.

Γνωμη μου ειναι να το γεμισεις μεχρι το πλαστικο.

danny
13-02-13, 21:05
Οτι είναι έξυπνα το κατάλαβα από την στιγμή που τον έβαλα στο 60λιτρο. Και κάθε μέρα που μου κάνει διάφορα κόλπα. Μέχρι το πλαστικό 2-3 πόντοι μένουν οπότε θάναι καλά πιστευω.

nazgul
13-02-13, 21:13
Ειναι υπεροχα ψαρακια αν δεν τα εχεις σε ποτηρακια και ενυδρεια που θυμιζουν ποτηρακια :p

Θα μεγαλωσει και το κερατοφυλλο και θα ειναι ακομα καλυτερα.

danny
13-02-13, 21:25
Τα βλέπω στα pet shop σε ποτηρακια και περιμένω ποτέ θα εκραγω να τους την μπω. Αλλά δυστυχώς είναι έμποροι οι περισσότεροι. Εγώ είδα τρελή αλλαγή όχι τόσο απο το 10 λίτρο στο 30 λίτρο αλλά στο 60 λίτρο.

sharred
13-02-13, 22:44
Και που να δεις πως έρχονται απο το εξωτερικο, μέσα σε σακουλακια σε μέγεθος μισού ποτηριού.

danny
13-02-13, 22:57
καλύτερα να μην το δώ:smt067

delta66
13-02-13, 23:46
Και που να δεις πως έρχονται απο το εξωτερικο, μέσα σε σακουλακια σε μέγεθος μισού ποτηριού.Και πολυ λες

καλύτερα να μην το δώ:smt067Εσυ μη τις δεις τις φωτο
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/misc/monomaxoi.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/misc/monomaxos.jpg

ChocolatePuma
13-02-13, 23:50
Εσυ μη τις δεις τις φωτο
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/misc/monomaxoi.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/misc/monomaxos.jpg

Και έρχονται...ζωντανά??????? :confused::confused::confused:

delta66
13-02-13, 23:52
Και έρχονται...ζωντανά??????? :confused::confused::confused:
Μερικα.
Τα πανω πανω στη κουτα

ChocolatePuma
13-02-13, 23:54
Μερικα.
Τα πανω πανω στη κουτα.

No comment...

delta66
13-02-13, 23:54
Μη νομιζεις οτι ειναι σκετο νερο αυτο στο σακουλακι.

nazgul
13-02-13, 23:54
Εχω δει και εγω πως ερχονται και πιστεψε με, το ποτηρακι θυμιζει πισινα...

danny
13-02-13, 23:55
αφού βάλατε το λίνκ, τις είδα και έπαθα :mad:

μακάρι να μπορούσα να έσωνα τους περισσότερους,

κάτι τέτοια βλέπω βραδιάτικα και θα πάω να παίξω κανά λοττο να τον βάλω τον δικό μου έτσι για σπάσιμο σε 140λίτρο :confused:

ChocolatePuma
13-02-13, 23:56
Μη νομιζεις οτι ειναι σκετο νερο αυτο στο σακουλακι.

Δλδ?
"το αυτώσαμε" το θέμα του danny :smt102...sorryyyyyyyyyyyy!

danny
14-02-13, 00:00
δεν πειράζει ρε παιδιά για να μαθαίνω μπήκα εδώ. έτσι και αλλιώς απο σπόντα το ξεκίνησα το χόμπι και το πήρα στα σοβαρά αλλά μου αρέσει κιόλας.

και για να μην ανοίγω νέο θέμα, μπορείτε να μου πείτε πόσο καιρό θα πάρουν τα φυτά μου να μεγαλώσουν και κάθε πότε και πώς κλαδεύουμε το echinadorus bleheri ? αυτό είναι απο τα λίγα φυτά το οποίο έχει μεγαλώσει σε ύψος

τα άλλα φυτά βαλλισνεριες & juncus repens θέλουν τον καιρό τους? η διαρκεια φωτισμού είναι 8 ώρες συνεχόμενες με λάμπα 15 watts και ρίχνω και υγρό sera florena μια φορά την εβδομάδα. υπόστρωμα έχω χαλίκι.

delta66
14-02-13, 00:22
αφού βάλατε το λίνκ, τις είδα και έπαθα :mad:

μακάρι να μπορούσα να έσωνα τους περισσότερους,

κάτι τέτοια βλέπω βραδιάτικα και θα πάω να παίξω κανά λοττο να τον βάλω τον δικό μου έτσι για σπάσιμο σε 140λίτρο :confused:
Για καθε ενα που "σωνεις" αγοραζοντας το, ερχονται 100 σε τετοια σακουλακια.



δεν πειράζει ρε παιδιά για να μαθαίνω μπήκα εδώ. έτσι και αλλιώς απο σπόντα το ξεκίνησα το χόμπι και το πήρα στα σοβαρά αλλά μου αρέσει κιόλας.

και για να μην ανοίγω νέο θέμα, μπορείτε να μου πείτε πόσο καιρό θα πάρουν τα φυτά μου να μεγαλώσουν και κάθε πότε και πώς κλαδεύουμε το echinadorus bleheri ? αυτό είναι απο τα λίγα φυτά το οποίο έχει μεγαλώσει σε ύψος

τα άλλα φυτά βαλλισνεριες & juncus repens θέλουν τον καιρό τους? η διαρκεια φωτισμού είναι 8 ώρες συνεχόμενες με λάμπα 15 watts και ρίχνω και υγρό sera florena μια φορά την εβδομάδα. υπόστρωμα έχω χαλίκι.

Ο Bleheri δεν "κουρευεται". Κακη επιλογη για ενυδρειο κατω απο 60 εκ υψος.
Οι βαλισνεριες λυγιζουν μεν αλλα ουτε αυτες κουρευονται. Εμενα δεν μου αρεσαν ποτε.
Για ενυδρειο μονομαχου, που θελει μικρο υψος δλδ, αυτα τα δυο δεν κανουν.

danny
14-02-13, 00:29
Για καθε ενα που "σωνεις" αγοραζοντας το, ερχονται 100 σε τετοια σακουλακια.





Ο Bleheri δεν "κουρευεται". Κακη επιλογη για ενυδρειο κατω απο 60 εκ υψος.
Οι βαλισνεριες λυγιζουν μεν αλλα ουτε αυτες κουρευονται. Εμενα δεν μου αρεσαν ποτε.
Για ενυδρειο μονομαχου, που θελει μικρο υψος δλδ, αυτα τα δυο δεν κανουν.

οι βαλισνεριες ειναι απο τα λιγα φυτα που μου αρεσουν, όσο για bleheri λεω μηπως αφήσω την μια και προσθεσω άλλη μια πετρα και βάλω επάνω της juncus repens

προσπαθώ να αποφύγω να βάζω χερια μεσα σε προηγούμεη συμβουλη σου αλλα τα πράγματα τα πήρα σιγα σιγα. ελπίζω αυτην την φορά να είναι απο της τελευταίες και να σχολούμαι μόνο με τις αλλαγές νερού.

nazgul
14-02-13, 00:44
προσπαθώ να αποφύγω να βάζω χερια μεσα σε προηγούμεη συμβουλη σου αλλα τα πράγματα τα πήρα σιγα σιγα. ελπίζω αυτην την φορά να είναι απο της τελευταίες και να σχολούμαι μόνο με τις αλλαγές νερού.

Κοιτα, αργα ή γρηγορα θα βαλεις χερια μεσα στο ενυδρειο και δεν θα το φοβασαι πλεον. Αρκει να ειναι σχετικα καθαρα (βεαια, μερικοι μερικοι τα βαζουν και μετα απο ψησταρια οπως ειπαν :rolleyes: ) και να μην αναταρασσεις πολυ το χαλικι, ωστε να σηκωνεται αμμωνια. Αλλωστε, υπαρχουν και οι τσιμπιδες για τις ευκολες δουλειες, ειναι αρκετα βολικες.

Παντα θα βρισκεις ενα καλο λογο να κανεις κατι, περα απο τις αλλαγες νερου, κατα τη γνωμη μου.

sharred
14-02-13, 09:45
Οι Βαλισνέριες φυσικά και κουρεύονται, εγω τις ψαλιδιζω μόλις πιάσουν το μέτρο. Πολλαπλασιάζονται και πολύ εύκολα!

danny
26-02-13, 14:33
μετά απο κάποιες μέρες συλλογής των νέων φυτών με κλαδέματα απο εδώ μέσα και ευχαριστώ πολυ τα μέλη του φόρουμ που με βοήθησαν στην συλλογή,

μια φώτο απο το νέο setup καθώς έφυγε η μια πέτρα και οι 2 bleheri οι οποίοι μεγάλωσαν πολύ και τους έδωσα καθώς πιάναν χώρο.

ευπρόσδεκτες παρατηρήσεις και σχόλια

Σιμος
26-02-13, 14:47
Το κερατόφυλλο το έχεις στην επιφάνεια; εκείνο κάτω δεξιά είναι christmas moss; πολύ ωραίο και πάλι το ενυδρείο σου:o:o

platy
26-02-13, 14:50
πολυ ωραίο Νωντα..η λευκοκεφάλα πάνω ειναι ολα τα λεφτα :) !! και αυτη που μου εδωσες εχει αρχίσει και αναπτύσεται...

danny
26-02-13, 14:56
Το κερατόφυλλο το έχεις στην επιφάνεια; εκείνο κάτω δεξιά είναι christmas moss; πολύ ωραίο και πάλι το ενυδρείο σου:o:o

ναι στην επιφάνεια το κερατόφυλλο, το κάτω δέξια είναι Juncus Repens. ευχαριστώ ;)
-------------------------
πολυ ωραίο Νωντα..η λευκοκεφάλα πάνω ειναι ολα τα λεφτα :) !! και αυτη που μου εδωσες εχει αρχίσει και αναπτύσεται...

ευχαριστώ και μένα έχει αρχίσει και γεμίσει, όταν έχω και άλλη θα σου στείλω αν θές :)

Anna10
26-02-13, 14:57
Ωραίο το ενυδρείο σου Νώντα.Μπράβο.

danny
26-02-13, 14:58
Ωραίο το ενυδρείο σου Νώντα.Μπράβο.

ευχαριστώ Άννα, έχει δουλειά ακόμα βέβαια αλλά σιγά - σιγά

danny
18-03-13, 16:22
μετα απο καιρό και ένα μικρό μάζεμα απο κλαδέματα μαζί με αλλαγή του αρχικού setup, ένα update στο ενυδρείο. θα μπούνε κάποια στιγμή φυτά και στο πίσω μέρος, απο κλαδέματα που περιμένω να μεγαλώσουν.

έγινε αλλαγή στη λάμπα καθώς η άσπρη ήταν πολύ έντονη και σκούρηνε και το νερό.

φωτογραφίες όχι καλές λόγω φωτογραφικής.

Nick74
18-03-13, 17:41
ωραιο, αντε με το καλο να ποιασεις το λοττο για να τον βαλεις σε 140ρι :D

προσωπικα διαφωνω με το γεμισμα μεχρι πανω μια και ειτε στη φυση ειτε σε τεχνητα δημιουργημενο περιβαλλον τα ψαρια αυτα διαλεγουν να μενουν σε πολυ ρηχα νερα, κατι που μου δειχνει οτι τα ιδια επιλεγουν αυτο που τα κανει να νοιωθουν καλυτερα

danny
18-03-13, 18:10
ωραιο, αντε με το καλο να ποιασεις το λοττο για να τον βαλεις σε 140ρι :D

προσωπικα διαφωνω με το γεμισμα μεχρι πανω μια και ειτε στη φυση ειτε σε τεχνητα δημιουργημενο περιβαλλον τα ψαρια αυτα διαλεγουν να μενουν σε πολυ ρηχα νερα, κατι που μου δειχνει οτι τα ιδια επιλεγουν αυτο που τα κανει να νοιωθουν καλυτερα

ευχαριστώ , μακάρι να μπορούσα να παω και σε παραπάνω, είμαι απο αυτούς που θα το κάναν:grin:, αλλα προς το παρόν μενουμε έτσι

είχα στην αρχή πιο κάτω την στάθμη τον βλέπω ρίχνει κάτι μακροβουτια σαν πυραυλος είναι. απο το χαλίκι μέχρι το καπάκι είναι γύρω στους 28 πόντους το γέμισμα του νερού.

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για να αποκτήσει μια μικρή κίνηση το ενυδρείο μπορώ να βάλω κάποιο ψάρι βυθού τουλαχιστον? οι διαστάσεις που έχω είναι 60x30x40 και υπόστρωμα χαλίκι.

η να τον αφήσω έτσι?

Nick74
18-03-13, 18:12
χαλικι και ψαρια βυθου δεν ταιριαζουν εκτος κι αν εχει πολυ λεπτοκοκο αμμοχαλικο.

danny
18-03-13, 18:14
έλεγα για αργότερα να έκανα μια αλλαγή και να έβαζα ψιλό χαλίκι λεπτοκοκο που μοιαζει σαν χαλαζιακη άμμο, αλλα θα χάσω την βιολογία που έχει ο βυθος,

μονο τον μονομαχο έχω, πειράζει αν την χάσω?

Dimitris77
18-03-13, 18:16
Βαλε SAE.Κινητικο ψαρι,αλγοφαγο και ο μονομαχος,αν εχει δυστροπο χαρακτηρα,δεν θα μπορει να το χτυπησει λογω ταχυτητας.

Nick74
18-03-13, 18:19
με προσοχη βεβαια μπορεις να αλλαξεις βυθο.
Το ψαρι φυσικα να μην ειναι μεσα
-------------------------
Βαλε SAE.Κινητικο ψαρι,αλγοφαγο και ο μονομαχος,αν εχει δυστροπο χαρακτηρα,δεν θα μπορει να το χτυπησει λογω ταχυτητας.



το sae ειναι καλυτερα σε μεγαλα ενυδρεια σε κοπαδι.
Ο μονομαχος σε 80 λιτρα δεν εχει καθολου δυστροπο χαρακτηρα

danny
18-03-13, 18:24
για sae δεν με βλέπω εκτός απο κοπάδι που θέλω το ενυδρείο είναι 72 λίτρα, όχι καθαρά. σκεφτόμουνα να τον έβαζα 1-2 μέρες σε ένα 30 λίτρο, αλλά οι απορίες μου είναι οι εξής:

να έβγαζα το νεοστημένο φίλτρο που έχω στο 30λίτρο και να του έβαζα αυτό που έχω στο 60άρι που είναι στρωμένο? το 30λίτρο έχει φρέσκο νερό, οπότε πρέπει να του βάλω και απο το 60λίτρο συμπλήρωμα?

επίσης το 30λίτρο είναι ανοιχτού τύπου χωρίς καπάκι.

αν είναι ολόκληρη φασαρία, θα το αφήσω όπως έχει

Nick74
18-03-13, 18:25
να έβγαζα το νεοστημένο φίλτρο που έχω στο 30λίτρο και να του έβαζα αυτό που έχω στο 60άρι που είναι στρωμένο?

ναι


το 30λίτρο έχει φρέσκο νερό, οπότε πρέπει να του βάλω και απο το 60λίτρο συμπλήρωμα?


ναι
επίσης το 30λίτρο είναι ανοιχτού τύπου χωρίς καπάκι.

ζελατινη τροφιμων

danny
18-03-13, 18:28
στην ζελατίνη κάνω 1-2 τρυπούλες μικρές?

επίσης αφού βάλω τον νέο βυθό, κάνω μετρήσεις και μετά προσθέτω το ψάρι?

μπορώ να τον βάλω και μετά απο μια μέρα?

θα χρειαστώ καποα προσαρμογή και στι 2 μεταφορες ή θα μαι εντάξει απο την στιγμή που νερό και θερμοκρασία είναι ίδιες?

και στα 2 ενυδρεία φυσικά υπάρχει θερμοστάτης

Nick74
18-03-13, 18:30
στην ζελατίνη κάνω 1-2 τρυπούλες μικρές?

ναι

επίσης αφού βάλω τον νέο βυθό, κάνω μετρήσεις και μετά προσθέτω το ψάρι?

για λιγες μερες θα κανεις καθημερινες μετρησεις και θα ταιζεις μερα παρα μερα

μπορώ να τον βάλω και μετά απο μια μέρα?

ναι

θα χρειαστώ καποα προσαρμογή και στι 2 μεταφορες ή θα μαι εντάξει απο την στιγμή που νερό και θερμοκρασία είναι ίδιες?

παντα προσαρμογη

και στα 2 ενυδρεία φυσικά υπάρχει θερμοστάτης

αυτονοητο

stav
19-03-13, 07:03
Εαν το χαλικι σου δεν ειναι αιχμηρο δεν χρειαζεται να το αλλαξεις για να
βαλεις corydoras.

danny
19-03-13, 16:12
Εαν το χαλικι σου δεν ειναι αιχμηρο δεν χρειαζεται να το αλλαξεις για να
βαλεις corydoras.

δεν είναι τόσο αιχμηρό, αλλά δεν ειναι και ότι καλυτέρο. επίσης διάβασα κάπου ότι corydoras με μονομάχο δεν πάνε. δεν ξέρω αν ισχυεί?

danny
19-03-13, 16:47
φώτο απο το χαλίκι

nazgul
19-03-13, 16:55
Βιοτοπικα δεν ταιριαζουν, Ασια ο μονομαχος , Νοτια Αμερικη τα corydoras. Αν παραβλεψουμε τους δυο εντελως διαφορετικους κοσμους στους οποιους ζουν στη φυση, αν υπαρχει μαλακο νερακι θα μπορουσαν να ζησουν σχετικα καλα στο ιδιο ενυδρειο.

Πολυ μεγαλο, ομως, το χαλικι για corydoras, καλυτερα να μην βαλεις.

danny
19-03-13, 17:01
Βιοτοπικα δεν ταιριαζουν, Ασια ο μονομαχος , Νοτια Αμερικη τα corydoras. Αν παραβλεψουμε τους δυο εντελως διαφορετικους κοσμους στους οποιους ζουν στη φυση, αν υπαρχει μαλακο νερακι θα μπορουσαν να ζησουν σχετικα καλα στο ιδιο ενυδρειο.

Πολυ μεγαλο, ομως, το χαλικι για corydoras, καλυτερα να μην βαλεις.

όχι δεν πρόκειτα να βάλω με αυτό το χαλίκι. σκεφτόμουν τι άλλο μπορώ να του βάλω στο 72 λίτρο, γιατί θέλω λίγο παραπάνω κίνηση στο βυθό:rolleyes:

αλλα με αυτό τα χαλίκι, τζίφος. αργότερα θα το αλλάχω είτε με άμμο είτε με ψιλοκοκο χαλίκι.

αλλά αν είναι να στρεσαριστεί το ψάρι, το αφήνω και όπως έχει. μόνο άσχημα δεν περνάει.

danny
20-03-13, 21:02
σύντομα θα προχωρήσω στην αλλαγή του βυθού και για υλικά σκέφτομαι να πάρω αυτα τα 2:

απο κάτω αυτό: http://www.petcity.gr/product/JBL-AQUABASIS-PLUS-5LT6KG-24300078.html

και απο πάνω αυτό: http://www.petcity.gr/product/JBL-MANADO-10LT-22402537.html (http://www.petcity.gr/product/JBL-MANADO-10LT-22402537.html)

η πρώτη ερώτηση είναι αν κάνουν να μπούνε και τα 2. η δεύτερη αν το mannado είναι αρκετό για ενυδρείο 72 λίτρων με διαστάσεις 60x30.

Τώρα αν μέσα σε μια μέρα, κάνω τις αλλαγές, δηλαδή ξήλωμα βυθού απο το παλιο χαλίκι, ξέπλυμα το ενυδρείο με σκέτο νερο και μετά άμεση πρόσθεση του νέου υποστρώματος με τα φυτα, η απορία μου είναι:

παρόλο που είχα απάντηση πιο πάνω, αλλα αλλάζουν κάποια πράγματα, μπορώ να βάλω το ψάρι άμεσα? υπολογιζω αυτη η διαδικασία να μου πάρει 4-6 ώρες.

καθολη τη διάρκεια το ψάρι θα βρισκεται σε αλλο ενυδρείο με το φίλτρο που θα ξηλωθεί απο το 72λίτρο με θερμοστάτη και ίδιο νερό?

danny
27-03-13, 21:35
σήμερα έγινε η αλλαγή στο βυθό. Το ψάρι ήταν σε μεγάλη πλαστική λεκάνη του Ικεα με φίλτρο και θερμοστάτη και παρόλες τις αλλαγές δεν υπήρξε κάποια περίεργη συμπεριφόρα. (Όλες τις ώρες μετά την προσαρμογή και γινόταν παρακαλούθηση). Όλη η διαδικασία κράτησε γύρω στις 2 ώρες.

Μετρήσεις γίναν και θα γίνονται καθημερινά για τις επόμενες μέρες για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα ή έστω να το προλάβουμε.

έφυγε το χοντρό χαλίκι που υπήρχε & ενώ έδειχνε ωραία στο μάτι, εμένα δεν καθόταν καλά και την θέση πήρε το manado. Παρόλο που το χαλίκι είχε ωραίο χρώμα και το manado ήταν πολύ πιο σκούρο, τελικά αυτό φαίνεται πιο φυσικό.

Επίσης για να καθήσει το manado και για να μην κυνηγάω μπιλάκια με την απόχη στο νεο ενυδρείο το είχα αφησει μετά απο συμβουλές εδώ μέσα μια μέρα στο κουβά και δεν κυνήγησα τίποτα τελικά. :smt039

έγινε και αλλαγή στο aquascape, μπήκαν λιγότερα φυτά και όταν πάρουν μπρός κάποια στιγμή θα ανεβάσω και τις νέες φώτο.

danny
06-04-13, 20:09
το ενυδρείο μετά απο ξήλωμα απο το παλιo χαλίκι και την προσθήκη του manado μαζί με την αλλαγή και τις θέσεις των φυτών, το νερό δεν είναι τόσο κίτρινο, απλά είναι κλειστά τα φώτα και φυσικά η ποιότητα της μηχανής :x

douran_p
06-04-13, 20:34
αρχοντας ο δικος σου!!!!!!!

danny
06-04-13, 21:38
αρχοντας ο δικος σου!!!!!!!

ευχαριστώ

stanlee
06-04-13, 21:40
Μπράβο φίλε μου όχι άρχοντα ΒΑΣΙΛΙΆ τον έχεις!!!:D:D:D
Και μου έβαλες μικρόβιο να κάνω και γω μια μονομαχιέρα!!!

danny
06-04-13, 21:46
Μπράβο φίλε μου όχι άρχοντα ΒΑΣΙΛΙΆ τον έχεις!!!:D:D:D
Και μου έβαλες μικρόβιο να κάνω και γω μια μονομαχιέρα!!!

thanks :p

απλά γνώμη μου προσωπική είναι, αν τυχόν πάς για μονομαχιέρα παρόλο που (πρόκειται για εξαιρετικό ψάρι και με συμπεριφορά, ειδικά στις αλλαγές ή στο φύτεμα - κλάδεμα, έχει συνηθίσει πια και έρχεται όλο κοντά ο περίεργος χωρίς κανένα φόβο) μπορείς να πας και σε θυληκές όπου ανάλογα τα λίτρα μπορείς να βάλεις παραπάνω για να έχεις κίνηση.

ακόμα και με ένα ψάρι βέβαια είναι όλα ωραία, ειδικά το πρωι όταν ξυπνάς να το βλέπεις να κόβει βόλτες - άλλο πραμα.

stanlee
06-04-13, 21:53
Το ξέρω για αυτό άλλωστε είπα να κάνω μια μονομαχιερα και κατα πάσα πιθανότητα θα μπει στο κομοδίνο μου.....οπότε θα τον βλέπω κάθε πρωί!!!:D:D:D

ChocolatePuma
06-04-13, 21:54
απλά γνώμη μου προσωπική είναι, αν τυχόν πάς για μονομαχιέρα παρόλο που (πρόκειται για εξαιρετικό ψάρι και με συμπεριφορά, ειδικά στις αλλαγές ή στο φύτεμα - κλάδεμα, έχει συνηθίσει πια και έρχεται όλο κοντά ο περίεργος χωρίς κανένα φόβο) μπορείς να πας και σε θυληκές όπου ανάλογα τα λίτρα μπορείς να βάλεις παραπάνω για να έχεις κίνηση.

Συμφωνώ!!:D

Το δοκιμάζω (1m/2f)...κι εδώ και 3 μέρες όλα πάνε μια χαρά!

danny
06-04-13, 21:57
Συμφωνώ!!:D

Το δοκιμάζω (1m/2f)...κι εδώ και 3 μέρες όλα πάνε μια χαρά!

πρεπει κάποια στιγμή να το κάνω και εγώ το πείραμαα. σε τι λίτρα τους έχεις?

εγώ είμαι στα 72 λίτρα, καθαρά γύρω στα 67-68, απλά πρέπει να πάρουν λίγο τα πάνω τους τα φυτά για να υπάρχει καμμια κρυψώνα. τώρα είναι αρένα.

ChocolatePuma
06-04-13, 21:58
πρεπει κάποια στιγμή να το κάνω και εγώ το πείραμαα. σε τι λίτρα τους έχεις?

εγώ είμαι στα 72 λίτρα, καθαρά γύρω στα 67-68, απλά πρέπει να πάρουν λίγο τα πάνω τους τα φυτά για να υπάρχει καμμια κρυψώνα. τώρα είναι αρένα.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64842&page=3
60λιτρο...αλλά είναι ψιλοζούγκλα

danny
06-04-13, 22:01
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64842&page=3
60λιτρο...αλλά είναι ψιλοζούγκλα
έχω μέλλον

ChocolatePuma
06-04-13, 22:07
έχω μέλλον

Είναι και θέμα χαρακτήρα αρσενικού και θυληκών
Σίγουρα υπάρχουν πολλοι πιο έμπειροι από ένα που έχουν δοκιμάσει διάφορα

Σε μένα πάντως μέχρι τώρα ουτε καν κυνηγι δεν έπεσε. Κολυμπάνε και τρώνε παρέα