PDA

Επιστροφή στο Forum : zebra convict αναπαραγωγη


ni_kh
04-02-13, 09:27
Γεια σας!!!
Είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.Έχω ένα ενυδρείο 220 λίτρα και μέσα έβαλα και ζευγάρι απο zebra convict.Μια μέρα ανοίγοντας το φως ειδα να υπαρχουν πολυ μικρα ψαρακια (σαν μυγακια) και καταλαβα οτι υπηρχε αναπαραγωγη.Επειδη μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν κι αλλα ηδη ψαριων πηρα τηλεφωνο στο pet city και μου ειπαν οτι δεν πρεπει να ειναι κανονικα μαζι με τα αλλα,ετσι κι εμεις φιαξαμε ενα διαχωριστικο με πλεγλα και τουλι ωστε να μην κινδυνευουν τα μικρα απο τα υπολοιπα ψαρια!!ειχε κανει περιπου 60+.τα προσεχε παρα πολυ και βγαλαμε μονο τον πατερα και αφησαμε την μανα με τα μικρα.μερα με την ημερα ομως χαναμε πολλα ωσπου δεν εμεινε κανενα.σημερα ειδαμε παλι αυγα και αρχιζουν να βγαινουν οι ουριτσες τους...αλλα δεν θελω να εχουν το ιδιο αποτελεσμα κι αυτα σαν τα αλλα!τι λαθος κανω??ααα ναι αγορασαμε και ειδικη τροφη με σταγονες βιταμινες για πιο συχνο ταισμα (αυτο δεν το ειχαμε κανει την πρωτη φορα γιατι δεν το ξεραμε).αν μπορεσει καποιος να βοηθησει ρε παιδια!!!! :)

Xristos1978
04-02-13, 10:15
Κακά εκανες και εβγαλες τον αρσενικο,αλλα στην συνεχεια θα βγαλεις και το θηλυκο,γιατι τα τρωη για να ξαναζευγαρωση.στην ουσια γενανε σαν κουνελια

ni_kh
04-02-13, 10:38
ποτε πρεπει να βγαλω και την μανα??εχω δει οτι τα προσεχει και παιρνει την τροφη την λιωνει απο πανω τους για να τρωνε,φοβαμαι μηπως την χρειαζονται!!!Αν και εχω δει βιντεακια που παιρνουν τα αυγα κατευθειαν και τα βαζουν σε γυαλινα ειδικα δοχεια μεσα στο ενυδρειο και προφανως επιζουν!!!λες να βγαλω τους γονεις και να τα αφησω μονα τους???

Xristos1978
04-02-13, 13:07
απο εμπηρια σου μιλαω,ασε το θηλυκο μεσα,οσπου δεις περιεργες αντιδρασεις προς τα μικρα,τοτε καλα ειναι να το βγαλεις,και γνωμη μου ειναι τα μικρα βαλτα σε ενηδρειο λιγω μεγαλο για να μεγαλωσουνε ποιο γρηγορα,γιατι αμα τα βαλεις οπως λες σε ειδικο πλαστηκο μεσα στο ενηδρειο δεν θα εχουνε αρκετο οξυγονο και δεν θα μεγαλωσουνε

Stivv27
04-02-13, 14:19
Oταν εχεις γεννα και μεγαλωνεις μικρα κανεις και παραπανω ταισματα σωστα?Τι φιλτρανση εχεις στο ενυδρειο σου?Τι αλλα ψαρια εχεις μεσα?

ni_kh
04-02-13, 20:12
Τα ψαρια ειναι στο ιδιο ενυδρειο αλλα με ενα αυτοσχεδιο χωρισμα για να μην ερχονται σε επαφη με τα αλλα ψαρια.Τα υπολοιπα ειναι ενας δισκος ,2 silver shurk,ενας γλυφτης,1 fantom και 1 γκαμπι.Μεχρι στιγμης και ο πατερας βλεπω τα προσεχει πολυ και δεν ξερω αν χρειαζεται σε κατι για να τον αφησω η να τον βγαλω.Οσο για το ταισμα γινεται 4 φορες την ημερα με εμποτισμενες βιταμινες σε φιλαρακια.Οχωρος ο οποιος ειναι τα μικρα δεν ειναι μικρος,ειναι περιπου το 1/3 του ενυδρειου!
-------------------------
stivv27 δεν ξερω να σου πω για το φιλτρο...αλλα ειναι με βιολογικο καθαρισμο και ειναι περιπου 3-4 χρονων!!!Παντως δεν τα εχω απο την πλευρα που ειναι το φιλτρο γιατι ξερω οτι μερικα τα τραβαει στο σφουγγαρι.Ο αρσενικος χρειαζεται τιποτα η να τον βγαλω??

Stivv27
04-02-13, 21:43
Βασικα πρεπει να βγαλεις τα παντα απο εκει μεσα!Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?
Εχεις κανει την γνωστη ψαροσουπα!Διαβασε καλα στους αρχαριους και βρες και τα προφιλ των ψαριων σου!Δεν εχουν καμια σχεση το ενα με το αλλο!Και λογικα δεν σε καλυπτει η βιολογια του φιλτρου σου και απο τις πολλες τροφες ανεβαζεις αμμωνια και γι αυτο χανεις τα μικρα!Αλλα ειναι σιγουρα και μεζες για ολα τα αλλα!Φουλ λοιπον για διαβασμα στους αρχαριους!

ni_kh
04-02-13, 22:55
το ενυδρειο ειναι 220 λιτρα και δεν ερχονται σε επαφη με τα αλλα ψαρια αλλα κολυμπανε στο ιδιο ποιοτητας νερο!εχω σκοπο εντος των ημερων να δωσω τα ψαρια τα αλλα και να μεινουν μονα τους!ομως ειναι καλο να ειναι με τους γονεις η πρεπει να φυγουν και αυτοι???

Stivv27
05-02-13, 00:21
Δωσε τα αλλα ψαρια ασε το ζευγαρι μονο του και μετα θα στην ξανακανουν την δουλεια αυτα κουνελια ειναι!Απλα αυτην την στιγμη δωσε βαση στο να σωθουν οσα περισοττερα μπορεις βαλτα σε μια γεννηστρα-καραντινα

ni_kh
05-02-13, 00:29
κατι ακομα αν ξερει καποιος....πρεπει να αλλαζω το νερο συχνα???να βαζω φαρμακα???εχω διαβασει και για ζωντανη τροφη που βοηθαει τα νεογνα να μεγαλωσουν γρηγοροτερα!!δωστε πληροφοριες ρε παιδια!!!!Ειναι κριμα να τα βλεπουμε για 2 εβδομαδες και μετα να τα χανουμε!!!

Stivv27
05-02-13, 00:33
Δυστηχος στο τελος θα χασεις ολα τα ψαρια σου!Διαβασε ολα τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριοι και θα σου λυθουν ολες οι αποριες!Τωρα αν δεν θες να διαβασεις και θες να στα δωσουν ολα στο πιατο ειναι αλλο καπελο! Αρχισε λοιπον τωρα απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

ni_kh
05-02-13, 00:52
οκ σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!!!ξεκιναω διαβασμα :)

Vangelis21
05-02-13, 01:42
Τα μονα που χρειαζεται να εχεις στο μυαλο σου ειναι

- καλη ποιοτητα νερου (αν ανεβουν εστω και λιγο αμμωνια η νιτρωδη θα εχεις θανατους)

- ΜΟΝΟ οι γονεις μεσα με τα μικρα και ΚΑΝΕΙΣ αλλος. μερικες φορες ο πατερας τα τρωει αλλα οχι παντα. αν το δεις αυτο, τον βγαζεις

- ταισμα με οτι θες. απλα αν δινεις την τροφη των γονιων να την διαλυεις

- Αν εχεις κρυψωνες μονο καλο θα κανεις

Plakas
05-02-13, 08:36
Σε αυτά που λέει ο Βαγγέλης εγώ θα πρόσθετα άλλο ένα...

Τι θα τα κάνεις όταν μεγαλώσουν!!!!

ni_kh
05-02-13, 10:53
Βαγγελη σευχαριστω παρα πολυ...μαλλον ηταν λαθος που εβγαζα τον πατερα πολυ νωρις!!ελπιζω να πανε ολα καλα....σημερα κι ολας τα εβγαλαν απο την κρυψωνα και τα προσεχουν και οι δυο καλα!!!
-------------------------
@plakas εχω σκοπο αν επιζησουν να κρατησω μονο αυτα στο ενυδρειο αφου ολα τα υπολοιπα θα τα εχω δωσει!!!Γιατι ομως με ρωτας?????

Stivv27
05-02-13, 14:18
Γιατι θα σου ξαναγεννησουν πολυ συντομα και τα μικρα τους στον 6μηνα θα αρχισουν να γενναν και εκεινα!

Plakas
05-02-13, 14:25
@plakas εχω σκοπο αν επιζησουν να κρατησω μονο αυτα στο ενυδρειο αφου ολα τα υπολοιπα θα τα εχω δωσει!!!Γιατι ομως με ρωτας?????

Γιατί σε ρωτάω...

1. Γεννοβολάνε διαρκώς!
2. 220 λίτρα, δεν σε παίρνει να κρατήσεις ΟΛΑ όσα επιζήσουν... μάλλον άλλα 4-5 (1 αρσενικό και άλλα 3-4 θυλικά και πολλά θα είναι).....άσε που σε λίγο καιρό θα έχεις νέες γέννες
3. Το ζευγάρι γίνεται ΦΟΒΕΡΑ επιθετικό (Ο μόλις 10εκ. κατάδικος μου είχε κατατρομοκρατίσει το 25ποντο Όσκαρ μου!!)
4. Όταν αναγκάστηκα να τα δώσω (λόγω επιθετικότητας), τουλάχιστον εδώ στην Κύπρο, δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να βρώ πετσιοπ να τα χαρίσω!
5. Το ίδιο και τα μικρά, καλό θα είναι να έχεις κάποιο μαγαζί που ξέρεις ότι τα πέρνει.....γιατί (τουλάχιστον εδώ) ειδικά τους κατάδικους ΔΕΝ τους δέχονται όλοι.

Πάντα φιλικά!
Και καλή συνέχεια!

Stivv27
05-02-13, 14:53
Εγω θα σου ελεγα αν σου αρεσουν τοσο πολυ αυτα τα ψαρια να κρατησεις στα 220 λιτρα ΜΟΝΟ 5-6 θυληκα γιατι δεν θα ξερεις τι να τα κανεις!

Plakas
05-02-13, 15:04
Εγω θα σου ελεγα αν σου αρεσουν τοσο πολυ αυτα τα ψαρια να κρατησεις στα 220 λιτρα ΜΟΝΟ 5-6 θυληκα γιατι δεν θα ξερεις τι να τα κανεις!

Εγώ εδώ θα διαφωνήσω αφού το 95% της αξίας αυτού του ψαριού είναι η συμπεριφορά του όταν είναι ζευγάρι.

Σίγουρα το να κρατήσεις κατάδικους έχει κάποιες δυσκολίες με αυτό το θέμα (της αναπαραγωγής) ....με σωστό και έγκαιρο προγραμματισμό θεωρώ ότι λύνονται αυτά τα προβλήματα.

Vangelis21
05-02-13, 15:09
Σε αυτά που λέει ο Βαγγέλης εγώ θα πρόσθετα άλλο ένα...

Τι θα τα κάνεις όταν μεγαλώσουν!!!!

Βαγγελη σευχαριστω παρα πολυ...μαλλον ηταν λαθος που εβγαζα τον πατερα πολυ νωρις!!ελπιζω να πανε ολα καλα....σημερα κι ολας τα εβγαλαν απο την κρυψωνα και τα προσεχουν και οι δυο καλα!!!
-------------------------
@plakas εχω σκοπο αν επιζησουν να κρατησω μονο αυτα στο ενυδρειο αφου ολα τα υπολοιπα θα τα εχω δωσει!!!Γιατι ομως με ρωτας?????


Γενικα οποιος εχει κονβικτ κανει τον εμπορα η τον αγιο βασιλη. μια δυο φορες το χρονο (εμενα γεννησαν 2 φορες σε 3 μηνες) χαριζει απο δω κι απο κει μικρα.

Stivv27
05-02-13, 15:29
Ναι η συμπεριφορα του ζευγαριου ειναι πολυ ωραια και μενα με τρελεναν!Αλλα βρε Βαγγελη εδω βλεπεις οτι υπαρχει μια ψαροσουπα και μιλας για προγραμμα με τις γεννες?Αν ηθελε να κρατησει αυτα θα κρατουσε μονο και θα περιμενε να δωσει καποια στιγμη τα αλλα!Θα τα ειχε δωσει προχτες αν διαβαζε και εβλεπε οτι τα ψαρια εκει ειναι τερμα ακυρα!Και να χαρισεις που να χαρισεις?Σε 2 γεννες εχεις χαρισει πανω απο 150 ψαρια που θα παν ολα αυτα?Εκτος και αν κανεις το και σπας τα αυγα μολις τα γεννησουν!Αλλα θα ειναι δυσκολο να ξεστηνεις το ενυδρειο καθε τοσο για να χαλας τα αυγα!

ni_kh
05-02-13, 17:13
λοιπον παιδια εδωσα τα υπολοιπα ψαρια και εμεινε μονο το ζευγαρι με τα μικρα τους.Αφησα μονο ενα pleco για να καθαριζει το ενυδρειο αλλα βλεπω οτι ο αρσενικος εγινε πολυ επιθετικος ακομα και σε αυτον!!Εκανα και μετρησεις στο ενυδρειο μου και δεν ειναι τοσο καλα τα αποτελεσματα!!το ΝΟ3 και ΚΗ δεν μου βγηκαν καλα!ελπιζω να τα διορθωσω χωρις να επιρεασω τα μικρα!Οσο για τις γεννες αν καταφερουν και μεινουν τοσα πολλα οσα λετε...εχω να τα δωσω και μετα θα διαχωρισω αρσενικα με θυληκα για να σταματησουν αν γεμησω το πολυ!Θα γινω εμπορας η αγιος Βασιλης οπως λεει και ο Βαγγελης :)

leventis
05-02-13, 17:39
οταν ειδα οτι και τα δικα μου κονβικτ μονο αυτια κουνελας δεν ειχαν επσξα και διαβασα πολλα αρθρα εχουν ολα δικιο αλλα η μικρη μου εμπειρειθα μου εδειξε οτι αν θελω να εχω σωστη γεννα και να δω να μεγαλωνουν τα νεογνα πρεπει
1) στη γυαλα να ειναι μονο το ζευγαρι
2)επειδη με συχνες αλλαγες του νερου μπορει να παθουν σοκ τα νεογνα καλο ειναι να κανεις ποιο συχνα αλλαγες αλλα με ποιο λιγο νερο,περιπου το 1/10 της γυαλας ασε που με τον τροπο αυτο απο οτι ακουσα μεγαλωνουν και ποιο γρηγορα(ετσι ακουσα μην το κρατας σαν σωστη διαγνωση)
3)μολις σκασουν τα νεογνα και αρχισουν να γεννανε ανεβασε η κατεβασε λιγο την θερμοκρασια του για να χασουν τον προσανατολισμο τους στις ορεξεις τους ,ετσι σταματανε για λιγο κερο να γενανεκαι θα προσεχουν τα μικρα τους.


ολα αυτα ειναι δικες μου δοκιμες δεν ειναι απαρετιτο να ειναι και σωστες αλλα σε εμενα επιασαν .
αν καποιος εχει διαφορετικη γνωμη ας διορθωσει

Vangelis21
05-02-13, 17:58
λοιπον παιδια εδωσα τα υπολοιπα ψαρια και εμεινε μονο το ζευγαρι με τα μικρα τους.Αφησα μονο ενα pleco για να καθαριζει το ενυδρειο αλλα βλεπω οτι ο αρσενικος εγινε πολυ επιθετικος ακομα και σε αυτον!!Εκανα και μετρησεις στο ενυδρειο μου και δεν ειναι τοσο καλα τα αποτελεσματα!!το ΝΟ3 και ΚΗ δεν μου βγηκαν καλα!ελπιζω να τα διορθωσω χωρις να επιρεασω τα μικρα!Οσο για τις γεννες αν καταφερουν και μεινουν τοσα πολλα οσα λετε...εχω να τα δωσω και μετα θα διαχωρισω αρσενικα με θυληκα για να σταματησουν αν γεμησω το πολυ!Θα γινω εμπορας η αγιος Βασιλης οπως λεει και ο Βαγγελης :)

Δεν αφηνουμε ΤΙΠΟΤΑ αλλο μεσα. Πρωτα λες "μονο το ζευγαρι" και μετα λες "εναν πλεκο". Δε γινεται ετσι. Θα τα χασεις ολα στο τελος. Εξαλλου η δουλεια του πλεκο δεν ειναι να καθαριζει, ουτε δουλεια του ειναι, ουτε καλα το κανει, ουτε καποιο ενυδρειο χρειαζεται καθαρισμα τετοιο.


Οσο για τις πολλες τους γεννες υπαρχουν 3 δρομοι για μενα.

α) Δεν τα αφηνουμε να αναπαραχθουν η με καποιο τροπο χαλαμε τις αναπαρωγες. ΕΙμαι εντελως αντιθετος με αυτο

β) ειμαστε απλοι χομπυστες και οταν γεννανε ποσταρουμε στο φορουμ και χαριζουμε η πουλαμε τα ζωντανα (σε μικρες ηλικιες μονο για χαρισμα πανε συνηθως)

γ) ειμαστε εμποροι (δεν ειναι κατι κακο) και εχουμ 3-4 ενυδρεια με μωρα μονο και πουλαμε αναλογα τις ηλικιες και αναγκες.

προσωπικα ειμαι στο β). Ειναι πολυ ομορφα και καλα ψαρια και δε θα αφηνα κατι θετικο οπως ειναι οι αναπαραγωγες να γινει αρνητικο

ni_kh
05-02-13, 17:59
Αυτο με την αλλαγη του νερου το εχω ξανα ακουσει...αλλα για την θερμοκρασια και σημερα συγκεκριμενα που πηγα σε ενα pet city μου ειπε 28-29 βαθμους γιατι βοηθαει τα μικρα!!!Δεν ξερω τι θα γινει με το pleco που εχει απομεινει γιατι κατα τα αλλα ειναι πλεον μονα τους μεσα στο ενυδρειο!Θα ενημερωνω...σας ευχαριστω ολους!!!!

tsag
05-02-13, 18:05
τα μικρα μολις μεγαλωσουν λιγο χαρισε τα ή ανταλλαξε τα με τροφες σε πετ σοπ

Vangelis21
05-02-13, 18:10
Αυτο με την αλλαγη του νερου το εχω ξανα ακουσει...αλλα για την θερμοκρασια και σημερα συγκεκριμενα που πηγα σε ενα pet city μου ειπε 28-29 βαθμους γιατι βοηθαει τα μικρα!!!Δεν ξερω τι θα γινει με το pleco που εχει απομεινει γιατι κατα τα αλλα ειναι πλεον μονα τους μεσα στο ενυδρειο!Θα ενημερωνω...σας ευχαριστω ολους!!!!

Αν θες να χασεις ολα τα μικρα σου ΚΑΙ τον πλεκο τοτε αστον μεσα

ni_kh
05-02-13, 18:33
τοτε να τον δωσω και αυτον!!!Απλα μετα δεν θα βρωμιζει το ενυδρειο???

Vangelis21
05-02-13, 18:41
τοτε να τον δωσω και αυτον!!!Απλα μετα δεν θα βρωμιζει το ενυδρειο???

μαλλον δε διαβαζεις τι σου γραψα και πιο πανω. Ποιος σου εχει πει οτι α) ειναι δουλεια τους να καθαριζουν β) οτι καθαριζουν γ) οτι εμεις δεν πρεπει να καθαριζουμε το ενυδρειο δ) οτι η αλγη ειναι βρωμια?

ni_kh
05-02-13, 19:10
sorry δεν το ειχα διαβασει αυτο!!!!τ αλγη ειναι φυσιολογικο αλλα πιστευω οτι κανει δουλεια το pleco οσο και να καθαριζουμε εμεις!!τουλαχιστων ετσι νομιζω.Αν τα γνωριζα πιστεψε με δεν θα εμπαινα να ζηταγα την βοηθεια σας!!Θα τον βγαλω συντομα.
Το οτι ειναι ανεβασμενο το ΝΟ3 διαβασα οτι πρεπει να κανω μεγαλη ποσοτητα νερου αλλαγη,αυτο δεν θα επηρεασει τα μικρα???

nikolakis94
05-02-13, 19:14
Αν ειναι ανεβασμενο πρεπει να κανεις αλλαγη γιατι τα μικρα θα πεθανουν απο τα πολλα νιτρικα.Κανε αργα την αλλαγη νερου.Το νερο που θα βαλεις να ειναι ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων.

leventis
06-02-13, 01:09
ο πλεκο το μονο καλο που μπορω να πω οτι κανει ειναι οτι οταν πεσει στο βυθο τροφη που δεν εχουν εντοπισει τα ψαρια μας απλα κανει σκουπα και τρωει τα υπολυματα ,αλγη δεν καθαριζει ουτε τα τζαμια γυαλιζει.
για ις αλλαγες του νερου ειναι σημ,αντικες απλα οταν εχεις μωρα μεσα κανε ποιο πολλες αλλαγες με λιγοτερα λιτρα δηλαδη αν κανεις πχ 30% φρεσκαρισμα μια φορα τον μηνα κανε 2 φορες απο 15 % τον μηνα ετσι δεν διαταρασεις και την θερμοκρασια σε αρκετο βαθμο και τα νητρικα ελεγχεις αλλα και δεν στρεσαρεις τα νεογνα με αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας

Vangelis21
06-02-13, 01:37
ο πλεκο το μονο καλο που μπορω να πω οτι κανει ειναι οτι οταν πεσει στο βυθο τροφη που δεν εχουν εντοπισει τα ψαρια μας απλα κανει σκουπα και τρωει τα υπολυματα ,αλγη δεν καθαριζει ουτε τα τζαμια γυαλιζει.
για ις αλλαγες του νερου ειναι σημ,αντικες απλα οταν εχεις μωρα μεσα κανε ποιο πολλες αλλαγες με λιγοτερα λιτρα δηλαδη αν κανεις πχ 30% φρεσκαρισμα μια φορα τον μηνα κανε 2 φορες απο 15 % τον μηνα ετσι δεν διαταρασεις και την θερμοκρασια σε αρκετο βαθμο και τα νητρικα ελεγχεις αλλα και δεν στρεσαρεις τα νεογνα με αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας

1. αλλαγες κανουμε ανα βδομαδα και οχι ανα μηνα
2. Γιατι να σου πεσει τροφη στο βυθο? Ταιζουμε βλεποντας τι ταιζουμε και μονο οσο τρωνε τα ψαρια. δεν πεταμε απλα τροφη μεσα και οτι φανε

platy
06-02-13, 02:24
1)γεννα= αποτομη αλλαγη ιχθυοφόρτωσης αρα και επιβάρυνσης νερου
2)γεννα=καθημερινες μικρες αλλαγες νερου
3)γεννα=μεγάλωμα αρτέμιας (εκτος να τα ψάρια ειναι δεκτικα σε τροφη-σκονη)
4)θερμοκρασία ανεβάζεις στους 28-29 ΜΟΝΟ εαν ειναι μονα τους τα νεογνα μεσα..ειδαλλιώς ταλαιπωρεις τους γονεις...
5)για καθαριστές αγόρασε απο το μαγαζί που ψωνιζεις 2 zebra nerite snail ή ενα applesnail..κάνει πολύ καλη δουλεια..αλλα ανα 3 μερες θα του ρίχνεις κατι να μασουλάει(λιγο ζεματισμένο καρότο-ή αγγουρι ενα κομματακι)

ni_kh
06-02-13, 15:52
Απο την δικη μου εμπειρια με το pleco εχω δει να καθαριζει το τζαμι απιστευτα!Να το πιανει απο πανω μεχρι κατω και να μην αφηνει τιποτα!Το αλλο που ειχα δει ειναι οτι οταν ειχα το διαχωριστικο,στο μερος το οποιο το pleco δεν μπορουσε να παει ειχε γινει καταμαυρο.Οταν εβγαλα το διαχωριστικο και πηγε απο εκει τα εκανα ολα κατασπρα.Οποτε δεν νομιζω να μην κανει καποιο ειδος καθαρισμου.
Αυτο με το νερο και την αλλαγη καθημερινα απο λιγο θα το κανω!Παντως μεχρι στιγμης τα ψαρακια εχουν ψεθαρεψει και πηγαινουν γυρω γυρω στο ενυδρειο εξερευνοντας το!Προσπαθησα να τα μετρησω (αν και δυσκολο) και ειναι περιπου 35.Θα δουμε τις επομενες μερες...

Vangelis21
06-02-13, 16:07
Απο την δικη μου εμπειρια με το pleco εχω δει να καθαριζει το τζαμι απιστευτα!Να το πιανει απο πανω μεχρι κατω και να μην αφηνει τιποτα!Το αλλο που ειχα δει ειναι οτι οταν ειχα το διαχωριστικο,στο μερος το οποιο το pleco δεν μπορουσε να παει ειχε γινει καταμαυρο.Οταν εβγαλα το διαχωριστικο και πηγε απο εκει τα εκανα ολα κατασπρα.Οποτε δεν νομιζω να μην κανει καποιο ειδος καθαρισμου.
Αυτο με το νερο και την αλλαγη καθημερινα απο λιγο θα το κανω!Παντως μεχρι στιγμης τα ψαρακια εχουν ψεθαρεψει και πηγαινουν γυρω γυρω στο ενυδρειο εξερευνοντας το!Προσπαθησα να τα μετρησω (αν και δυσκολο) και ειναι περιπου 35.Θα δουμε τις επομενες μερες...

Νομιζω σου εξηγησα. Δεν καθαριζει τιποτα. προσπαθει να φαιε το καημενο γιατι μαλλον δε του ριχνεις σωστη τροφη (εχεις αγορασει τροφη για πλεκο? αμφιβαλλω). ΣΥΝ το οτι η αλγη ΔΕΝ ειναι βρωμια.

nikolakis94
06-02-13, 16:35
Απο την δικη μου εμπειρια με το pleco εχω δει να καθαριζει το τζαμι απιστευτα!Να το πιανει απο πανω μεχρι κατω και να μην αφηνει τιποτα!Το αλλο που ειχα δει ειναι οτι οταν ειχα το διαχωριστικο,στο μερος το οποιο το pleco δεν μπορουσε να παει ειχε γινει καταμαυρο.Οταν εβγαλα το διαχωριστικο και πηγε απο εκει τα εκανα ολα κατασπρα.Οποτε δεν νομιζω να μην κανει καποιο ειδος καθαρισμου.
Αυτο με το νερο και την αλλαγη καθημερινα απο λιγο θα το κανω!Παντως μεχρι στιγμης τα ψαρακια εχουν ψεθαρεψει και πηγαινουν γυρω γυρω στο ενυδρειο εξερευνοντας το!Προσπαθησα να τα μετρησω (αν και δυσκολο) και ειναι περιπου 35.Θα δουμε τις επομενες μερες...

Η αλγη ειναι η τροφη του.Απλα τρωγοντας την αλγη μενουν καθαρα τα μερη του ενυδρειου που ειχαν αλγη γι αυτο πολλοι τους λενε καθαριστες.

ni_kh
06-02-13, 16:42
vangelis21 Δεν ξερω γιατι...αλλα νομιζω οτι μου την λες συνεχεια :P φυσικα και εχω τροφη για pleco.ριχνω δισκια που το πιπιλαει!Εγω ομως αυτα εχω δει να συμβαινουν στο δικο μου ενυδρειο και ειπα να το πω γιατι μου εκανε εντυπωση!Ετσι κι αλλιως και στα pet shops μας τα πουλανε και ως καθαριστες οπως λεει και ο nikolakis94.Οσο για τα αλγη το ξαναλεω κι εγω......δεν το θεωρω βρωμια ισα ισα δειχνει οτι το ενυδρειο ειναι ζωντανο!!!

Vangelis21
06-02-13, 17:12
vangelis21 Δεν ξερω γιατι...αλλα νομιζω οτι μου την λες συνεχεια :P φυσικα και εχω τροφη για pleco.ριχνω δισκια που το πιπιλαει!Εγω ομως αυτα εχω δει να συμβαινουν στο δικο μου ενυδρειο και ειπα να το πω γιατι μου εκανε εντυπωση!Ετσι κι αλλιως και στα pet shops μας τα πουλανε και ως καθαριστες οπως λεει και ο nikolakis94.Οσο για τα αλγη το ξαναλεω κι εγω......δεν το θεωρω βρωμια ισα ισα δειχνει οτι το ενυδρειο ειναι ζωντανο!!!

και το οτι στο πετ σοπ στον πουλανε για καθαριστη το ειπες σαν επιχειρημα? τελοσπαντων, εγω και αλλοι σου ειπαμε τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανεις. Απο κει και περα εσυ αποφασιζεις αν θες το καλυτερο για τα ψαρια σου η απλα να κανεις αυτο που εσυ θες

ni_kh
11-02-13, 01:47
μεχρι στιγμης πανε ολα καλα και εχουν αναπτυχθει τα μικρα πολυ γρηγορα!Πρωτο συμπερασμα ειναι οτι μαλλον μου ψωφαγαν απο ασητια.Τα ταιζω 4 φορες την ημερα και ειναι απιστευτο πως ειναι η συμπεριφορα τους.Νερο αλλαζω καθε βραδυ απο 3 ποτηρια και κανω αντικατασταση με ιδιας θερμοκρασιας.Οι γονεις λιγο τσακωνονται και ειχα φοβηθει αλλα μαλλον ειναι υπο ελενχο!!!Τα μικρα ειναι περιπου 43 οσο μπορεσα να μετρησω!Ας μεγαλωσουν κι αλλο και θα αρχισουμε το μοιρασμα!!! :)

Vangelis21
11-02-13, 01:49
μεχρι στιγμης πανε ολα καλα και εχουν αναπτυχθει τα μικρα πολυ γρηγορα!Πρωτο συμπερασμα ειναι οτι μαλλον μου ψωφαγαν απο ασητια.Τα ταιζω 4 φορες την ημερα και ειναι απιστευτο πως ειναι η συμπεριφορα τους.Νερο αλλαζω καθε βραδυ απο 3 ποτηρια και κανω αντικατασταση με ιδιας θερμοκρασιας.Οι γονεις λιγο τσακωνονται και ειχα φοβηθει αλλα μαλλον ειναι υπο ελενχο!!!Τα μικρα ειναι περιπου 43 οσο μπορεσα να μετρησω!Ας μεγαλωσουν κι αλλο και θα αρχισουμε το μοιρασμα!!! :)

ποσο καιρο τα εχεις και ειναι ακομα 43. Αν εχει περασει πανω απο 1-2 εβδομαδες μπραβο σου. Εμενα παντα μου εμεναν στο τελος καμια 10αρια. παντως 4 φορες την ημερα δεν ταιζα. 2-3 ισως

Stivv27
11-02-13, 13:44
μεχρι στιγμης πανε ολα καλα και εχουν αναπτυχθει τα μικρα πολυ γρηγορα!Πρωτο συμπερασμα ειναι οτι μαλλον μου ψωφαγαν απο ασητια.Τα ταιζω 4 φορες την ημερα και ειναι απιστευτο πως ειναι η συμπεριφορα τους.Νερο αλλαζω καθε βραδυ απο 3 ποτηρια και κανω αντικατασταση με ιδιας θερμοκρασιας.Οι γονεις λιγο τσακωνονται και ειχα φοβηθει αλλα μαλλον ειναι υπο ελενχο!!!Τα μικρα ειναι περιπου 43 οσο μπορεσα να μετρησω!Ας μεγαλωσουν κι αλλο και θα αρχισουμε το μοιρασμα!!! :)

στα ποσα λιτρα αλλαζεις 3 ποτηρια?220 λιτρα δεν ειναι το ενυδρειο?Τοτε τα 3 ή ακομη και 53 ποτηρια δεν ειναι αλλαγη νερου!

platy
11-02-13, 15:06
4 φορες ειναι λίγες ...εγω θα τάιζα 6 και με ποικιλια οσο γίνεται...αλλαγη τουλαχιστον 20%

ni_kh
15-02-13, 16:05
Ξερω οτι τα 3 ποτηρια νερο (αν και μεγαλα) ειναι λιγα αλλα για να μην γινονται αποτομες αλλαγες το κανω αυτο!Απολιες δεν εχω πολλες,εκτος απο 2-3 που δεν μπορεσα να σωσω στπ φιλτρο και βρηκα αλλα 2 κατω απο τις πετρες θαμμενα και αυτα μπορεσα να τα δω γιατι ηταν μπροστα στο τζαμι!Ισως να εχει κι αλλα που δεν τα εχω δει.Οσο μπορεσα να μετρησω τωρα ειδικα που ειναι και μεγαλυτερα ειναι 35!!!Αρκετα καλα θα ελεγα.Εχουν περασει 2 εβδομαδες και νομιζω οτι καλα παμε...!!!

platy
15-02-13, 18:09
να κανεις μεγαλύτερες αλλαγες και οσο γινεται ιδια θερμοκρασία....βάλλει και καμια φωτο.

rtolis
15-02-13, 23:17
ni_kh είναι λιγάκι περίπλοκο το θέμα με τα convicts. Κατ' αρχήν για να γεννήσουν χρειάζονται μόνο ένα πράγμα: νερό. Αυτό είναι και καλό και κακό.
Αυτή τη στιγμή έχεις μια γέννα, αλλά μετά από ένα μήνα θα ξαναγεννήσουν άλλα τόσα και οι γονείς θα επιτεθούν στα ήδη υπάρχοντα μικρά χωρίς κανένα οίκτο. Και μετά από ένα μήνα πάλι το ίδιο... Και μετά θα αρχίσουν όσα έχουν μείνει από τα πρώτα μικρά, κ.ο.κ. ...
Το καλό είναι ότι έχεις μεγάλο ενυδρείο για αρχάρια και βοηθάει, αλλά, πίστεψε με, μετά τη 2η γέννα θα γίνει σφαγείο εκεί μέσα...
Τον pleco δώσε τον πίσω ή βάλε μια αγγελία, ή βάλ'τον σε άλλο ενυδρείο. Ξέρεις ποιό είδος είναι και σε τι μέγεθος φτάνει? Και είναι σίγουρο ότι θα του επιτίθενται συνέχεια τα convict.
Αφού έχεις 220lt ενυδρείο γύρω στα 70 λίτρα αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα είναι αυτό που πρέπει να κάνεις.. Και 80 πάλι μια χαρά. Μην τη θεωρείς "μεγάλη" αλλαγή, καλό κάνεις, όχι κακό. Εννοείται νερό με αντιχλώριο και περίπου στην ίδια θερμοκρασία.
Επίσης δες από δω κι από κει μέσα στο φόρουμ θέματα, ειδικά αρχαρίων. Είναι χρήσιμο..

ni_kh
16-02-13, 02:29
εχω σκοπο να αναιβασω φωτογραφιες οσο φαινονται φυσικα!!!Τωρα με προβληματισες φιλε rtolis για αυτα που μου ειπες και εχεις απολυτο δικιο!!!Το pleco το εδωσα με διαφορα ωρων απο τα αλλα ψαρια...αλλα με τα μικρα τι θα κανω σε περιπτωση που ξανα γεννησουν????Δεν θελω καν να φανταστω οτι θα παθουν κατι τα μικρα απο τους ιδιους γονεις του!Το αλλο παλι που εχω ξανα γραψει ειναι οτι το ζευγαρι τσακωνεται εντονα πιανοντας τα στοματα τους...δεν ξερω αν ειναι καποιος κωδικας επικοινωνιας που εχουν μεταξυ τους η συμβαινει κατι αλλο.Παντως δειχνουν να τα προσεχουν και οι δυο!

Vangelis21
16-02-13, 03:07
εχω σκοπο να αναιβασω φωτογραφιες οσο φαινονται φυσικα!!!Τωρα με προβληματισες φιλε rtolis για αυτα που μου ειπες και εχεις απολυτο δικιο!!!Το pleco το εδωσα με διαφορα ωρων απο τα αλλα ψαρια...αλλα με τα μικρα τι θα κανω σε περιπτωση που ξανα γεννησουν????Δεν θελω καν να φανταστω οτι θα παθουν κατι τα μικρα απο τους ιδιους γονεις του!Το αλλο παλι που εχω ξανα γραψει ειναι οτι το ζευγαρι τσακωνεται εντονα πιανοντας τα στοματα τους...δεν ξερω αν ειναι καποιος κωδικας επικοινωνιας που εχουν μεταξυ τους η συμβαινει κατι αλλο.Παντως δειχνουν να τα προσεχουν και οι δυο!

κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες ακομα και τα κονβικτς τρωνε τα μωρα τους. Ακομα, ΠΟΤΕ δεν μπορεις να εχεις 2 ξεχωριστες γεννες απο το ιδιο ζευγαρι στο ενυδρειο. τα καινουρια μικρα θα τα φανε τα παλια μικρα (θα τα σκοτωσουν) και τα παλια μικρα θα τα σκοτωσουν οι γονεις απο το κυνηγητο

rtolis
16-02-13, 16:14
Το "kissing" που κάνουν είναι μια μορφή αντιπαλότητας κι αυτό. Εδώ υπάρχουν 'kissing gourami"...
Σου ξαναλέω όσο σκληρό κι αν ακουστεί: Έχεις ένα πολύ καλό μέγεθος ενυδρείου για αρχάρια. Μπορείς να ασχοληθείς με 10άδες άλλα ψάρια "ευκολομέτρια": Διώξε χωρίς καμία λύπηση τα convicts. Period.
Μπορώ να καταλάβω τον ενθουσιασμό σου όσον αφορά τη γέννα. Υπάρχουν κι άλλα ψάρια που γεννούν και μπορείς να νιώσεις το ίδιο συναίσθημα χωρίς να υπάρχει επιθετικότητα από τα ψάρια.
Δεν θα σου προτείνω άλλο συνδυασμό. "ξεφύλλισε" λιγάκι και θα δεις τι σου ταιριάζει.

Vangelis21
16-02-13, 16:18
Το "kissing" που κάνουν είναι μια μορφή αντιπαλότητας κι αυτό. Εδώ υπάρχουν 'kissing gourami"...
Σου ξαναλέω όσο σκληρό κι αν ακουστεί: Έχεις ένα πολύ καλό μέγεθος ενυδρείου για αρχάρια. Μπορείς να ασχοληθείς με 10άδες άλλα ψάρια "ευκολομέτρια": Διώξε χωρίς καμία λύπηση τα convicts. Period.
Μπορώ να καταλάβω τον ενθουσιασμό σου όσον αφορά τη γέννα. Υπάρχουν κι άλλα ψάρια που γεννούν και μπορείς να νιώσεις το ίδιο συναίσθημα χωρίς να υπάρχει επιθετικότητα από τα ψάρια.
Δεν θα σου προτείνω άλλο συνδυασμό. "ξεφύλλισε" λιγάκι και θα δεις τι σου ταιριάζει.

και μην ξεχναμε οτι οταν αλλα ψαρια καταφερουν και γεννησουν τοτε υπαρχει και η χαρα του οτι "μπραβο, τα καταφερα και τους προσεφερα σωστες συνθηκες". τα κονβικτς θα γεννησουν ετσι κι αλλιως!

harris samos
16-02-13, 16:46
Αν θες να χασεις ολα τα μικρα σου ΚΑΙ τον πλεκο τοτε αστον μεσα
πολυ απολητος εισαι .........
τον πλεκο γιατι να τον χασει ? ????
τα μικρα γιατι ???
ποιος σου ειπε οτι ο πλεκο δε καθαριζει ???
ποιος σου ειπε οτι δεν ειναι η δουλια του η το χομπι του ?
ποιο πανο λες οτι ο αρσενικος μπορει να τρωει τα μικρα η θυλικια δε μπορει να τα τρωει ?

τα λες με τοση σιγουρια που στην προηγουμενη ζωη σου πρεπει να ησουν πλεκο
και στιν παραπροηγουμενη κονβικτ
-------------------------
κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες ακομα και τα κονβικτς τρωνε τα μωρα τους. Ακομα, ΠΟΤΕ δεν μπορεις να εχεις 2 ξεχωριστες γεννες απο το ιδιο ζευγαρι στο ενυδρειο. τα καινουρια μικρα θα τα φανε τα παλια μικρα (θα τα σκοτωσουν) και τα παλια μικρα θα τα σκοτωσουν οι γονεις απο το κυνηγητοολα τα ψαρια το κανουν αυτο
-------------------------
και μην ξεχναμε οτι οταν αλλα ψαρια καταφερουν και γεννησουν τοτε υπαρχει και η χαρα του οτι "μπραβο, τα καταφερα και τους προσεφερα σωστες συνθηκες". τα κονβικτς θα γεννησουν ετσι κι αλλιως!πωσ εισαι τοσο σιγουρος οτι οτι και να γινει θα γεννησουν ?

Vangelis21
16-02-13, 16:59
πολυ απολητος εισαι .........
τον πλεκο γιατι να τον χασει ? ????
τα μικρα γιατι ???
ποιος σου ειπε οτι ο πλεκο δε καθαριζει ???
ποιος σου ειπε οτι δεν ειναι η δουλια του η το χομπι του ?
ποιο πανο λες οτι ο αρσενικος μπορει να τρωει τα μικρα η θυλικια δε μπορει να τα τρωει ?

τα λες με τοση σιγουρια που στην προηγουμενη ζωη σου πρεπει να ησουν πλεκο
και στιν παραπροηγουμενη κονβικτ
-------------------------
ολα τα ψαρια το κανουν αυτο
-------------------------
πωσ εισαι τοσο σιγουρος οτι οτι και να γινει θα γεννησουν ?

1) ο πλεκο ουτε καθαριστης ειναι ουτε γλειφτεις. με λιγο διαβασμα θα το μαθεις κι εσυ

2) τα κονβικτ γινονται πολυ επιθετικα και αν ο πλεκο ειναι μικρος τοτε ειδικα ο αρσενικος κονβικτ σε περιοδο αναπαρωγης η μετα απο γεννα θα τον ξεσκισει (οπως και καθε αλλο ψαρι εκτος τη μητερα και τα μωρα). Ακομα τα πλεκο πανε και κολλανε σε οτι ψαρι βρουν το βραδυ.

3) Δεν εχει βρεθει ακομα ο ανθρωπος που να ειχε ζευγαρι κονβικτ και να μη γεννησουν

harris samos
16-02-13, 17:14
1) ο πλεκο ουτε καθαριστης ειναι ουτε γλειφτεις. με λιγο διαβασμα θα το μαθεις κι εσυ

2) τα κονβικτ γινονται πολυ επιθετικα και αν ο πλεκο ειναι μικρος τοτε ειδικα ο αρσενικος κονβικτ σε περιοδο αναπαρωγης η μετα απο γεννα θα τον ξεσκισει (οπως και καθε αλλο ψαρι εκτος τη μητερα και τα μωρα). Ακομα τα πλεκο πανε και κολλανε σε οτι ψαρι βρουν το βραδυ.

3) Δεν εχει βρεθει ακομα ο ανθρωπος που να ειχε ζευγαρι κονβικτ και να μη γεννησουνο πλεκο ειναι ενας αλγοφαγος τρομερο ψαρι αν τον ταιζεις σωστα δεν αφυνει αλγες που να μη τις μασησει εχω 4 και αλγες δεν εχω καθαρισει εδω και 1 χρονο
ο αρσενικος κονβικτ δε μπορει να κανει τιποτα σε εναν πλεκο μια και ειναι θορακισμενος η αροανα μου τις προαλες δαγκωσε εναν καταλαθος δεν επαθε τιν παραμικρη γρατζουνια λες να μπορει να του κανει ζιμια ενα τοσοδα ψαρακι παρα ενα θηριο 60 εκ με δοντια ????

τα πλεκο κολλανε σε δισκους γιατι τους αρεσει η βλενα τους οπως βεβαια και στα μωρα δισκακια που τρεφοντε απο αυτη

εγω τοσα χρονια που ασχολουμε δεν εχω δει πλεκο να κολλαει σε καποιο ψαρι μου

οσο για το διαβασμα :smt102 δε μπορω να τα ξερω ολα για πες μας εσυ που τα ξερεις !!!!!!

rtolis
16-02-13, 17:20
Χάρη δεν θα έβαζα pleco μαζί με τα convict. Αρχίζεις και παίζεις με τις πιθανότητες μετά...
Κι επίσης δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στους πετσοπάδες ότι ο πλέκο που θα μου δώσουν, αν δε ξέρω κιόλας, ότι θα γίνει 30 εκατοστά.

Η συζήτηση πάει πάλι εκεί που δεν πρέπει...
Δεν θα συμβουλεύσω κανέναν αρχάριο να έχει κάποιο "γλύφτη" με convicts. Είναι πολύ απλό.
Το "καθαρίζει", "δεν καθαρίζει", με αφήνει αδιάφορο.
Σε λίγο θα συζητάμε και ποιός καθαρίζει καλύτερα. Λες και είναι Ariel και Skip με πράσινους και κόκκινους κόκκους...

Vangelis21
16-02-13, 17:22
ο πλεκο ειναι ενας αλγοφαγος τρομερο ψαρι αν τον ταιζεις σωστα δεν αφυνει αλγες που να μη τις μασησει εχω 4 και αλγες δεν εχω καθαρισει εδω και 1 χρονο
ο αρσενικος κονβικτ δε μπορει να κανει τιποτα σε εναν πλεκο μια και ειναι θορακισμενος η αροανα μου τις προαλες δαγκωσε εναν καταλαθος δεν επαθε τιν παραμικρη γρατζουνια λες να μπορει να του κανει ζιμια ενα τοσοδα ψαρακι παρα ενα θηριο 60 εκ με δοντια ????

τα πλεκο κολλανε σε δισκους γιατι τους αρεσει η βλενα τους οπως βεβαια και στα μωρα δισκακια που τρεφοντε απο αυτη

εγω τοσα χρονια που ασχολουμε δεν εχω δει πλεκο να κολλαει σε καποιο ψαρι μου

οσο για το διαβασμα :smt102 δε μπορω να τα ξερω ολα για πες μας εσυ που τα ξερεις !!!!!!

Καλο ειναι να μην παρασυρουμε αλλους που δεν ξερουν με ανακριβειες.

1) ο πλεκο κολλαει σε ολα τα ψαρια
2) τα κονβικτ στις περιοδους που ανεφερα απο πανω θα τον τσακισουν τον πλεκο αν ειναι μικρος οπως ειπα και απο πανω
3) τα πλεκο δεν ειναι καθαριστες. Για να σου τρωνε ολη την αλγη τοτε απλα δε τους ταιζεις σωστα

rtolis
16-02-13, 17:23
παίδες τι θα γίνει? Σταματάμε κάπου εδώ?

harris samos
16-02-13, 17:35
Καλο ειναι να μην παρασυρουμε αλλους που δεν ξερουν με ανακριβειες.

1) ο πλεκο κολλαει σε ολα τα ψαρια
2) τα κονβικτ στις περιοδους που ανεφερα απο πανω θα τον τσακισουν τον πλεκο αν ειναι μικρος οπως ειπα και απο πανω
3) τα πλεκο δεν ειναι καθαριστες. Για να σου τρωνε ολη την αλγη τοτε απλα δε τους ταιζεις σωστασε ποια αλλα ψαρια κολλαει βαγγελη ?
τη πρεπει να ταιζω δηλαδη εκτος χαπια βηθου με σπιρουλινα καροτο κολοκιθακι κλπ ζαρζαβατικα + γαριδεσ κλπ τρωφες που πεφτουν ?τοσο καιρο ταιζω λαθος ?????? πες μου πως θα τους ταιζω σωστα ?

αν ειναι 2 εκ θα του κανουν αν ειναι 10 -12 δεν
εχω δει 20 ρι δισκο να κανει επιθεση σε πλεκο 12 εκ οταν πηγε να του φαει τα αυγα το ενυδρειο συστηκε ο πλεκο δε καταλαβε τιποτα

δε νομιζω να λεω ανακριβιες ξερω πολυ καλα τι λεω εσυ τα λεσ απολυτα
-------------------------
παίδες τι θα γίνει? Σταματάμε κάπου εδώ?λυνουμε τις ανακριβιες

rtolis
16-02-13, 17:40
Ας σταματήσουμε παιδιά. Έχω ένα ενυδρείο 120lt μόνο με cirrhosus πχ. Εγώ το θέλω να είναι συνέχεια γεμάτο άλγες...

harris samos
16-02-13, 17:43
Ας σταματήσουμε παιδιά. Έχω ένα ενυδρείο 120lt μόνο με cirrhosus πχ. Εγώ το θέλω να είναι συνέχεια γεμάτο άλγες...με αγγιστρακια τι θα ηθελες ;)

rtolis
16-02-13, 17:48
με αγγιστρακια τι θα ηθελες
Που να δεις τι γίνεται να βρεις ζαρζαβατικά χωρίς λιπάσματα! Την άνοιξη έχει σπορά. Και για τα ψάρια και για μένα!

ni_kh
18-02-13, 00:32
Εγω παιδια πριν την γεννα στον ενυδρειο μου ειχα δισκο pleco και convict...ξερω θα μου πειτε οτι ηταν λαθος..αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ειδα να ορμαει καποιο στο αλλο!το pleco ηταν μεγαλο σχετικα..περιπου 15 εκ.Το μονο που ειδα ειναι οτι οταν εδωσα τα ψαρια και εμεινε το pleco μεσα με τα convict και τα μωρα,ο αρσενικος τον τσακισε στα τσιμπηματα και επειδη φοβηθηκα οτι θα τον σκοτωσει τον εβγαλα αμεσως και τον πηγα και αυτον μαζι με τα αλλα.Οσο για το pleco και τον καθαρισμο του ενυδρειου (παντα μιλαω με την εμπειρια στο δικο μου ενυδρειο) εγω εβλεπα να καθαριζει και ποτε δεν ειχα καθαρισει αλγη γιατι οπως και να το κανουμε δεν ειναι ωραιο να φενεται ετσι το ενυδρειο οσο και να λεει ο φιλος μας οτι δεν ειναι βρωμια!!!τβρα που δεν εχω γλυφτη μεσα και δεν μπορω να κανω το σωστο καθαρισμα με σκουπα λογο των μικρων το ενυδρειο μου ειναι χαλια!!!επιβαρυνεται και με την συχνη τροφη (4 φορες την ημερα) και ας τα να πανε.Εχω σκοπο να βαλω ξανα το διαχωριστικο στο ενυδρειο αναγκαστηκα ωστε να χωρισω το ζευγαρι μην προλαβουν να κανουν γεννα.Μολις μεγαλωσουν τα μικρα και αναγκαστηκα τα δωσω γιατι απο οσο καταλαβα δεν θα σταματησουν οι γεννες...θα σας συμβουλευτω για το τι ψαρια να βαλω μεσα!!!