PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπα UV


nikolaosbouk
03-02-13, 02:45
Σκεφτηκα αν θελετε να δημιουργησουμε μια μινι δημοσκοπηση για την χρηση ή οχι UV lamp σε reef ενυδρεια και κατα ποσο ειναι αναγκαια σε αυτα.
Παρακαλω αν θελετε αιτιολογηστε και την απαντηση σας.
Ευχαριστω



Εγω προσωπικα δεν χρησιμοποιω (αν και εχω) γιατι πιστευω οτι καταστρεφει πολλα και οφελιμα ιχνοστοιχια αλλα και οργανιισμος που βρισκονται στην στηλη του νερου απαραιτητα για την αναπτυξη των κοραλλιων.
Απο τοτε που την εβγαλα εχω πολυ καλυτερη αναπτυξη.

manolischania
03-02-13, 03:57
όλα έχουν τα + και τα - αρκεί να βρείς την σωστή ισορροπία για το σύστημα σου που είναι μοναδικό .

maxmike
03-02-13, 09:44
καταρχην η uv δεν εππιρεαζει ιχνοστοιχεια αλλα σκωτωνει οτιδοιποτε περαζει απο μπροστα της με αλλα λογια την βιολογια,τα κοπιποδα κτλ.κατεμε πρεπει να μπαινει σε περιπτωση αναγκης και μονο οταν πχ εχουμε ενα μικροβιο και λογω ψαροσυνδεσης δεν μπορουμε να βαλουμε φαρμακα και δεν εχουμε καραντινα.;)

stelios816
03-02-13, 10:00
καταρχην η uv δεν εππιρεαζει ιχνοστοιχεια αλλα σκωτωνει οτιδοιποτε περαζει απο μπροστα της με αλλα λογια την βιολογια,τα κοπιποδα κτλ.κατεμε πρεπει να μπαινει σε περιπτωση αναγκης και μονο οταν πχ εχουμε ενα μικροβιο και λογω ψαροσυνδεσης δεν μπορουμε να βαλουμε φαρμακα και δεν εχουμε καραντινα.;)

τα ειπε ολα ο mike εχει συζητηθει αρκετες φορες αυτο με της uv.;)

nikolaosbouk
03-02-13, 23:55
Την κουβεντα την ανοιξα, οχι γιατι δεν γνωριζω, (οσο για τα ιχνοστοιχια δεν τα καταστεφει αλλα μειωνει αρκετα το ποσοστο τους % στην στηλη του νερου) την αποφαση μου την εχω παρει εδω και καιρο για το αν θα χρησιμοποιώ, απλά επειδή πολλοί νέοι που μπαίνουν τώρα στον χορό με τα αλάτια ρωτάνε συνέχεια για τα uv επειδή τους τα πλασάρουν τα petshop!!
Και επειδη δεν ανατρεχουν σε προηγουμενες σηζητησεις γιαυτο ειπα να το σκαλισω λιγο το θεμα ξανα...

maxmike
04-02-13, 09:22
νικο δεν εππιρεαζει τα στοιχεια του νερου η λαμπα απλα οι οργανισμοι που σκωτωνει μειωνωντας τους αλλαζουν οι τιμες σε καποια στοιχεια πχ σκωτωνωντας ενα μερος απο την βιολογια τουυ βραχου ανεβαζεις no3,no2 α εαν επιμενεις nh3-4 καταλάβες;);)

nikolaosbouk
05-02-13, 00:41
Καταλαβα!!
Ευχαριστω για τις λεπτομερειες(οσο ζεις μαθαινεις...), ησουν κατατοπιστικοτατος;);):D

kostas82
05-02-13, 01:54
εγώ Νίκο είχα στην πολύ αρχή και μετά την κατάργησα γιατί βρήκα λίγη αμμωνία στο νερό σε ενυδρείο που έτρεχε ένα χρόνο ....δεν ξέρω αν τελικά είχε να κάνει με την λάμπα κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται σε θαλασσινό ενυδρείο καλύτερα να δώσεις αυτά τα λεφτά να πάρεις καλύτερο σκίμμερ.

maxmike
05-02-13, 09:33
Καταλαβα!!
Ευχαριστω για τις λεπτομερειες(οσο ζεις μαθαινεις...), ησουν κατατοπιστικοτατος;);):D
;);)