PDA

Επιστροφή στο Forum : γλείφτης??


Dami...
02-02-13, 16:30
χρειαζόμουν ενα γλειφτη και μου πηρε η μαμα μου έναν απο πετ σοπ. αυτο που ειδα εγω δεν ηταν ο γνωστος γλειφτης αλλα ένα μικροσωμο λεπτο κιτρινο ψαρακι σαν γκαπυ. ομως κολλαει το στωμα του στο τζαμι ακριβως οπως και ο γλειφτης. ειναι ή όχι?

Vangelis21
02-02-13, 16:32
χρειαζόμουν ενα γλειφτη και μου πηρε η μαμα μου έναν απο πετ σοπ. αυτο που ειδα εγω δεν ηταν ο γνωστος γλειφτης αλλα ένα μικροσωμο λεπτο κιτρινο ψαρακι σαν γκαπυ. ομως κολλαει το στωμα του στο τζαμι ακριβως οπως και ο γλειφτης. ειναι ή όχι?

προβλεψη: θα χαλασει το ποστ απο ποστ που θα κραζουν τον συγγραφεα για την επιλογη της λεξης γλειφτης...

στο θεμα σου τωρα, βγαλε μια φωτογραφια βρε αδερφε να δουμε!

Dami...
02-02-13, 16:43
πως να τον λεω δηλαδη? καθαριστή? τελος παντων. οριστε οι φωτογραφιες.

sammy
02-02-13, 16:45
Είναι άλλο είδος απλά, αν είναι σαν και αυτό!
http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=830+1162+938&pcatid=938

exelix
02-02-13, 16:45
Μάλλον gyrinocheilus aymonieri. Και όταν λες τον χρειαζόσουν;

Vangelis21
02-02-13, 16:45
πως να τον λεω δηλαδη? καθαριστή? τελος παντων. οριστε οι φωτογραφιες.

Καταρχην οι φωτο εμενα δε με βοηθανε αλλα αλλοι εμπειροτεροι μπορει να ξερουν τι ειναι.

Οσο για τον γλειφτη (δε το πιστευω οτι θα κανω εγω το πρωτο βημα), εγω ειμαι παντα οκ με το να τον/τους αποκαλουν ετσι απλα απο ταχυτητα η ευκολια. Αλλα μη μου λες κι εσυ οτι ο μονος αλλος τροπος που σκεφτηκες ηταν "καθαριστης". ψαρια ειναι και οχι εργατες. Εχουν ονοματα, ειδη κτλ

Dami...
02-02-13, 16:53
ναι αυτο ειναι. ευχαριστω πολυ.

thanasis76
02-02-13, 17:21
πως να τον λεω δηλαδη? καθαριστή? τελος παντων. οριστε οι φωτογραφιες.

οι φωτογραφιες ειναι χαλια αλλα μηπως ειναι αυτο....???
http://www.google.gr/search?q=otocinclus+affinis&hl=el&tbo=u&rlz=1G1TEUA_ELGR516&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=ai4NUfSYCaio0AWR-oDYDw&ved=0CC4QsAQ&biw=1366&bih=612

το ψαρι δεν λεγετε ουτε γλυφτης, ουτε καθαριστης...
γλυφτης ειναι αυτος που προσπαθει να επωφεληθει λεγοντας καλα λογια... και καθαριστης ειναι δουλεια...:D:D

αν ειναι αυτο που σου εδειξα λεγετε otocinclus affinis και θελει κανονικα τροφη οπως ολα τα ψαρια...

Dami...
02-02-13, 17:36
οχι φιλε δεν ειναι αυτο ειναι gyrinocheilus aymonieri

sailor247
02-02-13, 18:49
τι αλλα ψαρια εχεις??το συγκεκριμενο ψαρι ειναι γνωστος''αλητης''.