PDA

Επιστροφή στο Forum : ενυδρείο για guppy


Mariel
12-12-04, 03:16
έχω ένα αρσενικό guppy και επειδή θέλω να βάλω δύο μονομαχίνες στο ενυδρείο μου έλεγα να το βάλω σ'ένα μικρό ενυδρειάκι 7 λίτρων που έχω με θερμοστάτη, αλλά χωρίς φίλτρο.κάνει?

galant
18-01-05, 14:39
Φοβάμαι πως όχι. Τα guppies δεν έχουν την ανθεκτικότητα των μονομάχων. Δεν μπορείς να τα έχεις δηλαδή σε μια γυάλα και απλά να κάνεις συχνές αλλαγές. Αυτό νομίζω εγώ δηλαδή.

profitia
18-01-05, 16:32
Τα Guppy είναι άρκετά ευαίσθητα στην αμμωνία, γι αυτό ούτε εγώ θα σου συνιστούσα να το βάλεις χωρίς φίλτρο. Μπορείς να αγοράσεις ένα πολύ μικρό φίλτρο με σφουγγάρι με 10-12 ευρώ, αφού χωράει ο θερμοστάτης λογικά χωράει κι αυτό.

Giorgos
19-01-05, 23:31
Αν φυτέψεις το ενυδρειάκι με αρκετά φυτά (για το μέγεθος του ενυδρείου φυσικά) γρήγορης ανάπτυξης και κάνεις αλλαγές νερού κάθε 2 με 3 μέρες δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα. Αλλά όπως είπαν τα παιδιά, είναι προτιμότερο να βάλεις ένα μικρό φιλτράκι να δουλεύει.

Chris Kopel
21-01-06, 01:49
Γιατί δεν βάζεις ενα λίγο μεγαλύτερο ενυδρειάκι?Θα βόλευε αν έχεις σκοπό να φτιάξεις οικογένεια με guppy...

PascM
23-01-06, 13:58
Μαριελ καλύτερα να βάλεις ένα μεγαλύτερο ενυδρειάκι με φίλτρο. Μόλις δεις και εκεί αναπαραγωγές θα δεις πόσο υπέροχα είναι! Άσε που έχουν κάπως λιγότερες απαιτήσεις όσον αφορά την διατροφή τους (για τα μωρά μιλάω). άσε που γίνεται χαμός με τα χρώματα.!!!!! θα έχεις ένα πανέμορφο πολύχρωμο ενυδρείο!!!!!!!

halvas69
23-01-06, 16:45
χα,χα,χα Δεν σας λέω γιατί γελάω ...βρείτε το αυτή την φορά ;)

D_S
23-01-06, 18:22
Ενα 30λιτρο πιστευω θα ηταν μια χαρα.
Πλαστικο με 18euro ειναι οτι πρεπει!!!!!!

Φιλικα,
Μανωλης.

pani
23-01-06, 18:45
Γιώργοοοο εγώ ξέρωωωω γιατι γελάςςςςς.....

PascM
24-01-06, 07:45
Εμείς κάνει να μάθουμε?

soza
24-01-06, 10:16
H αγαπη αργησε μια μερα.... και ενα χρονο ....:smt110 :smt110

caverman
24-01-06, 10:46
Το θετικό πάντως είναι ότι επικρατεί ενθουσιασμός. :) Και αυτό μάλλον οφείλεται στην καλή δουλειά που έχει γίνει εδώ στο GAB....

pani
24-01-06, 11:34
Παιδιά ειμαι λάτρης των γκάπυς ..... σε πιο παλιά ποστ είχα περιγράψει την ομορφιά του ενυδρείου με γκαπυς και τα ομορφα συναισθήματα που με πλημυρίζουν στη θέα αυτών των μικρών και πανέμορφων φίλων μου με τις θυσανωτές πολύχρωμες ουρές τους, με τα νιαζια τους με τη κίνηση που έχει το ενυδρείο σε όλα τα επίπεδα του... με τις γέννες τους, με τα μωράκια τους να μεγαλώνουν και να φθάσω να έχω σε 75λιτρα ενυδρείο πανω απο αχ αν πω τον αριθμό θα με σκοτώσετε.... 150 καιιιιιιιι θα σταματήσω εδώ να λεω γιατι αν συνεχίσω δεν θα με φτάσει ο χώρος και θα σας κουράσω.... Ο Γιώργος το ξέρει το ποσο τα λατρεύω γιατι και ο ιδιος τα λατρεύει αν κανω λαθος ας με διορθώσει.

PascM
24-01-06, 16:26
Εγώ μετά από μια αποτυχημένη γέννα είχα σταματήσει για λίγο καιρό τώρα όμως που τους έχω ετοιμάσει 120 λίτρα σκέφτομαι να βάλω τρεις θηλυκιές και έναν αρσενικό με αρκετά φυτά και να τα αφήσω ήρεμα χωρίς γεννήστρες

pani
26-01-06, 09:48
Φίλε μου η αποζημείωση θα έρθει με γοργούς ρυθμούς να είσαι σήγουρος. Ισως πολλοί να τα θεωρούν ώς τα πιο εύκολα ψάρια και γιαυτό να μήν τα έχουν στις πρωτεραιοτητες τους όμως για μένα και για μερικούς άλλους είναι αξιολατρευτα όπως και καθε άλλο είδος. Η καθε κατηγορία ψαριών φέρει τα δικά της χαρακτηριστικά και ο κάθε άνθρωπος έλκεται απο κάτι συγκεκριμμένο για κάθε είδος. Πολλοί έχουν τα ίδια ψάρια, αν τους ερωτήσεις, τι ειναι εκείνο που τους έκαμε να αγοράσουν και να φέρουν στο σπίτι τους αυτό το συγκεκριμένο είδος, ο καθε ένας ξεχωριστά θα σου δώσει και ένα διαφορετικό λόγο.΄Ολοι ομως ξεκινάνε και ξεκινάμε απο το ίδιο σημείο, την αγάπη μας προς αυτούς τους υπέροχους φίλους, που λέγονται ψαράκια και που η αγάπη μας τα έβαλε στα σπίτια μας. Εύχομαι λοιπόν καλή επιτυχία στο νέο ενυδρείο σου και σύντομα να απολαυσεις υπέροχες στιγμές κοιτόντας τα φιλαρακια σου.

PascM
15-02-06, 15:11
Τελικά δεν μάθαμε γιατί γελάει ο Γιώργος!!!

profitia
15-02-06, 15:23
Κοίτα την ημερομηνία στο 1ο post της Mariel και θα καταλάβεις.

halvas69
15-02-06, 17:08
:)
Το είπε και η Σόνια πιό πάνω, αλλά δεν το έπιασες μάλλον H αγαπη αργησε μια μερα.... και ενα χρονο ....:smt110 :smt110

soza
15-02-06, 23:39
Eτσι.. ετσι..:D

Lsourtzo
16-02-06, 11:35
Ενα 30λιτρο πιστευω θα ηταν μια χαρα.
Πλαστικο με 18euro ειναι οτι πρεπει!!!!!!

Φιλικα,
Μανωλης.

αυτό που το έχεις βρεί :confused: ???? πες μας και εμάς να πάμε να πάρουμε κανένα !!! :D

Θεοδωρος
16-02-06, 20:50
pani ωραια τα λες.

mikenuke
16-02-06, 22:20
Eλατε ρε?κι εγω δεν ειχα παρει πρεφα, και οταν ειδα το ποστ, μου εκανε εντυπωση που η μαριελ απο μονομαχους βαζει και γκαπι!

PascM
17-02-06, 13:46
Οκ! Καλο! αυτό όμως που με μπέρδεψε είναι που είχε ταξινομηθεί πρώτο χωρίς να έχει απάντηση!.

Mariel
31-03-06, 00:51
Eλατε ρε?κι εγω δεν ειχα παρει πρεφα, και οταν ειδα το ποστ, μου εκανε εντυπωση που η μαριελ απο μονομαχους βαζει και γκαπι!


χαχαχαχα :D :D :D