PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με αρτεμια


gianniwpopi
31-01-13, 16:22
παιδια βοηθεια....
τα σκαλαρακια μου ειναι ετοιμα να κολυμπησουνε, προχτες εβαλα δυο εκκολαπτηρια αρτεμια να ετοιμαζονται...
ενα της sera το σακουλακι που ειναι ετοιμο μαζι με αλατι και το αλλο της ocean nutricion...
εχουν περασει δυο μερες και δεν εχουν εκκολαφτει....
θερμοκρασια εχω 20 βαθμους... λετε να φταιει αυτο??/??
να περιμενω η να το ξανακανω απο την αρχη???

Kotsos
31-01-13, 16:32
εισαι σίγουρος οτι δεν εκολάφθηκαν? βγάλε την αεραντλία και δες το στο φώς..
Εμένα την πρώτη φορά μου πήρε αρκετή ώρα να συνειδητοποιήσω οτι υπάρχουν πραγματάκια που κουνιούνται..

και είναι λίγο απίθανο γενικά να μην σκάσει κανένα..

Giwrgos5
31-01-13, 16:36
καλησπερα, η αρτεμια θελει 26-28β για να γινει εκολαψη. βαλε τα μπουκαλια σε ενα κουβα με λιγο νερο και βαλε και ενα μικρο θερμοστατη. παντως τις sera δεν σκανε με τιποτα. εγω εχω μεγαλωσει γονο απο σκαλαρια και με τροφη σε πουδρα tropikal mikrovit, γιατι τις sera δεν εσκαγε και δεν εβρισκα αλλη. αν θες δοκιμασε το. ελπιζω να βοηθησα. φιλικα γιωργος.

platy
31-01-13, 16:41
της σερα μια χαρά ποσοστό εχει εκκόλαψης...αλλάτι εβαλες στην ocean? θεμοκρασία ειναι χαμηλη για αυτο δεν σκάνε..αν εχεις θερμοστάτες βάλε πανω απο 26βαθμους..!!

gianniwpopi
31-01-13, 16:46
της σερα μια χαρά ποσοστό εχει εκκόλαψης...αλλάτι εβαλες στην ocean? θεμοκρασία ειναι χαμηλη για αυτο δεν σκάνε..αν εχεις θερμοστάτες βάλε πανω απο 26βαθμους..!!

εβαλα 2 κουταλιες αλατι ενυδρειακο σε 1 λιτρο νερο περιπου
-------------------------
καλησπερα, η αρτεμια θελει 26-28β για να γινει εκολαψη. βαλε τα μπουκαλια σε ενα κουβα με λιγο νερο και βαλε και ενα μικρο θερμοστατη. παντως τις sera δεν σκανε με τιποτα. εγω εχω μεγαλωσει γονο απο σκαλαρια και με τροφη σε πουδρα tropikal mikrovit, γιατι τις sera δεν εσκαγε και δεν εβρισκα αλλη. αν θες δοκιμασε το. ελπιζω να βοηθησα. φιλικα γιωργος.

ωραια ιδεα, παω να το κανω τωρα

storm15476
31-01-13, 18:52
μπορεις να βαλεις μια λαμπα διπλα στις αρτεμιαστρες για να πιασεις τουσ 27βαθμους. αλλα αφου ειναι η πρωτη φορα που φτιαχνεις αρτεμια παρε την ετοιμη της σερα για να εισαι σιγουρος οτι θα φανε (εννοω να πας σε δοκιμασμενη λυση για να μην ψωφησουν απο πεινα αν δεν εχεις σωστεσ αναλογιες) αρτεμιαστρες θες 3 κ συχνο ταισμα να βλεπεις ολες τισ κοιλιες κιτρινες