PDA

Επιστροφή στο Forum : 1000+1 απορίες ενος νεοθαλασσινου!


Tsipourinos
29-01-13, 18:55
Ξεκιναω ενα 100λιτρο οπου θα μετακομισουν τα κλοουνακια απο το 30αρι και ταυτοχρονα θα γινει reef απο fish only!απο εξοπλισμο υπαρχει μονο θερμοστατης και σκιμμερ το wave 400 μετα απο αγγελια!!οσον αφορα τα υπολοιπα τωρα ακουω γνωμες!!κυκλοφορητη εχω εναν μικρουλη (http://www.fish-street.com/aquasyncro_hwm_wavemaker) τον 2000 και λεω να παρω τον 4000,υπαρχει περιπτωση να εχω καλο αποτελεσμα αν παρω αλλον ενα 2000 και λειτουργουν και οι 2 ο ενας αριστερα και ο αλλος δεξια???δευτερον φιλτρο λεω για εξωτερικο,το fluval 105 στο οποιο θα μπει ανθρακας και αντιφωσφορο,εχει γυρω στα 60 ευρω και αλλαζουν ευκολα τα υλικα του,και τελος λεω για 2 λαμπες τ5 μια λευκη και μια μπλε 10000 κελβιν μεχρι 14000 μπορει να χρειαστω 3?το καπακι μου εχει υποδοχη με πατεντα για 3 τ8 θα σας το δειξω και σε φωτο,τι μου προτεινεται να κανω για τ5??!οταν τελειωσω μ αυτα θα βαλω αγγελια για να βρω αραγωνητη και βραχο!μεχρι στιγμης ποια ειναι η γνωμη σας γι αυτα?

Παναγιώτης Κ
29-01-13, 19:03
Καλύτερα να βγάλεις το καπάκι και να βάλεις ένα φωτιστικό.
Ο κυκλοφοριτής που έχεις είναι πολύ μικρός. Εγώ έχω τον 4000 για να σπάει το αλάτι, και φαντάσου ότι και αυτός είναι μικρός.
Πάρε 2 κυκλοφοριτές που να έχουν ροή 4000 περίπου και οι 2 μαζί. Αυτός που βλέπεις ο 2000 δεν βγάζει 2000 αλλά 600λ/ω και ο 4000 βγάζει 1000λ/ω.

Tsipourinos
29-01-13, 19:45
ok και ευχαριστω!Εξωτερικο φιλτρο eheim 2213 η fluval 105??

Παναγιώτης Κ
29-01-13, 20:02
ok και ευχαριστω!Εξωτερικο φιλτρο eheim 2213 η fluval 105??
Όποιο σε βολεύει. Ούτως η άλλος χημικά υλικά θα βάλεις που για τα λίτρα σου θα'ναι καμια 100 γρ το πολύ άνθρακας, και καμια 50ρια γρ το πολύ αντιφώς.

Tsipourinos
29-01-13, 21:09
μαλλον θα με βολεψει το fluval!θελει να μου πει καποιος για την αντιστροφη οσμωση??http://www.petsupermarket.gr/2956/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/dupla-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%C F%86%CE%B7-%CF%8C%CF%83%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7-100--190lt-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1.html αυτη εδω μου κανει??δεν βρηκα φθηνοτερη!!!

Παναγιώτης Κ
29-01-13, 21:28
μαλλον θα με βολεψει το fluval!θελει να μου πει καποιος για την αντιστροφη οσμωση??http://www.petsupermarket.gr/2956/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/dupla-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%C F%86%CE%B7-%CF%8C%CF%83%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7-100--190lt-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1.html αυτη εδω μου κανει??δεν βρηκα φθηνοτερη!!!
Για οσμώσεις δες εδώ:
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3066
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=189

nikolaosbouk
30-01-13, 00:03
Χρειαζεσαι 10κιλα βραχο και αλλο τοσο αραγωνιτη.
Ηδη απο τον κυκλοφορητη του σκιμμερ θα εχεις ροη, Παρε και ενα 4000λ/ω και εισαι οκ.
Προτιμησε το eheim απο το fluval λογο σωστοτερης φιλτρανσης.
Για τον φωτισμο πρεπει να εχεις αναλογια 1watt ανα λιτρο αρα χρειαζεσαι 100watt9οπως σου ειπα στο π.μ),οποτε αν μπορεις να βαλεις και αλλη μια 10000κ εισαι οκ.
Επισης θα χρειαστεις και ψηφιακο phmeter για να βλεπεις συνεχως το ph.
Αντε και καλη δυναμη!!

Παναγιώτης Κ
30-01-13, 08:33
Το 1 βατ ανα λίτρο δεν είναι απαραίτητο. και με 2χ39 βατ τ5 μπορεί άνετα να βάλει και στο μέλλον sps.

nikolaosbouk
30-01-13, 10:53
Το 1 βατ ανα λίτρο δεν είναι απαραίτητο. και με 2χ39 βατ τ5 μπορεί άνετα να βάλει και στο μέλλον sps.

Ελεγα να κανει σωστη δουλεια απο την αρχη γιατι καποια στιγμη θα των πιασει να βαλει και κανενα sps....;)

Παναγιώτης Κ
30-01-13, 11:08
Και με 0,8 βατ ανα λίτρο που βγάζουν οι 2χ39 μια χαρα θα είναι και για sps.
Για να βάλει 1 βατ ανα λίτρο πρέπει να βάλει 4χ24 τ5. Αλλά πρέπει να εχει και το κατάλληλο μήκος.

Tι μήκος έχει το ενυδρείο σου φίλε μου?

Tsipourinos
30-01-13, 11:41
μηκος 70!!

Παναγιώτης Κ
30-01-13, 12:45
μηκος 70!!
τοτε πας για 24 τ5. Παρε ένα φωτιστικό 4χ24 τ5. Βγάζει η ΑΤΙ.

Tsipourinos
30-01-13, 15:55
δεν το εχω δει ακομα αν εχεις λινκ στειλε μου!παντως το καπακι μαλλον θα πεταχτει και σμερα π εκανα μια βολτα στην αγορα σκετηκα για κομματι σαν πλεξιγκλας και φωτηστικο glo με 2 t5 επανω!γυρω στα 90 ευρω!

Παναγιώτης Κ
30-01-13, 17:30
http://aquario.gr/fotismos/t5/ati-t5-sun-power-4x24-watt.html#.UQk8YvKt_ng

Αν το πάρεις απο μαζική παραγγελία θα το πάρεις πολύ πιο φτηνα.

Tsipourinos
30-01-13, 18:12
Λοιπον εχουμε και λεμε!σκιμμερ wave 400 φιλτρο εξωτερικο fluval 105 με ανθρακα και αντιφωσφορο κυκλοφορητης hwm 4000 μπηκε και νεκρος αραγωνητης!ριξτε μια ματια στη διαταξη τους και πειτε μου γνωμες!μιας και θα πρεπει να ξερω για να σχεδιασω πως θελω να ειναι το πλεξιγκλας που θα μπει απο πανω!

Παναγιώτης Κ
30-01-13, 18:14
Μην φτιάξεις καπάκι απο πλέξι. Αν θες φωτιστικό ναι. Καλό είναι να είναι ανοιχτό απο πάνω.

Tsipourinos
30-01-13, 18:20
οκ θα το δω αυτο!παντως καλα ειναι εκει το σκιμμερ,ο κυκλοφορητης ο θερμοστατης και το φιλτρο??

mpoumpoula
30-01-13, 21:43
Γυαλί το έκανες! Μπράβο! Άντε να το φτιάξεις:rolleyes:

Παναγιώτης Κ
30-01-13, 21:44
Tην ακριβή τους θεση θα την βρεις μόνος σου.
Έχω φτιάξει εγώ ένα πολύ ωραίο ξύλινο φωτιστικό με μηδαμινά έξοδα. Αν θες, πες μου να σου στείλω φωτογραφίες.

mpoumpoula
30-01-13, 21:44
δεν το εχω δει ακομα αν εχεις λινκ στειλε μου!παντως το καπακι μαλλον θα πεταχτει και σμερα π εκανα μια βολτα στην αγορα σκετηκα για κομματι σαν πλεξιγκλας και φωτηστικο glo με 2 t5 επανω!γυρω στα 90 ευρω!


Μην πάρεις plexi θα έχεις θέμα με τη θερμοκρασία από τα φώτα... θα σκευρώσει...

Tsipourinos
30-01-13, 21:57
οχι οχι δεν ειναι πλεξι απλα δεν θυμαμαι πως μου το ειπε ο ανθρωπος στο aquario παντως τον ρωτησα και εγω αν θα λιωνει με τη ζεστη των τ5 και μου ειπε οχι!και θα ειναι καλυτερα απο το τιποτα και θα ειναι διαφανες οποτε θα υπαρχει μια σχετικη ομορφια!!οσον αφορα το φως βρηκα το φωτηστικο glo απο 60εκ εως ενα μετρο με 2x24 watt λαμπες arcadia 1 actinic + 1 marine white στα 50€ καλα δεν ειναι??και αν μελοντικα χρειαστω και αλλο φως βαζω αλλο ενα ιδιο!

Παναγιώτης Κ
30-01-13, 22:51
Δεν θα φαίνεται ωραίο με 2 φωτιστικά μαζί.
Καλύτερα 1 φωτιστικό με 4 λάμπες.
2 λάμπες δεν θα σου αρκούν να ξέρεις.

nikolaosbouk
01-02-13, 12:24
Λοιπον εχουμε και λεμε!σκιμμερ wave 400 φιλτρο εξωτερικο fluval 105 με ανθρακα και αντιφωσφορο κυκλοφορητης hwm 4000 μπηκε και νεκρος αραγωνητης!ριξτε μια ματια στη διαταξη τους και πειτε μου γνωμες!μιας και θα πρεπει να ξερω για να σχεδιασω πως θελω να ειναι το πλεξιγκλας που θα μπει απο πανω!

Καλοριζικο και το skimmer (κανει καλη δουλεια θα δεις...) αλλα τον κυκλοφορητη γιατι τον εχεις ψηλα, στον πατο βαλτον!
Επισης σφουγγαρι στην εξοδο για τις φυσσαλιδες δεν εχει? Αν οχι παρε ενα.

Tsipourinos
01-02-13, 15:42
Nick σε ευχαριστω πολυ για τις παρατηρησεις και περιμενω και αλλες και απο αλλους για να γινει τελειο!!χθες μπηκε το νερο και σημερα ο βραχος!!στον οποιο παρεπιπτοντως βρεθηκε και ενα πολυ μικρο καβουρακι μεσα!να το αφησω η να το βαλω στο 30λιτρο με τα κλοουνακια??

kostas82
01-02-13, 16:57
βάλτο στο μικρό γιατί είναι παλιοχαρακτήρες και καιροσκόποι ;)

Tsipourinos
01-02-13, 17:59
για ποιους λες??οντως να το βαλω στο μικρο?εγω το λεω για να μην ψωφισει απο την αμμωνια π θα αρχισει ο κυκλος!

stelios816
01-02-13, 18:01
ο κωστας σου το λεει για να μην σου χτυπησει κοραλια .

Παναγιώτης Κ
01-02-13, 18:05
Aπο πού πήρες βράχο? και πόσο πήρες?

Tsipourinos
01-02-13, 18:12
aquario κ πηρα 13μιση κιλα!τωρα κανω μια δουλιτσα και αμεσως μετα βγαζω και φωτος να δειτε και πως τον εστησα να μου πειτε γνωμες!ο κυκλοφορητης του σκιμμερ κατεβηκε αλλα ειτε κατω ειτε πανω ανεβαινει πολυ η σταθμη του νερου στο σκιμμερ φτανει μεχρι και το ποτηρακι!γτ αυτο?καμια ιδεα??οσο για το καβουρακι τωρα δεν το βρισκω καπου θα εχει κρυφτει αλλα με πρωτη ευκαιρια θα το τσακοσω!

Παναγιώτης Κ
01-02-13, 18:25
Το σκίμερ έχει ένα κόκκινο βανάκι στην έξοδο του σκίμερ? Αν ναι, δές αν είναι κλειστό πολύ γιατί αν είναι σου ανεβάζει την στάθμη. Ρύθμισε το εσύ που θες να είναι η στάθμη του, αν και με τις μέρες θα τις βρεις τις ρυθμίσεις μόνος σου μόλις στρώσει.

Τον βράχο πόσο τον πήρες το κιλό?

Tsipourinos
01-02-13, 19:18
Τον βραχο τον πηρα 13 ευρω το κιλο και πραγματικα νομιζα οτι ειναι οτι πιο ζωντανο εχω δει...ναι αυτο το σκιμμερ ειναι αλλα εχω τη βανα στο πιο χαμηλο και η σταθμη ειναι εκει,οσο την ανοιγω τοσο ανεβαινει η σταθμη μεχρι και μεσα στο ποτηρακι μπαινει το νερο!αυτο μου ειπαν και στο aquario οτι θα στρωσει,καλα αφρο δεν κανει καν.Θα το δουμε!ανεβαζω φωτος να μου πειτε πως σας φαινεται η διαταξη των βραχων,δεν ξεπερνουν τα 2/3 του ενυδρειου σε υψος και τις εχω κουμπωσει οσο το δυνατον καλυτερα ωστε να υπαρχουν και οι τρυπες για να περνουν οι κατοικοι στο μελλον!

Παναγιώτης Κ
01-02-13, 19:52
Εντάξει, ούτως η άλλος το στήσιμο θα το αλλάξεις μέχρι να βρεις αυτό που σου αρέσει.
Όσον αφορά το σκίμερ, συμφωνώ ότι θα του πάρει λίγο να στρώσει, αλλά κακώς το πήρες. Καλύτερα να έπαιρνες ένα deltec και να ξεμπέρδευες. Άσε που πιάνει χώρο και η αντλία του μέσα στο νερό.

Tsipourinos
01-02-13, 23:42
Απο οτι ειδα οι τιμες των deltec ειναι λιγο τσιμπιμενες... 😟 Οσο αφορα το σκιμερ λεω να κανω σκιμμερ το 30αρακι οταν αδειασει οποτε θα γλιτωσω χωρο απο το σκιμμερ κ το θερμοστατη, βεβεαια αυτο ειναι ακομα μια ιδεα....

Παναγιώτης Κ
02-02-13, 00:20
Πως να κάνεις το 30ρι σκίμερ? Μήπως εννοείς να βάλεις το σκίμερ στο 30ρι το οποίο θα λειτουργεί σαν σαμπ?

Μπορεί οι τιμές των deltec να είναι λίγο τσιμπημένες, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις. Και πίστεψε με, τα αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω.

Tsipourinos
02-02-13, 00:25
χαχαχαχ τωρα το ειδα...συγνωμη ηθελα να γραψω οτι θα κανω sump το 30αρι...και μετα απο συζητησεις μου ειπαν οτι γινεται και μαλιστα χωρις πολλα χωρισματα!μονο το bubble trap!καλα οταν ερθει εκεινη η ωρα το ξανασυζηταμε!!

Παναγιώτης Κ
02-02-13, 00:58
Πρέπει να κανεις υπερχείλιση για τα το κάνεις όμως. Η βάση σου το χωράει απο κάτω? Πιστεύω πάντως πως 30 λίτρα ειναι λίγα για sump.

Tsipourinos
02-02-13, 22:34
Ποια βαση μου αν το χωραει;;οκ λιγα το ξερω,αλλα αφου υπαρχει το μικρουλι να μην το εκμεταλευτω;;;επιτελους εβαλα τα φωτα μ κ θελω τα δικα σας!!!θα το δειτε σε φωτος καθος κ καποια ζωντανα τα οποια θελω κ πρεπει να μαθαινω σιγα σιγα...

Tsipourinos
02-02-13, 22:42
να τα μας!

nikolaosbouk
03-02-13, 01:08
Το skimmer που πηρες μπαινει και στο sump γιαυτο μην ανχωνεσαι.
Οταν βαλεις (και αν βαλεις γιατι δεν ειναι απαραιτητο αν εχεις καλο εξωτερικο φιλτρο) το σηζηταμε.
Ομορφο θα γινει.
Μασκα για καμια βουτια πηρες?:D:D

Tsipourinos
03-02-13, 10:22
Χαχαχα οχι για μασκα δεν εχω κοιταξει ακομα αλλα ειναι στα αμεσα σχεδια μου,παντως ο βυθος μ αρεσει πολυ οπως φαινεται με αυτα τα φωτακια,τωρα αυτο π μ απασχολει ειναι η αναγνωρηση των οργανισμων!για παραδειγμα αυτο το λουλουδακι π εχω στη μια οικονα, οταν ανοιγω το φως μ κρυβεται!!!

nikolaosbouk
03-02-13, 12:15
αυτο το μοβ λες?
βγαλε καμια καλυτερη φωτο

Tsipourinos
03-02-13, 14:30
Ελπιζω να φαινεται καλυτερα τωρα γιατι καταρχην με βασανισε μεχρι να το φωτογραφισω αφου κρυβοτανε συνεχεια...

Tsipourinos
03-02-13, 14:32
Δειτε κ εδω!

Παναγιώτης Κ
03-02-13, 14:51
Σπυρογράφος είναι.

Tsipourinos
03-02-13, 15:10
Που σημαινει;;

Παναγιώτης Κ
03-02-13, 15:15
Που σημαινει;;
https://www.google.gr/search?q=%CF%83%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%B 3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%82&hl=el&safe=off&biw=1024&bih=566&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=umIOUe2JJ4_Ksgbl9oCIAQ#um=1&hl=el&safe=off&tbo=d&tbm=isch&spell=1&q=spirographis&sa=X&ei=zmIOUYzTB4WztAau9YHwDA&ved=0CEkQBSgA&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.41867550,d.Yms&fp=1493318010dc1a4a&biw=1024&bih=566
Το αφήνεις. Δεν είναι κακό.

nikolaosbouk
03-02-13, 23:42
ρε συ μην τρελενεσαι καθε λιγο και λιγακι με τον βραχο σου.
Πολλα απο αυτα που εχεις τωρα επανω μπορει να τα χασεις αλλα μην σκας, θα βγαλεις αλλου στον βραχο.

Tsipourinos
07-02-13, 21:14
Νικολα εχεις δικιο απλα ειναι θεμα ενθουσιασμου με απειρια μαζι!!! λοιπον μπηκαν και οι αλλες 2 τ5,συνολο 4!ερωτηση:οι 2 λαμπες ειναι μια μπλε και μια ασπρη για θαλασσινο,ενω οι αλλες δυο ειναι μια κιτρινη και μια πρασινι π ηταν για φυτα αλλα λιγο καιρο δουλεμενες,πειραζει η πρεπει να αλλαχθουν με λευκη και μπλε??δευτερον ξεκινησε ο αφρος επιτελους στο σκιμμερ και κανει λιγο δουλιτσα!απλα το νερο ειναι σχεδον στη μεση του σωληνα (wet skimming) ειναι οκ??αν σε δυο μερες αυξησω τη ρωη και πεσει πιο χαμηλα η σταθμη θα κανει τοσο αφρο για να τον ξερναει στο ποτηρακι??

stelios816
07-02-13, 21:18
λαμπες χρωματιστες εξω τωρα αμεσως. προσθεσαι στη θεση τους 1 ακτινικη και μια λευκη ακομα κιτρινες και πρασινες τι ειναι λουνα παρκ βρε συ?

το σκιμερ αν δεν εχει αποβλητα ειναι λογικο να μην βγαζει κατι. αν ο βραχος ηταν κουραρισμενος δεν εχει κατι να βγαλει οποτε μην βιαζεσαι οταν αρχισεις να στοκαρεις τοτε κανεις ρυθμησεις .

την κυκλοφορια σου δεν εχεις φτιαξει ακομα ειναι απο τα σημαντικοτερα θεματα που πρεπει να δεις τωρα.

Tsipourinos
07-02-13, 21:21
χαχαχα οχι απλα επειδη το πηρα μεταχειρισμενο το φωτιστικο και τις ειχε επανω,κανουν κακο η λογω ομορφιας το λες??

stelios816
07-02-13, 21:27
αν ηταν για ομορφια δεν θα στο συζηταγα καθολου .θα βαλεις κοραλια με πρασινες και κιτρινες λαμπες εχεις δει ηλιακο φως πρασινο?τα κοραλια ειναι και φωτοσυνθετικα να ξερεις.

Tsipourinos
07-02-13, 21:30
οκ!πες πως βγηκαν!!αρα αλλη μια μπλε και μια ασπρη!και θα βαλω τις δυο λευκες στο ενα φωτιστικο και τις δυο μπλε στο αλλο!θα πρεπει να αναβω τις μπλε πιο νωρις και να τις κλεινω πιο αργα??

stelios816
07-02-13, 21:33
ακτινικη ειπαμε οχι μπλε .μπλε και ακτινικη μαζι στο ενα και 2 ασπρες στο αλλο εγω θα εβαζα .

Παναγιώτης Κ
07-02-13, 22:02
Kαλύτερα βάλε και τις 4 ΑΤΙ. Ή τουλάχιστον μιας και θα πάρεις καινούριες πάρε τις 2 ΑΤΙ τουλάχιστον. Απο την πλάτη μέχρι μπροστά να βάλεις: μπλέ 1, άσπρη 2, μπλέ 3, άσπρη 4. Κατάλαβες? Αν έχεις άσπρη, πάρε την coral plus της ΑΤΙ. Και αντί για την no2 που είναι άσπρη βάζεις τον coral στην θέση της. για μπλέ πάρε την blue plus.

stelios816
07-02-13, 22:42
Kαλύτερα βάλε και τις 4 ΑΤΙ. Ή τουλάχιστον μιας και θα πάρεις καινούριες πάρε τις 2 ΑΤΙ τουλάχιστον. Απο την πλάτη μέχρι μπροστά να βάλεις: μπλέ 1, άσπρη 2, μπλέ 3, άσπρη 4. Κατάλαβες? Αν έχεις άσπρη, πάρε την coral plus της ΑΤΙ. Και αντί για την no2 που είναι άσπρη βάζεις τον coral στην θέση της. για μπλέ πάρε την blue plus.

πανο οταν αναβουν μαζι οι ασπρη με την μπλε παρεχουν πολυ και αποτομο φωτισμο με αποτελεσμα τα ψαρια να στρεσαρονται υπερβολικα .εγω εχασα blue tank με αυτον τον τροπο ακαριαια την ωρα που αναψε το φως χτυπησε στο τζαμι και εμεινε εκει μετα βεβαια εβαλα μυαλο αλλα την ειχα πατησει πριν!! εντελως εγκυκλοπαιδικα τα λεω και ο καθενας δοκιμαζει οπως θελει φυσικα.:)

Παναγιώτης Κ
07-02-13, 23:04
πανο οταν αναβουν μαζι οι ασπρη με την μπλε παρεχουν πολυ και αποτομο φωτισμο με αποτελεσμα τα ψαρια να στρεσαρονται υπερβολικα .εγω εχασα blue tank με αυτον τον τροπο ακαριαια την ωρα που αναψε το φως χτυπησε στο τζαμι και εμεινε εκει μετα βεβαια εβαλα μυαλο αλλα την ειχα πατησει πριν!! εντελως εγκυκλοπαιδικα τα λεω και ο καθενας δοκιμαζει οπως θελει φυσικα.:)
Δεν αντιλέγω. Μπορεί αν έχει την δυνατότητα να ανακατέψει τα ακροφύσια απο τα 2 μπαλαστ. Δηλαδή το 1 μπαλαστ να έχει τις 2 μπλέ και το άλλο τις 2 άσπρες. Απλα αντί να βάλει σε σειρά τις μπλέ και τις άσπρες να βάλει απο το πρώτο μπαλαστ την 1 μπλέ στην θέση 1 και την 2η μπλέ στην θέση 3. Και το αντίστοιχο με το άλλο.

nikolaosbouk
09-02-13, 00:31
Νικολα εχεις δικιο απλα ειναι θεμα ενθουσιασμου με απειρια μαζι!!! λοιπον μπηκαν και οι αλλες 2 τ5,συνολο 4!ερωτηση:οι 2 λαμπες ειναι μια μπλε και μια ασπρη για θαλασσινο,ενω οι αλλες δυο ειναι μια κιτρινη και μια πρασινι π ηταν για φυτα αλλα λιγο καιρο δουλεμενες,πειραζει η πρεπει να αλλαχθουν με λευκη και μπλε??δευτερον ξεκινησε ο αφρος επιτελους στο σκιμμερ και κανει λιγο δουλιτσα!απλα το νερο ειναι σχεδον στη μεση του σωληνα (wet skimming) ειναι οκ??αν σε δυο μερες αυξησω τη ρωη και πεσει πιο χαμηλα η σταθμη θα κανει τοσο αφρο για να τον ξερναει στο ποτηρακι??

λευκες με μπλε 2 - 2. πρωτα να αναβουν οι μπλε και μετα μια μια οι άσπρες-στο σβήσιμο το αντιθετο, το σκιμμερ να το εχεις να δουλευει σε dry skimming γιατι θα σου κανει υπερχειλιση αργα - γρηγορα.(την ειχα παθει με το συγκεκριμενο πολλες φορες!!):smt067
οταν πεφτει η σταθμη στο ενυδρειο αυξησε τον αερα για να ανεβει η σταθμη στο ποτηρακι! ;)

Tsipourinos
09-02-13, 00:55
οκ με τις λαμπες το χουμε!!τωρα το σκιμμερ για να πεσει η σταθμη χαμηλα στο ποτηρακι εφερα τον κυκλοφορητη αρκετα ψηλα και την κοκκινη βαλβιδα στο max με απο τελεσμα η σταθμη του νερου να βρισκεται στην αρχη του κονου και να δημιουργει αφρο ο οποιος ανα 2-3 δευτερολεπτα ανεβαινει προς το τελος του κονου-καπακι!ειναι οκ??

Παναγιώτης Κ
09-02-13, 01:02
Το ζητούμενο είναι να βγάζει σκέτο αφρό και όχι και νερό. Επίσης οχι να γεμίζει κάθε μισή μέρα, αλλά να το αδειάζεις καθε 2μερο.

Tsipourinos
09-02-13, 01:08
ναι τωρα μονο αφρο βγαζει αλλα στο ποτηρακι θα βλεπω νερο νερο πρασινο καθε δυο μερες η πρασινες βρομιτσες στο τοιχος του ποτηριου??συγνωμη αν κανω χαζες ερωτησεις αλλα πρεπει καπως να καταλαβω και να μαθω τι παιζει!!και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

nikolaosbouk
09-02-13, 01:38
etsi prepei na kanei.
σιγα σιγα θα βγαζει και νερο πρασινο-καφε στο ποτηρακι.
Παιζει ρολο το στοκαρισμα στις ακαθαρσιες και αρα στο ποσο συχνα θα γεμιχ=ζει το ποτηρακι.

Tsipourinos
09-02-13, 20:38
νικολα σ ευχαριστω για τις συμβουλες νομιζω οτι ειμαι και ενταξη με το σκιμμερ και οτι ολα δουλευουν ρολοι!παμε στις επομενες δυο απορειες!ελιζω να μην σας εχω κουρασει...ακομα τουλαχιστον!κ πρεπει να παραδεχτω οτι εχετε μεγαλη υπομονη και ευχαριστω πολυ γι αυτο!λοιπον απορια νο1:εβαλα ενα μικρο βραχακι μισο κιλο απο το μικρο ενυδρειο που δουλευει 2 μηνες κ μετα απο 3-4 μερες που το εχω μεσα νομιζω οτι εχει καφετισει λιγο το χρωμα του!υπαρχει καποιος λογος?ειναι απλη αλγη που δεν ειναι ανυσηχητικη η συμβαινει κατι αλλο??και απορια νο2:το νεο ενυδρειο δουλευει 9 μερες και καθε μερα εριχνα; την αναλογια απο βακτηρια για τα λιτρα μου καθος και λιγο τροφη για να τα ταιζω!ετσι λοιπον την τεταρτη μερα και για να δω αν ξεκινησα ο κυκλος εκανα τα τεστακια οπου βρηκα αμμωνια στο θεο :p no2 0 και no3 0 αρα λεω ολα καλα και ο κυκλος ξεκινησε!σημερα ξανακανω τα ιδια τεστ και βρησκω αμμωνια 0,no2 0 και νο3 κοντα 2!υπαρχει περιπτω ση να εστρωσε το ενυδρειο τοσο γρηγορα??και παλι παιδια ευχαριστω πραγματικα!

stelios816
09-02-13, 21:02
νικολα σ ευχαριστω για τις συμβουλες νομιζω οτι ειμαι και ενταξη με το σκιμμερ και οτι ολα δουλευουν ρολοι!παμε στις επομενες δυο απορειες!ελιζω να μην σας εχω κουρασει...ακομα τουλαχιστον!κ πρεπει να παραδεχτω οτι εχετε μεγαλη υπομονη και ευχαριστω πολυ γι αυτο!λοιπον απορια νο1:εβαλα ενα μικρο βραχακι μισο κιλο απο το μικρο ενυδρειο που δουλευει 2 μηνες κ μετα απο 3-4 μερες που το εχω μεσα νομιζω οτι εχει καφετισει λιγο το χρωμα του!υπαρχει καποιος λογος?ειναι απλη αλγη που δεν ειναι ανυσηχητικη η συμβαινει κατι αλλο??και απορια νο2:το νεο ενυδρειο δουλευει 9 μερες και καθε μερα εριχνα; την αναλογια απο βακτηρια για τα λιτρα μου καθος και λιγο τροφη για να τα ταιζω!ετσι λοιπον την τεταρτη μερα και για να δω αν ξεκινησα ο κυκλος εκανα τα τεστακια οπου βρηκα αμμωνια στο θεο :p no2 0 και no3 0 αρα λεω ολα καλα και ο κυκλος ξεκινησε!σημερα ξανακανω τα ιδια τεστ και βρησκω αμμωνια 0,no2 0 και νο3 κοντα 2!υπαρχει περιπτω ση να εστρωσε το ενυδρειο τοσο γρηγορα??και παλι παιδια ευχαριστω πραγματικα!


το βραχακι εγινε καφε απο τη διατομα σε λιγο ολα θα ειναι καφε φυσιολογικα παει αυτο.
ο βραχος σου ειναι ζωντανος αν δεν κανω λαθος αρα δεν περιμενεις να γινει κυκλος μπορει μονο ισως να δεις λιγα no2 για λιγες μερες αν ειχες νεκρο μονο σκεψου οτι επρεπε να περιμενεις 4-5-6 μηνες για να ολοκληρωθει ο κυκλος αρα οπως καταλαβες και εδω εισαι οκ ολα βενουν καλως:p

φτιαξε την κυκλοφορια σου ξαναλεω το εχεις αμελησει το α και το ω ειναι εχουμε πει.

Tsipourinos
09-02-13, 21:12
Στελιο ευχαριστω για την αμεση απαντηση!δεν το εχω αμελησει απλα νομιζα οτι ειμαι καλα!εχω μονο εναν κυκλοφορητη μεσα (http://www.trademe.co.nz/pets-animals/fish/pumps-filters/auction-551138475.htm) και θα μπει αλλος ενας ο ιδιος αλλα ο 2000 ο οποιος λειτουργει στο 30λιτρο αυτη τη στιγμη!μαζι με αυτα δεν προστηθεται και η κυκλφορια του σκιμμερ και του φιλτρου??χρειαζομαι κ αλλο??οσο για το βραχο ναι ολος ειναι ζωντανος!οταν λες θα ανεβει το no2 για ποτε λες?να εχω στο νου μου τελος του μ ηνα να μεταφερω το πρωτο ψαρακι σωστα?

stelios816
09-02-13, 21:17
Στελιο ευχαριστω για την αμεση απαντηση!δεν το εχω αμελησει απλα νομιζα οτι ειμαι καλα!εχω μονο εναν κυκλοφορητη μεσα (http://www.trademe.co.nz/pets-animals/fish/pumps-filters/auction-551138475.htm) και θα μπει αλλος ενας ο ιδιος αλλα ο 2000 ο οποιος λειτουργει στο 30λιτρο αυτη τη στιγμη!μαζι με αυτα δεν προστηθεται και η κυκλφορια του σκιμμερ και του φιλτρου??χρειαζομαι κ αλλο??οσο για το βραχο ναι ολος ειναι ζωντανος!οταν λες θα ανεβει το no2 για ποτε λες?να εχω στο νου μου τελος του μ ηνα να μεταφερω το πρωτο ψαρακι σωστα?

ειπαμε οι κυκλοφορια να ειναι 30 -40 φορες τα λιτρα σου .τα σκιμερ και τα φιλτρα κανουν κυκλοφορια ψηλα αρα οχι δεν μετρανε. αν δεν ειναι σωστα η κυκλοφορια σου κατω θα καταστρεψεις την βιολογια του βραχου σου και μετα θα λες εχω αμμωνια γιατι? ;)

Tsipourinos
09-02-13, 21:23
κατανοητοτατο!κυκλοφορια υπαρχει στην επηφανεια λογο του σκιμμερ και του φιλτρου αρα αν βαλω τον ενα κυκλοφορητη που εχω μεσα να κοιταει προς τα κατω και προς το κεντρο και προσθεσω και τον αλλο απο την αλλη μερια να κανει το ιδιο θα ειμαι καλυμενος η χρειαζομαι αλλον ενα ιδιο κυκλοφορητη??ακουω γνωμες!

stelios816
09-02-13, 21:26
κυκλοφορια =οξυγονο αν δεν εχει κυκλοφορια στο βραχο ειναι σαν να ερθει καποιος να σου κλεισει το στομα.ειναι το α και ω στο θαλασσινο θα στο πω 10 φορες μην υπολογιζεις καθολου σκιμερ και φιλτρο .

Tsipourinos
09-02-13, 21:33
καλα καλα μη βαρας :smt067!! :smt003:smt003 !!δηλαδη θελω αλλους δυο κυκλοφορητες σαν αυτον?

stelios816
09-02-13, 21:42
μη γεμισεις ολο το ενυδρειο με κυκλοφοριτες παρε εναν 2-3 χιλιαδες λιτρα να κανεις τη δουλεια σου ομορφα .ενα δεξια ενα αριστερα διαγωνια και θα εισαι αστερι.

nikolaosbouk
10-02-13, 03:48
παρε ενα κινεζο 3000λ/ω να κανεις την δουλεια σου (οπως προειπαν τα παιδια)γιατι θα εχεις προβλημα με τις νεκρες ζωνες στο ενυδρειο σου!!
Θα αργησουν να αποικισουν τα βακτηρια στον βραχο και θα βγαλεις και αλγες!!

Tsipourinos
10-02-13, 10:04
Οκ απλα νομιζα οτι ημουν καλημενος οποτε θα το διευθετησω το συντομοτερο δυνατο!τωρα εφοσον τα 3 νουμερακια μ βγηκαν καλα ,συμφωνητε να πεταξω τον ενα κλοουνακο μεσα σημερα ωστε να ηρεμισουν κ απο τους τσακομους;;

Παναγιώτης Κ
10-02-13, 11:36
Οκ απλα νομιζα οτι ημουν καλημενος οποτε θα το διευθετησω το συντομοτερο δυνατο!τωρα εφοσον τα 3 νουμερακια μ βγηκαν καλα ,συμφωνητε να πεταξω τον ενα κλοουνακο μεσα σημερα ωστε να ηρεμισουν κ απο τους τσακομους;;
Άστο άλλες 2,3 μέρες να τρέχει, και μετά βάλτους και τους 2 μαζί. Μην βάλεις τον έναν και μετά τον άλλον γιατί θα πέσουν τσακωμοί.

Tsipourinos
10-02-13, 11:42
Απλα επειδη πεφτουν ηδη ελεγα να βαλω πρωτα τον ενα (αυτον που μαλωνει) και μετα απο μια βδομαδα που θα χει ηρεμησει και ο αλλος να τον βαλω κ αυτον (αυτον που τις τρωει),λες αν τους βαλω κ τους δυο μαζι στο μεγαλο να σταματησουν να τρωγονται;;

Παναγιώτης Κ
10-02-13, 11:47
Απλα επειδη πεφτουν ηδη ελεγα να βαλω πρωτα τον ενα (αυτον που μαλωνει) και μετα απο μια βδομαδα που θα χει ηρεμησει και ο αλλος να τον βαλω κ αυτον (αυτον που τις τρωει),λες αν τους βαλω κ τους δυο μαζι στο μεγαλο να σταματησουν να τρωγονται;;
Ή θα τους βάλεις μαζί, ή θα βάλεις πρώτα τον αδύναμο και μετά τον δυνατό.

stelios816
10-02-13, 11:55
δεν προκειτε να αλλαξει κατι στα occelaris οπως και να μπουνε δωσε το ενα και παρε ενα αλλο μεγεθους αν θες ηρεμια.

Tsipourinos
10-02-13, 12:08
Οκ θα το εχω στο νου μου παντως εσυ στελιο συμφωνεις να μπει το ενα σημερα;;

stelios816
10-02-13, 12:32
αφου μετρησης παλι και τα βρεις οκ τα νουμερα σαφως και συμφωνο. δεν υπαρχει λογος απο την στιγμη που βαζουμε ζβ να τρεχει το ενυδρειο αδειο για κανα μηνα γιαυτο το λογο βαζουμε ζωντανο και οχι νεκρο. εκτος αν ο βραχος θελει κουραρισμα, που εσενα δεν χρειαζεται θεωρο απο τις μετρησεις που μας ειπες εχθες.

Tsipourinos
10-02-13, 12:37
Οκ θα τις ξανακανω κ σημερα για να σιγουρευτουμε κ βλεποντας κ κανοντας!!

nikolaosbouk
10-02-13, 15:25
Άστο άλλες 2,3 μέρες να τρέχει, και μετά βάλτους και τους 2 μαζί. Μην βάλεις τον έναν και μετά τον άλλον γιατί θα πέσουν τσακωμοί.

+1;)

Tsipourinos
12-02-13, 16:22
Λοιπον εχουμε και λεμε!πηρα αλλον ενα κυκλοφορητη κινεζουλι sunsun 3000lph και αφησα μεσα και τον παλιο αλλα 1000λ/ω νομιζω δεν εχει γινει ακομα πλυντηριο και ειναι καλα!:D:D τα κλοουνακια μπηκαν μεσα και νομιζω οτι τους αρεσει καλυτερα απο πριν αφου εχουν πιο πολυ χορο!τα τεστ ηταν ιδια!αμμωνια 0, no2 0 και no3 λιγοτερο απο 2τα σαλιγκαρια ετοιμαζονται ειναι ηδη μια ωρα στη λεκανη!σε καμια ωρα βλεπουμε μιας και εχουν πολυ φαι να φανε γτ οντως αρχισανε να γιννται ολα τα βραχακια καφετια!επισης αλλαχτηκαν και οι λαμπες του ενος φωτιστικου και πηρα 2 ατι. 1 coral plus και 1 aquablue special!τελος προστεθηκαν και δυο κιλα βραχος ακομα ο οποιος ηταν στο 30αρι!

Παναγιώτης Κ
12-02-13, 16:46
Mια χαρα.
Ποσες λαμπες έχεις συνολικά?
Απο κυκλοφορία είσαι οκ. Απλά θα βάλεις τον ένα απο τους 2 να κοιτάει προς τα πάνω να κάνει ανατάραξη. Και τον άλλο που έχεις απο πίσω βάλτον σα πλάγια. Η κυκλοφορία σου πρέπει να κάνει κυκλική κίνηση.
Πως τον βλέπεις τον sun sun? Καλός?

Tsipourinos
12-02-13, 16:50
ναι μια χαρα ο κινεζουλης!και πανω στην επιφανεια εχω πολυ κυματακι!λες να τους αλλαξω θεση??στο πετσοπ μου ειπαν τον μικρο να τον βαλω στην πλατη ακριβως στο κεντρο και να φυσαει ευθεια και τον μεγαλο αριστερα πισω και να κοιταει στο μεσο τυ μπροστα τζαμιου!ελπιζω να γινομαι κατανοητος!συνολικα εχω 4 λαμπες 24 watt η καθεμια!

Tsipourinos
12-02-13, 20:06
μετα απο 4 ωρες μπηκαν και τα σαλιγκαρακια!

nikolaosbouk
12-02-13, 20:08
βαλε τον μεγαλο πισω δεξια και τον μικρο μπροστα αριστερα στο 1/3 του υψους απο την επιφανεια και εισαι οκ απο ροη.;)

Tsipourinos
12-02-13, 20:16
νικο θελω πολυ να το καν ω αυτο που λες αλλα δεν καταλαβαινω που ακριβως εννοεις και πες μου που να κοιτανε κιολας!

nikolaosbouk
12-02-13, 20:50
στα πλαινα τζαμια εννοω να τα βαλεις. αν ολο το νερο εχει υψος 50 εκ θα βαλεις τους κυκλοφορητες περιπου στους 40 ποντους.

Παναγιώτης Κ
12-02-13, 21:42
Bάλτους κάπως έτσι ¨οπως σου δείχνω στις φωτό.
Στην δεύτερη σου δείχνω και πως να χτυπάνε.

Εκτός απο τις 2 που πήρες σήμερα, τι άλλες λάμπες έχεις?

Tsipourinos
12-02-13, 22:23
Εχω ακομα μια Actinic και μια marine white της arcadia!!ευχαριστω για το σχεδιακη θα το φτιαξω αυριο αυτο!!λοιπον;;;;πως σας φαινεται;;;

Παναγιώτης Κ
12-02-13, 22:58
Kαλό φαίνεται. Βάλε και μια αφίσα μπλε απο πίσω.

Tsipourinos
15-02-13, 15:00
Λοιπον για να συνεχισουμε!!οι κυκλοφορητες μπηκαν σχεδιν σαν το σχεδιακη κ οπως μ βοηθησε κ μια φιλη βλεπω την τροφη να κανει κυκλο!τωρα οσο για τα σαλιγκαρια ο στελιος ειχε δικιο!απο τα 4εμειναν τα 2!! :-( και εδω θελω να σας πω το καινουριο μ προβλημα π ειναι μια πρασινιλα π αρχιζει να εμφανιζεται στα βραχακια!δεν ξερω αν βοηθαει η φωτο!το αντιφωσφορο μπηκε πρωτη του μηνα http://petcity.gr/product/JBL-CLEARMEC-PLUS-1LT-22400203.html
Οσο για τις ρουτινες π θα ξεκινησουν ειναι οι εξης:αλλαγη μερου καθε σαββατο η κυριακη αναλογα τη δουλεια μ καμια δεκαρια λιτρα!αλλαγη αντιφωσφορου καθε δευτερη αλλαγη νερου (καθε 14-15 μερες) και αλλαγη αβτιφωσφορου καθε πρωτη αλλαγη νερου του μηνα! (Καθε μηνα)!φωτοπεριοδο εχω γυρω στις 9 ωρες με χρονοδιακοπτη!ακουω λυσεις για την αλγη κ επιπλεον περιμενω προτασεις για συνεργειου καθαρισμου εκτος απο λιγα σαλιγκαρια π θα συμπληρωσω!!καμια σαλιαρα καμια γαριδα;;; 54492

stelios816
15-02-13, 17:07
το αντιφως αυτο τσαμπα το εχεις ειναι για κλωτσες την επομενη οχι απο πετσιτυ
τις αλγες αστες να κανουν τον κυκλο τους ειπαμε μη βιαζεσαι.
κανενα ερημητη βαλε ακομα και κανα σαλιαρακι αν θες και αντεξει βεβαια.

Tsipourinos
15-02-13, 17:20
Στελιοοοο δεν βιαζομαι!!ερημητη εναν;η σαλιαρα μ ειπαν οτι πρεπει να τη μαθω να τρωει απο το χερι μ για ν αντεξει!κ η πρασινη αλγη θα κανει τον κυκλο της;ναι θ αλλαξω αντιφωσφορο απο τον αλλο μηνα,ηδη μ τελειωσε αυτος!στελιο δεν ξαναφτιαχνεις ενα reefακι λεω εγω;;

stelios816
15-02-13, 17:27
οσους θελεις βαλε 4-5 καλα ειναι.
ναι γιαυτο σου ειπα για τη σαλιαρα αν αντεξει .
η αλγη ναι θα φυγει υπομονη ειπαμε φεεεεετα.
το εχω σκοπο να το ξανακανω αλλα μικρο αυτη τη φορα 250λιτρα max θα δουμε.;)

Tsipourinos
15-02-13, 17:29
Μικρουλη 250;ριξε με κι αλλο!!!!οπως το βλεπω ωρες ψρες μ μπαινει ιδεα για κανα σαμπακι 60αρι!!ριξε κ μια ματια στο θεμα για το teneye!!

stelios816
15-02-13, 17:32
ολες οι αλγες κανουν κυκλο στο σταδιο που βρισκεσαι τωρα.
-------------------------
Μικρουλη 250;ριξε με κι αλλο!!!!δεν μ ειπες οκως,εκτος απο τη διατομικη και αυτη κανει τον κυκλο κ φευγει;;

απο τα 850 τα 250 ειναι μικρο συγκριτικα παντα ρε συ.

Tsipourinos
15-02-13, 17:33
Ναι σωστα!παντως μετα ειδα οτι μ ειχες απαντησει κ γι αυτο κ εκανα edit στο προηγουμενο μηνυμα!

Tsipourinos
16-02-13, 23:31
Πηγα να παρω νασαριους τουρμπο κ εριμητες κ δεν βρηκα τπτ!τελικα εκανα την αποποιρα κ πηρα μια σαλιαριτσα η οποια μπηκε στο ενυδρειο μετα απο μια ωρα προσαρμογης!!πως θα γινει να επιβιωσει κανονικα;;κ τελος απο βδομαδα θα γινει κατασκευη sump 60 περιπου λιτρων!αν θελει καποιος ας μ προτεινει οδεες για το σχεδιασμο του!τα παιδια με τα οποια μιλησα μ ειπαν για τρια διαμερισματα: 1: θα ειναι ενα σαν τετραγωνισμενο στη μια γωνια απο οπου θα μπαινει το νερο κ θα εχει τον ανθρακα κ το αντιφωσφορο και στο οποιο το νερο θα διαφευγει απο κατω ,2: ενα κεντρικο στο οποιο θα βρισκεται το σκιμμερ λογικα ο θερμοστατης κ καποιο κομματι βραχου απο οπου το νερο θα φευγει απο πανω κ τελος 3 η αντκι π θα ανεβαζει το νερο επανω!

Παναγιώτης Κ
17-02-13, 00:25
Εγώ θα έκανα 3 διαμερίσματα.
1 το σκίμερ και ο θερμοστάτης 2 άλγες, βραχος, κλπ κλπ και τρίτο αντλία επιστροφής ή δοχείο αλλαγής νερού. Αν όμως το δοχείο αλλαγής νερού θέλεις να είναι ξεχωριστό κάντο όπως σου είπα. Ειδάλως αν θέλεις την αντλία απιστροφής την βάζεις στο 2ο διαμέρισμα.

nikolaosbouk
17-02-13, 20:10
Εγώ θα έκανα 3 διαμερίσματα.
1 το σκίμερ και ο θερμοστάτης 2 άλγες, βραχος, κλπ κλπ και τρίτο αντλία επιστροφής ή δοχείο αλλαγής νερού. Αν όμως το δοχείο αλλαγής νερού θέλεις να είναι ξεχωριστό κάντο όπως σου είπα. Ειδάλως αν θέλεις την αντλία απιστροφής την βάζεις στο 2ο διαμέρισμα.

+1;)

Tsipourinos
18-02-13, 09:47
και εγω για τα ιδια ακριβως σου ελεγα με τη μονη διαφορα στο 3ο αν θα μπει η αντλια ή η αναπληρωση.για αλλαγη νερου λεω να παρω ενα βαρελακι!δεν ξερω ακομα θα το δω παντως!

Tsipourinos
03-03-13, 15:41
Περασε ο πρωτος μηνας κ η διατομικη ηδη εξαφανιστηκε τωρα εχει μεινει μονο η πρασινιλα,αυτη ποτε λετε να φυγει;;;το σαμπ ειναι ετοιμο αλλα θα μπει σε λειτουργια ελπιζω μεσα στη εβδομαδα!τα 2κλοουνακια κ η σαλιαρα ειναι μια χαρα οπως κ οι μετρησεις μ στις οποιες προστεθηκε και το τεστ φωσφορικων της σαλιγερτ οπου δεν μου βρισκει καθολου φωσφορικα!54997
54998

Παναγιώτης Κ
03-03-13, 16:45
Αντιφόσφωρο χρησιμοποιείς?
Αλλαγές κάνεις?
Για την άλγη μην σε νοιάζει. Με τον καιρό θα φύγει.

Tsipourinos
03-03-13, 17:04
Ναι εννοειται οτι χρησιμοποιω! Και μαλιστα σημερα αλλαξα κιολας,αλλαγες καθε βδομαδα περιπου 30 λιτρα!!

nikolaosbouk
05-03-13, 00:33
αν θελεις γρηγορα αποτελεσματα πρεπει να βαλεις αντι-φως αλουμινιου και μετα να το γυρισεις σε μεταλου.
Επισης ενα καλο συνεργειο καθαρισμου με ερημιτες και σαλιγκαρια και κανενα αχινο, θα στο καθαρισουν το ενυδρειο στο πι και φι;)

Tsipourinos
05-03-13, 06:44
Νικολα ευχαριστω!ηδη μπηκε ο πρωτος ερημιτης μεσα και περιμενω να ερθουν τα τουρμπο και νασαριους για να βαλω!!οταν τοποθετηθει και το σαμπ θα ανεβασω φωτος!τωρα ετοιμαζω και την αναπληρωση!μια ερωτηση!εχω τοποθετημενο το σκιμμερ και κανει δουλιτσα κανονικα και συμπληρωνω λιγο νερακι λογο της εξατμισης,τοτε το σκιμμερ κανει περισσοτερο αφρο ωστε να ξεχιλιζει το νερο και να γεμιζει το ποτηρι!γτ συμβαινει αυτο??αλλα βγαζει καθαρο νερο!και αναγκαστηκα αλλαζω τη ρυθμιση του σκιμμερ οσο αφορα το υψος της αντλιας για να μην πλυμηρισω!

nikolaosbouk
06-03-13, 12:42
ερημιτες βαλε 3 τουλαχιστον!!
Οσο για το σκιμμερ ειναι φυσιολογικο.
Θα ρυθμισεις το σκιμμερ να δουλευει καλα στο ανωτερο οριο τις σταθμης του νερου, οσο πεφτει λογο εξατμισης θα κατεβαινει και ο αφρος αλλα μην σε νοιαζει, απλα αν ειναι πολυ κατω ανοιξε λιγο τον αερα.

Tsipourinos
06-03-13, 12:50
οκ το ρυθμισα παλι και ειναι ετοιμο!τη σταθμη του αερα την εχω παντα στο max!Δεν κρατηθηκα και πηρα ενα ψαρακι ακομα!pseudochromis royal bicolor!Και περιμενω ακομα να μπει το σαμπ...!

Tsipourinos
06-03-13, 13:25
55110
55111

nikolaosbouk
06-03-13, 23:50
Ομορφο ψαρακι (ειναι must by) , το εχω και εγω, απλα οταν μεγαλωσει αρκετα γινεται λιγο επιθετικο, αλλα οχι τιποτε ιδιαιτερο.;)

Tsipourinos
07-03-13, 13:20
Σημερα επιτελους πηρα την Α/Ο...καλλιο αργα παρα ποτε δε λενε;καθως και την αυτοματη αναπληρωση!αυριο θα μπει και το σαμπακι και θα μπουν τα πραγματα σε μια σειρα!55146

nikolaosbouk
09-03-13, 00:39
Ομορφα πραγματα!!!

Tsipourinos
09-03-13, 20:41
Ετοιμο επιτελους!!σε λειτουργεια σαμπ κ αυτοματη αναπληρωση!!μερικες φωτογραφιες!55227
55228

kostas78
09-03-13, 22:01
δεν φαινεται τιποτα.εκτος αν το κανει μονο σε εμενα.

nikolaosbouk
10-03-13, 00:24
ουτε και σε μενα φαινεται τιποτα,:(

Tsipourinos
10-03-13, 05:36
55244

Tsipourinos
14-03-13, 19:16
Ολα καλα απο μετρησεις!τα ζωντανα ειναι ολα καλα κ γενικα εχει ξεκινησει μια πιο σταθερη δουλεια!θελει καποιος να μ πει γτ υπαρχει πρασινη σκονη στο τζαμι κ πως θα φυγει εντελως;την καθαριζω με μαγνητακι αλλα και παλι βγαινει!55370

nikolaosbouk
15-03-13, 00:30
ειναι μικροαλγη, οπως το πρωτεινικο φιλμ που εμφανιζεται στην επιφανεια του νερου, πολυ φυσιολογικο σε νερο πολυ εμπλουτισμενο σε θρεπτικα συστατικα.
Ταιζε λιγοτερο και καθαριζε μερα παρα μερα με μαγνητη.

Tsipourinos
12-04-13, 18:01
Παιδες καιρο ειχα να γραψω αλλα με τη δουλεια κ το τρεξιμο ουτε καβ εμπαινα συο φορουμ!εχω καλα κ κακα νεα,ας αρχισουμε απο τα ασχημα!αφου πηρα μια κολα για κοραλια,δεν θυμαμαι ονομα αλλα κατι με epoxy εχει να κανει,ειπα να αλλαξω το στησιμο του βραχου κ ηταν η ημερα σαββατο!!αφου ερθξα τα ζωντανα στο σαμπ κ εκανα δουλεια ξαναβαλα το συστημα να δουλευει,προφανως ανακατευτηκε πολυ το πραγμα κ σηκωσε αμμωνια,με αποτελεσμα να χαζω τα ζωντανα μ μιας κ δεν ειχα αλατι για να τα βαλω καπου αλλου προσωρινα κ την κυριακη ηταν κλειστα τα μαγαζια!τελος παντων αφου το αφησα περιπου 5-6 μερες κ επεσε η αμμωνια αρχισα να προσθετω παλι ζωντανα.!αυτη τη στιγμη θπαρχουν 5 τα οποια θα δειτε σε φωτος κ ολα ειναι καλα κ ζωηρα!σιγα σιγα λεω να ξεκινησω να βαζω κ ασπονδυλα μιας κ εκει θελω να καταληξω!οι μετρησεις μ ειναι καλες εως ανυσηχητικα καλες θα ελεγα!nh4 0,no2 0, no3 0,po4 0, ph 8 και τελος kh 7,5 ολα με τεστ της σαλιφερτ,αλατοτητα 1024 με αλατομετρο!κανω αλλαγες καθε κυριακη περιπου 20 λιτρα!αλλαζω ανθρακα καθε δευτερη αλλαγη νερου κ αντιφωσφορο (τησ waterwaves) καθε πρωτη του μηνα!οι φωτογραφιες μολις τραβηχτηκαν!!!α κ οι αλλαγες γινονται με Α/Ο!!

Tsipourinos
12-04-13, 18:14
Οριστε!

kostas82
13-04-13, 01:17
όμορφο είναι , νομίζω την ζημία στην έκανε η κόλλα θέλει κάθε μέρα από λίγο και χωρίς να την πλάθεις μέσα στο νερό , κρίμα για τα ψαράκια μακάρι να μην έχεις άλλη απώλεια

nikolaosbouk
13-04-13, 10:43
Απο κολλα την εχω πατησει και εγω, οποτε εβαζα μου φουσκωνε το σκιμμερ για καμια ημερα(δουλευε σαν τρελο!!).
τσιπουρινε επρεπε να μας γραψεις την μερα που ειχες το προβλημα, μπορουσες να κανεις αλλαγη με ΑΟ νερο μονο εως και 30% του νερου σου(απλα θα σου εριχνε λιγο την αλατοτητα) και θα τα εσωνες τα ψαρακια σου....τεσπα τωρα εγινε, ομορφο το νεο σου στησημο και καλη συνεχεια σου ευχομαι;)

Παναγιώτης Κ
13-04-13, 13:28
Απο κολλα την εχω πατησει και εγω, οποτε εβαζα μου φουσκωνε το σκιμμερ για καμια ημερα(δουλευε σαν τρελο!!).
τσιπουρινε επρεπε να μας γραψεις την μερα που ειχες το προβλημα, μπορουσες να κανεις αλλαγη με ΑΟ νερο μονο εως και 30% του νερου σου(απλα θα σου εριχνε λιγο την αλατοτητα) και θα τα εσωνες τα ψαρακια σου....τεσπα τωρα εγινε, ομορφο το νεο σου στησημο και καλη συνεχεια σου ευχομαι;)
30% δεν θα έριχνε λίγο την αλατότητα. Θα την βύθιζε. Ίσως και κάτω του 1020 και φαντάσου απο το 1025 ας πούμε που είχε να πέσει 5+ μονάδες κάτω!!

nikolaosbouk
14-04-13, 00:28
30% δεν θα έριχνε λίγο την αλατότητα. Θα την βύθιζε. Ίσως και κάτω του 1020 και φαντάσου απο το 1025 ας πούμε που είχε να πέσει 5+ μονάδες κάτω!!


εισαι σιγουρος οτι θα γινονταν αυτο?Η εμπειρια μου δεν μου λεει κατι τετοιο... Απο 1028 που μου ανεβαινει καμια φορα με την εξατμιση, μςεπροσθηκη μονο ΑΟ στο 30% του συνολικου ογκου τις δεξαμενης πεφτει ΜΟΝΟ δυο μοναδες - στο 1026 δηλαδη.;)
Ας εκανε 15-20% εαν φοβοταν. Τωρα που τα εχασε ειναι καλυτερα δηλαδη??

Παναγιώτης Κ
14-04-13, 13:03
εισαι σιγουρος οτι θα γινονταν αυτο?Η εμπειρια μου δεν μου λεει κατι τετοιο... Απο 1028 που μου ανεβαινει καμια φορα με την εξατμιση, μςεπροσθηκη μονο ΑΟ στο 30% του συνολικου ογκου τις δεξαμενης πεφτει ΜΟΝΟ δυο μοναδες - στο 1026 δηλαδη.;)
Ας εκανε 15-20% εαν φοβοταν. Τωρα που τα εχασε ειναι καλυτερα δηλαδη??
Δεν είπα ότι είναι καλύτερα τώρα. Αν πούμε ότι το καθαρό γλυκό νερό έχει αλατότητα 1000, για να ανέβει 26 μονάδες πάνω θέλει πόσο αλάτι ανάλογα και με τα λίτρα βέβαια. Δεν νομίζω πάντως να πέφτει μόνο 2 μονάδες και ειδικά στα 100 λίτρα.

nikolaosbouk
14-04-13, 14:44
Όταν το ενυδρείο τρέχει για πάνω από 2 μήνες δημιουργείται το λεγόμενο depot εναπόθεσης αλατιού στην δεξαμενή και η αλατοτητα μεταβάλλεται ποιο δύσκολα από ότι στο πρώτο στήσιμο:-) γι'αυτό και έχει μεγαλύτερες ανοχές...
Φιλικα και χωρίς παρεξήγηση;-)

Παναγιώτης Κ
14-04-13, 20:55
Όταν το ενυδρείο τρέχει για πάνω από 2 μήνες δημιουργείται το λεγόμενο depot εναπόθεσης αλατιού στην δεξαμενή και η αλατοτητα μεταβάλλεται ποιο δύσκολα από ότι στο πρώτο στήσιμο:-) γι'αυτό και έχει μεγαλύτερες ανοχές...
Φιλικα και χωρίς παρεξήγηση;-)
:):)

Tsipourinos
18-04-13, 15:22
οπως εχεται καταλαβει σε αυτο το ποστ εχω γεμισει τις αποριες μου και την πορεια του ενυδρειου!μπηκαν τα τρια πρωτα φραγκακια και μια γαριδουλα cleaner!αγοραστηκε ρεφρακτομετρο επιτελους απο συνχομπιστα σε πολυ καλη τιμη!τωρα μετα απο καιρο βεβαια θελω να με βοηθησεται με το φωτισμο!μαλλον θα επρεπε να το ειχα ρωτησει νωριτερα αλλα οπως εχουμε ξαναπει καλιο αργα παρα ποτε,οσο ζεις μαθαινεις κτλ... :p
Χθες που πηρα τα φραγκακια απο ενα συνχομπιστα μου εδειξε στο ενυδρειο του στο οποιο εχει led φοτισμο,πως φαινονται τα κοραλακια με τα μπλε φωτακια του και μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα γτ ηταν σαν να φωσφοριζαν!!λοιπον αυτο που θελω τωρα να μαθω ειναι ποιες λαμπες πρεπει να βαλω για να αναβουν μια ωρα νωριτερα και να σβηνουν μια ωρα αργοτερα απο τις αλλες (ανατολη-δυση)εχοντας το αποτελεσμα που σας προανεφερα και αν δεν ειναι καποια απο αυτες που ηδη εχω ποια ειναι καλυτερα ν αλλαξω!ο φωτισμος μου για οσους δεν θυμουνται ειναι 4 τ5 25 watt με δυο φωτιστικα glo!που σημαινει οτι οι λαμπες αναβουν ανα δυο!οι λαμπες που εχω αυτη τη στιγμη ειναι : μια ati aquablue special και μια arcadia marin white στο ενα φωτιστικο και μια ati coral plus με μια arcadia marin blue actinic(η οποιοα και μαλλον δινει το αποτελεσμα που θελω)!

Tsipourinos
18-04-13, 15:39
τα ονοματα ακριβως δεν τα ξερω ακομα αλλα θα τα βρω ευκολα!

nikolaosbouk
21-04-13, 03:06
τα ονοματα ακριβως δεν τα ξερω ακομα αλλα θα τα βρω ευκολα!

Μεγια το ρεφαρκτομετρο!
το πρωτο σιγουρα ζωοανθος και μαλλον και το τριτι αλλα η φωτο ειναι χαλιαhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69549
το τριτο σιγουρα ξενια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69486

Τα soft θελουν 0,5 με 1 βατ για να αναπτυχθουν.οποτε εισαι καλα.Εχεις 2 μπλε και 2 ασπρες?
Το φως ειναι βασικο για την ζωη του λογο τις συμβιωτικης αλγης zooxanthellate που εχουν.

Tsipourinos
21-04-13, 09:45
Ναι οι δυο μπλεδιζουν κ οι αλλες δυο ασπρες!το δευτερο ειναι ζωανθους,το τριτο σταρ πολυπς και το πρωτο παλι ζωανθους αλλα πιο μεγαλο! :P

Παναγιώτης Κ
22-04-13, 16:24
button polyps:
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=56257&d=1366292347
zoanthus:
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=56258&d=1366292347
green star pollyps:
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=56259&d=1366292347

Tsipourinos
22-04-13, 16:25
souper!

Παναγιώτης Κ
22-04-13, 16:27
Αν θέλεις να γεμίσει ο βράχος σου βάλτα πάνω στο βράχο σου και όχι στα πλαγκάκια που είναι. Θα γεμίσουν τα πλαγκακια και μετα δεν θα έχουν που να πάνε.

Tsipourinos
22-04-13, 16:47
μονο το ζωανθους ειναι σε πλαγκ το σταρ ειναι αραγωνητη κ μου ειπαν να το αφησω εκει γτ αλλιως θα γεμισει οπου το βαλω και το button ειναι σε ενα κομματακι βραχο και ειναι κολλητα σε αλλο βραχο!Το ζωανθους πως θα γινει να πολλαπλαιαστει??

nikolaosbouk
22-04-13, 17:36
αν σε παιρνει με πατεντα βαλε μια ακομη ασπρη και θα εισαι κομπλε!
Το τριτο ειναι xenia, αν μεγαλωσει λιγο θα το δεις.:rolleyes:
Τους ζωανθους βαλτους πανω στον Ζωντανο βραχο για να πεταξουν νεα κεφαλια πανω σε αυτα!;)

Παναγιώτης Κ
22-04-13, 18:00
μονο το ζωανθους ειναι σε πλαγκ το σταρ ειναι αραγωνητη κ μου ειπαν να το αφησω εκει γτ αλλιως θα γεμισει οπου το βαλω και το button ειναι σε ενα κομματακι βραχο και ειναι κολλητα σε αλλο βραχο!Το ζωανθους πως θα γινει να πολλαπλαιαστει??
Θα πολλαπλασιαστούν όταν νιώσουν άνετα στο ενυδρείο. Συνήθως δεν αρχίζουν αμέσως, αλλά τους παίρνει λίγες μέρες. Για τα σταρ πολυπς μην σε ανησυχεί. Και να εξαπλωθούν τα φραγκάρεις.
αν σε παιρνει με πατεντα βαλε μια ακομη ασπρη και θα εισαι κομπλε!
Το τριτο ειναι xenia, αν μεγαλωσει λιγο θα το δεις.:rolleyes:
Τους ζωανθους βαλτους πανω στον Ζωντανο βραχο για να πεταξουν νεα κεφαλια πανω σε αυτα!;)
Νίκο δεν είναι ξένια. Φαίνεται καθαρά ότι είναι σταρ πολυπς. Πράσινες άκρες, κεφάλια άσπρα και κοντά σαν γκαζόν τα οποία βγαίνουν απο μωβ μυτούλες που είναι σαν κοραλίνη:
http://www.google.gr/search?hl=el&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1024&bih=605&q=green+star+pollyps&oq=green+star+pollyps&gs_l=img.3...1671.6652.0.9153.19.13.0.6.6.0.187.19 57.2j11.13.0...0.0...1ac.1.9.img.7jpNv4E5NBA

Καμία σχέση με ξένια.

Tsipourinos
22-04-13, 18:07
οντως ειναι σταρ πολυπς...το ξερω δλδ!οκ δεν διαφωνω για τοτ οτι θα πολλαπλασιαστουν οταν νιωσουν ανετα απλα επειδη ειναι στο αραγωνητη το λεω!η πολλαπλασιαζονται και εκει?

Παναγιώτης Κ
22-04-13, 18:48
οντως ειναι σταρ πολυπς...το ξερω δλδ!οκ δεν διαφωνω για τοτ οτι θα πολλαπλασιαστουν οταν νιωσουν ανετα απλα επειδη ειναι στο αραγωνητη το λεω!η πολλαπλασιαζονται και εκει?
Στον αραφωνίτη δεν πάει τίποτα. Ή σχεδόν τίποτα. Είχα δει ξένια να φυτρώνει στον αραγωνίτη.

Tsipourinos
22-04-13, 19:05
ωραια!αντε να μαθω τπτ γτ με το τσιγκελι σας τα βγαζω!!! :D:D
αρα εγω που θελω να ανθισουνε κ αλλα λουλουδακια τετοια πω θα βαλω το ζωανθους πανω στο βραχο?θα κολησω το πλαγκ με κολλα?εντομεταξυ αυτο εχει σχημα μανιταριου και οχι δισκου!μαθετε με δυο πραγματακια!!!

Παναγιώτης Κ
22-04-13, 19:12
ωραια!αντε να μαθω τπτ γτ με το τσιγκελι σας τα βγαζω!!! :D:D
αρα εγω που θελω να ανθισουνε κ αλλα λουλουδακια τετοια πω θα βαλω το ζωανθους πανω στο βραχο?θα κολησω το πλαγκ με κολλα?εντομεταξυ αυτο εχει σχημα μανιταριου και οχι δισκου!μαθετε με δυο πραγματακια!!!
Μην το κολλάς, γιατί αν θέλεις να το πάρεις απο εκεί δεν θα μπορείς.
Τοποθέτησε το κάπου που να θέλεις να εξαπλωθεί και άστο να κάνει την δουλειά του.

Tsipourinos
22-04-13, 19:16
τελεια!και αν θελω σε εκεινο το σημειο να μην βγαλει αλλα κεφαλακια τι κανω?επισης πως φραγκαρουμε???ξερω ειναι μακρυνο αυτο π ρωταω αλλα θελω να εχω μια ιδεα!

Παναγιώτης Κ
22-04-13, 20:25
τελεια!και αν θελω σε εκεινο το σημειο να μην βγαλει αλλα κεφαλακια τι κανω?επισης πως φραγκαρουμε???ξερω ειναι μακρυνο αυτο π ρωταω αλλα θελω να εχω μια ιδεα!
Αν δεν θέλεις να προχωρήσει άλλο(ανάλογα το κοράλι), ή βγάζεις τον βράχο απο τα υπόλοιπα βράχια και τον απομονώνεις, ή σπας τον βράχο στο σημείο που είναι το κοράλι και πάλι το απομονώνεις στον αραγωνίτη.
Φτάσε πρώτα σε αυτό το σημείο και τα ξαναλέμε για φραγκάρισμα.
Τα κοράλια σου να φουντώσουν και να τουμπανιάσουν πιο γρήγορα αν οι τιμές σε ασβέστιο(450+), μαγνησιο(1350+) και κεχα(8,5+) είναι ιδανικές. Αλλιώς θα έχουν μια νορμάλ ανάπτυξη.

nikolaosbouk
23-04-13, 01:21
Θα πολλαπλασιαστούν όταν νιώσουν άνετα στο ενυδρείο. Συνήθως δεν αρχίζουν αμέσως, αλλά τους παίρνει λίγες μέρες. Για τα σταρ πολυπς μην σε ανησυχεί. Και να εξαπλωθούν τα φραγκάρεις.

Νίκο δεν είναι ξένια. Φαίνεται καθαρά ότι είναι σταρ πολυπς. Πράσινες άκρες, κεφάλια άσπρα και κοντά σαν γκαζόν τα οποία βγαίνουν απο μωβ μυτούλες που είναι σαν κοραλίνη:
http://www.google.gr/search?hl=el&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1024&bih=605&q=green+star+pollyps&oq=green+star+pollyps&gs_l=img.3...1671.6652.0.9153.19.13.0.6.6.0.187.19 57.2j11.13.0...0.0...1ac.1.9.img.7jpNv4E5NBA

Καμία σχέση με ξένια.

Μαλλον με μπερδεψε η φωτο που δεν ειναι καθαρη.;)
-------------------------
τελεια!και αν θελω σε εκεινο το σημειο να μην βγαλει αλλα κεφαλακια τι κανω?επισης πως φραγκαρουμε???ξερω ειναι μακρυνο αυτο π ρωταω αλλα θελω να εχω μια ιδεα!

για ριξε μια ματια εδω https://www.youtube.com/watch?v=dw1PFQpTIHw

Tsipourinos
29-05-13, 18:49
σημερα αγορασα tds meter και μου ειπαν οτι πρεπει η Α/Ο να μου δειχνει εως 12 αυτο μου δειχνει 23!χρειαζεται ν αλλαξω καποιο απο τα φιλτρα?επισης εκτος απο tds μετραει και θερμοκρασια την οποια μου δειχνει να ανεβηκε κανα δυο βαθμους,δλδ 29 ενω το θερμομετρο μου (κλασικο γυαλινο ενυδρειου) μου δειχνει 28!σε αυτο το σημειο ειναι που θελω να μου δωσεται τα φωτα σας για ψυξη,κατι οικονομικο αλλα παραληλα να μην με βγαλει μονο για αυτο το καλοκαιρι!αυτο που ειχα στο μυαλο μου ειναι για μια τετραδα ανεμηστηρακια!ειμαι ανοιχτος σε προτασεις απλα θελω να μου πειτε φνωμες και να με μορφοσεται!

nikolaosbouk
29-05-13, 20:41
4άρα ανεμιστήρακια να βάλεις με κοντρολερ. Μάλλον καμία μεμβράνη θέλει αλλαγή αλλα ξαναμετρα για καλό βάζοντας το σε ένα ποτήρι και κάνοντας ελαφριά αναδευση

Tsipourinos
29-05-13, 21:33
λοιπον λοιπον 1-1! :) ανεμιστηρακια βρηκα στο μαγαζι που ψωνιζω την 4αδα 69 ευρω,οχι κινεζικα!σκεφτομαι να τα παρω αλλα μου ειπε ενας φιλος να κανω πατεντα με ανεμιστηρακια απο υπολογιστη...και μαλλον για εκει με κοβω μιας κ απο μια ματια που εριξα υπαρχουν παμφθηνα ανεμηστηρακια!επειτα για τη μεμβρανη εψαχνα να βω τι ειναι το tds και τι μετραει και με βοηθησε ο φιλος Γιωργος με ενα θεμα που ανεβασε!το εξης: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48265 στο τελος λοιπον χαρακτηριζει αναλογα τα ppm ποσο σκληρο ειναι το νερο.αν λοιπον αφησω την οσμοση μου να φτασει το 75 και αλλαξω μετα και τα 3 φιλτρα υπαρχει προβλημα??
-------------------------
αν μπορεις πες τιποτα για το κοντρολερ!

nikolaosbouk
30-05-13, 00:24
Το stc1000 να πάρεις
Για την όλη κατασκευή δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
Η οσμωση για να δουλεύειπρέπει να έχει πολύ χαμηλό tds. Μέχρι 20 το πολύ, αλλιώς άλλη μεμβράνη από την waterwaves.gr που τις δίνει πολύ φτηνά;-)

Παναγιώτης Κ
30-05-13, 10:12
σημερα αγορασα tds meter και μου ειπαν οτι πρεπει η Α/Ο να μου δειχνει εως 12 αυτο μου δειχνει 23!χρειαζεται ν αλλαξω καποιο απο τα φιλτρα?επισης εκτος απο tds μετραει και θερμοκρασια την οποια μου δειχνει να ανεβηκε κανα δυο βαθμους,δλδ 29 ενω το θερμομετρο μου (κλασικο γυαλινο ενυδρειου) μου δειχνει 28!σε αυτο το σημειο ειναι που θελω να μου δωσεται τα φωτα σας για ψυξη,κατι οικονομικο αλλα παραληλα να μην με βγαλει μονο για αυτο το καλοκαιρι!αυτο που ειχα στο μυαλο μου ειναι για μια τετραδα ανεμηστηρακια!ειμαι ανοιχτος σε προτασεις απλα θελω να μου πειτε φνωμες και να με μορφοσεται!

Η όσμωση δεν είναι στάνταρ ότι το νερό θα στο βγάλει κάτω απο 20 ppm. Οι Οσμώσεις συνήθως καθαρίζουν κατα 90-99% το νερό σου.
Δηλαδή αν η βρύση σου σου βγάζει 250 ppm και η όσμωση στο κατεβάζει κατα 90% τότε το tds θα σου δείξει 25 ppm.
Να σου δώσω να καταλάβεις, εμένα η δική μου το νερό της βρύσης το βγάζω 260, και η όσμωση το καθαρίζει κατα 98-99% και μου το βγάζει 3 το tds.
Αν δεν μετρήσεις πρώτα της βρ'υσης δεν θα καταλάβεις.
Επίσης έχει να κάνει και με την όμσωση που θα πάρεις, την μεμβράνη και το νερό του δυκτίου σου.


Για ψύξη εγώ σου προτείνω 3 τέτοια:
http://www.e-shop.gr/product?id=PER.809151
Φθηνά και με καλή απόδοση. Αν δεις ότι κάνουν θόρυβο τα βάζεις στα 9 βολτ και δουέύουν σε χαμηλότερες στροφές σαν silent.
Παίρνεις και ένα τροφοδοτικό πολλαπλής τάσης και είσαι μια χαρά.

ChocolatePuma
30-05-13, 10:22
Ή πάρε από δω...στην μισή τιμή! ;)

http://www.futurestore.com.gr/p.Case-Fan-KONIG-CMP-FAN-23-80mm.819624.html

Edit : Ένα σχόλιο που μεχρι χθες δεν το ειχα προσεξει. Η ροή αέρα στα 120αρια ανεμιστηράκια ειναι 3 φορές περισσότερη απ ότι στα 80αρια!!!

Tsipourinos
30-05-13, 14:20
παιδια ειδα τιμες απο ανεμηστηρακια και γενικα ειναι πολυ φθηνα!νικολα παρακολουθησα το θεμα που μου εστειλες το οποιο ηταν πολυ ενδιαφερον και μακαρι να μας παρουσιαζουν ολοι τοσο καλα τις διμιουργιες τους,αλλα η τιμη που εβγαινε στο τελος ηταν στα 100 ευρωολα μαζι πλην του θερμοστατη που οκ εχω εξαλου,απο κει και περα 45 περιπου κανει το κντρολερ οπου το stc ειδα στο ebay στα 25 και 55 κανουν τα ανεμηστηρακια μαζι ομως με καλωδια τρυπες κ.α τα οποια εγω βρηκα ετοιμα με 41 ευρω τα 4,χθες που ειπα για 69 ευρω ειχα κανει λαθος και ηταν τα 6,οποτε μαλλον θα καταληξω στην 4αδα τωρα για να κανω τη δουλεια μου μες το μηνα θα παρω κ το κοντρολερ το οποιο μπορω και παλι να συνδεσω!συνολικα 65 ευρω!αν μου διαφευγει κατι παρακληση ενημερωστε με!
-------------------------
παναγιωτη συγνωμη αλλα τωρα ειδα το μηνυμα σου το ειχα μετρησει το νερο της βρυσης μου και μου το εβγαλε 130 το οποιο μου φαινεται και καλο,απο κει και περα λεω να αφησω ακομα την οσμωση μου ως εχει και οταν κοντευει στι 50αρι να αλλαξω και τα προφιλτρα και τη μεμβρανη!μηπως ξερουμε περιπου κατα ποσο θ ανεβει η εξατμιση με τους ανεμιστηρες??

nikolaosbouk
30-05-13, 16:08
γυρω στο 5% παραπανω.

Παναγιώτης Κ
30-05-13, 16:41
Αν αλλάξεις και προφίλτρα και μεμβράνη στην ουσία αλλάζεις όλη την όσμωση!

Tsipourinos
30-05-13, 21:01
σωστος ο πανος,το ξερω,οποτε αλλαζω μονο μεμβρανη η μονο προφιλτρα για αρχη??νικολα της waterwaves ειναι ετσι κ αλλιως ολη η Α/Ο την πιο φθηνη πηρα!τελικα πηρα τα ανεμιστηρακια που λεγαμε τα οποια τοποθετησα στο sump!ψοντρολλερ μαλλον θα το παραγγηλω αυριο απο ebay το stc 1000 μιας κ τυχαινει να το εχει και ενας γνωστος κ μου ειπε οτι ειναι οκ!ελπιζω ν αρχισει να πεφτει συντομα η θερμοκρασια γτ παλι στους 28 τη μετρησα... :(

Tsipourinos
30-05-13, 21:05
αυτους πηρα κ εχω κ της ιδιας μαρκας αναπληρωση και ειμαι ικανοποιημενος μεχρι στιγμης...

ChocolatePuma
30-05-13, 21:09
παιδια ειδα τιμες απο ανεμηστηρακια και γενικα ειναι πολυ φθηνα!νικολα παρακολουθησα το θεμα που μου εστειλες το οποιο ηταν πολυ ενδιαφερον και μακαρι να μας παρουσιαζουν ολοι τοσο καλα τις διμιουργιες τους,αλλα η τιμη που εβγαινε στο τελος ηταν στα 100 ευρωολα μαζι πλην του θερμοστατη που οκ εχω εξαλου,απο κει και περα 45 περιπου κανει το κντρολερ οπου το stc ειδα στο ebay στα 25 και 55 κανουν τα ανεμηστηρακια μαζι ομως με καλωδια τρυπες κ.α τα οποια εγω βρηκα ετοιμα με 41 ευρω τα 4,χθες που ειπα για 69 ευρω ειχα κανει λαθος και ηταν τα 6,οποτε μαλλον θα καταληξω στην 4αδα τωρα για να κανω τη δουλεια μου μες το μηνα θα παρω κ το κοντρολερ το οποιο μπορω και παλι να συνδεσω!συνολικα 65 ευρω!αν μου διαφευγει κατι παρακληση ενημερωστε με!

Είμαι άσχετος με τα αλάτια, αλλά για το θέμα ψύξης το έχω ψάξει αρκετά πριν αγοράσω διάφορα (φυσικά "πέταξα" πρώτα μερικά ευρώπουλα)
Πρώτα απ όλα να ξέρεις πως το 99% είναι κινέζικα
Δευτερον, αν θες μαθε πόση ροή έχει το κάθε ανεμιστηράκι από αυτα που σκέφτεσαι να αγοράσεις. Ο αριθμός 4 ή 6 δεν σημαίνει κάτι, αν δεν έχουν καλή ροή
Η διαφορές είναι τεράστιες, ανάμεσα σ αυτά που κυκλοφορούν
Μια 3αδα 80αρια και ενα καλο τροφοδοτικό κάνουν περίπου 6-7 ευρώ
Ο STC είναι σχεδόν παντού ο ίδιος, λιγάκι πιο ακριβός αν έρθει από Μ. Βρετανία

Ασε που αν φτιάξεις κάτι μόνος σου, το κάνεις όπως ακριβώς θέλεις ;)

Edit : Άκυρο το ποστ! Μόλις είδα ότι τελικά τους αγόρασες!!!! :smt031

Παναγιώτης Κ
30-05-13, 21:10
Πρόσεξε.
Θα μετρήσεις να δεις πόσο σου βγάζει η όσμωση καθαρό νερό με τα παρών φίλτρα.
Μετά θα πάς και θα αλλάξεις προφίλτρα. Αν δεν πέσει τότε σημαίνει ότι το νερό σου δεν καθαρίζει άλλο. Ότι κάνει κάνει. Αν πάλι δεις ότι η μέτρηση με το tds συνεχίζει να ανεβαίνει παρόλο που άλλαξες προφίλτρα τότε θέλει άλλαγμα η μεβράνη.
Στο περίπου κάθε 6μηνο θα αλλάζεις προφίλτρα και κάθε 2,5 - 3 χρόνια μεμβράνη. Αλλά μιας και έχεις tds θα το καταλαβαίνεις καλύτερα το πότε. ΑΝ πάνω στο 6μηνο συνεχίζει να δουλεύει καλά η όσμωση, τότε δεν εφυσυχάζεσαι και δεν αλλάζεις προφίλτρα, γιατί κάποια στιγμή θα μπουκώσουν και θα αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση για την μεμβράνη. Στην ουσία τα προφίλτρα προστατεύουν την μεμβράνη. Η μεμβράνη ρίχνει το tds.
-------------------------
Ωχ, πολύ φοβάμαι ότι θα το παγώσεις το ενυδρείο με τους ανεμιστήρες αυτούς χωρίς κοντρόλερ. Είναι πολλοί για τα λίτρα σου!

Tsipourinos
30-05-13, 22:10
σακη σ ευχαριστω πολυ για το σχολιο και δεν πηγε αδικα μιας κ ισως αυτο που πηρα να ειναι μερικα πεταμενα ευρω κ για μενα!οκ το θεμα ειναι να μαθαινουμε κιολας!κ γενικα ειμαι θετικος να ακουω γνωμες ασχετα αν ολοι μου λενε ασπρο κ εγω λεω μαυρο!θελω γνωμες!παναγιωτη σ ευχαριστω γτ μου εβαλες σε μια σειρα το θεμα Α/Ο απλα να σημειωσω οτι την εχω παρει καινουρια πριν απο περιπου 2μιση μηνες!οσο για τους ανεμηστηρες ναι μου ειπαν οτι κανουν καλη δουλιτσα αν κ ο στοχος μου δεν ειναι να το παγωσω απλα να βγαλω το καλοκαιρι κοντα στους 25 βαθμους!τωρα που μπηκε σε λειτουργια κ μεχρι να δω τι θα κανω με κοντρολερ θα το παρακολουθω λιγο περισσοτερο αν κ μια εξυπνη ιδεα που διαβασα στις οδηγιες τους ηταν να τους βαλω σε χρονοδιακοπτη να δουλευουν οταν εινια αναμενα τα φωτα!αλλα γενικα μπορεις να ρυθμησεις ενα χρονοδιακοπτει να τους βαζεις να δουλευουν ολο το 8ωρο που ειναι αναμενα τα φωτα και μετα π.χ ανα 1μιση ωρα να δουλευει ωστε να μην προλαβει η θερμοκρασια να κανει μεγαλα σκαμπανεβασματα!! (το μιαμιση ωρα ειναι τυχαιο)

Παναγιώτης Κ
31-05-13, 07:58
Και πάλι, 6 ενεμιστήρες στα λίτρα σου πιστεύω είναι πολλοί. ΑΚόμα και με χρονοδιακόπτη πιστεύω θα το παγώσεις.
Αν δεν βάλλεις κοντρόλερ δεν θα κάνεις δουλειά.


Την όσμωση μην την πειράζεις.
Καλή είναι. Τόσο ήταν να βγάζει. Είναι 2 μηνών, πότε πρόλαβε και μπούκωσε!

Tsipourinos
31-05-13, 10:35
Οκ πανω ευχαριστω κ παλι!οι ανεμηστηρες ειναι 4 σε μπερδεψε το κουτι το ξερω!!!οντως το πρωι το θερμομετρο μου εδειχνε 25-26 κ τους εχω κλεισει για λιγο!μεχρι να δω τι θα κανω με κοντρολλερ!οκ ναι θα την αφησω λιγο την Α/Ο αλλα θα την παρακολουθω!!

Παναγιώτης Κ
31-05-13, 10:57
Μην αφήνεις να γίνονται μεγάλες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία.
Δηλαδή μην το αφήνεις να πάει 28 και μετά το ρίχνεις 25.

Tsipourinos
31-05-13, 11:05
Ναι ναι οκ θα προσπαθησω να το κρατησω κοντα 25!!

Παναγιώτης Κ
31-05-13, 11:07
Ναι ναι οκ θα προσπαθησω να το κρατησω κοντα 25!!
Κάντο 26, 26,5 καλύτερα τώρα που είναι και καλοκαίρι Ώστε να έχεις και ανοχές αν πάει 25 ή 27;)

nikolaosbouk
31-05-13, 15:58
Τσιπουρινε μου κανονισε να εχεις 26 βαθμους χειμωνα καλοκαιρι.
Αλλα μην ανχωνεσαι το καλοκαιρι αν ανεβει μεχρι και 28 βαθμους, παραπανω μην παει γιατι θα λιωσουν τα soft και πρωτα απο ολα η xenia elongata (εαν εχεις).

Tsipourinos
31-05-13, 20:10
Λοιπον μετραω θερμοκρασια με το tds meter μιας κ απο οτι ειδα παει καλα συμφωνα με ενα θερμομετρο δωματιου π εχω,ενω το γιαλινο θερμομετρο μ χανει ενα βαθμο!λοιπον τωρα μετρουσα κ μ δειχνει ακριβως 26,επεσε μεχρι 25,9 σε μια στιγμη οπου αναψε το φωτακι του θερμοστατη κ με το π εσβησε το φωτακι ξαναμετρησα 26!!!!οποτε πιστευω μεχρι να μ ερθει το κοντρολερ θα τη βγαλω κ ετσι καθαρη!!

nikolaosbouk
01-06-13, 00:41
Μην αγχώνεσαι , εδω chiller έχουμε και δεν πέφτει κάτω από 23 με τίποτα!!

Tsipourinos
01-06-13, 14:28
Πηρα το eliwell και για να μη χαλαω τα καλλωδια του θερμοστατη κ των ανεμηστηρων εφτιαξα αλλα με φις!το βραδακι θα μπει σε λειτουργεια!!

nikolaosbouk
02-06-13, 00:43
Άντε με καλό;-)

Tsipourinos
02-06-13, 16:20
σ ευχαριστω νικολα το συνδεσα αν κ επειδη ειμαι λιγο ασχετος με τετοια μου πηρε λιγη ωρα αλλα τελικα ειναι οκ,το δοκιμασα τρυβοντας λιγο τον αισθητηρα για να ζεσταθει μεχρι που ανοιξσν οι ανεμηστηρες!!το ρυθμισα να δουλευει απο 24,5 εως 26,5!πρωτη απορια:το eliwell μου λεει τωρα 26,3 βαθμους,οσο και το γυαλινο, ενω το tds meter 27,1 δεν ειναι κ μικρη η διαφορα!υπαρχει καποιος τροπος να δω ποιο λεει αληθεια??καμια ιδεα?σημερα εγινε αλλαγη νερου,ανθρακα και αντιφοσφωρου απλα βρηκα πανω στο βραχο που ηταν οι μπαλιτσες λιγη αλγη απο αυτη που μου ειπε ο παναγιωτης με τις μπαλιτσες!θα φυγει μονη της απο πεινα αυτη η πρεπει να βοηθησω κ εγω καπως??

nikolaosbouk
02-06-13, 17:20
Του tds η δουλεια δεν είναι να μετράει τέλεια την θερμοκρασία, το κοντρολερ όμως είναι φοβερά αξιόπιστο οπότε Καταλαβαίνεις. Την άλγη αστην να πεινάσει και βλέπεις;-)

Tsipourinos
02-06-13, 20:58
Οκ κατανοητοτατο!στην προσπαθεια μ να καλιμπραρω το θερμομετρο λοιπον του tds χαλασα τη μετρηση του!εψαξα γενικα στο ιντερνετ για καλομπραρισμα αλλα δεν βρηκα κατι ιδιαιτερο!στις οδηγιες λεει για nacl (αλατι) κ καποιοι μιλουν για φυσιολογικο ορο αλλα στον φυσιολογικο ορο ποσα ppm πρεπει να δω ξερουμε;;

nikolaosbouk
02-06-13, 21:08
Λογικά μέχρι 002 ppm

Παναγιώτης Κ
02-06-13, 21:28
Βάλτο σε απιονισμένο. 001 ππμ.

exelix
02-06-13, 21:34
Καλύτερα να αγοράσεις ένα υγρό καλιμπραρίσματος, οι άλλες μέθοδοι δεν είναι αξιόπιστες.

nikolaosbouk
02-06-13, 23:32
Καλύτερα να αγοράσεις ένα υγρό καλιμπραρίσματος, οι άλλες μέθοδοι δεν είναι αξιόπιστες.

+100:thumbup:

Παναγιώτης Κ
02-06-13, 23:43
Καλύτερα να αγοράσεις ένα υγρό καλιμπραρίσματος, οι άλλες μέθοδοι δεν είναι αξιόπιστες.
Που να το βρει?
Θεωρείται ότι είναι καλιμπραρισμένο απο το εργοστάσιο!



Tsipourinos έστριψες την βίδα που έχει απο πίσω?

nikolaosbouk
02-06-13, 23:48
Έχουν τα μαγαζιά ρε Παναγιώτη....λες να μην έστριψε την βίδα? Έχει πλάκα.....

Παναγιώτης Κ
02-06-13, 23:54
Έχουν τα μαγαζιά ρε Παναγιώτη....λες να μην έστριψε την βίδα? Έχει πλάκα.....
Ναι αλλά θα έχουν?
Σε κανα χημείο μόνο, αλλά θα είναι το κατάλληλο?

Τον ρώτησα για την βίδα, γιατί αν δεν την έστριψε δεν ξερυθμίστηκε.
Αν το έβαλλε μέσα στο θαλασσινό τότε του δείχνει άλλα ντ'άλλων!
Αλλά αν το ξεπλύνει μπροστά με όσμωση μέσα σε 3,4 βυθίσματα(όχι όλο, μόνο η μύτη του) συνέρχεται.

exelix
03-06-13, 00:04
Και σε petshop άμα ζητήσει θα του φέρουν. Ένα διάλυμα χλωριούχου νατρίου είναι με συγκεκριμένο TDS. Ορίστε και από ebay: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=tds+calibration&_sop=15

Tsipourinos
03-06-13, 00:23
ναι παναγιωτη την εστριψα... :( οκ επειδη τυχαινει να εχω φυσιολογικο ορο θα κανω μια δοκιμη με αυτο να το καλιμπραρω και θα δω αν φτανει στο 2...διαφορετικα μπορει να πεταχτω στο πετσοπ και να το καλυμπρερω συμφωνα με του πετσοπα!

Tsipourinos
04-06-13, 14:54
συνεχιζουμε την περιπετεια και σε αυτο το σημειο ειναι που θελω να μου πειτε για τη chaeto! υπαρχει συγκεκριμενο φως η watt που θελει η βαζουμε απλα λιγο φως??

nikolaosbouk
04-06-13, 18:40
βαλε μια φθοριου μικρη με 6500Κ αποδοση, επισης μπορεις να βαλεις και μια λαμπα λεντ (με 3 ή 5 λεντακια μεσα) grow up.
Αν βρεις chaeto θελω να μου στειλεις :smt001

Tsipourinos
05-06-13, 20:34
νικολα μια φθοριου πηρα ασπρη-μπλε (μιση μιση)την τοποθετησα κιολας Κ αυριο ο πετσοπας μου θα μου φερει χαετο!αν ειναι αρκετη σου στελνω αλλιως περιμενεις λιγο να μεγαλωσει!!ανεβαζω μια φωτο του σαμπ οπως ειναι τωρα στο ντουλαπι.ερωτηση:υπαρχει φοβος για βραχυκυκλωμα των ανεμηστηρων η της λαμπας?για τους ανεμιστηρες δεν εχω κανει κατι αλλα στη λαμπα εβαλα λιγη μονοτικη στο κενο λαμπας με ντουη!

nikolaosbouk
05-06-13, 20:44
Καλά έκανες και έβαλες ταινια:thumbup:
Καλό θα ήταν να υπάρχουν τρύπες γύρω στους 6-7 πόντους(τουλάχιστον 2) για αερισμό του ντουλάπιου αλλα μπορεις νααφησεις και την πόρτα ανοιχτή αν θέλεις προσωρινά;-)

Tsipourinos
05-06-13, 22:03
Νικολα στη φωτο δεν φαινεται πολυ καλα αλλα η πλατη ολη του ντουλαπιου εχει 10 ποντους κενο απο πανω για νε περνανε κ τα καλωδια αλλα κ για να αεριζεται!προσεξε την φωτο πανω αριστερα στο ντουλαπι!

nikolaosbouk
05-06-13, 23:40
Μια χαρά είναι! Πολύ ωραίο το σαμπακι σου!

LAKI
07-06-13, 14:31
Μια χαρά είναι! Πολύ ωραίο το σαμπακι σου!
Οντος πολυ ωραίο και το μπλε φως τεριαζει πολυ:smt077

Tsipourinos
07-06-13, 14:50
:D Σ ευχαριστω Laki ειμαι σιγουρος οτι εσυ μια μερα θα φτιαξεις το καλυτερο απ ολους μας!!

πηρα τη χαετο!δηλαδη αυτο π μου δωσαν :rolleyes: !! το πεταξα οπως ειναι στο σαμπ!
2 ερωτησεις παλι και καποια στιγμη πρεπει ν αλλαξει κ ο τιτλος του θεματος κ να λεγεται ο 1000+1 αποριες ενος νεοθαλασσινου!1: ποσες ωρες να ειναι αναμενη η λαμπα στο σαμπ και 2: μου ειπαν γενικα οτι ψηλοθρηματιζεται η χαετο,βεβαια εγω την εχω στο μεσαιο διαμερισμα και πριν την αντλια επιστροφης υπαρχει υαλοβαμβακας!μπορω να την βαλω και διαφορετικα?π.χ. καλτσα η κατι σαν γεννιστρα??

nikolaosbouk
07-06-13, 16:19
:D Σ ευχαριστω Laki ειμαι σιγουρος οτι εσυ μια μερα θα φτιαξεις το καλυτερο απ ολους μας!!

πηρα τη χαετο!δηλαδη αυτο π μου δωσαν :rolleyes: !! το πεταξα οπως ειναι στο σαμπ!
2 ερωτησεις παλι και καποια στιγμη πρεπει ν αλλαξει κ ο τιτλος του θεματος κ να λεγεται ο 1000+1 αποριες ενος νεοθαλασσινου!1: ποσες ωρες να ειναι αναμενη η λαμπα στο σαμπ 8-10 ωρες οταν ειναι κλειστα τα φωτα του ενυδρειουκαι 2: μου ειπαν γενικα οτι ψηλοθρηματιζεται η χαετο,βεβαια εγω την εχω στο μεσαιο διαμερισμα και πριν την αντλια επιστροφης υπαρχει υαλοβαμβακας!μπορω να την βαλω και διαφορετικα?π.χ. καλτσα η κατι σαν γεννιστρα??δεν εχει αναγκη αλλα αν θελεις φτιαξε ενα plexi-glass κουτι με μεγαλες τρυπες (2cm τουλαχιστον) και βαλτην μεσα - η γεννηστρα δεν κανει επειδη εχει μικρες τρυπες.

ειδα οτι η αλγη εκει κατι κοκκινο επανω...δεν νομιζω να ειναι κυανο???
Περιμενω να μου στειλεις οταν μεγαλωσει και εγω θα σου στειλω frag finger leather για δωρο!

για δες λίγο τον τίτλο σου...:D

kostas82
08-06-13, 01:44
νομίζω έχει ακόμα 2 μακροάλγες η μπαλίτσα που σου έδωσε , τέσπα για πολύ ανάπτυξη θέλει γύρω στις 12-14 ώρες φως αντίστροφα με τον φωτισμό του ενυδρείου , μια λάμπα οικονομίας στα 6500κ αν θυμάμαι καλά είναι οκ ή μια aqualum par , ακόμα να προσέξεις που πέφτει το φως γιατί θα κάνει κοραλλίνη ακόμα και μέσα στο σκίμμερ :D

Tsipourinos
08-06-13, 11:38
Κωστα ναι αυτο λεγαμε κ με το νικολα χθες,η μια ειναι ενα ειδος red macroalgea και η αλλη πρεπει να ειναι grape caulerpa!αλλα τις ξεχωρισα και αφησα στο σαμπ μονο τη χαετο,τις αλλες δυο τις εβαλα σε ενα 20λιτρο που εχω!λαμπα ναι πηρα μια της haquoss ασπρη-μπλε αλλα εβαλα το χρονοδιακοπτη ενα 8ωρο απο 12 το βραδυ εως 8 το πρωι...

nikolaosbouk
08-06-13, 16:05
Ωραίος;-)

Tsipourinos
13-06-13, 19:07
μετα απο 4μιση μηνες αρκετης ενασχολησης,διαβασματος,αποριων, ζαλαδας συνχομπιστων κ.α ανεβαζω μερικες φωτος με το ενυδρειο οπως ειναι αυτη τη στιγμη που μιλαμε κ τα ζωντανα του!θελει λιγη δουλιτσα ακομα απο στοκαρισμα κοραλλιων αλλα ολα στον καιρο τους...το μικρο ενυδρειακι διπλα ειναι επισης θαλασσινο,το ειχα για καραντινα αλλατελικα κατεληξε να φιλοξενει ενα royal bicolor το οποιο ηταν αρκετα επηθετικο με τα υπολοιπα στο μεγαλο ενυδρειο!(η αφισα στην πλατη του ενυδρειου μπηκε επισης μολις τωρα)!ακουω εντυπωσεις-σχολια και το κυριοτερο παρατηρησεις!!

nikolaosbouk
14-06-13, 00:40
πολυ ωραια!!!!!
τα Chromis Viridis τι τα ηθελες?? ομορφα δεν λεω αλλα αργα ή γρηγορα θα σου αρχισουν τους τσαμπουκαδες...
Βλεπω εχεις αρκετες πλατφορμες για τα κοράλλια σου...χαμος θα γινει!

Tsipourinos
14-06-13, 02:17
Αμα θελουν να κανουν παρεα με τη χαετο στο σαμπ ας αρχισουν!! Ναι πλατφορμες οπως λες εχω ιδεα απο κοραλλια δεν εχω!!το ψαχνω ακομα με lps και μετα θα το ειξω στα σκληρα!!! Εχω κ κατι αλλα στο μυαλο μ αλλα υα δω με τον καιρο κ θα ενημερωσω!!

nikolaosbouk
14-06-13, 10:14
πας κατευθειαν στα δυσκολα βλεπω....
Δοσομετρικες θα χρειαστεις σιγουρα με τον καιρο...
Οποτε πραετοιμασου ψυχολογικα(οικονομικα)...
απο τα LPS η εφιλια κρατείτε ποιο δυσκολα απο τα αλλα.

Tsipourinos
14-06-13, 12:04
νικολα δεν γινεται να την αποφυγω λες??:confused: γενικα εχω καποιες σοβαρες αποριες με τα κοραλλια!τις οποιες οσο το σηντομοτερο τις λυσω τοσο καλυτερα για να ξερω πως να κινηθω!και ξεκιναω!καταρχην τι τρωνε τα κοραλλια!τι τρωνε τα μαλακά και τι τα σκληρα!ρωταω γτ καπου διαβασα οτι τα για τα lps μετραω μονο kh και για τα sps μετραω μαγνησιο ασβεστιο και καποιος μου ειπε οτι και τα lps και τα sps θελουν και τα 3 παραπανω!2ον το kh το οποιο μετραω να το κρατησω στις τιμες 7-8 που συνηθως ειναι η αν το εχω λιγο πιο πανω θα εγω γρηγοροτερη αναπτυξη των κοραλλιων??3ον οταν καποια στιγμη διαβαζα για δοσομετρικες λεγανε οτι γενικα τα νουμερα αλλαζουν οσο παλιωνει το ενυδρειο και οι δοσομετρικες μπορει να κανουν και κακο,οτι πρεπει να κανεις μετρησεις πολυ καιρο μεχρι να βρεις φτασει το ενυδρειο σε ενα σιγουρα μτετρησημο αποτελεσμα!ισχυει?μου ειχε δωσει ενας φιλος που αφησε το χομπυ τρια μπουκαλακια,και τα τρια ειναι της seachem!το ενα λεγεται trace το αλλο complete και τι 3ο plus και επειδη κανω αλλαγη καθε δευτερη κυριακη,την κυριακη που δεν κανω ριχνω λιγο απο αυτα μαζι με βακτηρια για να μου φτιαξουν τα νουμερα,τωρα θα μου πεις ποια νουμερα αφου δεν τα μετρας,κι ομως την επομενη μερα κιολας βλεπω διαφορα και στα ζωανθους!εχω ακουσει οτι γενικα οι θαλασσινοι δεν προτεινουν τη χρυση μπουκαλιων,οποτε θελω να μου πειτε γενικα τι χρησημοποιητε για ν ανεβασεται τις τιμες σας απο σκευασματα πχ purple up!α και γτ ειναι δυσκολη η εφιλια,απο ποια αποψη??αυτα προς το παρρων,οτι μου ερθει συμπληρωνω!

nikolaosbouk
14-06-13, 18:37
Βασικα τα LPS και SPS χρειαζονται και τα τρια συστατικα οπως και στροντιο και ιωδιο.
Αν θελεις να το κανεις με hard coral δεν τις γλυτωνεις.
Τα ζουμια ειναι καλα αλλα κρατανε πολυ δυσκολα τις παραμετρους σταθερες - ασε που μακροπροθερμα θα σου βγουν και ποιο ακριβα απο τις δοσομετρικες,(αν σου τα εδωσε χρησημοποιησε τα κακο δεν κανουν....)
το purplle up ανεβαζει Ca και Kh αλλα οχι Mg οποτε θα εχεις ανισορροπίες.
Εγω το εβαζα για κανα 3μηνο και δεν μου εκανε τιποτα.

Tsipourinos
14-06-13, 18:44
ωραια μ αρεσει π τα βαζω σε μια σειρα!οποτε οταν με το καλω τελειωσουν τι μου προτεινεις??σκονη για το καθενα ξεχωριστα??μια για kh μια για ca και μια για mg??allo:παρατηρησα bubble algae και βρηκα στο ιντερνετ το παρακατω βιντεο... http://www.youtube.com/watch?v=MeqtPe3XukM το οποιο ηταν πολυ ενδιαφερον!απο ζωντανα που την τρωνε εχουμ ε τιποτα??λες να τη συφωναρω με σωλινακι απο αεραντλια??στην αρχη του σωληνα τι ειναι αυτο που τον κανει να ρουφαει και να σηφωναρει?καποια αντλια η απλα ρουφας για να τραβαει??

nikolaosbouk
14-06-13, 19:25
ωραια μ αρεσει π τα βαζω σε μια σειρα!οποτε οταν με το καλω τελειωσουν τι μου προτεινεις??σκονη για το καθενα ξεχωριστα??ακριβως, θα ριχνεις συγκεκριμενες δοσεις και θα μετρας καθημερινα μεχρι να βρεις την ρουτινα σουμια για kh μια για ca και μια για mg??allo:παρατηρησα bubble algae και βρηκα στο ιντερνετ το παρακατω βιντεο... http://www.youtube.com/watch?v=MeqtPe3XukM το οποιο ηταν πολυ ενδιαφερον!καλος τροπος ειναι αυτοςαπο ζωντανα που την τρωνε εχουμ ε τιποτα?? απο τα tank ο χαβανεζος μπορει και την τσιμπησει :smt002λες να τη συφωναρω με σωλινακι απο αεραντλια?? Ναιστην αρχη του σωληνα τι ειναι αυτο που τον κανει να ρουφαει και να σηφωναρει?καποια αντλια η απλα ρουφας για να τραβαει??το ρουφας αλλα επειδη εχει μικρη ροη δεν αδειαζει το ενυδρειο γρηγορα οποτε μπορεις ανετα να δουλεψεις

Καλα κανεις και τα ρωτας για να εισαι προετοιμασμενος.
Τα LPS θελουν ζοωπλακτον, μικροπλακτον σε κατεψυγμενη και reef snow στην διατροφη τους οπως και φυτοπλακτον.

Tsipourinos
16-06-13, 20:31
Σημερα κυριακη ειχε αλλαγη νερου και μαζι ειχε και επιχειρηση red bubble!το σιφοναρισμα εγινε με λεπτο σωληνακι αεραντλιες αλλα μπορω να πω οτι ειχα σκασιμο σε αρκετες φουσκαλες!υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα??

nikolaosbouk
17-06-13, 00:45
Καλο θα ηταν να εβαζες ενα χοντρο καλαμακι(απο αυτα που πινουν τους φυσικους χυμους) αλλα δεν πειραζει, λογικα με το σπασιμο ρουφηξε κατευθειαν και τα καταλοιπα τις αλγης;)

Tsipourinos
17-06-13, 07:42
Καταλαβα τι εννοεις νικολα και εγω το ιδιο πιστευω γτ ετσι κ αλλιως ηταν κλειστα ολα απο κυκλοφορητες-αντλιες...

Tsipourinos
18-06-13, 11:45
σημερα το πρωι βρηκα το γκομπυ στο πατωμα!καταρχην ποιος ειναι ο λογος που ενα ψαρι μπορει να πηδηξει εκτος ενυδρειου?και δευτερον ειχα προσπαθησει κ στο παρελθον να βρω καποιο τροπο ωστε να μην μπορυν να βγουν εξω αλλα ματεα!τι ιδεες εχετε να μου προτεινεται?το απλουστερο θα ηταν καπακι,αλλα πως θα φτιαξω καπακι οταν πανω στο ενυδρειο στυριζονται 2 φωτιστικα μια 4αδα ανεμηστηρες και μια ταιστρα??

nikolaosbouk
18-06-13, 16:40
σημερα το πρωι βρηκα το γκομπυ στο πατωμα!καταρχην ποιος ειναι ο λογος που ενα ψαρι μπορει να πηδηξει εκτος ενυδρειου?και δευτερον ειχα προσπαθησει κ στο παρελθον να βρω καποιο τροπο ωστε να μην μπορυν να βγουν εξω αλλα ματεα!τι ιδεες εχετε να μου προτεινεται?το απλουστερο θα ηταν καπακι,αλλα πως θα φτιαξω καπακι οταν πανω στο ενυδρειο στυριζονται 2 φωτιστικα μια 4αδα ανεμηστηρες και μια ταιστρα??

Τι εγινε, αρχισαμε τις αυτοκτονιες?
Τα goppy εχουν την ταση να πηδανε, αλλα μπορει και καποιος να το κυνηγησε...μηπως τα damsel????

τωρα οπως βλεπω την κατασταση με το καπακι σου η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις ψιλο πλεγμα οπου θα κανεις και πορτακι για να ταιζεις;)

Tsipourinos
18-06-13, 16:48
Ναι αλλα στο παρελθον μ εχει πηδηξει κ μια σαλιαρα κ ενας μανταρινος απ εξω... Κατι πρεπει να γινει...ωραια το διχτακι πως θα το πιασω στο τζαμι κ γενικα πως να το κανω;;

nikolaosbouk
18-06-13, 18:57
Εφαγα τον τοπο αλλα το βρηκα!! Για δες τον Mark πως το εκανε.;)

http://www.mrsaltwatertank.com/keep-that-saltwater-fish-safe-containing-whats-inside-your-saltwater-tank/

rQ-PBu_VaU8

Tsipourinos
27-06-13, 14:35
Ακομα δεν εχω αξιοθει να δω τη θα κανω με καπακι!!τι μεσογειακο μπορει να ζησει σε ενυδρειο υφαλου;;;μετα το σημερινο μπανιο βρηκα καποια ζωντανα π ειχα την περιεργεια αν θα ζουσαν στο ενυδρειο κ αν ειναι ασφαλη! (Reef safe) το ενα ειναι τα κλασικα σαλιγκαρια π βρισκουμε στα βραχια κ το αλλο ειναι μια καραβιδα μωρο η οποια βρεθηκε σε εναν οργανισμο π εδω στην Ανδρο το λεμε πεινα!!

nikolaosbouk
02-07-13, 09:31
Δεν θα σου προτεινα να μπερδεψεις τα δυο οικοσυστηματα αλλα αν θελεις με καλη προσαρμογη μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια(αλλα οχι αυτα με το ελικοειδες κελυφος γιατι χτυπανε κοραλια), οπως επισης και αχινους. Ερημιτες μπορεις να βαλεις, γυαλιστες, μυδια, κυδωνια, tube worms. Αστεριες με τιποτα γιατι χτυπανε τα παντα!!

Tsipourinos
02-07-13, 13:33
ωραιος ο νικολας!!κριμα κ επιασα εναν αστερια προχθες!! :grin::grin:
ελειψα μια εβδομαδα οπου το ενυδρειο ηταν ολομοναχο και ολα πηγαν καλα αλλα ισα ισα!δλδ η αναπληρωση αν εμενε αλλη μια μερα δεν θα ειχε νερο!το μονο π βρηκα ηταν ελαφρια σκονη στο τζαμι κ λιγη red bubble στο ιδιο βραχακι π ειχα κ πριν,εκανα αλλαγη κ σιφοναρισμα κ ολα καλα!σχετικα με τη χαετο δεν εχω δει προοδο γενικα υπαρχει περιπτωση να φταιει οτι ειναι χαμηλα στο σαμπ κ δεν φτανει τοσο φως κατω??την επιασα με πετονια κ την εχω ανεβασει κοντα στην επυφανεια (μεσα στο νερο) πιασμενη απο το σκιμμερ για να δω αν θα εχει διαφορα!!επισης θελω να ρωτησω τι γινεται αν τα κοραλια για οποιονδηποτε λογο (κακες συνθηκες,αλγη,ελειψη ca mg kh) δεν ανοιγουν κ ισως αρχισουν να διασπονται κιολας, τοτε σημαινει οτι εχουν πεθανει?πεθαινουν???η απλα ''στρεσαρονται'' κ καποια στιγμη μπορει να παρουν παλι τα πανω τους????

nikolaosbouk
03-07-13, 21:32
Αν τρέχεις και αντιφωσφωρο μαζί είναι φυσιολογικό να αργεί. Όταν τα Κοραλία μαλακωνουν και διαλύονται πρέπει να ψάξεις να δεις τί συμβαίνει και να το διόρθωσεις γιατί θα τα χάσεις. Δύσκολα επανέρχονται μόνα τους...

Tsipourinos
10-09-13, 15:08
καλησπερα και καλο φθινοπορο!γυρισαμε απο διακοπες κ ολα πανε καλα!τα προβληματα ειναι λιγα ελπιζω και να μην εχουμε αλλα!ειναι εμφανες οτι η μοβιλα εχει γινει πιο εντονη στο ενυδρειο.τα ψαρια καλα με ελαχιστες απολειες...το μονο ασχημο που αντιμετοπιζω αυτη τη στιγμη ειναι η διατομικη αλγη η αποια εχει αρχισει να αυξανεται παρατηρω σε ορισμενα σημεια του αραγωνητη κυανο το οποιο με το παραμικρο το συφοναρω αλλα βλεπω να κανει την εμφανιση του παλι!καμια ιδεα γτ μπορει να συμβαινει αυτο??οι μετρησεις μου ειναι κανονικες τουλαχιστον no2 no3 po4 nh4 ολα 0.οι αλλαγες γινονται κανονικα καθε δυο εβδομαδες κ αλλαγη ανθρακα και αντιφωσφορου.

nikolaosbouk
11-09-13, 00:26
Φυσιολογικο ειναι λογω αυξησης της θερμοκρασιας εχουμε μειωση του οξυγονου στο ενυδρειο και εμφανιση κυανο.
Μειωσε κατα 1 ωρα την φωτοπεριοδο και θα φυγει σιγα-σιγα;)