PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με αρτεμια της ocean nutrition


beat89
28-01-13, 17:41
Τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω προβλημα με την αρτεμια και ενα ειναι το εξης.:smt024

Χτες ανοιξα μια ocean nutrition brine shrimp eggs in super salt premix για να εκκολαψω αρτεμια.Το θεμα ειναι οτι μολις την ανοιξα ειδα οτι ειναι σαν να εχει παρει υγρασια.Δηλαδη δεν ειναι σαν σκονη-αμμος αλλα εχει κανει σβολους οπως η αμμος στην θαλασσα.
Το σακουλακι ηταν κλειστο και ληγει τον Απριλιο.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac14-tsoulojim-dscn0174_zps84d51ffe.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-ac14-tsoulojim-dscn0177_zps59b92384.jpg


Το θεμα μου ειναι οτι αυτο δεν ειναι η 1η φορα που μου συμβαινει αλλα η 4η:? μεσα σε διαστημα 2 μηνων που εκκολαπτω για τα νικολακια.

Την 1η φορα το αντικρυσα σε ενα ηδη ανοιχτο σακουλακι που ειχα,πανω απο χρονο,λιγες μερες πριν την ημερομηνια ληξης του.Ενταξει λεω,ανοιχτο ηταν μπορει να πηρε υγρασια.
Επειτα,αγορασα ενα το οποιο ομως ειχε ληξει 3 μερες νωριτερα.Οταν το ανοιξα τα ιδια.
Στη συνεχεια,ανοιξα ενα ακομα που ειχε ληξει λιγες μερες πριν,ενος συνγχομπιστα και αυτου τα ιδια.
Και η τελευταια περιπτωση ειναι αυτη που περιγραφω στην αρχη.
Αρχικα, πιστευα οτι σχετιζεται με την ημερομηνια ληξεως,αλλα με αυτο που ανοιξα χτες καταλαβα οτι δεν παιζει ρολο.
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι,ειναι ελαττωματικο το προιον.
Εχει τυχει σε καποιον αλλον?

Υ.Γ. Απο το σακουλακι που ηταν ηδη ανοιχτο στην 1η περιπτωση δοκιμασα να εκκολαψω και βγηκε ενα μικρο ποσοστο.
Υ.Γ.2.Οταν πρωτοαγορασα αυτο το μειγμα(πρεπει να ηταν ανοιξη του '11) ηταν κανονικα σκονη-αμμος.

platy
28-01-13, 17:55
με το συγκεκριμένο δοκίμασες να εκολλάψεις?....δεν μου εχει τυχει γιατι δεν αγοράζω το mix με αλάτι...τα αυγα αρτέμιας αφου λήξουν δεν εχουν ποσοστό εκόλαψης?...(αν ειναι ανοιγμένη συσκευασία αλλα αεροστεγώς κλεισμένα καπου....

delta66
28-01-13, 18:06
Κι εγω το επαθα, ακριβως το ιδιο. (κλειστο και εντος ημερομηνιας ληξης, το ειχα απλα στο ντουλαπι κανα 4μηνο)
Εχουν εγγυηση και μπορεις να τα επιστρεψεις, αλλα μεχρι να πας να παρεις αλλα (αν ειναι μακρυα το μαγαζι ή αν τα εχεις παρει απο eshop) πεταξε το πουλακι.
Δοκιμασα να τα εκκολαψω, αλλα τιποτα. Ασε που απο τα νευρα μου εριξα το μπουκαλι και γεμισε ο τοπος

beat89
28-01-13, 18:58
με το συγκεκριμένο δοκίμασες να εκολλάψεις?....δεν μου εχει τυχει γιατι δεν αγοράζω το mix με αλάτι...τα αυγα αρτέμιας αφου λήξουν δεν εχουν ποσοστό εκόλαψης?...(αν ειναι ανοιγμένη συσκευασία αλλα αεροστεγώς κλεισμένα καπου....
Δεν δοκιμασα γιατι θελω να την επιστρεψω.
Αν ειναι οντως υγρασια,οι αρτεμιες θα εχουν εκκολαφθει..:smt101

Κι εγω το επαθα, ακριβως το ιδιο. (κλειστο και εντος ημερομηνιας ληξης, το ειχα απλα στο ντουλαπι κανα 4μηνο)
Εχουν εγγυηση και μπορεις να τα επιστρεψεις, αλλα μεχρι να πας να παρεις αλλα (αν ειναι μακρυα το μαγαζι ή αν τα εχεις παρει απο eshop) πεταξε το πουλακι.
Δοκιμασα να τα εκκολαψω, αλλα τιποτα. Ασε που απο τα νευρα μου εριξα το μπουκαλι και γεμισε ο τοπος

Δυστηχως απο eshop ειναι.Αλλα δεν πειραζει τοσο αφου τα μικρα χουν μεγαλωσει και τρωνε και φυλλαρακι.Για συμπληρωμα την ηθελα.

Εμενα μου εχει πεσει 3 φορες τους 2 τελευταιους μηνες.
Οχι απο νευρα βεβαια αλλα απο εργασιες γυρω απο το ενυδρειο.
Εβαλε και η ανιψουλα μου το ποδαρακι της βεβαια...:smt021