PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσθηκη buffers, Ca, και αλλα trace elements


manosdr
03-12-04, 15:19
Εγώ Μάριε δεν μπορώ να ανεβάσω με τίποτα το KH και την Alkalinity.
Ενώ καταφέρνω και διατηρώ Ca 400-460 δεν μπορώ με τίποτα να ανεβάσω
ΚΗ και Alkalinity. Alkalinity=2-2,4 meq/lt, KH= 6-7, PH=7,9-8,2.
Κάθε βδομάδα βάζω ασβέστιο,στρόντιο,buffer,trace,ιώδιο,και τώρα
τελευταία κάθε 15 μέρες και Calk.Τί άλλο να κάνω :?:
Από σκληρά έχω 1acropora & 1montipora από SPS & από LPS έχω
2 bubbles,1euphylia ancora,1candy coral,1goniopora lobata,1favia brain,
1open brain,1heliofungia,1galaxea,1lobophyllia και περίπου 20 μαλακά.
Τί άλλο να κάνω :?:

Discos
06-12-04, 10:54
Καθε ποτε βαζεις βαζεις kalk? Με τι συχνοτητα βαζεις το ασβεστιο και το buffer και με τι διαφορα μεταξυ τους? Τι δοσολογια βαζεις και τελικα ποια προιοντα χρησιμοποιης? Τι ph εχεις την ημερα και τι την νυχτα? Εαν δεν ξερω αυτα δεν μπορω να πω τιποτα.

Theo
08-12-04, 14:35
Μανο συμφωνα με το calculator του Andy Hipkiss εισαι μια χαρα.

http://www.andy-hipkiss.co.uk/

Discos
08-12-04, 18:48
O Andy εχει οντως ενα πολυ ενδιαφερων site. Theo κανεις δεν ειπε πως δεν ειναι ενταξει, απλα για την αλκαλικοτητα πως να ανεβει ειναι λιγο μυστηριο θεμα οταν εχεις πολυ μεγαλη καταναλωση ασβεστιου και ανθρακικων που αποροφουν για την αναπτυξη τους τα κοραλια. Εκει η καλυτερη λυση ειναι ενας calcium reactor αλλα και ετσι γινεται η δουλεια αλλα εχει πολλα "ζουμακια" που σε ανχωνουν λιγο. :(

Theo
08-12-04, 19:27
Μαριε νομιζω στην ουσια συμφωνουμε απλα το βλεπουμε το θεμα απο διαφορετικη πλευρα.
Εγω το ειδα οτι ο Μανος προσπαθει να ανεβασει το alkalinity. Αν εχει Ca 400 και Alkalinity 2 meq/lt δεν χρειαζετε να το ανεβασει. Χρειαζετε να το διατηρησει. Με τοσα σκληρα κοραλια ομως αν μεγαλωνουν θα ειναι δυσκολο να το διατηρησει με τα ζουμια. Πρωτον θα προσθετει με τους κουβαδες και δευτερον ειναι unbalanced και ρισκαρει RTN(Rapid Tissue Necrosis) στην ακροπορα τουλαχιστον. Οποτε μακροχρονια η μονη λυση ειναι το Ca reactor οπως ειπες. Ειχα διαφορες περιπτωσεις RTN και αν και δεν ειμαι σιγουρος νομιζω οτι ειχε σχεση με τα ζουμια. το Ca reactor ειναι οντος καλυτερη λυση.

manosdr
08-12-04, 22:40
Παιδιά το ξέρω ότι σύντομα θα πρέπει να βάλω Ca-Reactor. 8)
Μάριε απαντώ στίς ερωτήσεις που έθεσες.Kalk έβαζα πολύ αραιά ίσως
κάθε 30-40 μέρες γιατί είχα alkalinity 3,0.Τώρα άρχισα να βάζω κάθε
10-15 μέρες.Αλήθεια τί ποσότητα προτείνεις και πόσο συχνά :?:
Ca βάζω ανάλογα με τις μετρήσεις του Ca που κάνω κάθε βδομάδα.
Χρησιμοποιώ Ca της Red Sea ή της Sera και δεν αφήνω το Ca να πέσει
κάτω από 400mg/lt.Βάζω κάθε φορά 5ml για 20lt νερού.
Δεν κατάλαβα και δεν τηρώ συγκεκριμένη απόσταση από το Ca όσον αφορά
την προσθήκη Buffer.Βάζω buffer της Red Sea 5ml για κάθε 120 λίτρα νερό
κάθε βδομάδα. :roll:
Το ΡΗ το πρωί με κλειστά φώτα είναι 7,9 και το βράδυ με ανοικτά φώτα μεταξύ 8,1 και 8,2.
Περιμένω συμβουλές. :wink:

Discos
10-12-04, 14:03
To kalkwasser πρεπει να μπαινει μονιμα και οχι κατα καιρους αλλιως δεν κανει την δουλεια του που ειναι να κραταει το Ph μονιμα ψηλα και το ασβεστιο να προστιθεται σιγα σιγα κατωντας το σταθερο. Εμενα με 150 ppm καταναλωση ασβεστιου, μονο με το kalkwasser προσθετω τα 100ppm.

Η αλκαλικοτητα δεν επειρεαζεται απο το ασβεστονερο. Αναφερεται και στις οδηγιες του, μονο με επαρκη ποσοτητα CO2 στο νερο μας κανει διττανθρακικα και ανεβαζει το kh. Αλλα με την κυκλοφορια και την οξυγωνωση με σκιμμερ κτλ δεν εχει επαρκει ποσοτητα και απλα βοηθαει στο ph και στην αναπληρωση ασβεστιου.

Οποτε βαζεις ασβεστιο, ποτε δεν βαζεις και buffer μαζι, παντοτε με αποσταση 1 ωρας σαν μινιμουμ, αλλιως αλληλο-εξουδετερωνονται κατα ενα μεγαλο μερος τους. Απιστευτο και ομως αληθινο, απλη χημεια.

Εγω βαζω buffer 2 φορες την βδομαδα γιατι αλλιως εχω προβλημα. Τα παντα ειναι αναλογα την καταναλωση των κοραλιων μας. Μαγνησιο δεν βαζεις καθολου? Θα επρεπε.

Το ph σου ειναι καλο, διχνει ψιλη αλκαλικοτητα και καλη οξυγωνωση του νερου σου, αλλα και μειωμενη χρηση kalkwasser. Με συχνη χρηση ασβεστονερου το ph θα ανεβει καπως.

manosdr
10-12-04, 14:48
Μαγνήσιο δεν έχω βάλει ποτέ :!: :oops: :oops: Είναι πολύ απαραίτητο
για τα κοράλια :?: Πόσο συχνά και σε τί ποσότητα το προτείνεις :?:
Οσον αφορά το Ca ευτυχώς το βάζω πάντα με μία μέρα διαφορά με το
buffer και τα υπόλοιπα.Υπάρχει πρόβλημα που βάζω buffer,trace,strontium
και ιώδιο μαζί σε απόσταση λεπτού μεταξύ τους :?:Το Mg να το βάζω μαζί με
το buffer και τα υπόλοιπα :?: :wink: