PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωρα Για Φαι


MADMAX
24-01-13, 01:01
ευτιαξα το videaki γτ εχη πολι πλακα ετσι οποσ τροι το αγκουρι http://www.youtube.com/watch?v=vGnnd4UaTLQ&feature=youtu.be

Ροδιτης
24-01-13, 01:10
Πως μενει κατω το αγγουρι απορω.. Εγω για να τα κρατησω στον βυθο μου σπανε τα νευρα βεβαια δεν τα κοβω τοσο χοντρα αλλα κ παλι δεν νομιζω να κρατιετε κατω απο μονο του.. Για πες μπας κ τα καταφερω :p:p

MADMAX
24-01-13, 01:12
Πως μενει κατω το αγγουρι απορω.. Εγω για να τα κρατησω στον βυθο μου σπανε τα νευρα βεβαια δεν τα κοβω τοσο χοντρα αλλα κ παλι δεν νομιζω να κρατιετε κατω απο μονο του.. Για πες μπας κ τα καταφερω :p:p




εχω παρι ενα καλαμακι που πσινουμε στα καρβουνα τα καλα μακια το καρφονο στο σκληρο μεροσ του αγκουργιου και το βαζο κατο και μενη κατο μεχρη να το φαι.... δεν το αφηνο ομοσ πανο απο 12 ωρεσ

Ροδιτης
24-01-13, 01:17
Ε και να το αφησεις κατω τι εγινε.. Εγω το αφηνω εκει μεχρι που το τρωει..

nazgul
24-01-13, 01:18
Μπορεις να το δενεις και σε μια μικρη πετρα με λαστιχακι αν θελεις, οποτε το βαζεις και το βγαζεις με την πετρα.

Ροδιτης
24-01-13, 01:22
Δεν εχω καθολου πετρες μεσα γιαυτο μονο δυο ξυλα mopani εχω κ πολαμαω να τα σφηνωνω καθε φορα απο κατω αστα..:? Θα δοκιμασω αυτο που ειπε ο φιλος μας να δω τι θα γινει

MADMAX
24-01-13, 01:22
Ε και να το αφησεις κατω τι εγινε.. Εγω το αφηνω εκει μεχρι που το τρωει..




καληετρα μην το αφηνησ πανο απο 12 ορεσ γτ σου ανεβενη η αμονια μπορη να ηνε φιτικη τροφη αλλα δεν πεζη ρολο

nazgul
24-01-13, 01:23
Και μια παρατηρηση: τα φυτα βγαλ'τα απο τα γλαστρακια. Τις ανουμπιες τις δενεις σε καποια πετρα ή ριζα και τα υπολοιπα τα φυτευεις στο χαλικι.

Δεν ειπα να δενεις το αγγουρακι καθε φορα καπου μεσα στο ενυδρειο. Αλλα να εχεις μια μικρη πετρα για αυτη τη δουλεια. Θα τη βαζεις και θα τη βγαζεις ευκολα, δενοντας εκει το αγγουρακι.

Maverick
24-01-13, 01:23
Πως μενει κατω το αγγουρι απορω.. Εγω για να τα κρατησω στον βυθο μου σπανε τα νευρα βεβαια δεν τα κοβω τοσο χοντρα αλλα κ παλι δεν νομιζω να κρατιετε κατω απο μονο του.. Για πες μπας κ τα καταφερω :p:p

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=screwcumber&_sacat=0&_from=R40 ;)

Ροδιτης
24-01-13, 01:25
καληετρα μην το αφηνησ πανο απο 12 ορεσ γτ σου ανεβενη η αμονια μπορη να ηνε φιτικη τροφη αλλα δεν πεζη ρολο
Δεν νομιζω να ανεβαζει τοσο αμμωνια εγω κανω συχνα τεστακια κ εχω 0 μονιμως ασε που δημιουργειτε κ αυτη η λευκη αλγη που ειναι πολυ καλος μεζες για τον "γλυφτη" ;)

Κουραμπιές
24-01-13, 01:26
Δεν ειδα τον τιτλο του βιντεο αλλα καλα καταλαβα οτι ειναι πλεκοστομος...εχεις υποψην σου τι τελικο μεγαθος εχει ε; Περιπου 40-50cm γινεται. Καλο θα ηταν να τον δωσεις και να παρεις 2 ανσιστρους, ειναι και αρτσουμπαλος με τα φυτα ο πλεκο. Εγω αυτο που ειπε ο ναζγκουλ κανω αλλα δενω πετρα και αγγουρι σε μια κλωστη και και την αφηνω στο καπακι, ετσι δεν βαζω χερι ουτε να βω την τροφη ουτε να την φτασω απλα την τραβαω. Δοκιμασε το και ετσι. :)

MADMAX
24-01-13, 01:29
Και μια παρατηρηση: τα φυτα βγαλ'τα απο τα γλαστρακια. Τις ανουμπιες τις δενεις σε καποια πετρα ή ριζα και τα υπολοιπα τα φυτευεις στο χαλικι.

Δεν ειπα να δενεις το αγγουρακι καθε φορα καπου μεσα στο ενυδρειο. Αλλα να εχεις μια μικρη πετρα για αυτη τη δουλεια. Θα τη βαζεις και θα τη βγαζεις ευκολα, δενοντας εκει το αγγουρακι.



τα φυτα 8α φηγουνε σηντομα γτ 8α τα δοσο σε σηνχομπιστα αφτα που ηνε στα γλαστρακια και η ανουμπιεσ μου φεβγουνε απο το χιλλο τησ δενο με μπετονια και τσουπ μου βγενουνε

Ροδιτης
24-01-13, 01:30
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=screwcumber&_sacat=0&_from=R40 ;)
Εισαι ακριβως :( το καλαμακι κ η πετρα ειναι τζαμπε :rolleyes:

nazgul
24-01-13, 01:33
Εγω αυτο που ειπε ο ναζγκουλ κανω αλλα δενω πετρα και αγγουρι σε μια κλωστη και και την αφηνω στο καπακι, ετσι δεν βαζω χερι ουτε να βω την τροφη ουτε να την φτασω απλα την τραβαω. Δοκιμασε το και ετσι. :smile:

Υπαρχουν και οι τσιμπιδες, για να μη βαζεις χερι μεσα :D

Δεν νομιζω να ανεβαζει τοσο αμμωνια εγω κανω συχνα τεστακια κ εχω 0 μονιμως ασε που δημιουργειτε κ αυτη η λευκη αλγη που ειναι πολυ καλος μεζες για τον "γλυφτη" :wink:

Καλο ειναι να βγαζεις το αγγουρακι οταν βλεπεις οτι αποσυντιθεται. Οι ουσιες που βγαζει με την αποσυνθεση, δεν ειναι και το καλυτερο για το νερο σου.

MADMAX
24-01-13, 01:33
Δεν ειδα τον τιτλο του βιντεο αλλα καλα καταλαβα οτι ειναι πλεκοστομος...εχεις υποψην σου τι τελικο μεγαθος εχει ε; Περιπου 40-50cm γινεται. Καλο θα ηταν να τον δωσεις και να παρεις 2 ανσιστρους, ειναι και αρτσουμπαλος με τα φυτα ο πλεκο. Εγω αυτο που ειπε ο ναζγκουλ κανω αλλα δενω πετρα και αγγουρι σε μια κλωστη και και την αφηνω στο καπακι, ετσι δεν βαζω χερι ουτε να βω την τροφη ουτε να την φτασω απλα την τραβαω. Δοκιμασε το και ετσι. :)



το γνοριζο φιλε και ηδη εχο χεκηνη ση να φτιαχο σηγα σηγα ενα ενιδριο 200 λιτρα για πλεψοο μεγαλουσ εχω ακομα εναν μικρο ancistrus cirrhosus sp 3 golden http://imageshack.us/photo/my-images/689/img2259fc.jpg/

Ροδιτης
24-01-13, 01:39
Καλο ειναι να βγαζεις το αγγουρακι οταν βλεπεις οτι αποσυντιθεται. Οι ουσιες που βγαζει με την αποσυνθεση, δεν ειναι και το καλυτερο για το νερο σου.
To εχει φαει πολυ πριν αρχισει να αποσυντιθεται :cool: Εχω ninja ανκιστρους δεν σταματαει να τρωει ποτε

MADMAX
24-01-13, 01:41
Καλο ειναι να βγαζεις το αγγουρακι οταν βλεπεις οτι αποσυντιθεται. Οι ουσιες που βγαζει με την αποσυνθεση, δεν ειναι και το καλυτερο για το νερο σου.
To εχει φαει πολυ πριν αρχισει να αποσυντιθεται :cool: Εχω ninja ανκιστρους δεν σταματαει να τρωει ποτε[/QUOTE]


χαχαχαχαχαχαχα μια χαρα τοτε αμα εχης :smt027 ησε κομπλε +-8

nazgul
24-01-13, 01:43
Ε τοτε καλα εισαι :D

Nick74
24-01-13, 01:49
παιδια εγω εχω δει οτι αν κοψεις πολυ λεπτη φλιδα (οπως κοβεται το hamon ) αγγουρακι παει μια χαρα στον πατο.
Βεβαια μιλαω για γαριδακια που μια ψιλη φλιδα ειναι οκ οχι για πλεκο που θελουν ολοκληρο σουβλακι

Κουραμπιές
24-01-13, 07:42
Και με το 200λιτρο δεν θα εχεις αρκετο βυθο για πλεκο. Εδω τον εδωσα εγω που εχω 450λιτρα. Βρες καναν αλμπινο ακομα ανσιστρους και θασαι αρχοντας. Και εγω δυο τετοιους εχω συν εναν κανονικα και ειναι μια χαρα.

MADMAX
24-01-13, 14:26
Και με το 200λιτρο δεν θα εχεις αρκετο βυθο για πλεκο. Εδω τον εδωσα εγω που εχω 450λιτρα. Βρες καναν αλμπινο ακομα ανσιστρους και θασαι αρχοντας. Και εγω δυο τετοιους εχω συν εναν κανονικα και ειναι μια χαρα.



για αλμπινο δεν το ιχα σκεφτη:confused::confused: καθολου θα ψαξο εδω τρηγιρο στα πετ shop σε ευχαριστω πολλι για την ιδεα σου