PDA

Επιστροφή στο Forum : Κιχλιδα αλλα τι κιχλιδα;


pagapod
21-01-13, 19:55
Φιλοξενω πεντε τετοια ψαρακια περιπου στο 1 με 2 cm, και αν και οταν τα πηρα υποτιθεται ηταν απο γεννα ραμιρεζι... μαλλον απο οτι βλεπω δεν ειναι... Εχει κανεις καμια ιδεα;

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=654&pictureid=4792

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php?albumid=654&pictureid=4791

gsklaven
21-01-13, 20:39
Αν και δεν φαίνονται πολύ καλά στις φωτό μου κάνει για kribensis.

nikolakis94
21-01-13, 20:51
Kribensis ειναι και μαλλον θηλυκο.

Χρηστος Ζ.
21-01-13, 21:21
σε αυτη την ηλικια δεν μπορεις να ξεχωρισεις το φυλο τους. 99,9% και εμενα για μωρα κριμπενσις μου κανουν. λογικα δεν τα πηρες απο μαγαζι.

μωρα απο ραμιρεζι και απιστογραμμα δεν εχω δει ποτε για να μπορω να κανω μια συγκριση για να ξερω αν εχουν ομοιοτητες με τα κριμπενσις.

nikolakis94
21-01-13, 21:49
Φυλο μπορεις να ξεχωρισεις αν κοιταξεις πολυ προσεκτικα.

Χρηστος Ζ.
21-01-13, 22:00
αν και ειναι εκτος θεματος, θελω να σε ρωτησω πως μπορεις να ξεχωρισεις το φυλο σε κριμπενσακια μεγεθους περιπου 2 εκατοστων επειδη εμενα μου φαινονται ολα ιδια σε αυτο το μεγεθος.
δεν ειναι ειρωνικη η ερωτηση, αλλα ρωταω επειδη οντως δεν μπορω να καταλαβω πως ξεχωριζουν.

pagapod
22-01-13, 01:30
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις, και ετσι που τα κοιταξα πλεον και εγω (με συγκριτικη ματια) νομιζω οτι εχετε δικιο...!!! Να δουμε πως θα πανε, νομιζω παντως οτι μεγαλωνουν μερα με την μερα!!:p

capetanakis
22-01-13, 01:31
ο πιο ευκολος τροπος να ξεχωρισεις τα θηλυκα με τα αρσενικα,ειναι οτι στα θηλυκα το ουριαιο πτερυγιο ειναι στρογγυλεμενο ενω στα αρσενικα κανει μια μυτη.

nikolakis94
22-01-13, 01:56
Επειδη μπορει να γινει λαθος αναγνωριση με βαση τα πτερυγια εγω κοιταω την μουρη τους, το θηλυκο εχει λιγο πιο κοφτη μουρη ενω το αρσενικο λιγο πιο μακρια και μυτερη.Μετα με βαση το σωμα τα θηλυκα εχουν πιο κοντο και χοντρο σωμα ενω τα αρσενικα μακροστενο.Βεβαια ολα αυτα οταν ειναι μικρα τα ψαρια ειναι καπως δυσκολο να φανουν αλλα με λιγη προσοχη θα αρχιζεις να τα ξεχωριζεις δεν ειναι κατι δυσκολο .Εγω δεν εχω κανει ποτε λαθος.

Alex_Salonica
22-01-13, 14:04
κριμπς είναι και είναι πολύ μικρά ακόμα για να ξεχωρίσεις το φύλλο τους.

Όταν ενηλικιωθούν με το καλό και δημιουργηθεί ζευγάρι θα πρέπει να απομακρύνεις τα υπόλοιπα.


Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα;