PDA

Επιστροφή στο Forum : Έξαρση αλγης..


Kotsos
20-01-13, 13:18
Μία βοήθεια να βρώ τι φταίει:?
Έχει περίπου μήνα που έβαλα τα λεντάκια, τα οποία όμως υπολειτουργώ..
είναι σύνολο 18 λεντ 3βατ, κι εγώ τα δουλεύω στα 2/3 της έντασης, γιατι είναι φις ονλι..
Πριν είχα μετάλου 150 βατ, οπότε δε μπορώ να πώ οτι ανέβηκα σε ένταση...
Μήπως όμως το οτι τα υπολειτουργώ μου δίνει λάθος φάσμα και γι αυτό οι άλγες?

Και το δεύτερο και πιο πιθανό για μένα είναι το αλάτι, γιατί ταυτόχρονα με τα λεντ πήρα και άλλη μάρκα αλάτι..

φωσφορικά μη μετρήσιμα..

kostas82
21-01-13, 03:37
τι λεντ έβαλες Κωστή;;; το ντιμ στα μάτια μου δεν φαίνεται να αλλοιώνει το φάσμα ...

Kotsos
21-01-13, 12:22
9 λευκά στα 10.000Κ και 9 royal blue στα 450, ή στα 455nm..
ούτε εμένα μου φαίνεται, γι αυτό λέω και για το αλάτι..
haquoss hi-tech reef salt

nikolaosbouk
23-01-13, 21:39
κωστα δεν ειναι απο τα λεντ σιγουρα.
εγω δεν εχω ντιμαριστα λεντ αλλα δουλευουν γυρω στο 65%(οι μετασχηματιστες δεν τα δουλευουν 100% ποτε!).
ΙΜΙΟ δες φωσφορικα-νιτρικα και αν εχεις ανεβασμενα κανε αλλαγες νερου ποιο συχνα(και δυο φορες την εβδομαδα αν μπορεις)για λιγο.
Επισης αφου ειναι μονο με ψαρια, μπορεις αν θελεις να κλεισεις τα φωτα και να κουκουλιασεις το ενυδρειο για 2-3 μερες και λογικα λογο τις μςιωμενης φωτοσυνθεσης θα ψοφησουν αρκετες απο αυτες(οπως και με το κυανοβακτηριο)
Απο ιχθυοφορτιση πως πας?

Kotsos
23-01-13, 22:57
Το ενυδρειο τρέχει αρκετό καιρό, με τις ίδες ρουτίνες και την ίδια ιχθυοφώρτωση (που θα την έλεγα αρκετά μικρή)..
Το μόνο που άλλαξε είναι ο φωτισμός και το αλάτι..
πρέπει να είναι ένα απο τα δύο..:?
θα επιστρεψω στο παλιο αλάτι για αρχή και βλέπουμε..

Κουραμπιές
24-01-13, 01:12
Μπορει το αλατι να προκαλεσει αλγη; Απλα δεν βλεπω το πως μπορει να γινει κατι τετοιο μου κανει εντυπωση.

beeromixalhs
24-01-13, 10:58
Το μόνο που άλλαξε είναι ο φωτισμός και το αλάτι..
πρέπει να είναι ένα απο τα δύο..:?
θα επιστρεψω στο παλιο αλάτι για αρχή και βλέπουμε..

να επιστρέψεις στο παλιό φωτισμό. Θα έχεις πιο σίγουρα αποτελέσματα. Καλά αν όχι στο παλιό μείωσε το καινούργιο (ή την ένταση ή τη διάρκεια του)

kostas82
24-01-13, 11:32
μπορεί να είναι και από το φως , αλλά αν είναι από την αλλαγή και τα θρεπτικά είναι χαμηλά δεν θα την παλέψουν πολύ οι άλγες...πως σου φαίνεται το καινούργιο φως;;

Kotsos
24-01-13, 11:52
μπορεί να είναι και από το φως , αλλά αν είναι από την αλλαγή και τα θρεπτικά είναι χαμηλά δεν θα την παλέψουν πολύ οι άλγες...πως σου φαίνεται το καινούργιο φως;;νομίζω εχουν σταματήσει να μεγαλώνουν.. ελπιζω να φυγουν σιγα σιγα..
το φως μια χαρα.. ;)

kostas82
24-01-13, 12:48
καλορίζικο :smt041

nikolaosbouk
24-01-13, 20:26
φυσικα καλοφωτιστο και απο εμενα!!

Kotsos
25-01-13, 14:51
Ευχαριστώ;)