PDA

Επιστροφή στο Forum : Όρια ΝΟ3???


Cristos
07-12-04, 12:57
Καλημέρα. Τα όρια που μπορούμε να πούμε ότι "αντέχει" το ενυδρείο σε ΝΟ3 ποια είναι?

Giorgos
07-12-04, 13:18
Υπό κανονικές συνθήκες, ο γενικός κανόνας είναι τα επίπεδα των νιτρικών αλάτων να μην ξεπερνούν τα 25-30 mg/l.
Τα πράγματα αλλάζουν όμως αν πρόκειται για πυκνοφυτεμένο ενυδρείο όπου τα φυτά αποροφούν πολύ μεγαλύτερες ποσότητες νιτρικών.

annivas2000
07-12-04, 22:32
Το θεμα Cristos δεν ειναι ποσο 'αντεχει' το ενυδρειο αλλα τα ψαρια που εχουμε μεσα. :wink: ....Τωρα για τα ορια, τα περισσοτερα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα και στα 50mg/lt για καποια διαστηματα (sorry Γιωργο αλλα σε βρισκω λιγο αυστηρο), αλλα υπαρχουν και καποια που δεν πανε καλα σε αυτα τα νουμερα. Τα φυτεμενα δεν εχουν "αλλα" νουμερα. Απλως εκει ριχνουμε κιολας νιτρικα για να ταϊζουμε τους ....κροκοδειλους... :lol:

Juan
08-12-04, 12:19
Το κάτω όριο ποιο είναι για ΝΟ3 ;
Στο δικό μου ενυδρείο[φυτεμένο] μετράω εδώ και 4 εβδομάδες ΝΟ3 = 0 !

Τα φυτεμενα δεν εχουν "αλλα" νουμερα. Απλως εκει ριχνουμε κιολας νιτρικα για να ταϊζουμε τους ....κροκοδειλους... Laughing
Υποθέτω ότι οι κροκόδειλοι είναι τα φυτά
:?: Πρέπει να ανεβάσω τα νιτρικά και αν ναι, πως ;

[Δεν γράφω αναλυτικά τα στοιχεία του ενυδρείου - μετρήσεις μήπως φύγουμε από το θέμα]

johnny98130
08-12-04, 13:11
Πρέπει να ανεβάσω τα νιτρικά και αν ναι, πως ;

Μπορείς να ταίσεις λίγο παραπάνω τα υπάρχοντα ψάρια η να προσθέσεις κάποια ψαρια.

lasal
08-12-04, 14:39
Πρέπει να ανεβάσω τα νιτρικά και αν ναι, πως ;

Ναι μπορείς να προσθέσεις ΚΝΟ3 (Νιτρικό κάλιο)
Ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_nitrate.htm
και εδώ
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_dosage_calc.htm
Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε μου pm

Giorgos
09-12-04, 02:59
Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες στείλε μου pm
ή ξεκίνα καινούριο τοπικ στην κατάλληλη κατηγορία για να δούνε και τα υπόλοιπα μέλη. :wink:

johnny98130
09-12-04, 10:04
Τωρα για τα ορια, τα περισσοτερα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα και στα 50mg/lt για καποια διαστηματα

Θα έχουν και μάλιστα μεγάλο. Ειναι όριο ασφαλείας τα 50mg/lt.

P.S. Kαλού κακού πάντως δωσε σε κάποιον δισκόφιλο τα Red Mellon. Αυτοί ξέρουν................. :D :D :D :D :D :D :D

thediscusman
09-12-04, 11:46
Τα όρια που μπορούμε να πούμε ότι "αντέχει" το ενυδρείο σε ΝΟ3 ποια είναι?

Όσον αφορά τα όρια για τα νιτρικά δε μπορούμε να δώσουμε μια απόλυτη τιμή γιατί αυτό εξαρτάται από τις απαιτήσεις του κάθε ενυδρείου.
Αν ρωτάς απλά μέχρι ποια τιμή είναι ανεκτά τα νιτρικά από τα ψάρια, τότε σου απάντησε ο Αννίβας και ο Γιώργος. Για τα πιο πολλά είδη μέχρι τα 30 mg/l είναι ανεκτό αν και σε ενυδρεία με ψάρια ιδιαίτερα ευαίσθητα καλό θα ήταν να τα κρατούμε ακόμη πιο χαμηλά αν είναι δυνατό.
Σε ένα φυτεμένο ενυδρείο στο οποίο τα νιτρικά χρειάζονται για την ικανοποίηση της ανάγκης των φυτών σε άζωτο και πρέπει να πετύχεις μια ισορροπία ανάμεσα στα θρεπτικά συστατικά, το φωτισμό και την ανάτυξη των φυτών, τότε μια τιμή κάπου μεταξύ του 10 και 15 mg/l είναι Ο.Κ. Τώρα αν έχεις μεγάλη ανάπτυξη και τα νιτρικά είναι πολύ χαμηλά πρέπει να προσθέσεις είτε με το τάισμα είτε ως KNO3. Αν έχεις περισσότερα από το κανονικό τότε πρέπει να τα φαιρέσεις είτε με αλλαγές νερού ειτε προσθέτοντας φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Σε ένα φυτεμένο ενυδρείο στόχος μας είναι πάντοτε η ισορροπία ανάμεσα στα θρεπτικά συστατικά, το φωτισμό και την ανάτυξη των φυτών για να αποφύγεις ξεσπάσματα άλγης.
Σε ενυδρεία με ειδικές απαιτήσεις όπως π.χ. αναπαραγωγές όπου ο στόχος μας είναι η δημιουργία όσον το δυνατό καλύτερων συνθηκών για να έχουμε μεγαλύτερη επιτυχία στην αναπαραγωγή αλλά και στην καλύτερη και γρηγορότερη ανάπτυξη των ιχθυδίων τότε μια συγκέντρωση νιτρικών όσο το δυνατό πιο κοντά στο 0 τόσο το καλύτερο.

GFON
18-02-05, 11:26
Στο δικο μου ηταν αρκετα χαμηλα, αλλα χθες που εκανα μετρηση (sticks ESHA) ηταν σχεδον μηδεν.
Φυτα δεν εχω........
Μπορει να εχω προβλημα?

Τα πολυ υψηλα νιτρικα τι ζημια μπορει να κανουν??
Εχω ενα φιλο ο οποις αγοραζει ψαρια με το χρωμα, και εχει καταφερει να κανει την εξης συνθεση.......ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΒΡΙΖΕΤΕ , θα μου βαπτισει το παιδί :wink: :wink: :wink:

-4 pseudotrοpheus zebra 2 ενηλικα ,2 μικρα
-2 labidochromis yellow
-1 oscar
-1 μονοδακτυλο
-3 clown botia
-1 παπαγαλακι ενηλικο
-2 pleco... big....
-1 frontoza
-μπορει να ξεχναω καποια. :roll: :roll:

Ολα αυτα σε 100 λιτρα....

Προχθες που πηγα στο σπιτι μηρα τα test και του εκανα καποιες μετρησεις, δεν ηξερε καν τι υπαρχουν αυτα, με τα εξης αποτελεσματα.
ΝΟ2 =0
ΝΟ3>100 ,μαλλον θα ελεγα οτι πρεει να ειναι με βαση το χρωμα 200+
ΝΗ3-4 δεν εκανα μετρηση διοτι ξεχασα να παρω το υγρό μαζι μου
PH<7
KH<8
Φιλτρο εχει εξωτερικο της eheim 2213, και κανει αλλαγες νερου οποτε θυμηθεί. :twisted:

Τα ψαρια τα εχει πολυ καιρο με μικρες απωλιες, κυρίως ψοφαν οι pleco....
To ενυδρειο ειναι μονιμως ανακατεμενο και τα χαλικια παταμενα στο τζαμι, τα ψαρια πηδαν εξω αν ανοιξης το καπακι, το κανει το οσκαρ, και γενικα υπαρχει κατασταση πανικου..

Του προτεινα να κανει συχνες αλλαγες ,τουλαχιστον ανα βδομαδα να ριξει τα νιτρικα, και να διωξει συντομα καποια ψαρια και ο θεος βοηθος.

Τοσα υψηλα νιτρικα τι προβληματα μπορει βραχυπροθεσμα να του παρουσιασει??

sot-zoe
18-02-05, 12:13
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ειμαι σιγουρος οτι απο αυτα που διαβαζεις εδω θα εχεις και εσυ την αποψη οτι θα πρεπει να κρατησει ενα απο ολα αυτα τα θηρία , και να σταματησει να τα υποβαλει σε βασανηστηρια , δεν ειναι ωραιο ουτε γι΄αυτον να βλεπει τετοιο πανικο μεσα στο ενυδρειο του αλλα ουτε και για τα ψαρια .

koulio
18-02-05, 13:08
αυτο δεν ειναι ενυδρειο αλλα αρενα :evil: :evil:

συμβουλεψε τον φιλο σου να βγαλει το 95% των ψαριων που εχει μεσα και να αποφασισει τι θελει να κρατησει και

ΑΜΕΣΑ :wink:

lasal
18-02-05, 14:06
Τα πολυ υψηλα νιτρικα τι ζημια μπορει να κανουν??
ΝΟ3>100 ,μαλλον θα ελεγα οτι πρεει να ειναι με βαση το χρωμα 200+
Τα ψαρια τα εχει πολυ καιρο με μικρες απωλιες, κυρίως ψοφαν οι pleco....
τα ψαρια πηδαν εξω αν ανοιξης το καπακι
Δεν πηδούν απο χαρά πηδούν για να αυτοκτονήσουν
Σε λίγο καιρό θα τρυπήσουν και το καπάκι
Αν είχαν μιλιά θα έλεγαν "Ζωή είναι αυτή? banzaiiiiiiiii +-3
:D :D :D :D :D
-+9 -+9 -+9 -+9
ΥΓ.
Κάνε κάτι πριν γίνει το pearl harbor ελα να δεις

halvas69
18-02-05, 23:28
Τοσα υψηλα νιτρικα τι προβληματα μπορει βραχυπροθεσμα να του παρουσιασει??
Θα τους καούν τα βράγχια, θα τυφλωθούν και άλλα πολλά ....δεν γράφω άλλο σιχάθηκα μπλιαχχχ