PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση: Τα ενυδρεία κρύβουν σοβαρούς κινδύνους για την ανθρώπινη ζωή


Κουραμπιές
17-01-13, 19:50
Μου το εστειλε ο πατερας μου σε μαιλ ετσι για να το διαβασω. Το ποσταρω για να ακουσω γνωμες. Ποσο υπερβολες η λογικα σας φαινονται αυτα που λεει;

http://www.thestival.gr/health/item/74647-prosoxi-sta-enydreia21-kryboyn-sobaroys-kindynoys-gia-tin-anthrzrhhrdkwoownvnxzfjjewiiwcebfzrhhrdkwoownvnxzf jjewiiwpini-zoi

kouman
17-01-13, 20:02
υπερβολη μου ακουγεται...αλλα ας ακουσουμε κιαλες γνωμες

stelios816
17-01-13, 20:10
εχουμε πει πολλες φορες να φοραμε γαντια αν εχουμε πληγες στα χερια μας απλα. αλλα και παλι αν ειναι να παω απο το ενυδρειο το δεχομαι:D:D:D

τοσα εχουμε γυρω μας αυτο μας πειραξε.

delta66
17-01-13, 20:14
Ναι μπορει να συμβει.
Λιγο πιο σπανια ομως απο το να πεσει ενα Boeing 747 στο κεφαλι μας.
http://www.fishlore.com/Articles/DiseasesTransmittedToHumans.htm

johnb
17-01-13, 20:17
Σιγα τα αιματα!!!!!!!:smt021

Δεν ακουσα Ποτε στις ειδησεις να λενα αυτος εφυγε απο ενυδρειο που ειχε!!!!!!!!!!!!!!!!!

korasidikos
17-01-13, 20:19
:rolleyes:θα συφωνησω με το Στελιο οσον αφορα τις πληγες!εδω ακουω διαφορους που εχουν την εντυπωση οτι το ενυδρειο ειναι γρουσουζια για το σπιτη και για αυτον που το εχει!!!!!!:rolleyes:

stanlee
17-01-13, 20:26
Πόσοι από μας καπνίζουμε?Πόσοι από μας έχουμε χαϊδέψει αδέσποτα.......και πόσοι από μας έχουμε επισκεφτεί η νοσηλευτεί σε νοσοκομείο που είναι το Α και το Ω για τις ανθρώπινες λοιμώξεις Κ.Τ.Λ που θα χρειαστει μια μέρα να γράφω!...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ Κ ΓΩ!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D

ΜΙΜΗΣ
17-01-13, 20:27
Πόσοι από μας καπνίζουμε?Πόσοι από μας έχουμε χαϊδέψει αδέσποτα.......και πόσοι από μας έχουμε επισκεφτεί η νοσηλευτεί σε νοσοκομείο που είναι το Α και το Ω για τις ανθρώπινες λοιμώξεις Κ.Τ.Λ που θα χρειαστει μια μέρα να γράφω!...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ Κ ΓΩ!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D



+10000:p:p:p

kingrim
17-01-13, 20:27
Πόσοι από μας καπνίζουμε?Πόσοι από μας έχουμε χαϊδέψει αδέσποτα.......και πόσοι από μας έχουμε επισκεφτεί η νοσηλευτεί σε νοσοκομείο που είναι το Α και το Ω για τις ανθρώπινες λοιμώξεις Κ.Τ.Λ που θα χρειαστει μια μέρα να γράφω!...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ Κ ΓΩ!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D

σωστοςςςςς

Andros
17-01-13, 20:53
Παρα το γεγονος οτι σπανια μπορει να συμβει κατι τετοιο εντουτοις ενα ζευγαρι γαντια δεν νομιζω να ειναι κοπος να τα φορεσουμε οταν κανουμε δουλειες γενικης φυσεως μεσα στο ενυδρειο και ειδικοτερα οταν καθαριζουμε το φιλτρο.

ChocolatePuma
17-01-13, 21:02
Νομίζω πως λίγη προσοχή και κάποια μέτρα, όπως πχ γάντια αν υπάρχει πληγη στο χέρι, δεν κάνουν κακό παρά μόνο καλό.

Nick74
17-01-13, 21:06
Σκετος υποχονδρισμος.
Οποιος πασχει απο μικροβιοφοβια και πλενει τα χερια του 10000 φορες τη μερα με ολων των ειδων τα απολυμαντικα, και αποστειρωνει τα χαρτονομισματα πριν τα ποιασει ειναι σιγουρο πως δεν εχει ζωα σπιτι του (βασικα ουτε ανθρωπους θελει γιατι κι αυτοι βρωμιαρηδες ειναι)

Αληθεια εβλεπε κανεις το "ντεντεκτιβ Μονκ"?

Stivv27
17-01-13, 21:14
Αληθεια εβλεπε κανεις το "ντεντεκτιβ Μονκ"?

Σιγα μην επαιρνε ενυδρειο ο Μονκ!!
Επειδη στο τελος θα παμε απο το κρυο οπως μας τα εκαναν ας παμε τοτε απο τα ενυδρεια μας!!

klipitiklopos
17-01-13, 21:20
Προσφατα ειχα διαβασει για μια μελετη που τα αποτελεσματα της εδιναν σαν πιο μολυσμενο ανικειμενο σε ενα σπιτι, το σφουγγαρι της κουζινας, που συγκεντρωνε πολλαπλασιο αριθμο βακτηριδιων ακομα και απο το καπακι της τουαλεττας!
Εχουμε αναπτυξει αντισωματα για αυτα, δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και με αυτα των τροπικων ψαριων, προσωπικα οταν εχω πληγη στα χερια - αλλα και γενικοτερα - αποφευγω να βαζω χερια μεσα στο νερο του ενυδρειου, και το κανω μονο για τις δουλειες που δεν μπορουν να γινουν με τσιμπιδες.
Βεβαια αυτο προστατευει και τις γαριδες μου, μου εγινε κανονας οταν πριν καποια χρονια εχασα ενα αγγελοψαρο επειδη εβαλα χερι μεσα το καλοκαιρι και ηταν ιδρωμενο.
Και βεβαια κατι που το κανουν πολλοι χομπιστες, δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να αδειασω νερο του ενυδρειου με ρουφηγμα απο λαστιχο.
Πριν ξεκινησω το χομπυ, ηταν το πρωτο που φροντισα να μαθω πως μπορω να το κανω αλλιως, οποτε και προμηθευτηκα εναν "κλεφτη" βενζινης.
Και δεν θα ελεγα οτι κατατασσω τον εαυτο μου στους υποχονδριους η τους μικροβιοφοβικους.
Καλο ειναι να προσεχουμε τα στοιχειωδη.

mpoumpoula
17-01-13, 21:26
Εγώ πάντως βάζω τον άντρα μου να ρουφάει από το λάστιχο:D:D:D:D:D:D

maria p
17-01-13, 21:27
αν έχεις παπαγάλο μπορεί να πάθεις ψιττάκωση και να πεθάνεις, αν έχεις σκύλο μπορεί να πάθεις λύσσα και να πεθάνεις, ακόμα και στο ίσωμα μπορεί να παραπατήσεις και να πεθάνεις.
το άρθρο δεν έχει καμμία επιστημονική τεκμηρίωση. Πάντως οι συμβουλές που δίνει είναι σωστές και νομίζω κάθε ένας μας είναι προσεκτικός και για να μη μεταδώσει κάτι στα ζώα του αλλά και για τον εαυτό του. προσωπικά καθαρίζω τα χέρια μου σχολαστικά πριν και μετά και προσέχω τα σκυλόγατα που έχω σπίτι να μην γλύψουν τα νερά του ενυδρείου αυτά τα έχουμε διαβάσει κι εδώ. το πιο απλό να πάθεις μια εντερική διαταραχή κι αυτό είναι ανεπιθύμητο.
τον φόβο του μοιραίου περιστατικού τον βρίσκω κράχτη να προσέξουμε την δημοσίευση

Nick74
17-01-13, 21:30
Προσφατα ειχα διαβασει για μια μελετη που τα αποτελεσματα της εδιναν σαν πιο μολυσμενο ανικειμενο σε ενα σπιτι, το σφουγγαρι της κουζινας, που συγκεντρωνε πολλαπλασιο αριθμο βακτηριδιων ακομα και απο το καπακι της τουαλεττας!



Ετσι για να δουμε και καποια πραγματα με αλλο ματι...
ειχα την τυχη να δω μερικα αντικειμενα με ηλεκτρονικο μικροσκοπιο με μια σουπερ μεγενθυση (αν θυμαμαι καλα πανω απο διομισι χιλιαδες! ), και εχω ενα να πω, η μαγεια αυτου του κοσμου πανω στα βρωμικα αντικειμενα ειναι πραγματικα το κατι αλλο.
Νομιζα πως βρισκομουν πραγματικα σε αλλο πλανητη.
Οι χιπις του 60 επρεπε να ειχαν επενδυσει σε ενα τετοιο μικροσκοπιο κι οχι στο lsd κι οι σουρεαλιστικοι κοσμοι του Νταλι μοιαζουν με τη σοβαροφανεια ενος λογιστη που μιλαει με ενα τραπεζιτη μπροστα στην πανδαισια του ονειροκοσμου που βρισκεται πανω σε ενα βρωμικο σφουγκαρι.
Πραγματικα ειχα κολλησει και θα ηθελα να κατοικω κι εγω εκει μεσα :p

klipitiklopos
17-01-13, 21:35
Επισης παλιοτερα ειχα διαβασει μια δημοσιευση του Raven, με τιτλο "τι επαθε ο ανθρωπος", και αναφεροταν σε εναν Γερμανο, που αρχισε να χανει βαρος και να παρουσιαζει περιεργα συμπτωματα, μεχρι που εφτασε στο κατωφλι του θανατου, και οι γιατροι δεν μπορουσαν να βρουν την αιτια.
Δεν ξερω την καταληξη, αλλα στην αναζητηση της αιτιας, ειχε πει στους γιατρους οτι φροντιζε να δοκιμαζει ο ιδιος πρωτα, τροφες που εφερνε απο την Ασια.
Θα ψαξω να το βρω να μην τα λεω τοσο περιληπτικα.

frits
17-01-13, 21:39
Από το 1986 διατηρώ ενυδρεία κι έχω ρουφήξει νερά από λάστιχο, έχω βάλει τα χέρια στο νερό κι έχω πλύνει το φίλτρο με γυμνά χέρια (η αλήθεια είναι ότι μετά από αυτό που είπε ο Andros θα χρησιμοποιώ γάντια τουλάχιστον για την αλλαγή φίλτρου) χωρίς να πάθω τίποτα. Βέβαια δεν διαφωνώ πως χρειάζονται προφυλάξεις, αλλά θεωρώ το άρθρο λίγο υπερβολικό.
Ίσως επειδή ανήκω στη γενιά που παιδιά παίζαμε πετροπόλεμο και μπάλα σε οικόπεδα ή πίναμε νερό απ' το λάστιχο :D

Nick74
17-01-13, 21:43
φροντιζε να δοκιμαζει ο ιδιος πρωτα, τροφες που εφερνε απο την Ασια.



:smt030 :smt119

οκ, επρεπε να χαμηλωσει λιγο τη θερμοκρασια γιατι σφιξαν οι ζεστες :D (σταδιακα ομως μη παθει κανενα θερμικο σοκ) και μετα να βρει να χμμμ.... "ζευγαρωσει" το λενε? :smt080 για να ξελαμπικαρει...
-------------------------
Από το 1986 διατηρώ ενυδρεία κι έχω ρουφήξει νερά από λάστιχο, έχω βάλει τα χέρια στο νερό κι έχω πλύνει το φίλτρο με γυμνά χέρια (η αλήθεια είναι ότι μετά από αυτό που είπε ο Andros θα χρησιμοποιώ γάντια τουλάχιστον για την αλλαγή φίλτρου) χωρίς να πάθω τίποτα. Βέβαια δεν διαφωνώ πως χρειάζονται προφυλάξεις, αλλά θεωρώ το άρθρο λίγο υπερβολικό.
Ίσως επειδή ανήκω στη γενιά που παιδιά παίζαμε πετροπόλεμο και μπάλα σε οικόπεδα ή πίναμε νερό απ' το λάστιχο :D


βασικα εγω θα ελεγα ανηκω στη γεννια που αναφερεσαι, αν οπως λες εχεις απο το 86 ενυδρεια μαλλον ανηκεις στη γενια που εφτιαχνε λιθινα εργαλεια :D:D:D:D

χιουμορ κανω φυσικα μην παρεξηγηθεις ;)


Τετοιες προφυλαξεις θα παρει καποιος που κοβεται και δε βγαινει απο το σπιτι για να μην μπει μεσα του καποιο μικροβιο...

Chris82
17-01-13, 21:46
Με ένα καλο πλύσιμο των χεριών, πριν αλλά και μετά την επαφή με το ενυδρείο, μειώνεις παρα πολύ τις πιθανότητες να κολήσεις αλλά και να μεταφέρεις κατι στο ενυδρείο σου!

frits
17-01-13, 21:49
βασικα εγω θα ελεγα ανηκω στη γεννια που αναφερεσαι, αν οπως λες εχεις απο το 86 ενυδρεια μαλλον ανηκεις στη γενια που εφτιαχνε λιθινα εργαλεια :D:D:D:D

χιουμορ κανω φυσικα μην παρεξηγηθεις ;)


Χαχα, όχι βέβαια δίκιο έχεις, λίθινα εργαλεία είχαμε τότε :rolleyes:

snakepanos
17-01-13, 21:50
Εγω πλενω καλα τα χερια μου οταν τα βαζω στο ενυδρειο για να μην κολλησουν τιποτα τα ψαρια απο αυτα που πιανω καθημερινα ,,χρηματα, κερματα,τσιγαρα ,ρουχα ΚΛΠ,,,τι αλλο θα γραψουν για να μην εχουμε ψαρια στα ενυδρια μας ελεος....
Ας μας πη καποιως που ασχολείται με ενυδρεια απο το 1990 ας πουμε αν κόλλησε κατι απο τα ψαρια ,,που τοτε δεν υπηρχανε πολλα βιβλια και καλη ενημέρωση οπως τωρα.
Εγω παντος που ασχολουμε απο το 1996 το μονο που κολλησα απο τα τροπικα ψαρια ειναι ψαροτρελα,,,,:DΑλλωςςςςςςςςςς?????

klipitiklopos
17-01-13, 22:06
Oταν ειχα βαλει τα pearl gourami στο 120λιτρο, καποιοι μου ειχαν γραψει οτι τα ψαρια αυτης της οικογενειας ενδεχεται να μεταφερουν ασθενειες ισως επικινδυνες και για τον ανθρωπο.
Ελληνας κροισος με 5 γραμματα...
Ποιος ναναι ρεεε...:D:D:D

snakepanos
17-01-13, 22:17
Καπου διαβασα πριν χρονια για μια ασθένεια δεν θυμαμε ακρηβως πια ,,οτι αν εχει αυτην την αρρώστια στο ψαρι [σπανια μεν εως πολυ σπανια ] οτι μπορει να γινει επικίνδυνη για τον ανθρωπο .
Αλλα τοσα χρονια δεν ακουσα τιποτα να επαθε κάποιος ενυδρειοφιλος.

leda
17-01-13, 22:22
πόσοι από μας έχουμε χαϊδέψει αδέσποτα.......

δηλαδη, τι θα παθουμε που χαιδευουμε αδεσποτα?:rolleyes:

nikolakis94
17-01-13, 22:35
δηλαδη, τι θα παθουμε που χαιδευουμε αδεσποτα?:rolleyes:

Δεν ξερεις τι αρρωστιες μπορει να κουβαλαει.

Κουραμπιές
17-01-13, 22:36
Καλα εγω δεν υπαρχει αδεσποτο στις Σερρες που να μην εχω παιξει χαιδεψει. Αλλα οταν κινειτε στους δρομους ειναι εκτεθειμενο να μεταφερει οποιοδηπωτε μικροβιο υπαρχει. Και αφου ειναι ανεμβολιαστα και ασθενειες. Αλλα δεν πτοουμαι μπορει να τα πιανω κλπ κλπ αλλα μεχρι να πλυνω τα χερια μου ειμαι σαν κουλος δεν τα χρησιμοποιω καθολου.

Οσον αφορα το θεμα με τα ψαρια και μενα υπερβολικο μου φανηκε αλλα δεν εχω εμπειρια για να πω κατι εκτος απο αυτο. Μαλλον ειμαι πειραματοζωο, καθοτι τα ψαρια ειναι φρεσκοεισηγαγμενα και εχω 2-3 αμυχες στα χερια απο το αδεσποτο αλλα χτες το φιλτρο το καθαρισα με γυμνα χερια και στο ενυδρειο γυμνα χερια βαζω. Αν σταματησω να γραφω τις επομενες μερες... χαρηκα που σας γνωρισα.

Και μια απορια σοβαρα τωρα. Αναφερθηκε οτι εβαλε καποιος ιδρωμενα χερια στο ενυδρειο και πεθανε αγγελοψαρο...τι παιζει με αυτο σοβαρα; Αν σηκωσω τη μασχαλη μου πανω απτο ενυδρειο δηλαδη παει το ενυδρειο;; Θα ψοφησουν ολα;!:D

nikolakis94
17-01-13, 22:41
Ολοι με γυμνα χερια καθαριζουν τα ενυδρεια δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος να καθαριζει με γαντια.Οσο για τον αν παιζει να κολλησουμε κατι απο τα ψαρια το θεωρω πολυ σπανιο εως απιθανο.Επειδει ομως ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει
αν εχω καποια πληγη στα χερια ειμαι λιγο προσεχτικος.

snakepanos
17-01-13, 22:42
Εξαρτατε απο ποτε εχεις να πλυθεις ,,,το ξερεις το αρωμα ιδρωτίλα,,,κραταει μακρια σου τα παντα απο ζωντανα ,,μεχρι γυναίκες :D:D
Εγω νομίζω οτι τα ψαρια ειναι ποιο ευαίσθητα απο εμας ,,γιαυτο προσεχε τις αμασχαλες σου .:D

leda
17-01-13, 22:57
Δεν ξερεις τι αρρωστιες μπορει να κουβαλαει.

χαιδευοντας εναν σκυλο δεν γινεται να κολλησουμε ΤΙΠΟΤΑ οσες αρρωστιες και να κουβαλαει (το να πεθανουμε δεν το συζηταω καν :D:D)περα απο κανα τσιμπουρι ,αντε και κανενα ενδοπαρασιτο η καμια ψωρα κι αυτα σε μεγαλα κεφια...

tdinosauros
17-01-13, 23:08
παντως μπορει να γινει ομως παντα οπως λεει και το αρθρο,που εχει επιστημονικη βαση,αναφερεται σε ανοσοκατεσταλμενους ανθρωπους κυριως(ανοσοκατεσταλμενος κοινως δεν εχει αμυντικο ανοσοποιητικο συστημα αρα ειναι ευαλωτος σε οτιδηποτε).σε μας τους υπολοιπους ειναι παρα πολυ δυσκολο να γινει.

snakepanos
17-01-13, 23:08
χαιδευοντας εναν σκυλο δεν γινεται να κολλησουμε ΤΙΠΟΤΑ οσες αρρωστιες και να κουβαλαει (το να πεθανουμε δεν το συζηταω καν :D:D)περα απο κανα τσιμπουρι ,αντε και κανενα ενδοπαρασιτο η καμια ψωρα κι αυτα σε μεγαλα κεφια...

Πεστααααααα

kingrim
17-01-13, 23:19
τσιμπουρι 2 φορες ειχα αρπαξει πιτσιρικος :)

Dimis
17-01-13, 23:59
Ενα καταπληκτικο κουκουρουκου αρθρο!

Οι επιστημονες εκαναν την δουλεια τους και δημοσιευσαν μια μελετη σε ενα περιοδικο σχετικο με ασθενειες των ψαριων απο την παρεμβατικοτητα του ανθρωπου σε αυτα.

Μετα τα διαφορα blogs πηραν αποσπασματικα κομμάτια του αρθρου και το εκαναν ειδηση.

Βεβαια δυστηχως για αυτα (blogs) οι επιστημονες δεν εχουν απτη αποδειξη (η τουλαχιστον δεν την δημοσιευσαν) οτι ανθρωποι εχουν χασει την ζωη τους απο τροπικα ψαρια.

Επειδη το θεμα το εχω ψαξει πολυ μπορειτε να διαβασετε στο θεμα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67028 μερικα χρησιμα πραγματακια.

klipitiklopos
18-01-13, 00:10
Και μια απορια σοβαρα τωρα. Αναφερθηκε οτι εβαλε καποιος ιδρωμενα χερια στο ενυδρειο και πεθανε αγγελοψαρο...τι παιζει με αυτο σοβαρα; Αν σηκωσω τη μασχαλη μου πανω απτο ενυδρειο δηλαδη παει το ενυδρειο;; Θα ψοφησουν ολα;!:D

Οντως εξαρταται απο ποτε εχεις να πλυθεις.
Ειδικα αν πλυνεις τα χερια σου με το σουπερ ντουπερ ουαου μυρωδατο σαπουνι, και αμεσως μετα βαλεις α-μασχαλη :D μεσα, ειναι ενδεχομενο να τα ξαπλωσεις τα ψαρακια, για τους ιδιους λογους.

basillis
18-01-13, 00:12
Οι καταχρήσεις της ζωής μου!
"Πίνω, καπνίζω, μεθάω, οδηγώ πιωμένος, τρέχω με 180, κάνω σεχ χωρίς προφύλαξη ,δεν παίρνω τα χάπια της καρδιάς, εχω ενυδρείο," Τελικά είμαι ενα ρεμάλι!:D

Κουραμπιές
18-01-13, 00:21
Α παιδια ολα κιολα. Διαλεξτε...η θα αγχωνομαστε για καμια μολυνση και για τις μασχαλες μας η θα γινουμε ...............
Εδω και η επιστημονικη εξηγηση :D
http://www.youtube.com/watch?v=5Mm3cB1tT38

douran_p
18-01-13, 00:23
εγω παντος παιδια οταν εκανα μετακομιση (την ιδια μερα) και εστεισα ξανα το ενυδρειο απο την αρχη αλλα κρατησα το εξωτερικο φιλτρο για να μην χασω την βιολογια....... κατα εναν περιεργο τροπο λογω βιασυνης..... εβαλα αναποδα την εξοδο με την εισοδο του φιλτρου...... με αποτελεσμα να μην ξεκιναει....:!!!!! και δοκιμασα τα παντα (πρεπει να ηπια πολλα λιτρα νερο ) ρουφα ρουφα ρουφα........!!!!! τι χερια και πληγες....... ηπια ολων το βοσπορο!!!!

nikolakis94
18-01-13, 00:27
Μια χαρα σε βρισκω.Εισαι ενα κινητο βιολογικο φιλτρο.Τα νεφρα σου εχουν πολυ βιολογια τωρα:D:D.Οποιος θελει μπολι θα πηγαινεις να κατουρας.:D

mathaios81
18-01-13, 01:58
Εγω παντως εχω καλυτερα να πιω 1 λιτρο νερο απο το ενυδρειο παρα να φαω χαμπουκερ απο γνωστη αμερικανικη εταιρια

Nick74
18-01-13, 04:21
οκ, νομιζω ολοι λιγο πολυ εχουμε τραβηξει καμια τζουριτσα νερο απο ενυδρειο, ομως αυτο πρεπει να αποφευγεται, οχι τοσο για τα "θανατηφορα μικροβια" και τις υπολοιπες αηδιες, αλλα για αυτα που δε μας επηρρεαζουν ως οργανισμους αλλα καλο ειναι να μην γινομαστε φορεις και να τα κουβαλαμε δεξια κι αριστερα.
Αυτο βεβαια θεωρητικα, και θα ηταν πολυ κρισιμο πριν μερικες εκατονταδες χρονια.
Σημερα με τα μεσα μεταφορας ο ανθρωπος εχει εξισορροπισει ολη τη βιολογια του πλανητη (εγω πχ εχω γυρισει πανω απο 150 χωρες της Γης και απο ηπειρους μονο Ανταρκτικη δεν εχω παει ) οποτε δεν τιθεται πια θεμα αν καποιοι οργανισμοι ειναι τροπικοι η πολικοι αφου πλεον ειμαστε λιγο πολυ φορεις ολων τους και τους εχουμε διαδωσει παντου.
(ας μην ξεχασουμε πως στην πραγματικοτητα το μεγαλυτερο ποσοστο των ινδιανων της κεντρικης Αμερικης δεν τους εξολοθρευσαν με οπλα οι Ισπανοι, αλλα με ανεμοβλογια -νομιζω... η ευλογια? - που κολλησαν απο την επαφη και ηταν αγνωστη σε αυτους τους λαους).


Τωρα οσο για τα υπολοιπα...

Rwz24jB96fY

maikl
18-01-13, 06:40
Καλημερα!
Λοιπον χωρις να θελω να σας αγχωσω (λεμε τωρα) προσωπικα ειχα προσβληθει απο το Μycobacterium Μarinum....
Τοτε βεβαια-πριν 3-4 χρονια ηταν- δεν το ειχα καταλαβει περι τινος προκειται.Καποια στιγμη λοιπον έγδαρα το κεντρικο μεσο δαχτυλο του δεξιου χεριου μου σε μια βρυση αυλης η οποια ηταν επενδεδυμενη με πορολιθο.Αυτο εγινε κατα τη διαρκεια εργασιων στα τοτε ενυδρεια μου.Η πληγη που δημιουργηθηκε απο το γδαρσιμο ηταν πολυ μικρη και δεν της εδωσα σημασια παρα μονο οταν πλεον ειχε περασει πανω απο 10ημερο και ο πονος που ενιωθα ηταν λες και ειχε μεινει καποιος κοκκος απο την πετρα μεσα στο δαχτυλο.Συνεχισε να με ψιλο-απασχολει για το επομενο 8μηνο χωρις να επιδεινωνετε αλλα και δεν χανοταν το προβλημα.Πηγα λοιπον σε δερματολογο αφου πλεον ο πονος ηταν εσωτερικος μεσα στο δαχτυλο οπως ειπα λες και ειχα πετραδακι κατω απο το πετσι μου.
Εκανα το λαθος και βρεθηκα μαζι με την συζυγο στον δερματολογο.Οταν λοιπον (ουτε καν το εξετασε ο "μαγκας") ειδε το δαχτυλο μου ,η πρωτη ερωτηση ηταν αν εχω ενυδρεια........
Παγωτο εγω ......:D,ΕΝΥΔΡΕΙΑ ηταν η απαντηση της συζυγου, η οποια αποτελει τον μαρτυρα μου.Τοτε μου μιλησε για πρωτη φορα καποιος για το Μycobacterium Μarinum.Μου εδωσε συγκεκριμενη αντιβιωση για 3+ μηνες,καθως και μια αλοιφη.Το ολο θεμα τελειωσε μετα απο 1 χρονο περιπου.(συνολικα με απασχολησε κοντα στα 2....)
Απο ψαξιμο στο νετ την τοτε εποχη μου εμεινε οτι υπαρχει οντως προβλημα και καλα ειναι να προσεχουμε.Αποτελω ισως ιδιαιτερη-μοναδικη περιπτωση που την επαθα(αν και νομιζω αλλος ενας εχει το ιδιο θεμα που ετυχε σε μενα αλλα ας μιλησει εκεινος...)
Δε θελω να "φοβισω" κανεναν αλλα καλα ειναι να λαμβανουμε μετρα ,ποτε δεν ξερεις....
Αν κανει κανεις αναζητηση στο google θα βρει πολλες εικονες(και πληροφοριες) σχετικες.Η δικη μου περιπτωση ηταν ακριβως οπως αυτη της φωτο ;)

maikl
18-01-13, 06:43
Να πω επισης οτι λογω ¨ψωρας" τρεχω καθε λιγο και λιγακι και ξεπλενω τα χερια μου οποτε τα βουταω-πιανω κατι ενυδρειακο αλλα κι οτι λογω εργασιας , ειχα-εχω κανει ολα τα εμβολια (και παραπανω απο τα κοινα ισως);)

Κουραμπιές
18-01-13, 08:08
Ενδιαφερον μαικλ ευχαριστουμε που το μοιραστηκες. :) νταξει δεδεδεδεν α..ανχωνομαι....ολ ολα καλα.:D

leda
18-01-13, 08:28
μαικλ,δεν καταλαβα ομως,ποσο επικινδυνο ηταν τελικα αυτο το μικροβιο?
εννοω τι επιπτωσεις εχει περα απο την ενοχληση αυτη,διολου ευκαταφρονητη βεβαια εαν υπηρχε για 2 χρονια,
αλλα περα απο αυτο,εαν δεν επαιρνες αντιβιωση και τα σχετικα,θα υπηρχε μεγαλυτερο προβλημα-εξαπλωση και αλλου,τι?:confused:

nazgul
18-01-13, 08:32
Σιγουρα θα ειχα καποια πληγη στα χερια, εφοσον βαζω χερια στο ενυδρειο, σιγουρα εχω πιει αρκετες φορες νερο σιφωναροντας, σιγουρα εχω χαϊδεψει αρκετα αδεσποτα, σιγουρα ζω με γατες που κοιμουνται πανω μου, σιγουρα μεταφερω μικροβια απο αλλους οργανισμους, οπως ολοι μας, οσο και να προσεχουμε.

Ο ανθρωπινος οργανισμος, ομως, ειναι πολυ ανθεκτικος, εξελισσεται και προσαρμοζεται στο εξωτερικο του περιβαλλον με το περασμα των αιωνων και αποκατα αντισωματα. Παλιοτερα ο ανθρωπος κοιμοταν με προβατα και αγελαδες, τωρα με αλλα ζωα. Αν παω και κοιμηθω σε μια στανη, μπορει να κολλησω τιποτα, γιατι δεν ειχα ποτε επαφη ως παιδι της πολης. Αλλα θα το ξεπερασω, εκτος ορισμενων περιπτωσεων. Υπαρχουν και οι αλλεργιες στον ανθρωπο. Εχει πεθανει κοσμος απο τσιμπημα μελισσας, οχι ολοι, ομως. Με εχουν τσιμπησει μελισσες, οπως και σχεδον ολους μας. Αυτο δεν κανει τις μελισσες δολοφονους ανθρωπων, οπως και την ενασχοληση με τα ενυδρεια επικινδυνη.

Οι διατροφικες συνηθειες, ειναι πολυ πιο επιβλαβεις απο την εξωτερικη επαφη με αλλους οργανισμους κατα τη γνωμη μου. Για να ξεπαστρεψουν τους Ινδιανους οι Ισπανοι, οπως αναφερει ο Nick74 λιγο πιο πανω, μπορουσαν απλα να τους ταϊσουν πιττογυρο με γρασσολαδο που συνηθιζουμε να τρωμε ή burgers. Σαν τις μυγες θα επεφταν, γιατι ο οργανισμος τους ειχε συνηθισει να τρωει αγνα. Σε ενα προσφατο ταξιδι μου στο Λουξεμβουργο, ειδα τα σουπερ μαρκετ τους γεματα απο ετοιμα μαγειρεμενα φαγητα, μεχρι μακαρονια και πουθενα πρωτες υλες για να μαγειρεψεις. Αν δοκιμαζα, θα περνουσα το ταξιδι μου σε καποια τουαλετα το πιο πιθανο. Αλλα και στο Παρισι που περασα μια βολτα εκεινες τις μερες, ειδα να τρωνε για πρωινο ωμο κιμα με εναν κροκο ωμου αυγου απο πανω. Η επαφη με τα ενυδρεια θα τους πειραζε μετα? Ειναι γνωστο οτι το ωμο κρεας προκαλει φλεγμονες στον ανθρωπινο εγκεφαλο. Περα απο τι θα κολλησεις απο το ζωο και μαλιστα τις βορειας Ευρωπης, τρωγοντας το ετσι. Δεν ειναι τυχαιο οτι ο ανθρωπος αρχισε να δημιουργει πολιτισμο, οταν αρχισε να μαγειρευει την τροφη του.

Τα pufferακια μου θα με ξεπαστρεψουν μετα? Μη γινομαστε υποχονδριοι. Πιο πιθανο ειναι να με ξεπαστρεψουν αν ντυθω σαλιγκαρος τις αποκριες και μπω στο ενυδρειο να με ροκανισουν.

ΜΙΜΗΣ
18-01-13, 09:22
[QUOTE=Κουραμπιές

Και μια απορια σοβαρα τωρα. Αναφερθηκε οτι εβαλε καποιος ιδρωμενα χερια στο ενυδρειο και πεθανε αγγελοψαρο...τι παιζει με αυτο σοβαρα; Αν σηκωσω τη μασχαλη μου πανω απτο ενυδρειο δηλαδη παει το ενυδρειο;; Θα ψοφησουν ολα;!:D[/QUOTE]


XA XA XA XA....!!!
ΦΟΒΕΡΟΣ,ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ:D:D:D

Alex_Salonica
18-01-13, 12:22
Σιγουρα θα ειχα καποια πληγη στα χερια, εφοσον βαζω χερια στο ενυδρειο, σιγουρα εχω πιει αρκετες φορες νερο σιφωναροντας, σιγουρα εχω χαϊδεψει αρκετα αδεσποτα, σιγουρα ζω με γατες που κοιμουνται πανω μου, σιγουρα μεταφερω μικροβια απο αλλους οργανισμους, οπως ολοι μας, οσο και να προσεχουμε.

Ο ανθρωπινος οργανισμος, ομως, ειναι πολυ ανθεκτικος, εξελισσεται και προσαρμοζεται στο εξωτερικο του περιβαλλον με το περασμα των αιωνων και αποκατα αντισωματα. Παλιοτερα ο ανθρωπος κοιμοταν με προβατα και αγελαδες, τωρα με αλλα ζωα. Αν παω και κοιμηθω σε μια στανη, μπορει να κολλησω τιποτα, γιατι δεν ειχα ποτε επαφη ως παιδι της πολης. Αλλα θα το ξεπερασω, εκτος ορισμενων περιπτωσεων. Υπαρχουν και οι αλλεργιες στον ανθρωπο. Εχει πεθανει κοσμος απο τσιμπημα μελισσας, οχι ολοι, ομως. Με εχουν τσιμπησει μελισσες, οπως και σχεδον ολους μας. Αυτο δεν κανει τις μελισσες δολοφονους ανθρωπων, οπως και την ενασχοληση με τα ενυδρεια επικινδυνη.

Οι διατροφικες συνηθειες, ειναι πολυ πιο επιβλαβεις απο την εξωτερικη επαφη με αλλους οργανισμους κατα τη γνωμη μου. Για να ξεπαστρεψουν τους Ινδιανους οι Ισπανοι, οπως αναφερει ο Nick74 λιγο πιο πανω, μπορουσαν απλα να τους ταϊσουν πιττογυρο με γρασσολαδο που συνηθιζουμε να τρωμε ή burgers. Σαν τις μυγες θα επεφταν, γιατι ο οργανισμος τους ειχε συνηθισει να τρωει αγνα. Σε ενα προσφατο ταξιδι μου στο Λουξεμβουργο, ειδα τα σουπερ μαρκετ τους γεματα απο ετοιμα μαγειρεμενα φαγητα, μεχρι μακαρονια και πουθενα πρωτες υλες για να μαγειρεψεις. Αν δοκιμαζα, θα περνουσα το ταξιδι μου σε καποια τουαλετα το πιο πιθανο. Αλλα και στο Παρισι που περασα μια βολτα εκεινες τις μερες, ειδα να τρωνε για πρωινο ωμο κιμα με εναν κροκο ωμου αυγου απο πανω. Η επαφη με τα ενυδρεια θα τους πειραζε μετα? Ειναι γνωστο οτι το ωμο κρεας προκαλει φλεγμονες στον ανθρωπινο εγκεφαλο. Περα απο τι θα κολλησεις απο το ζωο και μαλιστα τις βορειας Ευρωπης, τρωγοντας το ετσι. Δεν ειναι τυχαιο οτι ο ανθρωπος αρχισε να δημιουργει πολιτισμο, οταν αρχισε να μαγειρευει την τροφη του.

Τα pufferακια μου θα με ξεπαστρεψουν μετα? Μη γινομαστε υποχονδριοι. Πιο πιθανο ειναι να με ξεπαστρεψουν αν ντυθω σαλιγκαρος τις αποκριες και μπω στο ενυδρειο να με ροκανισουν.

Ταρτάρ... πολύ νόστιμο! δεν το δοκίμασες; όταν το βρίσκω ή μάλλον το έβρισκα(π.κ) σε καλά εστιατόρια το τιμούσα δεόντως :D

nazgul
18-01-13, 12:36
Α να χαθεις! Αηδιασα! :D
Την αλλη φορα που θα παμε ταβερνα, θα τους πω να σου φερουν ενα τομαρι!

stanlee
18-01-13, 18:46
δηλαδη, τι θα παθουμε που χαιδευουμε αδεσποτα?:rolleyes:
Τίποτα απολύτως δεν θα πάθουμε απλά ανέφερα κάποια παραδείγματα πιο εύκολης μόλυνσης ενός ανθρώπου....μη το παίρνεις προσωπικά(όλα τ αδέσποτα της γειτονιάς εγώ τα φροντίζω!):D:D:D:Dκι δεν έχω πάθει τίποτα απλά έγεινα πιο ευτυχισμένος άνθρωπος!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D

klipitiklopos
18-01-13, 19:26
Ο ιδρωτας περιέχει διάφορα διαλυτά συστατικά, κυρίως μεταλλικά.
Τα κύρια από αυτά τα συστατικά είναι η ουρία και τα άλατα του γαλακτικού οξέος. Από άλλα στοιχεία υπάρχουν:
1) Νάτριο 0,9 gr/L,
2) Κάλιο 0,2 gr/L,
3) Ασβέστιο 0,015 gr/L και
4) Μαγνήσιο 0,0013 gr/L.
Από τον ιδρώτα δε λείπουν και τα ιχνοστοιχεία, όπως ψευδάργυρος (0,4 mg/L), χαλκός (0,3-0,8 mg/L), σίδηρος και χρώμιο (1 mg/L), νικέλιο και μόλυβδος (0,05 mg/L).


Πιστευετε οτι ειναι ολα ακινδυνα για τα ψαρια;
Το αγγελοψαρο ψοφησε μετα απο την εισαγωγη του ιδρωμενου χεριου μου στο ενυδρειο, οι μετρησεις μου ηταν σωστες, και το ψαρι υγιεστατο μεχρι εκεινη την στιγμη.
Να τονισω επισης οτι τυχον φαρμακα που μπορει να παιρνουμε, περνανε και αυτα στον ιδρωτα.
Η μυρωδια τωρα του ιδρωτα, δεν προερχεται απο τον ιδιο τον ιδρωτα, αλλα τα βακτηρια και τους μυκητες που συγκεντρωνεται στην καθε περιοχη.
Τωρα δεν προτρεπω κανεναν να κανει η να μην κανει τιποτε, απλα μεταφερω μια (δυσαρεστη) εμπειρια μου.

Κλεόβουλος
18-01-13, 19:40
Να ψόφησε το αγγελόψαρο απο τον ιδρώτα σου
το θεωρώ κι αυτό λίγο απίθανο :D
Ενδιαφέρουσα η ανάλυση του ιδρώτα :) αλλά μάλλον κάτι άλλο έφταιγε κατά τη γνώμη μου.

delta66
18-01-13, 19:43
Ο ιδρωτας περιέχει διάφορα διαλυτά συστατικά, κυρίως μεταλλικά.
Τα κύρια από αυτά τα συστατικά είναι η ουρία και τα άλατα του γαλακτικού οξέος. Από άλλα στοιχεία υπάρχουν:
1) Νάτριο 0,9 gr/L,
2) Κάλιο 0,2 gr/L,
3) Ασβέστιο 0,015 gr/L και
4) Μαγνήσιο 0,0013 gr/L.
Από τον ιδρώτα δε λείπουν και τα ιχνοστοιχεία, όπως ψευδάργυρος (0,4 mg/L), χαλκός (0,3-0,8 mg/L), σίδηρος και χρώμιο (1 mg/L), νικέλιο και μόλυβδος (0,05 mg/L).


Πιστευετε οτι ειναι ολα ακινδυνα για τα ψαρια;


Διαβασε τοτε τι περιεχουν τα ιχνοστοιχεια που βαζεις για λιπασμα και τα μεταλλικα αλατα. :D
Οι ποσοτητες παιζουν ρολο.

Dimis
18-01-13, 19:50
Tωρα που διαβαζω την χημικη αναλυση του ιδρωτα βλεπω οτι αυτος μπορει να αποτελεσει εξαιρετο και συναμα ολοκληρωμενο (All-Inclusive) λιπασμα για τα φυτα μας. :rolleyes:

Οσον αφορα το θεμα μας πιστευω οτι ειναι εξαιρετικα απιθανο το σκαλαρι να εφυγε απο τον ιδρωτα ενος χεριου,πρωτον γιατι η εφιδρωση θα σταματησει οταν το χερι μας εισαχθει στο νερο και κατα δευτερον,η ποσοτητα ιδρωτα που θα ειχε πανω το χερι την ωρα που μπηκε στο νερο ειναι τοσο μικρη που η ποσόστωση της στο νερο του ενυδρειου σου (120 λιτρα) ειναι μηδαμινη για να επηρεασει τοσο πολυ ενα ψαρι.

ΜΙΜΗΣ
18-01-13, 20:00
απο αυριο τρεξιματακι σαουνα κτλ και μετα
βουρ στα φυτεμενα μας

klipitiklopos
18-01-13, 20:06
Διαβασε τοτε τι περιεχουν τα ιχνοστοιχεια που βαζεις για λιπασμα και τα μεταλλικα αλατα. :D
Οι ποσοτητες παιζουν ρολο.


Η ουρία και τα άλατα του γαλακτικού οξέος σε ποιο σκευασμα ιχνοστοιχειων βρισκεται;

Nick74
18-01-13, 21:19
Αλλα και στο Παρισι που περασα μια βολτα εκεινες τις μερες, ειδα να τρωνε για πρωινο ωμο κιμα με εναν κροκο ωμου αυγου απο πανω.


Χαχα ολα καλα ρε φιλε αλλα αυτο για το ταρταρ τι το θελες? εχεις δοκιμασει ποτε? και αν ναι δε σου αρεσε?
Δοκιμασες να το εμπλουτισεις με ελιες, καπαρη, πικλες και λιαστη ντοματα?
εχεις δοκιμασει καρπαθιο? (δεν ειναι κιμας σαν το ταρταρ αλλα φλιδα)


Και τελος αν ολες οι απαντησεις ειναι "οχι" και δεν εισαι διατεθημενος να δωσεις καν μια ευκαιρια σε αυτα τα -θαυμασια κατα τη γνωμη μου- εδαισματα, μια τελευταια ερωτηση: εχεις φαει μπεργκερς απο τα McDonalds?



Οσο να ναι οι Ελληνες γενικα με το μοσχαρι δεν "το χουν" (ακομα και τα φιλετα τα καταστρεφουν) οποτε ειναι καπως χαζο να μιλανε απαξιωτικα για την κουζινα λαων που βρισκονται αιωνες μπροστα στο συγκεκριμενο ειδος κρεατος.
Ακουγεται σαν την Μερκελ που εκατσε και απαξιωσε τα ντολμαδακια γιατι τοσο της εκοβε (ασχετο αν οι λαχανοντολμαδες που συγκενευουν αρκετα με τα δικα μας που γινονται απο αμπελοφυλο ειναι Γερμανικο φαγητο, αλλα ισως ουτε αυτο να το ξερει)

nazgul
18-01-13, 21:33
Οταν ενας λαος ψωνιζει απο το σουπερ μαρκετ ετοιμα βρασμενα μακαρονια με σαλτσα, επειδη ειναι αρκετα δυσκολο να βρασεις νερο και να τα πεταξεις μεσα, δεν θα μπορουσα να πω οτι τρελαινομαι για την κουζινα του. Ουτε οταν το κοτοπουλο με το χοιρινο εχουν ακριβως την ιδια γευση, γιατι η σαλτσα που ριχνουν πρεπει να καλυψει τα παντα. Πες με και κολλημενο, αλλα για εμενα προσωπικα, εχουμε κατι παραπανω απο πολυ καλη κουζινα.

Δεν θα ηθελα να φαω ταρταρ, θα προτιμουσα να το ψησω το κρεας μου. Οπως και το αυγο μου.

Nick74
18-01-13, 22:17
βρε οι Γαλλοι αγοραζουν βρασμενα μακαρονια? :D
αλλο παλι και τουτο... μπας κι ηταν μεταναστες?



Δεν θα ηθελα να φαω ταρταρ, θα προτιμουσα να το ψησω το κρεας μου. Οπως και το αυγο μου.
γουστα ειν αυτα αλλα εκτος το οτι ειναι πολυ νοστιμο ας μην ξεχναμε και τη βιοτοπικη μας τροφη :D ;)

nazgul
18-01-13, 22:35
Για το Λουξεμβουργο βρε λεω, διαβασε πιο καλα. Το οποιο ειναι ενα καταπληκτικο μερος, αν δεν πρεπει να φας, κατα τα αλλα.

Nick74
18-01-13, 22:41
α οκ... δεν το πολυγνωριζω αν και εχω περασει δεκαδες φορες, μονο σταση για καφε εχω κανει...

delta66
19-01-13, 01:07
Η ουρία και τα άλατα του γαλακτικού οξέος σε ποιο σκευασμα ιχνοστοιχειων βρισκεται;
Μηπως επρεπε να υπαρχουν κι αυτα? :D

Με λιγο ψαξιμο.....

Urea as fertilizers for aquatic plants?
How munch urea to dose?
https://www.google.gr/search?q=urea+fish+aquarium&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&channel=rcs

Το γαλακτικό οξύ και τα άλατά του χρησιμοποιούνται ως συντηρητικά (Ε270), κυρίως εναντίον των ζυμών και των μυκήτων ...
... Το σημαντικότερο όμως είναι ότι εμποδίζει την ανάπτυξη των παθογόνων μικροβίων
http://el.wikipedia.org/wiki/2-%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BE%CF%85%CF%80%CF%81%C E%BF%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%BF%CE %BE%CF%8D#.CE.A7.CF.81.CE.AE.CF.83.CE.B5.CE.B9.CF. 82
:smt043:smt043:smt043

ΜΙΜΗΣ
19-01-13, 13:49
παιδια χειροτερα φαγητα απο το παριση δεν εχω ξαναφαει.
τι φιλετα μοσχαρια μου λετε τωρα....

Κουραμπιές
19-01-13, 13:53
Πως γυρισε αυτο το τοπικ στην αναλυση γαλλικης κουζινας...μονο εμεις μπορουμε χαχαχαχαχαχ...

ΜΙΜΗΣ
19-01-13, 13:53
ναι ρε συ απιστευτο ε?
χα χα χα

nazgul
19-01-13, 14:37
Ασε να μην πω οτι δεν μπορεις να μεθυσεις με λιγοτερο απο 100 ευρω στο Παρισι! :D

exelix
19-01-13, 15:22
Ασε να μην πω οτι δεν μπορεις να μεθυσεις με λιγοτερο απο 100 ευρω στο Παρισι! :D

Πες το ψέματα! Και άσε που οι δικές μας κρέπες είναι καλύτερες!:D

Επίσης όποιος σταματήσει τα off topic κερδίζει λουκουμάκι!:p

nazgul
19-01-13, 16:19
Για να μην πω τη βοτκα με παγο την εφεραν σε νεροποτηρο με σχεδιακια με ενα κουταλι μεσα λες και επαιρνα υποβρυχιο (το εχασα το λουκουμακι! :D)

delta66
19-01-13, 18:09
Τελικα ξερετε ή εχετε διαβασει για κανεναν, που εχει αρρωστησει και πεθανει απο ενυδρειο?

(το λουκουμακι δικο μου) :D

nazgul
19-01-13, 18:32
Προσωπικα πρωτη φορα ακουσα οτι ειναι και επικινδυνο. Αλλα καμια ψιλομολυνσουλα, φαγουρα κλπ χωνοντας τα χερια μεσα, κυριως αν υπαρχει καμια πληγη στα χερια, δεν ειναι απιθανη. Αλλα θεωρω το ιδιο πιθανη ειναι και κανοντας διαφορα αλλα πραγματα.

(μισο-μισο το λουκουμακι :D)

Κουραμπιές
19-01-13, 18:39
Εμενα μαρεσει το ταρταρ παντως

(χαρισμα σας το λουκουμακι, εχω κρεμ μπρουλε)

delta66
19-01-13, 19:00
Προσωπικα πρωτη φορα ακουσα οτι ειναι και επικινδυνο. Αλλα καμια ψιλομολυνσουλα, φαγουρα κλπ χωνοντας τα χερια μεσα, κυριως αν υπαρχει καμια πληγη στα χερια, δεν ειναι απιθανη. Αλλα θεωρω το ιδιο πιθανη ειναι και κανοντας διαφορα αλλα πραγματα.

(μισο-μισο το λουκουμακι :D)
Δεν λεω να το κανει κανενας, γιατι καθε ανθρωπος εχει τη δικα του ευαισθησια στις μολυνσεις, αλλα το χειροτερο που εχω παθει ειναι να τσουζουν λιγο τα χερια σε σημεια με καποιο γδαρσιμο κλπ, αφου εχω πλυνει πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου μεσα στο κουβα.
Εχω πιει νερο φυσικα απο το ενυδρειο, και βαζω τα χερια στο ενυδρειο, χυμα.
Δεν τα πλενω ουτε πριν (παρα μονο αν εχω πιασει τιποτα βρωμικο, που θα επρεπε να τα πλυνω ετσι κι αλλιως και για τη δικη μου υγιεινη) ουτε μετα.
Το κλασσικο ειναι να τα βαζω μετα απο τσιμπουσι με παΐδακια. Σαν τρελλα ερχονται στο χερι τα ψαρια. :)

Αν με χασετε ξαφνικα θα ξερετε απο τι πηγα.
Θα εχει πεσει κανενα κοτοπουλο απο κανενα μπαλκονι στο κεφαλι μου.
Πιο πιθανο ειναι αυτο, απο οτι απο το ενυδρειο :D

Nick74
19-01-13, 21:30
εχω κρεμ μπρουλε



ΜπρΙλε οχι μπουλε...
μπρουλε(τ) γραφεται αλλα μπριλε λεγεται.


Δεν ειναι απαραιτητο να αρεσει σε ολους η Γαλλικη κουζινα, αλλα στο θεμα των κρεατικων (του μοσχαρισιου βασικα γιατι με το χοιρινο και τα υπολοιπα που θενε ψησιμο καλα τα πανε) οι Ελληνες ειναι απλα καταστροφεις.
Το "μαγικο" τροπο ψησιματος πρεπει να τον εχει εφευρει ο Καναρης ο πυρπολητης σε συνεργασια με με τον πυρομανη που εκαψε την παρνηθα προπερυσι :smt080

CHRISTOS13
21-01-13, 13:55
Καμμιά "μαγκιά" κανείς ξέρει ώστε να κάνουμε αλλαγές νερού, χωρίς να χρειαστεί να ρουφάμε νερό από το λάστιχο?

Eγώ, επειδή το ενυδρείο μου βρίσκεται σε ένα πάσο κοντά στην κουζίνα, στις αλλαγές νερού, το νερό που αδειάζω με το λάστιχο, το ρίχνω απ' ευθείας στον νεροχύτη ( στον οποίο βέβαια την στιγμη εκείνη δεν υπάρχει τίποτα άλλο ).
Στο τέλος βέβαια μόλις μαζέψω το λάστιχο ρίχνω στον νεροχύτη άφθονο βραστό νερό και ξεπλένω στο τέλος με υγρο σαπούνι και βραστό νερό ξανά.
Νομίζετε πως χρειάζετε να κάνω κάτι παραπάνω?
Βασικά ρωτάω επειδή έχω και ένα παιδάκι και θέλω να μηδενίσω τις πιθανότητες να μου πάθει κάτι από το ενυδρείο.
( Το βασικό βάβαια είναι ότι δεν "ανακατεύεται" καθόλου με την διαδικασία καθαρισμού του ενυδρείου ).

nazgul
21-01-13, 14:00
Υπαρχει και ο λεγομενος "κλεφτης βενζινης", που θα μπορουσες να το κανεις χωρις να ρουφας νομιζω. Αν το ψαξεις λιγο στο google θα βρεις περισσοτερα.

CHRISTOS13
21-01-13, 14:22
Υπαρχει και ο λεγομενος "κλεφτης βενζινης", που θα μπορουσες να το κανεις χωρις να ρουφας νομιζω. Αν το ψαξεις λιγο στο google θα βρεις περισσοτερα.

Σε ευχαριστώ.
Το βρήκα.
Δεν το είχα σκεφτεί!!

ikarus260
21-01-13, 18:47
εδω ακουω διαφορους που εχουν την εντυπωση οτι το ενυδρειο ειναι γρουσουζια για το σπιτη και για αυτον που το εχει!!!!!!:rolleyes:
Μεγαλύτερη βλακεία απ' αυτό δεν υπαρχει. Το ενυδρείο είναι πάντα θετική αύρα για το σπίτι και άμα το προσέχεις σωστά θα το έχεις για πολλά χρόνια

maria p
21-01-13, 19:20
Καμμιά "μαγκιά" κανείς ξέρει ώστε να κάνουμε αλλαγές νερού, χωρίς να χρειαστεί να ρουφάμε νερό από το λάστιχο?

Eγώ, επειδή το ενυδρείο μου βρίσκεται σε ένα πάσο κοντά στην κουζίνα, στις αλλαγές νερού, το νερό που αδειάζω με το λάστιχο, το ρίχνω απ' ευθείας στον νεροχύτη ( στον οποίο βέβαια την στιγμη εκείνη δεν υπάρχει τίποτα άλλο ).
Στο τέλος βέβαια μόλις μαζέψω το λάστιχο ρίχνω στον νεροχύτη άφθονο βραστό νερό και ξεπλένω στο τέλος με υγρο σαπούνι και βραστό νερό ξανά.
Νομίζετε πως χρειάζετε να κάνω κάτι παραπάνω?
Βασικά ρωτάω επειδή έχω και ένα παιδάκι και θέλω να μηδενίσω τις πιθανότητες να μου πάθει κάτι από το ενυδρείο.
( Το βασικό βάβαια είναι ότι δεν "ανακατεύεται" καθόλου με την διαδικασία καθαρισμού του ενυδρείου ).
νομίζω πως ακολουθείς καλή καθαριότητα.μπορείς πάντως στο τέλος του καθαρισμού του νεροχύτη να τον περνάς μ ένα πανάκι με ξύδι και να τον αφήνεις να στεγνώνει μ αυτό. καθώς και να ρίχνεις και λίγο στο σιφώνι. αυτό το κάνω κατά καιρούς στον νεροχύτη άσχετα με τα ενυδρεία. να σου ζήσει το παιδάκι σου και να χαίρεστε το ενυδρείο σας

maxmike
21-01-13, 19:46
Μπορεί το ψαρι μου να κολλησει καποιοα ασθενει εμενα ή τα παιδια μου?

Απο τα ψαρια γλκου ή αλμυρου νερου μπορειτε να κολλησετε ένα στέλεχος των βακτηρίων που σχετίζονται με την ανθρώπινη φυματίωση. Αν και η μόλυνση από τα βακτήρια αυτα είναι σπάνια, ορισμένες προφυλάξεις πρέπει να λαμβάνονται κατά τον καθαρισμό και την αντιμετώπιση του ενυδρείο, τα ψάρια και τα προϊόντα που έχουν μολυνθεί με νερό του ενυδρείου. Αυτή η ασθένεια είναι πολύ επικίνδυνο για τα άτομα με εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα.

Ο απλος όρος για αυτό το αρκετά σπάνιο νοσσημα είναι Κοκκίωμα Fish Tank. Το επιστημονικό όνομα για αυτό το βακτήριο είναι marinum mycobacterium. Αν νομίζετε ότι εσείς ή το παιδί σας έχει εκτεθεί ή να πάσχει από την ασθένεια αυτή, πρεπει να συμβουλευτείτε το γιατρό σας, ο οποίος μπορεί να βοηθήσει να εντοπίσουμε την αιτία και να συνταγογραφήσει την κατάλληλη θεραπεία. Αυτό το άρθρο είναι για πρόσθετες πληροφορίες σας μόνο.

Η απολύτως καληττερη γραμμή άμυνας έναντι αυτής της μόλυνσης είναι να φοράτε αδιάβροχα γάντια κατά τον καθαρισμό της δεξαμενής ψαριών σας. Ακόμα κι αν φορατε γάντια, πλύνετε τα χέρια πολύ καλά με αντιβακτηριακό σαπούνι όταν ξεκινάτε και όταν τελειώσετε, ακριβώς για να είναι ασφαλής. Αυτή η ασθένεια συχνά εισέρχεται στο σώμα μέσω κοψιματων και απο γδαρσίματα ή οποιαδήποτε γρατζουνια ή πληγη του δέρματος. Ποτέ μην πίνετε ή να δοκιμάσετε το νερό του ενυδρείου σας για οποιοδήποτε λόγο.

Τα συμπτώματα της είναι πληγές που παίρνουν πολύ χρόνο για να επουλωθούν. Γενικά αυτές οι πληγές είναι επί των βραχιόνων τα χέρια ή τα δάχτυλα. Μετά που κλείνει η πληγή, μπορεί να υπάρχουν κάποιος πόνος και μικρά οζίδια (ονομάζονται κοκκιώματα) γύρω από την πληγή. Εάν αυτή η ασθένεια εισέλθει στην κυκλοφορία του αίματος, μπορεί να σχηματίζουν οζίδια στις φλέβες κοντά στην αρχική πληγή. Επειδή αυτή η ασθένεια είναι πολύ αργής ανάπτυξης, αυτά τα οζίδια μπορεί να πάρει 2-3 εβδομάδες και ακόμη και μέχρι αρκετούς μήνες για να εμφανιστούν. Η μολυσμένη πληγή μπορεί να γίνει και ελκώδης κοντά στους λεμφαδένες και μπορεί να πρηστεί. Αυτή την ασθένεια μπορεί το ίδιο το σωμα να θεραπεύσει με την πάροδο του χρόνου.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή η ασθένεια μπορεί επίσης να ενταχθεί σε λανθασμένα χλωριωμένες πισίνες, από οποιοδήποτε ψάρι (άψητα), και από το κολύμπι σε γλυκό και θαλασσινό νερό σε πολλά μέρη του κόσμου.

Η θεραπεία ποικίλλει δεν υπάρχει κανόνας στον οποίο καποια αγωγή των αντιβιοτικών λειτουργεί καλύτερα. Μπορεί να πάρει πολύ χρόνο για να θεραπευτει τον εαυτό του από αυτή την ασθένεια. Μπορεί να πάρει 3 μήνες έως ένα χρόνο σχεδόν ενός αντιβιοτικού σχήματος. Συχνά οι συνδυασμοί των αντιβιοτικών που χρησιμοποιούνται, όπως οι τετρακυκλίνες, αιθαμβουτόλη, ριφαμπικίνη, τριμεθοπρίμη, και / ή σουλφαμεθοξαζόλη. Μερικοί γιατροί χρησιμοποιούν ριφαμπικίνη + αιθαμβουτόλη, ριφαμπικίνη + κλαριθρομυκίνη ή Minocycline από μόνη της

μεταφραση google
διορθωση:maxmike

ΜΙΜΗΣ
22-01-13, 00:09
μην τρομαζετε τον κοσμο βρε...
καλο ειναι να προσεχουμε γενικα την καθαριοτητα του σωματος
μας και του σπιτιου μας.
αλλα μην το κανουμε και συριαλ ρε παιδια
υπαρχουν εκατομμυρια τροποι για να αρωστησεις η να πεθανεις
τα ενυδρεια ειναι το πιο ακινδυνο χομπι.

αν ακουτε αυτα που γραφουν στο ιντερνετ στις ειδησεις και γενικα
δεν θα πρεπει να πινετε τιποτα-τρωτε-αναπνεετε γιατι θα πεθανετε..

και στο τελος θα πεθανετε απο την πεινα-διψα-απνοια

μην τρελαθουμε κιολας..................

delta66
22-01-13, 00:19
Στο ιατρείο:
Γιατρός: - Δυστυχώς, κύριε, έχετε μόνο μια εβδομάδα ζωής....
Ανδρας: - Γιατρέ μου, τι είναι αυτά που λες;;; σοκαρισμένος. Πες μου τι μπορώ να κάνω για να ζήσω έστω λίγο παραπάνω, σε παρακαλώ...
Γ: - Τηγανιτά τρως;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα τα κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Λιπαρά τρως;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα τα κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Ξενυχτάς;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Σεξ κάνεις συχνά;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Καπνίζεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Αλκοόλ πίνεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Ενυδρείο εχεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το ξεστήσεις!
Α: - Θα το ξεστήσω ???!!!! Εντάξει γιατρέ μου, αλλά δε μου είπες, αν κάνω όσα είπες, πόσο παραπάνω θα ζήσω;
Γ: - Πάλι μια βδομάδα θα ζήσεις... αλλά θα σου φανεί αιώνας...

nikolaosbouk
22-01-13, 00:25
Στο ιατρείο:
Γιατρός: - Δυστυχώς, κύριε, έχετε μόνο μια εβδομάδα ζωής....
Ανδρας: - Γιατρέ μου, τι είναι αυτά που λες;;; σοκαρισμένος. Πες μου τι μπορώ να κάνω για να ζήσω έστω λίγο παραπάνω, σε παρακαλώ...
Γ: - Τηγανιτά τρως;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα τα κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Λιπαρά τρως;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα τα κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Ξενυχτάς;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Σεξ κάνεις συχνά;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Καπνίζεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Αλκοόλ πίνεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Ενυδρείο εχεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το ξεστήσεις!
Α: - Θα το ξεστήσω ???!!!! Εντάξει γιατρέ μου, αλλά δε μου είπες, αν κάνω όσα είπες, πόσο παραπάνω θα ζήσω;
Γ: - Πάλι μια βδομάδα θα ζήσεις... αλλά θα σου φανεί αιώνας...


Καλο!!!:lol::lol::lol:

nazgul
22-01-13, 00:38
Ρε παιδια, οταν ειμασταν εμεις παιδια (τα ατομα της ηλικιας μου τουλαχιστον), ολη μερα γδερναμε τα γονατα απο τη μπαλα, τρωγαμε με βρωμικα απο χωμα χερια, πιαναμε οτιδηποτε ζωντανο και μη και δεν παθαμε τιποτα. Δεν ειμασταν σε κανενα αποστειρωμενο περιβαλλον, ουτε σε καμια γυαλα.
Καλο ειναι να υπαρχει προσοχη σε πολλα πραγματα, κυριως σε οτι αφορα τα παιδια, αλλα δεν υπαρχει λογος για υπερβολες κατα τη γνωμη μου.

Nick74
22-01-13, 08:50
Ρε παιδια, οταν ειμασταν εμεις παιδια (τα ατομα της ηλικιας μου τουλαχιστον), ολη μερα γδερναμε τα γονατα απο τη μπαλα, τρωγαμε με βρωμικα απο χωμα χερια, πιαναμε οτιδηποτε ζωντανο και μη και δεν παθαμε τιποτα. Δεν ειμασταν σε κανενα αποστειρωμενο περιβαλλον, ουτε σε καμια γυαλα.
Καλο ειναι να υπαρχει προσοχη σε πολλα πραγματα, κυριως σε οτι αφορα τα παιδια, αλλα δεν υπαρχει λογος για υπερβολες κατα τη γνωμη μου.



ελα ντε, η πλακα -αν θεωρειται πλακα γιατι ειναι μαλλον τραγικη καταντια του πολιτισμου μας- ειναι πως οσο πιο αποστειρωμενα ζουν τα παιδια τοσο πιο φιλασθενα ειναι, και αυτο ειναι κανονας. (οπως τα νοσοκομειακα μικροβια που ειναι πολυ ισχυροτερα απο αυτα που βρισκονται ακομα και σε πολυ βρωμικα περιβαλλοντα)
Καπου πρεπει να επεμβαινει και η απλη λογικη ωστε να γινεται κριτης των οποιων πληροφοριων και γνωσεων εχουμε.

Τουλαχιστο εμεις που ασχολουμαστε με τα ενυδρεια επρεπε να εχουμε εμπεδωσει οτι η αποστειρωση σε ενα περιβαλλον συνηθως σημαινει προβληματα εως θανατο.
Ποτε ειναι υγειες ενα ενυδρειο? οταν τρεχει καποια χρονια ή οταν ειναι τα παντα μεσα πεντακαθαρα? ;)
ειναι καλο βεβαια που και που να γινεται ενας καθαρισμος φιλτρου (ελαφρυς βεβαια οχι αποστειρωση) και ισως και καμια σκουπα βυθου, ομως το να βραζαμε τα υλικα του φιλτρου και το χαλικι του βυθου οπως ολοι γνωριζουμε θα σακατευε εντελως το συστημα.
Και οπως και να χει ενα βρωμικο ενυδρειο που δεν τηρουνται σωστες ρουτινες ΠΙΘΑΝΟ να προκαλεσει αρρωστιες, ενω ενα πεντακαθαρο ενυδρειο ΣΙΓΟΥΡΑ θα προκαλεσει θανατο
Αν παλι θελουμε μια αποστειρωμενη καραντινα, τοτε θελουμε πληρη αποστειρωση χωρις καθολου βιολογια και το περιβαλλον θα πρεπει να υποστηριζεται απο εμας με τακτικες αλλαγες, ανθρακες, ζεολιθους, esha2000 για αποστειρωση κτλ (κατι σαν το παιδακι που γεννηθηκε χωρις ανοσιοποιητικο και ζει με τη στολη αστοναυτη που του εκανε δωρεα η ΝΑΣΑ)...

CHRISTOS13
22-01-13, 09:15
νομίζω πως ακολουθείς καλή καθαριότητα.μπορείς πάντως στο τέλος του καθαρισμού του νεροχύτη να τον περνάς μ ένα πανάκι με ξύδι και να τον αφήνεις να στεγνώνει μ αυτό. καθώς και να ρίχνεις και λίγο στο σιφώνι. αυτό το κάνω κατά καιρούς στον νεροχύτη άσχετα με τα ενυδρεία. να σου ζήσει το παιδάκι σου και να χαίρεστε το ενυδρείο σας

Μαρία, σε ευχαριστώ πολύ.

ZEIN
22-01-13, 21:44
Η συντροφος μου βρηκε τυχαια αυτο http://on-news.gr/2013/01/22/ta-psaria-sto-enidrio-bori-na-metadidoun-asthenies/
Και αμεσως κόλλησα, αλλά μετα σκεφτηκα :
καπνιστης 12 χρονια
Μπογιατζης 14 χρονια ( εκει να δεις χημικα )
Και αρραβωνιασμενος 2 και ακόμα υπαρχω!!!:D:D:D:D:D:D:D
σσσσσσσττ ερχεται!;)

Nick74
23-01-13, 00:25
θα ηταν πολυ ενδιαφερον η αποψη αυτων των "ερευνητων" σχετικα με καποια ειδη ανθρωπων οπως :


1. ανθρωπους που ταξιδευουν σε ολα τα μηκη και τα πλατη
2. γιατρους / νοσηλευτικο προσωπικο
3. ανθρωπους που δουλευουν σε μοναδες βιολογικου καθαρισμου
4. ιεροδουλες
5. βιολογους
6. ανθρωπους που κινουνται με αστικα
7. σκουπιδιαρηδες
8. ναυτικους
9. κτλ κτλ κτλ (η λιστα πρεπει να ειναι τεραστια)



κανει να δινουμε χειραψια σε ολους αυτους η πρεπει να φοραμε γαντια και μασκα για να τους πλησιαζουμε? :smt080
...τελικα ο μονος που δεν κινδυνευει ειναι ο ντεντεκτιβ Μονκ :D


επισεις το αρθρο το βρισκω ελειπες αφου επρεπε να αναφερει να φοραμε γαντια για να ποιασουμε χρηματα μια και περναναι απο τα χερια ολων των παραπανω, και ακομα χειροτερα και απο κατοχους ενυδρειων χαχαχα

screamer
23-01-13, 01:24
Δεν λεω να το κανει κανενας, γιατι καθε ανθρωπος εχει τη δικα του ευαισθησια στις μολυνσεις, αλλα το χειροτερο που εχω παθει ειναι να τσουζουν λιγο τα χερια σε σημεια με καποιο γδαρσιμο κλπ, αφου εχω πλυνει πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου μεσα στο κουβα.
Εχω πιει νερο φυσικα απο το ενυδρειο, και βαζω τα χερια στο ενυδρειο, χυμα.
Δεν τα πλενω ουτε πριν (παρα μονο αν εχω πιασει τιποτα βρωμικο, που θα επρεπε να τα πλυνω ετσι κι αλλιως και για τη δικη μου υγιεινη) ουτε μετα.
Το κλασσικο ειναι να τα βαζω μετα απο τσιμπουσι με παΐδακια. Σαν τρελλα ερχονται στο χερι τα ψαρια. :)

εχεις πιει νερο απο τ ενυδρειο?:confused::confused::confused::confused:: confused::confused::confused::confused::confused:

nazgul
23-01-13, 01:28
Τυχαινει καμια φορα οταν ρουφας με το λαστιχο ;)

screamer
23-01-13, 01:34
Τυχαινει καμια φορα οταν ρουφας με το λαστιχο ;)

ναι οκ, αλλα μετα συνιθως το φτυνεις

delta66
23-01-13, 02:48
Καμια φορα δεν προλαβαινεις αν εχεις ρουφηξει δυνατα :D

Οκ, μονο τις πρωτες φορες που εβγαλα νερο με λαστιχο ειχε συμβει 2-3 φορες μεχρι να παρω το κολαει. Δεν ειμαι και αλκοολικος. :cool:

maikl
23-01-13, 06:25
Ρε παιδια χαλαρωστε......"πολλες φορες παει η σταμνα για νερο αλλα μια σπαει" λεει ο σοφος λαος μας.
Τα χερια μου τα εβαζα πριν την "παθω" και συνεχιζω να τα βαζω ακομη και τωρα γυμνα μεσα στα ενυδρεια μου επι καθημερινης βασης για 8 χρονια τωρα και δεν ημουν με ενα και δυο ενυδρεια στο σπιτι.;)
Με αλλα λογια μυαλο δεν εβαλα κιας ειχα κολλησει το μυκοβακτηριο....:D
Υπαρχει περιπτωση να την ξαναπαθω μπορει ομως και ποτε ,εγω απλα εγραψα την δικη μου "περιπετεια" για να σας δειξω οτι τιποτε δεν αποκλειετε να συμβει,ακομη κι ο ουρανος μπορει να πεσει τελικα...για αυτο οποιοι νομιζουν οτι θελουν να παιρνουν μετρα προστασιας ας τα παιρνουν...
(Για το δε ρουφηγμα του νερου απο το ενυδρειο καποια στιγμη θα σας δειξω με βιντεακι-α να αδειαζετε νερο χωρις να ρουφατε και χωρι αντλιες κ.λ.π);)

kingrim
23-01-13, 08:38
εγω γεμιζα το λαστιχο με νερο αφηνα την μια ακρη στο μπαλκονι την αλλη ακρη την κρατουσα τσακισμενη και την εβαζα στο ενυδρειο οταν αφηνα το τσακισμα αδειαζε το νερο και ολα οκ

maikl
23-01-13, 08:42
εγω γεμιζα το λαστιχο με νερο αφηνα την μια ακρη στο μπαλκονι την αλλη ακρη την κρατουσα τσακισμενη και την εβαζα στο ενυδρειο οταν αφηνα το τσακισμα αδειαζε το νερο και ολα οκ
Ναι κι ετσι. ;)
Μου κανει εντυπωση ομως που ο "κοσμος" ακομη κανει γαργαρες....:(

mikros84
23-01-13, 09:09
Ναι κι ετσι. ;)
Μου κανει εντυπωση ομως που ο "κοσμος" ακομη κανει γαργαρες....:(
Οι γαργάρες κάνουν καλό στον λαιμό βρε...:D:D:D
Εγώ πάντως, έξω από την πλάκα έχω πιεί πολλές φορές νερό από το ενυδρείο, στην προσπάθεια μου να βάλω μπρός κάποιο φίλτρο που δεν είχε βάκουμ....και ακόμη ζω...ζω και είμαι μια χαρά...αν εξαιρέσει κανείς ότι η ''ουρά'' που έβγαλα πριν 10 χρόνια έχει μεγαλώσει αρκετά και έχω κάποια προβληματάκια στα εφαρμοστά παντελόνια...:D:p:D

ΜΙΜΗΣ
23-01-13, 09:20
xa xa xa
και εγω εχω πιει νερο πολλες φορες...
...τωρα εχω γινει εμπειρος μπαινει στο στομα αλλα το φτυνω xa xa xa

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
23-01-13, 14:58
Πάρτε ένα τέτοιο http://www.accessories-eshop.gr/index.asp?page=product&pid=2159 και ούρε ρούφηγμα με το στόμα ούτε τίποτε.

jimmis1974
23-01-13, 15:08
παντως λεει "μελετησαν ψαρια γλυκου νερου" , οποτε εγω εχω θαλασσινα ... :D δεν με πιανει !!!
Γιαυτο φτιαχτε θαλασσινα να σωθείτε !!!;)

Επιστήμονες σου λενε μετα ...... !!+-8

nikolakis94
23-01-13, 16:31
Αλλος ενας τροπος ειναι να βουτηξεις ολο τον σωληνα που αλλαζεις νερο μεσα στο ενυδρειο ωστε να γεμισει με νερο, μετα παιρνεις την μια ακρη και την τοποθετεις στο δοχειο που βγαζεις το νερο της αλλαγης και το ενυδρειο αρχιζει να αδειαζει.Ετσι δεν χρειαζεται να ρουφηξεις.

Κουραμπιές
23-01-13, 18:19
Εγω πηγα σε ενα πετσοπ εδω και τον πετυχα οταν αλλαζε νερο. εβαλε την μια ακρη μεσα, λιγο παραπανω απο οσο επρεπε, την αλλη ακρη στην αποχευτευση (σε εμας κατευθειαν στον κουβα η μπαλκονι οπως την κανει ο καθενας) και τσακισε το λαστιχο κοντα στο ενυδρειο εκει που κανει σιφονι, και εβγαλε αυτο το εξτρα λαστιχο που ειχε βαλει μεσα στο ενυδρειο, ετσι εκανε σιφωνι κατευθειαν και με το απελευθερωσε το διπλωμα-τσακισμα, αρχισε το αδειασμα. Πολυ ευκολο και εγω ετσι το κανω πλεον.

jimmis1974
25-01-13, 18:37
Το κλασσικο ειναι να τα βαζω μετα απο τσιμπουσι με παΐδακια. Σαν τρελλα ερχονται στο χερι τα ψαρια. :)


και που να χεις φαει σκορδαλια να δεις +-8

vaspiou
07-02-13, 07:53
Εγω πηγα σε ενα πετσοπ εδω και τον πετυχα οταν αλλαζε νερο. εβαλε την μια ακρη μεσα, λιγο παραπανω απο οσο επρεπε, την αλλη ακρη στην αποχευτευση (σε εμας κατευθειαν στον κουβα η μπαλκονι οπως την κανει ο καθενας) και τσακισε το λαστιχο κοντα στο ενυδρειο εκει που κανει σιφονι, και εβγαλε αυτο το εξτρα λαστιχο που ειχε βαλει μεσα στο ενυδρειο, ετσι εκανε σιφωνι κατευθειαν και με το απελευθερωσε το διπλωμα-τσακισμα, αρχισε το αδειασμα. Πολυ ευκολο και εγω ετσι το κανω πλεον.

εξηγησε το λιγο καλυτερα αυτο...
σιφωνι στην συγκεκριμενη περιπτωση τι εννοεις?
κατι χανω....