PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση Dwarf Puffers


nazgul
09-01-13, 23:14
Μετα απο ενα χρονο ενασχολησης με αυτα τα πολυ ενδιαφεροντα και πανεμορφα "τερατακια" των 2.5 μολις εκατοστων που νομιζουν οτι ειναι καρχαριες, παρουσιαζω το "σπιτι" τους...

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 42 Χ 33Χ 36
Όγκος: 48 λιτρα
Κατηγορία: Dwarf Puffers (Carinotetraodon Travancoricus)
Φυτά: Hygrophila Corymbosa Siamensis, Microsorum Pteropus, Microsorum Pteropus "Windelov", Monosolenium Tenerum (Pellia), Taxiphyllum Barbieri (Java Moss), Cladophora Aegagrophila (Marimo Ball), Cryptocoryne Balansae.
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Dwarf Puffers, 3 Amano Shrimps, 2 Otocinclus Affinis.
Διακοσμητικά υλικά: μαυρο χαλαζιακο χαλικι 1-2mm, ριζα redmoor, μη ασβεστολιθικες πετρες.
Φόντο: χαρτονι με χρωματικες διακυμανσεις.
Φωτισμός: Arcadia Tropical PL 11w, Hagen Aqua Glo T5 8w.
Διάρκεια φωτισμού: 18:00 - 02:00 Arcadia Tropical, 18:30 - 02:30 Hagen Aqua Glo.
Φιλτράρισμα: Εξωτερικο Fluval 105 με Siporax, Hoby Ceramlit, μπλε σφουγγαρι και filter wool.
Θερμοστάτης: Eheim Jagger 50w
Λίπανση: λιγο Seachem Flourish σε καθε αλλαγη νερου, μερικες φορες λιγο παραπανω για να δημιουργειται λιγη αλγη για τους Otocinclus :p ,καλιο - σιδηρο σπανια, οποτε χρειαστει.
Παροχή CO2: οχι
Διατροφη: Ταϊσμα 2 φορες τη μερα με κατεψυγμενα bloodworms κυριως. Τα grindal μπηκαν προσφατα στη διατροφη και απο τοτε που μου εκαναν τη χαρη να τα δοκιμασουν, εξαφανιζονται. Σαλιγκαρια λαθρεπιβατες σπανια. Κατεψυγμενη artemia, daphnia, δεν εδωσαν ποτε σημασια. Μια φορα την ημερα ή ανα δυο ημερες ελαχιστη ποσοτητα απο ποικιλια τροφων για τις γαριδες και τους otocinclus σε μορφη ταμπλετας ή pellet.

Παράμετροι:

pH: 7.8
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 15 λιτρα ανα εβδομαδα, παντα με σκουπα βυθου.
Θερμοκρασία: 26 με controller STC-1000


Παρατηρησεις: τις προσεχεις ημερες θα αγοραστει αντιστροφη οσμωση, ωστε να γλυτωσω απο το σκληρο νερο της Θεσσαλονικης μια και καλη, με συνθηκες πλεον περιπου pH 7.2 και Gh 5-6. Οι Otocinclus βρισκονται 2 μηνες στο ενυδρειο. Δεν ξερω τι με επιασε και τους εβαλα σε σκληρο νερο, αλλα τους εβαλα. Πιθανο να μεταφερθουν και σε αλλο ενυδρειο με πιο μαλακο νερο.


Εφοσον μια φωτογραφια ειναι καλυτερη απο χιλιες λεξεις - ετσι για να πρωτοτυπησω - ενα μουσικο βιντεο ισως να ειναι περισσοτερες. Αξιζει τον κοπο νομιζω :D

http://www.youtube.com/watch?v=hq-Jgk4IcZE

Ευχαριστω.

panos_auk
09-01-13, 23:36
πανεμορφο ενυδρειο και ψαρακια!

kgf12345
09-01-13, 23:43
ομορφο και καθαρο ενυδρειο.μου αrεσει πολυ!και τα παφερακια πανεμορφα!μπραβο!να το χαιρεσαι!:p
ελπιζω να μπορεσω να φτιαξω ενα ενυδρειακι μαυτα καποια στιγμη,οποτε θα χρειαστω την εμπειρια σου:)
για τους οτο το ειπες κ μονος σου...

exelix
09-01-13, 23:44
Πραγματικά πολύ καθαρό! Μεγάλα ζιζάνια τα πάφερ! Στραβοκοιτάνε τις γαρίδες;

Dimis
09-01-13, 23:48
Πολυ ομορφο ενυδρειο!
Υπεροχη η ριζα σου!

nazgul
10-01-13, 00:08
Ευχαριστω πολυ παιδια, εχει στηθει με πολυ μερακι και θαυμασμο για αυτους τους μικρους εξολοθρευτες bloodworms!

ελπιζω να μπορεσω να φτιαξω ενα ενυδρειακι μαυτα καποια στιγμη,οποτε θα χρειαστω την εμπειρια σου:smile:

Αξιζει πραγματικα τον κοπο, πιστεψε με. Μεγαλος ερωτας τα puffers!


Μεγάλα ζιζάνια τα πάφερ! Στραβοκοιτάνε τις γαρίδες;
Φροντιζω να τα εχω σκασμενα στο φαϊ (οχι πως εχω και αλλη επιλογη δηλαδη), αλλα ποτε δεν ξερεις. Παντως, η συμβιωση ενος χρονου μια χαρα πηγαινει.

nikolakis94
10-01-13, 00:21
Πολυ καλο το ενυδρειο σου.Δεν εχεις προβλημα με τις γαριδες?Δεν προσπαθουν να τις φανε?

nazgul
10-01-13, 00:30
Δεν εχουν δειξει τετοια σημαδια σε ενα χρονο. Μαλιστα οταν πηρα τις amano, πηρα 3 σε διαφορα μεγεθη, απο μικρη μεχρι μεγαλη. Η μεγαλη, μαλιστα, αυτη τη στιγμη ειναι τεραστια, 3-4 φορες μεγαλυτερη απο τα pufferακια. Οπως ειπα και πιο πανω, φροντιζω να τα σκαω στο φαγητο, οποτε μονο οταν λειπω αρκετες ημερες κανουν διαιτα.

Εχει ρισκο η συμβιωση με οτιδηποτε, παντως.

delta66
10-01-13, 00:53
Πολυ ωραιο ενυδρειο.
Φατσες τα παφερακια.
Οι αμανο τουμπανο στα αυγα.

Πιστευω οτι το νερο ειναι μια χαρα για τα παφερ.
Δεν χρειαζεται η ΑΟ.
Οι οτο, ετσι κι αλλιως ζουν σε νερο με παραμετρους που ξεκινανε εκει που τελειωνουν των παφερ. Και τα δυο παραπονουμενα θα ειναι σε μια μεση κατασταση.
Καλυτερα δωστους.

nazgul
10-01-13, 01:02
Αυτα σκεφτομαι και εγω και λεω να τους βαλω στο αλλο ενυδρειο στα κοντα που εχει πιο μαλακο νερο.

Kasper
10-01-13, 01:30
Ωραίο ενυδρείο, τα puffers είναι τέλεια!Εγώ έχω 2 figure 8 puffers του υφάλμυρου νερού. Από που τα πήρες τα δικά σου? Είναι dwarf puffers του γλυκού νερού, έτσι?

nazgul
10-01-13, 01:33
Pufferοπληκτος και εσυ, ε? :D

Ναι, αυτα ειναι καθαρα γλυκου νερου. Απο τον azores τα πηρα με παραγγελια.

Kasper
10-01-13, 01:47
Άσε..είναι από τα πιο χαριτωμένα ψάρια και τα πιο ενδιαφέροντα.Απλά έκανα την βλακεία να πάρω τα figure 8 puffers που απ' ότι διάβασα μετά την αγορά τους, γίνονται μεγάλα και θέλουν λίτρα, ενώ εγώ τα έχω σε ένα 54λιτρο . Έψαχνα τα dwarf puffers αλλά δεν τα έβρισκα...

nazgul
10-01-13, 01:57
Τα figure 8 θελουν παρα πολυ μεγαλο ενυδρειο, απο 400αρι και πανω, δεν ξερω αν εισαι διατεθειμενος να κανεις τετοιο μεγαλο βημα. Και εγω αυτα σε 22αρι τα ειχα στην αρχη, αλλα ηταν πιο ευκολη η μεταβαση σε 48αρι.

Κουραμπιές
10-01-13, 02:35
Θοδωρηηηη απιστευτο το ενυδρειο μπραβο. Παρα πολυ ωραια και τα παφερ και τα παντα. Η ριζα απιστευτη. Υπερκινητικοι οι οτο εεε;; Μπραβο. Βαλτους στο αλλο προσοχη σε προσαρμογη τα ξερεις.

nazgul
10-01-13, 02:41
Να'σαι καλα! :D
Ναι, ετσι λεω να κανω αυτες τις μερες. Ουτε να τα ταλαιπωρησω θελω, ουτε να χαλασω τις ισορροπιες του ενυδρειου.

harmasn
10-01-13, 05:05
Respect!!!!!
Ειναι και μενα μεγαλη μου αγαπη τα συγγεκρημενα pufferakia
Αλλα ειμαι ακομα στο διαβασμα....
Ειχα κανει και εδω αθηνα μερικες προσπαθιες να τα βρω αλλα τιποτα...
Μετα πηγα για καφε με τον ΧρηστοσΖ και μου ειπε μια τιμη στα 30ευρω το κομματι και οτι αναπαραγωγη δεν γινετε plus οτι ζουνε λιγο....και μου κοπηκαν λιγο τα φτερα για την ωρα αλλα δεν το βαζω κατω!!!!
Πραγματικα πανεμορφο να τα χερεσαι!!!!
Ισχυει οτι εχουν προβλημα με τα δοντια τους αν δεν τρωνε σωστα;;;

nazgul
10-01-13, 06:02
Μαλλον για αλλα puffers μιλησατε. Τα συγκεκριμενα τα πηρα 5 ευρω και ειναι εφικτη η αναπαραγωγη στο ενυδρειο. Δεν εχω προσπαθησει, δεν ξερω αν θα το κανω εντατικα για να πω την αληθεια. Παντως καλο ειναι να μπει χαρεμακι σε ενυδρειο αναπαραγωγης και οχι ζευγαρι, οπως εχω εγω.

Τωρα για το προσδοκιμο ζωης, δεν ειναι χρυσοψαρα, αλλα ζουν γυρω στα 5 χρονια. Επισης, αυτο με τα δοντια που ρωτας, ισχυει σε ολα τα ειδη puffers εκτος απο τα συγκεκριμενα, οπου τα δοντια τους μεγαλωνουν συνεχως και χρειαζονται απαραιτητα σαλιγκαρια στη διατροφη τους για να τροχιζουν τα δοντια τους. Στα dwarves δεν ειναι απαραιτητο, αλλα τα σαλιγκαρια ειναι αγαπημενος μεζες :p

Αν αποφασισεις να ασχοληθεις, παντως, να ξερεις οτι θελουν απαραιτητα στρωμενο φιλτρο, πολυ χαμηλα νιτρικα, ανελλιπως εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και δεν τρωνε flakes και λοιπες τροφες που μπορεις να βαλεις και σε αυτοματη ταϊστρα. Μονο κατεψυγμενη και ζωντανη.

Κλεόβουλος
10-01-13, 08:33
+-3 Εύγε! Πολύ όμορφο!
Βάλτο στον διαγωνισμό ;)

harmasn
10-01-13, 09:18
Δεν φανταζεσαι τι χαρα μου δινεις τωρα!!!!!
Θα κολισω το 96αρι που εχω στο μπαλκονι θα το κανω ζουγκλα και θα το γεμισω με αυτα τα απιστευτα μουτρακια!!!!
Ειχα δει πρωτη φορα το video που εχεις στην υπογραφη σου και ειχα παθει την πλακα μου!!!!
Ετσι οπως κοιταει το σαλιγγαρι στο τζαμι και μετα κανει επιθεση...!!!!απλα απιστευτα!!!!

Kasper
10-01-13, 09:59
Άσε,άσε απογοήτευση...θα τα δώσω σε κάποια φάση γιατί δεν μπορώ να έχω τέτοιο ενυδρείο, είναι και το θέμα με τα αλάτια. Αν βρω κάποιον που ξέρει και θα τα προσέχει θα τα δώσω

nazgul
10-01-13, 13:52
Άσε,άσε απογοήτευση...θα τα δώσω σε κάποια φάση γιατί δεν μπορώ να έχω τέτοιο ενυδρείο, είναι και το θέμα με τα αλάτια. Αν βρω κάποιον που ξέρει και θα τα προσέχει θα τα δώσω

Ναι ρε συ, δωστα καλυτερα. Δεν θα αντεξουν σε τοσο μικρο ενυδρειο.

Δεν φανταζεσαι τι χαρα μου δινεις τωρα!!!!!
Θα κολισω το 96αρι που εχω στο μπαλκονι θα το κανω ζουγκλα και θα το γεμισω με αυτα τα απιστευτα μουτρακια!!!!
Ειχα δει πρωτη φορα το video που εχεις στην υπογραφη σου και ειχα παθει την πλακα μου!!!!
Ετσι οπως κοιταει το σαλιγγαρι στο τζαμι και μετα κανει επιθεση...!!!!απλα απιστευτα!!!!

Και εγω κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω καποια στιγμη! :D
Προετοιμασου καλα μονο και καλα ξεκολληματα απο τα τζαμια ;)

+-3 Εύγε! Πολύ όμορφο!
Βάλτο στον διαγωνισμό :wink:

Κλεοβουλε, να το βαλω ετσι????
χαχαχα! +-8

Alex_Salonica
10-01-13, 14:01
Αυτά τα τερατάκια :smt106 είναι το δεύτερο απωθημένο μου.. κάποια στιγμή θα στήσω ένα 60λιτρο για πάρτη τους.

Πολύ όμορφο το ενυδρειάκι! :smt023
Πρέπει να μειώσεις όμως λίγο τη πίεση, προτιμούν πιο ήρεμο νερό για να μπορούν να κάνουν τις τρίπλες τους

nazgul
10-01-13, 14:10
Δεν φαινονται να εχουν προβλημα με τη ροη, αντιθετως κανουν και παιχνιδακια συχνα. Δεν το εχω πολυ δυνατα, απλα μεσω spray bar πεφτει απο ψηλα το νερο για αναταραξη. Αλλα ειναι ψηλο το ενυδρειο για τα λιτρα και δεν γινεται "πλυντηριο". Ρυθμιζομενο ειναι το fluval, παντως.

κ.ω.σ.τ.α.ς.
10-01-13, 14:11
Πολυ ομορφο μπραβο.

Alex_Salonica
10-01-13, 14:17
Δεν φαινονται να εχουν προβλημα με τη ροη, αντιθετως κανουν και παιχνιδακια συχνα. Δεν το εχω πολυ δυνατα, απλα μεσω spray bar πεφτει απο ψηλα το νερο για αναταραξη. Αλλα ειναι ψηλο το ενυδρειο για τα λιτρα και δεν γινεται "πλυντηριο". Ρυθμιζομενο ειναι το fluval, παντως.

Δοκίμασε με χαμηλότερη πίεση.. θα δεις διαφορετικές συμπεριφορές τόσο από τα παφεράκια αλλά και από τις γαρίδες και τα ότο ;)

nazgul
10-01-13, 14:22
Θα το δοκιμασω, απλα ολα ειναι υπερκινητικα και ετσι.

Κλεόβουλος
10-01-13, 14:45
Κλεοβουλε, να το βαλω ετσι????
χαχαχα! +-8

Έτσι πάει και σε διαγωνισμό για γάτες :D:D

nazgul
10-01-13, 19:58
Μπορει να μπει και νεα κατηγορια στο διαγωνισμο:
"Φυτεμενα και τετραποδα"

maria p
10-01-13, 20:38
πολύ ωραίο!!!

bloskas
10-01-13, 21:01
μπραβο πολυ ωραιο. δεν υπαρχει κατι που δε μαρεσε! :D:D
2.5 εκατοστα καρχαριες λεειιιι!!! χαχαχχα

nazgul
10-01-13, 21:18
2.5 εκατοστα καρχαριες λεειιιι!!! χαχαχχα

Κανονικα νομιζουν οτι ειναι καρχαριες! Δε μασανε πουθενα. χαχα!

ChocolatePuma
10-01-13, 22:55
Δεν φαντάζεσαι πόσο καιρό την περιμένα την παρουσίαση!!!:D

Αλλά άξιζε η αναμονή...;)

nazgul
10-01-13, 23:31
Βλεπω τα pufferακια μου εχουν φανατικους οπαδους! :D

Να' σαι καλα.

leda
11-01-13, 00:04
πολυ ομορφο το εχεις φτιαξει..
καλα,για τα ψαρακια δεν εχω λογια,απιθανες φατσουλες,πολυ αστεια,
μουτρα μεγαλα!!,σου φτιαχνουν το κεφι!
(ειδικα σε συνδιασμο με την μουσικη που εβαλες...:D)

nazgul
11-01-13, 00:42
Μου φτιαχνουν το κεφι πραγματικα, κυριως οταν κολλαν τα μουτρα στα τζαμια παρακαλωντας για φαγητο!χαχα!

(χωρις την καταλληλη μουσικη, καλο βιντεο δεν γινεται ;))

snakepanos
12-01-13, 09:50
Θωδορε πολυ ωραιο το ενυδρειο σου ,,και τα pufferακια ψαρια που εχουν χαρακτήρα θα ελεγα.
Η ριζα ειναι ολα τα λεφτα φιλος,θελω να δω τι αλλαγες εκανες στο ενυδρειο βαλε φωτο οταν τελειωσεις ,και φυσικα θα το ανεβασεις στον διαγωνισμό .

Ευγε παιδι μου .

nazgul
12-01-13, 10:45
Στο αλλο εκανα δουλειες βρε!
Αλλα κατι θα κανω και σε αυτο.

nazgul
15-02-13, 21:15
Εκει που καθομαι και ξεχωριζω τα κελυφη σαλιγκαριων για τα multies, ριχνω μια ματια στα pufferακια που ειναι διπλα μου και βλεπω εντονη δραστηριοτητα.

Το γνωστο "κυνηγι" του ζευγαρωματος, αλλα λιγο περιεργο. Ο αρσενικος, διαπιστωμενος, (ΝΑ μια γραμμη στην κοιλια με το συμπαθειο:D, ρυτιδουλες πισω απο τα ματια, χρωματισμος χωρις τις βουλες των θυληκων ή ανηλικων), εχει αλλαξει χρωματα, εχουν γινει πιο εντονα, οπως αλλαζουν οταν ζευγαρωνουν, αλλα τον κυνηγαει...η θηλυκη!!!!!
Κοιταω...ξανακοιταω....η θηλυκη τον εχει παρει στο κυνηγι!
Ρε ολες οι γυναικες του σπιτιου ειναι περιεργες???:D

Δεν θελω να τα ενοχλησω να βγαλω κοντινο βιντεο, μιας και πρεπει να παω πολυ κοντα λογω μεγεθους. Απλα μου φανηκε πολυ περιεργο. Θα δειξουν οι επομενες ημερες, ετσι κι αλλιως και αυγα να κανουν, δυσκολα θα τα βρω στη ζουγκλιτσα απο ξυλα και φυτα για να τα περισυλλεξω. Μπορει να τα μαζεψει και το φιλτρο, αλλωστε.

Απλα ειπα να το μοιραστω μαζι σας, με παραξενεψε πολυ.

korasidikos
18-02-13, 11:58
πανεμορφο!!!!!!

nazgul
03-03-13, 09:43
Αντε, περιμενουμε και το δικο σου με το καλο! ;)

korasidikos
03-03-13, 09:47
:D αντε να δωσει ο μεγαλοδυναμος να βρω γιατι μου φαινεται πιο ευκολα θα βρω κανα διακοσαρι στο δρομο!!!:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

nazgul
03-03-13, 09:53
Χαχα! Δυσκολα τα φερνουν, αλλα που και που γινεται. Εγω με παραγγελια τα ειχα παρει.

korasidikos
03-03-13, 10:08
:smt076:smt076:smt076το ξερω και περιμενω απλως τωρα κοιταω τη κινηση που κανουν τα φυτα απο τη ροη του νερου :smt088:smt088:smt030για να δουμε τι θα δουμε!!!!!!!

LAKI
03-03-13, 13:19
+-3 Εύγε! Πολύ όμορφο!
Βάλτο στον διαγωνισμό ;)
;);)συμφωνω:smt044

nazgul
03-03-13, 18:01
Γεια σου ρε LAKI! :D
Θα το ανεβασω, ετσι για το καλο.

platy
04-03-13, 00:36
αντε..αμα βγάλλεις και γεννα θα σου στήσουμε και Ανδριαντα χαχαχααχ

nazgul
04-03-13, 01:49
Ψιλοδυσκολα στην παρουσα φαση...
Δεν το κυνηγαω, μονο αν κατσει στην τυχη και επιβιωσει γονος. Τα εχω δει να ερωτοτροπουν, αλλα για να βρω τα αυγα με τη ριζαρα και την pelia και να τα απομακρυνω, ειναι σχεδον απιθανο. Και να βγει κανενα μικροσκοπικο (που μπορει και να εχει γινει), το πολυ πολυ να γινει μεζες, να το ρουφηξει το φιλτρο ή εγω με τη σκουπα βυθου που χρησιμοποιω σε καθε αλλαγη.

Καποια στιγμη στο μελλον πιθανο να το κανω, αλλα προς το παρον προτιμω να τα χαιρομαι χωρις αγχος :)

nazgul
08-04-13, 15:36
Και ενα update απο το ενυδρειο, οπως ειναι τωρα, οπως και μια φωτογραφια απο το χοντρουλη που εχασα στην κυριολεξια εδω και μια εβδομαδα, μιας και δεν τον βρηκα ποτε και ακομα δεν το εχω χωνεψει, πιστευοντας οτι θα τον δω να βγαινει και να σουλατσαρει, οπως παντα, εδω και 1.5 περιπου χρονο.

Ουτε δειγματα ασθενειας, (μαλιστα ειχε φωτογραφηση δυο μερες πριν εξαφανιστει), ουτε ελλειψη ορεξης, ουτε περιεργες μετρησεις (ακομα και μετα την εξαφανιση του), ουτε αλλαγη νερου ενδιαμεσα να πω οτι προκαλεσα καποιο ατυχημα, απλα δεν βγηκε για φαγητο μια μερα και αρχισα να ανησυχω και να τον ψαχνω, μεχρι και σημερα ακομα. Δεν εχω καταλαβει ακομα τι εγινε.

Τελικα ειναι πολυ παραξενο ποσο πολυ μπορεις να δεθεις και να σε στεναχωρησει η απωλεια ενος πλασματος μολις 2.5 εκατοστων...



http://img507.imageshack.us/img507/8250/dp1q.jpg


http://img10.imageshack.us/img10/4859/dwarfpuffers1.jpg

korasidikos
08-04-13, 15:54
:smt023πανεμορφος και ο τυπακος και το σπιτη του !:smt023

piranha friend
08-04-13, 16:50
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου Θοδωρή!!:confused:
Είναι ζευγάρι?? Και εμένα ακριβώς έτσι είναι!!!:D

nazgul
08-04-13, 17:12
Ζευγαρι ηταν, απο μικρα μαζι για 1.5 χρονο περιπου.

Τον εχασα τον αρσενικο, ομως, οπως γραφω πιο πανω.

piranha friend
08-04-13, 19:13
Ναι το διάβασα δυστυχώς...
Τι θα κάνεις? Θα πας να πάρεις άλλο puffer??:confused:

nazgul
08-04-13, 21:07
Θα δω, μπορει να βαλω αλλα δυο αυτη τη φορα. Θα βαλω σιγουρα κι αλλο, παντως, γιατι τη βλεπω τη θηλυκη στις μαυρες της.

piranha friend
08-04-13, 21:17
Λες να βάλω και εγώ κανα 2 ακόμα????
Μάλλον θυληκά... ή θυληκό....:D

nazgul
08-04-13, 21:22
Στο εχω πει οτι ακομα τα δικα σου ειναι μικρα και δεν ξερεις το φυλλο τους. Εσυ επιμενεις οτι ειναι ζευγαρι. Τα ειδα στο μαγαζι πολυ πριν τα παρεις.

Κατσε να κρατησει απο βιολογια το φιλτρο σου αυτα για αρχη. Στη συνεχεια, να μην σφαχτουν οταν ενηλικιωθουν. Ειναι μικρο το ενυδρειο σου και οχι πυκνοφυτεμενο για να μπουν κι αλλα. Στα εχω πει ποσες φορες βρε αυτα, στο αερα πανε! :D

piranha friend
08-04-13, 21:24
Καλά οκ!! Δεν πάνε καθόλου στον αέρα!!
Μέχρι στιγμής το φίλτρο είναι μια χαρά για αυτά!!
Σε λιγο καιρό θα πάρω άλλες 10 ρίζες περίπου και τότε θα κάνω παρουσίαση και θα καταλάβεις....;)
Έτσι για να μάθεις!!:D:D:D

nazgul
08-04-13, 21:26
Αντε να δουμε!
Ετσι και καταλαβω οτι αδικα στα λεω ολα τοσο καιρο, θα ερθω με αποχη και θα στα παρω τα pufferακια! :D

piranha friend
08-04-13, 21:28
Αμ δε που θα μου τα πάρεις!!Δικά μου είναι!!:cool:
My presious!!!!!:D:D

nazgul
14-04-13, 18:46
Να ευχαριστησω τον Τακη Τσαμη για την τιμη που μου εκανε να παρουσιασει το ενυδρειο μου στο ομορφο site του ΓΗ ΚΑΙ ΥΔΩΡ (www.tsamisaquarium.gr (http://www.tsamisaquarium.gr)).

Συγκεκριμενα, η παρουσιαση απο τα "τερατακια" μου βρισκεται εδω (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Parousiaseis/par_Nazgul.htm).

sarpijk
14-04-13, 18:50
Ωραιος Τεο!

nazgul
26-04-13, 21:43
Μου εβγαλες την ψυχη, αλλα σε τσακωσα ρε σκασμενο! +-8

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y434-nazgulaquarium-dwarf_puffers-p106071511_zps9b5799f1.jpg (http://s1274.photobucket.com/user/nazgulaquarium/media/Dwarf%20Puffers/P106071511_zps9b5799f1.jpg.html)


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y434-nazgulaquarium-dwarf_puffers-p10607061_zps8fc3ddd4.jpg (http://s1274.photobucket.com/user/nazgulaquarium/media/Dwarf%20Puffers/P10607061_zps8fc3ddd4.jpg.html)

korasidikos
26-04-13, 22:22
κουκλι σκετο!!!!!!!!!!!:smt083

nazgul
26-04-13, 22:27
Ειναι ενα απο τα δυο νεα που εβαλα στο ενυδρειο, κανοντας τα τρια συνολικα και ελπιζω ο θεος των Puffers να βοηθησει να μου βγει θηλυκο! :D

platy
26-04-13, 23:44
ωραίος !! να σου ζησει :D :D :D

nazgul
27-04-13, 00:02
Να' σαι καλα!

Και μια ακομα απο την κτηνωδη, πλεον, θηλυκη γαριδα Amano, που την γλυκοκοιταζαν πολυ επιμονα τα κανουργια puffers στην αρχη. Ελπιζω να συνηθισουν και αυτα να ζουν ειρηνικα μαζι με τις γαριδες.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y434-nazgulaquarium-dwarf_puffers-p10607601_zpsd049321a.jpg (http://s1274.photobucket.com/user/nazgulaquarium/media/Dwarf%20Puffers/P10607601_zpsd049321a.jpg.html)

nazgul
10-05-13, 14:19
Χθες ειπα να κατσω επιτελους να συμμαζεψω λιγο τα φυτα που ειχαν πιασει ολο το ενυδρειο και κυριως τη java moss, που ειχε καλυψει τη μιση ριζα. Λεω δεν κανω και ενα βιντεακι ακομα με το πως ειναι τωρα το ενυδρειο? :rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=BVnxoS2K1FM

(κανει αντανακλαση και το ενυδρειο με τα Multies που ειναι απενταντι :D)

Stivv27
10-05-13, 15:00
Xαλια το ενυδρειο και τα ψαρια βραστα!
και εδω που τα λεμε για να μην σου πιανει και χορο να μην καις και τζαμπα ρευμα χαρισε το σε κανεναν!

nazgul
10-05-13, 15:02
Ελα να το παρεις. Αν βαλεις το δαχτυλο μεσα και δεν σου τροχισουν τα νυχια, δικο σου! :D

piranha friend
10-05-13, 15:13
Ωραίο φιλαράκι το ενυδρείο σου και τα παφεράκια πάνε μια χαρά!!!:D

nazgul
10-05-13, 15:31
Αψιμαχιες δεν υπαρχουν και ελπιζω να συνεχισουν ετσι ειρηνικα. Φαγητο υπαρχει, καλες συνθηκες υπαρχουν, λιγο στραβωκοιτουσαν τις γαριδες στην αρχη, λιγο ετρωγαν χαλαρο ξυλο απο την "παλια" στο ενυδρειο, τωρα φαινονται μια χαρα πλεον. Ο ενας δειχνει οτι θα γινει αρσενικος, ελπιζω το αλλο να γινει θηλυκο. Θα δειξει ο καιρος...

ChocolatePuma
10-05-13, 16:00
Χθες ειπα να κατσω επιτελους να συμμαζεψω λιγο τα φυτα που ειχαν πιασει ολο το ενυδρειο και κυριως τη java moss, που ειχε καλυψει τη μιση ριζα. Λεω δεν κανω και ενα βιντεακι ακομα με το πως ειναι τωρα το ενυδρειο? :rolleyes:

http://www.youtube.com/watch?v=BVnxoS2K1FM

(κανει αντανακλαση και το ενυδρειο με τα Multies που ειναι απενταντι :D)

Απλά : Τέλειο!!!!

maria p
10-05-13, 16:29
πανέμορφο!!!

bloskas
10-05-13, 16:46
τελειο! και επειδη καποιοι ζηλευουμε παρακαλω να κλειδωθει το θεμα ευχαριστω! :D:D

nazgul
10-05-13, 16:58
Θα σου στελνω τοτε με mail βιντεακια απο ολα τα ενυδρεια! :p

jiasou
10-05-13, 21:09
Πολυ προσεγμενο! Συγχαρητηρια, καμια τετοια ριζα που θα βρουμε κ εμεις οεο??

nazgul
10-05-13, 22:13
Φερνουν γενικως καποια συγκεκριμενα μαγαζια, αλλα το θεμα ειναι να πετυχεις καμια καλη παρτιδα και κυριως, να προλαβεις!

nazgul
24-06-13, 11:46
Προσφατα εκανα μια θεραπεια στο ενυδρειο και σκεφτηκα να την αναλυσω εδω, ωστε να υπαρχει ως αρχειο, μηπως και χρειαστει καποιος κατι αναλογο. Την αποτελεσματικοτητα της θα τη δειξει το μελλον, μιας και δεν ειναι ξεκαθαρα ακομα τα αποτελεσματα.

Ας περασω στο χρονοδιαγραμμα:

Πριν λιγο καιρο, παρατηρησα οτι το θηλυκο Puffer ειχε χασει καποιο βαρος, ενω ετρωγε κανονικοτατα και παρα πολυ, οπως παντα. Γεγονος ειναι πως ηταν παντα αδυνατο και μικροσωμο, απο τοτε που το πηρα, ενω δεν ηταν ποτε στρογγυλο, οπως συνηθως ειναι οι θηλυκες. Ετσι ειναι το σκαρι της με λιγα λογια.

Απο ορεξη, οπως ειπα, ηταν στα φυσιολογικα επιπεδα, δηλαδη ετρωγε με λαιμαργια μεγαλες ποσοτητες, ενω η συμπεριφορα της ηταν επισης κανονικοτατη. Κινητικη, παντα να με υποδεχεται οταν με βλεπει, κυνηγητο με τα αλλα και χωρις κανενα σημαδι ασθενειας. Να σημειωσω, βεβαια, οτι δεν ειναι και μικρουλα σε ηλικια, ειναι πανω απο 2 ετων, αφου εγω μονο τη φιλοξενω 1.5 χρονο. Ισως αρχισε να μπαινει και στη δυσκολη ηλικια, πλεον...

Η αληθεια ειναι οτι η απωλεια βαρους ειναι ενα συνηθες φαινομενο για τα pufferaκια και ο πιθανοτερος λογος ειναι η εμφανιση ενδοπαρασιτων. Ο τροπος της διατροφης τους, που αποτελειται αποκλειστικα απο κατεψυγμενες και ζωντανες τροφες, δεν ειναι καθολου απιθανο να οδηγησει σε αυτη την κατασταση πολυ ευκολα.

Αποφασισα, λοιπον, να προχωρησω σε μια ηπια θεραπεια, ωστε να προλαβω κατι χειροτερο. Καραντινα υπαρχει, αλλα δεν ηθελα να τη μεταφερω και να την αγχωσω, οποτε η θεραπεια θα λαμβανε χωρα στο κυριως ενυδρειο, οπου υπαρχουν 2 ακομα pufferακια και 3 γαριδες amano. Οποιοδηποτε προϊον που περιεχει χαλκο το ξεχναμε (οπως το general cure της api), τοσο για τα puffers, οσο και για τις γαριδες. Οποτε, η λυση που θελησα να δοκιμασω, ειναι η ουσια Μετρονιδαζολη. Απο την αλλη, ναι μεν ηθελα να κανω θεραπεια σε ολο το ενυδρειο για καλο και για κακο, αλλα δεν ηθελα να ριξω και το φαρμακο στο νερο. Οποτε, η λυση ηταν να μουλιαζω την τροφη τους σε φαρμακο.

Στην αρχη θελησα να βρω το Seachem Metronidazole (http://www.seachem.com/Products/product_pages/Metronidazole.html) , αλλα τελικα δεν το βρηκα πουθενα. Ετσι, αποφασισα να παω στο φαρμακειο και να παρω καψουλες Flagyl , οι οποιες περιεχουν τη Μετρονιδαζολη. Βεβαια, πριν προχωρησω στη θεραπεια, ηθελα να σιγουρευτω οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα με τους αλλους οργανισμους του ενυδρειου, με τη χρηση του φαρμακου. Ετσι εστειλα mail στη Seachem, ζητωντας διευκρινησεις για το Seachem Metronidazole, που στην ουσια ειναι το ιδιο προϊον με το Flagyl που θα χρησιμοποιουσα. Η απαντηση τους (αρκετα συντομη) ηταν οτι δεν θα ειχα κανενα προβλημα ουτε με τις γαριδες, αλλα ουτε και με τα αλλα puffers.

Προχωρησα, λοπον, σε θεραπεια, με πλανο να μουσκευω την τροφη τους στο flagyl, το οποιο ομως ειναι σε καψουλες. Ετσι, θα επρεπε να βαζω λιγο νερο απο το ενυδρειο σε ενα σφηνοποτηρο, να ανοιγω την καψουλα και να ριχνω λιγο φαρμακο ανακατευοντας το καλα στο νερο και να αφηνω τα bloodworms για καμια ωρα, ωστε να απορροφησουν καλα τη μετρονιδαζολη. Εδω χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη, επειδη η υπερδοσολογια μπορει να φερει πολυ ασχημα αποτελεσματα. Θεωρητικα, η σωστη αναλογια ειναι το 1/3 της καψουλας διαλυμενη στο νερο, για ενα κυβο κατεψυγμενη τροφης. Εγω ομως, ταϊζω πολυ λιγοτερο, οποτε η δοσολογια μου ηταν γυρω στο 1/10 της καψουλας για καθε γευμα.

Ενα θεμα που ειχα διαβασει ηταν οτι το πιθανοτερο ειναι να μην δεχτουν την τροφη με το φαρμακο, αλλα στην ουσια για ακομα μια φορα, δεν μπορουσα να τα χορτασω. Ετρωγαν ολη με πολυ ορεξη, σε ολη τη διαρκεια της θεραπειας.

Η θεραπεια κρατησε 10 ημερες, με το βραδινο τους γευμα να αποτελειται απο bloodworms μουσκεμενα στο φαρμακο και αλλαγες νερου της ταξης του 20% ανα 3 ημερες. Στο τελος της θεραπειας, προσθεσα ανθρακα στο φιλτρο για 2 ημερες και στη συνεχεια προχωρησα σε μια καλη αλλαγη νερου, της ταξης του 50%.

Με σιγουρια δεν μπορω να πω οτι πετυχε η θεραπεια, επειδη αν και ακομα καταπολεμηθηκαν τα παρασιτα, χρειαζεται καποιος χρονος, ωστε να παει βαρος το ψαρι. Στις 15 ημερες που εχει τελειωσει η θεραπεια, φαινεται να εχει παρει λιγο βαρος, αλλα οχι και τιποτα ιδιαιτερο. Ειναι το σκαρι της ομως ετσι, οπως ειπα πριν και επιπλεον, δεν ειναι μικρη σε ηλικια, ωστε να βγαλω ασφαλη συμπερασματα. Θα συνεχισω ετσι, αφου το ψαρακι φαινεται υγιεστατο και αν δω πως σε λιγο καιρο δεν υπαρχει καποια αλλαγη, ισως επαναλαβω τη θεραπεια. Προς το παρον, αυτο που κανω ειναι μια φορα την εβδομαδα να μουλιαζω την τροφη τους σε σκορδοζουμο.

douran_p
24-06-13, 11:55
πολυ ομορφο......!!! και τα ψαρακια τα σπανε........

Panagiotisrx7
24-06-13, 16:24
Πολύ όμορφο, μπράβο! Η μουσική στο video που επίσης τα σπάει , τι είναι; Αναφέρομαι στο 1ο video

kgf12345
24-06-13, 16:56
αχρειαστη ναναι,αλλα πολυ χρησιμο το ποστ με τη διαδικασια της θεραπειας.και επικαιρο.(για μενα τουλαχιστον:D)

nazgul
24-06-13, 18:49
Πολύ όμορφο, μπράβο! Η μουσική στο video που επίσης τα σπάει , τι είναι; Αναφέρομαι στο 1ο video

Ειναι το voice of the soul απο τους πανμεγιστους Death. :D
Το γραφω και στα σχολια, για να μη φαμε καμπανα στο youtube

αχρειαστη ναναι,αλλα πολυ χρησιμο το ποστ με τη διαδικασια της θεραπειας.και επικαιρο.(για μενα τουλαχιστον:grin:)

Μετα απο την κουβεντα μας μου ηρθε να τα γραψω, ωστε να υπαρχει καπου. Ποτε δεν ξερεις και μακρια απο εμας! :D

Κλεόβουλος
24-06-13, 19:23
Να κάνω μερικά σχόλια για την θεραπεία σου γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι πέτυχε.
Κατ' αρχήν δεν υπάρχει θέμα υπερδοσολογίας με το flagyl (απ' όσο γνωρίζω).
Για να πετύχει η θεραπεία η γνώμη μου είναι ότι παράλληλα με τη δόση απο την τροφή πρέπει να ρίχνουμε και στο νερό -όταν τα φώτα είναι κλειστά γιατί αλλιώς το φάρμακο χάνει τη δύναμη του. Η μετρονιδαζόλη δεν επηρεάζει την βιολογία και σε 24 ώρες~ βιοδιασπάται (εδώ γράφω τη διαδικασία της θεραπείας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611 ).

nazgul
24-06-13, 19:49
Ουτε εγω ειμαι σιγουρος οτι πετυχε, οπως ειπα, αλλα δεν μπορω να το κρινω με σιγουρια ακομα, ετσι κι αλλιως. Χρειαζεται χρονος για να παρει βαρος το "θηριο". Για αυτο αφησα και ενδεχομενο να επαναλαβω τη θεραπεια, γιατι δεν εχω ξανακανει κατι αναλογο.

Για την υπερδοσολογια του flagyl δεν ξερω, απλα το ελαβα ως δεδομενο, οταν διαβασα οτι δεν ειναι καλη η υπεροσολογια του seachem metronidazole. Θεωρησα οτι θα ισχυε κατι αναλογο.

Πολυ χρησιμες οι παρατηρησεις σου, παντως και ισως την επαναλαβω με τον τροπο που προτεινεις. Το κακο με τα bloodworms, ειναι οτι δεν εχουν τοσο απορροφητικη ικανοτητα, οπως τα flakes, για παραδειγμα. Τις γαριδες σκεφτομαι, αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν επηρεαζονται απο τη συγκεκριμενη ουσια. Τουλαχιστον δεν διαβασα καπου να παρουσιαστηκε προβλημα.

Thank you ;)

jiasou
10-09-13, 20:42
Καλησπερα, επανερχομαι σε αυτο το θεμα γιατι ειχα προβλημα με ενα παφερακι μου θοδωρη, λογω υποχρεωσεων εχω κ καιρο να μπω στο φορουμ, πηρε τελικα βαρος το παφερακι???

nazgul
11-09-13, 05:27
Οχι, δυστυχως το εχασα...
Και ηταν το πρωτο μου, το ειχα πανω απο 1.5 χρονο.

jiasou
11-09-13, 13:55
Κ εγω το εχασα δυστυχως μεσα σε 2 μερες επιδεινωθηκε η κατασταση του κ πεθανε... ειχα παρατηρησει κ προβλημα στην πλευστοτητα του τη τελευταια μερα. Προσπαθουσε να φαει κ εφτυνε τη τροφη... σε σημειο που ειχε φτασει να γινει αυτο που λεμε πετσι κ κοκκαλο! Τα αλλα τεσσερα μου φαινονται δυνατα κ ανεπτυγμενα... αυτο απο την αρχη ηταν απο τα πιο μικροκαμωμενα..

nazgul
11-09-13, 14:18
Δεν ξερω, ισως καλο θα ηταν να κανεις κατι προλυπτικα, γιατι δεν ειναι απιθανο να εχει μεταφερθει κατι και στα αλλα. Το δικο μου καλα πηγαινε. Ειχε αδυνατισει, αλλα ετρωγε κανονικοτατα και πολυ οπως παντα, χωρις να παρουσιασει καποιο προβλημα στην κινηση ή τη συμπεριφορα. Οποτε με εβλεπε ερχοταν στο τζαμι και ολα τα σχετικα, ενω δεν απομονωθηκε ποτε. Μεχρι που ξαφνικα το βρηκα νεκρο. Ασε, στεναχωρεθηκα παρα πολυ. Αλλα τουλαχιστον ξερω οτι εζησε πολυ καλα.

jiasou
11-09-13, 17:17
Σκεφτομαι να αλλαξω ολο το aquascape του ενυδρειου τους και να το φτιαξω απο την αρχη, λιγο πιο πυκνοφυτεμενο. Αληθεια εχεις ασχοληθει καθολου με την αναπαραγωγη τους? Θα με ενδιεφερε αλλα δεν εχω τη γνωση κ την εμπειρια... ξεκιναω απο το μηδεν...

nazgul
11-09-13, 18:11
Αν σου τυχει, σου ετυχε. Τοσο απλα. Φυσικα, βασικη προϋποθεση ειναι οι αψογες συνθηκες, το καλο φαγητο, οπως και ενα ζευγαρι ή χαρεμι που να τα πηγαινουν καλα μεταξυ τους. Γραφω μερικα πραγματα και εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69664) περι αναπαραγωγης.

Δεν το εχω κυνηγησει να πω την αληθεια και δεν εχω σκοπο να το κανω. Δεν θελω ουτε να αγχωθω εγω, αλλα ουτε και να αγχωσω τα ψαρακια μου. Στο προηγουμενο ζευγαρι που ειχα, το πιθανοτερο ειναι να ζευγαρωσαν. Ειδα πολλα σημαδια της περιοδου αναπαραγωγης τους. Αλλα οπως ειναι διαμορφωμενο το ενυδρειο, ακομα και να γεννησαν, οι amano δεν θα αφηναν αυγα. Ασε που ειναι δυσκολο να τα βρω.

nazgul
22-11-15, 23:53
Ενα μικρο update...


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y434-nazgulaquarium-dwarf_puffers-a2_zpsezyoqqv9.jpg (http://s1274.photobucket.com/user/nazgulaquarium/media/Dwarf%20Puffers/a2_zpsezyoqqv9.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y434-nazgulaquarium-dwarf_puffers-2_zpstacsutnr.jpg (http://s1274.photobucket.com/user/nazgulaquarium/media/Dwarf%20Puffers/2_zpstacsutnr.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y434-nazgulaquarium-dwarf_puffers-p1090726_zps3kkumeg4.jpg (http://s1274.photobucket.com/user/nazgulaquarium/media/Dwarf%20Puffers/P1090726_zps3kkumeg4.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y434-nazgulaquarium-dwarf_puffers-a1_zpsiq2an33o.jpg (http://s1274.photobucket.com/user/nazgulaquarium/media/Dwarf%20Puffers/a1_zpsiq2an33o.jpg.html)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-y434-nazgulaquarium-dwarf_puffers-1_zpsxpmrgiha.jpg (http://s1274.photobucket.com/user/nazgulaquarium/media/Dwarf%20Puffers/1_zpsxpmrgiha.jpg.html)

Κωστας Malawi
22-11-15, 23:55
ομορφα πραγματα:)!!!

jiasou
23-11-15, 00:15
:smt049!!!! Ωραίος ο τύπος!

nazgul
03-06-16, 20:15
Μετα απο το αρχικο στησιμο περιπου στις αρχες του 2012, ηρθε η ωρα να ξεστηθει το συγκεκριμενο ενυδρειο που μου χαρησε πραγματικα μεγαλες χαρες και να αλλαξει setup.

Δυστυχως, τα pufferακια τα εχασα πριν ενα μηνα περιπου και δεν εχω στομαχι να ξαναβαλω το συγκεκριμενο ειδος (προς το παρον). Ξερω οτι εζησαν καλα, τουλαχιστον, οσα περασαν απο το ενυδρειο. Τον τελευταιο αρσενικο τον ειχα 3+ χρονια στο ενυδρειο και τον πηρα περιπου 1 ετους. Νομιζω εφτασε σε πολυ μεγαλη ηλικια για το ειδος του. Ενω ηταν παντοτε χοντρουλης και τεραστιος, μεσα σε 2-3 εβδομαδες αδυνατησε και τον εχασα. Πριν 2 εβδομαδες ειχα χασει και τη θηλυκια. Δεν ξερω αν ετυχε που πηρα καινουργια τροφη και τους εδινα για ενα μηνα περιπου ή αν απλα ειχε, αλλα δεν εχει νοημα να το ψαξω πλεον.

Απο τοτε εχουν μεινει μονο οι 3 γαριδες amano που καταφεραν οχι απλα να επιβιωσουν τοσα χρονια με τα pufferακια, αλλα να γινουν και τεραστιες τρωγοντας bloodworms :D

Το ενυδρειο θα φιλοξενει, πλεον, τις amanos, σαλιγκαρια και ισως καποιο ειδος μικροσωμης γαριδας.

Ελπιζω ολα να πανε καλα με τις αλλαγες, γιατι οι γαριδες ειναι στην καραντινα και θα παραμεινουν εκει μεχρι να ολοκληρωθει το νεο στησιμο αυριο-μεθαυριο.

Themis_aqua
03-06-16, 21:48
Οποτε περιμενουμε φωτογραφιες:)

tsala
03-06-16, 22:15
Λυπαμαι για τα pufferακια Θοδωρη..
Με το καλο το νεο στησιμο !!

bloskas
03-06-16, 22:18
με τον καημο φυγανε οτι θα τα εβαζες στο μεγαλο!! :D

nazgul
03-06-16, 23:15
Λυπαμαι για τα pufferακια Θοδωρη..
Με το καλο το νεο στησιμο !!

Δε ζουν για παντα τα κατοικιδια, δυστυχως.

με τον καημο φυγανε οτι θα τα εβαζες στο μεγαλο!! :D

Τους ειχα πει οτι δεν θα εμπαιναν εκει ρε :D

Τάκης
06-06-16, 11:41
Αντε με το καλό κάτι καινούριο Θωδωρή :)

ChocolatePuma
06-06-16, 13:56
To δεδομένο είναι πως τα φρόντισες με τον καλύτερο τρόπο!!!

Με το καλό κάτι νέο

nazgul
06-06-16, 16:02
Αν βγαλω απο το μυαλο μου οτι το ecco pro μου εμεινε στα χερια και βλεπω τις γαριδες να καθονται στην καραντινα με το κρεμαστο φιλτρο για αρκετο καιρο μεχρι να βρω ανταλλακτικα, καλα ειμαστε :D

tsala
06-06-16, 16:07
κανε κανενα εσωτερικο sump και πετα το το βρωμοφιλτρο! :D:D:D

nazgul
06-06-16, 17:05
Οχι ρε, δε θελω να μου κοψει χωρο. Μου αρεσουν τα εξωτερικα ετσι κι αλλιως.

sarpijk
06-06-16, 19:13
Μπορω να σου δανεισω ενα fluval 105 μεχρι να φτιαξεις το δικο σου.

nazgul
06-06-16, 20:50
Εχω ενα που καθεται ρε συ, αλλα καλο θα ηταν να αλλαξω το aquastop valve, γιατι εχει θεματακι. Αν δω πως δεν βρησκω ακρη στα κοντα, θα σου πω να μου δωσεις το ανταλλακτικο τουλαχιστον. Thanks.