PDA

Επιστροφή στο Forum : πολυ μικρα ψαρια!!!


Jordan4
06-01-13, 00:08
Γεια σας σημερα πηγα σε ενα pet shop και ειδα κατι παρα μα παρα πολυ μικρα ψαρακια σε διαφορα χρωματα ομως δεν προσεξα τι ειδος ειναι μηπως ξερετε
ειναι τα πιο μικρα ψαρια που εχω δει!!!:?
μεσα στο ενυδρειο ειχε παντως καμια 20 τετια!
(στειλτε και foto αμα βρειτε)
μπορειτε να μου πειτε και σε ποσα λιτρα ενυδρειο χωραει το 1? γιατι σκοπευω να αγορασω 1 η 2 απο αυτα...

nazgul
06-01-13, 00:11
Υπαρχουν απειρα μικρα ψαρακια και οταν ειναι νεαρα, ειναι ακομα πιο μικρα. Πως να ξερουμε ποια εννοεις? :rolleyes:

Jordan4
06-01-13, 00:14
αυτα τα ψαρια μενουν μωνιμα ετσι μικρα δεν μεγαλωνουν (νομιζω) ;);)
δεν ηταν παντος ετσι οπως ειν στην foto....

gianniwpopi
06-01-13, 00:16
πες κανα χαρακτηριστικο μπας και καταλαβουμε...

Jordan4
06-01-13, 00:18
ενα που ειχα δει ηταν διαφανο το σωμα του και φενοταν τα μικρα του κοκαλακια!! ηταν λευκο και πολυ μικρο....
πειτε μου ομως αυτα απο 1 το καθενα σε ποσα λιτρα ενυδρειο μπορει να ζειση?

stratigos24
06-01-13, 00:19
Μηπως ειδες τιποτα τετοιο?

http://www.seriouslyfish.com/species/boraras-brigittae/

nazgul
06-01-13, 00:20
Πηγαινε αυριο παλι στο μαγαζι και ρωτησε τι ειναι. Και μετα σου λεμε οτι θελεις.

Jordan4
06-01-13, 00:20
Ναι ναι!! τετοια πρεπει να ταν! :D ευχαριστω
σε ποσα λιτρα το καθενα μπορει να ζειση τοτε??

Nick74
06-01-13, 00:26
Ναι ναι!! τετοια πρεπει να ταν! :D ευχαριστω
σε ποσα λιτρα το καθενα μπορει να ζειση τοτε??


Τα ελαχιστα λιτρα που πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο ειναι αυτα τα οποια να μπορει να συντηρισει σωστα ο κατοχος του, και πανω απ ολα να μπορει να κραταει σταθερες παραμετρους.
Με αυτο το δεδομενο λοιπον κατω απο 50-60 λιτρα ειναι γενικα προβληματικες καταστασεις ακομα κι αν βρεις ψαρια σε μεγεθος βακτηριου που θελουν μονο μια σταγονα νερο γι να ζησουν.

Jordan4
06-01-13, 00:28
οκ ομως δεν καταλαβαινω γιατι τοσα λιτρα για ενα τοσο δα ψαρακι?
δηλαδη σε 25 λιτρα θα εχει προβλημα?

gianniwpopi
06-01-13, 00:30
αυτο που λεει ειναι οτι σε πιο μικρο ενυδρειο δεν μπορεις ευκολα να κρατησεις σταθερες τις συνθηκες οσο μικρο και να ειναι το ψαρι και οσα λιτρα και να θελει....

Jordan4
06-01-13, 00:32
α οκ τοτε σας ευχαριστω πολυ!!!!:smt038:smt038:smt038

exelix
06-01-13, 00:35
Επίσης τα λίτρα δεν πάνε με το πόσα ψάρια χωράνε έτσι!

http://thumbs.ifood.tv/files/images/editor/images/sardine1.jpg

Άμα δεν έχουν τα ελάχιστα (και σε διαστάσεις και σε αριθμό ψαριών κλπ) για να νιώθουν άνετα και να σου δείξουν τη συμπεριφορά τους ή τα έχεις ή δεν τα έχεις δεν κάνει καμία διαφορά.

johnpecn`
06-01-13, 00:37
επισης το συγκεκριμενο ψαρακι θελει χαμηλο ph φυτεμενο ενυδρειο και πρεπει να ειναι κοπαδακι.οποτε καλο ειναι να αρχισεις με κατι πιο ευκολο αν και σ αυτα τα λιτρα λιγο δυσκολο :(

Nick74
06-01-13, 00:39
Γενικα τα πολλα λιτρα (οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο) κρατανε πολυ σταθεροτερες συνθηκες, ενω με λιγα λιτρα θες πολυ εξοπλισμο, και παρα πολυ μεγαλη πειρα για να κρατησεις σωστες συνθηκες (αν και για μενα δεν εχει νοημα να προσπαθησει καποιος σε λιγα λιτρα, αφου οχι μονο δε γλυτωνει απολυτως τιποτα, αλλα εχει και το αγχος, τις πολυ τακτικες μετρησεις, τις πολυ κρισιμες ρουτινες κτλ κτλ κτλ, συν οτι με αυτο τον τροπο περιοριζει τα ψαρακια του χωρις νοημα και ουσια)

Ισως το χειμωνα να ειναι σχετικα ευκολοτερη η συντηρηση ενος τετοιου ενυδρειου, αλλα το καλοκαιρι ειτε θα ειναι κολαση για τον ιδιοκτητη του και θα τον εχει συνεχεια στην τσιτα, ειτε θα καταρρευσει

nikolakis94
06-01-13, 00:46
Γενικα τα πολλα λιτρα (οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο) κρατανε πολυ σταθεροτερες συνθηκες, ενω με λιγα λιτρα θες πολυ εξοπλισμο, και παρα πολυ μεγαλη πειρα για να κρατησεις σωστες συνθηκες (αν και για μενα δεν εχει νοημα να προσπαθησει καποιος σε λιγα λιτρα, αφου οχι μονο δε γλυτωνει απολυτως τιποτα, αλλα εχει και το αγχος, τις πολυ τακτικες μετρησεις, τις πολυ κρισιμες ρουτινες κτλ κτλ κτλ, συν οτι με αυτο τον τροπο περιοριζει τα ψαρακια του χωρις νοημα και ουσια)

Ισως το χειμωνα να ειναι σχετικα ευκολοτερη η συντηρηση ενος τετοιου ενυδρειου, αλλα το καλοκαιρι ειτε θα ειναι κολαση για τον ιδιοκτητη του και θα τον εχει συνεχεια στην τσιτα, ειτε θα καταρρευσει

Απο την αλλη ομως ενα μεγαλο ενυδρειο εχει μεγαλυτερο κοστολογιο:αλλαγες νερου,φιλτρα,θερμοστατες.

johnpecn`
06-01-13, 00:49
Απο την αλλη ομως ενα μεγαλο ενυδρειο εχει μεγαλυτερο κοστολογιο:αλλαγες νερου,φιλτρα,θερμοστατες.

απο τα 25 στα 60 λιτρα η διαφορα κοστους στα νερα ρευματα κλπ ειναι μηδαμινη νομιζω

nikolakis94
06-01-13, 00:55
Υπαρχει μια πολυ μικρη διαφορα.Εγω δεν εννοω απο τα 25 λιτρα στα 60 αλλα απο τα 60 στα 90 π.χ. απο τα οποια ξεκινουν πολλοι.

johnpecn`
06-01-13, 01:03
Υπαρχει μια πολυ μικρη διαφορα.Εγω δεν εννοω απο τα 25 λιτρα στα 60 αλλα απο τα 60 στα 90 π.χ. απο τα οποια ξεκινουν πολλοι.

το παληκαρι εχει 25 λιτρο και απο πανω του προτειναν 60-70 λιτρα αλλα και πο τα 60 στα 125 η διαφορα παλι μικρη ειναι:p

Nick74
06-01-13, 01:51
παιδια δεν υπαρχει καμια αισθητη διαφορα απο 0-120 λιτρα (φυσικα εξαρταται κι απο τις συνηθεις θερμοκρασιες χωρου, αφου καποιος απο την Κρητη μπορει να πει οτι ενα 1000ρι του καιει λιγοτερα απο οσα καιει ενα 200ρι - 300ρι καποιου στη Β. Ελλαδα, τουλαχιστο οσον αφορα θερμανση, αλλα απο κει και περα υπαρχουν αλλες εξυπνες κινησεις που τ αντισταθμιζουν ευκολα ολα αυτα)

Jordan4
06-01-13, 13:03
παιδια βρικα ενα ενυδρειο 75 λιτρα 70 ευρω τι λετε???? με τα παντα μεσα φωτα led, φιλτρα...κλπ.

:cool::cool::cool:

Nick74
06-01-13, 14:25
ναι γιατι να μη βρεις?

http://www.petsupermarket.gr/4005/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-60x35x40cm-84lt.html

84 λιτρα 65 ευρω (νομιζω στο μαγαζι το χουν προσφορα στα 50 αλλα δεν ειμαι σιγουρος, παρε τηλ και ρωτα τους)

http://www.petsupermarket.gr/4009/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/water-home-80x35x45cm-126lt.html

126 λιτρα 95 ευρω


...γενικα οσο μεγαλυτερο τοσο πιο οικονομικο οσον αφορα τη σχεση ευρω / λιτρο

harmasn
06-01-13, 15:42
ειχα παρει το 126 λιτρα και δεν ειχε λαμπες ρωτα καλου κακου πριν το αγορασεις εγω το καταλαβα σπιτι αλλα ευτιχως ειχα παρει απο μονος μου 2 γκρο λουξ

Nick74
06-01-13, 15:46
ειχα παρει το 126 λιτρα και δεν ειχε λαμπες ρωτα καλου κακου πριν το αγορασεις εγω το καταλαβα σπιτι αλλα ευτιχως ειχα παρει απο μονος μου 2 γκρο λουξ



και να χει και να μην εχει ο εξοπλισμος που πουλιεται μαζι με τα ενυδρεια συνηθως ειναι για κλωτσιες (η τεσπα δεν ειναι τοσο καλος οσο αυτος που επιλεγουμε εμεις οι ιδιοι...) εχεις δει κανενα ενυδρειο να πουλιεται με σωστο εξωτερικο φιλτρο, σωστα υλικα φιλτρανσης και grolux λαμπες? συνηθως απλα περιλαμβανει πεντε πραγματακια της κακιας ωρας, με αποκορυφωμα -κατα την προσωπικη μου γνωμη παντα- τα rio τα οποια σου εχουν κολλημενο και το φιλτρο τους με σιλικονες (οκ, βγαινει θα μου πεις, αλλα αν θελω ενυδρειο γιατι να με αναγκασει να παρω εξοπλισμο που δεν ειναι επιλογης μου? τι σοι μονοπωλιακες βλακειες ειναι αυτες?)

nikolakis94
06-01-13, 15:51
και να χει και να μην εχει ο εξοπλισμος που πουλιεται μαζι με τα ενυδρεια συνηθως ειναι για κλωτσιες (η τεσπα δεν ειναι τοσο καλος οσο αυτος που επιλεγουμε εμεις οι ιδιοι...) εχεις δει κανενα ενυδρειο να πουλιεται με σωστο εξωτερικο φιλτρο, σωστα υλικα φιλτρανσης και grolux λαμπες? συνηθως απλα περιλαμβανει πεντε πραγματακια της κακιας ωρας, με αποκορυφωμα -κατα την προσωπικη μου γνωμη παντα- τα rio τα οποια σου εχουν κολλημενο και το φιλτρο τους με σιλικονες (οκ, βγαινει θα μου πεις, αλλα αν θελω ενυδρειο γιατι να με αναγκασει να παρω εξοπλισμο που δεν ειναι επιλογης μου? τι σοι μονοπωλιακες βλακειες ειναι αυτες?)

Τοσο χαλια ειναι ο εξοπλισμος απο τα rio?

Nick74
06-01-13, 16:01
Τοσο χαλια ειναι ο εξοπλισμος απο τα rio?


κοιτα, πολλοι ειναι φαν και θεωρουν πλεονεκτημα οτι ειναι εξοπλισμενα, εγω παλι (οντας linux-ας, γεννημενος χακερ -με την κανονικη εννοια του ορου- λατρης της μοντας σε οτιδηποτε, μηχανικος αυτοματισμων στο επαγγελμα) βρισκω την εν λογο "διευκολυνση" ως απαραδεκτη μονοπωλιακη τακτικη, και προσπαθεια παρωπιδισμου στο αγοραστικο κοινο.
Το αν ειναι κακος η οχι ο εξοπλισμος δε το γνωριζω ουτε προκειται να το μαθω γιατι ποτε δεν ημουν φαν της φιλοσοφιας να αποφασιζει μια κ....εταιρια αντι για μενα το τι θα χρησιμοποιησω και πως.
Σχετικα με τα Rio οκ, το να δινουν ενα υποτυπωδη εξοπλισμο το κανουν λιγο πολυ οι περισσοτεροι και καπου ισως αυτο βοηθαει τον αρχαριο στο ξεκινημα του, ομως το να σου κολλανε με σιλικονες το φιλτρο πανω στο τζαμι -κατι που τεχνικα δεν εχει κανενα απολυτως λογο να γινεται, παρα μονο για να σε πεισουν να χρησιμοποιησεις αποκλειστικα το δικο τους εξοπλισμο ωστε προφανως να χρησιμοποιεις δικα τους αναλωσιμα- ειναι ξεκαθαρος υποβιβασμος της νοημοσυνης του καταναλωτη.

nikolakis94
06-01-13, 16:51
κοιτα, πολλοι ειναι φαν και θεωρουν πλεονεκτημα οτι ειναι εξοπλισμενα, εγω παλι (οντας linux-ας, γεννημενος χακερ -με την κανονικη εννοια του ορου- λατρης της μοντας σε οτιδηποτε, μηχανικος αυτοματισμων στο επαγγελμα) βρισκω την εν λογο "διευκολυνση" ως απαραδεκτη μονοπωλιακη τακτικη, και προσπαθεια παρωπιδισμου στο αγοραστικο κοινο.
Το αν ειναι κακος η οχι ο εξοπλισμος δε το γνωριζω ουτε προκειται να το μαθω γιατι ποτε δεν ημουν φαν της φιλοσοφιας να αποφασιζει μια κ....εταιρια αντι για μενα το τι θα χρησιμοποιησω και πως.
Σχετικα με τα Rio οκ, το να δινουν ενα υποτυπωδη εξοπλισμο το κανουν λιγο πολυ οι περισσοτεροι και καπου ισως αυτο βοηθαει τον αρχαριο στο ξεκινημα του, ομως το να σου κολλανε με σιλικονες το φιλτρο πανω στο τζαμι -κατι που τεχνικα δεν εχει κανενα απολυτως λογο να γινεται, παρα μονο για να σε πεισουν να χρησιμοποιησεις αποκλειστικα το δικο τους εξοπλισμο ωστε προφανως να χρησιμοποιεις δικα τους αναλωσιμα- ειναι ξεκαθαρος υποβιβασμος της νοημοσυνης του καταναλωτη.

Εχεις απολυτο δικιο, αλλα και αυτοι σαν εταιρεια σου λενε οτι για το ενυδρειο που αγορασες κανει αυτο το φιλτρο που σου παρεχουμε εμεις ετσι ωστε να εχεις καλο φιλτραρισμα (οχι το καλυτερο), να συνεχιζει να ειναι ωραιο αισθητικα το ενυδρειο και οχι να τρυπας καπακια για να βαλεις εξωτερικο φιλτρο και οποιες αλλες τροποποιησεις κανουμε εμεις στα ενυδρεια.Δεν μπορουν να εχουν 1000 μοντελα για να ικανοποιησουν τα γουστα του καθενος. Ειναι πιστευω οπως οι αυτοκινητοβιομηχανιες που καθε μοντελο αυτοκινητου εχει συγκεκριμενες διαστασεις λαστιχα,μηχανη κλπ. ωστε να επιτευχθει η ομαλη λειτουργια του .Δηλαδη σου παρεχουν εξοπλισμο για (κανονικη) χρηση του ενυδρειου οπως και στα αυτοκινητα.Αλλο τωρα που εμεις περνουμε τα αυτοκινητα και τα κανουμε λες και θα τρεξουμε στην formula 1.Βεβαια αυτα ειναι γουστα του καθενος.

Nick74
06-01-13, 17:32
Δεν ξερω ρε συνονοματε, αλλα η αγορα ενυδρειου στυλ juwel rio μου δημιουργει αποστροφη και αλεργικο σοκ οπως η αγορα ενος υπολογιστη καποιας "μαρκας" (λες και η ibm ή η lenovo γνωριζει τις δικες μου αναγκες η τις αναγκες της οποιας εφαρμογης για τις οποιες τον θελω καλυτερα απο εμενα τον ιδιο :D )...
Τωρα για καποιον που θελει να ξεκινησει παιρνοντας ενα οσο γινεται πιο εξοπλισμενο ενυδρειο μεχρι να μαθει σιγα σιγα και να αντικαταστησει με εξοπλισμο της επιλογης του δε διαφωνω στο να δινεται ενα φιλτρακι και μια λαμπα κτλ, ομως το να στα κολλανε με σιλικονες ειναι κατα τη γμνωμη μου σα να σε περναναι για ηλιθιο και να στο δειχνουν και καταμουτρα, και φυσικα τετοιες φαεινες ιδεες δε βγαινουν βεβαια απο το R & D / τεχνικο / κατασκευαστικο τμημα μιας επιχηρησης αλλα απο ενθρωπους ασχετους με οποιοδηποτε αντικειμενο οπως οι "ειδικοι" marketing και αλλα trolls τετοιου ειδους...

nikolakis94
06-01-13, 17:52
Δεν ξερω ρε συνονοματε, αλλα η αγορα ενυδρειου στυλ juwel rio μου δημιουργει αποστροφη και αλεργικο σοκ οπως η αγορα ενος υπολογιστη καποιας "μαρκας" (λες και η ibm ή η lenovo γνωριζει τις δικες μου αναγκες η τις αναγκες της οποιας εφαρμογης για τις οποιες τον θελω καλυτερα απο εμενα τον ιδιο :D )...
Τωρα για καποιον που θελει να ξεκινησει παιρνοντας ενα οσο γινεται πιο εξοπλισμενο ενυδρειο μεχρι να μαθει σιγα σιγα και να αντικαταστησει με εξοπλισμο της επιλογης του δε διαφωνω στο να δινεται ενα φιλτρακι και μια λαμπα κτλ, ομως το να στα κολλανε με σιλικονες ειναι κατα τη γμνωμη μου σα να σε περναναι για ηλιθιο και να στο δειχνουν και καταμουτρα, και φυσικα τετοιες φαεινες ιδεες δε βγαινουν βεβαια απο το R & D / τεχνικο / κατασκευαστικο τμημα μιας επιχηρησης αλλα απο ενθρωπους ασχετους με οποιοδηποτε αντικειμενο οπως οι "ειδικοι" marketing και αλλα trolls τετοιου ειδους...

Και εμενα με εκνευριζει αυτο με το κολλημα του φιλτρου και προτιμω να φτιαξω το ενυδρειο μου μονος μου σε οτι διαστασεις θελω με οτι φιλτρα θελω,λαμπες και ολα τα υπολοιπα και νομιζω οτι θα ειναι κλασης ανωτερο κατασκευαστικα και θα εχω την ευχαριστηση οτι το εφτιαξα εγω.Τωρα πλεον ολα φτιαχνονται με ημερομηνια ληξης για να σε βαζουν στο τρυπακι να αγοραζεις συνεχεια.Εχεις δει εσυ λαμπα φθοριου να αντεχει μονο 3 μηνες με 8 ωρες χρηση τη μερα?

delta66
06-01-13, 18:12
Επίσης τα λίτρα δεν πάνε με το πόσα ψάρια χωράνε έτσι!

http://thumbs.ifood.tv/files/images/editor/images/sardine1.jpg

Άμα δεν έχουν τα ελάχιστα (και σε διαστάσεις και σε αριθμό ψαριών κλπ) για να νιώθουν άνετα και να σου δείξουν τη συμπεριφορά τους ή τα έχεις ή δεν τα έχεις δεν κάνει καμία διαφορά.


Χαχαχα.
Γιατι βρε, δεν σου αρεσει η συμπεριφορα της σαρδελας στην κονσερβα?
Τι ηθελες? να πηγαινει περα δωθε να μη μπορεις να την πηρουνιασεις? :D

Jordan4
06-01-13, 21:39
Χαχαχα.
Γιατι βρε, δεν σου αρεσει η συμπεριφορα της σαρδελας στην κονσερβα?
Τι ηθελες? να πηγαινει περα δωθε να μη μπορεις να την πηρουνιασεις? :D


χαχαχαχ:smt005:smt005:smt044:smt044:smt044:smt044

ωστοσο για τα ενυδρεια θα ψαχτω να βρω κατι καλο πεδες :smt023:smt023

leandros69
06-01-13, 23:35
δες και την περιπτωση της ιδιοκατασκευης.οταν δεν περισευουν χρηματα ειναι η καλυτερη περιπτωση και το φτιαχνεις οπως κανεις κεφι.

Jordan4
07-01-13, 00:19
Nαι την εχω ακουσει και αυτην την ιδεα ειναι ενδιαφερον ;)

Nick74
07-01-13, 00:23
κοιτα με τζαμακια απο leroy merlin φτιαχνεις χαλαρα 120ρακι-140ρακι (οχι πολυ ψηλο βεβαια γιατι μεχρι 6ρι τζαμι παιζει ) ανετα με 25-30 ευρω, και εχεις και τη χαρα της ιδιοκατασκευης, αλλα το σημαντικοτερο φτιαχνεις τις διαστασεις που θες ΕΣΥ κι οχι που αποφασισε καποια εταιρια για σενα

Jordan4
07-01-13, 09:59
Ναι και εγω αυτο σκεφτομαι μαλλον θα κανω δικια μου κατασκευη οπως την θελω εγω ;)