PDA

Επιστροφή στο Forum : στρωσιμο 2ο ενυδρειου


ανδρεα
05-01-13, 23:54
γεια σας

θα ειθελα να μου πειτε μια διαδικασια να στρωσο το ενυδρειο, οχι ωμος οχι ωπος(με μπολι) που περιμενεις ενα μηνα να στρωσει το ενυδρειο.Τωρα εχω ενα ενυδρειο εδω και 2 μηνες που εχει στρωσει και να μου πειτε μια διαδικασια να το στρωσο με υλικα απο το αλλο ενυδρειο δηλαδη να παρω τα μισα υλικα απο το φιλτρο και να το βαλω στο αλλο για να στρωσει,εγω αυτο σκεφτομαι αλλα θελω να μου πειτε και εσεις ενα τροπο να το στρωσο πειο γρηγορα!!!

ευχαριστω πολυ!!! :D

stratigos24
06-01-13, 00:02
Το να παρεις καποια υλικα απο το ενα φιλτρο και να το πας στο αλλο ειναι το μπολι. Και ειναι ο πιο συντομος τροπος.

Περιμενε να σου πει καποιος τι να παρεις απο το ενα και να βαλεις στο αλλο.

ανδρεα
06-01-13, 00:06
Το να παρεις καποια υλικα απο το ενα φιλτρο και να το πας στο αλλο ειναι το μπολι. Και ειναι ο πιο συντομος τροπος.

ναι ειναι και αυτο το μπολι.βαζω και τα υλικα στο φιτρο το κενουριο γινεται να βαλω και νερο απο αυτο το ενυδρειο που τρεχει για να στρωθει πειο γρηγορα?

και βεβαιος να μου πει καπειος που ξερει πολυ καλα το χομπυ για να μην κανω κανα λαθος.

nazgul
06-01-13, 00:08
Βιολογικο υλικο υλικο πρεπει να παρεις και να στυψεις και τα σφουγγαρια. Το νερο δεν αποτελει μπολι.

ανδρεα
06-01-13, 00:14
Βιολογικο υλικο υλικο πρεπει να παρεις και να στιψεις και τα σφουγγαρια. Το νερο δεν αποτελει μπολι.

οκ ευχαριστω και μετα απο αυτο να κανω μετρησης για να δω αν στρωνει το ενυδρειο.να ριχνω και τροφη για τα βακτηρια? γιατι το αλλο ενυδρειο με μπολι το εστρωσα και εριχνα τροφη

nazgul
06-01-13, 00:18
Αν πιασει το μπολι, βαζεις ψαρια την ιδια μερα. Αλλα για να σιγουρευτεις οτι επιασε, καλυτερα να ριχνεις τροφη για μερικες μερες και αν δεις οτι οι μετρησεις ειναι ενταξει (μηδενικη αμμωνια και ΝΟ2 και μετρας ΝΟ3), τοτε βαζεις ψαρια.

ανδρεα
06-01-13, 00:20
αα οκ ααα ξεχασα να σου πω οτι εβαζα σταδιακα και τα ψαρακια δηλαδη καθε μια ευδομαδα ενα η δυο ψαρακια

nazgul
06-01-13, 00:22
Σιγα-σιγα θα βαλεις και τωρα, ωστε να αναπτυχθει σωστα η βιολογια σου αναλογα με τους ρυπους που προκαλουν τα ψαρια.

ανδρεα
06-01-13, 00:45
οκ σε ευχαριστω πολυ !!!!
-------------------------
κατι ακομη οταν ετοιμαζω το ενυδρειο δηλαδη βαζω υποστρωμα κλπ.και βαλω φυτα θα χαλασουν απο την αμωνια?
και αφου το στυσω το ενυδρειο εχω βαλει υλικο απο το ενα φιλτρο στο αλλο και το σφουγκαρακι το εχω στιψει μετα κα8ε ποτε μερες θα κανω αλλαγες νερου?
και καποιος αν μπορει να μου γραψη απο την πρωτη μερα μεχρι την τελευταια πως να το στρωσο γιατι αρχιζω και γεμιζω με αποριες.

nazgul
06-01-13, 01:36
Θα βαλεις το χαλικι, θα φυτεψεις, θα κανεις οτι διακοσμιση θελεις και μετα θα μπολιασεις το φιλτρο. Εφοσον θα μπολιασεις, δεν θα υπαρχει μεγαλη ποσοτητα αμμωνιας, οπως στο στρωσιμο, για να βλαψει τα φυτα. Σιγουρεψου απο μετρησεις οτι εισαι ενταξει, οπως γραφω πιο πανω και βαζεις ψαρια σιγα-σιγα. Αλλαγες θα κανεις κανονικα, ανα εβδομαδα. Το φιλτρο σου θα ειναι στρωμενο.

ανδρεα
06-01-13, 11:45
οκ σε ευχαριστω πολυυ!!!! :D