PDA

Επιστροφή στο Forum : Caridina Japonica-εγκυος ;


gaia
28-11-04, 21:58
Αυτα που φαινονται στην κοιλια της ειναι αυγα ; και τι γινεται στην συνεχεια ;

annivas2000
28-11-04, 23:51
Γιωργη αυγα ειναι σιγουρα........η συνεχεια...τα ψαρια θα τρελλαθουν στο χαβιαρι.. :lol: ............κι αμα ειναι κανα τυχερο θα καταφερει να μεγαλωσει μεσα στα φυτα....

tasos
29-11-04, 00:21
Αν μπορείς να την απομονώσεις και να την ταίσεις καλά,κάτι γίνεται!όταν γεννήσει να την βγάλεις γιατί μπορεί να φάει τα μωρά!Από ότι θυμάμαι,κρατάει τα αυγά μέχρι την εκκόλαψη κάτω από τα πλεόποδα...... :roll:

lasal
29-11-04, 02:34
Αυτα που φαινονται στην κοιλια της ειναι αυγα ; και τι γινεται στην συνεχεια ;
Γιώργο διάβασε εδω.
http://www.gsas.org/Articles/1999/shrimp2.html
Εγώ ειχα γεννετούρια απλά άφησα την φύση να κάνει την δουλειά της.
Κατάφερα να βγάλω μόνον 6 γαρίδες απο τα γεννετούρια.
Και μάλιστα σε μαλακό νερό.
και εδώ
http://users.skynet.be/caridina-japonica/

gaia
29-11-04, 22:58
Απ'οτι καταλαβα η εκκολαψη γινεται εντος της γαριδας και τα νεογεννητα βγαινουν σε μορφη λαυρας (σωστα το γραφω;) και μετα απο εξι εβδομαδες παιρνουν την τελικη τους μορφη ;

Ειναι ερμαφροδιτη και αν οχι πως ζευγαρωνει ;

asteris
30-11-04, 02:50
Ερμαφρόδιτη ή όχι, εγώ πληρώνω να μου κρατήσεις καμιά δεκαριά από δαύτες. :)

Τα λέμε σε έξι εβδομάδες... 8)

asteris
15-01-05, 22:55
Να και μια δικιά μου έγκυος (καμαρώνω λες και είναι δικό μου το κατόρθωμα...) :) :)

http://www.panaster.com/Asteris/photogallery/Enydreio/caridina.jpg

Παναγιώτη, ατάιστες τις είχες ? Μόλις ρίξω ταμπλέτες, παίρνει κάθε μια από μία ταμπλέτα και δώστου τον ανήφορο που έλεγε και ο Χατζηχρήστος... :D :D :D

mikenuke
15-01-05, 23:17
Οι γαριδες ειναι λαιμαργα οντα,δεν χορταινουν ποτε.
Φροντισε να τις εχεις καλοταισμενες γιατι αλλιως θα την παισουν στα φυτα ή ακομη και σε ψαρια.Εμενα κατι ghost μου ειχαν φαει γκαπι και νεον!

thediscusman
16-01-05, 12:56
Παναγιώτη, ατάιστες τις είχες ? Μόλις ρίξω ταμπλέτες, παίρνει κάθε μια από μία ταμπλέτα και δώστου τον ανήφορο που έλεγε και ο Χατζηχρήστος...
Όπως είπε και ο Μιχάλης έτσι είναι αυτές. Οι ghost βέβαια είναι λίγο πιο μεγάλες. Οι amano δεν ενόχλησαν ποτέ κανένα ψάρι. Αντίθετα όταν πεινάσουν και δεν υπάρχει άλγη ή τροφή θα τσιμπήσουν κανένα φυτό.
Πάντως διαπίστωσα ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά με την άλγη και ειδικά την τριχοειδή. Βέβαια κάποιες αναφορές που είδα στο ιντερνετ ότι πρέπει να είναι πολλές γαρίδες ανά λίτρο νερού για να έχεις αποτελέσματα με την άλγη δεν είναι απόλυτα αντικειμενικές. Στο δικό μου ενυδρείο 240 λίτρων 50 γαρίδες ήταν αρκετές για να ελέγξουν την άλγη. (δε μιλάμε βέβαια για μεγάληέκρηξη άλγης όπου αλλάζουν πλέον τα πράγματα)
Γενικά είναι πολύ συμπαθητικές και κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δε θα τις έδινα αλλά αναγκάζομαι να κάνω μεγάλες αλλαγές στο ενυδρείο γιατί θα λείπω για μεγάλο διάστημ και δε μπορώ να κρατήσω ένα φυτεμένο ενυδρείο.

Obelix(Reifen)
17-01-05, 00:26
Συγνώμη για την παρέμβαση και για την εκτός θέματος ερώτηση αλλά θα επιτεθούν σε μωρά (newly hatched)εάν υπάρχει επάρκεια φαγητού ,μιλάω για ψαριά του βυθού συγκεκριμένα.

lasal
17-01-05, 00:42
Οι ghost βέβαια είναι λίγο πιο μεγάλες. Οι amano δεν ενόχλησαν ποτέ κανένα ψάρι.
Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις που εκανε ο discusman και προσθέτω.
Οχι μόνον ειναι πιο μεγάλες οι ghost απο τις Αμάνο αλλά και οι δαγκάνες τους διαφέρουν.
Μπορούν να πιάσουν μεγάλο ψάρι (gourami) απο την μύτη και να του κάνουν την ζωή δύσκολη.
Βέβαια οι Αμάνο ειναι καλοί αλγοφάγοι όμως αρέσκονται και στα αυγα των ψαριών.
Στην περίπτωση που τα ψάρια ειναι φιλήσυχα βρίσκουν κατάλληλο έδαφος
και ξεσαλώνουν με όλη την σημασία της λέξεως.
Ειδικά οταν υπάρχει ερωτική έξαρση.

lasal
17-01-05, 01:01
αλλά θα επιτεθούν σε μωρά (newly hatched)εάν υπάρχει επάρκεια φαγητού ,μιλάω για ψαριά του βυθού συγκεκριμένα.
Αν και είναι σπάνια περίπτωση όμως το κάνουν, και συνήθως την γλυτώνουν τα μικρά.

asteris
17-01-05, 01:03
Ναι, όντως, σήμερα 4η μέρα μέσα και αφού δεν τις πείραξε κανένα ψάρι μου, αρχίσαν και κόβαν βόλτες όπου γουστάρανε.

Μέχρι και ζωντανό γαριδοσέξ είδα, ρε την μισή μερίδα τον αρσενικό, παραφύλαγε σε μιά γωνιά και ούτε που κατάλαβε η θυληκιά από που της τον κάρφωσε... :)

lasal
17-01-05, 01:13
Μπορείς να δείς ακόμη και 6-7 γαρίδες πάνω σε μια θυληκιά

asteris
17-01-05, 01:22
Σσσσσσς, μην λες τέτοια, θα αρχίσουν να γκρινιάζουν οι γυναίκες του forum...