PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ


CHRISTOS13
19-12-12, 12:24
Έχω ένα ενυδρείο 125 λίτρα με χρυσόψαρα εδώ και τρία χρόνια και σκέφτομαι να αλλάξω κάπως την διακόσμηση του ενυδρείου ( κυρίως το ξύλο το οποίο έχει γεμίσει από αυγά των Neritine Snails ) και ήθελα να ρωτήσω κάποιες συμβουλές.

Στο ενυδρείο, έχω φυτεμένες στις άκρες κάποιες βαλισνέριες τις οποίες δεν θα πειράξω και στην μέση του ενυδρείου ένα μεγάλο ξύλο το οποίο καλύπτει μεγάλο μέρος του βυθού, στο οποίο επάνω δεμένες πολλές ανούμπιες. αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

1. Εάν σηκώσω το ξύλο δεν θα ανακατευθεί ο βυθός και θα θολώσουν τα πάντα? Μήπως πρέπει να έχω βγάλει πριν τα ψάρια ( 3 χρυσόψαρα ) από το ενυδρείο? Υπάρχει περίπτωση να ανέβει η αμμωνία? Τι μπορεί να γίνει με την βιολογία του ενυδρείου λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι έχω μόνο εσωτερικό φίλτρο?

2. Οι ανούμπιες 3 χρόνια τώρα δεν θα έχουν "κολλήσει" οι ρίζες τους επάνω στο ξύλο? Μήπως τισ καταστρέψω εάν προσπαθήσω να τις ξεκολλήσω?


Αξίζει τελικά τον κόπο, ή θα έχω περισσότερα προβλήματα?

delta66
19-12-12, 14:25
Προληπτικα βγαλε τα ψαρια σε ενα μεγαλο δοχειο με νερο απο το ενυδρειο (δεν ξερω και σε τι κατασταση ειναι το ενυδρειο)
Σηκωσε πολυ προσεκτικα το ξυλο και βγαλτο. Βαλε το καινουριο, ξεπλυμενο καλα και "αρματωμενο" με τις ανουμπιες.
Κανε αλλαγη νερου κι ασε το φιλτρο να δουλεψει και να τραβηξει οτι σηκωθει. Αλλαξε ή καθαρισε τα προφιλτρα του (πχ συνθετικο βαμβακι) και μετα βαλε μεσα παλι τα ψαρια.
Προσεξε το νερο να ειναι ιδιας θερμοκρασιας.

Οι ριζες απο τις ανουμπιες δεν κολλανε συνηθως, απλα τυλιγονται στα διακοσμητικα και μετα πανε και χωνονται στο βυθο. Με λιγη προσπαθεια και προσεκτικα βγαινουν ευκολα.

Βεβαια με τα nerite μεσα, θα ξαναγεμισει και το καινουριο ξυλο.
Η μονη λυση ειναι να φυγουν τα θηλυκα nerite.

CHRISTOS13
19-12-12, 15:08
Προληπτικα βγαλε τα ψαρια σε ενα μεγαλο δοχειο με νερο απο το ενυδρειο (δεν ξερω και σε τι κατασταση ειναι το ενυδρειο)
Σηκωσε πολυ προσεκτικα το ξυλο και βγαλτο. Βαλε το καινουριο, ξεπλυμενο καλα και "αρματωμενο" με τις ανουμπιες.
Κανε αλλαγη νερου κι ασε το φιλτρο να δουλεψει και να τραβηξει οτι σηκωθει. Αλλαξε ή καθαρισε τα προφιλτρα του (πχ συνθετικο βαμβακι) και μετα βαλε μεσα παλι τα ψαρια.
Προσεξε το νερο να ειναι ιδιας θερμοκρασιας.

Οι ριζες απο τις ανουμπιες δεν κολλανε συνηθως, απλα τυλιγονται στα διακοσμητικα και μετα πανε και χωνονται στο βυθο. Με λιγη προσπαθεια και προσεκτικα βγαινουν ευκολα.

Βεβαια με τα nerite μεσα, θα ξαναγεμισει και το καινουριο ξυλο.
Η μονη λυση ειναι να φυγουν τα θηλυκα nerite.

Το ενυδρείο είναι σε άριστη κατάσταση.
Αυτό που σκεφτόμουν, ήταν μήπως εάν αφήσω τα ψάρια μέσα κατά την αλλαγή έχω πρόβλημα, αλλά όπως λες και εσύ σκέφτομαι να τα βάλλω σε μία μεγάλη λεκάνη, όσο διαρκεί η αλλαγή.

Τα nerite τα έχω βγάλλει από το ενυδρείο.

Άρα, όταν βρω τα κατάλληλα ξύλα για την αλλαγή,
βάζω πρώτα τα ψάρια σε μία μεγάλη λεκάνη με νερό από το ενυδρείο, αφαιρώ το παλιό ξύλο όσο μπορώ πιό αργά ( για να μην γεμίσω το σύμπαν ), κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού με σκούπα ( για να μαζέψω όσο μπορώ περισσότερα ), τοποθετώ τα καινούργια "αρματωμένα" ξύλα με τις ανούμπιες, προσθέτω νερό, βάζω σε λειτουργία το φίλτρο για να μαζέψει τα υπόλοιπα, περιμένω να καθαρίσει όσο γίνεται και τέλος "μπλουμ" ξανά τα χρυσόψαρα στον νέο τους περιβάλλον.

Καλά τα είπα??

Όταν αποφασίσω για την επιχείρηση ( και τελειώσει ), θα ανεβάσω φωτό από "πριν" και "μετά".

Σε ευχαριστώ.

delta66
19-12-12, 15:14
Ναι ετσι.
Βαλε κακου κακου ενα σκεπασμα στη λεκανη αφου ειναι ρηχη, μη τυχων και πηδηξει εξω κανενα ψαρι.

Πρινα βαλεις τα ψαρια στο ενυδρειο, αλλαξε βαμβακι στο φιλτρο (ή αν εχεις σφουγγαρι αντι για βαμβακι, καθαρισε το σφουγγαρι του ελαφρα σε νερο που εχειε βγαλει απο το ενυδρειο, δεν ξερω αν εχεις και ξεχωριστα πορωδη βιολογικα υλικα, αν ναι τοτε μπορεις να το πλυνεις πολυ καλα και με νερο βρυσης)

CHRISTOS13
19-12-12, 16:21
Ναι ετσι.
Βαλε κακου κακου ενα σκεπασμα στη λεκανη αφου ειναι ρηχη, μη τυχων και πηδηξει εξω κανενα ψαρι.

Πρινα βαλεις τα ψαρια στο ενυδρειο, αλλαξε βαμβακι στο φιλτρο (ή αν εχεις σφουγγαρι αντι για βαμβακι, καθαρισε το σφουγγαρι του ελαφρα σε νερο που εχειε βγαλει απο το ενυδρειο, δεν ξερω αν εχεις και ξεχωριστα πορωδη βιολογικα υλικα, αν ναι τοτε μπορεις να το πλυνεις πολυ καλα και με νερο βρυσης)

Έχεις δίκιο. Αυτό το ξέχασα. Το βαμβάκι αφού μαζέψει ότι μπορεί, θα το αντικαταστήσω με νέο καθαρό βαμβάκι.

Στο φίλτρο έχω ( εκτός από το βαμβάκι που αλλάζω κάθε εβδομάδα ) πάνω και κάτω μπλε σφουγγάρια ( διότι το φίλτρο της Juwel τραβάει νερό και από πάνω και από κάτω ) και στην μέση το πορώδη κεραμικό υλικό.
Σκέφτομαι, για να μην χαθεί η βιολογία τελείως εκτός από το βαμβάκι που θα αλλάξω, να πλύνω όπως λες και εσύ με το νερό της αλλαγής τα σφουγγάρια ( πάνω και κάτω ) και να μην πειράξω καθόλου το ενδιάμεσο υλικό στα φίλτρα. ( Αυτά να τα ξεπλύνω μετά από αρκετό καιρό ).

stav
19-12-12, 16:40
Πιστευω εαν γινει η αλλαγη των ξυλων προσεκτικα δεν χρειαζεται να
βγουν τα ψαρια και να στρεσαρισθουν.

delta66
20-12-12, 04:51
Εχεις δικιο.
Προτεινα την προληπτικη εξοδο των ψαριων γιατι δεν ξερω την κατασταση του ενυδρειου.
Αν δλδ εχει μεγαλη επιφανεια του ξυλου ακουμπισμενη στο βυθο και εχει μαζευτει σκουπιδι, βυθιστηκε και εχουν δηιουργηθει αναεροβιες περιοχες με υδροξειδιο, αν τραβηξει το ξυλο, απελευθερωθει το αεριο και αρπαξει κανενα ψαρι, θα κανει υπτιο μετα απο λιγο.

CHRISTOS13
20-12-12, 11:03
Εχεις δικιο.
Προτεινα την προληπτικη εξοδο των ψαριων γιατι δεν ξερω την κατασταση του ενυδρειου.
Αν δλδ εχει μεγαλη επιφανεια του ξυλου ακουμπισμενη στο βυθο και εχει μαζευτει σκουπιδι, βυθιστηκε και εχουν δηιουργηθει αναεροβιες περιοχες με υδροξειδιο, αν τραβηξει το ξυλο, απελευθερωθει το αεριο και αρπαξει κανενα ψαρι, θα κανει υπτιο μετα απο λιγο.

Το ξύλο στο ενυδρείο είναι ένα μεγάλο μόνο, το οποίο όμως έχει μεγάλη επιφάνεια που ακουμπάει στον βυθό. ( Βλέπε φωτο ).
Επειδή είναι στην θέση αυτή εδώ και τρία χρόνια, σκέφτομαι εάν το σηκώσω τι κακό μπορεί να προκαλέσει στα ψαράκια?
Γι αυτό σκέφτομαι πως θα ήταν πιό ωφέλιμο να τα μετακομίσω για κάποιες ώρες.

delta66
20-12-12, 13:59
Ωραιο ειναι ομως το ενυδρειο
Τοσο πολυ φαινονται τα αυγα των ζεμπρα?
Γιατι να το χαλασεις αν ολα πανε καλα?

CHRISTOS13
20-12-12, 14:26
Ωραιο ειναι ομως το ενυδρειο
Τοσο πολυ φαινονται τα αυγα των ζεμπρα?
Γιατι να το χαλασεις αν ολα πανε καλα?

Η φωτογραφία το αδικεί αρκετά. Είναι λίγο παλιά ( έχω χάσει.. και το ένα από τα 3 Ryukin που έχω ) και οι ανούμπιες έχουν πυκνώσει κι άλλο.

Το μόνο που μου την¨"δίνει" είναι αυτά τα αυγά από τα σαλιγγάρια.
Αυτό με έκανε να ψάχνομαι γιά άλλο ξύλο.
Σαν στήσιμο οι ανούμπιες επάνω στο ξύλο μου αρέσουν πολύ, αλλά...
Θα το σκεφτώ αρκετά πριν το επιχειρήσω.

stav
20-12-12, 15:06
Αστο οπως ειναι μην κανεις καμια αλλαγη.

CHRISTOS13
20-12-12, 16:02
Αστο οπως ειναι μην κανεις καμια αλλαγη.


Μου φαίνεται πως ψάχνω για μπελάδες, ε?

Μπορεί να έχεις δίκιο. Θα το σκεφτώ καλά και εάν αλλάξω γνώμη, θα βάλλω φωτογραφία με τις αλλαγές.

Thanks

janickrules
20-12-12, 18:28
αστο οπως ειναι!!

υπεροχα τα ψαρια!!
μπραβο!!

CHRISTOS13
21-12-12, 10:03
αστο οπως ειναι!!

υπεροχα τα ψαρια!!
μπραβο!!


Σε ευχαριστώ.

Προσπαθώ να τα φροντίζω όσο μπορώ καλύτερα, γι΄αυτό σκέφτομαι και τις αλλαγές αυτές στην διακόσμηση, ώστε να τους δημιουργώ καινούργια ερεθίσματα στο περιβάλλον που ζουν.
Το μόνο μου "πρόβλημα" είναι πως δεν έχω προς το παρόν δυνατότητα να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο και θα το ήθελα πολύ.
Έχω κολήσει στα 125 λίτρα.

delta66
21-12-12, 16:37
Για αυτο το ειδος χρυσοψαρων, πιστευω οτι δεν ειναι ασχημα τα 125 λιτρα σαν διαστασεις για την κινηση τους.
Απλα δεν μπορεις να βαλεις πολλα ψαρια μαζι.